صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۰۲، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


روز شنبه ۱ آبان= 22 اکتبر، یک کنفرانس با حضور شخصیت های برجسته سیاسی، حقوقی و حقوق بشری و با حضور آقای استراون استیونسون در تورنتو برگزار شد. این کنفرانس در همبستگی با جنبش شهیدان قتل عام ۶۷ بود و آقای استیونسون درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و جنبش دادخواهی سخنرانی کرد. 


******
روز پنجشنبه 29مهر مراسم دومین سالگرد اعدام ریحانه جباری در بهشت زهرا قطعه
95 ردیف 141، شماره 13 برگزار گردید که با هجوم نیروهای حکومتی و دستگیری تعدادی از خانواده ریحانه و شرکت کنندگان روبرو گردید. در این مراسم و قبل از حمله، خانم شعله پاکروان طی سخنانی خون ریحانه را دادخواهی نمود، همچنین دکتر ملکی اولین رئیس دانشگاه تهران طی سخنانی از این دادخواهی و نه به اعدام حمایت کرد و خواستار محاکمه قاتلان مردم ایران گردید. جمعی از مادران شهدای قیام 88 و همچنین خانواده‌های شهیدان دهه شصت در این مراسم شرکت کرده بودند و یاد ریحانه را گرامی داشتند. افراد بازداشت شده کمی بعد آزاد شدند. پس از بخش خبر با خانم شعله پاکروان، مادر ریحانه به این موضوع خواهیم پرداخت. 

******
به نقل از اطلاعیه 29 مهر شورای ملی مقاومت، رژیم روز ۲۸ مهر، ۱۴زندانی را در زندان قزلحصار کرج به دار آویخت. آنها دو روز پیش از آن از زندانهای تهران بزرگ و قزلحصار برای اجرای اعدام، به سلولهای انفرادی منتقل شده بودند. ******
روز چهارشنبه ۲۸مهر در خیابان امام رضا منتهی به حرم و سر فلکه آب بین مردم و نیروهای امنیتی رژیم درگیری رخ داد. ماموران که به بهانه حجاب مزاحم خانمها شده بودند، توسط چندین جوان رزمی کار کتک خوردند. مردم در محل، شعار مرگ بر دیکتاتور و مزدور برو گمشو سر می‌دادند. در تاریخ ۱۷مهر نیز جوانان مشهد یک آخوند را در احمدآباد این شهر در خیابان رضا سه راه بعثت کتک زدند. 
******
اورینت گزارش داد: «سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه 27مهر شبه‌نظامیان "حشد الشعبی" و نیروهای دولتی عراق وابسته به رژیم ایران را به ارتکاب جنایت جنگی و ”حملات وحشیانه انتقام گیرانه“ علیه اهل سنت که از موصل فرار کرده‌اند، متهم کرد.
”فیلپ لوتر، معاون مدیر عفو بین‌الملل برای خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: ”اهل سنت عرب در عراق به‌دنبال نجات از جنگ و وحشی گریهای شبه‌نظامیان، با حملات انتقام جویانه و وحشیانه شبه‌نظامیان و نیروهای دولتی مواجه هستند“.
وی افزود: «عراق در حال حاضر عملاً با تهدیدات امنیتی واقعی و خونینی به‌دست شبکه ”داعش“ مواجه است. اما این نمی‌تواند توجیهی برای عملیات اعدام های فراقضایی، ناپدید شدن اجباری یا شکنجه و بازداشتهای خودسرانه باشد“... .».

******
عوامل و کارگزاران شهرداری روز اول آبان بخشی از خانه‌های برخی معلولین را در منطقه 8 اهواز به بهانه نداشتن مجوز؛ تخریب و مقدار زیادی از مصالح آنها را نابود کردند. 

******
عصر روز جمعه 21 مهر، یگانهای ضدشورش و ماموران لباس‌ شخصی به تجمع حامیان  محمدعلی طاهری در مقابل بیمارستان بقیه‌الله تهران، با ضرب ‌و شتم و پرتاب گاز اشک‌آور حمله کردند. حامیان دکتر طاهری خواستار آزادی او هستند که دوره محکومیتش تمام شده ولی به دلیل بی اعتنایی رژیم دست به اعتصاب غذا زده است.  

اخبار اعتراضی؛


روز شنبه 1 آبان، تعدادی از مغازه داران و سوپرمارکتها در بوشهر،
روز پنجشنبه 29 مهر، دانش‌آموزان دبستان روستای استِند،     
روز سه‌شنبه 27مهر 150 تن از کارگران، با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران، مقابل مجلس رژیم، جمعی ازمال باختگان پدیده شاندیز، دختران دانشجوی خوابگاه پردیس دانشگاه نیشابور،      
روز دوشنبه 26 مهر جمعی از کارگران شرکت صابون سازی خرمشهر با برند یاس، کارگران فضای سبز شهرداری نوشهر، کافه‌داران و قلیان‌سرا داران ارومیه، گروهی از فرهنگیان بازنشسته شهرستان مریوان، جمعی از فرهنگیان بازنشسته استان قزوین، رانندگان تاکسیهای فرودگاههای مهرآباد و خمینی، و 
روز یکشنبه 25 مهر، جمعی از رزیدنتهای کودکان، ورودی سال 93، دست به اعتراض و تجمع زدند.            


******
 مأموران نیروی انتظامی بار دیگر بروی کولبران کرد در نقاط مرزی آتش گشوده و شامگاه یکشنبه ٢٥ مهرماه جوان ١٩ ساله ای به نام اشکال فتاحی را از ناحیه پا مصدوم و روانه بیمارستان کرمانشاه کردند. 

اخبار زندان؛

- روز جمعه، زندانی صدیقه جعفرزاده 64 ساله، و محکوم‌ به اعدام دربند زنان زندان مرکزی ارومیه روز جمعه ۳۰ مهر، بر اثر حمله قلبی جان باخت.

 صبح پنجشنبه 29مهر، دو زندانی در زندان مرکزی کرج حلق‌آویز شدند. فردین
سلیمان پناه 39 ساله و اهل سقز، روز سه شنبه 27 مهر، در زندان میاندوآب اعدام شد.******
رژیم محل کسب و کار سه شهروند بهایی دیگر، به نامهای نورالله کارگر، عباس اقراری و همایون لقایی را در کرج پلمب کرد.
در سالهای اخیر رژیم کلیه محلهای کسب و کار شهروندان بهایی در استانهای همدان، کرمان (رفسنجان)، سمنان و شهرستان نظرآباد از توابع استان البرز را پلمب کرده است.
در خبری دیگر نیروی انتظامی روز یکشنبه 25 مهر با ورود به بازار جیرفت، 19 مغازه فروش پوشاک را به جرم فروش لباسهای نامتعارف و ضدفرهنگی پلمب کرد.


******
شورای حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد در جلسه‌ای اضطراری که عصر روز جمعه 30 مهر برگزار شد طی قطعنامه‌یی خواهان تشکیل گروه ویژه برای "تحقیق و تفحص در زمینه شناسایی عاملان نقض حقوق‌بشر" در حلب شد. 
این قطعنامه‌ به پیشنهاد انگلستان و برخی کشورهای غربی با ۲۴ رأی موافق، ۷ مخالف و ۱۶ رأی ممتنع تصویب شد. در قطعنامه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل رژیم بشار اسد و 'متحدان' آن به‌ویژه روسیه و رژیم ایران مورد هدف قرار گرفته‌اند. این قطعنامه پس از آن صادر شد که زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل اعلام کرد که آنچه در سوریه و به‌ویژه در حلب می‌گذرد "جنایت تاریخی" و "یک کشتار" است.