صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مهر ۲۶، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز 12 اکتبر نشریه هفتگی هیل تایمز کانادا با چاپ خبر کنفرانس مطبوعاتی کمیته کانادایی دوستان ایران دموکراتیک که روز
6 اکتبر در ساختمان پارلمان در اتاوا برگزار شد، نوشت: یک گروه از ایرانیان مقیم کانادا، از دولت این کشور خواستند تا قتل‌عام زندانیان سیاسی در ایران در سال 67 را محکوم کند و برقراری روابط با رژیم ایران را مشروط به وضعیت حقوق‌بشر در ایران کند. هیل تایمز نوشت: قتل‌عام سال 1988، که در آن هزاران نفر به‌خاطر مخالفت سیاسی با رژیم کشته شدند، به‌دلیل یک نوار صوتی که در مردادماه گذشته علنی شد، در کانون توجهات قرار گرفته است. کمیته کانادایی دوستان ایران دموکراتیک در یک کنفرانس مطبوعاتی، دولت کانادا را به گرفتن موضع قوی‌تری نسبت به رژیم ایران فراخواند. هیل تایمز افزود: شانتال گانیون، سخنگوی وزیر امور خارجه گفت: "کانادا در نظر دارد امسال دوباره قطعنامه‌یی در مورد نقض حقوق‌بشر در ایران را در مجمع عمومی سازمان ملل پیش ببرد".

******
آنتونیو گوترز دبیرکل جدید سازمان ملل‌متحد در اولین مصاحبه خود بعد از انتخاب دبیرکلی به الحدث گفت: «طی ده سال گذشته
به‌طور مستقیم شاهد رنجهای ضعیفترین انسانها روی کره زمین را بودم و از مناطق جنگ و اردوگاه بازدید کردم، که این سؤال را برایم به‌وجود آورد؟ بر سر کرامت و ارزشهای انسانی در سخت‌ترین رنجهایش چه آمده است؟ این امر باعث شده است که مسئولیتم و مسئولیت جمعی خودمان در یک کار جمعی را درک کنم". وی افزود: "... بر دبیرکل سازمان ملل است که بصورت سالم عمل کند که به تمام کشورها خدمت نماید، نه این‌که به یک کشور یا دو کشور یا سه و چهار کشور خدمت نماید، امیدوارم که از این اصول حفاظت نمائیم".

******
روز یکشنبه 18 مهر دو شهروند بلوچ در ورودی شهر سراوان توسط افراد ناشناس ترور شدند. این دو فاروق و امید علی
درازهی نام داشتند. به گفته شاهدان این دو، توسط افرادی که لباس محلی به تن داشتند به قتل رسیدند. ترور شهروندان بلوچ توسط مأموران اطلاعاتی و امنیتی، و ناامنی در این منطقه افزایش یافته است.
******
ایادی رژیم در دانشگاه آزاد سرعِین در استان اردبیل، با نصب بنر در سطح دانشگاه اعلام کرده اند که با تایید نهاد دفتر فرهنگی
دانشگاه، به دانشجویان دختری که در محیط دانشگاه چادر به‌سر باشند ۱۵درصد برای شهریه هر ترم تخفیف می‌دهد. ******
معاون استاندار همدان، روز ۱۷مهر،  از فعالیت 136 شورای امر به معروف در ادارات این استان به منظور کنترل هر چه
بیشتر زنان خبر داد. الهی تبار افزود: معاونت کارمندی ستاد امر به معروف، در چهار محور عفاف و حجاب، حقوق شهروندی، بازرسی در خصوص عفاف و حجاب کارمندان و نظارت بر دفاتر خصوصی فعال است. (خبرگزاری حکومتی فارس – ۱۷مهر ۱۳۹۵)
طرحهای مشابهی در همه استانهای سراسر کشور در جریان است. چندی پیش، عالی پور، معاون ستاد امر به معروف در استان بوشهر، نیز اعلام کرده بود که تا پایان امسال، ۱۰۰ شورای امر به معروف در استان بوشهر ساماندهی می شوند. (خبرگزاری حکومتی تسنیم – ۱۱مهر ۱۳۹۵)
آخوند علم الهدی، نماینده خامنه ای در مشهد، نیز در یک سخنرانی روز ۱۵ مهر که توسط خبرگزاری رسمی ایرنا مخابره شد گفت:‌ «مقابل ساپورت‌پوشی که در خیابان به‌عنوان نماد و الگو، عفاف و حجاب را هدف گرفته، منطق و استدلال جواب نمی‌دهد؛ بلکه جریان عملیاتی قوی می‌خواهد که بایستد و آن جریان نیروی انتظامی است»!
وی ادامه داد: «حضور یک زن لاابالی بی‌حجاب و بدحجاب در خیابان باید در برابر بینش شما به‌عنوان پیاده‌نظام دشمن جلوه‌گر باشد. آن را باید به‌عنوان سوژه عملیاتی خود ببینید». (وبسایت مازند مجلس – ۱۷مهر ۱۳۹۵

******
به دنبال انعکاس وسیع شلاق زدن دانش‌آموزان دبستانی در کرمان در شبکه‌های اجتماعی، کارگزاران رژیم در آموزش و
پرورش، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها را تهدید کرده که اگر خبر شلاق خوردن دانش‌آموزان را تکذیب نکنند، برای همیشه از مدرسه اخراج خواهند شد. در هفته ای که گذشت، مدیر مدرسه چمران در روستای مختار آباد شهرستان رودبار جنوب در (استان کرمان) ده تن از دانش آموزانش را به جرم نپرداختن ۳۰ هزار تومان حق ثبت نام، شلاق زده و از مدرسه اخراج کردند. یک دانش آموز دیگر نیز توسط معلمش چنان کتک خورد که راهی بیمارستان شد. قیصر قادری دانش آموز کلاس پنجم دبستان جیرآباد بمپور در استان سیستان و بلوچستان، بدلیل مصدومیت توسط معلم، در بیمارستان ایرانشهر بستری شد. 


******
روز شنبه ۲۴مهر بر اثر تیراندازی نیروهای حکومتی در نقاط مرزی در ثلاث باباجانی، احمد نظری کولبر ساکن تازه آباد که
مشغول جابه‌جایی مقداری گازوییل بود، کشته شد.
شامگاه 21مهر نیز، نیروی انتظامی در مکانی به نام 'برده سوران' کاروان کولبران را هدف تیراندازی قرار داده‌ بودند که ابوبکر فیضه زخمی شد. روز شنبه 24 مهر نیز یک کولبر دیگر به نام حسن امینی روندی، با شلیک مستقیم گلوله ماموران حکومتی به .قتل رسید
مهدی رحیم زاده نیز چند روز قبل از آن بر اثر شلیک مستقیم ماموران نیروی انتظامی در روستای چومان از توابع شهرستان بانه، به قتل رسید. گفتنی است بیشترین آمار قربانیان کولبر به شهرهای مریوان، سردشت، اشنویه، بانه، پیرانشهر، نوسود و جوانرود تعلق دارد.  


******
العربیه روز پنجشنبه 22مهر خبر داد ایتالیا سه ایرانی را با گذرنامه‌های تقلبی اسراییلی دستگیر کرده است. این سه نفر که نقشه‌های تروریستی رژیم ایران را دنبال می‌کردند، از ایتالیا به ترکیه اخراج شدند. بر اساس این گزارش، دولت ایتالیا این حادثه را به مقامات اسراییلی اطلاع داده و گفته که این سه نفر را از طریق صربستان به ترکیه اخراج کرده است. در ماه ژانویه گذشته نیز، دو ایرانی با گذرنامه‌های جعلی اسراییلی در فرودگاهی در هند دستگیر شدند. گزارش شده که این دو زن و شوهری بودند که چند سال در هند زندگی کرده و قصد داشتند با این گذرنامه‌ها به آمریکا مهاجرت کنند. 
در سال ۲۰۱۴ نیز «دو ایرانی که تلاش داشتند تا با گذرنامه‌های جعلی اسراییلی وارد کشور کنیا شوند، در فرودگاه نایروبی دستگیر شدند که هر دو آنها طبق قوانین مبارزه با تروریسم به دو سال زندان و پرداخت جریمه‌ی سنگین محکوم شدند». 

******
رژیم قصد دارد به‌منظور ایجاد فضای رعب و وحشت و اقدامات سرکوبگرانه در بهشت زهرا دوربینهای مداربسته نصب کند.
سعید خال از کارگزاران رژیم در بهشت زهرا د‌ر اینباره گفت: بهشت زهرا وسعتی حدود 750 تا یک‌هزار هکتار دارد لذا نمی‌توان در مکانی با این وسعت برای هر سنگ‌قبر یک نگهبان ویژه قرار داد. 

******
هیومن رایتس واچ، روز پنجشنبه22مهر، در نامه‌یی به رئیس فدراسیون بین‌المللی والیبال، از او خواست به‌دلیل ممنوعیت حضور
زنان در ورزشگاهها در ایران، از میزبانی رژیم ایران در مسابقات فدراسیون بین‌المللی والیبال جلوگیری کند. این سازمان حقوق‌بشری، جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاهها را مصداق تبعیض دانسته و خطاب به «آری گارسیا» رئیس فدراسیون بین‌المللی والیبال افزوده است: اعطای یک میزبانی دیگر، مقامات رژیم ایران را در اجرای سیاستهای تبعیض‌آمیز خود در مورد زنان گستاخ‌تر می‌کند. فدراسیون بین‌المللی والیبال قرار است در هفته‌های آینده، میزبانان مسابقات سال ۲۰۱۷ را اعلام کند و رژیم ایران نیز یکی از داوطلبان میزبانی این مسابقات است. 

******
مرد جوان 25ساله شامگاه پنجشنبه در شهر گتوند از سوی چند نفر به وسیله اسید مصدوم شد. فرد مذکور هنگام مراجعه به منزل
از سوی سرنشینان یکدستگاه خودروی وانت پیکان مورد حمله اسیدپاشی قرار گرفت
مسئول اورژانس بیمارستان کارون گتوند شامگاه پنجشنبه گفت: این مرد جوان ساعت ۱۹:۵۵دقیقه به‌دلیل مصدومیت ناشی از اسید پاشی در خیابان موسوم به خمینی با کمک اورژانس115 گتوند به بیمارستان انتقال یافت.
وی افزود: این مرد جوان از ناحیه چشم، صورت، گردن و شکم دچار جراحت شده بود که پس از اقدامات اولیه در اورژانس بیمارستان کارون گتوند، برای ادامه درمان به بیمارستان سوانح و سوختگی طالقانی اهواز اعزام شد
شهرستان گتوند با 74هزار نفر جمعیت در شمال استان خوزستان واقع شده است.

اخبار اعتراضی؛

روز شنبه 24 مهر جمعی از دستیاران تخصصی کودکان از شهرهای مختلف از جمله بندرعباس، کرمان، اصفهان، اهواز، تهران
و... در ساختمان وزارت بهداشت رژیم در تهران، کارکنان شرکتیِ مخابرات از سراسر کشور در مقابل مجلس رژیم، جمعی از مالباختگان مؤسسه پدیده در تهران، جمعی از زندانیان بند 4سالن11 زندان گوهردشت کرج، مربیان پیش دبستانی در استان گلستان، شرکتهای پیمانکاری فولاد اهواز (شرکتهای یاوران فولاد جنوب... هما صنعت کارون، نسیم کارون مبتکر، تک، شفق کار دنا، ایده پردازان و روژان صنعت،
  روز جمعه 23 مهر مردم شهر سراوان در استان گیلان 
روز پنجشنبه 22 مهر، مردم روستای کمجان و شهر طرق، بیش از 500نفر از کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه، جمعی از مالباختگان شرکت پدیده شاندیز، جمعی از کارگران صنایع فروآلیاژ،  
- چهارشنبه ۲۱مهر، یاران زندانی سیاسی محمدعلی طاهری که در اعتصاب غذا بسر 
می برد،
 و روز دوشنبه۱۹ مهر جمعی از مالباختگان مؤسسه موج آبی گلستان، دست به تجمع و اعتراض زدند. 
     

******
جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد، دو عضو هیات مدیره اتحادیه کارگران ایران بخاطر تشکیل اتحادیه آزاد کارگران ایران و
اداره نمودن آن، روز 24مهر ماه، بنا بر حکم شعبه اول دادگاه انقلاب رژیم در ساوه، بابت تشکیل اتحادیه آزاد کارگران ایران و اداره نمودن آن به ده سال زندان و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به یک سال و مجموعا هر کدام به یازده سال زندان محکوم شده اند. اتهامات این دو اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی عنوان شده است.  
از سوی دیگر حکم 6 سال زندان اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران، توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب رژیم به اتهامات اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام، تایید شد.

اخبار زندان؛

- بنا به گزارش کمپین فعالین بلوچ، 20 مهر، محمد گرگیج ۳۱ ساله توسط ضربه ماموران امنیتی بوسیله قنداق تنفگ بر سرش جان باخت. ماموران پس از گذشت چند روز و فوت این شهروند بلوچ، جسد بی جانش را به سردخانه تحویل دادند. در خبری دیگر، حاصل عزیزی اهل روستای 'قره‌سقل' از توابع اشنویه پس از بازداشت توسط نیروهای اطلاعاتی، مورد شکنجه قرار گرفت و از بازداشتگاه راهی بیمارستان شد. 

- به دنبال درگیری و نزاع بین زندانیان در حاشیه برگزاری مراسم عاشورا در زندان گوهردشت کرج، یک زندانی به نام وحید غلامی بر اثر جراحات وارده به‌وسیله ”قمه توسط زندانیان دیگر به قتل رسید".

- در جریان جشن بعد از مسابقه فوتبال بین ایران و کره جنوبی، روز سه‌شنبه 20 مهر، 16 دختر و پسر در تهران توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند. 

- رژیم حکم قصاص و اعدام در ملاء عام دو نفر را در هرمزگان صادر کرد. این خبر را خبرگزاری حکومتی میزان شنبه 24 مهر انعکاس داد. 

- از وضعیت آسو رمضان‌زاده از فعالان مدنی اهل سقز که اول شهریور سال جاری از سوی مأموران وزارت اطلاعات
بازداشت گردید، هیچ اطلاعی در دست نیست.
- زندانی سیاسی رسول رضوی که از روز سه‌شنبه 13 مهر در اعتراض به شرایط غیرانسانی زندان و بی‌عدالتیهای انجام شده،
دست به اعتصاب غذا زده همچنان در اعتصاب غذا بسر می برد.- محمد نجفی وکیل دادگستری روز 20 مهر بخاطر پوشیدن پیراهنی که روی آن نوشته شده بود، عاشورای 88، توسط نیروهای
وزارت اطلاعات بازداشت شد.- دادگاه رژیم در شهر اهواز برای عماد بیت مشعل 21 ساله، فعال عرب در این شهر حکم هفت سال زندان به اتهام تبلیغ و فراخوان تجمع، صادر کرد.

- رژیم بازای آزادی برخی زندانیان سیاسی، آنها را به استفاده از پابندهای الکترونیکی مجبور کرده است.- روز دوشنبه 19مهر آمنه عیسی زاده 21ساله شهروند اهل سنت بلوچ اهل روستای خرگوشی شهرستان سیریک به اتهام انتقاد از مراسم مذهبی ایام محرم در شبکه‌های اجتماعی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

- سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه 20مهر طی بیانیه‌یی نسبت به اعدام قریب‌الوقوع یک دختر جوان کرد به نام زینب سِکاوند
که در زمان دستگیری 17سال سن داشته، هشدار داد. به نقل از عفو بین الملل، زینب در سن ۱۵ سالگی با فردی ازدواج کرد و بعد از دو سال، در تاریخ ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۰ به اتهام قتل همسرش دستگیر و در سال ۱۳۹۲ به اعدام محکوم شد. وی بعد از دستگیری گفت پس از آن که از سوی همسرش مورد ضرب و شتم قرار گرفته او را به قتل رسانده است. 

عفو بین‌الملل در بیانیه خود تأکید کرده که زینب سکانوند نه تنها در هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته، که از دسترسی به وکیل محروم بوده و می‌گوید بعد از دستگیری، از سوی مأموران مرد مورد شکنجه قرار گرفته است.