صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۱۸، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز پنجشنبه 6 اکتبر برابر با 15 مهر، یک کنفرانس مطبوعاتی در سالن کنفرانس‌های
مطبوعاتی پارلمان کانادا در شهر اتاوا درباره لزوم ارجاع پرونده قتل‌عام 30هزار زندانی سیاسی در سال 67 به سازمان ملل‌متحد برگزار شد که انعکاسات وسیعی در رسانه های این کشور داشته است.
سخنرانان این کنفرانس مطبوعاتی عبارت بودند از: کندیس برگن وزیر پیشین کشور و نماینده پارلمان کانادا، جیمز بزن عضو برجسته پارلمان کانادا، مایکل کوپر نماینده پارلمان کانادا، دیوید کیلگور رئیس‌کمیته کانادایی دوستان ایران دموکراتیک، احمد حسنی و شهرام گلستانه. آنها در سخنان خود خواهان ارجاع پرونده قتل‌عام 67 به ملل‌متحد و محاکمه عاملان جنایت علیه بشریت در دادگاههای بین‌المللی شدند و دولت کانادا را فراخواندند که هر گونه روابط با رژیم ایران را به توقف اعدامها و بهبود وضعیت حقوق‌بشر در ایران مشروط کند. مهدی گرمرودی نیز با حمل عکس برادر خود که جزو قربانیان قتل عام 67 می باشد، در این کنفرانس حضور داشت.
 این کنفرانس مطبوعاتی در رسانه هایی از قبیل هافينگتن پست، تلویزیون گلوبال نيوز، تورتنو استار، فریدوم استار، وینیپگ فیری پرس، هرالد لتبریج در استان آلبرتا، مدیسین هت، دیلی هرالد در استان ساسکاچوان، مدو لیک نو، سورگا دیلی، دیلی کوریر در استان بریتیش کلمبیا، تایمز کلونیست، یاهو کانادا، فالو نیوز، اینفو نیوز، مریتایمز که استانهای شرقی کانادا را پوشش می دهد، آی پولیتکس، لیتس تودی نیوز، کانادا استاندارد، اونتاریو نیوز، میدیا اکسپرس و اتاق بازرگانی 1000 جزیره گانانوک انعکاس پیدا کرده است.     
در این رسانه ها فراخوانهای نمایندگان حزب محافظه کار و کامیونیتی ایرانیان، به دولت حاکم کانادا، لیبرالها، به چاپ رسیده که خواستار توقف روابط با رژیم ایران می باشند. همچنین اشاره شده است که با توجه به اینکه کانادا میتواند جلودار انتقادات جهانی نقض حقوق بشر رژیم ایران باشد، تحقیقاتی پیرامون جنایت جنگی رژیم ایران در تابستان 67= 1988 یعنی قتل عام 30 هزار زندانی سیاسی راه اندازی شود.
همزمان با این کنفرانس مطبوعاتی، دهها تن از ایرانیان آزاده و هواداران مقاومت ایران، در آکسیونی مقابل پارلمان و روبروی دفتر نخست وزیر کانادا در شهر اتاوا گرد آمدند. در این آکسیون طوماری که خواستار آزادی سعید ملک پور شهروند کانادایی زندانی در ایران است، مرتبا قرائت می شد. در این طومار از دولت لیبرال کانادا خواسته شده تا در رابطه با از سرگیری روابط با رژیم ایران تجدید نظر کرده و حقوق بشر را مبنای هرگونه رابطه ای با رژیم ایران قرار دهد.
در خبر دیگری از کانادا، روز پنجشنبه در صحن پارلمان این کشور در اتاوا، زمانی که مایکل کوپر نماینده پارلمان فدرال از شهر ادمونتون، از دولت کانادا خواست، برای آزادی 4 فرزند آلیسن آذر که توسط شوهر سابقش ربوده و به ایران منتقل شده اند، اقدام کند، وزیر خارجه کانادا استفن دیون، دو شست خود را به علامت منفی رو به پایین نگاه داشت که اعتراض نمایندگان را بدنبال داشت. یک روز بعد، و پس از اعتراض خانم آذر که به رسانه ها گفت اگر کاری انجام نمی دهند، لااقل احترام بگذارند، استفن دیون از او معذرت خواست ولی مدعی شد که حزب محافظه کار قصد سیاسی کردن کیس خانم آذر را دارد. دکتر سارن آذر همسر سابق آلیسون که کرد عراقی می باشد، در اوت 2015 فرزندان خود را برای تفریح به اروپا برد و از بازگشت به کانادا خودداری کرد. پس از تحقیقات پلیس اینترپل، آلیسون خبر داد که 4 فرزندان او به همراه پدرشان در ایران زندگی می کنند. جاستون ترودو نخست وزیر کانادا با دیدار با آلیسون آذر قول کمک و بازگردانیدن فرزندانش را به وی داده بود، ولی با نیت رابطه دولت لیبرال با رژیم ایران معلوم نیست که سرنوشت فرزندان آلیسون چگونه رقم خواهد خورد.

******
مادران پارک لاله با صدور بیانیه ای خواستار اجرای عدالت در حق فرزندان شهید خود شدند. افراد و گروههای مختلف با استقبال از فراخوان مریم رجوی در روز 12 مرداد 95، مبنی بر تشکیل دادگاه بین المللی برای محاکمه مقامات رژیم و دادخواهی برای قربانیان قتل عام 67، با بیانیه هایی دادخواه عدالت برای فرزندان خود شده اند.


******
"شورای بین‌المللی حقوق‌بشر، آزادی و دموکراسی" که متشکل از پارلمانترها و
سناتورهای پیشین اسپانیاست، درباره قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال 67 در بیانیه ای اعلام نمود: ... ما از فراخوان جفری رابرتسون قاضی دادگاه ویژه ملل‌متحد در امور جنایات جنگی در سیرالئون، از شورای امنیت سازمان ملل در مورد تشکیل یک دادگاه ویژه درباره قتل‌عام زندانیان سیاسی در ایران در سال ۱۹۸۸، در حالی که اعدام های دسته‌جمعی توسط رژیم ایران هم‌چنان ادامه دارد، حمایت می‌کنیم. 
همچنین هم‌زمان با برگزاری کنفرانس سالانه حزب محافظه‌کار حزب حاکم انگلستان در شهر بیرمنگام، 45 نماینده این حزب با صدور بیانیه‌یی از جنبش دادخواهی قتل‌عام 67 برای محاکمه عاملان و آمران جنایت علیه بشریت حمایت کردند. این نمایندگان شامل اعضای پارلمان و مجلس اعیان انگلستان و نیز نمایندگان پارلمان اروپا از این کشور می شود.

******
 به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، 4 تن از نمایندگان کنگره آمریکا از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات خواستار جلوگیری از عضویت رژیم ایران در سازمان تجارت جهانی شدند. در قسمتی از این نامه آمده است عضویت رژیم ایران در سازمان تجارت جهانی "بر تقویت و توانا سازی این رژیم سرکوبگر، باعث پیچیدگی جدی در استفاده از اختیارات ما در مقابله با حمایت رژیم ایران از تروریسم، نقض حقوق‌بشر، برنامه‌های موشکی و سایر اقدامات غیرقانونی حکومت آن کشور خواهد شد".

سرکوب؛

- ساعت ۸ شب پنجشنبه ۱۵ مهر نیروهای حکومتی در اهواز با یورش به مناطق مختلف  این شهر از جمله ملاشیه، تعدادی از جوانان و خانواده‌های آنها را دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل کردند. اسامی تعدادی از دستگیر ‌شدگان عبارتند از: احیال کریم  الحیدری، مالک حیال، محمد حیال، امین حیال، عماد حیال، و یک مادر پیر.

- به نقل از کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت، روز چهارشنبه ۷ مهر، مقامات حراست فرهنگسرای ملل در تهران، در روز جهانی مولانا، به دلیل حضور چندین زن در گروه موسیقی «گذر» مانع برگزاری کنسرت این گروه شدند. گروه گذر به دنبال این واقعه بیانیه ای منتشر کرد و در آن تاکید نمود، «با وجود تمام این سنگ اندازی ها، باید مقاومت کرد و مأیوس نشد تا هنر و موسیقی این سرزمین زنده بماند... ما از تبار  چشمه ایم و از زیر سنگ راه خود را باز خواهیم کرد...»
در خبری دیگر همزمان با آغاز ماه محرم، مجسمه «میدان مادر» در شهر رشت با پارچه ای سیاه پوشانده شده است. این اقدام مقامات محلی، واکنش اعتراضی در بین مردم ایجاد کرده است. این کمیسیون می گوید: این اقدام یادآور پوشاندن مجسمه های موزه رم حین بازدید حسن روحانی از ایتالیا در دیماه گذشته می باشد. 

- مأموران نیروی انتظامی نیمه‌شب ۱۴مهر با متحصنان ثامن الحجج که از استانهای مختلف برای دادخواهی به تهران آمده و در آنجا متحصن شده بودند، درگیر شده و یکی از زنان متحصن را مصدوم کردند. گفتنی است جمعی از مال‌غارت شدگان مؤسسه ثامن الحجج در ادامه و استمرار تجمعات قبلی مقابل بانک مرکزی در خیابان، تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواهان پولهای به غارت رفته خود شدند. 

- یکی از مأموران نیروی انتظامی در بندرعباس در جریان یک درگیری در منطقه 2هزار دستگاه این شهر، با شلیک مستقیم، یک جوان معلول بندرعباسی را به ضرب گلوله زخمی کرد که پس از انتقال به بیمارستان جان باخت. این جوان که به علت معلولیت قادر به حرکت نبود در هنگام این درگیری تنها در گوشه‌یی نظاره‌گر بود. کارگزاران رژیم در این شهر در وحشت از پیامدهای اجتماعی اقدام به بازداشت موقت مأمور مزبور کردند.

- دانشگاه خواجه نصیر‌ کمیته‌یی برای برخورد با دانشجویان دختر در زمینه حجاب تشکیل داده است. روزنامه حکومتی میزان به تاریخ ۱۰ مهر، به‌نقل از معاون فرهنگی دانشگاه خواجه نصیر عنوان کرده که اگر دانشجویی طبق قوانین طرح حجاب و عفاف عمل نکند از طرف این کمیته با وی برخورد خواهد شد. 

- مهدی خدابخشی معاون دادسرای رژیم در مشهد از دستگیری 6نفر و احضار 17 نفر دیگر و پلمپ 9 مرکز تجاری تحت عنوان مدلینگ خبر داد. 


******
با انتشار عکس مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت و دانشجوی سابق دانشگاه صنعتی شریف، در ویژه نامه هفتمین جشن سالانه فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، در دوره هفتم، مهرماه 95، 33تن از نمایندگان مجلس رژیم، در واکنش به این عمل، به وزیر علوم هشدار دادند. آنها در یک تذکر کتبی خواستار توضیح درباره چاپ عکس (مریم رجوی) در ویژه‌نامه فارغ‌التحصیلان یک دانشگاه شدند. بلافاصله بعد از انتشار این عکس، فتوحی، رئیس این دانشگاه، نیز واکنش نشان داد و گفت: «به‌محض اینکه متوجه این موضوع شدیم ورود انجمن فارغ‌التحصیلان به دانشگاه شریف را ممنوع کردیم. .. این موضوع به‌زودی با همکاری سازمانهای اطلاعاتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ما قطعاً این اقدام را محکوم می‌کنیم. لازم است که با مراجع اطلاعاتی کشور هماهنگیها صورت گیرد و تصمیم نهایی گرفته خواهد شد و سپس از طریق دانشگاه در خصوص این موضوع اطلاع‌رسانی می‌شود». 

******
کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران12 مهر=3 اکتبر، انتخاب ایران برای میزبانی مسابقات جهانی شطرنج زنان را محکوم کرده و از فدراسیون جهانی شطرنج خواستار لغو این تصمیم شد. لازم به ذکر است که نازی پاکیدزه و کارلا هِرِدیا، در اعتراض به سرکوب زنان در ایران، مسابقات شطرنج در ایران را بایکوت کرده اند. نایجل شورت، سرمربی انگلیسی سابق تیم ملی و گری کاسپاروف اسطوره شطرنج نیز از اقدام این دو بازیکن حمایت کرده اند.  ******
اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری رژیم در استان اصفهان به‌منظور جلوگیری از سفر مردم به پاسارگاد شیراز در روز هفتم آبان که سالروز تولد کوروش کبیر است، بخشنامه ای صادر و هر نوع تور گردشگری به این منظور را غیرقانونی اعلام کرده است. این بخشنامه روز هشتم مهر ماه صادر شده است. گفتنی است هر سال در روز هفتم آبان عده زیادی از مردم در پاسارگاد شیراز تجمع می‌کنند. 
اخبار زندان؛

- زندانی سیاسی محمدعلی طاهری از چهارشنبه ۷ مهرماه، در اعتراض به ممانعت از آزادی‌اش با وجود صدور قرار منع پیگرد (تعقیب)، دست به اعتصاب‌غذای نامحدود زده است. در متن قرار نهایی دادسرا برای «محمدعلی طاهری» که به امضای «حسینیان» بازپرس شعبه سوم بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ اوین نیز رسیده، درباره اتهامات بنیان‌گذار عرفان حلقه، قرار منع تعقیب صادر شده است. این سند در ۱۳ تیرماه ۱۳۹۵ تنظیم و صادر شده است.

- علی ماوت شهروند ارومیه نیز از چند روز پیش در اعتراض به بی گناهی خود و شرایط نگهداری‌اش دست به اعتصاب‌غذا زده است. وی 10 خرداد توسط مأموران امنیتی بازداشت و از آن زمان تا کنون در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به‌صورت بلاتکلیف نگهداری می‌شود. 


- رسول رضوی زندانی سیاسی در اعتراض به عدم آزادی خود از روز سه‌شنبه ۱۳ مهر در زندان تبریز دست به اعتصاب‌غذا زده است. این اعتصاب روز شنبه وارد پنجمین روز شد. 
آقای رضوی به اتهام 'اخلال در نظم عمومی' در جریان شرکت در اعتراضات ۱۸ آبان ۹۴به 13ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. پیش‌تر از این نیز به 'تبلیغ علیه نظام' از طرف دادگاه انقلاب رژیم در تبریز، تبرئه صادر شده بود ولی دادگاه عمومی تبریز حکم ۱۳ ماه حبس تعزیری را مجدداً برای وی صادر کرده است. 

- مأموران امنیتی رژیم 5تن از تظاهر کنندگان و سازمان دهندگان تظاهرات روز پنجشنبه 15مهر در مریوان را بازداشت کردند. اسامی بازداشت‌شدگان عبارتند از سیران خورنیکا، آرتین حسن زاده، بهره عارفی، پروین رضایی و عادل رشیدی. تظاهرات روز پنجشنبه15مهر مردم مریوان در اعتراض به وضعیت نامناسب جاده‌ها که باعث قربانی گرفتن مردم می‌شود، صورت گرفت.  به دنبال دستگیری 11تن از سازمان‌دهندگان تظاهرات، روز جمعه 16مهر مردم مریوان در اعتراض به دستگیری این افراد؛ در میدان بیسارانی تجمع و اعلام کردند تا آزادی دستگیر ‌شدگان در میدان باقی می‌مانند. 

- مأموران اطلاعاتی و امنیتی دو هموطن عرب به نامهای عامر سیلاوی و  شاعر، عارف نواصری را بازداشت کردند. عامر سیلاوی 34 ساله متاهل و دارای چند فرزند است و شب پنجشنبه 14 مهر بازداشت شد. گفته می‌شود عامر سیلاوی در تشکیل زنجیره‌های انسانی معترض به انتقال آب کارون به اصفهان و شهرهای دیگر فعالیت‌ داشته است. همچنین صبح سه‌شنبه ۱۳مهر عارف نواصری که شاعر و اهل شهر شادگان می باشد، به‌دلیل سرودن شعری با نام پایکوبی بازداشت شده است.


- رژیم در هفته ای که گذشت، دو زندانی را در زندان پارسیلون خرم‌آباد بدار آویخت. یکی از اعدام شدگان شیروده طهماسبی معرفی شده است. 

- زندانیان اهل سنت بند ۷ سالن ۲۱ زندان گوهردشت تحت فشار زیادی قرار دارند و بدستور سرکردگان زندان، اجازه داشتن کتاب و یا قرآن را ندارند. پس از اعدامهای مرداد ماه سال جاری حدود ۵۰ زندانی سیاسی اهل سنت در این بند محبوس می‌باشند. تعداد ۱۱ تن از این زندانیان در وضعیت بلاتکلیفند و زیر حکم اعدام قرار دارند.

- نیروهای وزارت اطلاعات، خانم بهاره نوروزی شهروند بهایی در شیراز را روز دوشنبه 12 مهر ساعت 2 بعد از ظهر در منزل شخصی اش بازداشت کردند. همچنین در همین روز، یک زوج بهایی به نام فرزاد دلارام و روحیه نریمان نیز توسط مأموران حکومتی در منزلشان دستگیر شدند. صبح 13 مهر نیز دکتر ماریا کوثری یک شهروند بهایی دیگر در قروه سنندج بازداشت شد. بر اساس خبر دریافتی مقاومت ایران، جهت دستگیری خانم دکتر ماریا کوثری 10مامور مرد و یک زن حضور داشتند که دستگیری با ضرب و شتم همراه بوده است. دکتر کوثری، دارای مدرک پزشک عمومی و تخصص هومیوپتی می‌باشد اما به‌دلیل بهایی بودن، اجازه دایر کردن مطب پزشکی ندارد.
در ماههای اخیر فشار مضاعفی بر روی شهروندان بهایی از طرف ماموران اطلاعات وارد شده که شامل محروم کردن از تحصیل دانشجویان بهایی و پلمپ کردن مغازه‌های آنان می باشد. 

******
رضا محبوبی مشاور وزیر کشور کابینه روحانی، روز پنجشنبه ۱۵ مهر در جلسه‌یی در خراسان رضوی نسبت به افزایش شدید آسیب‌های اجتماعی گفت: برخی آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، طلاق و خودکشی در سال‌های گذشته رشد نگران‌کننده داشته‌اند و لازم است علت بروز این پدیده‌ها در سطح‌های مختلف بررسی شود. وی گفت: «از سال ۹۰ تا ۹۴ جمعیت زنان درگیر در مسأله اعتیاد با وجود اینکه کمتر از ۵ درصد جمعیت معتادان کشور را به خود اختصاص داده‌اند، دو برابر شده و متأسفانه محرومیتهایی که برای دختران در نظر می‌گیریم اثر خود را در این مسائل نشان می‌دهد».

اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 18مهر، بیش از 500تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه خوزستان، جمعی از روستاهای لوداب (شامل روستاهای گردنگاه، سر گردنگاه، دره بنگر و چانگ) واقع در استان کهکیلویه و بویراحمد، کارگران بیکار شده پتروشیمی جم، مقابل مجلس رژیم،  روز شنبه 17مهر، جمعی از مالباختگان و سهامداران مؤسسه اعتباری کاسپین در مقابل استانداری خراسان رضوی در مشهد، جمعی از مردم مقابل فرمانداری شهرستان علی‌آباد کَتول، تعدادی از پذیرفته شدگان واحد کیش دانشگاه آزاد در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، اهالی و کسبه سومون‌آباد ارومیه، مردم روستای شاهینی در استان کردستان، روز جمعه 16 مهر، جمعی از متقاضیان مسکن مهر زیر نظر ناحیه یک آموزش و پرورش مشهد، روز پنجشنبه 15 مهر، کارگران پیمانکاری شرکت پتروشیمی اروند ماهشهر، جمعی از رانندگان شرکت اتوبوسرانی شهرداری رشت، جمعی از معلمین پیش دبستانی گیلان، صدها تن ازکارگران پیمانکاری ماشین‌سازی اراک، جمعی از ماماهای بیمارستانهای مختلف در تهران، اقشار مختلف مردم و بازاریان شهر آستارا، جمعی از اولیای دانش آموزان اول ابتدایی البرز، کارگران شرکت اشی مشی شلمزار مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری، روزهای سه شنبه 13 و 14 مهر کارگران شرکت آونگان اراک، کارگران شرکت شرکت گلریس ابهر، کارگران شرکت سپنتا در اهواز، جمعی از کارکنان شرکت مخابرات،  روز دوشنبه 12 مهر: کارکنان رسمی و پیمانکاری برق منطقه ای کرمان، جمعی از بازنشستگان فرهنگی در اداره بازنشستگی آموزش و پرورش در تهران، پرسنل نیروی هوایی پایگاه چهارم شکاری دزفول و جمعی از مالباختگان شرکت «سایه‌گستران زندگی ایرانیان» دست به اعتراض زدند. 


******
وزارت کشور کویت با صدور بیانیه‌یی از بازداشت دو تن از جاسوسان رژیم در این کشور که در حال عکس گرفتن از حسینیه‌ها بودند خبر داد. در بیانیه وزارت کشور کویت آمده است: «دستگاههای امنیتی ویژه تأمین امنیت حسینیه‌ها و سلامت کسانی که به آن رفت و آمد می‌کنند، موفق به رصد و بازداشت دو نفر با تابعیت ایرانی به نامهای «حسن علی» (متولد 1989) و «عادل عبدالرحیم» (متولد 1978) شده‌اند. در ادامه این بیانیه آمده است: «در تلفنهای همراه‌ این دو، تصاویری مشکوک پیدا شده؛ هر دو ایرانی خلال دو ماه گذشته به‌صورت جداگانه وارد کویت شده‌اند». 


******
به اعتراف رسانه‌های حکومتی کابینه حسن روحانی قصد دارد کارت سوخت را حذف و قیمت بنزین را از لیتری 1000 تومان به 1200 تومان افزایش دهد. خبرگزاری نیروی تروریستی قدس، تسنیم روز جمعه 16مهر دراینباره نوشت: «در حالی دولت اقدام به حذف کارت سوخت کرده است که رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت گفت: پیش‌بینی می‌شود با توجه به ابلاغیه حذف کارت هوشمند بنزین و توقف عرضه کارتی این فرآورده نفتی، افزایش قیمتها به ‌فاصله چند هفته پس از جمع‌آوری کارت‌های بنزین اتفاق بیفتد. 

سوریه؛

دولت موقت سوریه اعلام کرد که تمام اشکال ارتباط و همکاری با استفان دمیستورا فرستاده سازمان ملل‌متحد برای سوریه و تیم او را متوقف کرده و از سازمان ملل خواستار برکناری او به‌خاطر اظهاراتش در مورد حلب شد که آن را "گناه بزرگی در حرفه" توصیف کرد. چند روز پیش دمیستورا خارج کردن مجروحان و بیماران از حلب را مشروط به تسلیم رزمندگان سوری و گذاشتن سلاحهایشان بر زمین کرد. وی همچنین گفت که خودش آنها را در خارج شدن از شهر همراهی می کند. این پیشنهاد مورد تایید روسیه قرار گرفته است. 

- به گفته خبرگزاری حکومتی میزان 5تن از ماموران اعزامی نیروی تروریستی قدس در سوریه در قم دفن شدند. آنها وابسته به تیپ فاطمیون و زینبیون نیروی تروریستی قدس بودند که برای مشارکت در کشتار مردم سوریه به این کشور اعزام شده بودند داد. تیپ فاطمیون متشکل از ماموران افغانی و تیپ زنبیون متشکل از ماموران پاکستانی نیروی تروریستی قدس است.
اورینت تلویزیون اپوزیسیون سوریه 17مهر، نیز به‌نقل از دفاتر مطبوعاتی رزمندگان اعلام کرد ارتش آزادی بیش از 30 شبه‌نظامی عراقی وابسته به رژیم ایران را در نبردهای سنگین در اطراف محله شیخ سعید در جنوب شهر حلب کشته و هشت تن دیگر را نیز به اسارت درآورده است.

- سه شنبه شب 4 اکتبر= 13 مهر، مایک پنس، معاون دونالد ترامپ و تیم کین، معاون هیلاری کلینتون، رقبای اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا، اولین مناظره رو در روی خود را در انجام دادند. در این مناظره علاوه بر مسائل داخلی آمریکا، سیاست خارجی این کشور نیز مورد بحث قرار گرفت. هم مایک پنس و هم تیم کین بر ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه تأکید کردند. مایک پنس سیاست دولت اوباما در قبال رژیم ایران را نیز مورد حمله قرار داد و گفت: رژیم ایران حامی اصلی تروریسم است و اکنون با روسیه روابط بسیار نزدیک دارد. وقتی رژیم ایران، زندانیان آمریکایی را آزاد کرد، ما به آنها باج دادیم.


******
به گزارش خبرگزاری رویتر، کرستی کالولید 46 ساله حسابدار سابق اروپا روز دوشنبه 12 مهر به‌عنوان رئیس‌جمهور استونی انتخاب شد. وی با 81 رای از کل 101 رای، بعنوان اولین رئیس جمهور زن این کشور، انتخاب گردید. 

******
سازمان ملل در نظر دارد نخستین مأموریت فضایی خود را با همکاری کشورهای مختلف جهان انجام دهد. این مأموریت با استفاده از تجهیزات علمی کشورهایی صورت خواهد گرفت که به تنهایی توان انجام یک مأموریت فضایی را ندارند.
قرار است این مأموریت فضایی در سال ۲۰۲۱ آغاز شود تا بدین ترتیب کشورهای در حال توسعه جهان تجهیزات علمی و تحقیقاتی خود را راهی مدار پایین زمین کنند. تجهیزات علمی مورد استفاده در این مأموریت فضایی تا اوایل سال ۲۰۱۸ انتخاب می‌شوند.

******
روز جمعه 16مهر جایزه صلح نوبل ۲۰۱۶ به خوزه مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهور
کلمبیا به‌دلیل تلاش برای پایان دادن به پنج دهه جنگ با گروه فارک تعلق گرفت. امسال ۳۷۶ نامزد شامل ۲۲۸ فرد و ۱۴۸ سازمان و نهاد، نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شده بودند از جمله، کلاه سفیدهای سوریه، مذاکره‌کنندگان توافق صلح کلمبیا، نادیا مراد، دختر ایزدی فراری از دست داعش و... به‌عنوان شانس‌های اصلی دریافت جایزه معرفی شده بودند.