صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۲۸، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

آقایان جیمز بیزن و پیتر کنت، نمایندگان پارلمان فدرال کانادا، به ترتیب منتقد دفاع ملی و منتقد امور خارجه، روز 13 سپتامبر بیانیه ای را در خصوص انتقال موفقیت آمیز ساکنان ایرانی کمپ لیبرتی از عراق به آلبانی منتشر کردند. در این بیانیه آمده است: اعضای اپوزیسیون ایران، نقش مهمی را برای یک راه حل مثبت برای ساکنان کمپ لیبرتی بوجود آوردند. آنها که برای بوجود آوردن تغییر، دمکراسی و حقوق بشر به ایران، مبارزه می کنند، قادر به جلب توجهات جهانی به آزار و شکنجه ساکنان لیبرتی شدند و توانستند ائتلافی از کشورها، از جمله کانادا، که تلاشهای آنانرا حمایت می کرد، تشکیل دهند. دولت محافظه کار سابق مواضع جسورانه و اصولی درباره ایران
گرفت. ما روابط دیپلوماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کردیم، سفارت کانادا در تهران را بسته و دیپلوماتهای ایرانی را از اتاوا بخاطر عدم انطباق رژیم ایران با قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در مورد برنامه هسته ای و سیاستهای منطقه ای ایران اخراج کردیم. ما سپاه پاسداران را در لیست سازمانهای تروریستی کانادا گنجاندیم. کانادا در همبستگی با تمامی کسانی می ایستد که مخالف رهبری وحشیانه در ایران هستند. کانادا باید و می تواند بیشتر از این برای اعمال فشار بر دولتها برای احترام به حاکمیت قانون و آزادی شهروندان خود اقدام کند.

******
چند روز پیش طوماری با حمایت یکی از نمایندگان ایرانی پارلمان کانادا به نام مجید جوهری منتشر شد که خواهان بازگشایی سفارت رژیم ایران در اتاواست. این درحالیست که ایرانیان بدنبال دادخواهی برای قتل عام شدگان تابستان 67 می باشند. روز شنبه نیز طوفان توییتری برپا شد و ایرانیان مخالفت خود را با باز شدن سفارت رژیم در کانادا ابراز داشتند. آنها در توییتهای خود از جمله به دستگیری خانم هما هودفر شهروند ایرانی-کانادایی که هم اینک در ایران در زندان بسر می برد و اعدام بیش از 2700 انسان در سه سال گذشته از زمان روی کار آمدن حسن روحانی اشاره کردند. لازم به ذکر است که اعضای جدید کنگره ایرانیان نیز که سیاستهای رژیم را دنبال می کنند، از این طومار ارائه شده، حمایت کرده اند. از سوی دیگر در طومار دیگری با حمایت آقای پیتر کنت، نماینده پارلمان فدرال کانادا، جهت بسته ماندن سفارت رژیم آخوندها در کانادا، منتشر شده است. در این طومار به دستگیری شهروندان ایرانی-کانادایی هما هودفر و سعید ملک پور، اعدام نوجوانان، و مصوبه پارلمان کانادا که قتل عام 67 را جنایت علیه بشریت می داند، اشاره شده است. در این طومار همچنین خواسته های امضاکنندگان از دولت لیبرال کانادا، اینگونه بیان شده است: 
- خواهان آزادی فوری خانم هما هودفر و سعید ملک پور و بازگشت آنان به کانادا شوید،
-  باز شدن کنسولگری رژیم ایران در اتاوا را بدون اطمینان خاطر در نظر نگیرید،  
- و حقوق بشر را معیار مجدد روابط دیپلوماتیک با رژیم ایران، قرار دهید. 

******
امسال نیز مانند سالهای گذشته، ایرانیان بدعوت سازمان جوامع ایرانی-آمریکایی در نیویورک علیه سفر حسن روحانی، که به رئیس جمهور اعدام مشهور می باشد، صبح سه شنبه 20 سپتامبر در میدان داگ همرزکُلد پلازا تجمع خواهند کرد. 
در کارنامه سه ساله حسن روحانی بعنوان رئیس جمهور نظام آخوندها، بیش از 2700 اعدام وجود دارد.


******
به نقل از سایت مجاهدین خلق، در سی و سومین اجلاس شورای حقوق‌بشر سازمان ملل که از ۱۳ سپتامبر تا ۳۰ سپتامبر در ژنو برگزار می‌شود، 5 سازمان غیردولتی دارای رتبه مشورتی و پنج انجمن حقوق‌بشری، بیانیه‌ای را تحت عنوان "قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال 1988 جنایت علیه بشریت" در 13 سپتامبر به ثبت رسانده و آن بصورت سند رسمی اجلاس از سوی دبیرخانه شورای حقوق‌بشر منتشر کردند. این بیانیه توسط سازمانهای: فرانس‌لیبرته – بنیاد دانیل میتران، حزب رادیکال فراملیتی انجمن مراپ (جنبش علیه نژادپرستی و برای دوستی میان خلقها)، انجمن بین‌المللی حقوق‌بشر زنان، و انجمن بین‌المللی توسعه آموزش، دارای رتبه مشورتی و انجمنهای حقوق‌بشری به قابیل دست نزنید، مرکز ادموند رایس، اتحادیه وکلای انسان‌دوست، انجمن زنان ایرانی در فرانسه و کمیته دفاع از حقوق‌بشر در ایران امضا شده است.
این بیانیه به فایل صوتی منتظری در سال 67 که در مردادماه سال جاری منتشر شد، اشاره دارد و ‌در ادامه به نکات اساسی و مهم فاش‌شده در فایل صوتی صحبتهای منتظری با اعضای هیأت مرگ، از جمله اعدام دختران 15ساله و زنان باردار در قتل‌عام‌ها و برنامه‌ریزی قتل‌عام 67 از مدتها قبل از اجرای آن توسط خمینی، می پردازد. 
از سوی دیگر رژیم نسبت به محکومیت نقض حقوق بشر در ایران واکنش نشان داد. جواد لاریجانی برای توجیه اعدام و شکنجه رسمی توسط رژیم در بيانيه ای نوشت: «جامعه بین المللی، تعهد به لغو اعدام را به عنوان یک تعهد سخت و یا عرفی نپذیرفته است و اجماعی در این زمینه وجود ندارد». 
گفتنی است زيد رعد الحسين روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور در سی‌وسومین نشست شورای حقوق بشر در ژنو، نسبت به ادامه نقض حقوق بشر در ايران و موج اعدامها به ويژه اعدام نوجوانان هشدار داده بود. در اجلاس جاری شورای حقوق بشر در ژنو نیز نمایندگان سازمانهای غیر دولتی افزایش اعدامها را محکوم کردند و خواستار اقدام  کمیسیرعالی و شورای حقوق بشر برای محاکمه رژیم آخوندها به خاطر قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ شدند. ******
خامنه ای، ولی فقیه رژیم در فتوایی «دوچرخه‌سواری بانوان در مجامع عمومی و در منظر نامحرم» را ممنوع اعلام کرد. رسانه های حکومتی روز 20 شهریور در اینباره از قول خامنه ای نوشتند: دوچرخه سواری غالبا موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و مُنافی با عفت بانوان است و لازم است ترک شود». این خبر که در اطلاعیه کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت 23 شهریور درج شده می افزاید: یک هفته پیش از این فتوا در روز 13 شهریور، در سایت خامنه ای به هنگام ابلاغ «سمت‌وسوی حرکت نظام » و سیاستهای کلی «خانواده» تنها «نقش و رسالت» زنان را نقش مادری و خانه‌داری» تعریف کرده بود». 


اخبار زندان؛

26کارگر معترض اخراج شده از کارخانه اتومبیل سازی پارس خودرو با شکایت دفتر حسن  روحانی، رئیس جمهور نظام آخوندها دستگیر شدند. 
این کارگران در اعتراض به اخراجشان از کار بارها در مقابل مجلس، وزارت کار رژیم و دفتر روحانی تجمع کرده و خواستار بازگشت به کار و رسیدگی به مشکلاتشان شده بودند. 
کارگزاران دفتر روحانی به این کارگران پیش از این گفته بودند : شمارا سرتان را بریدند تا ٧٠٠٠ کارگر دیگر کارخانه بترسند…اگر این کارگران اخراجی دوباره به سرِ کار خود در “پارس خودرو” بازگردند!!..... بقیه کارگران “پررو و مطالبه گر”!! میشوند و نمیشود جمع کرد!!…

 وضعیت جسمی دو برادر هنرمند زندانی مهدی و حسین رجبیان که از ۱۸ شهریور در اعتصاب غذا هستند وخیم گزارش شده است. این دو برادر حکم سه سال زندان دارند و از روز 16 خرداد در زندان اوین به سر می‌برند. 

 مسئول زندان گوهردشت کرج، به‌منظور فشار به زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز او را به سلول انفرادی سالن 33زندان گوهردشت کرج منتقل و ممنوع الملاقات کرده‌اند. آقای فراحی شاندیز پس از شورش دو هفته پیش در سالن ۳۲ زندانیان در گوهردشت و شکستن شیشه و عکس خامنه ای؛ به سلولهای انفرادی و سپس بند ۴ سالن ۱۲ منتقل شده بود. از آن تاریخ وی ممنوع الملاقات بوده و هم‌اکنون نیز در سلولهای انفرادی سالن ۳۳ زندان رجایی شهر محبوس است.


 دادستانی تهران با درخواست آزادی مشروط مریم نقاش زرگران مخالفت کرده و روز  ۲۵شهریور از سوی دادستانی به خانواده این زندانی عقیدتی مسیحی گفته شد که وی باید هرچه سریعتر به زندان بازگردد. مریم نقاش زرگران روز ۳۱ مرداد ۹۵ بعد از مدت نسبتا‌ طولانی اعتصاب غذا به مرخصی درمانی اعزام شده بود. وی مبتلا به بیماری «ASD»  است و با توجه به عمل جراحی قلبش طی  ۹سال اخیر، نیاز مبرم به مراقبت های ویژه پزشکی دارد.   رژیم فشارهای ضدانسانی خود را بر زندانیان سیاسی زندان زاهدان، قزلحصار کرج، گوهردشت کرج و دیزل آباد کرمانشاه شدت بخشیده است. در بند ۳ زندان مرکزی زاهدان چندین برابر ظرفیت، زندانی نگه می‌دارند و اکثر زندانیان کف خواب هستند و در کنار زندانیان خطرناک نگهداری می‌شوند. شرایط و وضعیت این بند به حدی غیرانسانی است که زندانیان بندهای دیگر را به‌عنوان تبعید به این بند منتقل می‌کنند که به بند تبعیدیها معروف می‌باشد. 
این بند که دارای ۱۱ سلول مملو از زندانی می باشد، دارای سرویسهای بهداشتی فرسوده و غیرقابل استفاده است و حمامهای بند، بدلیل سرد بودن آب در طول روز غیر قابل استفاده هستند. وضعیت غذا، بهداشت و درمان زندان نیز فاجعه بار گزارش شده است. وضعیت بد این زندان، زندانیان را به سمت خودکشی سوق می دهد. 

 با آغاز ۷۱مین اجلاس مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک، ۲۲ گزارشگر ویژه سابق حقوق بشر ملل متحد، طی بیانیه‌ای روز  ۲۶شهریور خواستار آزادی هما هودفر استاد ۶۵ ساله ایرانی-کانادایی شدند و اعلام کردند که بدرفتاری با استاد هودفر نقض حقوق فردی در رابطه با آزادی اندیشه، عقیده و بیان است که صراحتا زیر پوشش مواد 18، 19 و 21 میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی است که رژیم ایران آنرا امضا کرده است. - صبح 27 شهریور مأموران زندان، دست و پای محمود ناجی، زندانی زندان گوهردشت کرج را گرفته و او را که بیمار بود، همراه با ضرب و شتم به دادگاه منتقل کردند. این عمل به دستور رئیس زندان محمد مردانی انجام گرفت و سرشیفت، افسر نگهبان خزاعی و رئیس بند مهدی فر، نیز در صحنه حضور داشتند. هنگامی که محمود ناجی را با ضرب و شتم و توهین برای دادگاه می‌بردند مستمر می‌گفت من بیمارم و حال خوبی ندارم، من اصلاً این دادگاه را قبول ندارم. محمود ناجی در بند 2 دارالقرآن زندان گوهردشت زندانی می باشد و پیش از این در اعتراض به پرونده‌سازی علیه خود در دو دادگاه انقلاب و کیفری رژیم، در همین بند دست به اعتصاب‌غذا زده بود. 

 ماموران خامنه‌ای به‌منظور فشار به زندانی سیاسی امید شاهمردای از انجام آزمایش برای عمل جراحی جلوگیری کرده و کارشکنی کردند. ماموران زندان وی را در روز 15 شهریور با دست بند و پا بند به بیمارستان طالقانی برای عمل جراحی منتقل کردند. این زندانی سیاسی همچنان با دست بند و پا بند به تخت بیمارستان بسته شد. این عمل در حالی صورت می‌گیرد که وی مدتهاست از درد شدید و خونریزی دچار وضعیت وخیم جسمی است. زندانی سیاسی امید شاهمرادی در خرداد سال 91 دستگیر و مدت 7 ماه در سلول انفرادی بوده است. وی در دوران بازجویی به‌شدت شکنجه شده و پیشتر به علت عدم رسیدگیهای پزشکی به وضعیت درمانی‌اش اعتصاب‌غذا کرده بود. 

 روز دوشنبه 22 شهریور، دهمین روز اعتصاب غذای فرشید پیچقانلو در زندان مرکزی اردبیل سپری شد. مسئولین زندان از آزادی او پس از اتمام دوران محکومیتش در روز 12 شهریور خودداری می کنند که همین دلیل اعتصاب غذای این زندانی است. 
سرانه پزشکان ایران پایین‌تر از فلسطین است
قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت کابینه روحانی روز جمعه 26شهریور به کمبود پزشکان متخصص در کشور اعتراف کرد. خبرگزاری نیروی تروریستی قدس به نام تسنیم با مخابره این خبر افزود: «بنا‌ به گفته‌های وزیر، فقط 10 درصد نیاز کشور به پزشکان متخصص و فوق‌تخصص تأمین شده است تا کشور ما، بر خلاف تصور، در زمره فقیرترین کشورها از نظر سرانه پزشکان متخصص قرار بگیرد. حتی پایین‌تر از کشوری مثل فلسطین». 
به گفته حسین شرقی که تسنیم از وی به عنوان کارشناس اقتصاد سلامت نام برده، 
 در میان کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه، بالاترین شاخص سرانه پزشکان، متعلق به کشورهای قطر، ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان و لبنان است. در پایین‌ترین رده‌های این جدول نیز کشورهایی چون یمن، افغانستان، عراق، پاکستان، بحرین، سوریه و ایران قرار دارند. 
اخبار سرکوب؛

 یکشنبه شب 21شهریور، رسول مرادی سرکرده نهاد سد معبر در شهرداری مراغه در حال مستی با دست فروشان خیابانی درگیر شد و به ضرب و شتم آنان پرداخت. دست فروشان برای دفاع از خود، توانستند ماموران اداره سد معبر را فراری دهند. دستفروشان و مردم ناظر صحنه در مقابل کلانتری 11 مراغه دست به اعتراض زدند ولی با حمله ماموران حکومتی با گاز اشک آور و باتون روبرو شدند. ماموران سپاه روز جمعه 26شهریور در منطقه‌ی مرزی پیرانشهر به کولبران حمله کردند یک جوان را به قتل رساندند و یک جوان را مجروح کردند. بنا‌ به گزارشهای منشتر شده یکی از کولبران جوان به نام صلاح بر اثر شدت جراحات وارده ناشی از اصابت گلوله به ناحیه سر و گردن، قبل از بستری شدن، جان خود را از دست داد.
خورشید خسروی دیگر کولبر کُرد که هم‌اکنون در یک مرکز بیمارستانی در چومان معالجه می‌شود، گفته است: نیروهای سپاه در مکانی به نام 'چیغدر' برای ما کمین گذاشته بودند که بر اثر گلوله‌پراکنی آنها، صلاح پس از مصدومیت و از ترس دستگیری، خود را از ارتفاع کوه به پایین پرت کرد.
این چهارمین کولبر در کمتر از یک‌ماه اخیر است که بر اثر شلیک مستقیم ماموران سپاه جان خود را از دست می‌دهد. 

 روز یکشنبه ۲۱ شهریور ماموران حکومتی، پس از مطلع شدن از بهایی بودن آقای امین الله ایمنی، شهروند اصفهان، محل کسب وی را پلمب کردند. 


- ماموران حکومتی همچنین صبح 25شهریور 80درصد کافه‌های شهر گرگان را پلمپ و اعلام کرده اند تا ماه مهر هیچ کافه قلیانی در گرگان اجازه فعالیت ندارد. ضمنا برای تمامی کافه‌های سمت جاده ناهارخوران که گردشگری هم هست حکم تخریب صادر شده است. حدود یک‌ماه پیش نیز همه کافه‌های مشهد را پلمپ کردند و دیگر هیچ کافه‌ای در مشهد بجز کافه‌های زیر زمینی که بصورت مخفیانه کار می‌کنند وجود ندارد. 

اخبار اعتراضی؛

 روز شنبه 27 شهریور جمعی از دامداران یاسوج، جمعی از ساکنان یک مجتمع مسکونی در اهواز، عده‌یی از مردم ارومیه، روز پنجشنبه 25 شهریور، جمع کثیری از نیروهای خدماتی نواحی هفتگانه مشهد، کارگران نیشکر هفت تپه، کارگران کارخانه سیمان اندیمشک، مردم شهرستان چابهار، روز چهارشنبه 24 شهریور، 300 تن از کارگران شرکت پلی اکریل اصفهان، روز سه شنبه 23 شهریور، کارگران کارخانه سیمان آریا اندیمشک، و روز دوشنبه 22 شهریور، هموطنان عرب اهوازی، دست به تجمع، اعتصاب و اعتراض زدند.    
      
 سه تن از جوانان شب 26شهریور در یکی از محلات جنوب تهران یک آخوند را کتک زده و او را مجروح ساختند. به گفته خبرگزاری فارس متعلق به سپاه پاسداران این حمله پس از آن صورت گرفت که این آخوند حکومتی برای جوانان مزاحمت ایجاد کرده و به آنها تذکر داده بود. 

- چهارشنبه شب 25 شهریور، یکی از مأموران انتظامی در محله 2500 دستگاه بندرعباس با جر و بحث با یک جوان موتورسوار، وی را از پشت هدف گلوله قرار می دهد و این جوان را به قتل می رساند. خانواده جوان موتوری نیز به درگیری با ماموران انتظامی کشیده شده و با آنان درگیر می‌شوند که در جریان آن، پدر و برادر جوان مقتول نیز توسط گلوله زخمی شده و به بیمارستان خلیج بندرعباس منتقل شدند. وضعیت هر دو نفر وخیم گزاش شده بود. ******

به گزارش آسوشیتدپرس انفجار در محله "چلسی" نیویورک حداقل ۲۹ مجروح بر جای گذاشت. به گفته شهردار نیویورک این انفجار 'عمدی' بوده اما وی تأکید کرده است که هنوز ارتباط مشخصی با یک اقدام تروریستی وجود ندارد. این انفجار تنها ساعتی پس از آن روی داد که در نیوجرسی (ایالت همسایه نیویورک) هم روز (شنبه ۱۷ سپتامبر) یک انفجار در نزدیکی محل برگزاری یک مسابقه دو، به تعطیل شدن این مسابقه انجامید. در جریان آن انفجار به کسی آسیبی نرسید. شهردار نیویورک در این رابطه گفته است شواهدی مبنی بر ارتباط انفجار نیویورک با حادثه بمب دست‌ساز در نیو جرسی که ساعاتی پیشتر گزارش شده بود، نیست. 

******
روز شنبه 27شهریور، دو جنگنده اف-16 و دو جنگنده اِی-10 ائتلاف آمریکا، چهار بار به مواضع ارتش سوریه در اطراف فرودگاه دیرالزور حمله کردند. تلویزیون العربیه گزارش داد: ارتش روسیه اعلام کرد که در حملات 62 تن کشته و یکصد تن مجروح شدند. از سوی دیگر ارتش رژیم سوریه نیز در بیانیه‌یی اعلام کرد جنگنده‌های آمریکایی مواضع ارتش این کشور را در منطقه «جبل الثرده» واقع در جنوب فرودگاه دیرالزور هدف قرار دادند.
ارتش رژیم سوریه تأکید کرد که ائتلاف آمریکایی روز شنبه رأس ساعت 17 به وقت محلی یکی از پایگاههای آن در جبل الثرده در اطراف دیرالزور را بمباران کرد که در پی آن چندین نفر کشته و زخمی شدند. 

******
آژانس هواشناسی سازمان ملل اعلام کرد که ماه اوت و ژوئیه 2016، گرم‌ترین سال ثبت شده در کره زمین در ۱۳۷ سال گذشته بوده است. این سازمان از رهبران جهان خواسته برای کاهش گازهای گلخانه‌ای اقدام کنند.