صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۲۱، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز جمعه 9 سپتامبر آخرین دسته از ساکنان ایرانی کمپ لیبرتی در عراق این کشور
را به قصد آلبانی ترک کردند و با موفقیت به این کشور اروپایی رسیدند. 
به همین مناسبت روز شنبه 20شهریور (10دسامبر) گروه کثیری از ایرانیان، طی مراسمی با حضور شخصیتهای فرانسوی، اروپایی و عربی در اورسور اواز مقر شورای ملی مقاومت ایران، پایان موفقیت‌آمیز انتقال مجاهدان از کمپ لیبرتی در عراق به اروپا را جشن گرفتند. 
خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده شورای مقاومت ایران، در این مراسم انتقال ساکنان کمپ لیبرتی به آلبانی را یک شکست استراتژیک برای رژیم توصیف کرد و افزود: طرحهای نابودی و متلاشی‌کردن مقاومت در ‌هم شکست و جنبش آزادی مردم ایران، یک گام کیفی از رژیم پیشی گرفت و طرح رژیم که می‌خواست با انهدام فیزیکی مجاهدین، بقای خود را تضمین کند، شکست خورد. وی با اشاره به جنبش دادخواهی قتل‌عام‌شدگان سال 67 گفت دوران تازه‌یی آغاز شده که سرلوحه‌اش پیشرفت همه‌جانبه برای سرنگونی ولایت‌فقیه است. 
در اتاوا روز گذشته ایرانیان آزادیخواه، با تشکیل کاروان شادی، با اتومبیلهای تزیین شده خود در خیابانهای مرکز شهر اتاوا با بوق زدنهای ممتد، انتقال موفقیت آمیز ساکنان لیبرتی به آلبانی را جشن گرفتند.
آقای دیوید کلیگور رئیس مشترک کمیته دوستان کانادایی ایران دمکراتیک بدنبال
خروج موفقیت آمیز ساکنان کمپ لیبرتی از عراق به آلبانی، در پیام تبریکی ضمن تبریک به خانم رجوی و هواداران مقاومت ایران نوشت: دوستان کانادایی ایران دموکراتیک به دولت و مردم آلبانی تشکر و تبریکات خود را تقدیم می‌کند. سرزمین مادری مادر ترزا، باز رهبری و مهربانی خود را در یک موضوع مهم کرامت انسانی نشان داد. این انتقال به‌دلیل اقدامات ناکافی سازمان ملل، کانادا، آمریکا و کشورهای دیگر بیش از حد طولانی‌مدت بود و موجب خسارتهای جبران ناپذیری از جمله جان ۱۴۱ تن از ساکنان گردید. این انتقال همچنین به کابوس حملات موشکی ساکنان لیبرتی پایان داد و رژیم ملاها را در رسیدن به اهداف پلیدش ناکام گذاشت. این یک پیروزی
بزرگ برای مقاومت ایران و حامیانش در سطح جهان در نبردی بود که تنها بازنده آن رژیم ملاهاست. همچنین کمیته بین المللی در جستجوی عدالت به ریاست آقای آلخو ویدال کوادراس، در اطلاعیه ای خروج ساکنان لیبرتی از عراق را شکستی بزرگ برای ملایان و شکست نهایی تلاشهای مکرر جنایتکارانه برای قتل‌عام تمامی ساکنان کمپ لیبرتی توصیف کرد و افزود با انتقال امن تمامی اعضای مقاومت ایران در کمپ لیبرتی در خارج از دسترس رژیم و شبه‌نظامیان جنایتکارش، مردم ایران اکنون در مبارزه‌شان برای تغییر دمکراتیک در کشورشان احساس قدرت می‌کنند. یک سرمایه انسانی فوق‌العاده و غیرقابل جانشین برای آینده یک ایران دموکراتیک و آزاد حفظ شده است و این یک خبر بسیار عالی برای تمامی دموکرات ها و عاشقان آزادی در هر کشوری می‌باشد. کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت، حمایت خویش برای آرمانهای مردم ایران برای استقرار آزادی و دموکراسی در ایران را ادامه خواهد داد.
آقای استرون استیونسون نماینده پیشین پارلمان اروپا از انگلستان نیز طی مطلبی که در مرکز اطلاع رسانی ایفا منتشر شده گفت: انتقال پیروزمند اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران و شکست بزرگ نهایی رژیم در این زمینه، یک فصل جدید برای مردم ایران و مقاومت آنها باز می‌گشاید.
این خبر توسط بسیاری از خبرگزاریهای مختلف جهان منعکس شده است.  
زندانی سیاسی علی معزی نیز طی پیامی از قرنطینه زندان اوین انتقال ساکنان کمپ لیبرتی را تبریک گفت.
سناتورها و نمایندگان مجلس آمریکا همچون جان مک کین، قاضی تد پو نماینده کنگره آمریکا، اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و ...، از انتقال ساکنان ایرانی کمپ لیبرتی به خارج از عراق استقبال کردند. همچنین 28 تن از مقامات دولتی یا منتخب و افسران نظامی آمریکا، انتقال کامل ساکنان لیبرتی به آلبانی را مورد استقبال قرار داده و گفتند: این کار باید خیلی زودتر انجام می‌شد. این یک پیروزی بزرگ برای مردم ایران، اپوزیسیون ایران و همه دوستداران آزادی و دموکراسی در ایران است. 
از سوی دیگر خبرگزاری حکومتی فارس متعلق به سپاه پاسداران روز جمعه 19 شهریور، طی گزارشی ضد و نقیض، خروج نهایی ساکنان لیبرتی از عراق را رد کرد و به‌ نقل از منابع خود در عراق نوشت که یکی از رهبران اصلی مجاهدین و 600 نفر دیگر همچنان در اردوگاه لیبرتی باقی مانده اند و سازمان مجاهدین قصد انتقال این نیروها به خارج از عراق را ندارد. این درحالیست که در همین روز وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرده بود: آخرین گروه از اعضای مجاهدین خلق با دو هواپیما از عراق به آلبانی منتقل شدند. 

******
وزارت امور مهاجرین افغانستان اقدام رژیم ایران برای «نمایش» مهاجران افغان «در قفس» در شهر شیراز را به‌شدت محکوم کرد. حفیظ احمد میاخیل، سخنگوی این وزارتخانه روز شنبه ۲۰ شهریور گفت: اقدام مأموران انتظامی رژیم ایران در شیراز «عملی غیرانسانی» و «توهین به کرامت انسانی» است و ما آن را محکوم می‌کنیم. 
از سوی دیگر و بدنبال اعتراضات به انتشار تصاویری از بازداشت‌شدگان در شیراز که آنان را در قفس نشان می‌داد معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی رژیم در استان فارس از اساس این خبر را انکار کرد. 

******
به گفته خانواده نازنین زاغری رتکلیف، رژیم ایران، این شهروند ایرانی- بریتانیایی 37 ساله  را که در 15 فروردین 95 هنگام بازگشت به انگلیس در فرودگاه تهران، به همراه دختر 2 ساله اش گابریلا بازداشت شده بود، توسط قاضی شرع، صلواتی به 5 سال زندان محکوم شد. اما اتهامات وارده نامعلومند. گابریلای 2 ساله، که ممنوع الخروج است، هم اکنون تحت سرپرستی مادربزرگش نگهداری می شود. دستگاه قضاییه رژیم و سپاه پاسداران ظرف ماههای گذشته چند شهروند ایرانی را با تابعیت دوگانه آمریکایی، بریتانیایی، کانادایی و فرانسوی به اتهامات مختلف از جمله جاسوسی و یا همکاری با دولت‌های متخاصم دستگیر کرده‌اند. ******
سازمان ناظر حقوق‌بشر سوریه که در لندن مستقر می باشد روز یکشنبه 21شهریور اعلام کرد حداقل ۹۰ تن که در میان آنان کودکان و غیرنظامیان دیده می شود، در پی مجموعه‌یی از حملات هوایی در مناطق حلب و ادلب در سوریه کشته شده‌اند. این بمبارانها تنها ساعاتی پس از اعلام آتش بس که به توافق طرفها از جمله آمریکا و روسیه رسیده بود، انجام شد. بنا به گزارشات مختلف، جنگنده‌های رژیم اسد یا ارتش روسیه در این بمبارانها نقش داشتند. این درحالیست که رژیم اسد مدعی است با طرح آتش بس موافق است.  حلب در شمال و ادلب در شمال‌غربی سوریه، مرکز درگیریهای شدید هستند.

******
روز شنبه 20 شهریور، مردم شهر طرابلس لبنان پس از این‌که دادگاه این کشور روز جمعه گذشته دو افسر سازمان اطلاعات رژیم اسد را عامل انفجار مسجدهای التقوی و السلام که 3 سال پیش باعث کشته و زخمی شدن صدها تن شدند، در این شهر اعلام کرد، با تجمع در میدان النور خواهان اخراج سفیر سوریه از بیروت شدند. تظاهر کنندگان همچنین از وزارت کشور لبنان خواستند فعالیت حزب «عربی دیمقراطی» و جریان «توحید اسلامی» را به‌دلیل حمایت از رژیم اسد، ممنوع اعلام کند.


******
بنا به مطلبی که از استاد حمیدرضا طاهرزاده هنرمند عضو شورای ملی مقاومت در سایت همبستگی ملی به چاپ رسیده، نوازنده نامدار تار ایران استاد فرهنگ شریف بعد از دهها سال تحمل رنج و مرارتی که رژیم هنرکُش بر او و سایر همکارانش اعمال کرده به جمع یاران خود به جاودانگی پیوست. فرهنگ شریف یکی از برجسته ترین هنرمندان موسیقی ایران که با نوازندگی منحصر بفرد تار، تاثیری چشمگیر در پیشرفت و اعتلای موسیقی و نیز اشاعه آن در میان مردم ایفا کرد، در 17 شهریور 95 درگذشت. شریف، در سال 1310 در آمل متولد شد و نوازندگی را از کودکی تحت تاثیر پدرش آغاز کرد. فرهنگ از کودکی به محضر استاد علی اکبر خان و برادرش عبدالحسین خان شهنازی راه یافت اما خود بعدها روش و شیوه نوازندگی ویژه ای را برگزید که میتوان از آن بعنوان سبک فرهنگ شریف نام برد. این هنرمند صاحب سبک اولین اجرای زنده خود را در رادیو و درسن 12 سالگی با موفقیت انجام داد و سپس بتدریج در رادیو بعنوان یک هنرمند سولیست مشهور شد. فرهنگ شریف در طی چند دهه فعالیت مستمر هنری در رادیو و تلویزیون با هنرمندان بزرگی همکاری داشته که اکثر آنها در برنامه های گلها و یا ساز سلو بوده است. فرهنگ با خوانندگان بزرگی همچون بنان، قوامی، مرضیه، محمودی خوانساری و بسیاری دیگر از نوازندگان نامدار از جمله استادان علی تجویدی، پرویز یاحقی، همایون خرم، ملک، کسایی، موسوی و شمار دیگری همکاری هنری داشت که تعداد آنها بالغ بر صدها اثر جاودانه میباشد. بسیاری از نواخته های ممتاز شریف در تلویزیون و در برنامه های ساز سلو و هفت شهر عشق و غیره که روی نوارهای مغناطیسی ضبط شده بودند، با روی کار آمدن حکومت آخوندها غالبا از میان رفته و فقط نواخته های رادیویی وی تا حدودی موجود است. 

******
احمد منتظری پسر حسینعلی منتظری جانشین وقت خمینی، در کانال تلگرام خود نوشت: «در پی انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره اعدامهای تابستان 1367، این‌جانب امروز ١٥ شهریور ۱۳۹۵ در دادگاه ویژه روحانیت قم تفهیم اتهام شدم. 'اقدام علیه امنیت ملی' مطرح گردید و از من خواسته شد تا از خود دفاع نمایم؛ و چون به مواد قانونی متعددی استناد شده بود در پاسخ نوشتم: 'اتهام وارده را قبول ندارم، و چون از مواد قانونی ذکر شده اطلاعی ندارم پس از مشورت با وکیل خود به آن جواب خواهم داد'. سپس با قرار کفالت ٧٠٠ میلیون ریال آزاد شدم؛ و زمان حضور بعدی ١٣٩٥/٦/١٧ تعیین گردید». هفته گذشته احمد منتظری درباره بازجوییها گفته بود: «گرچه شفاف بودن گفتگوها می‌تواند برای همگان مفید باشد، ولی چون از طرف مقامات مسئول تأکید بر محرمانه بودن آن است، از توضیح بیشتر خودداری می‌گردد». 
احضار و بازجویی از احمد منتظری پس از آن صورت گرفت که در 19مرداد 95 وی فایل صوتی پدرش در مورد قتل‌عامهای سال67 به دست خمینی را منتشر ساخت. در این نوار منتظری تأکید دارد که نمی‌خواهد تصویر خمینی در تاریخ یک چهره سفاک خونریز باشد.


اخبار اعتراضی؛

سرانجام پس از یک هفته اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه خوزستان، گردانندگان
کارخانه عقب‌نشینی کرده و حقوق یک ماه کارگران را پرداخت کردند. اعتراض این کارگران به عدم پرداخت دستمزد بیش از ۱۵۰۰ کارگر از دی‌ماه گذشته و در پی تصمیم دولت به واگذاری این واحد صنعتی به بخش خصوصی آغاز شده بود. روز دوشنبه جمعی از کارگران ایران چوکا و روز شنبه 20 شهریور، جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی رشته پرتو پزشکی دست به اعتراض و تجمع زدند. اخبار زندان؛

 رژیم در یک اعدام جمعی صبح شنبه20شهریور 7 زندانی ملوان را بدار آویخت. 
اسامی اعدام شدگان عبارتند از قاسم دریانورد، امین بی‌باک، خسرو بادپا، ستارهوت، محمدحنیف بوپ، هارون هیکل نژاد و طارق تاراج. 
رژیم دو زندانی به نامهای آ.ب 52 ساله و ج.پ 32 ساله را روز شنبه 13 شهریور، در زندان مرکزی رشت بدار آویخت. هفته گذشته نیز یک زندانی اهل شهرستان مرند به نام عین الله محمدزاده در زندان وکیل آباد مشهد بدار آویخته شد.

 رژیم قصد دارد دست یک زندانی را در زندان گوهردشت کرج، پس از 18سال حبس قطع کند. بنا‌ به گزارشات منتشر شده به محمدرضا فرحناک زندانی زندان گوهردشت کرج اطلاع داده شده است حکم قطع دست وی روز سه‌شنبه هفته آینده اجرا خواهد شد.
حکم حبس این زندانی حدودا ۱۲ سال بوده است، اما از شش سال پیش به‌دلیل حکم قطع دست، آزاد نشده و این حکم به تازگی به وی اطلاع داده شده است. روز شنبه 20 شهریور دو برادر هنرمند زندانی مهدی و حسین رجبیان چهارمین روز اعتصاب‌غذای خود در اوین را پشت سر گذاشتند. این دو برادر که به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام آخوندها هر کدام به سه سال حبس و پرداخت جریمه محکوم شده اند، در اعتراض به ممانعت از رسیدگیهای پزشکی و توهین و ضرب و شتم و جداکردن‌شان از یکدیگر، دست به اعتصاب‌غذا زدند. آنها اعلام کرده‌اند که تا زمان موافقت با مرخصی استعلاجی‌ به اعتصاب‌غذا ادامه خواهند داد.


 روز شنبه 20شهریور زندانی سیاسی افشین بایمانی به دلیل وخیم شدن وضعیت جسمی اش به بیمارستان قلب تهران منتقل شد. پزشکان گفته اند تعدادی از رگهای قلب او مسدود شده و نیاز به جراحی و رسیدگی پیشرفته دارد. 
افشین بایمانی، در ۱۵ شهریور ۱۳۷۹ به اتهام همکاری با سازمان مجاهدین خلق دستگیر و به حبس ابد محکوم گردید و در تمام 17سال زندان خود از امکان مرخصی استعلاجی و یا اعزام به بیمارستانی در خارج از زندان جهت درمان بیماری قلبی خود محروم بوده است.

- با گذشت بیش از ده ماه از دستگیری دو روحانی اهل سنت مولوی امان الله و حافظ عبدالرحیم کوهی از اهالی سرباز در سیستان و بلوچستان توسط وزارت اطلاعات، قضاییه رژیم از آزادی آنان خودداری می‌کنند. 
در مراجعه خانواده این دو روحانی و پیگیری آزادی آنان که قرار بود طی آخرین جلسه دادگاه آزاد شوند، بازجوی وزارت اطلاعات از تمدید بازداشت و تحقیقات بیشتر آنان خبر داده است. این چهارمین باری است که قضاییه رژیم قرار بازداشت این دو زندانی را تمدید می کند.- هفته گذشته رئیس زندان گوهردشت کتابهای 25 تن از زندانیان اهل سنت که روز ۱۲ مرداد بطور جمعی اعدام شدند؛ را به سالن21 بند ۷ برده و به سایر زندانیان اهل سنت می‌گوید می‌توانید این کتابها و وسایل را به خانواده‌هایشان پس بدهید. این وسایل شامل کتاب، ساعت و برخی لباسهای شهدا و وصیت نامه برخی از آنان بود. پسر یکی از زندانیان برای تحویل گیری وسایل به زندان مراجعه می کند و وسایل را دریافت می دارد اما زمانی که برای رفتن به سنندج به ترمینال می رسد، از زندان با وی تماس گرفته می شود که برخی وسایل جا مانده. مسئولین زندان در برگشت، کلیه وسایل را دوباره از او می گیرند و در برابر اعتراضش به او پاسخ می دهند که پس نمی دهیم. در این وسایل نزدیک به 1200 کتاب وجود داشت و توسط زندانیها دسته بندی شده بودند. رئیس زندان در برابر اعتراض سایر زندانیان، می گوید: می خواهم شما را تا سر حد مرگ زجر بدهم. چرا شما این قدر هوای همدیگر را دارید؟

- مأموران زندان گوهردشت کرج، طی هفته گذشته به سالن 32 در بند 10 زندان یورش برده و تمامی وسایل زندانیان را به هم ریخته و مورد بازرسی قرار دادند. زندانیان می‌گویند مأموران به‌دنبال کشف گوشی موبایل در این سالن بودند. گفتنی است زندانیان در روز جمعه 12شهریور در همین سالن اقدام به اعتراض و شعار دادن علیه مأموران حکومتی کرده بودند. پس از آن تعدادی از زندانیان را به زیر هشت منتقل کرده و آنان را تهدید کردند که از این پس امنیت جانی نخواهند داشت. 

- یکی از شهروندان عرب به نام نبی حردانی بدلیل شکنجه شدید در بازداشتگاه اطلاعات اهواز از قسمت راست بدن فلج شده است. نبی حردانی چند ماه قبل در حین خروج از مرز ایران به کشور ترکیه توسط مأموران اطلاعات دستگیر و به بازداشتگاه اطلاعات اهواز بازگردانده ‌شد. نبی حردانی پیش از این نیز در تیرماه 1394 در کوی علوی شهر اهواز به‌دلیل فعالیتهای مذهبی بازداشت شده بود و بعد از گذشت 5ماه در بازداشتگاه اطلاعات اهواز با قید وثیقه آزاد شده بود.

- دادگاه رژیم در شهر شادگان، یک شاعر عرب را به دو سال حبس محکوم کرد. جهاد عساکره که اهل شادگان می‌باشد در دیماه 94 به همراه تعدادی از دوستانش که از جمله شاعران عرب بودند به‌دلیل سرودن اشعاری در مراسم عزاداری شاعر معروف اهوازی به‌نام ملا فاضل سکرانی توسط ماموران وزارت اطلاعات در اهواز بازداشت شده بود.

- روز پنجشنبه 28مرداد، مأموران اطلاعات اهواز چند تن از جوانان عرب در شهرهای اهواز و حمیدیه را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. اسامی تعدادی از این نفرات بازداشت شده یونس عبیات 17ساله، جبار عبیات از اهالی حمیدیه و صدام عبیات28ساله از اهالی کوی علوی شهر اهواز می باشد. 

- سه‌شنبه شب 12مرداد، کریم عچرش 35ساله اهل سنت عرب از اهالی روستای ‌ام تمیر در جنوب شهر اهواز توسط مأموران اطلاعات اهواز بازداشت شد. کریم عچرش متأهل و دارای سه دختر 9 , 6 و 4ساله می‌باشد و در شهرداری منطقه 3 شهر اهواز شاغل می‌باشد. وی فارغ‌التحصیل رشته زبان انگلیسی است و بر اساس گفته بستگانش در هنگام بازداشت به وی حتی فرصت پوشیدن لباسش را نداده‌اند و بعد از به هم زدن وسائل منزلش در مقابل چشمان همسر و فرزندان و پدر و مادر پیرش او را به همراه کامپیوتر و دیگر وسائل شخصی اش به مکان مجهولی منتقل کرده‌اند. 

- خانواده یکی از هموطنان عرب بازداشت شده در اهواز به نام باقر غلامی که در اسفند 94 توسط وزارت اطلاعات اهواز دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل گردیده است، اطلاعی ندارند. باقر غلامی در منزل مسکونی اش در اهواز در کوی پادادشهر دستگیر شده بود. خانواده غلامی در مراجعات مکرر به ارگانهای ذیربط اطلاعات و قضاییه رژیم در اهواز و تهران تاکنون هیچ اطلاعی از فرزندشان نگرفته‌اند و هنوز مشخص نیست که این زندانی در کجا محبوس است. 

 به گفته محققان پزشکی، تعدادی از بیمارانی که بیش از یک دهه فلج بوده‌اند، به مرور زمان و با کمک آخرین فناوریهای پزشکی شاهد بازگشت حس و کنترل در برخی از ماهیچه‌های کلیدی بدن بوده‌اند. به نقل از سی ان ان، این موفقیت پس از آن حاصل شد که این بیماران به مدت یک‌سال با دستگاه رباتی که توسط مغز آنان کنترل می‌شد تلاش کردند ماهیچه‌های پای خود را حرکت دهند". این بیماران دست‌کم پنج سال و برخی از آنان حتی بیش از یک دهه فلج بودند. این مطالعه که در برزیل و توسط ۱۰۰ پژوهشگر از ۲۵ کشور جهان انجام شده است نشان می‌دهد ماشین‌هایی که با مغز انسان کنترل می‌شوند مانند بازیهای "واقعیت مجازی" می‌توانند در درمان نسبی فلج مفید باشند.