صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۰۴، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

در ادامه کارزار دادخواهی قتل‌عام 1367 و در پی فراخوان مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، برای محاکمه مسئولان این قتل‌عام روز پنجشنبه اول مهر همزمان با حضور حسن روحانی در سازمان ملل سه تن از برجسته‌ترین اعضای کنگره آمریکا، مایکل مک کال، رئیس کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان، اد رویس، رئیس کمیته خارجی مجلس نمایندگان و الیوت انگل، رئیس دموکراتهای کمیته خارجی در مجلس نمایندگان قطعنامه‌یی را در ارتباط با قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال 1367 در ایران به ثبت رساندند. که خواهان این موارد زیر شده است:‌

- کنگره آمریکا دولت جمهوری اسلامی را به‌علت قتل‌عام سال 1988، و جلوگیری از دسترسی به مدارک مربوط به این جنایت علیه بشریت محکوم کند،

- کنگره از دولت آمریکا و متحدان ایالات متحده آمریکا می‌خواهد که به‌طور رسمی و علنی این قتل‌عام را محکوم کرده، و رژیم ایران را تحت فشار بگذارند تا مدارک مربوط به محل دفن کشته شدگان را در دسترس خانواده‌های آنان قرار دهد،

- کنگره از گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق‌بشر در ایران و شورای حقوق‌بشر سازمان ملل می‌خواهد کمیته‌یی را برای بررسی کامل این قتل‌عام تشکیل دهد تا مدارک لازم در مورد آن، و همچنین اسامی عاملان و نقش آنها در قتل‌عام را به‌منظور قرار دادن آنها در برابر عدالت جمع‌آوری کند.
همچنین رادیو بین‌المللی فرانسه روز پنجشنبه اول مهر گزارش داد: «کمیته تازه تأسیس «عدالت برای قربانیان کشتار ١٣٦٧ در ایران»، که شماری از کارشناسان حقوق‌بشر و شخصیتهای سرشناس، از جمله اینگرید بتانکور، سناتور پیشین کلمبیا و نامزد سابق ریاست جمهوری این کشور، راما یاد وزیر پیشین حقوق بشر فرانسه و آلخو ویدال کوادراس، عضو پیشین پارلمان اروپا از اسپانیا و رئیس کمیته بین المللی در جستجوی عدالت، در آن عضویت دارند، روز چهارشنبه ٣١ شهریور، در ژنو از شورای حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد خواست «با توجه به اسناد تازه یافته» درباره اعدام گسترده زندانیان سیاسی در تابستان ٦٧ در ایران تحقیق کند. این کمیته به این منظور خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیقاتی از سوی سازمان ملل شد. 


در جریان تظاهرات چندین هزارنفره در نیویورک، ایرانیان آزادیخواه معترض، حضور روحانی در مجمع عمومی ملل متحد، را محکوم کرده و خواستار محاکمه سران این رژیم به‌خاطر ارتکاب جنایت علیه بشریت به‌ویژه در قتل‌عام 67 در دادگاههای بین‌المللی شدند. در این تظاهرات پیام خانم رجوی پخش شد که می گفت: ... آخوند روحانی نماینده ملت ایران نیست؛ او نماینده دشمن سفاک ملت ایران است. او علاوه بر مشارکت فعالش در همه جنایات این رژیم از روز اول، کارنامه دوران ریاست جمهوری‌اش یک‌سره با کشتار و انهدام و تاراج منابع ملی ایران پر شده است.
دیگر سخنرانان این تظاهرات، را سناتور جوزف لیبرمن، سر جفری رابرتسون وکیل برجسته انگلستان، هیأت کشیشان نیویورک، کشیش سعید عابدینی که در ژانویه امسال از زندان آخوندها نجات یافت و همچنین پهلوان مسلم اسکندر فیلابی مسئول کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت ایران، می توان نام برد. این تظاهرات مورد استقبال رسانه های عربی و بین المللی قرار گرفته است. 

******
به نقل از رویتر، نمایندگان ارشد حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده اند که برای ممانعت از فروش هواپیماهای ایرباس و بویینگ به رژیم ایران تلاش خواهند کرد. روز چهارشنبه اعلام شده بود که کمپانی‌های بویینگ و ایرباس مجوزهای لازم برای فروش هواپیما به ایران را از وزارت دارایی آمریکا گرفته اند. علیرغم رفع تحریم، فروش هواپیما یکی از موارد توافق شده در برجام با گروه 5+1 بود اما این مسئله همچنان با مخالفت کنگره و سنای آمریکا حل ناشده باقی مانده است.


******
خبرگزاری نیروی تروریستی قدس، تسنیم، به‌نقل از پاسدار احمد کاوه معاون نیروی انتظامی رژیم در استان فارس نوشت: ”کمبود اعتبارات مدارس در امر پیشگیری از مصرف مواد مخدر سبب شده که سن اعتیاد در استان فارس به ۱۴ سال برسد". 
محمدرضا ابراهیمی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر رژیم در استان فارس، نیز گفت: "در حال حاضر در استان فارس ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار نفر معتاد شناسایی شده است اما آمار واقعی بیشتر از این تعداد است و از این تعداد ۳ تا ۳ هزار و ۵۰۰ معتاد حاد و تزریقی در سطح شیراز وجود دارد اما این آمار با آمار معتادانی که در مراکز ما تحت درمان قرار می‌گیرند تفاوت دارد".
 در خبری دیگر، وزارت خزانه داری آمریکا در چارچوب قانون «کینگ پین»، غلامرضا باغبانی، از فرماندهان نیروی
تروریستی قدس سپاه پاسداران، را به عنوان قاچاقچی مواد مخدر معرفی کرد. این وزارتخانه، شهروندان آمریکایی را از انجام هرگونه معامله مالی یا مراوده تجاری با غلامرضا باغبانی منع کرده است. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا از جمله آمده است: «باغبانی به قاچاقچیان مواد مخدر اجازه داده در قبال مساعدت این قاچاقچیان به نیروی تروریستی قدس، محموله‌های خود را با استفاده از خاک ایران به دیگر نقاط جهان برسانند. برای مثال، قاچاقچی‌های افغان در برابر اجازه صدور محموله از طریق خاک ایران، بار اسلحه و مهمات سپاه پاسداران را از جانب باغبانی به نیروهای طالبان تحویل داده‌اند. باغبانی نیز قاچاق مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید هروئین را در طول مرزهای ایران برای قاچاقچیان تسهیل کرده و به قاچاقچی‌ها در ارسال بار تریاک به درون مرزهای ایران کمک رسانی کرده است».

******
نماینده خامنه ای در  نیروی انتظامی، فرماندهان انتظامی را به حضور مستقیم در  میدان های سرکوب فراخواند. آخوند بهرامی طی سخنانی در اول مهر گفت، فرماندهان انتظامی می توانند عاملان امر به معروف و نهی از منکر باشند و در این زمینه به الگو برای جامعه تبديل شوند. وی در ادامه تاکید کرد: آنچه که امروز از جامعه صيانت می کند امر به معروف و نهی از منکر عملی است و نتيجه بايد به اين مهم منتهی شود که مردم خود اهل امر به معروف و نهی از منکر شوند. -خبرگزاری حکومتی آریا – ۱مهر ۱۳۹۵
یکی از موضوعات اصلی امر به معروف و نهی از منکر در رابطه با نحوه لباس پوشیدن، آرایش و حجاب زنان می باشد. 
همچنین آخوند نوری همدانی، از آخوندهای حکومتی، خواستار برخورد با زنان در ادارات و وزارتخانه ها شد.
 وی در دیدار با ستاد امر به معروف در اول مهرماه گفت، موضوع حجاب و عفاف نباید این‌قدر ادامه پیدا کند و وزارتخانه‌ها باید ابتدا از خودشان برای برخورد با آن شروع کنند. (خبرگزاری حکومتی تسنیم – ۱مهر ۱۳۹۵)
از سوی دیگر برای ورود و تحصیل دختران در دانشگاه بهشتی در تهران، تعهدنامه انضباطی در زمینه پوشش مشخص شده و از آنها در اینباره تعهد گرفته شده است. در این تعهدنامه، نوع لباس و میزان سادگی آن و اینکه نباید ورزشی و یا رنگهای برجسته داشته باشد، نوع کفش و حتی شرایط پاشنه آن، ممنوعیت استفاده از چکمه، جواهرات و مواد معطر مورد اشاره صریح قرارگرفته است. 
این تعهدنامه جزییات دیگری مانند وضعیت مانتو، کلاه و شال دانشجویان و نیز آرایش ناخن ها را نیز  مشخص کرده است. -خبرگزاری حکومتی مهر – ۳۰شهریور ۱۳۹۵


- رژیم حداقل 47 تن از شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور را که در کنکور سراسری شرکت کرده بودند، به بهانه آخوند‌ساخته "نقص در پرونده" از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم کرده است. این محرومیت در ادامه مصوبه محرمانه شورای عالی انقلاب فرهنگی رژیم مبنی بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی و تحصیلات دانشگاهی این این افراد می‌باشد. 
این در حالی است که کارگزاران حکومتی تنها مرکز تحصیلی مجازی جوانان بهایی محروم شده از تحصیل در دانشگاهها که توسط آنها تأسیس شده بود را تعطیل کرده و بانیان این مرکز را به زندانهای طویل‌المدت محکوم کرده است. 

اسامی این 47 هموطن بهایی عبارتند از:
۱- سراج آزادی /آبادان
۲- مهرداد ذهنی /میاندوآب
۳- شقایق رجایی /کرج
۴- نازنین نیکو سرشت /تهران
۵- رسام فراهانی /اصفهان
۶- میثاق لقایی /قروه کردستان
۷- شکیبا اسدی /خرم‌آباد
۸- سمیر شمس /اصفهان
۹- زهره فضلی /کرج
۱۰- ایلیا جاویدنیا /تهران
۱۱- سارنیا همت /تهران
۱۲- وحید صادقی /برای چهاردهمین مرتبه
۱۳- حنان روحی /اصفهان
۱۴- نورا طالعی اردکانی /کرمان
۱۵- بهاره رحمانی مهدی آبادی
۱۶- بشیر قوامی
۱۷- نوید صالحی /بابلسر
۱۸- کیانا رضوانی
۱۹- افشان اسحاقیان /نجف آباد اصفهان
۲۰- شادی بهرامی /قزوین
۲۱- رژینا پورشاهرضایی /کرج
۲۲- طنین آزادی /آبادان
۲۳- نغمه فروزان /شیراز
۲۴- بهراد فخرانیان /شیراز
۲۵- منا هوشمند /شیراز
۲۶- مائده حسینی /اصفهان
۲۷- فواد سلیمانیان /بروجرد
۲۸- فروزان بهرام پور
۲۹- لواء زینلی /کرمان
۳۰- درسا کمالی /رتبه ۴۰۰ زبان
۳۱- مونس قلیلی /شاهین شهر
۳۲- درنا روحی‌پور /اصفهان
۳۳- فرناز نطقی /همدان
۳۴- مازیار استانی /تهران
۳۵- عفیف دانشگر /اصفهان
۳۶- شکیبا اسدی /تنکابن
۳۷- آیدا فلاح /شیراز
۳۸- عفیف رحمانی /اصفهان
۳۹- نوا اسلامی /زاهدان
۴۰- درسا رضوانی /کرج
۴۱- مبین طالعی /شیراز
۴۲- پارسا دانش
۴۳- آروین آزادی /آبادان
۴۴- کمند سنایی /رشت
۴۵- مهنوش مختاری
۴۶- آوا فهندژ /شیراز
۴۷- الحان حسینی /اصفهان.

- احمد میدری، معاون وزارت کار کابینه روحانی اعتراف کرد، در سال ۹۵، بیست هزار کودک در استان فارس از تحصیل بازمانده‌اند. از این تعداد، ۶ هزار و ۹۰۰ نفر از آنها در شهر شیراز زندگی می‌کنند. 

اخبار زندان؛
- رژیم قصد دارد 13 تن از زندانیانی را که روز پنجشنبه اول مهر به سلولهای انفرادی منتقل کرده است، بزودی اعدام کند. 
اسامی تعدادی از این زندانیان عبارتند از کریم حاتم زاده، فریبرز عزیزپور، فرج الله حاتمی، حسین کرمی، مجید گنجه علی، کوروش کاوه، علی رحیلی معروف به علی سیاه، و عدنان عامویی.  
یکی از این زندانیانی که برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده فرج الله حاتمی معروف به عمو فرج می‌باشد. وی پسری ۲۵ ساله به‌ نام محمد دارد که مبتلا به سرطان بوده و همچون پدرش در زندان قزلحصار محکوم به اعدام می باشد. عمو فرج قبل از انتقال به سلول انفرادی، شماره حساب خود را به زندانیان مورد اعتمادش داد تا پس از اعدام وسایل شخصی‌اش را به فروش رسانده پول به‌دست آمده را برای خانواده‌اش واریز کنند. اما مسئولین زندان کلیه وسایل این زندانی و دیگران را مصادره و به انبار زندان منتقل کرده‌اند. 

- زندانی سیاسی کرد حبیب‌الله لطیفی در نهمین سال زندان خود همچنان در انتظار اعدام بسر می‌برد. او که در اول آبان 1386 در سنندج دستگیر شد، در 10 تیر 1387 توسط قاضی شرع بابایی، به اتهام محاربه محاکمه و به اعدام محکوم گردید. گفته می شود وی از زمان دستگیری از حق ملاقات حضوری با خانواده و یا مرخصی محروم بوده است.- زندانی سیاسی ارژنگ داودی روز جمعه 2 مهر، از طریق کلانتری 15 در کرج بدستور دادسرای اجرای احکام شعبه هفت کرج و  به خواسته مردانی سرکرده زندان گوهردشت کرج، به زندان زابل تبعید گردید. ماموران کلانتری که در قبال دادن وسایل و الزامات زندگی شخصی خود آقای داودی، قصد اخاذی از وی را داشتند با اعتراض این زندانی سیاسی روبرو شدند و او را تنها با لباس اولیه به زندان زابل منتقل کردند.- در بامداد اول مهر، یک زندانی به نام سعید-ط در ملاعام در استادیوم ورزشی نی‌ریز در استان فارس به دار آویخته شد. در همین رابطه کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت به ریاست پهلوان مسلم اسکندر فیلابی، 2 مهر در اطلاعیه ای از همه ارگانها و فدراسیونهای کشوری و منطقه ای و بین المللی ورزشی خواستار محکومیت این عمل شد. در این اطلاعیه از جمله آمده است: در 27دی 1391 که یک زندانی در ورزشگاه سبزوار حلق‌آویز شد فیفا به‌شدت اعتراض کرد ولی رژیم آخوندی که به هیچ قانونی از جمله قوانین بین‌المللی پایبند نیست بار دیگر به این جنایت فجیع مبادرت کرده است. 

- رژیم همچنین صبح شنبه 3مهر، 4زندانی را در زندان مرکزی تبریز به‌طور جمعی اعدام کرد. اسامی اعدام شدگان عبارتند از عبدالکریم باپیری، مهدی ملایی و صلاح قادریان اهل شهرستان سردشت، و علی مهتابی‌پور اهل شهر بُناب در جنوب استان آذربایجان شرقی. این قربانیان به همراه ۶ زندانی دیگر در سال ۹۲ در شهرهای مختلف به‌صورت همزمان بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند. احتمال اعدام 6 زندانی دیگر نیز قوی گزارش شده است. رژیم یک زندانی به نام علی غیورنام-اهل ارومیه- را نیز روز پنجشنبه اول مهر در طبس بدار آویخت.  
- رژیم حکم 99 ضربه شلاق به مردی در میدان امام بوشهر در 29شهریور اجرا کرد.

- یک دانشجوی 24 ساله به نام نسرین امین‌زاده، روز ۱۷ خرداد توسط نیروهای اداره اطلاعات مهاباد بازداشت شده که از مکان نگهداری و وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

- به نقل از سایت مجاهدین خلق، رژیم به‌منظور فشار به زندانی سیاسی حسین غلامی آذر، وی را که در بند دو دارالقرآن زندان گوهردشت کرج زندانی است، روز شنبه 3مهر به پزشکی قانونی اعزام کردند. این زندانی سیاسی پیش از این بر اثر فشارهای وارده در زندان و به علامت اعتراض با زدن رگ خود دوبار اقدام به خودکشی کرده و یکبار نیز دادگاه ویژه روحانیت را به آتش کشیده بود. مسئولین زندان از آن پس و به‌منظور فشار، هر چهار ماه یکبار او را جهت چک روانپزشکی به پزشکی قانونی اعزام می‌کنند.

******
یک کولبر دیگر، به نام جمیل عبدالله نژاد اهل بانه۲۱ساله روز پنج‌شنبه ۱مهرماه در نواحی مرزی بانه از سوی نیروهای انتظامی بدون هشدار اولیه از ناحیه سینه و ران مورد اصابت شلیک مستقیم گلوله قرار گرفت و به قتل رسید و اموال او که وسایل برقی بودند، توسط نیروهای حکومتی توقیف گردید. آنها از تحویل جسد این کولبر به خانواده اش نیز خودداری کرده اند.اخبار اعتراضی؛
روز یکشنبه چهارم مهر، جمعی از متقاضیان مسکن مهر پردیس، بیش از 500 دانشجویان دانشگاه شریف، جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد مریوان و دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه، روز شنبه 3مهر، جمعی از مهندسان ناظر جهاد کشاورزی خوزستان، کارگران کارخانه سیمان اندیمشک و رانندگان کامیون و مدیر دفتر شرکتهای حمل و نقل استان خراسان جنوبی، روز جمعه 2 مهر جمعی از دستفروشان مرکز شهر اهواز و روز دوشنبه 29 شهریور کارگران شهرداری شهر اوشان، دست به اعتصاب، اعتراض و تجمع زدند.

با پلمب شدن مدرسه دخترانه سکینه در مشکین شهر، و تبدیل آن به شرکت دخانیات، دانش آموزان در روز بازگشایی سوم مهر مدارس در مقابل این مدرسه جمع شده و شعار دادند: ما سیگار نمی‌خواهیم و درس می‌خواهیم. 

******
دستگاه قضاییه رژیم 16 رستوران و ویلا در استان البرز را به بهانه هنجار شکنی پلمب کرد. شاکرمی، دادستان رژیم گفت: «با توجه به گسترش هنجارشکنی‌ها در برخی رستورانها و اقدامات خلاف شرع در برخی باغ ویلاها، روز گذشته ۱۶ رستوران و باغ ویلا که فاقد مجوز قانونی بودند و یا اقدام به هنجار شکنی کرده‌اند پلمب شدند». ******
مأموران نیروی انتظامی مستقر در پاسگاه روستای هشتیان، در ارومیه، ساعت 3 و سی دقیقه بامداد یکشنبه 28شهریور به سمت یک خورو شلیک کردند و راننده خودرو به نام ارکان سعیدی را به قتل رساندند. در این حمله یک تن دیگر نیز به‌شدت زخمی شد.
به گفته منابع محلی خودرو پس از توقف برای بازرسی، ناگهان از طرف مأموران به ظن حمل کالای قاچاق با شلیک رگبار مستقیم مواجه شد. 

******
روز جمعه 2مهر 95 عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن، در مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد گفت: رژیم ایران در امور یمن دخالت و از برقراری صلح جلوگیری می‌کند. وی افزود: «ما باید یمن را از چنگال رژیم ایران خارج کنیم. باید پرچم یمن را بر فراز هر وجب از خاک گران‌بهای یمن به اهتزاز درآوریم و بنیانی برای دولت قانونی و فدرال یمن پی افکنیم».

******
سعد الحریری نخست‌وزیر سابق لبنان و رهبر جریان مستقل این کشور، در مقاله ای در نشریه النهار لبنان، رژیم ایران را به‌عنوان بزرگترین کشور حامی تروریسم بعد از پایان دهه هفتاد توصیف کرد و خاطرنشان ساخت، مردم لبنان خشونت و نفرت فرقه‌گرایانه و کشتار و تروریسمی که رژیم ایران در لبنان به‌وجود آورد را به خوبی می‌شناسند. وی افزود: عملکردهای رژیم ایران بعد از ترور رفیق حریری پدر او در سال 2005، تا انفجار مقر نیروهای آمریکا در طرابلس لبنان به‌دست حزب‌الله که در دهه هشتاد قرن گذشته انجام شد، باعث ویرانی لبنان گردید. رهبر جریان مستقل لبنان گفت در مقابل رژیم ایران، یک فرصت بی‌همتا برای کمک به کسانی که به‌طور عملی در جهان عرب با تروریسم می‌جنگند وجود دارد و برای اینکار بایستی دخالتهای خود در امور کشورهای عربی از یمن تا بحرین و عراق و سوریه و لبنان را متوقف کند... وی از رژیم ایران خواست شبه‌نظامیان افغانی، عراقی، لبنانی و ایرانی را از سوریه بیرون بکشند. 

اخبار سوریه؛

- بر اثر حملات نظامیان اسد و روسیه طی شش روز اخیر در حلب در سوریه تا کنون323 غیرنظامی جان باخته و 334نفر مجروح شدند. حملات هوایی رژیم اسد و روسیه بیشتر بر مناطق تحت کنترل رزمندگان سوری در شرق حلب متمرکز بوده است و مناطق مسکونی بوستان القصر، مشهد، کلسه، فردوس، باشتاکین، انصاری، قاطرچی، باب النیراب، مادی، طارق الباب، سحور، مرجه، کرم حمود، شیخ خدیر، سوکاری، شعار، مویسیر و مسکین در رأس مناطق بمباران شده قرار دارند. تعداد زیادی کودک در میان کشته شدگان وجود دارند. 


- به گزارش رسانه‌های حکومتی محمدباقر سلیمانی در منطقه حلب سوریه کشته شده است. بنا‌ به این گزارش وی از اعضای نیروی تروریستی عصائب و از فرماندهان این گروه در سوریه بوده است. رسانه‌های رژیم وی را یار پاسدار قاسم سلیمانی سرکرده نیروی تروریستی قدس معرفی می کنند.
******
به‌رغم اعلام شهردار شهر شارلوت از ایالت کارولینای شمالی در آمریکا مبنی بر مقررات منع رفت و آمد شبانه، معترضان با حرکت از نقطه‌ای به نقطه دیگر شهر، به تظاهرات پراکنده ادامه دادند و در چند نقطه، با مأموران پلیس درگیر شدند. 
واحدی از نفرات گارد ملی نیز به‌منظور حمایت از پلیس به شارلوت اعزام شده است. اعضای این واحد در لباس استتار در نقاط مختلف شهر مستقرند اما وارد عملیات نشده‌اند. ناآرامی در شارلوت پس از انتشار خبر کشته شدن یک مرد سیاهپوست ۴۳ ساله‌ به نام کیث اسکات توسط مأموران پلیس آغاز شد. این حادثه روز سه‌شنبه روی داد و پلیس گفته است که این فرد مسلح و درصدد تیراندازی به مأموران بود که به   ضرب گلوله آنان از پای در آمد. خانواده اسکات گفته است که او مسلح نبود و جز یک کتاب، چیز دیگری با خود نداشت. به گفته منابع رسمی، تاکنون یک نفر در اثر اصابت تیر در جریان تظاهرات در روز چهارشنبه کشته شده اما در مورد عامل تیراندازی به سوی او ابهام وجود دارد که آیا از طرف پلیس بوده و یا افراد غیرنظامی. همچنین، ۹ نفر از تظاهر کنندگان و مأموران زخمی و ۴۴ تن از معترضان بازداشت شده‌اند. پلیس روز جمعه 23 سپتامبر، ویدیوی تیراندازی به کیث اسکات را بدنبال انتقادات شدید، عمومی کرد.

******
بنیاد ”جایزه حق زندگانی“یا The right livlihood award که به نام نوبل آلترناتیو مشهور است پنجشنبه اول مهر در استکهلم اعلام کرد سازمان "سوریهای کلاه سفید" را بدلیل حضور فعالش در کمک رسانی به مردم در جنگ سوریه، یک زن سوری به نام مُزن حسن و سازمان او به نام "نظره، مرکز اطلاعات فمینیستی، و سوه تلانا گانوشکینا فعال حقوق بشر روسیه و روزنامه جمهوریت ترکیه، مشترکا برندگان این جایزه اعلام شدند. جایزه نوبل آلترناتیو از سال ۱۹۸۰ هر سال در انتقاد به جایزه نوبل سنتی به مبارزان حقوق‌بشر، محیط زیست و صلح اهدا می‌شود. چهار برنده جایزه نوبل آلترناتیو مبلغ سه میلیون کرون سوئد (حدود ۳۱۳ هزار یورو) را بین خود تقسیم خواهند کرد. جایزه نوبل آلترناتیو در تاریخ ۷ اکتبر / ۱۶ مهر در اسلو اهدا خواهد شد.