صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۳۱، ۱۳۹۵

مهمترین رویدادهای هفته

خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، 30 مرداد، در پیامی از اعضا و هواداران مقاومت و خانواده های شهدا و زندانیان سیاسی که از شروع ماه مرداد، برای بزرگداشت قتل عام شدگان و دادخواهی به فعالیتهای گوناگون از جمله اعتصاب غذای سه روزه در کشورهای مختلف از جمله، انگلستان، هلند، آلمان، سوییس، ایتالیا، بلژیک، کانادا، نروژ، سوئد، فرانسه و آمریکا دست زده اند، قدردانی کرد و برای دادگاهی کردن سران رژیم در به قتل رساندن 30هزار زندانی سیاسی در تابستان 67، فراخوان داد. وی گفت: اکنون زمان آن است که بر سر قتل‌عام زندانیان سیاسی مجاهد و مبارز، یک جنبش دادخواهی را در هرجا و به‌ هر‌شیوه ممکن گسترش دهیم... جنبش دادخواهی قبل از هرچیز، اعلام مجرمیت قطعی خامنه‌ای، ولی فقیه ارتجاع است. جنبش دادخواهی، مؤاخذه رژیم ولایت فقیه بر سر تمامی اسرار مخفی‌‌ ‌ این کشتار است. سران این رژیم باید بگویند اسامی کامل قتل‌عام‌شدگان چیست؟ باید بگویند که در هر شهرستان یا مرکز استان چند نفر را اعدام کرده‌اند؟ و باید بگویند که آنها را در چه نقاطی دفن کرده‌اند و مزارهای جمعی قتل‌عام شدگان در کجاست؟
این ابتدایی‌ترین حق مادران داغدار است که بدانند فرزندانشان در کجا به‌ خاک سپرده شده‌اند... جنبش دادخواهی قتل عام شدگان، در عین‌حال، کارزار افشای هویت یک به‌یک تصمیم‌گیرندگان و مجریان این کشتار است. خانم رجوی افزود: ملل متحد و شورای امنیت باید ترتیبات سیاسی و حقوقی محاکمه بین‌المللی سران این رژیم به اتهام جنایت علیه بشریت را فراهم کنند. گفتنی است که
اعتصاب غذای هموطنان در کانادا، در شهر تورنتو از روز شنبه شروع شده و تا روز دوشنبه از ساعت 12 ظهر تا 8 شب ادامه دارد. روز گذشته آقای اروین کاتلر نماینده سابق پارلمان فدرال کانادا، در این آکسیون شرکت داشت و سخنانی ایراد نمود.
از سوی دیگر کمیته بین المللی در جستجوی عدالت بریاست آقای آلخو ویدال کوداراس،  خواستار تشکیل دادگاه بین‌المللی برای رسیدگی شد. این کمیته در اطلاعیه ای با برشمردن12 نکته درباره قتل عام 67 می افزاید: ...ما از کمیسر عالی حقوق‌بشر ملل متحد، اجلاس آتی شورای حقوق‌بشر (سپتامبر۲۰۱۶) و اجلاس آتی مجمع عمومی (سپتامبر تا دسامبر۲۰۱۶) می‌خواهیم بعنوان قدم اول، موضوع این قتل‌عام را در دستور کار خود قرار دهند. ما از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهیم تا این پرونده را به دست بگیرند و همچنین از مجمع عمومی سازمان ملل درخواست داریم تا در قطعنامه خود درباره نقض حقوق‌بشر در ایران خواستار تشکیل یک تربیونال بین‌المللی و رسیدگی به پرونده این قتل‌عام به‌مثابه جنایت علیه بشریت شود.

******
 روز جمعه، یک جوان عرب به نام علی سنجری (باوی) از اهالی غیزانیه در شرق شهر اهواز بخاطر اخراج از شرکت نفت مارون، در اعتراض به مسئولین شرکت، اقدام به خودسوزی در مقابل درب شرکت کرد. علی سنجری 21ساله و در حال جمع‌آوری هزینه عقد و ازدواج بود. عصر روز پنجشنبه 28مرداد نیز جسد یک مرد و زن جوان حدود 20 و 25ساله در حالی که به درخت حلق‌آویز بودند کشف شد. گفته می شود هر دو جوان از اهالی یکی از روستاهای شهرستان میاندورود هستند. همچنین صبح جمعه 29مرداد یک دختر ۲۲ساله در کلاله از توابع استان گلستان خود را به آتش کشید و جان باخت.

اخبار زندان؛
 
روز شنبه 30مرداد زندانی سیاسی ارژنگ داودی که در زندان گوهردشت کرج محبوس می باشد، 35مین روز اعتصاب‌غذای خود را پشت سر گذاشت. وی در اعتراض به شرایط غیرانسانی زندان اعتصاب‌غذا کرده است. ارژنگ داودی خواستار بازدید احمد شهید گزارشگر ویژه ملل‌متحد در امور حقوق‌بشر از زندانها و شکنجه‌گاههای رژیم می باشد.


به گزارش منابع خبری مقاومت ایران از زندان گوهردشت کرج، فضای سالن شماره 10 بند 4 زندان گوهردشت که محل نگهداری زندانیان سیاسی اهل سنت است، امنیتی شده و مسئولین زندان، پنجره‌ها را دو جداره کرده و تمامی منافذ خروجی سالن را کور کرده‌اند. بنا‌ به گزارش دیگری، خانواده‌های اعدام شدگان اهل سنت که به‌طور جمعی در زندان گوهردشت بدار آویخته شدند، از رفتار ضدانسانی با فرزندانشان قبل از اعدام سخن گفته‌اند. این زندانیان روز قبل با پرداخت پول زیادی به زندانبانان، گوسفند تهیه کرده بودند تا در آستانه اعدام بتوانند قربانی کنند و خود نیز شام تهیه نمایند. بعد از تهیه گوسفند و اقدام برای پختن شام و قبل از سرو غذا، ماموران زندان، این زندانیان را با عجله از سلول خارج کرده و برای آماده‌سازی اعدام برده بودند. خانواده‌ها این موضوع را از تماس تلفنی زندانیان قبل از اعدام متوجه شده‌اند. 


 بنا به اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت 29 مرداد، رژیم همزمان با سالگرد قتل‌عام زندانیان سیاسی ۱۳۶۷ موج جدیدی از اعدامهای جمعی را به راه انداخته است. شمار اعدامهای ثبت شده صرفاً در فاصله روزهای ۱۲ تا ۲۸ مرداد (۲ تا ۱۸ اوت) به ۵۹ تن بالغ می‌شود. ۲۹ تن از این اعدام شدگان زندانیان سیاسی بوده‌اند. تنها در روز ۲۷مرداد (۱۷ اوت) علاوه بر اعدام سه زندانی سیاسی جوان، دو برادر و پسر عمویشان که از شهروندان عرب سنی در حمیدیه اهواز بودند، سه جوان ۱۸ تا ۲۱ ساله در زندان گرگان و دو جوان ۲۵ و ۲۸ ساله دیگر در ملأعام در بندرعباس حلق آویز شدند.
رژیم یک زندانی را صبح یکشنبه 31 مرداد در ملأعام در جهرم در استان فارس بدار آویخت.مأموران نیروی انتظامی، 60 جوان را در پارک جنگلی سرخه حصار تهران دستگیر کردند. به گفته خبرگزاری حکومتی فارس وابسته به سپاه پاسداران، 26 مرداد علت این دستگیری شرکت در مراسم جشن عنوان شده است.

در خبری دیگر علی طالبی دادستان آمل از دستگیری 20 دختر و پسر دانشجو در یک مهمانی در آمل خبر داد. 
بر اساس گزارش سایت مجاهدین خلق، رژیم فشار بر زندانیان سیاسی هوادار مجاهدین خلق و خانواده‌های آنها را افزایش داده
است. در اوین مأموران اطلاعات در دادسرای این زندان روز سه‌شنبه 26 مرداد به‌طور تلفنی اسدالله هادی را برای روز دوشنبه اول شهریور احضار کرده‌اند.
همچنین روز سه‌شنبه 26 مرداد راحله راحمی‌پور مقدم، از خانواده‌های شهیدان دهه 60، بر اساس احضاریه‌ای به شعبه دوم بازپرسی دادسرای رژیم در ناحیه 33 اوین فراخوانده شده است. علت این احضارها مشخص نیست.
 پس از گذشت چهار روز از دستگیری 11 تن از شهروندان مسیحی در اصفهان، هنوز از سرنوشت و محل دستگیری آنها خبری منتشر نشده است. گزارشهای منتشر شده حاکی است، مأموران اطلاعاتی و امنیتی رژیم روز جمعه ۲۲ مرداد یازده تن از اعضای یک کلیسای خانگی در اصفهان را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

 پاسدار ساجدی‌نیا سرکرده نیروی انتظامی رژیم در تهران به پاکسازی 49 نقطه از سطح شهر تهران و دستگیری 5 هزار معتاد طی چهار روز گذشته اشاره کرد و افزود این دستگیریها همچنان ادامه دارند. وی افزود: «طی عملیاتهای جداگانه‌ای که از سوی مأموران پلیس پایتخت انجام شده است تعداد قابل‌ توجه‌ای از خرده‌فروشان و توزیع کنندگان خرد دستگیر شدند که این میزان دستگیریها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20درصد افزایش داشته است».


اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 31 مرداد، دانشجویان صنعت نفت، برای نهمین روز متوالی، روز شنبه 30مرداد گروهی از کارکنان سازمان محیط زیست ایلام، گروهی از کارکنان قرارداد معین سازمان آتشنشانی سنندج، گروهی از بازنشستگان اداره جهاد سازندگی کرمانشاه، روز سه‌شنبه 26 مرداد، مالباختگان موسسه ثامن الحجج، کارگران کارخانه چوپ و کاغذ ایران چوکا در رضوانشهر، روز دوشنبه 25 مرداد، معلمان و مربیان پیش دبستانی، صدها تن از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی، کارگران ایران چوکا دست به اعتراض و تجمع زدند. 


******

 

خبرگزاری رویتر به‌نقل از پزشکان از مرگ علی، برادر بزرگتر عمران، بر اثر خونریزی و جراحات داخلی خبر داد. عمران پسربچه سوری است که تصاویر بهت زده‌اش پس از بمباران روسیه و رژیم اسد در حلب، جهان را تکان داد. علی ۱۰ ساله، در همان حمله هوایی روز 27 مرداد به شهر حلب زخمی شده بود. پزشکان سوری که در منطقه جنگ‌زده مشغول کار هستند می‌گویند در هر حمله با دهها کودک شبیه عمران رو‌به‌رو می‌شوند. دیدبان حقوق‌بشر سوریه می‌گوید در درگیریهای ماه گذشته حلب دست‌کم ۵۰ کودک در این شهر و حومه آن کشته شده‌اند.


یک موشک ساخت رژیم ایران، از سوی حوثی ها به داخل خاک عربستان شلیک شد
العربیه گزارش داد: «خبرگزاری رسمی رژیم ایران بر خلاف اظهارات مقامهای این کشور با اشاره به اینکه این موشک از نوع «زلزال 3» است گفته که این موشک از سوی حوثی‌ها به داخل خاک سعودی شلیک شده است». به گزارش العربیه، خبرگزاری ایرنا در حالی گزارش می‌دهد که موشک پرتاب شده به خاک سعودی ایرانی است که مقامهای رسمی این کشور کمکهای تسلیحاتی به حوثی‌ها در یمن را انکار می‌کنند».
لازم به یادآوری است نیروی دریایی آمریکا در آغاز ماه مه گذشته، یک محموله سلاح وابسته به رژیم ایران را در دریای عرب توقیف کرد که این محموله برای حوثی‌ها در یمن ارسال شده بود. واشنگتن نسبت به این اقدام ابراز نگرانی کرد. همچنین یک مقام وزارت امور خارجه انگلستان هفته گذشته اعلام کرد که این وزارتخانه «گزارش‌هایی» از کمک نظامی و تسلیحاتی رژیم ایران به حوثی‌ها دریافت کرده است. توبیاس الوود گفته که کمکهای رژیم ایران به حوثی‌ها بر خلاف قطعنامه 2216 شورای امنیت درباره یمن است.


سرکوب؛
 
یک شهروند کرد به نام رضا آیتی در منطقه مرگور اورمیه توسط پاسداران مورد هدف قرار گرفت و به‌شدت زخمی شد

وی برای دیدار اقوام و خویشان خود به منطقه آمده بود که از طرف پاسداران مورد حمله قرار گرفت. روز پنجشنبه 21 مرداد نیز یک زن کولبر به نام ژاله قادرزاده 36 ساله با شلیک مستقیم گلوله نیروهای حکومتی به قتل رسید.


******
وزارت خارجه آمریکا طی گزارشی اعلام کرد در این دوره از رقابتهای المپیک در ریو، برای نخستین بار حدود ۴۵ درصد از
ورزشکاران حاضر زن هستند. در این گزارش آمده است: «در کنار دیگر 'اولین‌ها' در المپیک ۲۰۱۶ نظیر حضور تیم پناهجویان و حضور تیم سودان جنوبی، رکورد شکنی حضور زنان در المپیک نیز یکی از اولینهای این دوره بود. بنا‌ به این گزارش: «ورزش می‌تواند درهای جدیدی برای زنان و دختران بگشاید؛ از نپال تا سنگال، مشارکت در ورزش این امکان را به دختران می‌دهد که خارج از خانه در جایگاه برابر در کنار پسران قرار بگیرند». مسابقات المپیک 2016 در ریو امروز 21 اوت به پایان می رسد.


اخبار علمی؛
 
گروهی از پژوهشگران ژاپنی قطره روغنی را کشف کرده‌اند که به‌رغم این‌که یک موجود زنده نیست اما می‌تواند هم‌چون آمیبها با تغییر شکل در یک ماده سیال شروع به حرکت کند. پژوهشگرانی از دانشگاه توکیو توانستند در حالیکه مشغول انجام آزمایشهای دیگری بودند این پدیده را کشف کنند.
این پژوهشگران با ترکیب دو ماده مختلف به نام دکانول و آندکانول یک روغن مخصوص را تولید کردند. آنها این روغن را در یک محلول آبی قرار دادند و مشاهده کردند که در جا شروع به حرکت کرد.
این پژوهشگران می‌گویند که هنوز علت حرکت این قطره روغن را نفهمیده‌اند اما گمان می‌کنند که ماده محلول در آب ممکن است به این روغن واکنش نشان داده باشد و با ایجاد جریانی در اطراف این قطره موجب حرکت آن شده باشد.
آنها همچنین می‌گویند برای روشن شدن مکانیسم حرکت این قطره روغن و در نهایت کنترل آن کار خواهند کرد. این پژوهشگران انتظار دارند که این کشف منجر به شیوه‌های جدید هدایت مواد شیمایی به محلهای مورد هدف در داخل آب شود.

 
گروهی از دانشمندان مرکز فیزیک نجومی آسمیتسونیان ثابت کردند که سیاره فراخورشیدی
'GJ 1132b'
دارای جوی متراکم از اکسیژن است.
نتیجه تحقیقات منتشر شده آنها نشان داده که ملکول‌های آب که مقدار آنها در جو این سیاره بسیار زیاد تخمین زده می‌شود در اثر تشعشعات شدید ماورای بنفش به هیدروژن و اکسیژن تجزیه می‌شوند و به احتمال زیاد بعد از مدتی جو این سیاره را ترک می‌کنند.
هیدروژن که سبکتر از اکسیژن است با سرعت بیشتری از جو سیاره خارج می‌شود و به همین دلیل در زمان تحقیقات، میزان هیدروژن در جو سیاره بسیار کمتر از اکسیژن بوده
است.
  'GJ 1132b'  در عین‌حال میزان اکسیژن در جو سیاره
بسیار قابل‌توجه است. اما همان تشعشعات خورشیدی که باعث پیداش اکسیژن در جو این سیاره شده‌اند، مانع از پیداش حیات در آن می‌شوند. به گفته دانشمندان دمای این سیاره بسیار بالاتر از آن است که قابل سکونت باشد.