صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۲۴، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز 19 مرداد، سایت منتظری (جانشین وقت خمینی) فایل دیجیتال گفتگوی حسینعلی منتظری را در جریان قتل عام زندانیان سیاسی سال 67 در اعتراض به کشتار زندانیان به دستور خمینی و خطاب به مجریان قتل‌عام یا همان کمیته مرگ، منتشر کرد. یک روز پس از آن یعنی در 20 مرداد، وب سایت مذبور اعلام کرد که به خواست وزارت اطلاعات، این فایل را حذف کرده است. همچنین روز شنبه 23 مرداد، احمد منتظری گفت که به دادگاه ویژه روحانیت قم احضار شده و به مدت سه ساعت درباره انتشار فایل صوتی حسینعلی منتظری مورد سؤال قرار گرفته است. 
منتظری در سخنانش خطاب به مجریان قتل‌عام ۶۷ می‌گوید: به نظر من بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده، این کاری است که به دست شماها انجام شده است.
در آینده، تاریخ ما را محکوم می‌کند و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند.
 شخص احمد آقا از سه چهار سال پیش می‌گفت مجاهدین از روزنامه‌خوان، مجله‌خوان و اعلامیه‌خوان، همه باید اعدام شوند. در وب سایت منتظری آمده بود که: آیت الله منتظری پس از اطلاع از اين اعدامها و در جهت توقف آن، علاوه بر نگارش دو نامه به آیت الله خمینی، در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ دیداری با آقایان: نیری (حاکم شرع)، اشراقی (دادستان)، رئیسی (معاون دادستان) و پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) داشتند که شرح آن در پیوست شماره ۱۵۵ کتاب خاطرات آمده است. 
لازم به ذکر است که هم اکنون مصطفی‌پور محمدی وزیر دادگستری روحانی، حسینعلی نیری رئیس دادگاه عالی انتظامی قضات و ابراهیم رئیسی، عضو خبرگان رژیم و یکی از بالاترین آخوندهای حکومتی است که تا چند ماه پیش دادستان کل رژیم بود. وی بتازگی از سوی خامنه‌ای به‌عنوان رئیس آستان قدس رضوی منصوب شد که یکی از مهمترین مراکز قدرت سیاسی و اقتصادی در نظام آخوندها است. این مرکز با غارت اموال عمومی‌ بخشی از هزینه سرکوب و صدور تروریزم و از جمله هزینه‌های جنگ سوریه را تأمین می‌کند. روزنامه گاردین روز پنجشنبه 21مرداد طی مقاله‌یی با عنوان ”فایل صوتی منتظری، فراخوانها برای تحقیق در قتل‌عام زندانیان سیاسی سال67 را زنده کرد“ نوشت: «بازماندگان، سخنان آیت‌الله منتظری راجع به اعدامهای 67 را به جعبه سیاهی که از هواپیما سقوط کرده تشبیه می‌کنند. در این نوار شنیده می‌شود که آیت‌الله منتظری به مقامات رژیم ایران می‌گوید بزرگترین جنایت در جمهوری اسلامی... به‌دست شما انجام شده است. 
گفتنی است که مقامات ریز و درشت نظام به دفاع از قتل عام 67 پرداخته و از جمله باهنر نایب رئیس مجلس رژیم گفته است: «بنده اگر اپوزیسیون نظام شدم، باید پی اعدام هم به تنم بمالم». لازم به ذکر است که اکثریت زندانیان سیاسی قتل عام شده 67 از هواداران سازمان مجاهدین خلق بودند.
 از سوی دیگر مجاهدین خلق دراینباره اعلام موضع کرده و آقای محمد محدثین به

العربیه گفته است: "... انتشار نوار سخنان تکان‌دهنده منتظری جانشین وقت خمینی در
ملاقات با اعضاء 'کمیته مرگ' در 28سال پیش (24مرداد 1367) ابعاد جدیدی از قتل‌عام 30هزار زندانی سیاسی در سال 1367 را فاش می‌کند و نشان می‌دهد سرکردگان رژیم آخوندی از ابتدا تاکنون باید بخاطر فجیع‌ترین جنایت علیه بشریت در مقابل عدالت قرار گیرند". خانم رجوی رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت نیز خواهان استفاده این فایل صوتی بعنوان سند در دادگاه بین المللی برای بررسی جنایت علیه بشریت، شد. 

******
به گزارش خبرگزاری حکومتی موج، بزرگترین شرکت تولید فولاد ایران با زیان انباشته یک میلیارد و پانصد و سیزده هزار میلیون تومان ورشکسته شد. این خبرگزاری در ادامه با ارائه گزارشی می‌نویسد ”ذوب آهن اصفهان در سه ماه نخست امسال هم نتوانسته است از بحران خارج شود و ۳۰۰ میلیارد تومان به زیانهای این شرکت افزوده شده است تا زیان انباشته این شرکت به دو برابر سرمایه ثبت شده آن برسد. بدهی این شرکت هم ۶۵۸ میلیارد تومان اعلام شده است. این در حالی است که مدیرعامل این شرکت سال گذشته گفته بود که ذوب آهن از بحران خارج شده است".
در خبری دیگر واحد ای پی وی سی  در بندر خمینی به‌دلیل فروش نرفتن محصول، تعطیل شده است. 

******
عفو بین‌الملل روز چهارشنبه 20 مرداد، دستگیری مدافعان حقوق زنان در ایران و اذیت و آزار آنها را محکوم کرد و نوشت: رژیم ایران در نیمه اول سال جاری میلادی، فشارها و حملات خود را بر مدافعان حقوق زنان افزایش داده است. این فشارها با مجموعه‌ ای از بازجویی‌های سخت و فزاینده و «مجرمانه دانستن» ِ هر گونه فعالیت و تجمعِ خودجوش در حوزه حقوق زنان صورت می‌گیرد و اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی متوجه آن است. به گفته عفو بین‌الملل این‌که ”مقامهای رژیم ایران فعالیتهای صلح‌آمیز در حوزه حقوق زنان را با دشمنی علیه نظام یکی می‌دانند، شرم‌آور است".


******
یک خبرنگار تلویزیون عرب زبان رژیم به نام العالم روز سه‌شنبه در قاهره بازداشت شد. پلیس مصر پس از دستگیری، وی را به مرکز بازپرسی منتقل کرد. علت بازداشت خبرنگار العالم نداشتن مجوز اعلام شده است. 

اخبار زندان؛

 رژیم صبح سه‌شنبه ۱۹مرداد (۹ اوت) محمد عبداللهی 35 ساله اهل بوکان و 5 زندانی دیگر را در زندان مرکزی ارومیه اعدام کرد. عبداللهی در اسفند ۱۳۸۹ در حالی که مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود توسط اطلاعات سپاه دستگیر شد و به سلول انفرادی روانه شد و ماهها تحت شکنجه قرار داشت. اتهام آقای عبداللهی محاربه و حکمش اعدام بود. 
زندانیان دیگری که در روز 19 مرداد اعدام شدند عبارتند از: کامران پورفت اهل پیرانشهر، توحید پورمهدی، امیر عزیزی، جهانگیر رضوی زاده و همسرش پریسا حاتمی، و جبرئیل کنعانی اهل ارومیه. گفته می شود فرزند خردسال پریسا حاتمی که همراه با مادر در زندان بوده، قبل از اعدام به خانواده اش سپرده شد. 

 صبح شنبه 23مرداد یک زندانی در زندان مرکزی رشت بدار آویخته شد. وی که ح.ر معرفی شده 45 ساله بود. صبح چهارشنبه 20مرداد، سه زندانی به نامهای فریبرز جلالی، غلامرضا عرب درازی و شکرعلی آهی در زندان گوهردشت کرج حلق‌آویز شدند. یک زندانی به‌نام مجید شیرافکن به داخل بند برگشت داده شد. خطر اعدام هنوز این زندانی را تهدید می‌کند. رژیم همچنین صبح سه‌شنبه 19مرداد دو زندانی را در شهرهای ساوه و میاندوآب بدار آویخت. فردی که "م. ر" معرفی شده در ساوه در ملأعام بدار آویخته شد. یک زند‌انی دیگر نیز به نام یونس تیموری ۳۱ ساله، متاهل و دارای یک فرزند که در خرداد ماه سال ۹۴ بازداشت شده بود، در میاندوآب اعدام شد. بدین ترتیب طی 9 روز، 46 نفر در ایران تحت حاکمیت آخوندها اعدام شدند که 26 تن از آنان زندانی سیاسی بودند. 

 دکتر منیژه فاتحی پس از گذشت165روز از دستگیریش توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی، و با وجود نگرانی خانواده این دختر جوان و پیگیری از ارگانهای رژیم، اما هنوز از محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست. به گزارش رسانه‌های کردی این دختر اهل بوکان در 15اسفند توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی دستگیر و پس از بازرسی منزلش وی را به مکان نامشخصی منتقل کردند.  زندانی سیاسی ارژنگ داودی روز جمعه بیست و هفتمین روز اعتصاب‌غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشت. وی در اعتراض به وضعیت زندانها و شرایط زندانیان و برای جلب توجه جهانی به این وضعیت، اقدام به اعتصاب‌غذا نموده است. آقای داوودی از بیماری دیابت رنج می‌برد و دچار ضعف گردیده است. 
 قضاییه رژیم در ساوه دو تن از فعالان کارگری به نامهای جعفر عظیم‌زاده و شاپور احسانی‌راد را برای محاکمه مجدد احضار کرد. جعفر عظیم زاده بیش از دو ماه اعتصاب غذا در 10 تیر سال جاری بطور موقت آزاد شده بود. جعفر عظیم‌زاده و شاپور احسانی‌راد متهم به اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ بر علیه نظام، تشویش اذهان عمومی، اخلال در نظم عمومی و جعل عنوان و شغل مرتبط با دادن مشاوره حقوقی به کارگران شده‌ اند.


 مأموران نیروی انتظامی 769 تن را در استان قم تحت عنوان "طرح ذوالفقار ۸" بازداشت کردند. پاسدار کاظم مجتبایی سرکرده نیروی انتظامی رژیم در قم مدعی شد آنها مجرمان سابقه‌دار هستند. روز شنبه 23 مرداد نیز ماموران نیروی انتظامی به منطقه ای در حاشیه شهر شیراز حمله و 88 تن را به بهانه اراذل و اوباش و اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی دستگیر کردند. سابت مجاهدین خلق 23 مرداد نوشت: بنا‌ به گزارشات منتشر شده در اینترنت، سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات با تشکیل زندانهای مخفی، مخالفان را به این زندانها منتقل کرده و به‌سادگی سربه نیست می‌کنند. بنا‌ به این گزارشات زندان ۵۹ قدیمی‌ترین زندان سپاه در پادگان عشرت آباد (ولی عصر) است. زندان در یک چهار دیواری با یک حیاط بزرگ در وسط، محصور است. بخش اداری آن در ضلع شمالی قرار دارد و اتاق بزرگ نگهبانی در بخشی از ضلع غربی می‌باشد. سلولهای مردان تماما در ضلع غربی و سلولهای زنان در ضلع شرقی محوطه قرار گرفته است. سلولها با سقف نسبتا بلند که فقط یک پنجره خیلی کوچک به راهرو دارد طراحی شده‌اند، چراغی کم نور در آن سو سو می‌زند که در صورت خاموش شدن تاریکی مطلق بر آن حاکم می‌شود. به‌دلیل همین شرایط و نداشتن پنجره به بیرون، این سلولها و زندان ۵۹ بسیار مخوف است و هیچ صدایی از آن، به‌ویژه از زیرزمین زندان به بیرون درز نمی‌کند. این زندان هم‌چون زندان ۶۶ سپاه که در پادگان قصر فیروزه ' کلاهدوز ' و در زیرزمین قرار دارد جزو زندانهای مخوف رژیم محسوب می شوند.
زندان زیرزمینی به نام «باغ وحش» زندانی غیرقابل بازگشت در تهران است که از سه قسمت تشکیل شده است. سلولها؛ آزمایشگاه میکروبی و آزمایشگاه شیمیایی. افرادی که توسط سپاه پاسداران ربوده می‌شوند؛ در این محل بازجویی و نگهداری می‌شوند و در پایان هم آنان را زیر آزمایشهای مختلف می‌برند. پس از اینکه این گروگانها و زندانیان کشته شدند؛ برای این‌که اثری از جنایت باقی نماند؛ جسد آنان را در کوره‌های ویژه‌یی می‌سوزانند. این مجتمع عظیم زیرزمینی دارای سه دهلیز ورودی از سه منطقه است. اخیراً در منطقه زیر ِ مهر شهر منتهی به ماه دشت 'که زندان در زیر آن قرار دارد' دو شهرک در حال ساخت است که به هیچ‌یک از مالکین اجازه حفر چاه داده نمی‌شود و به‌شدت از حفاری در این منطقه ممانعت بعمل می آید.

- به گزارش رسانه‌های حکومتی روز شنبه 23مرداد مدیر جدید شکنجه‌گاه اوین طی مراسمی معرفی شد. یوسفی از کار کنار گذاشته شد و به جای وی علی چهارمحالی که پیش از این معاونت سلامت، اصلاح و تربیت زندانهای استان تهران را بعهده داشت، گماشته شد.


اخبار اعتراضی؛

روز جمعه 22مرداد، تعدادی از مردم بخش کرگان‌رود تالش در اعتراض به تصرف زمین ورزشی جوانان خطبه سرا و حومه واقع در محله بوره سرا، دست به تجمع در مقابل بخشداری کرگان‌رود زدند. روز شنبه 23 مرداد کارگران ارگ بم، جمعی از مردم اروند کنار، گروهی بازرگانان در مهران، گروهی از کارکنان قرارداد حجمی اداره ارشاد رژیم در پاوه، گروهی از سهامداران سهام عدالت در کرمانشاه، گروهی از کارگران شرکت گیتی پلاست زاگرس کرمانشاه، گروهی از کارکنان و کارگران شرکتی و قراردادی شهرداری سنندج، جمعی از متقاضیان مسکن مهر خرمشهر، کارگران پیمانی مجموعه ورزشی آزادی، روز سه شنبه 19 مرداد، جمع کثیری از مردم مریوان در اعتراض به ممنوعیت دوچرخه سواری زنان، با حضور در خیابان استادیوم به طرف دریاچه زریبار، با دوچرخه دست به اعتراض زدند. در همین روز مربیان و معلمان پیش دبستانی تهران، دانش آموختگان صنعت نفت ایلام، و دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه نفت، مقابل مجلس رژیم تجمع اعتراضی برپا کردند. همچنین در 19 مرداد، مالباختگان شرکت پردیسبان در مشهد، کارکنان شرکت چوکا در رشت، صدها تن از کارگران خدماتی منطقه یک شهرداری اهواز، کارگران ایران ترانسفو در زنجان در هفدهمین روز تجمع، اعتراض کردند.           

******
بان کی‌مون؛ دبیرکل سازمان ملل‌ متحد حمله تروریستی روز دوشنبه 18مرداد در پاکستان، که 70کشته و بیش از 100 مجروح بر جای گذاشت را محکوم کرد. فرحان حق معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل‌متحد روز دوشنبه در نشستی خبری گفت: «بان کی‌مون  گفته است برای برقراری امنیت در پاکستان و مقابله با تروریست ها باید از تمامی‌ توان استفاده کرد. سوریه؛

- پاسدار علی نظری که از سرکردگان تیپ ویژه شهرستان جهرم بود در حومه حلب به کشته شد. علیرضا صحرائیان فرماندار رژیم در جهرم گفت که وی از اهالی بخش کردیان شهرستان جهرم بود. خبرگزاری نیروی تروریستی قدس، تسنیم هم با مخابره این خبر نوشت او ششمین پاسدار کشته شده در سوریه از جهرم می‌باشد.   

- در گزارش روز دوشنبه ۱۸ مرداد گروه ناظران حقوق‌بشر سوریه که مرکز آن در انگلستان است، آمده که شمار کشته شدگان جنگ داخلی در سوریه در دو ماه گذشته (ژوئن و ژوئیه ۲۰۱۶) ۱۰ هزار نفر بوده است. این سازمان حقوق‌بشری در ادامه با ارائه آماری تعداد کل کشته شدگان جنگ سوریه را از شروع تا پایان ماه ژوئیه 2016، 292 هزار و 817 نفر اعلام کرد. دیدبان حقوق‌بشر سوریه نیز اعلام کرده است که ۸۴ هزار و ۴۷۲ نفر از این قربانیان غیرنظامی و ۱۴ هزار و ۷۱۱ نفر از این قربانیان غیرنظامی، کودک بوده‌اند. 

******
فرماندار رژیم در سردشت روز دوشنبه 18 مرداد، از حمله با نارنجک صوتی به یک کلانتری نیروی انتظامی در شهر سردشت خبر داد. عزیز حسنی گفت: "این اقدام توسط دو موتورسوار انجام شد و خساراتی به شیشه‌ها و خودروها وارد کرد و در پی این مسأله تیراندازی به مدت 10 دقیقه از طرف پاسداران ادامه داشت". شهرستان 110 هزار نفری سردشت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و با اقلیم کردستان عراق هم مرز است. 


******
 دانشمندان ژاپنی به اطلاعات جدیدی از کهکشان راه شیری دست پیدا کرده‌اند که می‌گویند فهم بشر را نسبت به کهکشان تغییر داده است. کهکشان شیری شامل میلیاردها ستاره و سیاره شامل خورشید و زمین است. دانشمندان این حفره بزرگ در داخل کهکشان راه شیری را کویر می‌نامند. آنها دریافتند که ستارگان نزدیک به این حفره سیاه عمدتا ستاره‌های بسیار قدیمی هستند. در یک خبر علمی دیگر، گروهی از ستاره‌شناسان بین‌المللی متوجه حضور جرم عجیب فضایی و ناشناخته‌یی در کنار سیاره نپتون شدند. بنا‌ به گزارشهای منتشر شده این جرم ناشناخته 160هزار برابر تاریک‌تر از نپتون است و قطر آن از 200 کیلومتر بیشتر نیست. به گفته دانشمندان، حرکت این جرم ناشناخته هماهنگ با منظومه شمسی نبوده و در زاویه 110 درجه نسبت به محور گردش منظومه قرار دارد. از این گذشته، این جرم ناشناخته بر خلاف جهت تمامی سیارات منظومه شمسی گردش می‌کند. به همین دلیل نیز این سیاره را ناکو که در زبان چینی به‌معنای یاقی و تکرو است، نام نهاده‌اند.
ماتیو هولمن از مرکز فیزیک نجومی‌ هاروارد-اسمیتسونین در اینباره گفت: «این موضوع تنها به ما ثابت می‌کند که در محدوده منظومه شمسی اتفاقاتی رخ می‌دهند که فراتر از آنچه که ما به آن آگاهی داریم هستند».

******
به نقل از خبرگزاری فرانسه، علاءالدین اکونجی، امام جماعت 55 ساله، مسجد فرقان در اطراف اوزون پارک واقع در منطقه کوئینز شهر نیویورک در آمریکا و مرد 64 ساله دیگری که همراه او بود و صرام الدین معرفی شده، بعد از ظهر شنبه 23 مرداد، با شلیک گلوله به سرشان به بیمارستان منتقل و در همانجا جان باختند. 
مسجد فرقان، به‌طور عمومی در برگیرنده جامعه مهاجران بنگلادشی می باشد.