صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۱۷، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

به نقل از سایت فارسی رادیو فرانسه، مقامات کانادا تقاضای ویزای بیش از دویست
شرکت‌کننده در نشست مجمع جهانی اجتماعی که قرار است روز سه‌شنبه شانزدهم اوت در مونترال برگزار شود، را رد کرده اند. اغلب کسانی که درخواست ویزای آنان از سوی کانادا رد شده، از کشورهای ایران، کنگو، مراکش، نیجریه، نپال و هائیتی می باشند. سخنگوی مجمع جهانی اجتماعی، به خبرگزاری فرانسه گفت که تاکنون درخواست ویزای 234 تن از دو هزار نفری که برای شرکت در نشست این مجمع دعوت شده اند، رد شده و این ارقام در حال افزایش است. مجمع جهانی اجتماعی در سال 2001 در مخالفت با مجمع جهانی اقتصاد و همچنین علیه روند جهانی سازی آغاز به کار کرد. این مجمع برای اولین باریست که در کشوری برگزار می شود که عضو
جی-7، گروه هفت قدرت اقتصادی جهان می باشد. اخبار زندان؛

رژیم آخوندها روز سه شنبه 12 مرداد برابر با 2 اوت 2016 دهها زندانی سیاسی کرد سنی را بطور جمعی اعدام کرد. برخی منابع تعداد این قربانیان را بیش از 30 تن عنوان کرده اند. یکی از اعدام شدگان شهرام احمدی نام داشت که برادرش بهرام نیز 5 سال پیش اعدام شده بود. پس از اجرای این جنایت هولناک، زندانیان سیاسی گوهردشت کرج در اندرزگاه 7 سالن 21 این زندان، اقدام به اعتصاب غذا کردند. ماموران وزارت اطلاعات روز سه شنبه 12 مرداد، به خانواده های این قربانیان گفته بودند  
برای تحویل گیری جنازه های عزیزان‌شان به پزشک قانونی کهریزک مراجعه کنند، اما قبل از رسیدن به این محل به آنها گفته شد به بهشت زهرا بروند و جنازه هارا تحویل بگیرند. 
 خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، اعدام جمعی زندانیان اهل سنت در زندان گوهردشت را یک جنایت انزجار‌آور علیه بشریت توصیف کرد و از شورای حقوق‌بشر و شورای امنیت ملل‌متحد خواستار ارجاع پرونده جنایتهای این رژیم به یک دادگاه بین‌المللی جنایی شد. در همین رابطه، آقای زید رعدالحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اعدام زندانیان کرد را بی عدالتی
فجیع خواند و آنرا محکوم کرد. آقای انتونی هاوس فادر عضو پارلمان فدرال کانادا نیز
در محکومیت اعدام دسته جمعی زندانیان سیاسی کرد، نوشت: اعدام های دسته جمعی بیشتری امروز در ایران گزارش شده است. من این عمل را با شدیدترین لحن محکوم می کنم. نقض فاحش حقوق بشر بوسیله این رژیم. همچنین وزارت خارجه آمریکا، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، دولتهای آلمان و فرانسه اعدام جمعی زندانیان سیاسی سنی کرد را محکوم کردند. 
روز گذشته شنبه 6 اوت= 16 امرداد، ایرانیان آزادیخواه اتاوا بار دیگر در پارلمان فدرال کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور گرد آمدند تا اعدام جمعی دهها تن از زندانیان سیاسی کرد سنی را محکوم نمایند. آنها از کانادا و جامعه جهانی خواستار محکوم کردن جنایت روز 12 مرداد و جلوگیری از تکرار اعدامهای مشابه در آینده شدند. آنها همچنین خواهان آزادی تمامی زندانیان سیاسی شدند. این آکسیون مورد توجه توریستها و عابرین پیاده قرار گرفت. در خبری دیگر هواداران مقاومت ایران در انگلیس در خیابان داونینگ لندن، در اعتراض به اعدام دست جمعی زندانیان سیاسی سنی در سالگرد قتل عام تابستان 67، اقدام به اعتصاب غذایی سه روزه کردند که روز جمعه شروع و تا روز دوشنبه ادامه دارد. 
از سوی دیگر و همزمان با اعدام زندانیان سیاسی اهل سنت، شمار دیگری از زندانیان سیاسی از جمله صالح کهندل، محمدعلی
منصوری و افشین بایمانی از سالن 12 بند ۴ گوهردشت به سلولهای انفرادی سپاه، منتقل شدند که 5 روز بعد و بدنبال اعتراضات گسترده هوادارن مقاومت ایران، در کشورهای مختلف، به بند عمومی بازگردانیده شدند.
رژیم همچنین روز شنبه 16 مرداد، در یک اعدام جمعی دیگر، 4زندانی را در زندان لاکان رشت بدار آویخت. رئیس دادگستری رژیم در گیلان در معرفی این زندانیان تنها گفت: «مردی ۲۶ ساله، اهل تنکابن، مردی ۶۵ ساله اهل تبریز، مردی ۲۷ ساله اهل افغانستان و مردی ۴۵ ساله، اهل رشت روز شنبه 16مرداد 95 در زندان مرکزی رشت اعدام شدند.
روز چهارشنبه 13مرداد نیز 8 زندانی دیگر در زندان قزلحصار کرج حلق‌آویز شدند. 
بر اساس گزارشات منابع خبری مقاومت ایران، قضاییه رژیم قصد دارد 18تن از زندانیان کرد را که مدتهاست در زندانهای رژیم
محبوس هستند اعدام کند.
اسامی این زندانیان سیاسی عبارتند از
١. زانیار مرادی ٢. مصطفی سلیمی ٣. علی احمد سلیمان ۴“. محمد عبدالهی ۵. ابراهیم عیسی‌پور ۶. بختیار معماری ٧. رضا ملازاده ٨. هوشنگ رضایی ٩. لقمان مرادی ١٠. عبدالله سروریان ١١. انور رستمی ١٢. سید سامی حسینی، ١٣. سید جمال محمدی ١۴. صابر شیخ عبدالله ١۵. حسین عثمانی ١۶. دیاکو رسولزاده ١٧. حسن فرجی ١٨. حبیب‌الله لطیفی.
در همین روز یک زندانی نیز در زندان تایباد در استان خراسان رضوی بدار آویخته شد. وی که مجید نظری و اهل مشهد معرفی شده، فرصت دیدار آخر با خانواده خود را نیافت.
 طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 13 و 14مرداد حداقل شش زندانی محکوم به اعدام به سلولهای انفرادی زندان کارون اهواز منتقل گردیدند. یکی از این زندانیان بهروز شهریاری نام دارد که زمان ارتکاب جرم انتسابی، کمتر از 18سال سن داشته است.
دو زندانی جوان نیز در آستانه اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی زاهدان قرار دارند. 
یکی از این جوانان، یونس جمشید زهی متولد 1367 در دیماه 92 به‌منظور اثبات بی‌گناهی خویش خود را به نیروی انتظامی معرفی نمود. اما او بازداشت و پس از آن به وی اتهام مشارکت در قتل داده و به هر دوی آنها حکم اعدام می‌دهند و اخیراً حکم آنها به تأیید دیوان عالی رژیم در آمده است. جمشید از مراجع حقوق‌بشری و تمامی انسانهای انسان‌دوست خواهان دفاع از وی برای نجات جانش شده است.

- روز پنجشنبه 14مرداد جمعی از زندانیان بند هشت اوین طی مراسمی یاد زندانیان سیاسی اهل سنت را که در زندان گوهردشت اعدام شدند گرامی داشتند. در مراسم اوین، زندانیان سیاسی علی معزی، علی امیر قلی، آرش صادقی، احمد عسگری و بهنام موسیوند سخنانی در مورد بدرفتاری ماموران خامنه‌ای در روز اعدام زندانیان اهل سنت ایراد کردند. زندانیان سیاسی شرکت کننده در مراسم، به واهی بودن اتهاماتی که به این زندانیان سیاسی زده شده اشاره کردند و گفتند که رژیم در اثر بحرانهای داخلی و خارجی و اعتراضات مردمی و وحشتی که از اعتراضات مردم دارد، اقدام به اعدام زندانیان اهل سنت کرده است. 

 روز پنجشنبه 14مرداد زندانی سیاسی رسول حردانی سی و چهارمین روز اعتصاب‌غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشت. روز پنجشنبه 14مردادماه نیز زندانی سیاسی ارژنگ داودی نوزدهمین روز اعتصاب‌غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشت. 
آقای داوودی در اعتراض به وضعیت زندانها و شرایط زندانیان و عدم توجه جهانی به این وضعیت اقدام به اعتصاب‌غذا نموده است. 


 زندانی سیاسی ابراهیم نوری از هفتم مرداد در اعتراض به شرایط غیرانسانی زندان و دستگیری بی‌دلیلش در زندان اهر دست به اعتصاب‌غذا زده است. یکی از نزدیکان وی در این باره گفت: "ابراهیم نوری اعلام کرده است که از یازدهمین روز اعتصاب، دست به اعتصاب‌غذای خشک خواهد زد". 

- گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا و کمیته ایتالیایی پارلمانترها و شهروندان برای ایران آزاد، در سالگرد قتل‌عام
زندانیان مجاهد و مبارز در تابستان 67 با صدور اطلاعیه‌هایی  از شورای امنیت سازمان ملل خواستار به ثبت رساندن این قتل‌عام به‌عنوان جنایت علیه بشریت، شدند و خواستند برای سپردن عاملان قتل عام 67 به دست عدالت، اقدام کند.

******
روز گذشته شنبه پس از 5 روز نبرد حماسی، رزمندگان سوریه محاصره شهر حلب را شکستند. تلویزیون الجزیره در اینباره گزاش داد: رزمندگان سوریه محاصره مناطقی که تحت کنترل رژیم اسد بود را شکستند و خطوط امداد رسانی به هزاران شهروند را باز کردند. 
رزمندگان سوری هم‌چنین اعلام کردند که منطقه راموسه را به‌طور کامل به کنترل خود درآورده و رزمندگانی که از جنوب حمله کرده بودند به رزمندگان مهاجم داخل شهر پیوستند. حسن داعی کارشناس مسائل ایران در صفحه فیس بوک خود نوشت: از پاییز سال گذشته، بشار اسد، با حمایت تمام عیار رژیم که شامل بسیجیان و سپاهیان و دهها هزار شیعه عراقی، افغان، پاکستانی و حزب الله لبنان و با پشتیبانی هوایی روسیه، جنگ حلب برای درهم شکستن مقاومت مردم سوریه را شروع کرد و ده روز پیش موفق به محاصره بخش شرقی شهر شد. اکنون، مجموعه رزمندگان مخالف اسد در یک نبرد 5 روزه حماسی، محاصره را در هم شکسته اند. این شکستی بزرگ برای رژیم ایران و فرو رفتن هرچه بیشتر در باتلاق سوریه است.
  
******
پلیس برزیل روز جمعه 15مرداد یک تبعه ایران را به ظن ارتباط با تروریسم دستگیر کرد. پوریا پیکانی، مظنون دستگیر شده، از اوایل ماه گذشته تحت نظر پلیس فدرال و سازمان اطلاعات برزیل قرار داشته است. به گزارش رسانه‌های محلی، پوریا پیکانی که پیشتر برایش حکم بازداشت و اخراج از برزیل صادر شده بود روز جمعه حین تلاش برای ورود به کشور اوروگوئه دستگیر شد. گزارشات حاکی است، پیکانی ماه گذشته هنگام عکسبرداری از بخش خروجی فرودگاه شهر سائوپائولو توجه مقامات را به خود جلب کرده بود. پلیس می‌گوید پیکانی که در ماه مارس با گذرنامه ‌ایرانی وارد برزیل شده بود، دو بار به همان فرودگاه رفته و عکسهای بیشتری گرفته است. عکس های فرودگاه پیکانی برای تحقیقات بیشتر در اختیار مقامهای امنیتی ویژه المپیک ریو قرار گرفته است. مقامات برزیل گفته‌اند معلوم نیست آیا پیکانی به‌طور مستقیم در اقدامات آمادگی برای یک حمله احتمالی دست داشته یا نه. 


اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 17 مرداد، صدها تن از کارگران شرکت پلی اکریل اصفهان، جمعی از مربیان پیش‌دبستانی مقابل مجلس رژیم، و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت مقابل وزارت نفت رژیم،   
روز شنبه 16 مرداد، کارگران میدان گازی تنگه بیجار در تهران،
 روز سه شنبه 12 مرداد،صدها تن از کارگران سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، مالباختگان شرکت لیزینگ نگین خودرو آفتاب، مالباختگان موسسه ثامن الحجج در مقابل رادیو و تلویزیون، بسیاری از داروسازان وزارت بهداشت، جمع کثیری از کارگران پیمانکاری پتروشیمی بندرشاهپور دست به اعتراض زدند.     
 روز پنجشنبه 14مرداد، تعدادی از اهالی روستای زندآباد اهر با ماموران نیروی انتظامی که برای حفاری و استخراج مس بدون اجازه در زمین زراعی یکی از روستاییان حاضر شده بود، درگیر که در جریان آن دو نفر از ماموران زخمی شدند. روز پنچشنبه 14 مرداد همچنین، گروهی از دستفروشان در محل شهرداری مرکزی کرمانشاه، گروهی از مهندسین ناظر ساختمان در ایلام، تجمعات اعتراضی برپا کردند.   


- رژیم شهرام امیری، یک پژوهشگر فیزیک اتمی را روز چهارشنبه 13 مرداد در مکانی نامعلوم اعدام کرد. اعدام امیری توسط خانواده اش، افشا شد. به گزارش العربیه، شهرام امیری، فردی که رژیم ایران مدعی بود توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا-سیا- 
به‌منظور تخلیه اطلاعاتی او به‌خاطر ارتباطش با برنامه هسته‌یی رژیم ایران ربوده شده بود، سرانجام در زندان‌ جمهوری اسلامی اعدام شد. بنا‌ به این گزارش شهرام امیری ساعت ۴ صبح چهارشنبه 13مرداد، اعدام شده است. شهرام امیری، پژوهشگر و متخصص رایدو ایزوتوپ های مسلح رژیم بود که به اتهام تماس و برقراری ارتباط محرمانه با کشورهای متخاصم و اقدام علیه امنیت ملی و در اختیار گذاردن اطلاعات طبقه بندی شده به دشمن، بازداشت و به ده سال حبس و 5 سال تبعید به شهرستان خاش محکوم شد. امیری در سال 2009 ناپدید و در سال 2010 از آمریکا به ایران بازگشت و مورد استقبال مقامات رژیم قرار گرفت. شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 17 مرداد خود در این رابطه اعلام کرد که اعدام شهرام امیری یکی از متخصصان برجسته اتمی رژیم در حالی اجرا شد که پیش از این رژیم، مقاومت ایران را به ترور متخصصان اتمی رژیم متهم می‌کرد.

- بر اساس برخی اخبار، مأموران آگاهی رژیم یک نوجوان بلوچ اهل سنت را زیر شکنجه به قتل رساندند. عصر دوشنبه 11مرداد 'وحید صوری زهی' فرزند 'ملک بخش' نوجوان 15 ساله پس از سه روز ناپدید شدن توسط مأموران نیروی انتظامی کشته می‌شود ولی به خانواده اش می گویند که وی خود را حلق آویز کرده است. خانواده این نوجوان با دیدن آثار شکنجه از ماموران آگاهی شکایت کردند. ماموران رژیم دلیل بازداشت این نوجوان را "راندن موتورسیکلت دزدی و بدون مدرک اعلام کرده اند اما مردم شهر می گویند علت اصلی بازداشت وحید توهین به مأموران امنیتی و رژیم بوده است. 

******

نیروهای انتظامی رژیم از تاریخ 6مرداد از دوچرخه سواری زنان در شهر مریوان ممانعت به‌عمل آورده اند. در همین راستا این نیروها چندین بار اقدام به دستگیری زنان دوچرخه سوار در این شهر کردند. اما شهروندان مریوانی با راهپیمایی با دوچرخه در این شهر اعتراض خود را به نمایش گذاشتند.  
******
مجله آلمانی فوکوس فاش ساخت مهاجم آلمانی ایرانی تبار در مونیخ که ۹ نفر را کشت، در ایران آموزش کاربرد اسلحه دیده بوده است. به نوشته این مجله علی دیوید سنبلی، هفت ماه پیش به همراه پدرش به ایران رفته بود و در همان سفر او آموزشهایی دیده است. مسعود، پدرعلی هفته پیش در گفتگو با مجله بیلد، به سفرشان به ایران اشاره ای نکرده بود.
علی دیوید سنبلی اوایل مردادماه، در مرکز خرید مونیخ دست به حمله مسلحانه زد و ۹ نفر را کشت و بعد با شلیک به خود، به زندگی‌اش پایان داد. پلیس آلمان پیش از این اعلام کرده بود علی سنبلی با داعش یا هیچ گروه افراطی دیگری ارتباط نداشته ولی از یک سال پیش برای حمله خود برنامه‌ریزی کرده بود. 

******

المپیک تابستانی 2016 در ریو در کشور برزیل روز جمعه 5 اوت= 16 مرداد، با حضور بیش از 40 تن از رهبران جهان آغاز شد. در المپیک امسال، ده‌هزار و ۵۰۰ ورزشکار از ۲۰۶ کشور جهان، با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. از کانادا 314 ورزشکار حضور دارند که 186 تن زن و 128 تن مرد می باشند و تا به امروز چندین مدال را کسب کرده اند. از ایران نیز 63 ورزشکار، 54 مرد و 9 زن شرکت کردند. موضوع مراسم گشایش المپیک ریو با همراهی آتش‌بازی و رقص های سنتی برزیل، حفاظت از محیط زیست بود. برای اولین بار 10 پناهنده ورزشکار از کشورهای مختلف از جمله عراق و سوریه، در این بازیها شرکت می کنند. مسابقات تابستانی المپیک 2016 در ریو، روز 21 ماه اوت= 31 مرداد پایان خواهند یافت.