صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۰۳، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

بنا‌ به گزارش خبرگزاری سپاه پاسداران، فارس، درگیریهای شدیدی روز سه شنبه 29 تیر،در منطقه بُلداجی شهرستان بروجن، از توابع چهارمحال و بختیاری به‌وقوع پیوست. این خبرگزاری حکومتی، در صفحه توییتر خود از آتش گرفتن ساختمان دادگاه بلداجی در جریان درگیریها خبر داد و افزود که چند مأمور انتظامی زخمی شده‌اند. درگیری میان مردم و نیروهای حکومتی پس از آن آغاز شد که گروهی از اهالی منطقه با تجمع در نزدیکی تالاب چُغاخور قصد داشتند مانع از آغاز عملیات لوله گذاری پروژه انتقال آب این تالاب به کارخانه فولاد سفیددشت که گفته می شود متعلق به سپاه پاسداران می باشد، شوند. 
به گفته خبرگزاری حکومتی فارس دست‌کم یک نفر کشته، 30تن مجروح و 15تن در جریان این درگیریها دستگیر شده‌اند. گزارشهای مردم اما بر دستگیری بیش از 50نفر دلالت می‌کند. مردم چُغاخور از استان چهار محال و بختیاری نیز روز چهارشنبه 30 تیر، در همبستگی با مردم بُلداجی به‌خاطر یورش ماموران گارد ویژه به تجمع اعتراضی آنها، با نواختن آهنگ چپی در محل منزل پدری صادق نادری جوانی که در جریان خیزش مردم بلداجی به دست ماموران انتظامی کشته شد حضور یافتند و قتل او توسط رژیم را محکوم کردند. آهنگ چپی مخصوص عزاداری است و با دهل و سرنا نواخته می‌شود.

******
دادگاه ایالتی برلین یک ایرانی به نام میثم پناهی 32 ساله را به اتهام جاسوسی علیه سازمان مجاهدین خلق ایران و شورای ملی مقاومت به دو سال و چهار ماه زندان محکوم کرد. در حکم دادگاه برلین آمده است که متهم ایرانی ۳۲ ساله ماهها علیه اپوزیسیون و اعضای گروه​های ایرانی فعال در آلمان اطلاعات جمع آوری ​کرده و در اختیار دستگاههای امنیتی رژیم ایران قرار میداده است. از سوی دیگر نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آلمان، از محکومیت این جاسوس رژیم، استقبال کرد و از دولت آلمان و همه کشورهای اروپایی خواست تا به فعالیتهای وزارت اطلاعات در خاک خود، خاتمه داده و آنها را محاکمه، مجازات و اخراج کنند. بنا به اعتراف پناهی وزارت اطلاعات اين ماموران را بطور ويژه در مورد تاسيسات و ساكنان اشرف و ليبرتی تخليه اطلاعاتی ميكند. میثم پناهی علیرغم پناهنده بودن مخفیانه به ایران سفر کرده و آموزش های جاسوسی گرفته است. یک ایرانی دیگر نیز با اتهامات مشابه به کار اجباری محکوم شده است.  

******
به گزارش رسانه‌های عربی روز پنجشنبه 31تیر جامعه عرب در سطح نمایندگان دائم، جلسه‌یی پشت درهای بسته در نواکشوت پایتخت موریتانی برگزار کردند که در  مورد 8 پروژه مربوط به بحرانهای منطقه تصمیم‌گیری شد. بر اساس یکی از تصمیم‌گیریها نمایندگان عرب به دخالتهای رژیم ایران در امور داخلی کشورهای عربی انتقاد و دخالتهای رژیم ایران در بحرین، یمن، سوریه و به‌طور عام منطقه عربی را محکوم کردند. 


******
روز شنبه در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم هزاره افغانستان در غرب کابل بر اثر سه انفجار تروریستی که مسئولیت آنرا داعش بعهده گرفته، بیش از 80 کشته و بیش از 230تن مجروح شدند. تظاهرات کنندگان جنبش روشنایی، که یک جنبش مدنی می باشد، خواستار گذشتن مسیر انتقال خط برق ترکمنستان به کابل از منطقه هزاره بودند. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انفجار روز شنبه را کشتار بی رحمانه، فاجعه عظیم و جنایت نابخشودنی خواند و خواهان تحقیق همه جانبه در اینباره شد. 

******
غروب جمعه 22 ژوئیه بوقت محلی، در جریان تیراندازی در مرکز خرید بزرگی در
مونیخ، 10 نفر کشته شدند. گزارشهای اولیه تعداد مهاجمین را سه نفر اعلام کرده بودند ولی به گفته پلیس آلمان فرد مهاجم آلمانی ایرانی‌تبار متولد مونیخ بوده. او علی(دیوید) سنبلی و 18 ساله معرفی شده است. از انگیزه این فرد اطلاع دقیقی منتشر نشده ولی پلیس تابحال ارتباطی بین سنبلی با گروه تروریستی داعش نیافته است.  در مونیخ حرکت اتوبوس و مترو در قسمت‌هایی از شهر متوقف و عبور و مرور داخل شهر مختل شد. پلیس ایالت بایرن با یک توئیت از مردم خواست از منطقه مرکز خرید دوری کنند و در خانه بمانند. همچنین پزشکان و پرستاران به بیمارستان‌های مونیخ فراخوانده شدند. هلیکوپترهای پلیس نیز بر فراز مونیخ گشت می‌زدند. 
مرکز خرید المپیا در شمال مونیخ در نزدیکی ورزشگاه المپیک قرار دارد و بزرگترین مرکز خرید این شهر می باشد. 


******
مرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد رژیم در کابینه حسن روحانی، رئیس جمهور نظام آخوندها با نگرانی گفت: بیش از نیمی از مردم ایران عضو شبکه‌های اجتماعی اینترنتی هستند و کاربران ایرانی به‌طور میانگین بین ۵ تا ۹ ساعت در روز از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. وی افزود: ۵۳ درصد مردم ایران حداقل عضو یک شبکه اجتماعی هست...و از گروه سنی جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله، ۷۲ درصد عضو شبکه‌های اینترنتی هست. 
برخی از شبکه‌های اجتماعی اینترنتی پرطرفدار مانند فیس‌بوک و توییتر در ایران فیلتر شده‌اند، با این وجود کاربران ایرانی بسیاری از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند. 
شبکه‌های اینترنتی موبایلی هم در ایران کاربران بسیاری دارند و به‌عنوان نمونه شبکه پیام‌رسان تلگرام با استقبال گسترده‌یی در ایران روبه‌رو شده است. 
مرتضی موسویان می‌گوید در ایران حدود ۴۰ میلیون گوشی موبایل هوشمند وجود دارد. 
این مقام وزارت ارشاد رژیم گفته است علاقه کاربران ایرانی اینترنت به ترتیب به وبسایت‌های خبری، تبلیغاتی، بازی و نرم افزار، شبکه‌های اجتماعی و محتوای آموزشی است. 

******
دونالد ترامپ در جریان کنفوانسیون  4 روزه ای که در شهر کیلیولند در ایالات اهایو برگزار شد رسما نامزدی انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا از حزب جمهوریخواه را پذیرفت. ترامپ در پنجشنبه شب 21 ژوئیه و در آخرین شب برگزاری کنوانسیون جمهوریخواهان در سخنرانی خود تاکید کرد که توافق هسته ای با رژیم ایران یکی از بدترین توافقات تاریخ به ثبت رسیده است و افزود که رژیم ایران در مسیر سلاح اتمی است. ترامپ، آقای مایک پنس را بعنوان معاون خود برای ریاست جمهوری برگزید. گفتنی است کنوانسیون دمکراتها نیز روز دوشنبه 25 ژوئیه در فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا برگزار خواهد شد. هیلاری کلینتون اولین زن نامزد ریاست جمهوری حزب دمکرات، آقای تیم کین را بعنوان معاون خود معرفی کرده است. انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در روز 8 نوامبر 2016 = 18 آبان 1395 برگزار می‌شود. 
    

اخبار زندان؛

 دادگاه رژیم در تبریز 7 تن از بازداشت‌شدگان بازی تراکتورسازی و الجزیره را به 49 سال زندان محکوم کرد. اتهام این شهروندان آذربایجانی، تشویق اذهان از طریق حضور در ورزشگاه، حمل پرچم و دادن شعارهای قوم گرایانه و عکس گرفتن از آن عنوان شده است. اسامی این افراد عبارتند از جعفر رستمی راد، علی احمدی، علی صراف، علی سعادتی، عسگر عبادزاده، کسری داوودی و سیامک سیفی. 
اعتصاب غذای زندانیان سیاسی ارژنگ داوودی، رسول حردانی و مریم نقاش زرگران در اعتراض به شرایط زندان در زندانهای اوین و گوهردشت روز شنبه دوم مرداد نیز ادامه داشت. ارژنگ داوودی که از روز 27 تیر دست به اعتصاب غذا زده است خواستار بازدید از زندانهای رژیم توسط احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر ملل متحد می باشد. 
زندانی سیاسی رسول حردانی 34ساله که از 17سالگی دستگیر و 17سال است در زندان به‌سر می‌برد، از روز شنبه 12 تیر در اعتراض به روند نگهداری غیرقانونی خود در زندانها دست به اعتصاب‌غذا زده است. و زندانی مسیحی مریم نقاش زرگران، از روز 15 تیر در اعتراض به جلوگیری دستگاه قضاییه رژیم از آزادی مشروط خود، دست به اعتصاب‌غذا زده است. وی پیش از این عمل قلب داشته و مبتلا به دیسک کمر و آرتروز و پوکی استخوان است. 

 رژیم روز شنبه 2مرداد سه زندانی را در زندان مرکزی رشت بدار آویخت. اسامی و مشخصات این زندانیان اعلام نشده است. خاطرنشان می شود رژیم تنها در یک هفته حداقل 36 زندانی را در زندانهای مختلف ایران، اعدام کرده است.  
- شش شهروند اهل گچساران به نامهای عباس محمدصادق پور، احسان ارشدی، عبدالله علیرضا نژاد، محمدرضا مبارکی، مهران زکی و مجتبی پورحسن به اتهام توهین به خامنه‌ای و تبلیغ علیه نظام به حبس تعزیری و تعلیقی محکوم شدند. بنا بر حکم صادره در دادگاه رژیم در گچساران این شهروندان توسط یوسف احمدی با اتهامات توهین به خامنه‌ای دو سال حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام یک سال حبس با مجازات تکمیلی و منع عضویت در احزاب، گروهها و دستجات سیاسی به مدت دو سال محکوم شدند. برخی از دستگیرشدگان در دیماه 92 با همین اتهامات توسط سپاه پاسداران دستگیر شده بودند. 

-سایت مجاهدین خلق خبر داد که بر اساس گفته زندانیان و خانواده‌های آنان، رژیم قصد دارد زندانیان سیاسی محبوس در بندهای 7 و 8 اوین و همچنین زندان گوهردشت کرج را به نقطه دیگری از این دو زندان منتقل کند. به گفته زندانیان، رژیم به‌منظور افزایش فشار قصد دارد به این وسیله ارتباطات زندانیان را با خانواده‌هایشان در طول هفته قطع کند تا اینکه این زندانیان هیچ کنش و واکنشی با بیرون از خود نداشته باشند. مأموران رژیم در بندهای هفت و هشت زندان اوین به‌طور ضمنی به زندانیان گفته‌اند که در صورتی که می‌خواهید، می‌توانید درخواست انتقال به بند 350 یا هر جای دیگری را پیشنهاد بدهید، اما 350 ارتباط تلفنی با بیرون از زندان ندارد!

 یک جوان مهابادی به نام جلال جوانمرد، ۲۶ساله که توسط مأموران اداره اطلاعات این شهر دستگیر شده بود، روز دوشنبه 28 تیر، در زیر شکنجه به قتل رسید. به گزارش رسانه‌های محلی، مأموران اطلاعات در مهاباد به شرطی پیکر این جوان را تحویل خانواده‌اش داده‌اند که سکوت کنند و بگویند وی خودکشی کرده است. علت بازداشت او مشخص نیست.  
در خبری دیگر از کردستان، درویش عادویی، اهل روستای ستوره که روز پنچ‌شنبه ٢٣ تیر در حین کولبری بر اثر تیراندازی نیروهای سپاه زخمی شده بود، پس از چند روز در بیمارستان ارومیه به‌دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد. 
بر اساس برخی آمارهای منابع محلی در ده سال اخیر بیش از ١٠٠٠ کولبر کورد به دست پاسداران کشته یا زخمی شده‌اند. 

 رئیس دادگستری رژیم در شهرستان دماوند، از دستگیری بیش از ۵۰ دختر و پسر در جشنی در شهر آبسرد خبر داد و گفت: برپاکنندگان این جشن از طریق شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی اقدام به دعوت از افراد مختلف برای حضور در این جشن کردند. مجتبی محمدی افزود: «مأموران انتظامی پس از رصد فضای مجازی و بررسی‌های لازم با اخذ دستور قضایی نسبت به انهدام پارتی و دستگیری اعضای آن اقدام کردند. 

 زندانی سیاسی افشین بایمانی در هفدهمین سال از زندان خود با اتهام همکاری با سازمان مجاهدین خلق، با خطر سکته قلبی مواجه است و رژیم از رسیدگی و اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان خودداری می کنند. بنا به اعلام پزشکان، تعدادی از رگهای او مسدود شده و نیاز به جراحی و رسیدگی پیشرفته دارد. به نقل از نزدیکان آقای بایمانی، وی روز ۲۸ تیر به بیمارستان هزار تخت خوابی منتقل شد و برغم پافشاری دکتر مبنی بر خطر احتمال سکته قلبی، همانروز ساعت 5 عصر، او را به زندان بازگرداندند. افشین بایمانی به حبس ابد محکوم می باشد و در تمام 17سال زندان خود از امکان مرخصی استعلاجی و یا اعزام به بیمارستانی در خارج از زندان جهت درمان بیماری قلبی خود محروم بوده است.

******
به دنبال دستگیری 5تن از عوامل رژیم ایران و حزب الله لبنان در بحرین، وزارت کشور بحرین طی بیانیه‌یی اعلام کرد: «دستگیر شدگان اعتراف کردند که آموزشهای فشرده‌یی در قرارگاههای سپاه پاسداران در ایران و گردانهای حزب‌الله در عراق دریافت کرده‌اند». به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین، دستگیر شدگان خانه‌های خود را برای انبار کردن وسایل مربوط به ساخت مواد انفجاری از انواع مختلف تبدیل کرده بودند». «از جمله مواد ضبط شده تعدادی سلاح گرم، دستگاههای کنترل از راه دور و وسایل ارتباطی و باطریهایی است، که برای انفجار بمب، آماده کرده بودند. همچنین در بین این مواد مدارهای الکتریکی و تعدادی تلفن و قطعات مربوط به ارتباطات و کابل و غیره نیز بود. علاوه بر اینها تعدادی خنجر و چاقو و انواع پول در بین این مواد دیده می‌شد. بحرین سال گذشته روابط دیپلوماتیک خود را با رژیم آخوندها قطع کرد. 

******
پیش از ظهر پنجشنبه ۲۱ تیر میدان تاریخی همدان در آتش سوخت. سقف‌های تاریخی مغازه‌های پیرامون میدان فرو ریخت و دو طبقه تاریخی میدان هم در آتش‌سوزی از بین رفت. یکی از فعالان میراث فرهنگی در همدان درباره آتش‌سوزی میدان تاریخی همدان گفت: "به‌دلیل آن که شهرداری همدان کوچه‌های اطراف میدان تاریخی شهر را به پارکینگ تبدیل کرده، مأموران آتش‌نشانی با تأخیر نیم‌ساعته به محل آتش‌سوزی رسیدند و میدان به کلی در آتش سوخت متأسفانه در این میدان تاریخی سیستم آبرسانی و اطفای حریق هم وجود ندارد". میدان اصلی شهر همدان توسط  یک معمار آلمانی به نام کارل فریش در سال ۱۹۲۸ طراحی شد. شش خیابان با زاویه 60 درجه به این میدان منتهی می‌شوند و این شکل، شهر هر چقدر رشد کند، میدان تاریخی همدان مانند یک ستاره شش پر در مرکز آن قرار دارد. طراح آلمانی فضاهای سبز و پارک‌هایی در اطراف میدان برای شهروندان در نظر گرفته بود که به‌دلیل سیاستهای ضد‌مردمی حاکمیت آخوندی اکنون از آن فضاها کمتر نشانی باقی مانده. همچنین ماهیت تاریخی میدان نیز مخدوش شده است.

******
بنا بر جدول آزادی رسانه ها که توسط خبرنگاران بدون مرز برای سال 2016 منتشر شده میزان آزادی رسانه ها در ایران آخوندزده حتی از کشورهایی مثل سومالی، لیبی و رواندا هم کمتر است. سومالی در ردیف 167 و ایران در ردیف 169 از 180 کشور نشسته. خبرنگاران بدون مرز می گوید: ایران همچنان یکی از سرکوبگرترین کشورهای جهان از نظر آزادی اطلاعات می باشد. روزنامه ها و خبرنگاران قربانی جنگ قدرت جناحهای رژیم می شوند. بر اساس قانون 1365 رسانه ها، به مقامات اجازه می دهد تا مطمئن شوند که اخبار و اطلاعات، جمهوری اسلامی را به خطر نمی اندازد، به "رهبر" توهین نکرده و اطلاعات نادرست منتشر نمی کنند. 


******
موسی تقی پور، سرکرده پلیس رژیم در استان البرز از پلمب ۷ واحد صنفی عرضه‌کننده پوشاک در کرج خبر داد و گفت: "موضوع جمع‌آوری پوشاک غیرمتعارف دو سال است که با همکاری اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی، اتحادیه پوشاک و پلیس اماکن اجرا می‌شود". وی آمار سال گذشته پلمب فروشگاهها تحت عنوان "پوشاک غیرمتعارف" را اعلام کرد و افزود: در سال گذشته در بازدیدی که از 3هزار واحد صنفی پوشاک دارای مجوز انجام شد 170 واحد صنفی پلمب شد. 


******
روز پنجشنبه 31 تیر، آخوند پژمان فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس رژیم نسبت به گسترش شبکه‌های ماهواره‌یی گفت: 217 شبکه ماهواره‌یی با زبان فارسی برنامه پخش می‌کنند… این غیر از برنامه‌هایی است که با زیرنویس فارسی برنامه پخش می‌شود… اگر امروز شبکه‌های ماهواره آزاد شود چه تضمینی از سوی مدیران فرهنگی در خصوص مدیریت این فضا وجود دارد...کجای دنیا با گرفتن یک دیش ماهواره به چند هزار شبکه دسترسی پیدا می‌کنند که در ایران این طور است این موضوع نشان می‌دهد دشمنان برای تهاجم فرهنگی برنامه دارند. آخوند پژمان فر با حمله به وزیر ارشاد کابینه آخوند روحانی درباره اصلاح قانون ماهواره گفت: «دشمن باید دشمنی کند ولی مسئولان داخلی ما با بی‌تفاوتی خودشان زمینه را برای دشمنان فراهم می‌کنند تا به اهداف شومشان دست یابند؛ به‌عنوان مثال اظهاراتی برخی مسئولان در خصوص ماهواره مطرح کردند خلاف قانون و شرع است».


******
روز چهارشنبه 30تیر یک قاضی آرژانتینی از سنگاپور و مالزی خواست علی اکبر ولایتی، مشاور خامنه‌ای را که در بمبگذاری سال ۱۹۹۴ بوئنوس‌آیرس دست داشته تحویل دهند. ولایتی از روز 27تیر برای شرکت در یک اجلاس منطقه‌یی در مورد مهاجران آسیایی به این دو کشور سفر کرد بود. علی اکبر ولایتی در زمان بمبگذاری بوئنوس‌آیرس آرژانتین که ۸۵ کشته بر جای گذاشت وزیر خارجه رژیم بود و وزارتخانه تحت کنترل او این عملیات تروریستی را تأمین و هدایت کرده بود. 
رودالفو کانیکوبا قاضی آرژانتینی روز چهارشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: این درخواست بر اساس دستورات سابق برای بازداشت ولایتی صادر می‌شود. علاوه بر ولایتی شمار دیگری از سران و مقامات رژیم از جمله رفسنجانی، علی فلاحیان وزیر وقت اطلاعات، پاسدار وحیدی وزیر سابق دفاع و ربانی سفیر وقت رژیم در آرژانتین در انفجار آرژانتین دست داشته اند که در لیست افراد تحت پیگرد قرار دارند.

******
پاسدار مسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح رژیم در یک درگیری باندی و به‌منظور زمینه‌سازی برای سرکوب، از مأموران نیروی انتظامی خواست مأموریت خود، در برخورد با ناهنجاریهای اخلاقی در محل برگزاری کنسرتها را با جدیت انجام دهند. وی در این دستور به پاسدار حسین اشتری سرکرده نیروی انتظامی رژیم اعلام کرد: مأموریت نیروی انتظامی در برخورد با ناهنجاریهای اخلاقی و رفتاری در برخی اماکن از جمله محل برگزاری کنسرتها باید با جدیت انجام شود.
در همین رابطه آخوند علم الهدی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، روز جمعه، ۲۵ تیر، با حمله به روحانی و مصوبه دولت در مورد برگزاری کنسرتها تهدید کرده بود که قوه قضاییه اجازه نمی‌دهد، جمهوری اسلامی کانون توسعه فساد و فحشا شود. 

******
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه 31تیر هشت فرد و هفت شرکت سوری را به‌دلیل حمایت از رژیم اسد مورد تحریم قرار داد. در بیانیه وزارت‌خزانه داری آمریکا آمده است: تحریم‌های جدید، یک شرکت کشتیرانی سوری و مدیر این شرکت را هدف قرار می‌دهند. همچنین یک شرکت تأمین‌کننده تایر هواپیما برای وزارت دفاع سوریه و مدیر فروش آن و یک صراف فعال در انتقال وجه میان رژیم سوریه، روسیه و لبنان از طرف دمشق، دیگر گروه‌هایی هستند که مورد تحریم قرار گرفته‌اند. آدام زوبین، معاون موقت وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در بیانیه‌یی اعلام کرد رژیم اسد مرتکب اقدامات بر هم‌ زننده ثبات در منطقه است. 

اخبار اعتراضی؛

- جمعه اول مرداد، کسبه و دستفروشان بازار بلورفروشان در تهران، شنبه دوم مرداد، دانشجویان در کوی دانشگاه تهران، حدود 1000 تن از کارگران شرکت آلومینیوم المهدی هرمز-آل در بندرعباس، جمعی از اهالی شهرکها، روستاها و شهرستانهای توابع استان قزوین، منجمله از شهرستان آبیک، شماری از سهامداران و کارگران کارخانه پلی اکریل ایران در تهران، شماری از کسبه بازار طلای تهران، ناشران کتاب در تهران، گروهی از دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی ماهان اسلام آباد غرب، گروهی از کارگران و رانندگان شرکت سیمان بیستون، گروهی از کارگران خدمات شهرداری منطقه یک سنندج، گروهی از جوانان کامیارانی، گروهی از پرسنل شرکت لبنیات کاله کرمانشاه، کارگران شرکتی سازمان نظارت قبرستانهای این استان و گروهی از صاحبان ساختمانها و آپارتمانهای کرمانشاه و کسبه بازار علاءالدین تهران، یکشنبه 3 مرداد جمعی از کارگران پیمانی اداره آب و فاضلاب ایلام، جمعی از والدین دانش آموزان در تهران، گروهی از کارگران خدمات شهرداری پاوه، گروهی از کارگران شرکت تجهیزآوران طب کرمانشاه، و گروهی از کارگران واحد کشت و صنعت مهاباد، دست به اعتراض، اعتصاب و درگیری با ماموران حکومتی زدند.    

- بر اساس گزارشات منابع خبری مقاومت ایران، در تیرماه سال جاری 447 مورد تجمع، تظاهرات، و اعتصاب در ایران به ثبت رسیده است. این اعتراضات از سوی کارگران، دانشجویان، معلمان و دیگر اقشار اجتماعی برپا شده است. 


******
در پی کودتای نافرجام ترکیه جمعه شب 25تیرماه، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور پس از نشست کابینه در آنکارا، برای سه ماه در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد. اردوغان گفت 'وضعیت اضطراری برای برطرف کردن این تهدید در اسرع وقت لازم است و افزود شهروندان نباید 'کمترین نگرانی در مورد دموکراسی، حاکمیت قانون، حقوق و آزادیهای بنیادی داشته باشند. این درحالیست که اردوغان گفته است:  اعلام حالت فوق اعلاده برای دادن درسی فراموش نشدنی به کودتاگران است. کودتاگران و وابستگان آنها همچون ویروسهای سرطانی هستند، باید آنها را ریشه کن کرد. نیروهای مسلح را از ویروس کودتاگران پاکسازی خواهم کرد. اردوغان همچنین نسبت به انتقاد اروپا از تدابیر شدید و بی تناسب خود گفته است: اروپا حق انتقاد از ما به خاطر اعلام وضعیت فوق العاده ندارد. سازمان امنیت و همکاری در اروپا به ترکیه هشدار داده که برقراری حالت اضطراری نمی تواند تدابیر بی تناسب و شدید را مشروع جلوه دهد. از نظر این سازمان ممنوعیت بر قرار شده برای رفت و آمد دانشگاهیان به خارج از کشور از جمله آنهاست. لازم به ذکر است که دامنه عملیات پاکسازی اردوغان از نهادهای امنیتی و قضایی به نهادهای آموزشی نیز رسیده است و در همین رابطه وزارت آموزش ترکیه، مجوز 21 هزار آموزگاری که در موسسات خصوصی فعالیت دارند را لغو کرده است. همچنین فعالیت 15 هزار کارمند و آموزگار وزارت آموزش ترکیه به حالت تعلیق در آمده. یورونیوز خبر داد: به گفته مقامات وزارت آموزش ترکیه افرادی که مشمول این تصمیم شده اند اغلب با فعالیتهای تروریستی در ارتباط بوده اند. 

******
برزیل روز پنجشنبه ۳۱ تیر و در آستانه مسابقات المپیک، ۱۰ تن را به ظن ارتباط با شبه‌نظامیان داعش و برنامه‌ریزی برای انجام حملات تروریستی در جریان مسابقات تابستانی المپیک دستگیر کرد. به گفته پلیس برزیل دو نفر دیگر نیز به ظن ارتباط با شبه‌نظامیان داعش، تحت تعقیب هستند. این افراد در۱۰ ایالت مختلف از جمله سائوپائولو و پارانا در جنوب برزیل دستگیر شده‌اند و از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر در ارتباط بوده‌اند. به دنبال دستگیری این افراد، رئیس‌جمهوری موقت برزیل، دستور داده است که هیأت دولت نشست اضطراری تشکیل دهد. مقامات برزیل می‌گویند ۸۵ هزار نیروی پلیس، تأمین امنیت مسابقات المپیک را برعهده خواهند داشت. بازیهای المپیک ریو ۲۰۱۶ از 15 مرداد= 5 اوت آغاز خواهند شد.

******
به گزارش خبرگزاری رویتر پس از اولین رای‌گیری مخفی شورای امنیت در روز پنجشنبه 31تیر، آنتونیو گوترز نخست‌وزیر سابق پرتغال در صدر کاندیداهای پست دبیرکلی سازمان ملل‌متحد قرار گرفت. آنتونیو گوترز پیش از این کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل‌متحد بود. بنا‌ به این گزارش، به‌دنبال او دانیول تورک رئیس‌جمهور اسلووانی و ایینا بوکووا از بلغارستان، مدیر یونسکو در ردیف دوم و سوم قرار دارند. ‌بان کی‌مون دبیرکل کنونی سازمان ملل‌متحد بعد از دو دوره 5ساله در انتهای سال 2016 از دبیرکلی کنار می‌رود. انتخاب دبیرکل به عهده مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد می باشد. همچنین اعضای 15نفره شورای امنیت یک کاندید را، در آخر سال به مجمع عمومی توصیه می‌کند. این شورا به رای ‌گیریهای غیررسمی پشت درهای بسته تا رسیدن به اتفاق‌نظر ادامه خواهد داد. 

******
بنا بر اعلام دانشمندان ناسا و اداره ملی اقیانوس‌ها و اتمسفر آمریکا، ماه ژوئن ۲۰۱۶ چهارمین ماه پی‌در پی است که رکورد گرما در جهان از سال ۱۸۸۰ یعنی سال شروع ثبت دمای زمین، شکسته می‌شود. بر اساس گزارش ناسا، دمای ماه گذشته میلادی 0.09 درجه سانتیگراد از دمای متوسط همین ماه در طی قرن ۲۰ بیشتر بوده است. اما نکته جالب اینجاست که این رقم در ماه ژوئن سال گذشته 0.02 درجه سانتیگراد بوده و این افزایش خیره کننده خود بیانگر گرمایش فزاینده زمین در سال پیش‌رو است. از همین روست که دانشمندان لقب «داغ‌ترین ژوئن زمین» را به ماه گذشته اعطا کرده‌اند. در اروپا نیز، لندن پایتخت بریتانیا روز سه‌شنبه درجه حرارت 35 را ثبت کرد که یک رکورد محسوب می‌شود. اداره ملی اقیانوس‌ها و اتمسفر آمریکا همچنین اعلام کرد که درجه حرارت آب اقیانوس‌ها قدری افزایش یافته که در مقایسه با ما ژوئن سال گذشته به رکورد جدیدی رسیده است.