صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۲۷، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

جمعه شب خبرگزاریهای جهانی خبر از کودتای نظامی علیه دولت اسلامگرای رجب طیب اردوغان در ترکیه دادند. به فاصله
کوتاهی رئیس جمهور ارودغان، با استفاده از شبکه های اجتماعی و از طریق تلویزیون سی ان ان ترک، از هواداران خود خواست تا به خیابانها آمده و حکومت نظامی اعلام شده ارتش این کشور را به هم بزنند. سی.ان.ان ترک، بعد از ظهر شنبه ۲۶ تیر، خبر داد که عملیات ارتش علیه کودتاگران مستقر در ستاد مرکزی فرماندهی ارتش به پایان رسیده است و نخست وزیر ترکیه، کودتاگران را تروریست خواند. بن علی ییلدیریم گفت در جریان تلاش برای کودتا 161 نفر کشته و حدود 1500 تن زخمی شدند. وی اعلام کرد که 2839 نفر در ارتش ترکیه دستگیر شده اند و این دستگیریها ادامه دارد. وی همچنین روز پانزده ژوئیه را عید دمکراسی برای ترکیه نامگذاری کرد. 
 گفته می شود کودتاگران از نیروی هوایی، ژاندارمی و یگانهای زرهی ارتش بودند. ولی روشن نیست که چه کسی در راس این کودتا بود. بر اساس آخرین تحولات در ترکیه پس از کودتا، مقامات این کشور بیش از 2700 قاضی و 10 عضو دادگاه عالی ترکیه در آنکارا را برکنار و بازداشت کرده اند. ترکیه عضو استراتژیک ناتو و از متحدان کلیدی آمریکا به شمار می رود.

******
پلیس فرانسه نام و مشخصات عامل حمله شهر نیس و جزئیاتی جدید را درباره این حمله فاش کرد. منابع امنیتی فرانسه روز جمعه
15 ژوئیه تاکید کردند، راننده کامیون، یک فرانسوی تونسی‌تبار است بنام محمد لحویج بوهلال 31 ساله. به گفته منابع نزدیک به پرونده، راننده کامیون پیشتر پرونده قضایی داشته ولی برای سرویس‌های اطلاعاتی شناخته شده نبوده است. در 14 ژوئیه در جریان سالگرد انقلاب کبیر فرانسه، بوهلال، مردمی که از تماشای آتش بازی برمی گشتند، زیر کامیون خود که حامل نارنجک و مواد منفجره دیگر بود، زیر گرفت. در جریان این حمله، 84 تن کشته و دهها تن دیگر مجروح شدند. 12 کودک نیز در میان کشته شدگان بودند. حال 50 تن از زخمیان وخیم گزارش شده است. رهبران کشورهای جهان، با محکوم کردن این حمله، با مقامات و مردم فرانسه ابراز همدردی نمودند. خانم مریم رجوی رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت نیز با ارسال پیام، این حمله را محکوم کرد و با مردم و دولت فرانسه ابراز همدردی نمود. در آخرین تحولات، پلیس فرانسه یک مرد و یک زن مرتبط با حمله پنجشنبه 24 تیر در شهر نیس در جنوب فرانسه را بازداشت کرده است. همزمان گزارش شده است که مقامات فرانسه 12 هزار نفر نیروی ذخیره پلیس را با هدف کمک به ارتقا سطح امنیتی در کشور فراخوانده‌اند.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت 25 تیر در اطلاعیه ای اعلام کرد که بر اساس گزارشهای رسیده از درون رژیم، به‌دنبال برگزاری
اجتماع بزرگ مقاومت ایران در پاریس که با استقبال گسترده داخلی و بین‌المللی قرار گرفت، شورای عالی امنیت رژیم تصمیم گرفته است تا اعمال فشار بر مجاهدین در کمپ لیبرتی را تشدید کند و به طرف حسابهایش در دولت عراق ابلاغ کرده تا فشار و محاصره و اقدامات سرکوبگرانه علیه لیبرتی را افزایش دهند و از جمله از ورود مواد غذایی، دارو، سوخت جلوگیری کنند یا با اشکال تراشی، ورود مایحتاج ساکنان به کمپ را به تأخیر انداخته و مختل کنند. شورای عالی امنیت رژیم همچنین از دولت عراق خواسته است به کمک سفارت رژیم در بغداد ترتیبات لازم برای انتقال شماری از ماموران وزارت اطلاعات تحت عنوان خانواده ساکنان را به لیبرتی به‌منظور شکنجه روانی ساکنان فراهم کند. این اطلاعیه خاطرنشان کرد که در اواخر ماه مه گروههایی از این نوع خانواده ها به لیبرتی منتقل شدند و برای حمله موشکی بعدی که در 4 ژوییه اتفاق افتاد زمینه‌سازی کردند. در روز پنجشنبه 14 ژوییه برای سومین هفته متوالی نیروهای عراقی به دستور کمیته دولتی سرکوب لیبرتی از ورود خودروی حاوی روغن ژنراتور و بنزین به کمپ جلوگیری کردند. اطلاعیه شورا افزود که به‌دنبال گردهمایی ایرانیان در پاریس رسانه‌های حکومتی از جمله اتاق خبر 24 در 11 ژوئیه نوشتند: «باید بار دیگر کمپ لیبرتی هدف چند موشک قرار گیرد. البته موشکهای قویتر و مخربتر که اصلاً (لیبرتی) با خاک یکسان شود و اثری از منافقینی که در آن هستند باقی نماند». 
از سوی دیگر در پی تصویب لایحه بودجه وزارت خارجه آمریکا (آذر ۹۳) شامل الحاقیه مربوط به اشرف و لیبرتی و تبدیل آن به قانون لازم‌الاجرای ایالات متحده، روز ۲۵ ژوئن لایحه جدید ارائه ‌شده برای تضمین امنیت و حفاظت ساکنان لیبرتی در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طی جلسه‌یی به ریاست سناتور باب کورکر رئیس این کمیته، با اکثریت آرا به‌تصویب رسید. لازم به ذکر است که در گردهمایی مقاومت ایران در 9 ژوئیه در پاریس، در کنار دهها تن از شخصیتهای آمریکایی، اروپایی، عربی و آسیایی، حضور آقایان ترکی فیصل از خانواده سلطنتی سعودی، و وزیر سابق اطلاعات عربستان، و جان برد وزیر خارجه سابق کانادا برجسته بود. در واکنش رژیم نسبت به گردهمایی مقاومت ایران در پاریس، وزارت‌خارجه رژیم روز سه‌شنبه 22تیر، سفیر فرانسه در تهران را احضار کرد و مراتب اعتراض رژیم را نسبت به برگزاری گردهمایی ایرانیان ابلاغ نمود. رژیم به چند کشور دیگر از جمله کویت نیز نسبت به حمایتشان از گردهمایی پاریس اعتراض کرده است. 

******
به نقل از العربیه فارسی، علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان ایران اعلام کرد که امید آرامی کشتی‌گیر استان
سیستان ‌و بلوچستان از روستایی در نزدیکی زابل، که موفق شد به مدال طلای آسیا برسد پول بلیت هواپیمای برگشت به شهرش را ندارد. اشکانی که تیمش با شش مدال طلا، یک نقره و یک برنز قهرمان آسیا شده است، گفت: قزاقستان، قرقیزستان و هندوستان در هر وزن دو کشتی‌گیر داشتند اما ایران به خاطر مشکلات مالی فقط یک نفر داشت. وی افزود: مشکلات مالی تا حدی است که حتی به کشتی‌گیرانی که طلا گرفته‌اند نتوانستیم ریالی پاداش دهیم. هر کشوری آرزوی چنین ورزشکارانی را دارد اما مسئولان ما یک تشکر خشک و خالی هم از آنها نمی‌کنند. 

******
به گزارش اسکای نیوز عربی، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در مقر سازمان ملل‌متحد گفت: هر گونه همکاری نظامی میان
روسیه و آمریکا در مورد رژیم سوریه باید به ترغیب روند گذار سیاسی بیانجآمد که بشار اسد از این روند مستثنی باشد. وی افزود: روند انتقالی باید به سوریه‌یی جدید سوق دهد، سوریه‌یی که بشار اسد، در آن نباشد. عادل الجبیر همچنین در نیویورک با بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل‌متحد در مورد مسأله یمن گفتگو کرد. لازم به ذکر است که توطئه ترور عادل الجبیر در خاک آمریکا در 11 اکتبر 2011، سفیر وقت عربستان در آمریکا، بدست سپاه تروریستی قدس با شکست روبرو شد. 


******
یکی از مأموران نیروی انتظامی روز پنجشنبه 24تیر در شیراز کشته شد. وی پیش از این توسط افراد مسلح این شهر مجروح
شده بود. پاسدار احمدعلی گودرزی سرکرده نیروی انتظامی استان فارس با تأیید این خبر گفت که عصر پنجشنبه استوار یکم ایلانی به‌ علت شدت جراحات وارده که در یک درگیری مسلحانه روز 31 خرداد مجروح شده بود، در بیمارستان رجایی شیراز مرد.  

اخبار زندان؛

- رژیم صبح یکشنبه27تیر دو زندانی را که تنها با حروف اختصاری ق-ج و م-ر معرفی شده اند، در ملأعام در مهرشهر کرج به
. دار آویخت
همچنین صبح شنبه 26تیر دو زندانی در زندان مرکزی لاکان رشت بدار آویخته شد
در اراک نیز پنج زندانی سحرگاه دوشنبه 21تیر اعدام گردیدند. اسامی اعدام شدگان در اراک عبارتند از مسعود تقی‌پور، حسن فرج پور، مهدی باقری، باقر جلیلی و حمید حقوین. 
رژیم همچنین دست‌کم یازده زندانی محکوم به اعدام را، از زندانهای مختلف جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان قزلحصار کرج منتقل کرده است.
در بیرجند نیز سه زندانی محکوم به اعدام برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. اسامی این سه زندانی عبارتند از منصور زعفرانی، یوسف براهویی و قاسم دلشاد. رژیم هفته گذشته 13زندانی را در زندان گوهردشت کرج به سلول انفرادی منتقل و صبح چهارشنبه 23تیرماه 9تن از آنان را بصورت دسته جمعی اعدام کرد. در دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی، 2500 زندانی اعدام شده‌اند. 

 در پی اعتصاب غذای زندانی سیاسی نرگس محمدی صبح شنبه 26 تیرماه، مسئولین  زندان اوین دست به عقب نشینی زده و او  
توانست با فرزندانش در فرانسه به مدت نیم ساعت تماس تلفنی برقرار کند. همچنین به خانم محمدی گفته اند که او امکان هفته ای یک تماس با فرزندانش را خواهد داشت. به این ترتیب، اعتصاب غذای 18 روزه ای نرگس محمدی پایان یافت. ظرف یک سال گذشته وی فقط یک بار توانسته با فرزندان دوقلویش که اکنون در فرانسه و نزد پدرشان زندگی می کنند، تماس تلفنی قرار کند. لازم به ذکر است که خانم محمدی در روزهای پایانی اعتصاب غذا، خواسته شکستن اعتصاب غذا را رد کرده و بر خواسته خود یعنی تماس تلفنی با فرزندانش اصرار ورزیده بود.

 روز جمعه 25 تیر، زندانی سیاسی خالد حردانی در حمایت از آزادی رسول حردانی و شهرام پورمنصوری، دو نوجوانی که
بیش از 5730روز شکنجه و زندان شده‌اند دست به اعتصاب‌غذای نا محدود زد. خالد حردانی در این رابطه نوشته است: 
در تداوم فشارهای غیرانسانی و ضد حقوق‌بشری در زندانها از قبیل شکنجه پرونده‌سازی و اعمال قوانین ضد حقوق‌بشر و نگهداری غیرقانونی رسول حردانی و شهرام پور منصوری و جلوگیری از آزادی این دو که در زمان بازداشت نوجوان بوده‌اند و همچنین در حمایت از اعتصاب‌غذای نسیم نقاش زرگران و نرگس محمدی و رسول حردانی اعتصاب‌غذای نا محدود خود را اعلام می‌کنم. 

 مسئولین زندان گوهردشت کرج، ابراهیم فیروزی شهروند مسیحی را با ضرب و شتم به شعبه 26 دادگاه استان تهران منتقل
کردند. وی قبلا اعلام کرده بود قصد ندارد در جلسه دادگاه تجدید نظر رژیم شرکت کند.
ابراهیم فیروزی به‌دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز عقیدتی در 3 شهریور 92 بازداشت، 
 محاکمه و به ۵ سال حبس محکوم گردید. ابراهیم فیروزی هم اینک بر خلاف اصل تفکیک جرائم، در بند ده زندان گوهردشت کرج زندانی می باشد.  زندانی سیاسی مسعود عرب چوبدار بدلیل حمایت از گردهمایی ایرانیان در پاریس، توسط مسئولین زندان گوهردشت کرج
بعنوان تنبیه به سلول زندانیان خطرناک منتقل گردید. نماینده دادستان رژیم در زندان گوهردشت زندانی سیاسی مسعود عرب چوبدار را احضار کرده و به وی گفته است: «سزای کسی که نامه حمایت از مجاهدین می‌دهد انتقال به بند زندانیان قصاصی است تا حالت را جا بیاورند».

اخبار اعتراضی؛

روز شنبه 26 تیر تجمع جمعی از سهامداران پدیده در مشهد، حامیان محیط زیست ندوشن میبد در استان یزد، جمعی از مال
باختگان شرکت ورمی کمپوست معروف به شرکت ن-ک دزفول، کاگران شهرداری مشکین شهر، مرغداران مهاباد، روز پنجشنبه 24تیر عده‌یی از مالکین اراضی موسوی در شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی، سه‌شنبه 22 تیر، کارکنان شرکت واگن سازی تهران، جمعی از کارگران شرکت مخابرات استان گیلان و بیش از 100 تن از دانشجویان، محققان و نخبگان دانشگاهی در کاشان از دانشگاه‌های مختلف این شهر، دست به تجمعات اعتراضی زدند. هزاران کارگر بازنشسته فولاد و معلم حق‌التدریسی، مالباختگان پروژه شهرام و کارگران بیمه ساختمانی با حمل پلاکارد در مقابل مجلس رژیم تجمع اعتراضی برپا کردند.  
  

******
دولت بحرین اعلام کرد دو نفر را به جرم بمبگذاری روز ۳۰ ژوئن که به مرگ یک زن منجر شد دستگیر کرده است. این افراد
توسط سپاه پاسداران آموزش دیده بودند. به گزارش خبرگزاری رویتر وزارت کشور بحرین در بیانیه‌یی یک مظنون دیگر را نیز در ارتباط با این انفجار معرفی کرد و اعلام نمود این فرد به ایران گریخته است. در این بیانیه آمده است: انفجار روز ۳۰ژوئن در جاده‌یی در روستای عکر شرقی در جنوب منامه، پایتخت، روی داد و زنی در اتومبیل خود کشته شد. سه فرزند او هم در اثر برخورد ترکش زخمی شدند.
وزارت کشور بحرین در این بیانیه سه تروریست را به دیدن آموزش تیراندازی و استفاده از مواد منفجره توسط سپاه پاسداران متهم کرد و گفت یکی از آنها هم‌اکنون در ایران است و دو تن دیگر دستگیر شدند. به دنبال قطع رابطه سیاسی عربستان سعودی با رژیم ایران در اوایل زمستان سال گذشته، بحرین نیز روابط خود را با این رژیم قطع کرد.   


سه هزار و ششصد پناهجو در سال 2016 جان باختند
سازمان بین‌المللی مهاجرت خبر از جان باختن بیش از۳۶۰۰ پناهنده در حال مهاجرت در شش ماهه ابتدایی سال جاری میلادی
داده و مسیر دریای مدیترانه به سمت اروپا را مرگبارترین مسیر برای پناهجویان ارزیابی نمود. سازمان بین‌المللی مهاجرت آی اُ ام، 
برای شش ماهه ابتدایی سال جاری میلادی از حداقل 3694 کشته و مفقود خبر داده که در مقایسه با نیمه اول سال 2015 یک رشد 18 درصدی را نشان داده است. 
سازمان بین‌المللی مهاجرت با 165 عضو، بزرگترین سازمان کمکی بین دولتی در دنیاست. این سازمان از سال 2015 یک پایگاه اطلاعاتی را در برلین راه‌اندازی کرده که در آن آمارهای مختلف جنبش پناهندگان در سراسر دنیا را مورد بررسی قرار می‌دهد. بر این اساس از ابتدای سال جاری میلادی از دریای مدیترانه بیش از 238 هزار پناهنده به اروپا آمده‌اند. این در حالی است که در تمام سال 2015 بیش از یک میلیون پناهنده به اروپا رفتند.


******
وب‌سایت اسپیس دات کام در گزارشی از کشف ابرهای آب در بیرون منظومه شمسی نوشت: "گروهی از پژوهشگران دانشگاه
سانتاکروز در آمریکا اعلام کرده‌اند که برای نخستین بار موفق به دیدن توده‌های ابر (ساخته شده از مولکول‌های آب) در خارج از
 منظومه شمسی شده‌اند. این توده‌های ابر در یک کوتوله قهوه‌ای به نام
WISE 0855 
دیده شده است که بیش از هفت هزار سال نوری با زمین فاصله دارد. این کوتوله قهوه‌ای در سال ۲۰۱۴ کشف شد. 
نتایج تحقیقات این گروه از دانشمندان نشان می‌دهد جو این کوتوله قهوه‌ای با بخارهای 
آب و ابر پوشیده شده است. برای مشاهده دقیق این کوتوله قهوه‌ای از تلسکوپ
Gemini 
 در هاوایی استفاده شده است. کوتوله قهو‌ه‌ای بسیار کم نور است و مشاهده آن هم سخت است.

دانشمندان امیدوارند با مطالعه این کوتوله قهوه‌یی هم به دانش خود در خصوص سیاره مشتری اضافه کنند (چرا که ساختار این دو بسیار به هم شبیه است) و هم این‌که به راز وجود آب در بقیه اجرام آسمانی پی‌ ببرند. 
در خبری دیگر، فضاپیمای جونو نخستین تصویر خود را از زمان ورود به مدار سیاره مشتری به زمین ارسال کرد. این فضاپیما، تصویر جدیدی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده لکه سرخ سیاره مشتری و برخی از کمربندهای ابری آن در کنار سه قمر بزرگ نورانی است. این تصویر نشان می‌دهد که جونو به سلامت از محیط سخت اطراف مشتری گذر کرده و هیچ آسیبی به ابزار آن نرسیده است. قرار است جونو در 14شهریور ۹۵نخستین تصاویر واضح و با کیفیت بالا را ثبت و به زمین مخابره کند. بر اساس برنامه ناسا، مأموریت جونو در فوریه سال 2018 به پایان خواهد رسید و سپس بایک شیرجه مرگبار، خود را درون جو ضخیم مشتری خواهد انداخت. 

******
دوریتا داهل اندرسن که در جزایر فارو متولد شده و زندگی می‌کند و از عدم دسترسی به جزیره‌اش در جستجوگر
Google street view 
خسته شده، با نصب دوربینهای 360 درجه‌ای که با باتریهای خورشیدی کار می کنند، بر روی 5 گوسفندی که به شکل آزاد در این جزیره زندگی می‌کنند، چاره‌ای برای این مسأله یافته است. دوربینهای نصب شده به گوسفندان در این جزیره در اقیانوس اطلس شمالی که نامش را نیز از گوسفندان گرفته است، عکسهایی گرفته و آنها را به همراه مختصات
GPs 
به اندرسن ارسال می‌کند. اندرسن نیز با بارگذاری این عکسها در برنامه
Google street view 
زیباییهای جزیره فارو را به تمامی جهان نشان می‌دهد. 
گفتنی است جزایر فارو با حدود 50هزار تن جمعیت، نزدیک به 80هزار راس گوسفند دارد.