صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۲۰، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز شنبه 19 تیر 95= 9 ژوئیه 2016، گردهمایی سالانه مقاومت ایران در بورژه
پاریس برگزار شد. در این گردهمایی بیش از 100،000 ایرانی از کشورهای مختلف جهان شرکت داشتند و نمایندگان، مقامات و شخصیتهایی از 59 کشور جهان از جمله کانادا، آمریکا، چندین کشور از اروپا از جمله آلبانی و کشورهای عربی و خاورمیانه، مانند سوریه و عربستان سعودی، در این گردهمایی شرکت و سخنانی ایراد کردند. این گردهمایی که ایران آزاد با هزار اشرف و ارتش آزادی نام داشت، مورد توجه رسانه های جهان قرار گرفت. رسانه های عربی، فاکس نیوز، سعودی گازت، الحیات، العربیه، تورنتو سان چاپ کانادا، گلف نیوز، اورینت تنها تعدادی از این رسانه ها هستند که گردهمایی ایرانیان در پاریس را انعکاس دادند. خانم رجوی بعنوان سخنران ویژه این گردهمایی ضمن تشکر از ابراز احساسات ایرانیان در گردهمایی پاریس نسبت به خود، به وضعیت بحرانی رژیم اشاره کرد. مریم رجوی رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت برای دوران گذار، در بخشی از سخنان خود به رسیدن به سه حقیقت در یکسال گذشته یعنی شکست هر دو جناح رژیم در برابر یک جامعه عمیقا ناراضی، آمادگی مبارزاتی مردم برای سرنگونی رژیم ولایت فقیه و راه حل شورای ملی مقاومت یعنی سرنگونی رژیم استبداد مذهبی اشاره کرد. وی گفت: این راه‌حلی است مبتنی بر وجود یک آلترناتیو دمکراتیک، و راه‌حلی است مبتنی بر جوشش و آمادگی جامعه.
مریم رجوی افزود: ... در سطح بین‌المللی کم نبودند کسانی که گمان می‌کردند توافق اتمی برای منطقه آرامش می‌آورد. اما برای مردم سوریه، بشکه‌های دینامیت و ۷۰ هزار پاسدار به ‌ارمغان آورد. برای عراقی‌ها، پاکسازی قومی سنی‌ها به‌دست نیروی تروریستی قدس و برای کل منطقه، گسترش افراط‌گرایی تحت نام اسلام.
مقاومت ایران خود را در کنار ملت سوریه و رزمندگان دلیر آن می‌داند و افتخار می‌کند که صدای همبستگی دو ملت است. خانم رجوی در پایان سخنان خود گفت: 
 کلام آخر، همان کلمه اولی است که برای آن به‌پا خاستیم؛ یعنی مقاومت برای آزادی. این تعهد را البته ما آغاز نکرده‌ایم؛ ادامه تکاملی انقلاب مشروطه و نهضت دکتر مصدق و قیام سی تیر است که در آستانه سالروزش قرار داریم، و پاسخ به آرزوهای به‌یغما رفته‌ انقلاب بهمن است و امتداد سرخ‌فام سی خرداد.
عصر تازه‌یی در ایران طلوع می‌کند و جامعه‌یی بر اساس دموکراسی، جدایی دین و دولت و برابری زن و مرد شکوفا خواهد شد. برای این مقصد پرشکوه، ما مقاومت را انتخاب کرده‌ایم؛ 
ما از پا نخواهیم نشست تا روزی که همه ایرانیان با همه عقاید‌شان و با همه تفاوت‌هایشان دست در دست هم، پرچم پیروزی را به ‌اهتزاز درآورند:‌ پرچم ایران آزاد و دمکراتیک.
آقای جان برد وزیر خارجه سابق کانادا، در بخشهایی از سخنان خود در این گردهمایی گفت: کشورهای جهان باید کانادا را الگوی خود قرار دهند. ما سفارت رژیم ایران در کانادا را بستیم... متحد ما مردم ایران هستند... مدره نمایی روحانی دروغی بیش نیست. خانم جودی اسگرو نماینده حزب لیبرال کانادا به نمایندگی از هیات کانادایی، که شامل افرادی مانند، خانم ریموند فولکو، دیوید کلیگور، دیوید متس وکیل برجسته کانادایی، و نمایندگان کنونی و سابق پارلمان کانادا، ضمن ادای احترام و ابراز دوستی به حاضران در گردهمایی پاریس و ساکنان کمپ لیبرتی گفت: ما امروز در کنار همه کسانی هستیم که به حمایت از ساکنان لیبرتی برخاسته‌اند. شخصیتهای آمریکایی از جمله نیوت

گینگریج کاندید ریاست جمهوری دوره قبل آمریکا، هاورد دین، مایکل موکیزی، خانم کری کندی، نویسنده و فعال حقوق بشر و مقامات ارتش آمریکا سخنانی ایراد کردند. خانم زینت میرهاشمی سردبیر نشریه ایران نبرد از سازمان چریکهای فدایی خلق ایران نیز در سخنانی گفت: آنچه ما را دور هم جمع کرده، مبارزه با دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران است. او در ادامه یکی از طرحهای شورای ملی مقاومت را یادآوری کرد و گفت: «یکی از اهداف شورای ملی مقاومت ایران، دستیابی به صلح، آزادی و حکومتی غیرمذهبی و لائیک است؛ مقاومت مردم ایران بر این تصمیم خود، مصمم است».
کشیش سعید عابدینی زندانی عقیدتی سابق که در ماه ژانویه 2016 بدنبال مبادله زندانیان آزاد شد و به آمریکا بازگشت نیز در این گردهمایی شرکت کرد و در سخنان خود با قرائت آیاتی از انجیل از جمله گفت: «ما می‌توانیم با اتحاد، با حفظ کردن گوناگونی و تنوع خودمان، نقاط مشترک یکدیگر را پیدا کرده و روی آن کار کرده و پیروزی را در زندگی حس کنیم.» وی با یادآوری این‌که وزارت اطلاعات هنگام دستگیری به وی گفته بود که تو اعدامی؛ افزود: اما من امروز در این‌جا هستم و این نشان می‌دهد که شرارت پاینده نخواهد بود. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از این جمله خانم رجوی لذت بردم که گفت: «آزادی را در کام اژدها هم که باشد، به دست خواهیم آورد». عابدینی در پایان افزود: «بسیار ما شنیدیم که خیلی از کشیشها کشته شدند و [رژیم] با برنامه‌های ساختگی آن را به گردن مجاهدین انداخت؛ اما وجود من در این‌جا ثابت می‌کند که ما با هم یکی هستیم».
حضور امیر عربستان سعودی ترکی فیصل، در این گردهمایی بطور ویژه ای برجسته بود. رئیس سابق استخبارات عربستان سعودی که سخنانش با شعار عربی "الشعب یرید اسقاط انظام" قطع می شد، جواب داد، من هم خواهان سرنگونی این رژیم هستم. وی تعهد داد که در کنار اپوزیسیون ایران برای از بین بردن "سرطان خمینی" بایستد. وی گفت که مبارزه اپوزیسیون ایران مانند اسطوره های شاهنامه فردوسی، در تاریخ ثبت خواهد شد. ترکی فیصل به‌طور خاص از مریم و مسعود رجوی بخاطر مبارزه آنها برای پایان دادن به رژیم اسلامی در ایران تکریم کرد. گفتنی است که این گردهمایی از چندین شبکه خبری عربی از جمله العربیه، الحدث، و اسکای نیوز عربی در ابوظبی پخش می شد. در بخشهای هنری گردهمایی روز 9 ژوئیه، خانمها مرجان، گیسو شاکری و گروه ارکستر آلبانی و گروه کر جوانان این کشور به رهبری استاد محمد شمس و با همراهی رهبر ارکستر سمفونیک آلبانی ژانی ویکتور سیکو به هنرنمایی پرداختند. 

حمله 50 موشک موشک به کمپ لیبرتی، تلفات جانی در بر نداشت
دوشنبه شب ۱۴تیر برابر با 4 ژوییه۲۰۱۶ بیش از 50 فروند موشک 240 میلیمتری فلق یک، با وزن 111 کیلو و با کلاهک جنگی به وزن 50 کیلوگرم، ساخت صنایع سپاه پاسداران به سمت کمپ لیبرتی در عراق ساعت حدود 8شب بوقت محلی و در روزهای پایانی ماه رمضان، شلیک شد که 50 تن از ساکنان ایرانی این کمپ، را زخمی نمود و ویرانی و آتش سوزی گسترده ای در کمپ لیبرتی به دنبال داشت و بخشهایی از اموال و اماکن نیز از بین رفت. این حمله تلفات جانی در پی نداشت. بنا به اطلاعیه شورای ملی مقاومت 14 تیر، این حمله توسط شبه نظامیان وابسته به نیروی ترویستی قدس انجام گرفت و شماری از موشکهای شلیک شده در خارج از کمپ فرود آمدند. این اطلاعیه همچنین افزود که این حمله پس از 8 روز ممانعت از ورود سوخت، غذا و دارو به کمپ توسط نیروهای عراقی صورت گرفت. این محاصره ضد انسانی ادامه دارد. 
سی ان ان، تلویزیون العربیه، التغییر، خبرگزاری فرانسه، رویتر، آسوشیتدپرس، روزنامه الحیات، از جمله رسانه هایی هستند که این خبر را انعکاس داده اند. کمیته پارلمانی بریتانیا برای آزادی ایران، سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، حزب دمکرات کردستان ایران، نیز از جمله، حمله به کمپ لیبرتی را محکوم کردند.   


******
به دنبال محاکمه روز چهارشنبه خانم کریستینا فرناندز کریشنر، رئیس جمهور سابق
آرژانتین، قاضی دادگاهی در بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین، دستور مسدود شدن اموال و دارایی‌های وی را صادر کرد. کریشنر به اتهام فساد مالی و پولشویی و معاملات میلیون‌ها دلار در دوره ریاست جمهوری خود روز چهارشنبه ۱۶ تیر، در دادگاه مورد محاکمه قرار گرفت. همزمان، دادگاه، بسیاری از دستیاران نزدیک کریستینا فرناندز را هم فراخواند و به دلیل سوءاستفاده مالی از منابع دولتی مورد محاکمه قرار داد.
دادگاه ماه مه گذشته، کریستینا فرناندز را به صدور دستور غیرمعمول به بانک مرکزی این کشور برای انجام چند فقره نقل و انتقال دلار متهم کرد. هفته گذشته هم پلیس آرژانتین با یورش به چند ملک متعلق به خانواده رئیس‌جمهوری سابق این کشور، اعلام کرد در حال رسیدگی به اتهام فساد مالی کریستینا فرناندز کریشنر است. در بهمن سال 93 نیز جراردو پولیسیتا دادستان آرژانتین، کریستیانا فرناندز که آن زمان رئیس‌جمهور آرژانتین بود را رسماً به سرپوش گذاشتن بر نقش مقامات رژیم ایران در بمب‌گذاری آمیا در سال 1994 متهم کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه دادستان آرژانتین گزارش داده است: «تحقیقات علیه کریستینا فرناندز -که پیش‌تر از سوی آلبرتو نیسمن، دادستان شهید این پرونده، دنبال می‌شد - ادامه خواهد یافت. آلبرتو نیسمن یک روز پیش از ادای شهادت در کنگره آرژانتین به‌طور مرموزی به قتل رسید. وی قرار بود که در خصوص نقش رئیس‌جمهور و دستیارانش در مخفی کاری پیرامون انفجار آمیا گزارش دهد. دادستان آرژانتین، کریستینا فرناندز را در ارتباط با شکایت نیسمن که روز ۱۴ ژانویه مطرح بود متهم کرده است. آلبرتو نیسمن که به مدت ۱۱ سال پرونده انفجار آمیا را پیگیری کرده بود چهار روز پس از تسلیم این شکایت به قتل رسید. هکتور تیمرمن، وزیر امور خارجه آرژانتین، و دو سیاستمدار دیگر هوادار دولت نیز به‌دلیل آنچه که سرپوش گذاشتن بر نقش سران رژیم ایران در این انفجار خوانده شده است، از سوی دادستان این کشور متهم شده‌اند. 

******
دادستانی آلمان روز چهارشنبه ۱۶ تیر یک جاسوس رژیم ایران را به دلیل همکاری با وزارت اطلاعات آخوندها در برمن بازداشت کرد. جاسوس بازداشت شده یک مرد پاکستانی ۳۱ ساله می باشد که سید مصطفی. ه معرفی شده است. ماموریت‌ او در آلمان، جمع آوری اطلاعات از رئیس سابق جامعه آلمانی−اسرائیلی" و اطرافیان وی عنوان شده است. این فرد اطلاعات جمع‌آوری شده را مهر سال ۹۴ در اختیار رژیم ایران قرار داده بود. سایت رسمی دادستانی آلمان این خبر را تأیید کرده است. 

در تازه ترین شیوه قاچاق مواد مخدر به اروپا، رژیم ایران از قوطی های رب گوجه استفاده کرده است
بنا به گزارشهای منتشر شده اروپایی، مأموران گمرک مرز ترکیه - بلغارستان یک محموله ۲۰۰ کیلوگرمی هروئین در یک کامیون که از ایران راهی هلند بود را کشف کردند. بار این کامیون قوطی‌های رب‌ گوجه‌ فرنگی بوده که مواد مخدر در آنها جاسازی شده بود. ماموران گمرگ هنگام بازرسی قوطی‌ها و عبور آنها از دستگاه اشعه ایکس متوجه ترکیب غیر معمول این قوطی‌ها شدند. آنها پس از باز کردن تعدادی از قوطی‌ها در آنها مواد مخدر پیدا کردند. ارزش محموله هروئین کشف شده ۹ میلیون یورو ارزیابی شده است. پیشتر نیز هروئین در شیشه‌های سیر ترشی و خیارشور در محموله‌های ارسالی از ایران به مقصد کشورهای اروپایی جاسازی شده بود که توسط پلیس مرزی آلمان کشف شد. 
العربیه طی گزارشی در باره قاچاق مواد مخدر نوشت: «اسناد و مدارک ویکی‌لیکس نشان می‌دهد که رژیم ایران بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر در جهان به ‌شمار می‌رود. بر اساس تلگرامهای منتشر شده برخی فرماندهان سپاه پاسداران در عملیات قاچاق مواد مخدر دست دارند. تلگرام محرمانه‌یی که در تاریخ (22خرداد88) از سفارت آمریکا در باکو فرستاده شده بود نشان می‌دهد حجم محموله‌های هروئین ارسالی از ایران به آذربایجان از 20 کیلوگرم در سال 2006 به 59 هزار کیلوگرم تنها در سه ماهه اول سال 2009 افزایش داشته است. 

******
 به گزارش خبرگزاری رویتر بان کی مون در یک گزارش محرمانه به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد نوشته است: «از رژیم ایران خواسته می‌شود تا از آزمایش موشک‌های بالیستک خودداری کند چرا که چنین آزمایشی ظرفیت افزایش تنش در منطقه را دارند». بنا به این گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است: »من نگرانم که این آزمایش‌های موشکی با روح سازنده‌ای که درامضای توافق هسته‌ای نشان داده شد، ناسازگار است». آمریکا، فرانسه، انگلستان و آلمان در فروردین ماه ۹۴ در نامه مشترکی به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار واکنش به آزمایش‌های موشکی رژیم ایران شده و گفته‌ بودند در این آزمایش‌ها موشکی‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای شلیک شده و این بی‌اعتنایی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. این کشور‌ها همچنین از ‌بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته‌ بودند تا اعلام کند، آزمایش‌های موشکی ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ ناسازگار است. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ضمن تایید برجام میان رژیم ایران و شش قدرت جهانی، از رژیم ایران خواسته بود، «تا هشت سال بعد از اولین روز اجرای برجام از هرگونه فعالیت مربوط به موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارند اجتناب کند، از جمله به کارگیری تکنولوژی مربوط به این موشک‌ها». 
بان کی مون همچنین در گزارش خود نسبت به توقیف سلاح‌ به مقصد یمن ابراز نگرانی کرده است. آمریکا روز دوشنبه ۱۶ فروردین در بیانیه یی اعلام کرده بود که کشتی‌های رزمی این کشور یک کشتی حامل سلاح از ایران را در دریای عرب توقیف کرده‌اند که احتمالا مقصد نهایی این محموله یمن بوده است. این کشتی حامل یک هزار و ۵۰۰ قبضه کلاشنیکف، ۲۰۰ موشک انداز آرپی جی و ۲۱ قبضه تیربار ۵۰ میلیمتری بود.


اخبار زندان؛

- روز یکشنبه 20تیر ماموران خامنه ای در زندان گوهردشت کرج 10زندانی را برای اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی منتقل کردند. این انتقال که بعد از ماه رمضان صورت می‌گیرد در میان زندانیان زیر اعدام وحشت ایجاد کرده است. اسامی سه تن از این زندانیان عبارتند از: فریبرز عزیزپور و حسن مهدی لو از بند ۲ دارالقرآن و سید محمد طاهری از بند ۱۰ زندان گوهردشت کرج. 

- مریم یا نسیم نقاش زرگران، شهروند مسیحی که پیش تر در پی عدم تمدید مرخصی به زندان اوین بازگشته بود، در اعتراض به مخالفت قاضی شرع با آزادی وی، از روز شنبه 19 تیر اعلام اعتصاب غذا کرد. مادر این زندانی ضمن تأیید اعتصاب ‌غذای دخترش گفت: خواسته نسیم آزادی بی‌قید و شرط است. او پیش از این اعلام کرده بود که در صورت عدم تحقق خواسته‌اش تا عید فطر، از روز شنبه 19 تیر ساعت دو بعد از ظهر دست به اعتصاب‌غذای نامحدود خواهد زد. نقاش زرگران از بیماری نارسایی قلبی رنج می برد. وی همچنین دچار درد شدید در ناحیه گوش و سرگیجه مستمر شده‌ است. پزشکان بهداری زندان پس از رسیدگی اولیه به وی گفته‌اند تا دو هفته آینده نباید سرش را تکان دهد، در صورت عدم بهبود لازم است تحت عمل جراحی قرار گیرد. 

ده زن به اتهام «اخلال در نظم عمومی» هریک به سه ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شدند
بنا به گزارش سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت 18 تیر، زهرا سادات ابراهیمی، از  شاگردان محمد علی طاهری، موسس عرفان حلقه اعلام كرده است که حکم شلاق و حبس ده زن به اتهام اخلال در نظم عمومی، اواخر خرداد ماه امسال به وکلای این افراد ابلاغ شده است. اين زنان در دوم آذر ماه ۱۳۹۴ در مقابل زندان اوین قبل از  برگزاری تجمع بازداشت شدند. ابراهیمی گفت: «تعدادی از شاگردان و مدافعان طاهری هر هفته در مقابل زندان اوین در اعتراض به حبس و حکم اعدامش جمع می شدند. روز دوم آذر ۱۳۹۴ قرار بود این تجمع برگزار شود اما قبل از آن، وقتی از اتومبیل پیاده شدم ماموران بلافاصله دستگیر مان كردند، آنها خانم دیگری را نيز از تاکسی بیرون کشیدند. در نهايت همه ما را به وزرا بردند و از آنجا به شعبه سوم دادسرای اوین رفتیم. سادات ابراهیمی ادامه داد: "قاضی این شعبه همه ما را بازجویی کرد و اصرار داشت که بگوید ما از طاهری پول گرفته ایم. من به این استدلال اعتراض کردم. قاضی تهدیدم کرد هفت سال حبس برایم صادر خواهد کرد. 
بعد از آن من و ۹ زن دیگر، به زندان قرچک ورامین رفتیم و در میان زندانیانی با حکم قاچاق مواد مخدر و قتل نگهداری شدیم».

لازم به ذکر است که صبح یکشنبه 13تیر طرفداران محمدعلی طاهری در اعتراض به ادامه بازداشت وی در زندان، در تبریز تجمع کردند. اما مأموران حکومتی به تجمع آنها حمله و عده‌یی را دستگیر کردند.   

 یک زندانی در زندان زاهدان بر اثر عدم رسیدگی پزشکی جان باخت
موسی میر، زندانی چهل ساله محبوس در بند پنج زندان زاهدان، به دلیل بیماری قلبی و در پی عدم رسیدگی درمانی به موقع، روز چهارشنبه 9 تیر در زندان جان باخت. وی در مدت چهار سال حبس خود، بارها به بهداری زندان منتقل شده اما بدون درمان به زندان بازگشته بود. بهداری زندان زاهدان یک ماه است که به دلیل نداشتن بودجه کافی، فاقد پزشک عمومی بوده و داروهای ضروری در این بهداری وجود ندارند. 
  شهرام پورمنصوری زندانی سیاسی در زندان گوهردشت کرج، که در هفده سالگی بازداشت شده بود و اکنون شانزدهمین سال حبس خود را می گذراند پس از بیست و هشت روز اعتصاب غذا، با رسیدن به خواستها خود به اعتصاب پایان داد. وی که از روز دوشنبه 17 خرداد در اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده و جلوگیری از آزادی، دست به اعتصاب غذا زده بود، روز یکشنبه 13 تیر ، در پی قول مساعدت قضایی مبنی بر رسیدگی به پرونده، اعتصاب خود را متوقف کرد. گفته می شود شهرام پورمنصوری پس از نزدیک به یک ماه اعتصاب غذا، با توجه به افت فشار شدید و کاهش وزن، هم اکنون در وضعیت وخیم جسمانی قرار دارد. 


اخبار اعتراضی؛


روز یکشنبه 20 تیر، سپرده گذاران کلان تعاونی ثامن الحجج در مقابل ساختمان مرکزی بانک پارسیان نسبت به بی‌توجهی های صورت گرفته در امر بازپرداخت سپرده‌های مؤسسه ثامن الحجج تجمع اعتراضی برگزار کردند.
بانک پارسیان از بهمن ماه سال گذشته به‌عنوان بانک عامل تعاونی ثامن الحجج معرفی شد تا سپرده گذاران این مؤسسه غیرمجاز به سرمایه خود دست یابند 
اما این روند با مشکلاتی روبه‌رو شد مانند کمبود شعب بانک پارسیان در کشور برای بازپرداخت سپرده‌ها. همچنین کسری خط اعتباری بانک مرکزی باعث شد تا از طرفی روند بازپرداخت سپرده‌ها رویه‌ای کند به خود بگیرد و از طرفی نیز بازپرداخت سپرده‌های کلان (سپرده‌های بیش از ۱۰ میلیون تومان) در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد. 

روز یکشنبه 13 تیر، گروهی از ساکنان مسکن مهر در زمان آباد اصفهان، روز دوشنبه 14 تیر، جمعی از مغازه داران خیابان لاله زار نو در تهران و جمعی از کارکنان اخراج شده موسسه ثامن الحجج در مشهد، روز سه شنبه 15 تیر، جمعی از اعضای صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز در مقابل مجلس رژیم در تهران، کارگران کارخانه اسکلت فلزی در کرج، کارگران و رفتگران شهرداری ناحیه 3 کرج، تجمعات اعتراضی برپا کردند.    
همچنین در روز دوشنبه 14 تیر، مغازه داران خیابان خیام با یک مامور حکومتی که به بهانه روضه خواری و سیگار کشیدن مزاحمت  ایجاد کرده بود، درگیر شدند. جوانان تهرانی نیز روز سه شنبه 15 تیر در مقابل مأموران دولتی در چند نقطه تهران از جمله میدان ونک، چهارراه تئاتر شهر، محدوده چهارراه کالج و خیابان جمهوری و منطقه فشم، رو در رو شدند. آنان با مزاحمت ماموران دولتی به بهانه روزه خواری روبرو شده بودند. جوانان در موردی مانع استفاده ماموران از باتون و شوکر علیه چند جوان شدند.    

- بر اساس خبرهای دریافتی منابع خبری مقاومت ایران از داخل کشور، در تهران ساعت 21 و 50دقیقه سه‌شنبه 15تیر عوامل رژیم به نمازخانه اهل تسنن در پونک تهران یورش بردند که با مقاومت نمازگزاران و درگیری با نیروهای حکومتی روبرو شد. پس از این یورش، رژیم، نمازخانه شهروندان اهل تسنن را پلمپ کرد و تعدادی از نمازگزاران را نیز دستگیر نمود. 
 در همین رابطه 18 تن از اعضای مجلس رژیم  اعتراف کردند که نمازخانه صالحیه شهروندان اهل سنت در اسلام شهر تعطیل شده است و عوامل رژیم از اقامه نماز عید فطر در بسیاری از مساجد اهل سنت جلوگیری به عمل آوردند. 
بنا‌ به خبری از اهواز، دوشنبه شب 14تیرماه و صبح سه‌شنبه نیروهای حکومتی اقدام به دستگیریهای گسترده در مناطق اهواز و به‌طور مشخص در کوی انقلاب این شهر کرده و تعدادی را دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل کردند. یونس الصرخی، مصطفی شاطر و ابوزلزال الساری از جمله این دستگیر شدگان هستند. 

******
به گزارش خبرگزاریهای آسوشیتدپرس و رویتر، انفجار چند بمب روز دوشنبه ۱۴ تیرماه شهر قطیف در شرق عربستان را به لرزه در آورد و یک بمبگذار انتحاری نیز خود را در نزدیکی مسجد پیامبر اسلام در روزهای پایانی ماه رمضان، در شهر مدینه منفجر کرد. همچنین یک عملیات انتحاری در زندیکی کنسولگری آمریکا در شهر جده، و پارکینک بیمارستان دکتر سلیمان فقیه در همین شهر، روی داد. تلویزیون الجزیره نیز روز دوشنبه خبر از خنثی سازی اقدامات تروریستی در کویت خبر داد. وزارت کشور کویت گفت امنیت کویت 7 نفر را دستگیر کرده است که 5 تن از آنها کویتی هستند و به عضویت در شبکه داعش اعتراف کرده‌اند. 

******
بدنبال کشته شدن دو سیاه پوست آمریکایی توسط پلیس این کشور طی دو روز، در جریان تظاهرات خودجوش و سراسری "جان سیاهان با ارزش است" که برای چندمین بار علیه خشونت پلیس دست به تظاهرات می زد، چند تک تیرانداز در شهر دالاس در ایالت تگزاس، بسوی پلیس تیراندازی کردند که 5 مامور پلیس کشته و 7 تن دیگر زخمی شدند. سیاه پوستان آمریکایی مدتهاست بدست ماموران پلیس که اغلب سفیدپوست هستند به بهانه های پیش پا افتاده ای مانند نقض قوانین راهنمایی و رانندگی، یا ترس از حمل اسلحه، و... در ملاءعام و از فاصله نزدیک به قتل می رسند. این روال، خشم سیاه پوستان این کشور را برانگیخته است. آنها اعتقاد دارند، خشونت پلیس منشاء نژادی دارد. قتل دو مرد سیاه پوست، استرلینگ و فیلاندو تازه ترین موارد خشونت پلیس آمریکا هستند. مردم خواهان اجرای عدالت هستند. لازم به ذکر است که فیلاندو زمانی به قتل رسید که دختر نامزدش که تنها 4 سال سن دارد، در صندلی عقب ماشین نشسته بود.