صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۱۰، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز پنجشنبه ۷مرداد هزاران تن از شهروندان ترک در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران، تبریز، ارومیه، زنجان، اهر، مراغه، خوی و اردبیل در اعتراض به اهانت رسانه های حکومتی به هموطنان آذری دست به تظاهرات زدند. روز سه شنبه 5 مرداد، هزاران تن از مردم تبریز و ارومیه نیز علیه اهانت آخوندها به شهروندان آذری، راهپیمایی کرده بودند.  
روزنامه حکومتی "طرح نو" چاپ تبریز در شماره ۸۶۸ به تاریخ ۳۰ تیر در مطلبی با تیتر "هفت خوان رستم" داستانی را از شاهنامه روایت کرده بود که در آن عباراتى "توهين آميز نژاد پرستانه" عليه تركها به کار برده بود. در جریان تظاهراتها در شهرهای مختلف، نیروهای حکومتی به مردم یورش برده و تعداد زیادی را دستگیر و به زندانها منتقل کردند که به گفته یکی از دستگیر شدگان، تحت شکنجه‌ قرار گرفتند. به نقل از الشرق‌الأوسط 9مرداد، در پی برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف استانهای آذربایجان و اردبیل در واکنش به توهین به شهروندان آذری، مردم مناطق قشقایی یکی از اقوام اصیل ایرانی نیز به این تظاهرات پیوستند. 

روز جمعه۸ مرداد کارگران روزمزد و پیمانکاری شادگان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود، دست به اعتصاب زدند. ۸ الی ۹ ماه است که حقوق این کارگران پرداخت نشده است. 


******
محمود عباس پرزیدنت دولت فلسطین و خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت عصر شنبه 30 ژوئیه دیدار و درباره بحران‌های منطقه گفتگو کردند. 
پرزیدنت عباس در این دیدار بر ضرورت مبارزه با بنیادگرایی و تروریسم در منطقه تاکید کرد، و مریم رجوی نیز تاکید کردرژیم ایران منشاء اصلی تفرقه و بنیادگرایی و تروریسم در همه منطقه بخصوص عراق، سوریه، لبنان، یمن و همچنین فلسطین است. شماری از مسئولان دولت فلسطین و آقای صائب عریقات، عضو مجلس قانونگذاری فلسطین نیز در این دیدار حضور داشتند. حسین شیخ الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه رژیم ایران در واکنش به این دیدار گفت: محمود عباس دست‌نشانده آمریکا و مأمور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)ست. 

******
محمدجواد لاریجانی تئوریسین شکنجه و اعدام در دستگاه قضایی رژیم، بار دیگر از حکم اعدام حمایت کرد و گفت: «نگاه غربی‌ها بی‌اساس است؛ می‌گویند اعدام بد است… و ما معتقدیم برای جرایم سنگین و جدی باید مجازات اعدام وجود داشته باشد». وی روز یکشنبه 10مرداد در مصاحبه با رسانه‌های حکومتی گفت: ... نصب گزارشگر ویژه برای ایران یک عمل غیرموجه و غیرقانونی است، وی افزود: به‌رغم تمام فشارهای امروز، جمهوری اسلامی بزرگترین دموکراسی منطقه را رقم زده است. وی مدعی شد، کاری که غرب با (مجاهدین) می‌کنند از جهات مختلف نقض حقوق‌بشر است. 

******
روز گذشته شنبه 9 مرداد= 30 ژوئیه، ایرانیان آزادیخواه اتاوا در برابر پارلمان فدرال و روبروی دفتر نخست وزیر کانادا در جریان آکسیون هفتگی خود ضمن بزرگداشت یکی دیگر از اعضای سازمان مجاهدین خلق و عضو شورای ملی مقاومت خانم اعظم رحمانی که یکشنبه گذشته در آلبانی درگذشت، یاد 30،000 زندانی سیاسی در تابستان 67 که طبق فرمان خمینی اعدام شدند، را گرامی داشتند. آنها خواستارمحاکمه سران رژیم در شرکت در قتل عام زندانیان مجاهد و مبارز شدند. جمعیت همچنین خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی و زندانیان در اعتصاب غذا از جمله ارژنگ داوودی معلم زندانی و مریم نقاش زرگران شهروند مسیحی شدند. 

******
طی دو روز آخر هفته گذشته، مأموران وزارت اطلاعات در شهرستان ثلاثِ باباجانی استان کرمانشاه با یورش به منازل مردم، 9 تن از شهروندان کرد را دستگیر و به زندان دیزل‌آباد منتقل کردند. یکی از بستگان دستگیرشدگان گفت: "صبح زود بود که با صدای شدید از خواب بیدار شدیم و لحظاتی بعد نیروهای اطلاعاتی بدون هیچ صحبتی وارد منزل و اقدام به تفتیش کامل منزل و سپس بازداشت کردند. برخورد این نیروها بسیار خشن و با بی‌احترامی و توهین همراه بود و تنها از ما خواستند که تا فرجام نهایی، سکوت کنیم و از اطلاع‌رسانی خودداری نماییم. بنا به گزارشات متعدد هفته گذشته نیز حداقل 19 تن از شهروندان کرد، در استان آذربایجان غربی و در شهر پیرانشهر توسط نیروهای رژیم دستگیر شدند.

******
چهار تن بر اثر جاری شدن سیل در استان کرمان جان باختند. به گزارش رسانه‌های حکومتی این افراد در شهداد و ساردوئیه در استان کرمان دچار حادثه شدند. سیل روزهای اخیر در 7 استان از جمله استانهای سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، گلستان، سمنان، خراسان رضوی و جنوبی خسارات سنگینی به مردم و کشاورزان وارد آورده است. 
ریزگردها نیز در استان ایلام به گفته محمد تراپ میری رئیس اداره کشاورزی رژیم در استان ایلام، بیش از یکهزار میلیارد دلار خسارت وارد کرده است. سیاستهای ضد‌مردمی رژیم در تخریب محیط زیست و سیاست غارت منابع آبی کشور که در چنگ سپاه پاسداران است، موجب خشک شدن رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، تالابها و... شده که از جمله عامل اصلی گسترش مناطق کویری و بروز ریز گردها می باشند. در خبری دیگر، بی آبی 50 روزه در استان بوشهر، روستاییان این استان را مجبور به مهاجرت کرد. حسین فولادی، دهیار باغک جنوبی،  در رابطه با اعتراض مردم به‌دلیل نداشتن آب گفت: مردمی که بیش از ۵۰ روز آب آشامیدنی و آب برای شستشو ندارند چگونه می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند. حمید چیت چیان، وزیر نیروی کابینه حسن روحانی روز سه‌شنبه 5 مرداد گفت: وضعیت بحران آب باعث شده که درگیریها بر سر انتقال آب در مناطق مختلف کشور رخ دهد. آخرین این درگیریها در بلداجی رخ داد در چهار محال بختیاری که مخالفان انتقال آب آن با پلیس درگیر شدند. برخی کارشناسان معتقدند ایران در آستانه آغاز جنگ بر سر آب قرار دارد. 


اخبار سرکوب و محدودیت زنان در ایران؛

 به نقل از خبرگزاری حکومتی مهر 8 مرداد، در ادامه تشدید طرح های «امنیت اخلاقی» علیه زنان، گشت های ارشاد در شهر جنوبی دزفول، به قایق موتوری نیز مجهز شدند. فرمانده انتظامی دزفول گفت: «از این پس نیروهای انتظامی شهرستان در تمام نوار داخلی رودخانه دز حضور می یابند و با هر گونه مسائل خلاف شرع برخورد خواهند کرد. این طرح تا پایان تعطیلات تابستان ادامه خواهد داشت و با هرگونه بی حجابی و نا امنی برخورد خواهد شد».   بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا، 8 مرداد، تیم فوتبال دختران ملوان از فعالترین تیمهای فوتبال ایران با تصمیم مدیر عامل این باشگاه منحل شد. در خرداد سال جاری، سارا قمی، کاپیتان تیم در مصاحبه‌ای از مسئولین باشگاه ملوان گلایه کرده بود. به دنبال این مصاحبه، رضاییان، مدیر عامل باشگاه اعلام کرد که تیم فوتبال بانوان ملوان منحل می شود. پس از آن، در 8 مرداد 1395 انحلال برجسته ترین تیم فوتبال دختران رسما اعلام شد. دو هفته است که از وضعیت سحر فیضی دختر دانشجوی کرد که توسط اطلاعات رژیم در سقز بازداشت شده خبری در دست نیست. روز چهارشنبه 23تیر، ماموران لباس‌شخصی اطلاعات، این دانشجوی 24ساله را بازداشت و وسایل شخصی مانند کتاب، لب تاپ و گوشی موبایل وی را با خود بردند. سحر فیضی در اعتصاب عمومی مردم در کردستان شرکت داشت. 
 بنا به اطلاعات گردآوری شده توسط کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت از مطبوعات و رسانه های حکومتی، فعالان حقوق بشر و پایگاههای اطلاع رسانی و منابع خصوصی مرتبط با مقاومت ایران، رژیم ایران بیش از 2300 تن را در فاصله مرداد1392 تا تیر 1395 اعدام کرده است که 69 تن از آنان زن بودند.

اخبار زندان؛

 بنا به گزارشات منتشر شده در اینترنت، دست کم 52 جوان زیر 32 سال در انتظار حکم اعدام قرار دارند. حکم همگی تایید شده، و 32 زندانی در تیپ یک و 20 زندانی در تیپ دو زندان بزرگ تهران (فشاپویه) محبوس و در انتظار اجرای حکم اعدام هستند. گفته می شود، پس از اعتصابات و شورشهای محکومین اعدام واحد دو زندان قزلحصار، حدود ۱۰۰ زندانی از واحد دو به زندان تهران بزرگ معروف به فشاپویه منتقل شدند. 


 زندانی سیاسی ابوالقاسم فولادوند از بستگان مجاهدین خلق، به‌دنبال وخامت حالش در روز چهارشنبه 6مرداد به بیمارستان هزار تختخوابی منتقل شد و تحت شرایط شدید امنیتی قرار گرفت. وی که ممنوع الملاقات می باشد از بیماریهای مختلف رنج می برد. آقای فولادوند به اتهام هواداری از مجاهدین خلق، توسط حاکم شرع، صلواتی، به 18 سال حبس قطعی و 74 ضربه شلاق محکوم شده است.   روز شنبه 9مرداد زندانی سیاسی رسول حردانی 29مین روز اعتصاب‌غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشت. او روز جمعه هشتم مرداد به‌دلیل وخامت حالش به بهداری زندان گوهردشت منتقل گردیده بود. روز شنبه 9مرداد همچنین زندانی سیاسی ارژنگ داودی 14مین روز اعتصاب‌غذای اعتراضی خود را در زندان گوهردشت پشت سر گذاشت. ارژنگ داودی از بیماری دیابت و مشکلات دید رنج می‌برد. دو تن از روحانیون اهل سنت زاهدان به نامهای امان الله بلوچی و حافظ عبدالرحیم کوهی همچنان در زندان مرکزی زاهدان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند. این دو روحانی در تاریخ 28اسفند از بازداشتگاه سپاه به زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند. 
قضاییه رژیم برای سومین بار قرار بازداشت موقت این زندانیان را تمدید کرده است. 
از سویی دیگر خانواده این زندانیان می گویند تمامی اتهامات توسط این دو روحانی رد شده است. 


 رسانه‌های حکومتی روز سه‌شنبه از فرار دو زندانی زیر اعدام از زندان خرم‌آباد بر اساس یک نقشه پیچیده خبر دادند. سایت حکومتی عصر ایران نوشت: دو اعدامی پس از ارسال نامه‌ای جعلی و به بهانه حضور در یکی از شعب دادگاه استان از زندان خارج شده بودند که در میانه راه با یک تصادف ساختگی و شلوغ‌کاری به کمک همدستانشان و پاشیدن اسپری شیمیایی به‌صورت مأموران زندان موفق به فرار شدند. این منبع حکومتی نوشت: پس از فرار مشکوک این دو زندانی خبرهای متفاوتی از بازداشت عده‌یی از مأموران و پرسنل زندان مطرح شد اما هیچ خبر رسمی در این باره منتشر نشد. فرار دو زندانی در حالی صورت گرفته که با گذشت چندین روز از این فرار، تاکنون از سوی مسئولان مربوطه اطلاع‌رسانی مطلوبی صورت نگرفته است. 

******
رسانه‌های حکومتی خبر دادند، 6تن دیگر از ماموران افغان نیروی تروریستی قدس که
در سوریه کشته شده اند، روز شنبه 9مرداد در نارمک و ابوذر در تهران تشییع شدند. آنها وابسته به لشکر فاطمیون بودند که توسط نیروی تروریستی قدس به سوریه اعزام شده بودند. لازم به ذکر است که ماموران پاکستانی رژیم به نام لشکر زینبیون نیز به سوریه اعزام شده اند. بسیاری از جوانان افغانستان مقیم ایران پس از فرار از ایران فاش ساختند رژیم با فشار و یا تطمیع مالی و تهدید به اخراج از این کشور، آنها را مجبور به رفتن به سوریه می‌کنند. در همین راستا، سال گذشته تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی افغانستان طی نامه‌یی از مقامات رژیم ایران خواستند از اعزام افغانهای مقیم این کشور به سوریه برای جنگ، خودداری کنند. 
پاسدار  ، عصر شنبه 9مرداد گفت: «جای تعجب دارد برخی‌ها انگار نمی‌دانند اگر ما در سوریه با دشمن نجنگیم باید در خاک خودمان با دشمنان بجنگیم». سال گذشته نیز علی خامنه ای ولی‌فقیه رژیم آخوندها گفته بود: «اینها رفتند با دشمنی مبارزه کردند که اگر اینها مبارزه نمی‌کردند این دشمن می‌آمد داخل کشور. اگر جلویش گرفته نمی‌شد ما باید اینجا در کرمانشاه و همدان و بقیه استانها با اینها می‌جنگیدیم و جلوی اینها را می‌گرفتیم. 

******
 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه هشتم مرداد طی بیانیه‌یی، ادعای رژیم ایران در مورد درز یک سند «محرمانه» مربوط به توافق هسته‌یی را رد کرد. خبرگزاری آسوشتیدپرس شامگاه دوشنبه، ۲۸ تیر، خبر داده بود که به سندی مرتبط با توافق هسته‌یی رژیم ایران دست یافته که نشان می‌دهد با تسهیل محدودیت‌های کلیدی بر برنامه هسته‌یی، فاصله رسیدن رژیم ایران به سلاح هسته‌یی کم می‌شود. روز چهارشنبه 30تیر عضو سابق مجلس رژیم که آخوندی است به نام حمید رسایی، درباره اسناد محرمانه توافق هسته‌یی رژیم گفت: «در گزارش جلسات کمیسیون ویژه برجام نیز آمده است که دولت، حاضر به ارائه برخی از ضمیمه‌های محرمانه نشده است. این‌که دولت به انتشار برخی ضمیمه‌ها نپرداخته، به این دلیل نیست که دشمن از آن آگاهی پیدا نکند زیرا این توافق با دشمن صورت گرفته است و آنها نسخه‌ای از این توافق را در دست خود دارند و حتی ادعا می‌کنند که ما متن آن را در اختیار اسراییل هم قرار دادیم، بلکه دلیل آن است که نمی‌خواهند در داخل از محتوای آن آگاهی پیدا کنند چون محتوای توافقات به ضرر ملت ایران است و دولت تعهدات سنگینی را تقبل کرده است». وی افزود: «این تعهدات سنگین فقط به امید آن که کدخدا کمی از فشارها را کاهش دهد صورت گرفت، ولی کدخدا هم از روز اول هیچ تحریمی را لغو نکرد».

******
به اعتراف مدیرعامل منطقه آزاد کیش، با مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، بانکهای خارجی از فعالیت در این منطقه منصرف شده‌اند. این شورا سرمایه مورد نیاز برای تأسیس بانک در مناطق آزاد را 6 برابر افزایش داد. مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار، حداقل سرمایه مورد نیاز برای تأسیس بانک برون‌مرزی در مناطق آزاد از ۲۵ میلیون یورو به ۱۵۰ میلیون یورو افزایش یافته است. شورای پول و اعتبار گفته است، سرمایه‌گذاران متقاضی باید نماینده بانکهای معتبر و قادر به جبران زیانهای احتمالی وارده، پوشش ریسک‌ها، تضمین ثبات و پایداری و دارای ظرفیت اعتباری و تسهیلات‌دهی کافی باشند. این در حالی است که رژیم ایران هم‌چنان در صد‌ر لیست سیاه پولشویی قرار دارد و بانکها و مؤسسات مالی مهم جهان از همکاری گسترده با این رژیم پرهیز می‌کنند.

******
بنا‌ به گزارشهای منتشر شده شاعر نوپرداز ابراهیم عالی پور، روز چهارشنبه 6 مرداد اتوموبیل خود را مقابل بیمارستان دانشگاه پزشکی اهواز پارک کرد، شیشه‌ها را بالا کشید و با اسلحه خودکشی کرد. ابراهیم عالی‌پور متولد ۱۳۶۸ بود. وی پیش از خودکشی در صفحه اینستاگرامش با عنوان «تعطیل شد»، نوشت «شاید آخر بازی‌ست. باید نقش بهتری دست و پا می‌کردم».
این سطور از آخرین شعرهای او پیش از اقدام به خودکشی‌ست:
در شلاق‌هایی که فرود می‌آید
در یأس و ترس‌هایم
بتادین بریزید
که در هر زخم باز از من
یک جفت چشم لو می‌رود
لطفاً کسی دست به تقصیر‌هایم نبرد… 

******
حزب دموکرات آمریکا در سند رسمی سیاست‌گذاری خود، بر تشدید تحریمهای رژیم به‌ویژه در زمینه حقوق‌بشر و مقابله با برنامه موشکی رژیم تأکید کرد و نوشت در به‌کار گیری نیروی نظامی علیه رژیم در صورتی که به سمت دستیابی به تسلیحات اتمی برود تردید نخواهد کرد. سند سیاست‌گذاری حزب دموکرات آمریکا در کنوانسیون چهار روزه این حزب که هفته گذشته در فیلادلفیا برگزار شد و طی آن هیلاری کلینتون به‌عنوان کاندیدای این حزب برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا معرفی گردید به تصویب رسید.  

******
گزارش سالانه رتبه‌بندی کشورها در مورد ریسک پولشویی توسط مؤسسه مدیریت دولتی بازل منتشر شد. در این گزارش رژیم ایران، برای سومین سال پیاپی به‌عنوان پرخطرترین کشور جهان در زمینه پول‌شویی معرفی شده است. بر اساس این گزارش رژیم ایران در میان 149کشور جهان، هم‌چنان رتبه اول را در میان کشورهای پرخطر در این زمینه به خود اختصاص داده است. مؤسسه مدیریت دولتی بازل، بر مبنای داده‌های اقتصادی به دست آمده از نهادهای معتبر بین‌المللی مانند بانک جهانی، مجمع جهانی اقتصاد و گروه ویژه اقدام مالی، امتیازی از صفر تا ۱۰ به هر کشور می‌دهد، و امتیاز رژیم ایران امسال در این مؤسسه 8 ممیز 61دهم منظور شده که بالاترین امتیاز از نظر پولشویی و تأمین مالی تروریسم محسوب می‌شود. 


******
تلویزیون الجزیره8مرداد95 گفت: منابع نظامی در سوریه اعلام کردند نظامیان اسد در پناه بمبارانهای روسیه محله بنی زید در حلب را که دروازه شمالی شهر بحساب می‌آید اشغال کردند. بعد از آن هواپیماهای اسد با پخش اطلاعیه از اهالی خواسته‌اند که این محله را ترک کنند. 
 وزیر دفاع روسیه در همین رابطه گفت: ارتش روسیه و اسد سه معبر را برای خروج غیرنظامیان و یک معبر را برای گروههای مسلح باز خواهند کرد که شهر حلب را ترک کنند.
اما مخالفان اسد می گویند که سوریه توسط روسیه اشغال شده است ولی بسام جعاره نویسنده و خبرنگار سوری به تلویزیون الجزیره گفت: ... سوریه توسط روسیه اشغال شده و به همین دلیل است که امروز این‌گونه صحبت می‌کنند. 
قبل از این نیز سرگیی لاورف به زبان خودش گفت موضوع اصلی در سوریه موضوع ایجاد تعادل قوای فرقه‌یی است. معنی‌اش این است که اگر اقلیت در سوریه 4 میلیون نفر باشد طرف مقابل هم می‌بایست 4 میلیون نفر باشد و باقیمانده سرنوشتشان یا کشته شدن است یا آوارگی. 
امروز آنها در مورد عملیات انسان‌دوستانه صحبت می‌کنند ولی باید با صراحت بگویم این یک عملیات پاکسازی فرقه‌یی است، پاکسازی فرقه‌یی نه تنها در حلب بلکه در سراسر سوریه. اجازه بدهید که صحبتهای جان کری در سه روز پیش را هم بگویم. او گفت داریم نتایج توافق با روسیه را لمس می‌کنیم. معنی این حرف این است که محاصره و مسدود کردن جاده کاستلو نتیجه توافق میان روسیه و آمریکا بوده. 
می‌توانم به این چیز دیگری را هم اضافه کنم که هر دو طرف بر روی محاصره کار می‌کنند، روسیه بمباران می‌کند و شبه‌نظامیان و سپاه پاسداران رژیم ایران پیشروی می‌کنند و از طرف دیگر آمریکا از نیروهای محلی حمایت فراوانی کرد که در محاصره حلب شریک شوند چونکه آنها در نزدیکی جاده کاستلو حضور داشتند و از دیروز تمامی راههای کمک رسانی به حلب را قطع کرده‌اند... وی افزود: ... با صراحت باید گفت طی چند روز گذشته 4هزار پاسدار رژیم از طریق دمشق به حلب آمده‌اند. هزاران شبه‌نظامی رژیم ایران و سپاه پاسداران به سوریه وارد شده‌اند. هواپیماهای روسیه حضور دارند، هواپیماهای رژیم هستند. رزمندگان ما فرشته نیستند، تسلیحات کافی هم ندارند ولی سؤال این است که آیا روسیه و رژیم اسد می‌توانند تا به ابد در این منطقه باقی بمانند. 
وقتی که روس‌ها به سوریه آمدند گفتند جنگ سوریه یک تا سه ماه دیگر به پایان خواهد رسید ولی الآن دارند تقاضا می‌کنند که ناو هواپیمابر بیاید. معنی‌اش این است که جنگ روسیه به هدفی که داشته نرسیده. 


******
رئیس شورای بیماران خاص استان کرمانشاه روز شنبه 9مرداد به فرسودگی تجهیزات اعتراف کرد و گفت: تجهیزات پزشکی برای بیماران خاص در استان کرمانشاه فرسوده و غیرقابل استفاده هستند. حسین بیگلری افزود: "تمامی دستگاههای دیالیز استان به‌دلیل چهار نوبت کار کردن، کارایی اصلی خود را از دست داده و به روز شدن این دستگاهها یک ضرورت اساسی است". 
وی گفت: "بسیاری از بیماران خاص استان به‌دلیل عدم کارایی دستگاههای دیالیز و اشعه تراپی استان برای درمان عازم تهران می‌شوند و در آنجا نیز با هزینه‌های گزاف بیمارستانها مواجه می‌گردند. 
بیگلری همچنین گفت که هیچ مکان استراحتی برای اقامت بیماران شهرستانی در استان وجود ندارد و خانواده‌های بیماران مجبور به اقامت در چادرهایی در نزدیکی بیمارستان خمینی می‌شوند. 

 ******
به گزارش العربیه فارسی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز جمعه 29 ژوئیه طی سخنانی در مراسم افتتاحیه «مرکز ملت» یکی از مقرهای ریاست جمهوری این کشور، گفت عاملان کودتای نافرجام شامگاه 15 جولای «کافر» هستند. اردوغان گفت: «دولت ترکیه پیشنهاد بازگرداندن مجازات اعدام را به پارلمان این کشور ارائه داده است اما در صورت عدم موافقت پارلمان برای تصویب چنین قانونی، حداکثر مجازات برای عاملان کودتا در نظر گرفته خواهد شد».
رئیس جمهوری ترکیه غرب را به حمایت «بی شرمانه» از کودتاگران متهم کرد. 
اردوغان گفت که پیروان فتح الله گولن، که در آمریکا زندگی می کند در تمام پیکره دولت نفوذ کردند ما برای پاک کردن جسد دولت از این «ویروس» اقدام می کنیم. 

******
به گزارش خبرگزاری رویتر روز سه‌شنبه 5مرداد دو مرد مسلح چند نفر را در کلیسایی در نزدیکی روآن در شمال فرانسه به گروگان گرفتند. خبرگزاری رویتر به‌نقل از پلیس فرانسه تعداد گروگانها را بین چهار تا شش نفر تخمین زده بود. به گزارش شبکه سه تلویزیون فرانسه یک کشیش و دو خواهر روحانی در میان گروگانها بودند. دو مرد ناشناس کشیش این کلیسا و یکی از نمازگذاران را با چاقو سر بریدند.