صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۰۹، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و کانادا روز دوشنبه سوم خرداد که در جده گرد آمده بودند، طی بیانیه یی دخالتهای رژیم ایران از تروریسم و دخالتهای بی ثبات کننده این رژیم در منطقه را محکوم کردند. به گزارش العربیه عربی 4 خرداد، آنها بر تقویت همکاری در مبارزه با بنیادگرایی و تروریسم تأکید و اعلام کردند با دخالتهای رژیم ایران در منطقه مقابله خواهند کرد. استفان دیون، وزیر خارجه کانادا، و وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس همچنین تصمیم گرفتند همکاری خود را برای ریشه کن کردن تروریسم، به ویژه دو برابر کردن تلاش های خود برای جلوگیری از ورود موج تروریست های خارجی به عراق و سوریه، افزایش دهند. 

******
شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه ای به تاریخ 8 خرداد، به سفر برنامه‌ریزی
شده جواد ظریف، وزیر خارجه رژیم آخوندها به لهستان ،سوئد، فنلاند و لیتوانی اعتراض کرد و با اشاره به موج اعدامها در ایران و بویژه 21 اعدام تنها در هفته گذشته، همه مدافعان صلح و حقوق بشر را به اقدام فوری برای لغو این سفرها فراخواند. اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت خاطرنشان کرد که طی دوره ای که ظریف وزیر خارجه رژیم بوده است، حداقل 2400 نفر در ایران اعدام شده اند. ظریف همچنین با نامه ای به حسن نصرالله رهبر حزب الله در روز 13 مه، مصطفی بدرالدین سرکرده نظامی این گروه را "مردی بزرگ و خستگی ناپذیر و سراپا عشق و شور و حماسه در دفاع از آرمانهای حق طلبانه اسلام" نامید. گفتنی است بدرالدین از سوی دادگاه بین المللی جنایی به شرکت در ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لنبان، متهم شده است. ظریف همچنین در ژانویه 2014، سر قبر عماد مغنیه رهبر سابق نظامی حزب الله با گذاشتن گل ادای احترام کرد.  

******
پزشکان ایرانی از همکاری با رژیم برای کور کردن چشم ۵ زندانی در زندان گوهردشت خودداری کردند. این ۵ زندانی به کورکردن چشم از طریق ریختن اسید و ناقص کردن گوش محکوم شده‌اند، اما تاکنون هیچ پزشکی حاضر به همکاری نشده و گفته‌اند ما برای طبابت قسم خورده‌ایم نه اسیدپاشی. پیش از این نیز، رژیم برای کورکردن چشم اول یک زندانی که به کورکردن هر دو چشم محکوم شده بود، با عدم همکاری پزشکان در شهر قم مواجه گشت و بناچار این زندانی را به زندان گوهردشت منتقل نموده و توسط یکی از ماموران خود حکم کور کردن با اسید را اجرا کرد.


اخبار اعتراضی؛


جمعی از مردم شهرستان ممسنی در استان فارس در اعتراض به توهین تلویزیون رژیم در برنامه «خوشا شیراز» به اقوام لُر، دست به تظاهرات زدند. چنگیز جلیلوند که به‌عنوان مهمان در تلویزیون رژیم شرکت کرده بود، از خاطرات سفرش در کودکی به شیراز صحبت کرد و بختیاریها را به راه‌بندی و غارت متهم نمود. در وحشت از گسترش این حرکت اعتراضی معاون تلویزیون رژیم در فارس گفت، جلیلوند و مدیر کل صدا و سیمای فارس پس از اشتباهی که در برنامه «خوشا شیراز» شد از قوم لر معذرت خواهی کردند.


کارگران بازنشسته کارخانه تعطیل شده «مخابرات راه دور شیراز» (آی تی آی) با برپایی چادر‌های مسافرتی در محوطه این کارخانه خواهان مطالبات عقب افتاده خود شدند. 
خبرگزاری حکومتی ایلنا روز شنبه 8 خرداد دراینباره نوشت: «حدود هزار و ۳۰۰ نفر از کارگران بازنشسته این واحد تولیدی که از سال ۸۵ تاکنون به مرور بازنشسته شده‌ اند هنوز نتوانسته‌اند معوقات مزدی و سنوات پایان کار خود را دریافت کنند و به همین دلیل تعدادی از این کارگران بازنشسته از روز چهارم خرداد در محوطه داخلی کارخانه برای دریافت مطالباتشان بصورت نمادین چادر زده‌اند».

 حدود 300 تن از کارگران پالایشگاه پترو پارس واقع در فاز‌ 19 منطقه ویژه عسلویه صبح شنبه 8 خرداد در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی خود و پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده، در مقابل درب ورودی محل کارشان تجمع کردند. کارگران معترض گفتند: «هنوز حقوق ماههای مرداد، شهریور، دی، بهمن و اسفند سال گذشته آنها پرداخت نشده است، از سوی دیگر از اسفند 94 که بیکار شده‌اند هنوز وضعیت شغلی آنها مشخص نیست».
 بیش از 3500 تن از مدافعان حقوق کارگران و معلمان با امضاء نامه ای، به امنیتی
خوانده شدن فعالیتهای صنفی و اجتماعی کارگران و معلمان اعتراض کرده و خواهان آزادی فوری زندانی سیاسی جعفر عظیم زاده که یک ماه از اعتصاب غذای او می گذرد، شدند. زندانی سیاسی جعفر عظیم‌زاده رئیس هیأت مدیره اتحادیه کارگران که در سی‌امین روز اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد طی نامه‌ای به اجلاس سازمان جهانی کار گوشه‌یی از ظلم و ستمی که توسط آخوندها به کارگران اعمال می‌شود را بیان کرد. وی در نامه خود از جمله به وضعیت زندانی بهنام ابراهیم زاده اشاره کرد که شش سال از حبس او می گذرد.

اخبار زندان؛

 به نقل از خبرگزاری حکومتی میزان، قضاییه رژیم که از دستگیری 35 دختر و پسر
جوان در قزوین به جرم شرکت در میهمانی فارغ التحصیلی خود، خبر داده بود، افزود که این این جوانان به «هنجارشکنی» متهم و هر کدام به 99 ضربه شلاق محکوم شده بودند. حکم در همان روز به اجرا در آمده است. دادستان قزوین از اجرای حکم ۹۹ ضربه شلاق برای بازداشت‌شدگان دفاع کرد و گفت این حکم توسط پلیس امنیت اخلاقی به اجرا درآمد «تا درس عبرتی باشد برای افرادی که مبادرت به هنجارشکنی کرده و حیاط خلوتی برای رفتارهای هنجارشکنانه خود ایجاد می‌کنند». خبر شلاق زدن 35 دانشجو در قزوین، در روزنامه ایندیپندنت و دیلی میل انگلستان، واشینگتن پست و نیویورک تایمز، انعکاس یافته است. 


رژیم روز چهارشنبه ۵ خرداد (۲۵مه) ۱۱ زندانی جوان را در زندان گوهردشت به طور جمعی حلق آویز کرد. یکی از اعدام شدگان به هنگام ارتکاب جرم انتسابی تنها ۱۶سال سن داشت. روز پیش از آن پنج زندانی در زندانهای قزل حصار کرج و عادل آباد شیراز اعدام شده بودند. یک زندانی نیز در روز ۳ خرداد پس از تحمل هشت سال حبس، در رامسر در ملأ عام به دار آویخته شد. 
بیزینس استاندارد روز پنجشنبه 6 خرداد به نقل از هیومن رایتس واچ از اعدام ۶۰ زندانی طی یک ماه گذشته در ایران خبر داد. این منبع نوشت: «روز چهارشنبه پنجم خرداد هیومن رایتس واچ گزارش کرد طی ۲ روز گذشته ۱۷ زندانی در ایران اعدام شدند. هیومن رایتس واچ گفت: «این زندانیان در دو زندان مختلف در کرج اعدام شدند و با اعدام آنها تعداد کسانی که در زندانهای مختلف ایران در این ماه اعدام شدند، به حدود ۶۰ تن رسیده است. 

 رژیم، احکام شلاق و جریمه نقدی ۱۷ تن از کارگران اخراج‌شده‌ معدن طلای "آق‌دره" در آذربایجان غربی را به اجرا گذاشت. این کارگران در سال ۹۳ در اعتراض به اخراج ۳۵۰ تن از همکاران خود از این معدن تجمع کرده بودند. دستگاه قضایی رژیم این ۱۷ کارگر را به ۳۰ تا ۱۰۰ ضربه شلاق و برخی را به پرداخت ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم کرده بود. به گفته وکیل این کارگران، این احکام اواخر اردیبهشت ماه اجرا شد. 
بهانه محاکمه و اتهام این کارگران از جمله ممانعت و بازداشتن مردم از انجام کسب و کار با ایجاد هیاهو و جنجال، توهین به نگهبان شرکت، تخریب لباس و توقیف غیر قانونی نگهبان و تخریت عمدی تابلوی شرکت، عنوان شده است. در همین رابطه، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز شنبه 8خرداد طی اطلاعیه‌یی اجرای حکم شلاق و جریمه نقدی ۱۷ تن از کارگران اخراج‌ شده‌ معدن طلای 'آق‌دره' در آذربایجان غربی را محکوم کرد. 


******
قاصدان آزادی روز چهارشنبه 5 خرداد، فیلمی را در صفحه خود در فیس بوک انتشار داد که اعتراض دانش آموزان دبیرستانی اصفهان را نشان می داد. به گفته قاصدان آزادی، بیش از 500 دانش آموز دبیرستانی، نسبت به سخت بودن امتحانات نهایی در مقابل درب آموزش و پرورش کل اصفهان دست به تجمع اعتراضی زدند.  
******
دکتر آلخو ویدال کوادراس رئیس کمیته بین المللی در جستجوی عدالت و استرون
استیونسون رئیس بنیاد اروپایی آزادی عراق درنامه هایی به مقامات ملل متحد، آمریکا و عراق درمورد اقدامات توطئه گرانه رژیم ایران علیه امنیت ساکنان ایرانی در کمپ لیبرتی هشدار دادند. رئیس کمیته بین المللی در جستجوی عدالت که بیش از ۴۰۰۰ پارلمانتر اروپایی و آمریکایی را در بر می گیرد، در نامه خود نوشت: جای تاسف بسیار است که این اقدامات با همدستی شماری از ماموران امنیتی عراقی صورت می گیرد که از زمان نخست وزیری نوری مالکی در چارچوب کمیته سرکوب ساکنان به ریاست فالح فیاض در جنایات صورت گرفته علیه ساکنان در کمپ اشرف و سپس در لیبرتی از جمله در ۷ کشتار وحشیانه دست داشته اند و بعضی از آنها در همین رابطه تحت پیگرد بین المللی نیز قرار گرفته اند. استرون استیونسون نیز در نامه خود نوشت: من طی ۱۵ سال گذشته از نزدیک با مسائل عراق و مسائل مربوط به کمپهای اشرف و لیبرتی آشنا بوده ام و هیچ تردیدی ندارم که هدف اقدامات عوامل رژیم ایران، زمینه سازی برای جنایتهایی است که امنیت و سلامت ساکنان را هدف قرار می دهد و اسناد و مدارک بسیاری در دست است که نشان می دهد حملات جنایتکارانه قبلی نیز با زمینه سازی های مشابه برای کسب اطلاعات و دستاویزهای لازمه، صورت گرفته است. 
استرون استیونسون مقامات ارشد ملل متحد و دولت آمریکا را به اقدام جدی برای مقابله با اقدامات توطئه گرانه رژیم ایران فراخواند. در همین رابطه ایرانیان در کشورهای مختلف آکسیونهای اعتراضی برپا کردند.


******
پلیس فتا در اصفهان، یک نوجوان پانزده ساله را به‌دلیل راه‌اندازی کانالی در شبکه‌های اجتماعی مجازی دستگیر کرد. پاسدار جهانگیر کریمی معاون نیروی انتظامی رژیم در استان اصفهان با اعلام این خبر گفت: «پس از تحقیقات نهایی متهم که نوجوانی ۱۵ ساله، اهل و ساکن اصفهان بود شناسایی و به این پلیس احضار شد». 
******
یک فعال اجتماعی به نام شیما بابایی متولد ۱۳۷۳، دانشجوی ترم ۴ معماری در تهران چهارشنبه شب، 5 خرداد، هنگام صرف شام در منزل مسکونی خود دستگیر شد. ماموران حکومتی ۲ ساعت و نیم کل خانه را زیر و رو کرده و تمام گوشی های اعضای خانواده و کلیه لوازم شخصی شیما را با خود بردند. پدر شیما دکتر ابراهیم (نادر) بابایی، زندانی سیاسی در داخل زندان دچار بیماری قلبی شد که به همین دلیل پس از 44 ماه حبس آزاد گردید. ولی 74 ضربه شلاق را متحمل شد. مادر و خواهر شیما مبتلا به بیماری ام اس می باشند که در زمان بازداشت حال خواهر وی بر اثر رعب و وحشت ایجاد شده به شدت وخیم و دچار تشنج گردیده بود. شیما از دوستان آتنا فرقدانی و آتنا دائمی می باشد. 

******

وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه سوم خرداد، یک دلال ایرانی – کانادایی را به دلیل نقض تحریمهای آمریکا و قاچاق تجهیزاتی که در تولید موشک و راکت، کاربرد دارند، به سه سال زندان محکوم کرد. قاضی دادگاه منهتن، گفته است این دلال  45 ساله که علیرضا پارسا نام دارد و ساکن کانادا می باشد، در تلاش «برای خرید تجهیزات ‌پیشرفته الکترونیک بوده است که می‌توانند در تولید موشک و راکت کاربرد داشته باشند». 
این دلال در اکتبر سال ۲۰۱۴ با کمک پلیس فدرال آمریکا، بازداشت و در ژانویه 2016 اتهامات وارد شده را پذیرفته است. 
دستیار دادستان کل آمریکا، نیز گفته است این دلال طی ۶ سال «مکررا به نقض قوانین و مقررات امور صادراتی دست زده و به طرف‌های در ایران در خرید تجهیزات پیشرفته الکترونیک که کاربرد نظامی داشته، کمک کرده‌است». 
به گزارش وزارت دادگستری آمریکا این دلال با استفاده از شرکت خود در کانادا با نام (متال پی ام)، قطعات را سفارش می داده و این قطعات را از کانادا به امارات و از آنجا به ایران ارسال می کرده است. شرکت خرید در ایران (توان پایش ماد) معرفی شده که در وب‌سایتش، خود را شرکتی برای ارائه خدمات و فروش محصولاتی از جمله انواع گریس‌ها یا پمپ‌ها معرفی می کرده است. 

******
شورش جدیدی در زندان مرکزی حما در سوریه شروع شده است. بر اساس گزارشات منتشر شده، رئیس زندان که افسری با درجه سرتیپ است به همراه هفت تن از عناصر امنیتی دیگر به اسارت زندانیان سیاسی درآمدند. رژیم اسد قول داده بود تا برخی از زندانیان سیاسی که بدون اتهام بازداشت شده بودند را آزاد کند. 
شورش جدید در زندان حما که در 210 کیلومتری دمشق قرار دارد، بعد از آن شروع شد که رژیم اسد به جای آزادی زندانیان سیاسی، آنها را به دادگاههای نظامی ویژه خود تحویل داد. گفتنی است در روز 18 اردیبهشت 800 تن از زندانیان سیاسی زندان حما، کنترل بخشهایی از زندان را بدست گرفتند. دلیل شورش زندانیان سیاسی، انتقال 6 تن از زندانیان برای اجرای حکم اعدام عنوان شده است. 

******
در جلسه شورای عالی فضای مجازی که به‌ریاست حسن روحانی برگزار شده بود، تدابیر جدیدی برای تشدید سرکوب و فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی اتخاذ شده است. 
خبرگزاری حکومتی فارس وابسته به سپاه پاسداران دراینباره گزارش داد: «در جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهوری، مقرر شد همه شبکه‌های پیام‌رسان برخط فعال کشور ظرف یک‌سال آینده انبارش یا ذخیره سازی داده‌های (دیتا) خود را در داخل کشور انجام دهند. در این جلسه که عصر شنبه برگزار شد، شرکتهای خارجی پیام‌رسان فعال در داخل برای ادامه فعالیت خود ملزم خواهند شد تا همه اطلاعات و فعالیت مرتبط با شهروندان ایرانی را به داخل منتقل کنند». در ادامه اشاره شده است که: «بر این اساس مقرر شد به تدریج و طی یک دوره گذار یک ساله، شبکه‌های پیام‌رسان بومی در داخل ادامه یابد و با حمایت و ارائه تسهیلات به این شبکه‌ها، شرایط رقابتی با شبکه‌های برخط خارجی فراهم شود».

آلودگی هوا به تبریز رسید
 
هوای تبریز صبح یکشنبه ۹ خرداد در وضعیت ناسالم قرار گرفت. به گزارش اداره محیط زیست، هوای تبریز به حالت ناسالم برای گروههای حساس رسیده است و از کودکان، سالمندان و بیماران قلبی و تنفسی خواسته شده از حضور در فضاهای باز خودداری و در صورت ضرورت از ماسک استفاده کنند.