صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۱۶، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز گذشته شنبه 4 ژوئن، ایرانیان آزادیخواه اتاوا در جریان آکسیون هفتگی خود در مقابل پارلمان کانادا و دفتر نخست وزیر این

کشور، شلاق زدن کارگران معدن طلای آق دره در استان آذربایجان و شلاق زدن دانشجویان در جشن فارغ التحصیلی را محکوم کردند. آنها با اشاره به 2400 اعدام در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، خواستار توقف اعدام و شکنجه و آزادی تمامی زندانیان سیاسی در ایران شدند. 

******
آخوند محمد جعفر منتظری، دادستان کل رژیم روز شنبه 15 خرداد، در وحشت از شبکه‌های اجتماعی و گسترش آن در میان
جوانان، برای مقابله با آن خواستار تشکیل ستاد بحران شد. وی گفت: "همانطور که برای آسیبهای دیگر ستاد بحران تشکیل می‌شود باید برای آسیبهای ناشی از فضای مجازی مخصوصا برای جوانان ستاد بحران تشکیل شود". 

******
پاسدار علی لاریجانی رئیس مجلس رژیم، در باره بشار اسد دیکتاتور سوریه گفت: اگر مردم بشار اسد را نخواهند، ما هم مشکلی نداریم و موضع ما آن است که مردم سوریه چه می‌گویند. مواضع لاریجانی در شرایطی اعلام می شود که ولایتی مشاور سیاسی خامنه‌ای در 16 اردیبهشت سال جاری، تأکید کرده بود: «ایران و روسیه عزمی راسخ برای حفظ "بشار اسد" در پست ریاست‌جمهوری سوریه دارند.   ******
وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود اعلام کرد: رژیم حاکم بر ایران، درصدر حکومتهای حامی تروریسم در جهان
است. این گزارش تصریح می کند که رژیم ایران کماکان اصلی ترین حکومت حامی تروریسم در سال ۲۰۱۵ می باشد و طیفی از حمایت ها را، از جمله حمایت مالی، آموزشی و تجهیزاتی به تروریستهای وابسته به خود در سراسر جهان می رساند. رژیم ایران در عراق حمایت خود را از گروههای شبه نظامی از جمله سازمان تروریستی کتائب حزب الله ادامه می دهد و در ۲۰۱۵ کمکهای خود را به گروههای تروریستی موسوم به شیعی در عراق افزایش داده است. رژیم ایران نیروی قدس سپاه پاسداران را بکار گرفته تا اهداف سیاست خارجی خود را اعمال کند و برای عملیات اطلاعاتی خود پوشش تامین کند و در خاورمیانه بی ثباتی ایجاد نماید. 
در گزارش وزارت خارجه آمریکا هم چنین آمده است: رژیم ایران کماکان عمیقا در درگیریهای سوریه دخالت می کند و از نزدیک با رژیم اسد برای مقابله با اپوزیسیون سوریه کار می کند. این رژیم نیروها و عوامل عراقی، افغان و پاکستانی خود را به سوریه اعزام می کند، تا از سرکوب بیرحمانه رژیم اسد حمایت کنند. سرکوبی که منجر به مرگ بیش از ۲۵۰ هزار نفر در سوریه شده است. رژیم ایران درسال ۲۰۱۵ به طور آشکارتری به مرگ پرسنل نظامی خود در سوریه شامل چندین فرمانده ارشد اذعان کرده است. 
گزارش وزارت خارجه آمریکا تصریح می کند که رژیم ایران علاوه بر دخالتهای تروریستی در کشورهای خاورمیانه نظیر بحرین، از تروریسم و خشونت در سایر نقاط جهان از شرق آسیا تا آمریکای لاتین نیز حمایت می کند. 

******
نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آلمان 13 خرداد برابر با 2 ژوئن، ضمن استقبال از محاکمه اعضای شبکه وزارت
اطلاعات رژیم ایران که علیه شورا و سازمان مجاهدین خلق ایران جاسوسی می کرده اند، تأکید کرد آنچه تاکنون فاش شده نوک کوه یخ کارزار وزارت اطلاعات برای سازمان دادن یک شبکه گسترده جاسوسی در اروپا و به طور خاص در آلمان است.
مقاومت ایران در روز ۶ آبان ۱۳۹۴ اعلام کرده بود: «پناهی و همدستانش» از اردیبهشت ۱۳۹۱ از کمپ لیبرتی محل اقامت مجاهدین در بغداد اخراج شدند. آنها سپس به هتل مهاجر تحت کنترل وزارت اطلاعات در بغداد رفتند و توسط کیانمهر یک افسر ارشد وزارت اطلاعات با نام مستعار سجاد سازماندهی و نسبت به مأموریتهای محوله توجیه شدند. 
سجاد، مسعود دلیلی، را پس از اینکه از کمپ اشرف به هتل مهاجر رفت به خدمت گرفت و بعداً در روز اول سپتامبر ۲۰۱۳ راهنمای نیروهای مهاجم به اشرف شد که طی آن ۵۲ تن از مجاهدین با دستهای بسته به قتل رسیدند. مقاومت ایران خواهان محاکمه محمود علوی وزیر اطلاعات حسن روحانی، مسئول اصلی جاسوسی علیه اپوزیسیون می باشد. 
گزارش سال ۲۰۱۴ اداره حراست ایالت نورد راین وست فالن آلمان می نویسد: «ثقل فعالیتهای سرویس اطلاعاتی ایران تحت نظر قرار دادن و مقابله با اپوزیسیون ایران در داخل و خارج کشور است. در این راستا منجمله بسیاری از اعضای سازمان مجاهدین که به دلایل انساندوستانه در آلمان پذیرفته شده اند و سال ۲۰۱۳ از عراق به این ایالت آمدند از سوی وزارت اطلاعات به صورت فشرده تحت جاسوسی قرار دارند. تغییرات پرسنلی و ساختاری در مجاهدین و یا شورای ملی مقاومت در کانون جاسوسی های وزارت اطلاعات در این ایالت قرار دارد. علاوه بر این سرویس مخفی ایران کماکان به استراتژی خود مبنی بر پروپاگاندای هدف دار به منظور بی اعتبار ساختن مجاهدین ادامه می دهد. 

******
بیست و یک نماینده پارلمان عراق از جمله دکتر ظافر العانی عضو کمیسیون خارجه و سخنگوی فراکسیون متحدون، دکتر احمد
المساری رئیس فراکسیون اتحاد نیروهای عراقی و طلال زوبعی رئیس کمیسیون سالم‌سازی و 18 پارلمانتر دیگر فراکسیون متحدون، طی نامه‌ای به فیلیپو گراندی کمیسر عالی پناهندگان ملل‌متحد و استوارت جونز سفیر آمریکا در عراق، اقدامات توطئه ماموران وزارت اطلاعات رژیم ایران علیه مجاهدان در کمپ لیبرتی را زمینه‌سازی برای جنایات بعدی علیه امنیت و حفاظت ساکنان لیبرتی توصیف کردند و از ملل‌متحد و آمریکا خواستند تا دولت عراق را به ممانعت از ورود مأموران اطلاعات رژیم ایران به حریم لیبرتی و رفع محدودیتهای غیرقانونی علیه ساکنان و کارشکنی علیه روند انتقال آنان فرا بخوانند. گفتنی است بر اساس ویدیویی که در اواخر اردیبهشت ماه 95، توسط ماموران وزارت اطلاعات در شبکه های اجتماعی درج شده، افرادی در پوش "خانواده" با فریاد: "بچه ها دوستتون داریم" به سمت ساکنان لیبرتی که تنها با چند بنر و دیوار سیمانی کوتاه جدا شده بودند، با چوبهای از قبل آماده شده حمله کردند. فیلم را اینجا ببینید


******
در جریان سفر وزیر خارجه رژیم ایران، جواد ظریف به اروپا، روز چهارشنبه ۱۲ خرداد، حامیان مقاومت ایران در استکهلم در
اعتراض به حضور جواد ظریف در سوئد یک تظاهرات در مقابل ساختمان پارلمان سوئد برگزار کردند. در روز 13 خرداد، همزمان با كنفرانس مطبوعاتى مشترك ظريف و همتاى سوئدى‌اش مارگوت والستروم، صدها تن از ایرانیان، عرب‌ها و کردهای ساکن سوئد مقابل وردی وزارت خارجه این کشور تجمع کرده و عليه رهبران حکومت ايران و نيز سكوت سوئد و كشورهاى اروپايى در قبال نقض حقوق بشر در ايران شعار دادند. به نقل از سایت العربیه فارسی، پلیس سوئد با تعدادی از تظاهرکنندگان که تلاش کردند با عبور از موانع امنیتی وارد محل نشست خبری
وزيران دو كشور شوند درگیر شده و تعدادی را دستگیر کردند. تظاهرات علیه ظریف در چند مکان از جمله مقابل پارلمان سوئد و میدان اصلی شهر برگزار شد. 

******
برداشت بی رویه آب از منابع و مسیر زاینده رود توسط ایادی و کارگزاران رژیم، بار دیگر زاینده رود را خشک کرد. 

******
پاسدار محمد مهدیان سرکرده نیروی انتظامی رژیم در استان همدان، روز جمعه 14خرداد طی سخنانی از جمله از راه‌اندازی 8
ایستگاه حجاب و عفاف و آغاز فعالیت گشتهای موسوم به امنیت اخلاقی در استان همدان خبر داد و گفت: «با توجه به ورود گردشگر در فصل تابستان به همدان، پلیس با افراد متخلف در بوستانها و تفرجگاهها برخورد می‌کند… در این راستا مأموران مستقر در ایستگاههای پلیس با افراد مزاحم، مزاحمان نوامیس و خودروها و موتورهایی که دور دور می‌کنند برخورد می‌کنند. پاسدار محمد مهدیان درباره اقدامات سرکوبگرانه در ماه رمضان به بهانه روزه‌خواری نیز گفت: «گشت‌ هایی ویژه ماه مبارک رمضان راه‌اندازی می‌شود علاوه بر این کلانتریها و پاسگاهها نیز وضعیت روزه‌خواری را رصد می‌کنند. ******
به گزارش وزارت کشور بحرین، نیروهای گشت ساحلی این کشور موفق شدند 8 محکوم تحت تعقیب را که قصد فرار به سمت
ایران داشتند را دستگیر کند. این افراد با استفاده از یک قایق در حال انتقال به ایران دستگیر شدند. صادق مکی الجاسم و صادق الحایکی که عوامل رژیم معرفی شده اند،  عملیات فرار این محکومان را برنامه‌ریزی کرده بودند. در این قایق، کارت‌های شناسایی، مبالغ مالی، چند عدد تلفن همراه، لباس و یک دستگاه جی پی اس نیز کشف شده است. 
اخبار زندان؛

خانواده مریم (نسیم) نقاش زرگران می گویند از وضعیت این زندانی نوکیش مسیحی در دهمین روز اعتصابش به‌رغم پیگیریهای
انجام شده از زندان اوین، بی‌خبر هستند و همین باعث نگرانی آنها شده است. آنها گفتند: کلیه تماس‌های تلفنی و تلاشهای آنان برای کسب خبر از بهداری زندان اوین و بند زنان این زندان بی‌پاسخ مانده است. مریم (نسیم) نقاش زرگران در زندان اوین از روز پنجشنبه ششم خرداد در اعتراض به عدم رسیدگیهای پزشکی و وضعیت پرونده، دست به اعتصاب‌غذا زده است. وی روز یکشنبه 9خرداد نیز، در یک حرکت اعتراضی دیگر از رفتن برای ملاقات با خانواده‌اش خودداری کرد. در پی این اقدام، اکثر زنان هم‌بند او نیز در حمایت از اعتراض وی، از رفتن به ملاقات خودداری کردند. 
مریم (نسیم) نقاش زرگران توسط مقیسه، رئیس شعبه ٢٨ دادگاه رژیم به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده است. 
وی که دچار درد شدید در ناحیه گوش و سرگیجه مستمر، بیماری قلبی و آرتروز و پوکی استخوان می باشد برای اولین بار دراسفند سال 89 دستگیر شد

 مسئولین زندان، زندانی سیاسی علیرضا گلی‌پور، هوادار مجاهدین خلق ایران را به‌رغم عمل جراحی در بیمارستان و در حالی
که در حالت ریکاوری و بیهوشی بود و به‌رغم اعتراض پزشک، به زندان برگردانده و در حالیکه او نیمه بیهوش بود ضربات سنگینی به سینه او وارد کردند. ضربات وارده بر سینه او که محل انجام عمل تومور سینه اخیر او بوده، موجب وخامت بیشتر حال او شده است. سه شب پیش از آن، آنها خواهان گرفتن مصاحبه تلویزیونی از این زندانی سیاسی شدند.  
رژیم، علیرضا گلی پور، زندانی سیاسی۳۰ساله را به اتهام توهین به ولی‌فقیه رژیم و هواداری از سازمان مجاهدین خلق و اتهام جاسوسی به ۳۹ سال حبس محکوم کرده است که حکم وی بر مبنای ماده ١٣٤ تجمیع جرایم به ١٥ سال تبدیل شد. وی آخرین بار در مهر 91 دستگیر شد. علیرضا گلی پور، دانشجوی مخابرات و کارمند وزارت ارتباطات و از بازداشت شدگان قیام 88، به تومور سرطانی و عفونت شدید ریه، بیماری قلبی و خونریزی شدید بینی مبتلاست.

 زندانی سیاسی رسول رضوی روز شنبه 15خرداد، شانزدهمین روز اعتصاب‌غذای خود را پشت سر گذاشت. وی در اعتراض به احکام ناعادلانه و در حمایت از زندانی سیاسی عباس لسانی هموطن آذری، از روز ۳۰ اردیبهشت‌ماه سال جاری دست به اعتصاب‌غذا زده است. وضعیت جسمی این زندانی سیاسی وخیم گزارش شده است.

  زندانی سیاسی فهیمه اسماعیلی که همسرش در 28 آذر 85 به همراه 10 فعال سیاسی اهوازی اعدام شد، از سال 85 به زندان
یاسوج تبعید شده است. وی روز پنجشنبه 13 خرداد مورد ضرب و شتم ماموران زندان قرار گرفت. بر اساس گزارشات منتشر شده، شدت ضربات به حدی بوده که وی بر اثر بیهوشی به بیمارستان منتقل شده است. اما یک روز بعد، پس از به هوش آمدن، او را مجدداً به بند بازگرداندند. زندانی سیاسی فهیمه اسماعیلی (بدوی)، از هموطنان عرب اهوازی، معلم دوره ابتدایی، در تاریخ ۷ آذر 84 در حالی که ٨ ماهه باردار بود، به همراه همسرش علی مطیری‌نژاد بازداشت شد. خانم اسماعیلی توسط دادگاه رژیم در اهواز به 15 سال زندان محکوم شد.  

 نزدیک به 40روز از اعتصاب‌غذای زندانی سیاسی جعفر عظیم‌زاده می‌گذرد. روز جمعه 14خرداد آقای عظیم‌زاده اعلام کرد که به‌دلیل این‌که خواسته‌هایش یعنی به "برداشته شدن اتهام اقدام علیه امنیت از پرونده های فعالان صنفی و آزادی عمل تشکلهای مستقل صنفی معلمان و کارگران" پاسخ داده نشده است، از این تاریخ اعتصاب‌غذای دارو و درمان را در پیش می‌گیرد و از مراجعه به بهداری زندان جهت تست فشار خون و اندازه‌گیری وزن روزانه خودداری و مطلقا حاضر به اعزام به هیچ بیمارستانی نخواهد شد. گفتنی است که زندانیان سیاسی در زندان اوین، علی معزی و امیر امیرقلی در نامه ای به تاریخ 15 خرداد، اعلام کردند: "... ضمن تأکید بر مطالبات جعفر عظیم زاده از قبیل منع اتهامات امنیتی در اعلام حمایت و همبستگی با ایشان از روز یکشنبه 16خرداد به مدت 2روز در اعتصاب‌غذا خواهیم بود".   خبرگزاری حکومتی ایرنا یکشنبه 15خرداد از اعدام همزمان دو زندانی در ملأعام در شیراز به نامهای امین-د 22 ساله که در سال 94 دستگیر شده بود و مجتبی-گ 28 ساله خبر داد. رژیم همچنین دو زندانی را سحرگاه چهارشنبه ۱۲ خرداد در محوطه زندان مرکزی قزوین به دار آویخت. یکی از اعدام شدگان یک زن زندانی بود که او را به اتهام مواد مخدر اعدام کردند. یکی دیگـر از قربانیان امیر. ق معرفی شده که از سال ۹۰ در زندان قزوین زندانی بود. روزهای یکشنبه و دوشنبه نهم و دهم خرداد، نیز دو زندانی در شهرستان کوار و نور در جنوب شیراز در ملأ عام اعدام شدند.   


اخبار اعتراضی؛

 جمعی از مدافعان حقوق‌بشر در مریوان، شب 15خرداد در پارک شانو این شهر، تجمع اعتراضی برگزار و حمایت خود را از
اعتصاب‌غذای دو زندانی سیاسی محمدصدیق کبودوند و جعفر عظیم‌زاده اعلام کردند. این دو زندانی سیاسی بیش از یک ماه است در اعتصاب‌غذا هستند و حال آنها وخیم می باشد. تجمع کنندگان در مریوان همچنین از کارگران شلاق خورده معدن طلای آق دره حمایت و این اقدام ضدکارگری رژیم را محکوم کردند. آنان با در دست داشتن تراکتهایی نقض گسترده حقوق زندانیان و کارگران ایران را محکوم کردند. تجمع حدود 300 تن از کارگران بازنشسته کارخانه تعطیل شده مخابرات راه دور شیراز (آی تی آی)روز شنبه 15خرداد، برای یازدهمین روز متوالی ادامه یافت. کارگران می‌گویند با وجود گذشت ۱۱ روز از تحصن، هنوز تکلیف مطالبات عقب‌افتاده آنها روشن نشده است. این کارگران بازنشست شده، از روز سه شنبه 4 خرداد با برپایی چادرهایی در محوطه کارخانه تحصن کرده اند.  

 کارگران کارخانه ریخته گری ماشین سازی تبریز، روز شنبه 15 خرداد، سهامداران پدیده شاندیز در مشهد در 13 خرداد، رانندگان کمپرسی شرق تهران 13 خرداد، پرستاران و کارکنان بیمارستان بعثت سنندج 13 خرداد، پرسنل خدمات و بهیاران بیمارستان خمینی 13 خرداد، کارکنان شرکتی شهرداری صحنه در استان کرمانشاه، مشترکین اداره برق منطقه حسن آباد سنندج 13 خرداد، و کارگران و کشاورزان در شهرهای مختلف از جمله تبریز، قزوین، و کوچصفهان در استان گیلان، عیلرغم تعطیل رسمی دست به تجمعات اعتراضی زدند.  

 دانش آموزان مریوان روز چهارشنبه ۱۲ خرداد در اعتراض به سختی امتحانات نهایی در مقابل اداره آموزش و پرورش رژیم
در این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. همچنین طی یک هفته گذشته دانش آموزان دبیرستانی شهرهای یزد، قم، خراسان جنوبی، کرمان، گرگان، شاهرود، ایلام، شیراز و اصفهان، با تجمع مقابل آموزش و پرورش رژیم در این شهرها و آتش زدن کتابهای درسی، اعتراض خود را نسبت به سخت بودن امتحانات نشان دادند.  عصر روز پنجشنبه ۱۳ خرداد شهروندان اهوازی، برای چندمین بار، در اعتراض به انتقال آب کارون، تجمع کرده و دیواره انسانی در مقابل پارک چوبی روبه‌روی خیابان ۱۷ کیانپارس شهر اهواز تشکیل دادند. تجمع کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که در آن به انتقال آب کارون اعتراض شده بود. تظاهرات مشابهی روز یکشنبه دوم خرداد در همین نقطه برگزار گردید. اخیرا یکی از معترضان به انتقال آب کارورن به نام زکیه حر نیسی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شده است.


******
مأموران نیروی انتظامی در مهاباد و بوکان در هفته گذشته با یورش به منازل مسکونی تعدادی از هموطنان اهل سنت ۸ تن از
آنان را دستگیر و به زندان منتقل کردند. .
دو تن از دستگیر شدگان علی و فاروق ماوت نام دارند که هنگام دستگیری توسط نیروهای امنیتی رژیم با مشت و لگد و باتوم مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. 
هفته گذشته نیز ۶ تن دیگر از جوانان اهل سنت در مهاباد پس از ضرب و شتم در منازل مسکونی خود و در پیش چشمان خانواده هایشان دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند. اسامی دستگیر شدگان عبارتند از: مختار ابراهیمی، یوسف احمدیان، ﺍﺭﺳﻼﻥ ﺑﺸﺎﺭﺕ، یوسف ﺯﻭﺩﯼ، ﺧﺎﻟﺪ ﺁﮎ و یونس ﺯﻭﺩﯼ. 
سایت مجاهدین خلق که این خبر را انعکاس داده خاطر نشان کرد که که خسرو بشارت،برادر کوچکتر ارسلان بشارت به همراه ۵ تن دیگر از هموطنان اهل سنت است که در زندان گوهر دشت کرج توسط قضائیه رژیم به اعدام محکوم شده است. 

******
محمد علی کلی، قهرمان سه دوره بوکس سنگین وزن جهان روز جمعه 14 خرداد درگذشت. وی از بیماری پارکینسن رنج می
برد و علت فوت او، مشکلات تنفسی عنوان شده است. محمد علی کلی در تاریخ 16 اردیبهشت 1372 نیز به ایران سفری داشت که طی آن بر سر قبر خمینی گل گذاشت. 
مشعل المپیک 2016 توسط یک پناهجو حمل خواهد شد
کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد برای رساندن پیام امید به تمامی پناهجویان دنیا، امسال در المپیک2016 ریو در برزیل، برای
اولین بار تیمی10نفره از ورزشکاران، در این مسابقات شرکت خواهند کرد. این تیم 10نفره شامل 6مرد و چهار زن از جمله پنج نفر از سودان جنوبی، دو نفر از سوریه، دو نفر از جمهوری دموکراتیک کنگو و یک نفر از اتیوپی در رشته‌های دو و میدانی، شنا و جودو شرکت خواهند کرد. توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک گفت: «این اقدام نماد امید برای تمام پناهجویان دنیا است و پیامی برای جامعه بین‌المللی که پناهجویان انسانهایی مثل ما هستند و جامعه بشری را غنی‌تر می‌کنند. وی افزود: «اعضای این تیم نه خانه دارند، نه تیم، نه پرچم، نه سرود ملی اما این تیم با پرچم المپیک در مسابقات شرکت خواهد کرد و در صورتی که اعضای این تیم برنده شوند سرود المپیک نواخته خواهد شد». المپیک 2016 از 15 تا 31 مرداد در ریودوژانیروی برزیل برگزار خواهد شد. 

******
طی روزهای جمعه و شنبه 14 و 15خرداد، حداقل ۱۷ زمین‌لرزه در چهار استان تهران، کرمان، سیستان و بلوچستان و
هرمزگان رخ داد. قدرت این زمین‌لرزه‌ها بیش از 2 ریشتر اعلام شده و طی همین مدت ۱۰ زلزله حدود دو ریشتری نیز در برخی دیگر از استانهای ایران رخ داده است. شش زمین‌لرزه در استان تهران رخ داد که بین دو و سه دهم تا دو و نه دهم ریشتر بودند و هشت زمین‌لرزه در استان کرمان رخ داد که تعدادی از آنها 3 و 7دهم تا 4 و 7دهم ریشتر اعلام شده اند..
در چند روز گذشته همچنین زمین‌لرزه‌هایی با شدت حدود دو ریشتر خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، خوزستان، ایلام، فارس، سمنان، گلستان و اصفهان را لرزاند. 
بر اساس گزارشات منتشر شده سالانه ۱۰ هزار زمین‌لرزه در ایران ثبت می‌شود. تنها در اردیبهشت‌ماه سال جاری حدود ۹۵۰ زمین‌لرزه در ایران و نواحی مرزی گزارش شده است.