صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۲۶، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

در هفته حسابرسی از ایران، یا 
Iran accountability week, 
کمیته حقوق‌بشر سنای کانادا با صدور بیانیه‌یی درباره جلسه استماعی که طی آن احمد شهید گزارشگر ویژه دبیرکل ملل‌متحد نیز شهادت داد خاطرنشان کرد، تعداد اعدامها در ایران رو به افزایش است و اعدامها از جمله علیه افراد زیر 18سال صورت می‌گیرد. زنان و کودکان در ایران با تبعیض مضاعف روبه‌رو هستند.
در این بیانیه به‌نقل از سناتور جیم مانسون رئیس کمیته حقوق‌بشر سنا آمده است: «نقض حقوق‌بشر در ایران را نمی‌توان نادیده گرفت. به‌نظر ما حیاتی است که صدای تمامی شهروندان ایران شنیده شود»  نایب‌رئیس کمیته حقوق‌بشر سنای کانادا نیز خاطرنشان کرد که (رژیم) ایران به‌خاطر کارنامه حقوق‌بشری‌اش، به‌نحو گسترده‌یی محکوم شده است. بنا‌ به اطلاعیه کمیته حقوق‌بشر سنای کانادا، در جلسه استماع این کمیته، احمد شهید، نماینده ویژه دبیرکل برای ایران، توضیحاتی درباره اعدام‌های غیرقانونی و نقض گسترده حقوق‌بشر توسط رژیم ارائه کرد. وی همچنین گفت: «مردم ایران، بسیار... تحصیل‌کرده و پیشرفته هستند و در هر کجا و هر زمان که می‌توانند، حقوقشان را طلب می‌کنند. اگر آنها یک صدای واقعی داشته باشند، آنگاه ایرانی بسیار متفاوت خواهیم داشت». 
مارک دوبوویتز مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در آمریکا نیز به جلسه استماع کمیته حقوق‌بشر سنای کانادا گفت: ایران توسط یک رژیم فاسد حکمفرمایی می‌شود و این باعث شده تا جامعه بین‌المللی نگرانی خود را از نقض حقوق‌بشر توسط رژیم ایران با اعمال تحریمهای بین‌المللی نشان بدهد. رژیم در رسانه های خود نسبت به این نشست واکنش نشان داد و خبرگزاری سپاه پاسداران، در اینباره نوشت: نظام در نشست سنای کانادا به نقض حقوق‌بشر متهم شد. 
در خبری دیگر از مجلس سنای کانادا، به ابتکار سناتور حزب محافظه کار، خانم لیندا فرام، روز سه شنبه 10 مه، خانم فرام، به
همراه تعدادی دیگر از سناتورهای مجلس سنای این کشور، توجه مجلس سنا را به نقض فاحش حقوق بشر در ایران، بخصوص استفاده از شکنجه و عدم درمان بیماران و رفتارهای بیرحمانه و غیرانسانی با زندانیان سیاسی جلب کرد. خانم فرام گفت: در سه سالی که از راه اندازی رسیدگی به نقض حقوق بشر زندانیان سیاسی در ایران، در مجلس سنا می گذرد، وضعیت برای مخالفان سیاسی، همجنسگرایان مرد و زن، روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان و اعضای اقلیت های مذهبی وخیم تر شده است. این سناتورهای کانادایی، هر کدام با معرفی یک زندانی سیاسی، به دفاع از آنان پرداختند. آنان نسبت به وضعیت زندانیان علی امیرقلی فعال سیاسی، ناهید گرجی فعال شبکه فیس بوک، سعید ملک پور طراح وب سایت، تابع کانادا که از سال 87 در زندان بسر می برد، حبیب الله لطیفی، محسن دانشپور مقدم و فرزندش احمد، سخی ریگی فعال بلوچ، محمد صادق کبودوند روزنامه نگار، زینب جلالیان فعال کرد، مریم اکبری منفرد که به اتهام تماس تلفنی با اعضای خانوده اش در کمپ اشرف در زندان است، و محمدصابر ملک رئیسی که در سال 88 و زمانی که 15ساله بود و بدنبال فرار برادرش عبیدالرحمان از چنگ ماموران اطلاعات، زندانی شد، ابراز نگرانی کردند.
روز گذشته شنبه 14 مه، ایرانیان آزادیخواه در برابر پارلمان کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور، آکسیون هفتگی خود را برگزار کردند. تظاهرکنندگان با یادآوری کارنامه حسن روحانی از جمله 2300 اعدام از زمان روی کار آمدنش، خواستار طرد کامل این رژیم و محاکمه سران حکومت شدند. این آکسیون مورد استقبال تعداد زیادی از بازدیدکنندگان پارلمان قرار گرفت. 

******
ائتلاف ملی سوریه روز شنبه 25 اردیبهشت در پایگاه اطلاع‌رسانی خود، ملاقات خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت و جرج صبرا عضو ائتلاف ملی و نیروهای انقلاب و اپوزیسیون سوریه را منعکس کرد. این منبع نوشت: جرج صبرا در این دیدار گفت جنایتهای نظام اسد و رژیم ایران در حق مردم سوریه قوای انقلاب را تضعیف نخواهد کرد و در مذاکرات ژنو کوتاه نخواهد آمد، و اصرار بر سقوط نظام اسد و نیل به آزادی و کرامت را افزایش خواهد داد. وی تأکید کرد که نبرد خلقهای سوریه و ایران برای سرنگونی رژیمهای ترور و کشتار در دمشق و تهران، نبردی واحد است و مقاومت ایران و انقلاب سوریه اهدافی مشترک و ارزشهای مشترک عمیق و دشمنی واحد و همچنین نبردی واحد برای آزادی و کرامت دارند. پایگاه اطلاع‌رسانی ائتلاف ملی سوریه افزود: از طرف دیگر خانم رجوی مواضع قاطع انقلاب سوریه در قبال دیکتاتوری بشار اسد را تقدیر کرد و گفت: «ما در مقاومت ایران در تمامی لحظات درد و محنتی که با آن مواجه هستید، با شما هستیم. کما اینکه پیروزیهای شما را نیز پیروزی مردم و مقاومت ایران می‌دانیم. ما معنی پایداری و مقاومت مردم و انقلاب سوریه را درک می‌کنیم و همچنین مقاومت حلب قهرمان که افتخار بشریت معاصر و نمادی جاوید است و همچنین اصرار بر شکست دیکتاتوری و استبداد و نابودی آنها و نیل به آزادی را، مقاومت، فراموش نمی‌کند».

******
کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، روز 23 اردیبهشت= 12 مه، جلسه استماعی را برای بررسی تهدیدات روابط اقتصادی با رژیم ایران با توجه به حمایت رژیم از تروریسم، برنامه موشک‌های بالیستیک و فساد حکومتی برگزار کرد. 
در این جلسه، اعضای برجسته کمیته از هر دو حزب، و با ریاست اد رویس، با تأکید بر اعمال تروریستی رژیم و نقض حقوق بشر در ایران، خواهان حسابرسی از رژیم و استمرار تحریم‌ها علیه آن شدند. 
اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در سخنان افتتاحیه خود که در سایت رسمی این کمیته درج شده گفت: «هرگونه معامله‌یی با (رژیم) ایران تهدید پشتیبانی از فعالیت‌های غیر قانونی جاری (این رژیم) را در بر دارد». 
اد رویس تأکید کرد که رژیم ایران اصلی‌ترین منبع نگرانی پول‌شویی است و هم‌چنان اصلی‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان است و «تا وقتی تأمین مالی تروریسم و برنامه‌های تسلیحاتی غیر قانونی را متوقف نکند، باید با آن» به عنوان یک تهدید جهانی برخورد کرد.

******
به نقل از خبرگزاری اسپوتنک نیوز، روز جمعه 24 اردیبهشت= 13 مه، مأموران اطلاعاتی و امنیتی در رشت 5تن از نوکیشان مسیحی را دستگیر کردند. کشیش یوسف ندرخانی نیز جزو آنها می‌باشد. مأموران وزارت اطلاعات با حمله و هجوم به مراسم کلیسایی در رشت، کشیش یوسف ندرخانی را به همراه همسرش فاطمه پسندیده (تینا) و سه نوکیش مسیحی دیگر بازداشت کردند. اسامی سایر بازداشت‌شدگان عبارتند از: یاسر مسیب‌زاده (مسئول کلیسا)، صاحب فدایی و محمد وفادار. برخی گزارشات حاکی از این است که یوسف ندرخانی و همسرش آزاد شده اند اما سه تن دیگر همچنان در بازداشت به سر می برند. 

******
روزنامه واشینگتن پست در مطلبی تحت عنوان آیا اسد از خط سرخ عبور خواهد کرد
نوشت بر اساس گزارشهای جدید رژیم اسد علیه مخالفان خود از گاز اعصاب استفاده می‌کند و شاید که او این‌گونه تهاجمات را بیشتر انجام دهد. رژیم اسد استفاده از گاز اعصاب علیه مخالفینش را این‌گونه توجیه می‌کند که علیه داعش بوده است. واشینگتن پست افزود: با وجود نگرانی اوباما از به ‌کارگیری مستمر سلاح شیمیایی توسط رژیم اسد دولت او میان تهاجم شیمیایی سال 2013 که با گاز سارین انجام شد و بیش از هزار کشته به جا گذاشت با تهاجماتی که اخیرا اسد انجام داده تفاوت قائل است. 
در خبری دیگر از سوریه، روز 24اردیبهشت جواد ظریف وزیر خارجه رژیم ایران، طی پیامی به سرکرده حزب الله لبنان ـ حسن نصرالله ـ کشته شدن مصطفی بدرالدین از تروریستهای سرشناس و تحت تعقیب را تسلیت گفت. روز چهارشنبه خبرگزاریهای بین‌المللی از کشته شدن بالاترین سرکرده نظامی حزب‌الله در سوریه خبر داده بودند. مصطفی بدرالدین که در اطراف دمشق کشته شد از متهمان پرونده قتل رفیق حریری نخست‌وزیر پیشین لبنان بود. وی غیابا توسط دادگاه ویژه رسیدگی به این پرونده محکوم شناخته شده بود. مصطفی بدرالدین در دخالت حزب‌الله در سوریه و کشتار مردم این کشور نقش تعیین‌کننده داشت. آقای حسن داعی طی مقاله ای در سایت فوروم ایرانیان، در اینباره نوشت: "در اگوست 1990، ارتش صدام به کویت حمله کرد و این کشور را به اشغال در آورد. با فروپاشی دولت کویت، مصطفی بدرالدین، از اعضای حزب الله لبنان که در زندان کویت در انتظار اجرای حکم اعدام خود بود، از زندان گریخت و به سفارت جمهوری اسلامی پناه برد و به کمک دیپلمات های رژیم به لبنان بازگشت تا برای 26 سال دیگر در خدمت رژیم ایران به ترور و جنایت ادامه دهد که آخرین بخش از پرونده سیاه وی، فرماندهی نیروهای حزب الله در سوریه و شرکت مستقیم در کشتار مردم این کشور بود". 


اخبار زندان؛
 اسماعیل عبدی، معلم زندانی و دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران، روز شنبه 25 ادریبهشت با وثیقه سیصد میلیونی از زندان آزاد شد. او از۱۰ اردیبهشت ماه اعتصاب غذا کرده بود.  محمود بهشتی لنگرودی فعال صنفی معلمان نیز که در اعتصاب غذا بود، چند روز پیش گذشته آزاد شد.  
روز شنبه ۲۵ اردیبهشت وضعیت جسمی افشین سهراب‌زاده زندانی سیاسی که از بیماریهای مختلف از جمله سرطان روده رنج می‌برد به قدری وخیم بود که در بهداری زندان میناب به‌طور مداوم خون بالا آورده ولی هم‌چنان مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستانی خارج از زندان امتناع می‌کنند. دادستان رژیم در میناب در واکنش به زندانی سیاسی افشین سهراب‌زاده که پولی برای وثیقه ندارد، گفته است: «مشکلی نیست در زندان میمیری و ما جنازه‌ات را به سردخانه می‌فرستیم و پدر و مادرت می‌آیند جنازه‌ات را تحویل می‌گیرند». زندانی سیاسی افشین سهراب‌زاده یک بار در اعتراض به عدم اعطای مرخصی پزشکی در ۲۳ فروردین با دوختن لبانش دست به اعتصاب‌غذا زده بود. وزن این زندانی سیاسی اکنون به ۴۰ کیلوگرم رسیده و هر روز وضعیت او خطرناکتر می‌شود. گفتنی است، چندی پیش سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌یی با عنوان «زندانی در نیاز مبرم به رسیدگی پزشکی» خواستار اقدام فوری در مورد وضعیت افشین سهراب‌زاده زندانی سیاسی محبوس و تبعیدی در زندان میناب شده بود. افشین سهراب‌زاده در سال ۹۴ تحت عمل جراحی روده قرار گرفت، این عمل ناموفق منجر به عفونت و خونریزی داخلی شد. افشین سهراب‌زاده که متولد ۱۳۶۹ می باشد در ۱۸ خرداد ۱۳۸۸ بازداشت شد و در یک دادگاه دو دقیقه‌ای به ۲۵ سال حبس در تبعید محکوم گردید. این حکم در دیوان عالی کشور رژیم نیز تأیید شد.  

 صبح شنبه 25اردیبهشت حدود ۱۰۰ تن از نیروهای سیاهپوش گارد زندان گوهردشت کرج به‌منظور فشار به زندانیان سیاسی، به سالن ۲۱ حمله کرده و وسایل آنها تخریب نمودند. ماموران در این حمله، همه وسائل زندانیان را مورد بازرسی قرار دادند، حتی بالش زندانیان را با چاقو پاره کردند. گفتنی است این سالن که به سالن زندانیان کرد سیاسی معروف است، 40 تن از زندانیان سیاسی را در خود جای داده است که اکثرا از هموطنان کرد می باشند. 


 رژیم صبح شنبه 25 اردیبهشت، در یک اعدام جمعی سه زندانی را در زندان مرکزی رشت بدار آویخت. اتهام دو تن از این زندانیان که (ا. ا) و (ع. ش) معرفی گردیدند و 22 و 26سال سن داشتند، مواد مخدر اعلام شده است. سحرگاه چهارشنبه 22 اردیبهشت نیز دو زندانی در زندان گوهردشت کرج بدار آویخته شدند. گفته می‌شود یکی از اعدام شدگان رضا چشم نور نام داشته است. بدین ترتیب طی چهار روز تا چهارشنبه 22 اردیبهشت، رژیم بیش از 10 زندانی را در شهرهای دستگرد اصفهان، مشهد، میناب، کرمانشاه و ارومیه بدار آویخت. ماموران حکومتی روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت (۸ مه) یک جوان را به اتهام سرقت مسلحانه در ملأعام در کرمانشاه به دار آویخته و روز پس ا‌ز آن انگشتان دست یک زندانی ۳۹ساله را به اتهام سرقت در زندان مشهد قطع کردند. به نقل از خبرگزاری سپاه قدس، تسنیم، مجتبی ملکی دادستان عمومی رژیم در استان کرمانشاه در همان روز گفت: «دستگاه قضایی، ضابطین و نیروی انتظامی در جهت ایجاد امنیت مصمم هستند و در حق هیچ مجرمی اغماض نمی‌‌کند». همچنین در روز 18اردیبهشت نیز حدود 10زندانی به سلولهای انفرادی زندان گوهردشت کرج برای اجرای حکم اعدام منتقل شدند. سه تن از آنان «محمد عبدی، سید جعفر جعفری پناه و فریبرز جالی نام دارند


******
ساعت 5 و 49دقیقه بامداد شنبه 25اردیبهشت زمین‌لرزه‌یی به قدرت چهار و پنج دهم ریشتر حوالی شهرستان جم در استان بوشهر را لرزاند. از تلفات و خسارات این زمین‌لرزه که در عمق 30 کیلومتری زمین به ‌وقوع پیوست، گزارشی منتشر نشده است. 


اخبار اعتراضی؛

- 300تن از کارگران فاز ۱۴ عسلویه روز یکشنبه 26 اردیبهشت، در اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه حقوق عقب افتاده خود در محوطه محل کار، تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

- دانشجویان دانشگاه زابل در اعتراض به این‌که زابل به‌عنوان آلوده‌ترین شهر جهان معرفی شد، با ماسکهای اعتراضی به‌صورت خود، از معصومه ابتکار رئیس محیط زیست کابینه حسن روحانی در این دانشگاه، استقبال کردند.  
معصومه ابتکار در مراسم رونمایی از دیپلم بین‌المللی ثبت تالاب هامون به‌عنوان زیستگاهی زیست کُره یا 
 biosphere
 که در دانشگاه زابل برگزار شد در یک درگیری جناحی، آلودگی هوا را به دولت قبلی نسبت داد. سایت عصر هامون با درج این خبر افزود: «مردم سیستان که به‌خاطر انتخاب شهر زابل به‌عنوان آلوده‌ترین شهر جهان ناراحت بودند با ماسک و پلاکارد به سفر ابتکار اعتراض کردند. 

- شهروندان اهوازی روز جمعه 24 اردیبهشت در اعتراض به انتقال آب کارون در کنار کتابخانه مرکزی ساحلی غربی رودخانه کارون با حمل پلاکاردهای اعتراضی، تجمع کرده و دیواره انسانی تشکیل دادند. در همین روز و در اعتراض به تغییر مسیر آب کارون و احداث سد بهشت آباد روز جمعه 24اردیبهشت مردم، در ورزشگاه غدیر حین تماشای مسابقه فوتبال دست به اعتراض زدند. 

- در آبادان روز چهارشنبه 22 اردیبهشت، کارگران اخراجی پالایشگاه نفت، برای چندمین بار طی دو هفته گذشته در مقابل درب اصلی این پالایشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند که مورد تهدید ماموران مسلح سپاه و بسیج واقع شدند. موبایل کارگران نیز ضبط شد.
کارگران معترض گفتند: از اسفندماه 94 تاکنون بدون پرداخت حقوقی که در گذشته کار کرده بودیم ما را اخراج کرده‌اند. خانواده ما نانی برای خوردن ندارند. برخی از کارگران به همراه خانواده‌های خود تجمع کرده بودند.
همچنین در همین روز چهارشنبه 22 اردیبهشت، تاکسیرانان سقز، صاحبان خودروهای سبک کرمانشاه، گروهی از پرسنل اداره کل هواشناسی ایلام، تعدادی از کشاورزان و دامداران پاوه، گروهی از پرستاران و بهیاران سنندج، گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی کنگاور، صرافیهای منوچهری تهران، کارکنان قراردادی وزارت تعاون در مقابل مجلس رژیم و دانشجویان دانشگاه هنر تهران، دست به اعتصاب و اعتراض زدند.  

- روز شنبه 25اردیبهشت مالباختگان مؤسسه پدیده در خیابان پاستور تهران در مقابل دفتر ریاست جمهوری رژیم تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان خواهان برگرداندن اموال به غارت رفته خود شدند. 

- طبق فراخوان قبلی روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت بیش از هزار تن از مردم مشهد که اموالشان توسط موسسات کلاهبرداری وابسته به رژیم غارت شده دست به یک تجمع اعتراضی زدند. این تجمع در خیابان تقی آباد مشهد به سمت استانداری برگزار شد. دیگر مناطق مشهد از جمله احمد آباد و ملک آباد نیز صحنه حضور این معترضان بود. 
آنها نسبت به اینکه سرمایه ناچیز و حاصل زحماتشان توسط مؤسسات رژیم از جمله شرکتهای پدیده شاندیز، میزان، پردیسان، تبرک، ثامن الحجج، آرمان و بدر طوس به یغما رفته اعتراض داشتند و خواستار بازپس گیری اموال خود شدند. به دنبال تجمع معترضان در اطراف استانداری رژیم، عوامل نیروی انتظامی برای پراکنده کردن آنها به جمعیت یورش برده و به سوی آنها اسپری های فلفل پرتاب کردند. دهها تن از مردم به دست نیروهای حکومتی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شدند. در این تجمع یکی از مالباختگان قصد سوزاندن خود و فرزندانش را داشت که دیگر تجمع کنندگان از این کار جلوگیری کردند.
- به‌دنبال سفر حسن روحانی به کرمان؛ کشاورزان گوجه کار فاریاب کرمان در اعتراض به نخریدن محصولاتشان توسط کارگزاران جهاد کشاورزی رژیم، محور بلوک ـ فاریاب در کرمان را بستند و تا ساعتها مانع عبور و مرور خودروها از این محور شدند.

- روزهای دوشنه و  سه شنبه، 20 و 21 اردیبهشت، کارکنان قراردادی تعاون تهران، دستفروشان خیابان نادری، دانشجویان مجمتع فنی-مهندسی دانشگاه اسفراین، و کارگران اداره بازرسی تاکسیرانی رشت، دست به تجمعات اعتراضی زدند.   

******
روز شنبه 25 اردیبهشت یک نفر در شیراز و دو تن در مینودشت استان گلستان دست به خودکشی زده و جان باختند. یکی از این قربانیان، مسعود ز، 21 ساله اهل لامرد از استان فارس، و دانشجوی سال آخر دانشگاه شیراز در رشته زبان و ادبیات انگلیسی معرفی شده است. به گزارش رسانه‌های حکومتی یکی از قربانیان مینودشت یک نوجوان 14ساله و دیگری یک فرد متأهل بوده است. روز یکشنبه 19 اردیبهشت نیز یک دختر نوجوان 14ساله‌ به‌نام (آ. د) در محله کوره موسوی شهر مریوان، در زیرزمین خانه پدری، خود را بدار آویخت و جان سپرد. 

******
سوزانا موشات مسن‌ترین فرد جهان به‌دلیل ضعف ناشی از بیماری طولانی‌مدت در سن 116سالگی فوت کرد. وی در سال 1899 در مزرعه‌ای کوچک در حوالی شهر مونتگومری ایالت آلاباما در آمریکا به دنیا آمده بود. 
سوزانا موشات بعد از درگذشت میسائو اوکاوای 117ساله از ژاپن در سال گذشته، که به‌عنوان مسن‌ترین فرد جهان شناخته می‌شد، نام خود را در رکوردهای گینس به‌عنوان مسن‌ترین فرد جهان به ثبت رسانده بود. 


******
دانشمندان ناسا خبر از یافته‌های جدید و فوق‌العاده تلسکوپ فضایی کپلر در شناسایی 1284 سیاره فراخورشیدی جدید و حداقل 550 سیاره سنگی شبیه زمین دادند، که 9 مورد آنها در دامنه زندگی ستاره خود قرار دارند. این خبرها امید برای پیدا کردن دوقلویی برای زمین را افزایش می دهند. 
الن استوفان، یکی از دانشمندان ارشد ناسا در این باره گفت: «این یافته‌های جدید به ما امید می‌دهد که سرانجام روزی بتوانیم حول یک ستاره دیگر مانند خورشید ما، زمین دیگری را کشف کنیم». 
سیاره فراخورشیدی یا فراسیاره، سیاره‌ای است که خارج از سامانه خورشیدی قرار دارد و به دور یک ستاره (غیر از خورشید) در حال گردش‌است و "دامنه زندگی" در اخترشناسی بازه‌ای از فاصله در سامانه یک ستاره است که بتوان در آن سیاره‌ای با فشار اتمسفر کافی یافت کرد که شرایط وجود آب مایع در سطح خود را دارا باشد.