صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۰۵، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

 روز گذشته شنبه 23 آوریل ایرانیان آزادیخواه اتاوا در مقابل پارلمان کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور، آکسیون هفتگی خود را به مناسبت بزرگداشت دکتر کاظم رجوی برگزار کردند. دکتر کاظم رجوی برادر مسعود رجوی از رهبران سازمان مجاهدین خلق و مسئول شورای ملی مقاومت می باشد، که در سال 1369= 1990 در کوپه ژنو بدست دیپلومات تروریستهای رژیم ایران ترور شد. شرکت کنندگان نقض فاحش حقوق بشر و موج اعدامها در ایران را محکوم کرده و خواستار توقف مماشات با رژیم آخوندها شدند.   

******
دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه اول اردیبهشت حکم داد که دو میلیارد دلار از داراییهای مسدود شده رژیم ایران باید به خانواده‌های قربانیان آمریکایی تروریسم این رژیم پرداخت شود. این حکم شامل خانواده‌هایی می‌شود که بستگانشان در جریان بمب‌گذاریهای سال 1983 در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت و سایر حملات تروریستی رژیم ایران کشته شدند. خبرگزاری رویتر گفت: این حکم با رأی مثبت 6قاضی در مقابل رأی منفی دو قاضی از قضات دیوان عالی و برخلاف درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی رژیم ایران صادر شده است. دیوان عالی آمریکا گفته است کنگره با تصویب لایحه‌یی در سال 2012 حق دادگاههای آمریکایی را در زمینه پذیرش شکایت خانواده‌های قربانیان تروریسم رژیم ایران به‌رسمیت شناخته است. در همین رابطه مقامات و کارگزاران رژیم نگرانی خود را از حکم دیوان عالی آمریکا ابراز کردند. از جمله مجتبی ذوالنور مشاور نماینده خامنه‌ای در سپاه پاسداران گفت: اینکه آمریکا دست به چنین غلطی می‌زند می‌توانیم بگوییم که به‌دنبال سنگ‌اندازی در اجرای برجام است و کاملا روشن است که برجام به فرجام نخواهد رسید. این اقدام آمریکایی‌ها علامتی برای دولت تدبیر و امید بود که بعد از برجام نخواهند گذاشت آب خوشی از گلویشان پایین برود لذا دولتمردان ما باید هوشیار باشند و اگر خواب هستند باید بیدار شوند و اگر خودشان را به خواب زده‌اند بدانند که مردم بیدار هستند. 
ابوالقاسم جراره عضو مجلس رژیم نیز گفت: یکی از شروط اساسی برجام آزاد شدن پول‌ و اموال بلوکه شده ایران در آمریکا و نیز گشایش سوئیفت بوده است که اینها تا کنون محقق نشده است و آمریکایی‌ها هر روز در این مسیر به بهانه‌های واهی مانع‌تراشی می‌کنند. وی افزود: بهتر است دولتمردان به جای اینکه همواره بر طبل رفع تحریم‌ها بکوبند، به مردم شفاف بگویند که تحریم‌ها لغو نشده و دغدغه‌های منتقدان پیش از به سرانجام رسیدن برجام، درست بوده است. 
همچنین محمدصالح جوکار عضو کمیسیون مجلس رژیم گفت انتظار ما این بود پس از اجرایی شدن برجام دارایی‌های بلوکه شده کشورمان آزاد شود نه این‌که به سرقت برود. 

******
اجلاس مشترک آمریکا و کشورهای خلیج فارس در بیانیه پایانی خود اقدامات بی‌ثبات
کننده رژیم ایران در منطقه را محکوم کرد. در این بیانیه که پنجشنبه 2اردیبهشت منتشر شد آمده است: ”رژیم ایران منطقه را بی‌ثبات می‌کند. از سر گیری رابطه با این رژیم مشروط به توقف اقدامات و دخالتهایش در امور منطقه است. کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بر اهمیت توقف دخالتهای رژیم ایران در امور داخلی کشورهای منطقه تأکید دارند". بیانیه پایانی تأکید می‌کند واشینگتن تبادل اطلاعات برای دفع خطر موشکهای رژیم ایران را ارئه کرد. در روز 26 و 27 فروردین ماه 1395 نیز، اجلاس سران کشورهای اسلامی دخالتهای رژیم ایران در کشورهای منطقه را محکوم کرد. گفتگوی رادیو ایرآوا با آقای حسین یعقوبی در اینباره را اینجا بشنوید.
  
******
در دادگاهی که روز جمعه در امارات برگزار شد، «حمایت رژیم ایران از تروریسم» و «تلاش برای ایجاد هسته تروریستی» در این کشور مورد بررسی قرار گرفت. یکی از متهمان، اطلاعات دولت و مؤسسات امنیتی و نظامی امارات را در اختیار رژیم ایران قرار می‌داد. یکی از شاهدان نیز گفت که رژیم ایران با استفاده از نیروهای حزب‌الله لبنان یک تیم تروریستی در امارات ایجاد کرده است. سپاه پاسداران در واکنش به این دادگاه نوشت: در حالی که نشست اخیر مشترک سران آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس با انتشار بیانیه‌یی ضد حزب‌الله و اتهام‌زنی علیه (نظام) پایان یافت، حالا یک دادگاه اماراتی هم اتهام زنی علیه (نظام) را در پیش گرفته است. 

اخبار اعتراضی؛

مدافعان حقوق‌بشر و فعالان مدنی افغانستان در برابر کنسولگری رژیم ایران در هرات تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار آن شدند تا به پرونده قتل ستایش قریشی دختر بچه افغانی که در ورامین به طرز فجیعی به قتل رسید، به‌صورت جدی و عادلانه رسیدگی شود. تجمع کنندگان با در دست داشتن عکس ستایش قریشی خواستار محاکمه قاتل وی شدند.
از سوی دیگر در تهران، مأموران نیروی انتظامی مانع تجمع مقابل سفارت افغانستان در خیابان پاکستان تهران برای همبستگی با
بزرگداشت، ستایش قریشی شدند. مأموران در وحشت از گسترش اعتراضات، به تجمع‌کنندگان یورش برده و عده‌یی را دستگیر کردند. پس از این یورش، برخی از تجمع کنندگان به پارک نزدیک متروی مصلای تهران رفته و در آنجا اقدام به روشن‌کردن شمع یادبود کردند که با حمله مجدد ماموران نیروی انتظامی مواجه شدند. ستایش قریشی 6 ساله در ورامین به طرز فجیعی توسط یک نوجوان 17 ساله ایرانی به قتل رسید و پیکر بی جانش با اسید سوزانده شد. قتل ستایش با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو گردید. 

- روز چهارشنبه 4 اردیبهشت، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کرج ساعت 9 صبح، دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع در پی ممانعت ماموران حراست از ورود چند دانشجو به دانشگاه و انتقال آنان به اداره حراست شروع شد. دانشجویان در حمایت از دوستان احضار شده خود در راهروی منتهی به دفتر اصلی حراست تجمع کردند. ماموران در وحشت از اقدام بعدی دانشجویان مانع تجمع در راهروی منتهی به دفتر اصلی شدند. 
ماموران حراست، دانشجویانی را که به افزایش 5تا 10درصدی شهریه اعتراض کرده بودند، احضار کردند. 

- صبح شنبه 4اردیبهشت، بیش از300 تن از کارگران معدن زغال سنگ چشمه پودنه در شهرستان کوهبنان کرمان ‏در اعتراض به پرداخت نشدن 7ماه حقوق و مطالبات باقیمانده از سالهای 93 و 94 درب اصلی معدن را بسته و در سه راهی کوهبنان - زرند - ‏ راوند، جاده را مسدود کرده و مانع از عبور و مرور کامیونهایی شدند که قصد ورود و خروج به معدن را داشتند. بدلیل سوء مدیریت و باند بازی ایادی ‏رژیم در معدن چشمه پودنه این معدن از دیماه سال 94 تعطیل و کارگران، در بلاتکلیفی به‌حال خود رها شده اند و هیچ‌یک از ارگانهای حکومتی پاسخگو نیستند.

- عصر شنبه 4اردیبهشت بیش از سه هزار راننده ماشینهای سنگین و کامیون در بندرعباس تجمع اعتراضی برگزار و خیابان باباغلام بندرعباس را که منتهی به پایانه حمل و نقل این شهر است مسدود کرده و مانع هر تردد به این پایانه شدند. این تجمع در اعتراضی به اخاذیهای مختلف و وعده‌های توخالی مقامات رژیم صورت گرفت. این رانندگان روز پنجشنبه نیز تجمع مشابهی برگزار کردند.

- روز پنجشنبه دوم اردیبهشت، کسبه صنف لوازم ورزش در پاساژهای خیابان منیریه تهران به‌خاطر اعتراض به عوارض شهرداری و در اعتراض به مشکلات ایجاد شده در گمرک به اعتصابی 2ساعته دست زدند. علاوه بر اخاذیهای گمرک و سازمان مالیاتها، شهرداری رژیم نیز مبالغ مختلفی را به بهانه‌های دیگر از کسبه می‌گیرد. از جمله عوارض نوسازی، عوارض حمل بار، عوارض سالانه و غیره. 

- 200 واحد از سنگ بریهای استان لرستان، تعطیل و بیش از 3000 کارگر بیکار شدند. یکی از کارگران سنگبری در خرم‌آباد گفت: معدود سنگبریهای باقیمانده در این استان، با ظرفیت کمتر از 30درصد کار می‌کنند. 

- جمعی از شهروندان اهوازی روز پنجشنبه دوم اردیبهشت با تجمع در ساحل غربی رودخانه کارون نسبت به انتقال آب کارون و سدسازی در اهواز تجمع کرده و زنجیره انسانی تشکیل دادند. تجمع کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: کارون شاهرگ حیاتی زاگرس، نگذاریم کارون دریاچه ارومیه شود و حیاتش را مختل نکنیم. 

- بازاریان مهاباد به شهرهای کردنشین بانه، مریوان، سقز، سردشت، و پیرانشهر پیوسته و در اعتراض به بستن معابر مرزی توسط رژیم، دست به اعتصاب زدند. اعتصاب این شهرها که از 27فروردین شروع شده بود در بانه، سقز، مریوان، سردشت و پیرانشهر جریان داشت. بستن معابر مرزی با عراق باعث رکود گسترده در بازار و بیکار شدن تعداد زیادی از مردم شده است که از طریق این معابر مرزی و تبادل کالا امرار معاش می‌کردند. رژیم در عقب نشینی نسبت به اعتراضات گسترده اعلام کرده که معابر مرزی را باز خواهد کرد.

- حدود 300تن از کارگران اخراجی واحد پتروشیمی کارون در بندر ماهشهر در اعتراض به اخراج خود، در مقابل مدیریت منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر تجمع کرده و خواهان بازگشت به‌کار شدند. کارگران معترض گفتند: پس از چهار سال کار و تلاش در مجتمع پتروشیمی کارون، بدون هیچ‌گونه دلیلی از کار اخراج شده‌اند و به صف بیکاران پیوسته‌اند. واحد پتروشیمی بندر ماهشهر با تولید سالانه 17میلیون تن فراورده‌های پتروشیمی به ارزش هفت میلیارد دلار، بزرگترین قطب پتروشیمی در خاورمیانه محسوب می‌شود. 

- مردم روستای خوشناموند در اعتراض به دفن زباله‌های شهر کوهدشت لرستان در مجاورت این روستا با ایجاد یک زنجیره انسانی دست به اعتراض زدند. تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی نگرانی خود را از صدمات این وضعیت به خود و خانواده‌هایشان ابراز داشتند. استان لرستان نیز همانند دیگر مناطق کشور فاقد سیستم دفن زباله است و از طرفی دیگر رها شدن فاضلاب در اطراف شهر از جمله روستای خوشناموند٬ ساکنان مناطق اطراف آن را گرفتار کرده است. 
  
- بازاریان و کسبه بوشهر در مقابل استانداری رژیم در این شهر تجمع کرده و نسبت به تصمیم اخیر گمرک رژیم برای محدودیت ته لنجی اعتراض کردند. تجمع کنندگان گفتند: این تصمیم‌گیری بر کسب و کار آنها و قیمت اجناس در بازار اثر منفی گذاشته است. 
تجمع کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: "ته لنجی قاچاق نیست، حق مرزنشین است".


اخبار زندان؛

 رژیم روز شنبه 4اردیبهشت یک زندانی 25ساله را در زندان مرکزی زاهدان به‌دار آویخت. وی جواد سنجی نام داشت و مدت 5سال در بند هشت زندان مرکزی زاهدان محبوس بود. رژیم طی روزهای اخیر، مجددا موجی از اعدام را در زندانهای مختلف از جمله مشهد، اصفهان، رشت، کرج و کاشمر به راه انداخته است. رژیم یک زندانی را نیز در زندان مرکزی بندرعباس به‌دار آویخت. این زندانی که «ه -م» معرفی شده ۳۱ساله بود و روز چهارشنبه اول اردیبهشت اعدام شد.

 زندانی سیاسی امیر امیرقلی روز شنبه 4 اردیبهشت پانزدهمین روز از اعتصاب‌غذای خود را در زندان اوین پشت سر گذاشت. زندانی سیاسی امیر امیر قلی دچار ضعف جسمی گردیده و از افت شدید فشار خون و ضعف جسمانی رنج می‌برد. 
در خبری دیگر زندانی سیاسی سعید پورحیدر هفتمین روز از اعتصاب‌غذای خود را در روز شنبه 4 اردیبهشت پشت سر گذاشت. در حالی که وضعیت جسمی این زندانی رو به وخامت می‌رود، اما مسئولین زندان هیچ وقعی به شرایط وی نمی‌گذارند. سعید پورحیدر در یک اقدام اعتراضی لبهای خود را دوخته و اقدام به اعتصاب‌غذا نموده است. 

 زندانی سیاسی دکتر امید کوکبی، بدلیل تومور بدخیم سرطانی در کلیه سمت راست مورد عمل جراحی قرار گرفت و پزشکان کلیه اش را از بدن خارج کردند. جرم اصلی دکتر کوکبی اين نابغه جوان عدم قبول همكاری در برنامه اتمی رژيم بوده است. وی پس از عمل به تخت بیمارستان زنجیر شد. او را در سال 2011 هنگام بازگشت به ایران برای دیدار خانواده اش دستگیر کردند. 

 دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای به تاریخ 3 اردیبهشت، عموم مجامع مدافع حقوق‌بشر به‌ویژه گزارشگر ویژه حق حیات و دستگیریهای خودسرانه و گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در ایران را به اقدامی عاجل برای رسیدگی به وضعیت زندانی سیاسی آقای علی معزی که در معرض خطر حذف فیزیکی است فرا ‌خواند و خواستار تشکیل یک هیأت حقیقت‌یاب بین‌المللی برای تحقیق پیرامون وضعیت زندانهای رژیم و وخامت شرایط زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی شد.
بعدازظهر اول اردیبهشت زندانی سیاسی علی معزی پدر دو مجاهد در کمپ لیبرتی که در بند هشت زندان اوین به‌سر می‌برد دچار مسمومیت شدید و سردرد شد و بر اثر عدم رسیدگی پزشکی حالش به وخامت گرایید. ساعاتی بعد وی را به بهداری اوین منتقل کردند اما بدون رسیدگی جدی و مشخص کردن علت مسمومیت او را مجددا به بند بازگرداندند. در این اطلاعیه آمده است:  سر به نیست کردن زندانیان سیاسی با دارو و غذای سمی از روشهای رایج رژیم است. زندانی سیاسی شاهرخ زمانی، روز ۲۲شهریورماه گذشته به نحو مشکوکی در زندان گوهردشت جان باخت. ولی الله فیض مهدوی، امیرحسین حشمت ساران، منصور رادپور و افشین اسانلو، از دیگر زندانیانی هستند که به‌نحوی مشکوک در زندان کشته شدند. پزشکی قانونی رژیم با اعلام دلایل واهی سعی در توجیه مرگ آنها کرده است. این اطلاعیه یادآور شد که لاریجانی رئیس قضاییه رژیم در واکنش به گزارش سالانه وزارت‌خارجه آمریکا در مورد نقض حقوق‌بشر در ایران، مرگهای مشکوک زندانیان سیاسی را انکار کرد و آن را «سخن نامربوط» خواند. 

******
نمایندگان ۱۷۵ کشور جهان روز جمعه، در مقر سازمان ملل‌متحد در نیویورک، پیمان
مقابله با گرمایش زمین را امضا کردند. چین و آمریکا، دو کشوری که بیشترین حجم گازهای گلخانه‌یی را در جهان منتشر می‌کنند، از جمله امضاکنندگان این پیمان بودند. 
شماری از رهبران جهان از جمله جاستن ترودو نخست وزیر کانادا در مراسم امضای این پیمان‌ حضور داشته و سخنرانی کردند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا برای نشان‌دادن اهمیت این پیمان برای نسل‌های آینده، در این نشست با نوه کوچکش حضور یافته بود. هر یک از کشورهای امضا کننده، باید این پیمان را رسما مطابق قوانین داخلی خود نیز تصویب کنند. ۱۵ کشور نیز قبلاً این پیمان را تصویب کرده‌اند. متن پیمان مقابله با گرمایش زمین، حدود چهار ماه پیش، از سوی حدود ۲۰۰ کشور جهان، در نشست سازمان ملل‌متحد درباره تغییرات آب و هوا در پاریس تأیید شد. 
شرکت کنندگان متعهد شده‌اند که افزایش تولید گازهای گلخانه‌یی را «هر چه سریع‌تر» متوقف کنند. بر پایه این پیمان، ‌پس از سال ۲۰۵۰ آلاینده‌های گلخانه‌‌یی باید تا حدی که قابل جذب به وسیله جنگل‌ها و اقیانوسها باشد کاهش یابد. فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه گفت: «هرگز در تاریخ سازمان ملل پیش نیامده بود که ۱۷۰ کشور جمع شوند و پیمانی را به اتفاق هم امضا کنند. این پیمان اکنون چیزی بیش از یک تعهد است و تبدیل به متنی خواهد شد که وارد قوانین بین‌الملل می‌شود و برگشت‌ناپذیر است. 
لئوناردو دی کاپریو، هنرپیشه و سفیر صلح سازمان ملل در سخنرانی خود گفت: «امروز می‌توانیم به همدیگر تبریک بگوییم. اما این کار قطعا معنایی نخواهد داشت اگر به کشورتان برگردید و از اجرای وعده‌هایی که در چهارچوب این پیمان تاریخی داده اید سر باز بزنید. اکنون زمان اقدامی قوی و بی‌سابقه است. امضاکنندگان پیمان مقابله با تغییرات اقلیمی خود را متعهد می‌کنند که برای محدود کردن افزایش گرمای زمین به کمتر از ۲ درجه سانتیگراد تلاش کنند. پیش‌نویس این پیمان در سال ۲۰۱۵ در نشست پاریس تهیه شد و به تأیید ۱۹۵ کشور شرکت کننده در آن نشست رسید. باقی کشورهایی که در نشست نیویورک حضور نیافتند، در انتظار اجازه پارلمانهای خود برای امضای این پیمان هستند. 


******
اخیرا دانشمندان به سیاره ای دست پیدا کردند به نام سیاره  KELT-4Ab  که سیستم آن سه ستاره‌یی می‌باشد و 685سال نوری با زمین فاصله دارد. نکته قابل‌توجه در کشف جدید وجود یک سیاره است. سیستم‌های چند ستاره‌یی در جهان کاملاً رایج و معمول هستند و تخمین زده می‌شود که تقریبا نیمی از کل ستارگان بخشی از آن هستند، نکته عجیب و غیرمعمول در آن سیاره‌یی است با مدار گردشی دائم. سیاره KELT-4Ab  تنها به دور یکی از سه ستاره خود به نام KELT-A می‌چرخد و این چرخش سه روز طول می‌کشد. دو ستاره دیگر این سیستم به دور یکدیگر می‌چرخند. گردش یک دور کامل این جفت ۳۰ سال طول می‌کشد. از سوی دیگر چرخش آنها به دور ستاره اصلی این سیستم چهار هزار سال طول می‌کشد. 
کشف جدید، حکایت از وجود یک سیاره غول پیکر گازی دارد که از حیث اندازه یک و نیم برابر مشتری در منظومه شمسی است. پروفسور جاستین کرپ یکی از اعضای گروه کشف  KELT-4Ab می‌گوید: ”ما به‌دنبال یافتن این نکته هستیم که چگونه سیاره‌ها در مکان نهایی، درون مدار چرخش به دور ستارگان قرار می‌گیرند. تا اواسط دهه ۹۰ دانشمندان بر این عقیده بودند که سیاره‌های بزرگ گازی را تنها می‌توان در فاصله‌یی بسیار دور از مدار ستاره‌یی که به دور آن می‌چرخند یافت، مانند سیاره مشتری که در منظومه شمسی وجود دارد. اما کشف جدید، این فرضیه را به کلی تغییر داد".
برخی نظریه‌ها حاکی از آنستکه سیاره‌های غول‌پیکر گازی که مدار بسیار نزدیکی به خورشید خود دارند، به‌خاطر خارج شدن از مدار اصلی خود اینچنین به خورشیدشان نزدیک شده‌اند و احتمالاً یک سیاره دیگر آنها را از مدار اولیه‌شان بیرون انداخته است. 


******
بر اساس آخرین گزارشهای منتشر شده، تعداد کشته شدگان انفجار پتروشیمی ایالت وراکروس مکزیک روز چهارشنبه اول اردیبهشت حداقل به 24تن رسیده است. خانواده‌های قربانیان این حادثه در مقابل کارخانه پتروشیمی تجمع کرده و خواهان اطلاعاتی در مورد وضعیت نزدیکان خود شدند. در این حادثه 136تن مجروح شدند که حال 13تن از آنها وخیم گزارش شده است. بنا‌به گزارشات منتشر شده، عصر پنجشنبه دوم اردیبهشت هنوز بوی آمونیاک به‌شدت به مشام می‌رسید و ستونی از دود خاکستری از محل حادثه به آسمان بلند بود.

******
معاون توسعه روستایی کابینه حسن روحانی به 33هزار روستا و آبادی کشور که تخلیه شده و متروکه هستند، اعتراف کرد. ابوالفضل رضوی آمار روستاهای کشور را 64هزار روستا اعلام کرد و گفت: 39هزار روستا، بالای 20 خانوار و بقیه زیر 20 خانوار در آن ساکن هستند. وی گفت: ”نرخ رشد اقتصادی ما قرار بود در برنامه پنجم توسعه، هشت درصد باشد که متأسفانه از این نرخ بسیار فاصله داریم. قرار بود نرخ بیکاری و تورم نیز تک رقمی باشد که متأسفانه این چنین نیز نشده است". 
معاون روستایی کابینه حسن روحانی همچنین گفت: ”21 میلیون و 500هزار نفر از جمعیت کشور، روستایی و عشایری است که بی‌توجهی به روستاها و عشایر به‌معنی افزایش حاشیه نشینی در شهرها خواهد بود".
گفتنی است، محمدرضا نارویی مدیرعامل شرکت آب رژیم در استان سیستان و بلوچستان اعتراف کرد هم اینک بیش از ۶۲ درصد روستاهای استان سیستان و بلوچستان از نعمت آب آشامیدنی روستایی محرومند و ۹۸۱ روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شوند که با توجه به کمبود بارشهای جوی، تا سال آینده به هزار و ۴۰۰ روستا افزایش خواهد یافت.