صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۲۹، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه برای دیداری یک روزه به همراه یک هیئت سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد. وی در حساب توییتر خود نوشت: «برای بار دوم  بعد از توافق هسته ای به ایران می‌روم، این دفعه به ریاست یک هیات متشکل از هفت کمیسیونر برای آغاز همکاریهای ایران و اروپا». مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز قبل از سفرش در بیانیه ای اعلام کرده بود: این دیدار گامی مهم در راستای ایجاد روابط بین اتحادیه اروپا و ایران براساس تعاون و همکاری است. این درحالیست که در آستانه سفر فدریکا موگرینی، به ایران بیش از ۶۰ نماینده پارلمان اروپا در نامه‌ای از او خواستند تا در سفر خود به تهران گفت‌وگو درباره مسائل حقوق بشری را در اولویت برنامه‌هایش قرار دهد و از این سفر به عنوان فرصتی برای طرح مشکلات مربوط به حقوق بشر در ایران استفاده کند. خانم موگرینی اما در کنفرانس خبری در تهران، از مشکلات مربوط به حقوق بشر حرفی نزد. همزمان با سفر خانم موگرینی به تهران، 3 تن با نامهای اختصاری، ع.م 29 ساله، د.الف 31 ساله و ف.و 51 ساله در زندان مرکزی رشت اعدام شدند. در خبری دیگر رژیم روز شنبه 28فروردین حکم اعدام یک زندانی را در تهران صادر کرد. گفتنی است در یک هفته گذشته و در جریان سفر نخست وزیر ایتالیا و فدریکا موگرینی به ایران برای تجارت، 18زندانی در کرج، تبریز، کاشمر و رشت به‌دار آویخته شده اند. بامداد پنجشنبه 26فروردین نیز رژیم یک زن زندانی را در زندان کاشمر حلق‌آویز کرد. وی آمنه رضاییان نام داشت و 43ساله و اهل تایباد بود. یک زن دیگر نیز به نام خاور ب در زندان کاشمر با خطر اعدام قریب‌الوقوع روبروست. 
هم‌زمان با سفر نخست‌وزیر ایتالیا به ایران، 19 تن از برجسته‌ترین روشنفکران و هنرمندان این کشور طی بیانیه‌یی که توسط
انجمن حقوق‌بشری به قابیل دست نزنید منتشر شده است، نقض فاحش حقوق‌بشر و موج اعدامها از جمله استمرار اعدام نوجوانان توسط حکومت آخوندها را محکوم کردند و خواهان حسابرسی از رژیم شدند.
همچنین کمیته ایتالیایی پارلمانترها و شهروندان برای ایران آزاد که در برگیرنده نمایندگانی از گروه‌های مختلف پارلمانی است، اطلاعیه‌یی را در محکومیت سفر نخست‌وزیر ایتالیا به ایران صادر کرد. 


******
روز پنجشنبه 26 فروردین، اجلاس سران کشورهای اسلامی، حزب‌الله و اعمال تروریستی آن در منطقه و حمایتش از جریانها و گروههای تروریستی را که امنیت و آرامش کشورهای عضو کنفرانس اسلامی را متزلزل کرده است، در بیانیه ای محکوم کرد. این بیانیه در حالی صادر شد که حسن روحانی رئیس‌جمهور و جواد ظریف وزیر خارجه و دیگر سرکردگان رژیم ایران در روزهای گذشته با تمام قوا تلاش کردند بندهای فوق را از بیانیه پایانی این اجلاس حذف کنند، اما موفق نشدند بطوری که روحانی در جلسه پایانی کنفرانس شرکت نکرد. کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه 27 فروردین خود اعلام کرد که "آخوندهای حاکم به‌دنبال عقب‌نشینی اجباری از بمب اتمی و در محاصره بحرانهای اجتماعی و اقتصادی و تضادهای درونی خود، برای به تأخیر انداختن سرنگونی محتوم رژیم شان بیش از پیش خود را نیازمند دست‌اندازی به کشورهای منطقه یافته‌اند". تلویزیون الجزیره گزارش داد: حسن روحانی در دومین روز از اجلاس استانبول شرکت نداشت چرا که 4 محور از بیانیه پایانی بیانیه به فرقه‌گرایی، دخالت در کشورهای خارجی، عدم پایبندی به حسن همجواری و دخالتهای این رژیم در عربستان سعودی و هدف قرار دادن سفارت عربستان سعودی اشاره روشنی داشت. 


******
سیل، باران و کولاک برف در هفته ای که گذشت، 152 شهر و روستای ایران را فرا گرفت و 6 کشته و مفقود بر جای گذاشت. هم‌چنین بر اثر جاری شدن سیل بیش از100 پل بزرگ و کوچک تخریب شدند. در استان لرستان راه ارتباطی 80روستا و هم‌چنین آب آشامیدنی 143 روستا قطع شده است. سیل خساراتی به زیر ساختهای استان کهگیلویه وارد کرده و برخی از پلهای این منطقه ریزش و یا ترک برداشته است و احتمال ریزش آن وجود دارد. گفته می شود بیشترین خسارات در استانهای ایلام، لرستان و خوزستان بوده است. 


******
نیروی انتظامی تهران بزرگ روز شنبه 28فروردین اعلام کرد: «دور جدید برخورد با بدپوششی شروع شده است». خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران گفت: «فرماندهی انتظامی تهران علاوه بر بدپوششی، دو موضوع آلودگی صوتی و کشف حجاب را هم از جمله موضوعهایی خواند که در این دوره از عملیات نیروی انتظامی با آنها برخورد خواهد شد». بر اساس اعلام نیروی انتظامی تنها در سال 1392 نزدیک به 3میلیون مورد برخورد توسط گشتهای ارشاد صورت گرفته است. تعداد قابل توجهی از این افراد نیز دستگیر و به دادگاههای رژیم تحویل داده شدند. 

******
بر اساس گزارش سایت مجاهدین خلق، نیروهای حکومتی طی هفته گذشته و در آستانه سالگرد اعتراضات مردم خوزستان در سال84، تعدادی از شهروندان عرب در خوزستان را دستگیر کردند که از سرنوشت برخی از آنان اطلاعی در دست نیست. 
بنا‌به خبرهای منتشر شده هشت تن روز یکشنبه 22فروردین در مناطق ”ویس“ و ”مویلحه“ در شمال شهر اهواز دستگیر شدند. در موج دیگری از این دستگیریها در تاریخ 25فروردین نیز سه تن از اهالی ”آهن افشار“ اهواز به نامهای سجاد هلالی ۲۷ ساله، عبدالله حزباوی ۲۴ ساله، «سجاد حیدری» و هم‌چنین تعدادی در شهر شوش دستگیر و روانه زندانها شدند. اسامی تعداد دیگری از دستگیر‌ شدگان در شهر شوش عبارتند از: علی دبات ۱۸ ساله، علی کعبی ۲۷ ساله، میلاد دبات ۲۲ ساله، فیصل دبات ١٧ ساله و مصطفی دبات ١٧ ساله. 


زنان به جای پوشاندن موهای خود، آنها را کوتاه می کنند

خبرگزاری حکومتی فارس 22 فروردین نوشت: «افراد بدحجاب این روزها شیوه جدیدی برای بدحجابی هنگام رانندگی و فرار از دست مجریان قانون پیدا کرده‌اند... آنها شیوه‌ای یافته‌اند تا دیگر نه نیازی به روسری و شال داشته باشند و نه خودرویشان از سوی مأموران متوقف شود. کوتاه کردن موهای سر به اندازه موهای مردان و پسران (مدل پسرانه). بنابر این مأمورانی که از دور آنها را می‌بینند به تصور اینکه این افراد مرد هستند، مانع حرکت آنها نمی‌شوند». اخبار زندان؛

 مادر زندانی سیاسی حسین رونقی ملکی، پس از ملاقات با فرزندش در زندان اوین گفت: حال پسرش به‌دلیل اعتصاب‌غذا وخیم است. وی افزود: "روز سه‌شنبه او را به دکتر متخصص در بیرون از زندان اعزام کردند که پزشک گفت وضعیتش خطرناک است و باید زودتر اعتصابش را بشکند و بستری شود. اما حسین می‌گوید تا تغییر نکردن شرایط دست از اعتصاب برنمی‌دارد".  
زندانی سیاسی حسین رونقی در ۲۲ آذر ماه ۸۸ در خانه پدری‌اش در شهر ملکان آذربایجان شرقی بازداشت شد. دستگاه قضاییه رژیم وی را به بهانه ’اقدام علیه امنیت رژیم’ در دادگاه به ریاست پیرعباسی به ۱۵ سال حبس محکوم کرد. وی از روز هفتم فروردین در اعتراض به شرایط غیرانسانی زندان در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد. 

 زندانی سیاسی افشین سهراب‌زاده که در زندان میناب تبعید می باشد نیز در اعتراض به ممانعت مسئولین زندان از رسیدگیهای پزشکی، از ۲۳ فروردین با دوختن لبان خود دست به اعتصاب‌غذا زده است. این زندانی سیاسی از سرطان روده رنج می‌برد و اکنون نیز دچار مشکلات تنفسی و خونریزی داخلی است. دادستانی در اعطای مرخصی پزشکی سنگ‌اندازی می‌کند. با وجود انتشار بیانیه سازمان عفو بین‌الملل که خواستار اقدام فوری در مورد وضعیت افشین سهراب‌زاده زندانی سیاسی محبوس و تبعیدی در زندان میناب شده بود، هیچ اقدامی صورت نگرفته است. 

 زندانی سیاسی امیر امیرقلی در زندان اوین، روز شنبه 8 فرودین هشتمین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر گذاشت. وی در اعتراض به فشارهای ضدانسانی و رعایت نکردن اصل تفکیک جرایم اعتصاب‌غذا کرده است که هیچ پاسخی به اعتراض وی داده نشده است. 
 امید کوکبی، فیزیکدان زندانی ایرانی، به سرطان کلیه در زندان اوین مبتلا شده است. 
وکیل وی سعید خلیلی 28 فروردین گفت: «تومور بدخیم در کلیه راست» موکلش، پس از آزمایش‌ها و معاینه‌های متعدد بیمارستانی تشخیص داده شده است. به گفته وکیل مدافع امید کوکبی، او «نیازمند جراحی فوری و برداشت کامل کلیه به همراه تومور بدخیم کلیوی است که باید هر چه زود‌تر صورت پذیرد». وی هشدار داد: «هرگونه تعلل می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به بار آورد». امید کوکبی، ۳۰ ساله، فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و دانشجوی مقطع فوق دکتری فیزیک اتمی در دانشگاه تکزاس آمریکا بود که در سال ۱۳۸۹ برای دیدار با خانواده‌اش به ایران آمد، اما در روز ۱۰ بهمن همان سال هنگام ترک کشور در فرودگاه خمینی بازداشت شد. او پس از ۱۵ ماه بازداشت موقت در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به اتهام ارتباط با «دولت‌های متخاصم» به ده سال زندان محکوم شد. تعدادی از شخصیت‌ها و نهادهای سرشناس بین‌المللی از جمله 18 برنده جایزه فیزیک نوبل، در نامه‌های جداگانه‌ای خطاب به مقامات رژیم، خواستار آزادی این دانشجوی نخبه ایرانی شده‌ بودند. 

******
380تن از شهروندان در اسلام‌آباد غرب در استان کرمانشاه به علت یک عامل ناشناخته در این شهر مسموم شده و دچار اسهال و استفراغ گردیدند. برخی رسانه‌ها، بارندگیهای اخیر و احتمال آلوده شدن آب آشامیدنی را عامل اصلی مسمومیتها عنوان می‌کنند. رژیم تاکنون اقدامی برای جلوگیری از گسترش این بیماری انجام نداده است. ******
روز چهارشنبه 25فروردین در بابل، یک کارگر 35ساله بر اثر سقوط از ساختمان خوابگاه دانشجویی در این شهر در دم جان سپرد. در همین روز در شهرستان باسمنج استان آذربایجان شرقی یک کارگر 37ساله که در ساختمان نیمه کاره‌یی کار می‌کرد سقوط کرد و به‌دلیل شدت جراحات وارده جان باخت. یک کارگر دیگر در یک واحد شن شویی در شهر کاشمر در استان خراسان روز25فروردین، با سقوط در عمق ۶۰ متری در یکی از چاه‌های قنات جان باخت. هم‌چنین در تهران روز چهارشنبه 25فروردین کارگر جوشکار میانسالی که مشغول کار در یک چاپخانه بود، بر اثر بی‌احتیاطی و دستکاری برق فشار قوی ناگهان دچار برق گرفتگی شدید شد و به داخل چاهک پست برق پرتاب و مصدوم گردید. در شهرستان محلات نیز روز 23فروردین دو کارگر در معدنی در شهرستان محلات در حال کار بودند که بر اثر سقوط بیل لودر، یکی از آنها در دم جان باخت و کارگر دیگر که مصدوم شد. 

******
بنا به خبر منتشر شده در سایت مجاهدین خلق، مأموران وزارت اطلاعات ظهر پنجشنبه 19فروردین، در پنجمین سالگرد 19فروردین 1390 در اشرف، که 36 تن بدست نیروهای عراقی به قتل رسیدند، به منزل خواهر مهدیه و اکبر مددزاده از قربانیان 19 فروردین، در کرج یورش برده و تا ساعت 23 شب در کمین میهمانان احتمالی بودند که ممکن است به‌خاطر سالگرد شهیدان به منزل اقوامشان بیایند. ماموران حکومتی با بازرسی تمامی وسایل منزل خانم اعظم مددزاده، خواهر مهدیه و اکبر و همسرش آقای کریم کهندل و فرزند 13ساله آنان را به اطلاعات کرج منتقل کردند. از روز 19فروردین تا کنون خانم اعظم مددزاده و کریم کهندل در بازداشت می‌باشند. بر اساس گفته اعضای خانواده، هر دو نفر در بند اطلاعات سپاه در زندان گوهردشت کرج محبوس هستند و هیچ دلیلی برای این بازداشت به سایر اعضای خانواده که این موضوع را پیگیری کرده‌اند، داده نشده است. فرزند 13 ساله در همان شب بیستم فروردین آزاد شد، اما هنوز اطلاعی از وضعیت و دلیل بازداشت این خانواده در دست نیست.

******
در تاریخ 14 دیماه 1393، 33تن از جوانان روستای نصیرآباد شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان، در پی یورش پاسداران به‌صورت جمعی به بهانه کشتن ماموران انتظامی و بسیجی، بازداشت شدند. این جوانان در ملاقات با خانواده‌های خود گفته‌اند “برای اخذ اعترافات دیکته شده مورد شکنجه ”قرار گرفته‌اند. اما با گذشت 460روز 10تن از این جوانان همچنان در شکنجه‌گاههای این رژیم زندانی هستند.

اخبار اعتراضی؛

- نزدیک به 5هزار تن از بازنشستگان صنعت فولاد کشور که شمار زیادی از آنان از اصفهان به تهران آمده بودند، روز یکشنبه 29فروردین در اعتراض به دیر واریز شدن حقوق بازنشستگی و مشکلات  مربوط به بیمه‌ مقابل مجلس رژیم تجمع کردند.
همزمان، صبح یکشنبه 29فروردین جمعی از معلمان نهضت سواد آموزی مقابل مجلس رژیم تجمع و به نداشتن امنیت شغلی و قراردادی بودنشان اعتراض کردند. 


- کشاورزان شهر خِنِجین از توابع شهرستان فراهان در استان مرکزی روز پنجشنبه 26فروردین در اعتراض به توقیف تراکتورهایشان که در حال شخم زدن زمینهای کشاورزی بودند اعتراض و در مقابل بخشداری خنجین تجمع کردند. به گفته کشاورزان آنان نقشه‌یی از اراضی کشاورزی این منطقه متعلق به سال 1342 را در دست دارند که نشان می‌دهد این زمینها که در حال حاضر منابع طبیعی اجازه کشت آنها را نمی‌دهد، متعلق به کشاورزان است اما کارگزاران رژیم در این اداره درصدد ضبط و مصادره این زمینها می باشند.
- در راسک بلوچستان تعقیب خودروی یک شهروند توسط ماموران نیروی انتظامی در 24 فروردین‌ماه و واژگون شدن خودرو منجر به تجمع اعتراضی مردم شد.  
 - روز چهارشنبه 25 فروردین‌ماه کارگران اخراجی چاپخانه مجاب در عباس آباد شهر ری در اعتراض به اخراج‌ و پرداخت نشدن حقوق اسفندماه و عیدی سال 95 دست به تجمع زدند. کارگران اخراج شده به مد ت 20سال سابقه کار داشته‌اند.
- در تهران جایگاه‌داران در اعتراض به اظهارات توهین‌آمیز زنگنه وزیر نفت حسن روحانی که گفته بود: "جایگاه داران کم فروشی و تخلف می کنند"، دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع روز چهارشنبه 25 فروردین‌ در بلوار معلم تهران برگزار شد. 
- در مشهد نیز روز 25 فروردین جایگاه‌داران بنزین نسبت به سخنان زنگنه وزیر نفت رژیم دست به تجمع اعتراضی زدند. 
- 200 تن از رانندگان معدن گُل گُهَر سیرجان، روز سه‌شنبه 24فروردین در اعتراض به کاهش کرایه بار، اعتصاب کردند. آنها با آتش زدن لاستیک، جاده منتهی به مجتمع صنعتی این معدن را مسدود کردند. 
- جمعی از مالباختگان مؤسسه ثامن‌الحجج روز سه‌شنبه 24فروردین در مقابل بانک مرکزی در خیابان میرداماد در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواهان برگرداندن پولهای به غارت رفته خود شدند. بانک مرکزی رژیم در اطلاعیه‌یی اعلام کرده بود که طلب مالباختگان توسط بانک پارسیان پرداخت خواهد شد که انجام نشده است. 

******

در حالی که به روز جهانی کارگر نزدیک می شویم، کارگران ایران همچنان با اخراج و بیکاری روبرو هستند. کارگزاران رژیم در کارخانه کاشی یزد در شروع سال جدید 100تن از کارگران این کارخانه را اخراج کردند. به گفته کارگران این واحد صنعتی که در محور یزد ـ اردکان واقع است این اخراج در تاریخ اول فروردین ماه سال جاری صورت گرفت. پیش از این نیز حدود 80تن از کارگران قراردادی این کارخانه در فاصله زمانی یک سال گذشته اخراج شده بودند. 
******
مجلس رژیم روز سه‌شنبه 24فروردین حذف یارانه 24 میلیون نفر از مردم ایران را تصویب کرد. به گزارش رسانه‌های حکومتی مجلس رژیم هنگام بررسی لایحه بودجه سال 95دولت حسن روحانی با حذف یارانه نقدی سه دهک بالای اقتصادی ایران در این لایحه، تعداد این افراد را ۲۴ میلیون نفر اعلام کرده است. 
مصوبه مجلس می‌گوید کارکنان دولت که بیش از ۳۵ میلیون تومان در سال حقوق دریافت کنند، از دریافت یارانه نقدی محروم خواهند شد. 
 گفتنی است پرداخت یارانه نقدی هنگامی مطرح شد که رژیم می‌خواست قیمت حاملهای انرژی را به‌طور جهشی و چندبرابر افزایش دهد و در همین رابطه، قرار شد بخشی از درآمد حاصله از افزایش قیمت سوخت به‌عنوان یارانه نقدی به مردم و بخشی هم به‌عنوان یارانه تولید به تولیدگران پرداخت شود. یارانه تولید خیلی زود قطع شد و اکنون نوبت به یارانه‌های نقدی مردم رسیده است. با این اقدام رژیم سالانه 13هزار میلیارد تومان معادل تقریبا 4میلیارد دلار را  یا به حسابهای بانکی آخوندها و آقازاده‌ها و پاسداران ریخته خواهد شد، یا صرف سرکوب و صدور بمب و تروریست به سوریه و عراق و غیره… و صرف پروژه موشکی رِژیم خواهد شد. همزمان با قطع یارانه نقدی یک سوم از مردم، اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی در تلویزیون رژیم (26اسفند) گفت که مردم در سال آینده انتظار ارزانی نداشته باشند. 


******
زمین لرزه‌یی به قدرت 7 و 8دهم ریشتر سواحل اکوادور را لرزاند. شدت این زمین‌لرزه به حدی بود که در کیتو، پایتخت این کشور نیز احساس شد. بلافاصله هشدارهایی مبنی بر احتمال وقوع سونامی صادر گردید. گزارش‌های اولیه حاکی از کشته شدن دهها نفر می باشد. مرکز هشداردهی سونامی در اقیانوس آرام اعلام کرد «بنا بر پارامتر‌های اولیه این زمین‌لرزه، احتمال وقوع سونامی در منطقه‌یی به وسعت ۳۰۰ کیلومتری از مرکز لرزش وجود دارد». مرکز لرزه‌نگاری آمریکا می‌گوید در واقع دو زلزله ثبت شده‌ که یکی ۱۱ دقیقه پس از دیگری رخ داده است. نخستین زمین‌لرزه ۴.۸ ریشتر و دومی ۷.۸ ریشتر بوده‌است. به نقل از خبرگزاری فرانسه مقامات پرو گفته‌اند زمین‌لرزه در شمال آن کشور نیز احساس شده‌است. مرکز لرزه‌نگاری آمریکا، عمق زمین‌لرزه را ۱۹ کیلومتری سطح زمین، در نزدیکی ساحل اکوادور، در غرب آن کشور، اعلام کرده‌ است. 
در خبری دیگر زمین‌لرزه شش و چهار دهم ریشتری، جنوب ژاپن را لرزاند. این زمین‌لرزه 9کشته و صدها مجروح برجای
گذاشته است. به گزارش سازمان هواشناسی ژاپن این زمین‌لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به‌وقوع پیوست. شرکت برق ژاپن اعلام کرد به دو نیروگاه هسته ای ژاپن در این منطقه آسیبی نرسیده است. حدود ۲۰ درصد از بزرگترین زمین‌لرزه‌های جهان در ژاپن رخ می‌دهد اما به‌دلیل ضد زلزله بودن ساختمانها و زیرساختها، خسارات ناشی از این زمین‌لرزه‌ها در مقایسه با باقی نقاط جهان، محدود است.


******
فعالان جنبش «دختران ما را باز گردانید» به یاد بیش از ۲۰۰ دانش‌آموز دختری که از
دو سال پیش اسیر گروه بنیادگرای بوکوحرام می باشند، در خیابانهای ابوجا، پایتخت نیجریه دست به راهپیمایی زدند. در 14 آوریل 2014، بنیادگرایان بوکوحرام، با یورش به مدرسه‌یی در شمال شرقی این کشور، ۲۷۶ دانش‌آموز دختر را به‌گروگان‌ گرفتند. گفته می‌شود چندی بعد ۵۷ نفر از این گروگانها موفق به فرار شدند اما همچنان از سرنوشت ۲۱۹ نفر از آنها اطلاعی در دست نیست. روز سه‌شنبه شبکه تلویزیونی «سی ان ان» ویدیویی را پخش کرد که در آن ۱۵ دختر محجبه ‌شهادت می‌دهند که از ربوده شده‌های مدرسه چیبک هستند. دست کم دو مادر از طریق این ویدیو فرزندان دربند خود را شناسایی کرده‌اند. تاریخ ضبط این ویدیو ۲۵ دسامبر ۲۰۱۵ بوده است. بوکوحرام از ابتدای سال ۲۰۱۴ تاکنون دست‌کم ۳۰۰۰ کودک را در نیجریه ربوده است. از این کودکان غالباً به‌عنوان خدمتکار، برده جنسی، سرباز کودک یا عامل حمله انتحاری استفاده می‌شود.