صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۲۲، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

 روز گذشته شنبه 9 آوریل، ایرانیان آزادیخواه اتاوا در جوار پارلمان کانادا روبروی
ساختمان دفتر نخست وزیر این کشور، به موج اعدامها اعتراض و نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کردند. آنها همچنین یاد شهدای 19 فروردین 90(8 آوریل 2011) در کمپ اشرف در عراق، محل اقامت پناهندگان ایرانی را گرامی داشتند. حمله نیروهای عراقی، به خواست خامنه ای به ساکنین بی سلاح اشرف، با تجهیزات نظامی 36 کشته و 350 زخمی برجای گذاشت. 

 ******
خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه ۲۰ فروردین به نقل از دادستانی فدرال آلمان گزارش داد که کیفرخواست دو مامور ایرانی رژیم در آلمان در دادگاه برلین صادر شد. به گفته دادستانی آلمان، میثم. پناهی تا ژانویه ۲۰۱۳ و سعید رحمانی تا ماه اوت ۲۰۱۴ برای دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم ایران جاسوسی می‌کرده‌‌اند و ماموریت آندو گردآوری اطلاعات مربوط به اعضای سازمان مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت ایران در آلمان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.
در همین رابطه دبیرخانه شورای ملی مقاومت 21 فروردین، ضمن استقبال از این کیفرخواست، اعلام کرد که مقاومت ایران در روز ۶ آبان در اطلاعیه یی اعلام کرد: «پناهی و همدستانش» از اردیبهشت ۱۳۹۱ از لیبرتی اخراج شدند. آنها سپس به هتل مهاجر تحت کنترل اطلاعات و نیروی قدس رژیم ایران در بغداد رفتند و در آنجا توسط کیانمهر با نام مستعار سجاد از ماموران قدیمی اطلاعات و نیروی قدس توجیه شدند.
سجاد که با اسامی فیسبوکی «علی شمالی» و «علی ساحلی» با ماموران رژیم ارتباط برقرار می کرد، به تازگی تلاش کرده است با اسم «علی چناره ای» و «علی راستگو» با چندین نفر دیگر در آلمان ارتباط برقرار نموده و آنها را به خدمت بگیرد.  بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت، سجاد از ۳۰ سال قبل در دستگاههای اطلاعاتی رژیم کار می کرده و در عملیات تروریستی در منطقه نیز شرکت داشته است.
 سجاد، همچنین مسعود دلیلی را نیز بعد از آن که از اشرف به هتل مهاجر رفت به خدمت گرفت به نحوی که در روز ۱۰ شهریور 1392 راهنمای نیروهای مهاجم به اشرف شد که طی آن ۵۲ تن از مجاهدین با دستهای بسته به قتل رسیدند. مهاجمان برای رد پاک کنی، دلیلی را نیز به قتل رساندند و صورت او را با اسید سوزاندند که شناخته نشود.
سجاد و دیگر مأموران اطلاعات رژیم، همچنین اسامی ساکنان لیبرتی که به خارج از عراق منتقل می شوند را منتشر می کنند. 
مقاومت ایران از دولت آلمان و مسئولان ذیربط خواست جزییات پرونده جاسوسی و فعالیتهای غیر قانونی رژیم و مامورانش در آلمان را فاش نموده و در اختیار افکار عمومی قرار دهد. مقاومت ایران همچنین نسبت به خطرات حضور ماموران وزارت اطلاعات در کشورهای اروپایی و آمریکا برای امنیت پناهندگان ایرانی قویا هشدار دادو به خصوص از آلمان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست در اجرای مصوبه شورای اتحادیه اروپا در آوریل ۱۹۹۷ مأموران اطلاعاتی رژیم ایران را محاکمه، مجازات و اخراج نمایند.  


اخبار اعتراضی؛

 صبح شنبه 21فروردین کارگران فاز19 عسلویه در اعتراض به پرداخت نشدن 5ماه حقوق عقب‌افتاده در محل ورودی این فاز دست به تجمع زدند. کارگران فاز 19عسلویه در آستانه سال جدید نیز چندین بار به عدم پرداخت حقوق عقب‌افتاده خود اعتراض کردند. در همین روز کسبه پاساژ صفویه تهران، واقع در خیابان ولیعصر روبه‌روی پارک ملت، در اعتراض به اخاذی مالیاتی و جریمه‌های سنگین دست به اعتصاب زده و مغازه‌های خود را بستند. 

 جمعی از دبیران دبیرستانهای استان البرز در اعتراض به پرداخت نشدن 7ماه حق الزحمه، تصمیم گرفتند، اضافه کاری خود را لغو کرده و از حضور در کلاسهای درس خودداری کنند. معترضان طی بیانیه‌یی خطاب به همکاران خود نوشتند: ”جهت ممانعت از ظلم مضاعف بر خود، با ما همراه شوید، ما از روز شنبه 21فروردین 95، از حضور در مدرسه به‌عنوان اضافه کار خودداری می‌کنیم". 


 دستفروشان کرج، ساعت 10 صبح شنبه 21فروردین در مقابل ایستگاه متروی گلشهر، بار دیگر با مأموران شهرداری که 5 خودروی ماموران نیروی انتظامی آنها را پشتیبانی می کردند و قصد جمع کردن بساط آنها را داشتند، درگیر شدند. ماموران اجناس 5 تن از دستفروشان را مصادره و دو تن را نیز دستگیر کردند. دستفروشان با ماموران درگیر شدند و یکی از آنها را کتک زدند که به بیمارستان منتقل شد. از ابتدای سال 95 این چندمین بار است که مأموران شهرداری به کمک مأموران نیروی انتظامی به دستفروشان حمله و اموال آنان را غارت می‌کنند. 

 کارگران کارخانه گونی بافی کاشان و کارگران کارخانه پارسیلون خرم آباد در روز پنجشنبه 19 فروردین در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و اضافه کاری و حتی شب کاری، اعتصاب و تجمع کردند.
کارگران نی بر مجتمع نیشکر هفت‌تپه صبح پنجشنبه 19فروردین در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقشان دست به تجمع زدند. در روز 15اسفند 94 بیش از هزار کارگر هفت‌تپه دست به تجمع اعتراضی زده بودند، و در 19اسفندماه 94 کارگران نیشکر هفت‌تپه با مسدود کردن درب‌های واحد آسیاب کارخانه مانع ورود کامیونهای حامل خوراک نی به آسیاب شدند. کارگران معترض می‌گویند چند سال است که کارفرمای مجتمع نیشکر هفت‌تپه به بهانه شرایط بد اقتصادی، حقوق و بیمه آنان را با تأخیر پرداخت کرده است. 

 کارگران کارخانه ایستک کردستان به‌دلیل برکنار شدن از کار و تمدیدنشدن قراردادهایشان برای سال 95، طی روزهای گذشته در مقابل استانداری دست به تجمع اعتراضی زدند. کارخانه ایستک دارای دو شعبه اصلی در استانهای کردستان و گیلان است و بیش از 1500نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در این واحد تولیدی مشغول به کار بودند. در حال حاضر شعبه کردستان آن ورشکست شده و شعبه رشت آن نیز غیرفعال است. 

اخبار زندان؛


 رژیم روز شنبه 21فروردین پنج زندانی را در زندان لاکان رشت به‌دار آویخت. اعدام شدگان از اهالی شهرهای مختلف از جمله تهران، مشکین شهر و لاهیجان بودند. رشید کوهی، جواد میرزاده و حسین فرهادی اسامی سه تن از اعدام شدگان در زندان رشت می باشد ولی نام دو زندانی دیگر مشخص نشده است. رشید کوهی دانشجو بود و در شهریور  
90 در پست بازرسی رودبار در استان گیلان به اتهام ساختگی مواد مخدر دستگیر و در دادگاه رژیم به اعدام محکوم گردید. او از داشتن وکیل محروم بود. سازمان عفو بین‌الملل روز 20 فروردین در بیانیه‌یی با اعتراض شدید به محکومیت رشید کوهی خواستار توقف حکم اعدام او شده بود. 

 زندانی سیاسی اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان که در اسفند 94در دادگاههای رژیم به شش سال حبس محکوم شد همراه با زندانی سیاسی جعفر عظیم زاده دبیر هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، که در 18آبان 94 به شش سال زندان محکوم گردیده، طی اطلاعیه مشترکی اعلام اعتصاب‌غذای نا محدود کردند. در این اطلاعیه آمده است که این اعتصاب در اعتراض به احکام دادگاههای رژیم علیه معلمان و کارگران، و سرکوب تشکلهای کارگری و غارت حقوق کارگران و معلمان و سایر اقشار و گسترش بی‌عدالتیها انجام می‌گیرد. 

 هفت‌تن از هموطنان آذری که در اعتراض به برنامه توهین‌آمیز تلویزیون رژیم به نام فیتلیه دستگیر و در زندان اردبیل محبوس هستند تحت فشارهای ضدانسانی قرار گرفته‌اند. منابعی که این خبر را انتشار داده اند می گویند: به گفته خانواده‌های این زندانیان آنها به علت کمبود جا و ازدیاد بیش از حد زندانیان مجبور هستند برای استراحت در سالن بند و در محل تردد زندانیان استراحت کنند. آنها همچنین از نبود حداقلهای بهداشتی و نظافت در بند تحت فشار و در معرض بیماریهای مختلف هستند. 
این زندانیان تهدید کرده‌اند در صورت عدم رسیدگی به خواستهایشان دست به اعتصاب جمعی خواهند زد. از دیگر اتهامات این زندانیان، برافراشتن پلاکاردی در حمایت از عباس لسانی و دیگر زندانیان سیاسی با حضور در ورزشگاه تختی اردبیل عنوان شده است. 


آتنا فرقدانی کاریکاتوریست زندانی که از دیماه 93 به‌خاطر کشیدن یک کاریکاتور از اعضای مجلس رژیم در زندان به‌سر می‌برد، هم‌چنان در بند زنان زندان اوین در وضعیت بلاتکلیف و در انتظار رأی دادگاه تجدیدنظر می باشد. 
آتنا فرقدانی به‌خاطر دست دادن با وکیلش در روز 11مهر 94 به دادگاه رژیم احضار شد، تا حکم دیگری برای وی صادر شود. آتنا فرقدانی اولین بار در شهریور 93 به‌خاطر کشیدن کاریکاتوری که در آن اعضای مجلس رژیم به‌صورت حیواناتی تصویر شده بودند که قوانین ضد زن را به تصویب می‌رسانند، دستگیر و پس از دو ماه به قید وثیقه آزاد شد. او پس از آزادی ویدیویی را روی یوتیوب به نمایش گذاشت که هتک حرمت از زنان در زندانهای رژیم را افشا کرد. آتنا فرقدانی در دی ماه 93 بار دیگر دستگیر و به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به رهبری، رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس و مأموران بند ۲ الف سپاه در حین بازجویی» به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم گردید. این زن کاریکاتوریست در روز 14شهریور 94 جایزه شجاعت «شبکه بین‌المللی در دفاع از حقوق کاریکاتوریستها» را به خود اختصاص داد. 
  

******
شب سه‌شنبه 16فروردین گوهر عشقی مادر ستار بهشتی بر اثر فشارهای روحی و روانی دچار حمله شدید عصبی شد و به درمانگاه منتقل گردید. بر اساس اطلاعات به روز شده، ساعات پایانی روز جمعه 20 فروردين یکی از ماموران امنیتی با مراجعه به بیمارستان رسول اکرم، جلسه‌ای محرمانه را با پرستاران و دکتر معالج خانم عشقی برگزار کرد. پس از این جلسه، «محدودیت ملاقات» برای فعالان سیاسی و مدنی برای خانم عشقی وضع شد. بر اساس این گزارش، برخی فعالین سیاسی و مدنی نیز اجازه پیدا کرده‌اند تنها ۳ دقیقه با گوهر عشقی ملاقات کنند و پس از آن به بیرون از اتاق بیمار هدایت شده‌اند. بر اساس برخی منابع خانم عشقی از اين كه يكی از زندانيان سابق آخرين نامه ستار از زندان را به خانواده ستار بهشتی تحويل نمی داده تحت فشار بوده است. گفته می شود اين نامه متعاقبا توسط محمد نوری زاد دريافت و به بانو گوهر عشقی تسليم شده است. پيش از اين سحر بهشتی (خواهر ستار بهشتی شهيد) دررابطه با بيماری مادرش و در اشاره يی تلويحی به موضوع فوق الذكر كه منجر به فشار روحی به مادرش شد، در صفحه فيس بوك خود نوشته بود: مادر بدليل برخی فشارهای عصبی ايجاد شده در اين روزها از سوی برخی مدعيان دوستی با ما و همچنين ايجاد فضايی بدور از انسانيت و اخلاق، دچار شوك و سكته خفيف شدند و پس از مراجعه به پزشكشان دستور بستری شدن فوری ايشان را صادر كردند. و به زودی مادر مهر سكوتش را خواهد شكست و روی ديگر سكه برخی از متقلبان مدعيان مبارزه و آزاديخواهی را افشا می كند”. 

 ******
روز شنبه 21فروردین یک دختر نوجوان 15ساله تبریزی از طبقه دهم ساختمانی در خیابان دامپزشکی تبریز خود را به پایین پرت کرد و در دم جان سپرد. علت و انگیزه خودکشی این نوجوان تا کنون مشخص نشده است. عکسهای این دختر نوجوان در لحظات قبل و بعد از خودکشی در سایتهای اینترنتی انتشار یافته اند. هفته گذشته نیز 
دختر 19 ساله ای در م ازندران دست به خودکشی زد و جان سپرد. یک پسر جوان در قائمشهر با خوردن تعداد زیادی قرص قصد خودکشی داشت که نجات یافت. گفتنی است بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی از هر 100هزار زن و مرد ایرانی، 3زن و یک مرد دست به خودکشی می‌زنند. 

اسناد پاناما، ابعاد بی‌سابقه‌یی از پولشویی افراد قدرتمند سیاسی و افراد مشهور و ثروتمند در سراسر جهان را افشا می کند
اسناد محرمانه‌یی که به‌تازگی با عنوان اسناد پاناما، به مطبوعات درز کرده است ابعاد بی‌سابقه‌یی از پولشویی افراد قدرتمند سیاسی و افراد مشهور و ثروتمند را نشان می‌دهد. حدود 11میلیون سند متعلق به یک شرکت حقوقی پانامایی نشان می‌دهد که این شرکت چگونه در سراسر جهان به پولشویی کمک می‌کند. 
 از این شرکت پانامایی به‌عنوان یکی از مرموزترین شرکتهای حقوقی جهان نام می‌برند. در این اسناد که یک نشریه آلمانی آن را منتشر کرده نام مقامات در ایران و سوریه نیز به چشم می‌خورد.  


******
نشریه عین الاخبار روز شنبه 21فروردین گزارش داد: "منابع نظامی وابسته به نیروهای ارتش ملی یمن، اجساد تعدادی پاسداران و حزب‌الله لبنان را که برای شرکت در جنگ در کنار شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای علی عبدالله صالح، به‌طور غیرقانونی وارد یمن شده بودند کشف کردند". منابع ارتش ملی یمن خاطرنشان کردند شواهد محکمی در اختیار دارند که نشان می‌دهد، آنها وابسته به سپاه پاسداران و حزب‌الله بودند.


******
به گزارش تلویزیون الجزیره 21فروردین در نزدیکی جزیره ساموس یونان 4 زن و یک کودک پناهنده غرق شدند. این افراد تلاش می‌کردند که از سواحل ترکیه خود را به یونان برسانند. همزمان، دومین سری از پناهجویان شامل 123نفر که از یونان بازگردانده شده بودند به ترکیه رسیدند. بازگرداندن این افراد بر اساس توافق میان ترکیه و اتحادیه اروپا صورت گرفته است. وزرای خارجه فرانسه، پرتغال، اسپانیا، هلند، اسلواکی و مالت قرار بود در جلسه روز شنبه خود وضعیت پناهندگان در اروپا و توافق میان اتحادیه اروپا و ترکیه را بررسی می‌کنند. 

******
به‌دنبال نزدیک شدن پایان دوره فعالیت دبیرکل کنونی سازمان ملل‌متحد در ژانویه ۲۰۱۷، چهار زن به لیست کاندیداها افزوده شدند و تعداد کاندیداها به 8تن رسیده است. این ۴ زن، هلن کلارک نخست‌وزیر پیشین زلاندنو و مدیر کنونی برنامه توسعه سازمان ملل متحد، ایرینا بوکووا رئیس بلغارستانی سازمان یونسکو، وسنا پوسیچ وزیر امور خارجه پیشین کرواسی، و ناتالیا گرمان وزیر خارجه پیشین مولداوی می باشند. نامزدی کاندیداهای جانشینی بان کی مون، در اجلاس روزهای آینده مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد بررسی خواهد شد. 

******
مرکز علمی سِرن در سوئیس پس از سه ماه توقفِ «برخورد دهنده هادرونی بزرگ» کار خود را آغاز کرد. دانشمندان امیدوارند این بزرگترین برخورد دهنده ذره‌یی دنیا با تلاقی یک میلیارد پروتون در ثانیه، هم‌چنان زمینه کشفیات در فیزیک ذره‌یی را هموار کند. این دستگاه برای تلاقی دسته‌های پروتون با سرعت بسیار زیاد بکار می‌رود تا نتایج برخورد آنها مورد بررسی قرار گیرد. دانشمندان در این آزمایشها به‌دنبال ذرات بنیادی تشکیل دهنده ماده و شناخت منشأ حیات هستند. دانشمندان مرکز سرن، در مراحل بعد، آزمایش را برای به‌دست آوردن اطلاعات و داده‌های دقیقتر با میزان بیشتر و سرعت بیشتر پروتونها ادامه می‌دهند. مدیر کل مرکز سرن می‌گوید: «مطمئن هستیم سال ۲۰۱۶ که آن را سال تولید تابش نامیده‌ایم، سال هیجان انگیزی خواهد بود. من داده‌ها و نتایج زیبای فیزیکی پیش‌بینی می‌کنم». سال گذشته دانشمندان این مرکز از شناسایی‌های اولیه ذره بنیادی یا ذره خدا خبر داده بودند.