صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۱۵، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

مقامات کانادا روز سه شنبه اعلام کردند که بر اثر سقوط یک هواپیمای کوچک خصوصی بدلیل شرایط نامساعد جوی در نزدیکی فرودگاه جزیره مادلن ایالت کبک این کشور، ژان لاپیر وزیر پیشین حمل و نقل کانادا به همراه 6 نفر دیگر از جمله تعدادی از اعضای خانواده او جان خود را از دست دادند. لاپیر به همراه اعضای خانواده خود برای شرکت در مراسم خاکسپاری پدرش عازم کبک بود. لاپیر درگذشته به عنوان مجری برنامه های سیاسی شبکه های تلویزیونی کانادا فعالیت می کرد و در دو دوره سالهای 1979 تا 1993 و 2004 تا 2007 نماینده پارلمان این کشور بود و سپس به مقام وزارت حمل و نقل کانادا برگزیده شد.


جان مالکوم وزیر مهاجرت کانادا گفت: در پایان سال 2016 ده‌هزار پناهنده سوری دیگر را خواهیم پذیرفت. او پس از ملاقات با وزیر کشور آلمان گفت: این تصمیم بعد از آن گرفته شد که مردم کانادا شکایت کردند و گفتند کشور ما در مقایسه با کمکهایی که جمع‌آوری کردیم، تعداد کافی پناهندگان سوریه را نپذیرفته است.  ایرانیان آزادیخواه در اتاوا روز گذشته 2 آوریل در اولین آکسیون خود در سال 1395، در برابر پارلمان کانادا گرد آمده و نقض حقوق بشر در ایران، از جمله بیش از 2000 اعدام در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی، سرکوب معلمان، و مزدبگیران و دانشجویان را محکوم کرده و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند. آنان با تاکید بر اینکه سیاست مماشات دست رژیم را برای جنایتهایش در منطقه باز خواهد گذاشت، خواستار حفاظت از ساکنان ایرانی کمپ لیبرتی در عراق شدند. 
******
چهارمین نشست امنیت اتمی با شرکت سران بیش از ۵۰ کشور جهان در واشینگتن به‌کار خود پایان داد. موضوع اصلی این نشست دو روزه که بدون حضور نمایندگان رژیم ایران، روسیه و کره شمالی روز پنجشنبه 12فروردین برگزار شد تهدید اتمی کره شمالی و خطر دستیابی گروههای تروریستی به سلاحهای آلوده به مواد رادیو آکتیو بود. 


حسن روحانی سفر خود به اتریش را به دلیل تظاهرات مجاهدین خلق لغو کرد
 در حالی که رژیم اعلام کرد لغو سفر روحانی به دلایل امنیتی بوده است، اتریش و رسانه‌های خبری بین‌المللی آنرا تکذیب کردند. سپس گزارشهای متعددی منتشر شد که روحانی به این خاطر سفرش به اتریش را لغو کرده که از برگزاری تظاهرات اعتراضی در اتریش وحشت داشته است. رئیس مجلس رژیم ایران علی لاریجانی نیز گفت که دلیل لغو سفر روحانی راهپیمایی سازمان مجاهدین خلق بوده است. رژیم ایران از دولت اتریش خواسته بود، تظاهرات مجاهدین در این کشور را لغو کند. اما رئیس‌جمهور اتریش اعلام کرد حق تظاهرات و تجمع در قانون اساسی اتریش آمده است و نمی‌توان آن را ممنوع اعلام کرد.  


******
پاسدار حمیدرضا مقدم‌فر٬ مشاور سرکرده سپاه پاسداران گفت: "اگر در سوریه و عراق با دشمن مقابله نکنیم باید در استانهای کشور خودمان بجنگیم". پاسدار یدالله جوانی مشاور خامنه‌ای در سپاه پاسداران نیز روز شنبه 14فروردین در مصاحبه با خبرگزاری حکومتی آریا گفت: "با توجه به هوشیاری و دقت نظر مقام معظم رهبری قبل از این که دامنه بحرانها به جمهوری اسلامی کشیده شود، نیروهایی که باید اقدامات لازم را انجام دهند، به‌خصوص سپاه پاسداران فعال شدند. حضور مستشاری سپاه پاسداران در سوریه و عراق دقیقاً در همین راستا است".
لازم به ذکر است که خامنه‌ای نیز سال گذشته در توجیه کشته شدن پاسداران در سوریه گفته بود: اگر آنها که در سوریه کشته شدند، نبودند «دشمن می‌آمد داخل کشور. اگر جلویش گرفته نمی‌شد ما باید اینجا در کرمانشاه و همدان و بقیه استانها با اینها می‌جنگیدیم». 

******
ماموران نیروی انتظامی روز 13فروردین به تجمع مدافعان محیط زیست در تهران حمله کردند. این تجمع ابتدا در ساعت 14 با ممانعت ماموران حکومتی در میدان بهارستان مواجه شد، که جمعیت معترض تجمع خود را به پارک لاله انتقال دادند. 
ماموران انتظامی مدتی از تجمع‌کنندگان فیلمبرداری کرده و در ساعت 1530 به آنان حمله نموده و تعدادی را دستگیر و با خود به محل نامعلومی بردند. 


اخبار اعتراضی؛

روز شنبه 14فروردین و در نخستین روز بعد از تعطیلات نوروزی، 250تن از کارگران نساجی مازندران در مقابل فرمانداری رژیم در قائم شهر تجمع اعتراضی برگزار و به شرایط نامناسب کاری و دادن سفته و تعهد کتبی اعتراض کردند. به گفته کارگران این کارخانه بر اساس بخشنامه‌یی که به‌تازگی منتشر شده است تمامی کارگرانی که از این پس در نساجی مازندران مشغول به کار می‌شوند باید، سفته و تعهد کتبی ارائه کنند و این در شرایطی است که مدیریت کارخانه نساجی مازندران قصد دارد که دست‌کم تا پایان ماه جاری (فروردین 95) فعالیت این واحد صنعتی را به‌حالت نیمه تعطیل نگهدارد. آنچه باعث نگرانی کارگران شده، تعدیل تعداد نامعلومی از کارگران باسابقه 16 سال کار می باشد که تعداد قابل توجهی از آنها در آستانه بازنشستگی هستند. 

 بامداد شنبه 14 فروردین، بازاریان بازار ماهی فروشان ساری در اولین روز از فعالیت رسمی بازار، در حضور کارگزاران حکومتی از شهرداری و دریابانی این شهر، دست به اعتراض زدند. این اعتراضها در ادامه اعتراض کسبه این صنف و ماهیگیران در سال گذشته بود که به علت وضع قوانین غارتگرانه بر علیه کسبه این صنف و بخصوص ماهی‌گیران بوده است. 


******
شماری از مهمانداران خطوط هوایی فرانسه نسبت به حجاب اجباری در هنگام ورود به تهران اعتراض کردند. به گزارش خبرگزاری فرانسه 14فروردین کریستوف پیه نماینده اتحادیه مهمانداران هواپیمایی در فرانسه گفت: «مهمانداران زن به‌طور مستمر با دفتر اتحادیه تماس می‌گیرند و می‌گویند نمی‌خواهند روسری اجباری به‌سر کنند». 
رسانه‌های فرانسوی خبر دادند طبق بخشنامه‌یی از سوی ایرفرانس از مهمانداران زن خطوط هوایی فرانسه خواسته شده است وقتی که در تهران هواپیما را ترک می‌کنند حتما روسری به‌سر کنند.


اخبار زندان؛

حبیب‌الله لطیفی زندانی سیاسی و دانشجوی سال آخر رشته مهندسی صنایع، که از اول آبان 1386 تا کنون در زندان مرکزی سنندج زندانی است، پس از 9سال حبس هم‌چنان در انتظار اجرای حکم اعدام به‌سر می‌برد. وی که پس از دستگیری بیش از سه ماه در سلول انفرادی و تحت شکنجه‌های شدید جسمی بوده از سوی شعبه اول دادگاه رژیم در سنندج به ریاست حسن بابایی به اتهام محاربه و فساد فی الارض به اعدام محکوم شد و با وجود اعتراض وکلای وی حکم اعدام توسط دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی آخوندها تایید شد. 

 روز پنجشنبه ۱۲ فروردین زندانیان خطرناک به همراه ماموران اجیر شده بند ۳ (سالن ۸ ) در زندان گوهردشت كرج، در یک درگیری ساختگی به زندانی سياسی آقای ایرج حاتمی که در اعتصاب غذا بسر می برد حمله کرده، بشدت او را کتک زده و با تیزی بر پشت گردن و بازوی وی کشیده اند.  
بر اساس گزارشات منتشر شده و به گواهی شاهدان صحنه مهاجمین از سوی شكنجه گرانی همچون مردانی رئيس زندان گوهردشت كرج و امیریان معاون زندان و مسئول بند تحریک شده بودند. متعاقب آن برای جلوگیری از انتشار این خبر، هواخوری سالن 8 از بند3 را در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین باز نکردند. روز جمعه ۶ فروردين، مردانی رئيس زندان گوهردشت كرج به زندانی سياسی ايرج حاتمی پيشنهاد كرده بود كه وی را به بند ۱۰ و بند اختصاصی و مرخصی و ... منتقل خواهد کرد اگر اعتصاب غذايش را بشکند. زندانیان سیاسی «سعید شیرزاد»، «مسعود عرب چوبدار» و «افشین بایمانی» در زندان گوهردشت کرج در حمایت و همبستگی با اعتصاب غذای سه زندانی سیاسی «ایرج حاتمی»، «فرید آزموده» و «بهزاد ترحمی» که پیش تر در روز یکشنبه ۲۳ اسفند در اعتراض به انتقال ناگهانی به بندهای عمومی دست به اعتصاب غذا زده و خواستار بازگشت به سالن ۱۲ بر اساس اصل تفکیک جرایم هستند، دست به اعتصاب غذا زده اند. 

******
در حالی که کارگزاران رژیم مدعی شدند، زمین‌لرزه پنج ریشتری روز پنجشنبه 12 فروردین بخش ناغان در استان چهار محال و بختیاری خساراتی نداشته است، علی ابراهیمی ‌بخشدار ناغان گفت: "میزان خسارت به واحدهای مسکونی بسیار بالا است و تعداد زیادی خانه دچار ترک خوردگی و تخریب شده‌اند".  بنا‌به گزارشهای منتشر شده مرکز زمین‌لرزه روز پنجشنبه 12فروردین سه روستای چهراز، حیدرآباد و جَغدان در بخش ناغان بوده که بیشتر دیوار خانه‌های مردم ترک برداشته است. ناغان از توابع شهرستان کیار در 75کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است. 

******
پاسدار تقی‌زاده رئیس اداره جرایم جنایی ایرانشهر عصر پنجشنبه 12فروردین در یک درگیری مسلحانه در این شهر کشته شد. یک درجه‌دار نیروی انتظامی نیز که در روز 5فروردین در شهر رودان در استان هرمزگان مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود پس از یک هفته روز 12فروردین در بیمارستانی در بندرعباس مرد. منابع حکومتی علت مرگ وی را شلیک ناخواسته از یک سلاح ساچمه‌یی شکاری ذکر کرده‌ بودند ولی سرکرده نیروی انتظامی هرمزگان ضارب را از «اشرار مسلح منطقه» معرفی کرد و افزود وی شناسایی شده و به‌دنبال دستگیری او هستند. 

******
رحیم میدانی معاون وزیر نیروی رژیم نسبت به وضعیت بحرانی آب هشدار داد و گفت: وضعیت آب در 5 کلانشهر کرمان، بوشهر، شیراز، مشهد و همدان در تابستان 95 هم‌چنان قرمز خواهد بود. وی روز چهارشنبه 11فروردین، اعلام کرد این شهر‌ها در وضعیت تنش منابع آبی قرار دارند و در کوتاه‌مدت نمی‌توان طرحهای بزرگ برای رفع مشکلات آنها اجرا کرد. سایت مجاهدین خلق که این خبر را انتشار داده می افزاید: در شرایط کنونی به‌دلیل بی‌کفایتی کارگزاران رژیم ۳۷میلیون نفر از جمعیت ایران در معرض کم‌آبی قرار دارند که این رقم حدود ۵۰درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد. اراک، اصفهان، قزوین، قم، کرج و یزد از دیگر کلان‌ شهرهای ایران محسوب می‌شوند که در معرض بحران کم‌آبی قرار دارند. 


******
یک مقام قضایی دادگاهی در نیویورک به روزنامه شرق الاوسط گفت: بنا‌ به ‌شهادتهای داده شده در این دادگاه در مورد نقش رژیم ایران در وقایع تروریستی 11سپتامبر 2001، این دادگاه قصد دارد بالاترین مقامات رژیم ایران از جمله خامنه‌ای، علی فلاحیان وزیر اطلاعات وقت رژیم و محمد باقر ذوالقدر جانشین فرمانده سپاه پاسداران ، باضافه سه ارگان از جمله وزارت اطلاعات و امنیت رژیم ایران و سپاه پاسداران و سپاه قدس را به دادگاه احضار کند. شاهدان کارشناس که در آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا کار می‌کردند شهادت داده‌اند که همکاری سطح بالا بین عناصری از رژیم ایران و (القاعده) بدون رهنموردها و دستورات بالاترین مقامات حکومتی شامل رهبر رژیم علی خامنه‌ای و علی فلاحیان وزیر اطلاعات رژیم و مقامات دیگری که در شهادتها از آنها نام برده شده امکان پذیر نبوده است. در این شهادتها نام خامنه‌ای و فلاحیان و دیگران گفته شده که بر نقش این افراد فقط در حوادث 11سپتامبر تأکید نشده است، بلکه در دادگاههای دیگری نیز از آنها نام برده شده است. 
در خبری دیگر و به نقل از سعودی گزت سوم آوریل، بدنبال حمله به دفتر روزنامه الشرق الاوسط در بیروت، ژنرال دکتر
عبدالطیف بن رشید الزیانی دبیر شورای همکاری خلیج آن حمله را محکوم کرد. وی حمله به دفتر الشرق الاوسط را حمله ای وحشیانه و بزدلانه علیه آزادی مطبوعات دانست.