صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۰۲، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


اینترپل، سازمان بین‌المللی پلیس جنایی، اعتبار احکام جلب هشدار قرمز علیه سه تن از سرکردگان رژیم ایران را که به‌دلیل
دست‌داشتن آنها در انفجار تروریستی بوئنوس‌آیرس صادر شده است، مورد تأیید قرار داد. این احکام جلب بین‌المللی، مربوط به پاسدار محسن رضایی سرکرده پیشین سپاه پاسداران، علی فلاحیان وزیر اطلاعات پیشین و محسن ربانی کاردار فرهنگی سابق رژیم در بوئنس آیرس است و توسط قاضی رودولفو کانیکوبا کورال صادر شده است.
بنا‌ به این خبر که به نحو گسترده‌یی در مطبوعات آرژانتین منتشر شده، تأیید این احکام بین‌المللی جلب توسط اینترپل در پاسخ به‌درخواست قضات تحقیق آرژانتینی صورت می‌گیرد. اینترپل تصریح کرده که آرژانتین شواهد کافی برای اثبات اعتبار احکام بازداشت بین‌المللی ارائه داده است. در 18دسامبر سال گذشته، وزرای خارجه و امنیت آرژانتین خواهان حفظ اعتبار احکام جلب بین‌المللی علیه سران رژیم ایران شده بودند. 

******
بنا به اطلاعیه 28 بهمن شورای ملی مقاومت، لشكر كشی رژیم حاکم بر ایران به سوريه از ابتدای سال 2016 ابعاد جدیدی به
خود گرفته و شمار پاسداران و ماموران غير ايرانی آن در سوريه دو برابر شده و به ۶۰ هزار تن بالغ می شود. اين لشكر كشی به دنبال شکست طرح محرم در سه ماهه پایانی 2015 صورت می گيرد. بر اساس اين طرح رژيم در هماهنگی با روسيه در صدد بود همزمان با بمبارانها، ارتش آزاد را به ویژه در منطقه حلب در هم شكسته و شهر حلب را اشغال كنند. این اطلاعیه همچنین اعلام داشت، شمار شبه نظاميان عراقی نیز در سوريه به 20 هزار نفر افزايش یافته است.
از سوی دیگر رهبران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا خواستار پایان فوری بمباران شمال سوریه و ایجاد یک منطقه امن برای استقرار آوارگان سوری شدند. رهبران اتحادیه اروپا در اجلاس خود در بروکسل به‌ویژه خواستار توقف بمباران مسیر حلب تا مرز ترکیه توسط هواپیماهای روسیه شدند. صدراعظم آلمان خواستار توافق ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، برای ایجاد منطقه پروازممنوع شده بود. ترکیه از مدتها پیش خواستار ایجاد یک منطقه امن و پروازممنوع در شمال سوریه بوده است. گفته می شود مانع اصلی این طرح، دولت آمریکاست. 


اخبار زندان؛

زندانی سیاسی امیر گلستانی به اعتصاب‌غذای خود که از روز جمعه 23بهمن شروع شده ادامه می‌دهد. این زندانی سیاسی که در
29 مرداد 92 بازداشت شده قرار بود برای مداوای بیماری پوستی به بیمارستان اعزام شود، ولی او در اعتراض به غیرقانونی خواندن لباس اجباری زندان و دست‌بند، از اعزام به بیمارستان خودداری کرد. 
اتهام آقای گلستانی ”اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت”، ”فعالیت تبلیغی علیه نظام «اهانت به خمینی و خامنه‌ای» و «توهین به سران سه قوه» عنوان شده است".


زندانیان زندان گوهردشت کرج روز 30 بهمن با تشدید امواج پارازیت در این زندان مواجه شدند. نصب و راه‌اندازی  
دستگاههای پارازیت در زندان شیوه‌ای برای اعمال فشار و شکنجه سفید بر زندانیان سیاسی است. از مدتها پیش برای آزار و اذیت زندانیان از این شیوه استفاده می‌شد و در شرایط کنونی با نزدیک شدن به زمان نمایش انتخابات این فشارها رو به افزایش است. تاثیرات اولیه امواج ساطع شده از این دستگاهها منجر به سردردهای حاد، حالت گیجی، تهوع و بی‌اشتهایی زندانیان سالن12 گوهردشت شده و در درازمدت می‌تواند بسیار مخرب تر و حتی موجب سرطان گردد. به گفته زندانیان شدت امواج پارازیت به قدری زیاد است که حتی پخش برنامه‌های تلویزیون زندان هم مختل شده است. 


اخبار اعتراضی؛

روز شنبه اول اسفند دو تجمع اعتراضی توسط کارگران و کارکنان در کاشان و کرج برپا شد. در تهران نیز چند باربر بازار، که
مورد تعرض ماموارن حکومتی که قصد اخاذی داشتند، قرار گرفته بودند، درگیر شده و ماموران را کتک زدند. در همین روز گروهی از کارکنان مرکز بهداشت شهرستان بهار، 800تن از کارگران فارهای 20 و 21 عسلویه، جهت پرداخت فوری مطالباتشان دست به تجمع زدند. روز شنبه اول اسفند همچنین سه رشته اعتراض و اعتصاب در دو مرکز استان در غرب کشور، ایلام و سنندج جریان داشت.  جمعی دیگر از دوستداران محمدعلی طاهری در امامزاده علی اکبر چیذَر تهران به تحصن کنندگان و اعتصاب‌غذاکنندگان پیوستند. این اعتصاب از روز 28بهمن شروع شده است. پس از گذشت ۱۹ روز از اعتصاب‌غذای محمدعلی طاهری و ۱۱ روز از بازداشت غیرقانونی او، هر روز به تعداد کسانی که با اعتصاب‌غذای محمدعلی طاهری اعلام همبستگی می‌کنند افزوده می‌شود. اعتصاب کنندگان خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط وی می باشند. پیش از این نیز از هفته گذشته در چند شهر از جمله در مشهد، شیراز، گرگان، چند منطقه در تهران و شهر ری، اعلام همبستگی با اعتصاب‌غذای محمدعلی طاهری جریان داشت. 

- روز 27 بهمن، در خیابان لبافی‌نژاد در تهران، عده زیادی از مغازه‌داران در اعتراض به زیاد بودن مالیاتی که برایشان آمده بود، اعتصاب کرده و مغازه‌هایشان را بستند.  
روز 27بهمن در خیابان نواب ایستگاه نواب، آقایی که به اشتباه سوار اتوبوس در قسمت ویژه بانوان شد، با فحاشی و توهین یک مأمور رژیم مواجه شد و در جریان درگیری، مامور حکومتی، کتک خورد. 

- در چهارراه حافظ در تهران نیز به‌دنبال توهین یک مأمور به یک خانم به بهانه بدحجابی، مامور حکومتی توسط او و همسرش کتک خورد. شاهدان صحنه نیز از این زوج حمایت کردند. 


******
در جریان تسویه‌حساب جناحهای حکومتی در آستانه نمایش انتخابات، یک عضو کمیته رسیدگی به پرونده بابک زنجانی در
مجلس رژیم گفت: ۱۲ وزیر و معاون‌ وزیر کابینه احمدی‌نژاد به بابک زنجانی کمک کردند. امیرعباس سلطانی گفت: "ایراد اساسی و اشکال بزرگ دادگاه بابک زنجانی از‌ همان روز اول این بود که به پرونده حدود ۱۲ نفری که امکان انجام این تخلف‌ها را برای زنجانی فراهم آورده و همگی در سطح وزیر و معاون‌وزیر در دولت قبل فعالیت می‌کردند، وارد نشد و حامیان زنجانی را نادیده گرفت و این در حالی است که محاکمه زنجانی به تنهایی هیچ ثمری به همراه نخواهد داشت".

******
روز یکشنبه دوم اسفند مدارس تمامی مقاطع تحصیلی و دانشگاههای استان کرمانشاه به‌دلیل آلودگی هوا تعطیل است. حسین
باباجانی رئیس ستاد مدیریت بحران استانداری کرمانشاه هوای این استان را بحرانی اعلام کرد. روز شنبه اول اسفند نیز وضعیت هوای خوزستان قرمز اعلام شد. غلظت گرد و غبار به ۶۶ برابر حد مجاز رسید و شهرهای خوزستان به رنگ خاکستری درآمدند. همچنین به‌دلیل آلودگی هوا، مدارس 9 شهر استان خوزستان و فرودگاه بین‌المللی اهواز تعطیل اعلام شدند.


گوگل ترنسلیت، 13 زبان جدید را به بخش ترجمه آنلاین خود افزود
روز پنجشنبه، زبان کردی به همراه 12 زبان دیگر در جمع خدمات ترجمه آنلاین گوگل نصب شد. مترجم گوگل در اطلاعیه ای از افزودن 13 زبان از جمله کردی(کُرمانجی)، پشتو، قرقیزی، سیندی زبان ایندو-آریایی... به لیست خود خبر داد.    

******
به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، دیوان عالی رژیم روز سه شنبه 27بهمن‌ به اجرای حکم اعدام جوانی 21 ساله به نام هیمن

اورامی‌نژاد که متهم به قتل عمد دوست خود بوده، رای داد. این جوان اکنون در زندان مرکزی سنندج در انتظار اجرای حکم بسر می برد. هیمن از سال 1390 در حالی که کمتر از 18 سال سن داشت، محبوس می باشد.  این منبع افزود: همچنین منابع خبری می‌گویند که در حال حاضر، ٤ زندانی کُرد در سنندج محکوم به اعدام هستند که "ارتکاب جرم" آنها در سن نوجوانی(کمتر از ١٨ سال) به وقوع پیوسته است. یوسف محمدی، سیاوش محمدی و آمانج اویسی هویت ٣ نوجوان محکوم به اعدام در سنندج هستند. اوایل ماه جاری سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که دهها جوان زیر ۱۸ سال در ایران منتظر اجرای حکم اعدام خود هستند. 


******
ساعت 11 صبح پنجشنبه 29بهمن، مراسم بزرگداشت اولین سالگرد درگذشت سید سردار بهشتی، پدر شهید ستار بهشتی در منزل
شخصی آنان در رباط کریم، برگزار شد. شرکت کنندگان ساعت 14 بر مزار سید سردار بهشتی و ستار حاضر شدند و ادای احترام کردند. 


دو خبر ادبی: 
 روز جمعه30بهمن نل هارپر لی، نویسنده مشهور آمریکایی در سن ۸۹ سالگی در شهر زادگاهش مُونروویل ایالت آلاباما درگذشت. رمان معروف هارپر لی «کشتن مرغ مقلد» 
To Kill a mocking bird
نام دارد که در سال 1960 به رشته تحریر درآمد و یکی از مهم‌ترین آثار ادبی جهان در قرن بیستم محسوب می‌شود و از تبعیض‌نژادی انتقاد می‌کند. 

 اومبرتو اکو، نویسنده و فیلسوف ایتالیایی در ۸۴ سالگی درگذشت. اومبرتو اکو به‌خاطر نوشتن کتاب‌هایی چون نام گل سرخ و آونگ فوکو شهرت داشت. کتاب‌های او به زبانهای مختلفی از جمله فارسی ترجمه شده‌اند. اومبرتو اکو در سال ۱۹۳۲ در شهر آله‌ساندریا در استان پیدمونت به دنیا آمد. جدیدترین کتابش نیز سال صفر نام داشت که در سال 2015 منتشر شد. 

******
در جریان انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری آمریکا در ساوت کرولاینا، دانلد ترامپ از حزب جمهوریخواه و در ایالت نوادا
هیلاری کلینتون اکثر آرا را از آن خود کردند. شب گذشته جب بوش برادر و پسر بوش ها، از رقابتهای انتخاباتی کناره گیری کرد. جب بوش تنها کاندیدی بود که به نقض حقوق بشر در ایران و اعدام روزانه 3 نفر اشاره نمود.