صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، بهمن ۲۶، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

رژیم ایران روز والنتاین(روز عشاق) را در ایران ممنوع کرد
وزارت اماکن عمومی رژیم، بخشنامه ممنوعیت فروشگاهها از اجازه دادن به تجمع دختران و پسران برای رد و بدل کردن عروسک، گل، شکلات و غیره، را صادر کرد. اتحادیه آب میوه، بستنی و کافی شاپ تهران نیز برای مقابله با تبلیغ فرهنگ غربی دستور صادر کرد. این اتحادیه اعلام کرد نقض این قانون، عواقبی برای کسبه در برخواهد داشت.
******


یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا نسبت به همکاری کشورها و شرکتها با شرکت هواپیمایی ماهان ایر به‌دلیل وابستگی به سپاه پاسداران و حمایت از تروریسم هشدار داد و اعلام کرد تحریمها علیه ماهان ایر لغو نشده و در صورت همکاری، با اقدامات تلافی‌جویانه آمریکا مواجه خواهید شد. از طرفی دیگر خبرگزاری رویتر روز یکشنبه 25 بهمن خبر داد که با وجود لغو تحریمهای رژیم ایران، مقامهای بانکی و سیاسی می‌گویند تحریمهای رژیم ایران در زمینه تروریسم و نقض حقوق‌بشر باعث شده است رژیم ایران هم‌چنان از محدوده فعالیتهای بانکهای آمریکا دور نگه داشته شود.
بنا‌ به این گزارش، تحریم‌ها علیه فهرستی بالغ بر ۲۰۰ فرد حقیقی و حقوقی از جمله اعضای سپاه پاسداران، همچنان به قوت خود باقی است. یک مقام رسمی بانک نیویورک به رویتر گفت: لغو تحریمهای رژیم ایران، هیچ تاثیری روی ما ندارد و ما هم‌چنان از داد و ستد با رژیم ایران منع شده‌ایم.

******
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی ۸۷ صفحه‌یی سیستم قضایی در ایران را ناقص و ناکارآمد خواند و اعلام کرد سیستم قضایی رژیم ایران هم‌چنان با استانداردهای بین‌المللی محاکمه عادلانه، فاصله زیادی دارد. در این گزارش از جمله آمده است: "رژیم ایران در طول ۳۷ سال گذشته، دهها تن از روزنامه‌نگاران، نویسندگان، مدافعان حقوق‌بشر، هنرمندان… را تنها به‌دلیل اعتراضهای مسالمت‌آمیز به سیاستهای دولت و دفاع از حقوق مدنی‌شان، زندانی کرده است. "بر اساس این گزارش هم‌چنین، هزاران نفر در زندانهای ایران به‌دلیل ارتکاب جرایمی در انتظار اعدام هستند که بر اساس قوانین بین‌المللی هرگز نباید چنین حکمی برای آنها صادر می‌شده است. اغلب این افراد در محکمه‌هایی ناعادلانه و در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر، محاکمه و به اعدام محکوم شده‌اند". عفو بین‌الملل همچنین در گزارش دیگری که در 6بهمن 94 تحت عنوان "بزرگ شدن، پای چوبه‌های دار" منتشر کرده بود با اشاره به اعدام نوجوانان در ایران تحت حاکمیت آخوندها «از لاپوشانی و ریاکاری کارگزاران رژیم و آخرین تلاشهایشان در منحرف کردن افکار عمومی از اعدام نوجوانان، و بی‌توجهی رژیم به حقوق کودکان، به‌شدت انتقاد کرده بود.

اخبار اعتراضی؛
 
روز شنبه کارگران کارخانه گچ بیجار و کارگران فصلی نی بر مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه خوزستان در اعتراض به
پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده دست به اعتراض و اعتصاب زدند. در همین روز 800 کارگر معدن هشونی در پابدانای کرمان، سومین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند. آنها به عدم پرداخت 4 ماه حقوق، اعتراض دارند. در ساری نیز کسبه بازار سنتی شهر ساری و بازار امام رضای این شهر صبح شنبه در اعتراض به طرح نوسازی رِژیم که گفته می شود قرار است به زور از کسبه اخذ شود اعتراض کردند.  

روز جمعه 23 بهمن، مردم فیروزکوه به امدادرسانی ضعیف جاده ای در جاده فیروزکوه از ابتدای صبح جمعه بر اثر بارش برف در جاده ها به خصوص جاده تهران-فیروزکوه، دست به اعتراض زدند. آنها می‌گفتند: علت نیاوردن خودروهای برف روبی و امداد جاده‌ای برای مسافرانی که  بعد از دو روز تعطیل به تهران بر می‌گشتند، مقابله رژیم با کسانی است که از روز چهارشنبه و تعطیلات روز 22بهمن، به جای شرکت در نمایش حکومتی 22بهمن به مسافرت رفته بودند و این موضوع منجر به عکس‌العمل دولت علیه مسافران شده است.

- سه تن از کارگران بیمارستان خاتم الانبیا ایرانشهر به تبعید خود به شهرستان نیک‌شهر که در مکانی بسیار دورتری از محل زندگیشان واقع شده اعتراض کردند و طی نامه‌یی سرگشاده خواستار رسیدگی به این موضوع شدند. بیجار زهی یکی از کارگران تبعید شده گفت: ”گناه ما این بود که گفتیم به بیماران در ظروف غیربهداشتی غذا ندهید؛ گناه ما این بود که گفتیم چرا باید زخم بیمار در بخش جراحی مردان کرم بگیرد، گناه ما این بود که گفتیم چرا باید ترخیص بیمار دیگری به‌دلیل مشکل مالی برای مدت یک هفته به تعویق بیفتد یا این‌که چرا زنان بیمار را در راهروی بیمارستان بستری می‌کنید، گناه ما این بود که گفتیم چرا دانش آموزی باید به‌دلیل مشکلات مالی خانواده‌اش با گذشت ۱۲ روز از بازگشایی مدارس هم‌چنان در بیمارستان نگهداری شود".

 روز شنبه 24 بهمن، گروهی از کارگران اخراجی شرکت لبنیات بیستون، گروهی از کارکنان شرکت خدماتی فجرشاهو در سنندج، گروهی از کارگران شرکت سوله سازی کاویان غرب در کرمانشاه، گروهی از سهامداران عدالت درکرمانشاه و گروهی از آهن‌فروشان کرمانشاه به دلایل مختلف اعم از اخراج ناگهانی، عدم پرداخت حقوق و وضعیت سود سهام دست به اعتراض زدند. جمعی از کارگران یکی از پیمانکاریهای بزرگ کشتی سازی در منقطه صداری بوشهر بدلیل 8 ماه حقوق عقب افتاده، بطور روزانه از روز شنبه تا پنجشنبه 22 بهمن، تجمع اعتراضی برپا کردند.
    

******
اخضر ابراهیمی وزیر امور خارجه پیشین الجزایر و فرستاده ویژه سابق سازمان ملل به سوریه طی مصاحبه‌یی با رسانه‌های
فرانسه، داعش را فرزند نامشروع رژیم ایران و آمریکا دانست. وی گفت: "آمریکایی‌ها در سال 2003، پیشنهاد خلاص شدن از صدام حسین را به رژیم ایران دادند، که در نتیجه آن گروه‌های مسلح و شبه‌نظامیان ظاهر شدند و داعش فرزند طبیعی رژیم ایران و آمریکا است. به همین دلیل معتقدم که حمله به عراق موازنه ژئوپلتیک در خاورمیانه را به‌طور ریشه‌یی دگرگون کرد." از سوی دیگر به نوشته روزنامه تایمز مالی به‌نقل از منابع مطلع نوشت، عربستان در حال مذاکره با ترکیه به‌منظور طرحی برای استقرار نیروی زمینی در سوریه است. مقامات ارشد کشورهای حوزه خلیج فارس برای گفتگو با مقامات ترکیه درباره گزینه‌های استقرار نیروی زمینی در سوریه به‌منظور هدایت ائتلاف رزمندگان سوری، در ریاض هستند. گفته می شود تا بحال 470،000 سوری، طی 5 سال که از قیام مردم سوریه می گذرد، بر اثر بمبارانهای بشار اسد به قتل رسیده اند.


چند خبر از زندانهای ایران؛

روز شنبه 24بهمن محمدعلی طاهری پانزدهمین روز اعتصاب‌غذای خود را در زندان اوین ادامه داد. محمدعلی طاهری از روز شنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۴ اعتصاب‌غذای نامحدود خودش را تا آزادی بی‌قید و شرط از زندان پس از اتمام ۵ سال محکومیت توسط رژیم آغاز کرد. وی از روز 18بهمن دست به اعتصاب‌غذای خشک زد که منجر به بستری شدن وی در بیمارستان شد. بعد از سه روز مجددا به زندان اوین برگردانده شد که از آن به بعد اعتصاب خودش را به‌صورت ‌تر ادامه داد. از صبح جمعه 23بهمن، جمعی از دوستداران و هواداران محمدعلی طاهری در امام‌زاده صالح تحصن و اعتصاب‌غذای خود را آغاز کرده‌اند. این تحصن در واکنش به خبر وخامت حال محمدعلی طاهری و انتقال او به بیمارستان شروع شد.
زندانیان عادی بند هفت زندان اوین روز پنجشنبه 22 بهمن، با تحریک پاسداران بند، به زندانیان سیاسی حمله کرده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند که چند تن مضروب و روانه بهداری زندان شدند. زندانیان سیاسی می گویند این اقدام با تحریک و تشویق برخی از زندانبانان بند 7 زندان اوین انجام شده است.


رژیم قصد اعدام پنج زندانی عرب اهوازی را در ملأ عام دارد
فرهاد افشارنیا رئیس دادگستری استان خوزستان اعلام کرد با توجه به تایید حکم اعدام 5 تن از زندانیان عرب اهوازی، ممکن
است حکم در ملاء عام اجرا شود.
  اتهام این زندانیان کشتن یک پاسدار عنوان شده است. اسامی این زندانیان عبارتند از قیس عبیداوی، حمود عبیداوی، محمد حلفی، مهدی معربی و مهدی سیاحی. این خبر توسط سایت العربیه 22 بهمن انعکاس یافت. 

روز 18 بهمن، یک هیات خارجی که برای بازدید از بند 7 زندان اوین راهی ایران شده بود، با ممانعت دیدار با زندانیان سیاسی روبرو گردید. این خبر که در سایت مجاهدین خلق درج شده می افزاید: عوامل رژیم در حالی که اعضای هیأت را در کتابخانه بند هفت نشانده بودند و زندانیان دست چین شده را برای دیدار آنها می‌بردند، در داخل بند مقرارت منع تردد برقرار کردند و به زندانیان سیاسی اجازه نزدیک شدن به این هیأت را ندادند. -


******
بیش از 1500 تن از پاسداران و عوامل عراقی، پاکستانی و افغانی وابسته به سپاه که در سوریه مجروح شده اند، در بیمارستان بقیة الله تهران وابسته به سپاه پاسدارن بستری شده اند. به گزارش العربیه علیرضا جلالی، رئیس بیمارستان بقیة الله تهران گفت: "برای خدمت رسانی به مجروحان مدافع حرم، نقاهتگاه همدانی با ظرفیت 130 تخت راه اندازی شده و تا به امروز عمل خدمت رسانی به 1504 نفر از مجروحان انجام شده که 425 نفر از آنها مجروحان ایرانی و 1079 نفر دیگر را مجروحان و مصدومان غیر ایرانی تشکیل می دهند."
این درحالیست که اقشار آسیب پذیر ایران از جمله کارتن خوابها، کودکان کار و مردان و زنانی که مبتلا به اعتیاد هستند، از هیچگونه کمک دولتی بهره مند نمی باشند.

******
سایت مجاهدین خلق گزارش داد: روز ۲۱ بهمن رسانه های حكومتی از گرداندن دو كودك در شهر ساری در خيابان فرهنگ اين شهر خبر دادند.
مأموران نیروی انتظامی در حالی كه لباس آبی به تن  اين كودكان كرده بودند آنها را در سطح شهر ساری گرداندند. اين دوكودك به دليل فقر از طريق جمع آوری زباله و  فروش ضايعات، امرار معاش می‌کردند. این عمل با واکنش برخی از رسانه‌های رسمی رژیم مواجه شد. از جمله روزنامه حكومتی جهان صنعت به نقل از يك وكيل نوشته است: در قوانين ما مجازاتی با عنوان گرداندن در شهر وجود ندارد و گمان نمی‌رود كه در عصر حاضر حركاتی از اين قبيل قابل قبول يا توجيه باشد.

بیست و پنج هزار روستا در شرف نابودی است
یک اقتصاددان حکومتی اعتراف کرد که ما ایران را تخریب کرده ایم، ۲۵۰۰۰ روستا در شُرُف نابودی است و ۷۳ درصد جمعیت ایران، شهرنشین شده اند و برنامه‌های توسعه بدتر از "مغول" به روستاها ضربه زد و۶۰ درصد غذای مردم ایران وارداتی است، که فاجعه است. معاون توسعه امور روستایی و مناطق محروم، در اینباره گفت: از قبل از انقلاب تاکنون ۳۴ هزار پارچه آبادی تخلیه‌شده و این به آن دلیل است که به رغم کمک‌هایی که بعد از انقلاب در روستاها در زمینه احداث جاده، برق و غیره شده اما اقتصاد و معیشت روستا مورد توجه قرار نگرفته است. این اختلاف و عدم توازن بین جامعه روستایی و شهری سبب شده تا مردم برای تأمین آینده فرزندان خود کوچ کنند و کسانی که تا دیروز تولیدکننده بودند اکنون حاشیه‌نشین شده‌اند. وی شمار افراد حاشیه‌نشین شهرها در کشور را ۱۱ میلیون نفر اعلام کرد.

******
به گزارش کردپا 21 بهمن، فعالان مدنی و محیط زیست در استان کردستان به ساخت و ساز در سد بلبر بر روی رودخانه سیروان در روستای بِلبر اعتراض کردند. معترضان می گویند ساختن سد مورد نظر بر رودخانەی "سیروان" و در فاصلەایی کمتر از ٧ کیلومتر از سد "داریان" باعث نابودی چشمەی "بِل" می شود. یکی از مدافعان محیط زیستی گفت: "با ساخت و تکمیل سد "بلبر"، تنها زیستگاه پلنگ کردستان نیز نابود می‌شود، بعلاوه حداقل سه روستای "ژیوار"، "بلبر" و "سلن" تخلیه می‌شوند".
وی افزود: "در چند سال آینده و با آبگیری سدهای در دست ساخت، اکوسیستم "هورامان" از زیستگاهی با آب و هوای چهارفصلی به منطقەایی مرطوب بدل می‌شود و کل زیستگاه را معضلات جبران ناپذیری در بر خواهد گرفت."

 ******
دیلی بیست 8فوریه =19بهمن فاش ساخت تصاویر جدید ماهواره‌یی نشان می‌دهد رژیم ایران مشغول ساختمان سازیهای مشکوک و اسرارآمیز درسایت مخفی نظامی پارچین است. این منبع افزود: تصاویر ماهواره‌یی جدیدی که از مجمتع نظامی مخفی پارچین گرفته شده نشان می‌دهد که حتی در حالی که رژیم ایران مشغول مذاکرات توافق اتمی بوده، در تلاش برای مخفی کردن کار اتمی خود در گذشته و کاهش خسارت برای آینده بوده است. سایت هواشناسی استراتفور می‌گوید تصاویر منتشر شده روز دوشنبه نشان می‌دهد رژیم ایران در حال ساختن تونلی در یک مجمتع به‌شدت حفاظت‌شده کوهستانی در داخل تأسیسات پارچین است که در 20 مایلی جنوب شرقی تهران قرار دارد و بر روی پاک کردن علائم آزمایشات شدید الانفجار در منطقه دیگری در این سایت کار می‌کنند.
سیم تاک تحلیلگر استراتفور به دیلی بیست گفت: ”این تصاویر نشان می‌دهد رژیم ایران در حال انجام کارهایی برای مخفی کردن فعالیتهایی است که انجام داده است. ممکن است این رژیم هنوز تأسیساتی را که آژانس دسترسی داشته یا نداشته باشد را گسترش می‌دهد..."