صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۱۸، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

دولت کانادا تحریمهای جدیدی را علیه برنامه موشکی رژیم ایران اعمال کرد و شش فرد و یک ارگان را در فهرست تحریمهای خود قرار داد. استفان دیون وزیر خارجه کانادا گفت: کانادا از "جاه‌طلبیهای هسته‌یی رژیم ایران" نگرانی دارد، وی افزود: کانادا از استانداردهای خود به‌ویژه در زمینه سابقه نقض حقوق‌بشر رژیم ایران چشم‌پوشی نمی‌کند". وزیر خارجه کانادا تأکید کرد: "تحریم‌های فراگیر، رژیم ایران را پای میز مذاکره آورد و به توافقنامه‌ای منجر شد که برنامه هسته‌یی این رژیم را به عقب راند. ‌دولت کانادا طی بیانیه‌یی در ارتباط با تحریمهای جدید موشکی اعلام کرد: "ما به تعهد قدرتمند خود در قبال وضعیت حقوق‌بشر در ایران ادامه می‌دهیم. کانادا با هر گونه پشتیبانی رژیم ایران از سازمانهای تروریستی و برنامه موشکهای بالستیک این رژیم مخالف است. از سوی دیگر نخست وزیر کانادا جاستن ترودو نیز روز پنجشنبه 4 فوریه در کلگری پس از ملاقات با رهبران شرکتهای نفتی اعلام کرد که برای لغو تحریمهای کانادا علیه رژیم ایران، عجله ای ندارد. وی گفت: هنوز نگرانی های قابل توجهی درباره حمایت دولت این کشور از تروریسم و نقض حقوق بشر وجود دارد.


******
مقاومت ايران بازداشت و اذيت و آزار دكتر محمد ملكي، اولين رئیس دانشگاه
تهران پس از انقلاب ضد سلطنتی 57، توسط وزارت اطلاعات را محکوم کرد و ملل متحد و دیگر مراجع بین المللی مدافع حقوق بشر را به محکومیت این اقدام فراخواند. 
دبیرخانه شورای ملی مقاومت، اعلام کرد: ساعت ۱۰ بامداد جمعه ۱۶ بهمن، دکتر ملکی ۸۲ ساله توسط مأموران وزارت اطلاعات در چهار راه پارک وی تهران بازداشت شد. مأموران او را به طرز وحشیانه یی سوار یک ماشین پژو کردند که بر اثر آن، سر دکتر ملکی زخم برداشت و بدنش دچار کوفتگی شدید شد. نيروهای حکومتی بعد از چند ساعت دكتر ملكی را در بيابانهای بهشت زهرا در جنوب تهران رها کردند. دكتر ملكی در سال ۱۳۶۰ دستگير و سالها در زندانهای رژیم به سر برد. او در سالهای اخير نيز با اينكه از بيماريهای مختلف رنج می برد بارها توسط نيروهای بازداشت و زندانی شده است.

******
العربیه نت روز شنبه 17بهمن گزارش داد: "شینا شیرانی، گوینده‌ زن شبکه خبری انگلیسی‌زبان رژیم به نام پرس تی. وی، از این شبکه کناره‌گیری کرد. شیرانی پس از خروج اضطراری از ایران یک نوار صوتی منتشر کرده که در آن حمیدرضا عمادی مدیر خبر شبکه‌ پرس تی وی، از شیرانی تقاضای رابطه غیراخلاقی می‌کند و الفاظ زشت خارج از عرف به زبان می‌آورد. بنا‌ گزارش العربیه، نام حمیدرضا عمادی بدلیل سابقه‌ همکاری با وزارت اطلاعات در جریان اعتراف‌گیری تلویزیونی از بازداشت‌شدگان قیام 88، در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد. وی همچنین از جمله مدیران نزدیک به محمد سرافراز، رئیس کنونی رادیو و تلویزیون رژیم و رئیس پیشین پرس تی. وی می باشد.

******
ایرانیان در اعتراض به حضور جواد ظریف، وزیر خارجه رژیم ایران در لندن در برابر پارلمان انگلیس و بنگاه فکری چتم هاوس تظاهرات کردند که توجه رسانه های بین المللی و عربی را به خود جلب کرد. گفتنی است که برخی پارلمانترها و شخصیتهای انگلیسی نیز از این تظاهرات حمایت کردند. تظاهرکنندگان که برای توقف اعدامها در ایران شعار می دادند، خواستار محاکمه سران رژیم ایران بخاطر نقض حقوق بشر شدند. 

******
روز پنجشنبه 15 بهمن، ژنرال احمد العسیری، سخنگوی نظامی عربستان در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس از آمادگی
عربستان برای اعزام نیروی زمینی به سوریه برای جنگ با شبه نظامیان داعش خبر داد. این تصمیم عربستان پس از شکست مذاکرات صلح ژنو و ادامه بمباران اپوزیسیون سوریه توسط روسیه صورت گرفت. لازم به ذکر است که بحرین نیز برای ارسال نیروی زمینی به سوریه، اعلام آمادگی کرده است و عربستان و اردن مشغول تمرینهای نظامی می باشند.
از سوی دیگر، رادیو بین‌المللی فرانسه 16بهمن گفت: سپاه پاسداران برای سر پا نگه‌داشتن بشار اسد تلفات سنگین متحمل شده است. خبرگزاری فرانسه از تهران، نیز گزارش داد: "تلفات سنگین رژیم ایران در جنگ حلب، نشان‌دهنده افزایش تلاش این رژیم برای سرپا نگه‌داشتن بشار اسد است". محسن قاجاریان، فرمانده یکی از تیپ‌های نیروی زمینی سپاه و همچنین سجاد روشنایی و محمدحسین سراجی از اعضای سپاه قم، از آخرین تلفات رژیم ایران در جنگ سوریه به‌شمار می روند. روز جمعه نیز جسد مرتضی ترابی از اعضای سپاه پاسداران در همدان دفن شد.
 بر اساس آمار اعلام شده سایتها و خبرگزاریهای حکومتی طی 10روز گذشته از تاریخ 6بهمن ماه 94 تا 16بهمن ماه تعداد پاسداران و ماموران نیروی تروریستی قدس که در سوریه کشته شده‌اند به بیش از 40نفر رسیده است. در میان کشته شدگان شماری از سرکردگان سپاه پاسداران و تعدادی آخوند نیز به چشم می‌خورند.

******
نیویورک تایمز15بهمن در گزارشی از ایران نوشت: بسیاری از زنان و جوانان ایرانی در مورد انتخابات آینده سرخورده شده و از اصلاحات ناامیدند و از سوی دیگر امید خود به روحانی و قولهای وی برای جامعه‌ای آزاد را از دست داده‌اند. این منبع افزود: وعده‌های روحانی که محدودیتها بر روی اینترنت را کاهش می‌دهد انجام نشد. دستیابی به رسانه‌های اجتماعی رسماً مسدود است هر چند روحانی و خامنه‌ای شماره حسابهای توئیتر خود را دارند. این اعتراض عمده‌ای است که در میان سنین زیر 30سال وجود دارد که بیش از دو سوم جمعیت 78 میلیونی را تشکیل می‌دهند، کسانی که بعد از انقلاب 1979 که شاه را سرنگون کرد بدنیا آمده‌اند. زنان ایرانی که بیش از نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند در میان تحصیلکرده‌ترین در خاورمیانه هستند. نرخ با سوادی در میان زنان ایرانی 80درصد و بیش از 50 درصد ورودی به دانشگاه از آنان زنان می‌باشند.
 

******
بانک مرکزی ایرلند روز جمعه 16بهمن 94 طی بیانیه‌یی با لغو تحریمهای بانکی رژیم ایران مخالفت و اعلام کرد در موقعیتی
 
نیست که فعالیتهای بانکی مرتبط با رژیم ایران را انجام دهد. در بیانیه بانک مرکزی ایرلند آمده است، این بانک به مقررات تحریمی اتحادیه اروپا، خزانه‌داری آمریکا، سازمان ملل‌متحد و اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا پایبند است. به این دلایل، بانک مرکزی ایرلند هنوز در موقعیتی نیست که مبادلات مرتبط با رژیم ایران را انجام دهد. بانکها و مؤسسه‌های مالی اروپایی نیز با وجود لغو تحریم‌ها همچنان برای برقراری روابط با رژیم ایران دچار تردید هستند. خبرگزاری فرانسه به‌نقل از یکی از مقامهای ارشد بانکی فرانسه که مایل نبود نامش فاش شود می‌نویسد برداشت آمریکا و فرانسه در مورد اجرای برجام متفاوت است. به گفته این خبرگزاری بانکهای اروپایی علاوه بر جرایم احتمالی از سوی آمریکا، نگران پیامدهای ناشی از نقض مقررات بین‌المللی بانکی نیز هستند.

******
دادستانی شهر خوی با درخواست معالجه زندانی سیاسی زنیب جلالیان خارج از زندان مخالفت کرده است. زينب جلاليان كه از بيماری ناخنك چشم و بيماری روده رنج می برد، بعد از انتقال به زندان خوی به دليل نبودن امكانات كافی در بهداری زندان، درخواست اعزام به بيمارستان خارج از زندان كرده بود که این درخواست با مخالفت دادستان رژیم مواجه شده است.

******
آخوندی به نام قاسمیان سرکرده قرارگاه امام رضا در مصاحبه با تلویزیون رژیم در برنامه ای به نام ثریا، به فقر و تبعیض
اعتراف کرد و گفت: ما ۲۰۰ هزار خانواده مطلقاً فقیر در تهران داریم. همچنین ۱۵ هزار کارتن‌خواب در پایتخت داریم و در کنار آن چندهزار پورشه و برج‌سازی در تهران داریم. حاضرم در همین شهر تهران مسئولان را به خانه‌هایی ببرم که در همانجا بنشینند و زار زار گریه کنند". وی افزود: ”اشرافیت و فاصله‌های طبقاتی در بین مسئولان خودمان وارد شده است و این بر پیچیدگی مسأله می‌افزاید. وقتی نمایندگان مجلس از منزلشان از بالاشهر تهران بیرون می‌آیند تا می‌گویند 'جامعه ما' باید بدانیم که منظورشان همان بالا شهرهای تهران است". قاسمیان با اشاره به سفر اروپایی روحانی و قرارداد خرید 118فروند ایرباس از فرانسه گفت: فرض می‌کنیم که خرید یک هواپیمای قاره‌پیما، اقتصادی است و می‌توانیم قسط‌های آن را بدهیم اما باید توجه داشته باشیم که مخاطب این خرید هواپیما چند درصد مردم کشور هستند؟ مخاطب این خرید به دو درصد مردم کشور هم نمی‌رسند! مسئولان بدانند که سفرهای خارجی و دیدار با روسای جمهور کشورهای اروپایی مهمتر از محرومیت‌زدایی در کشورمان نیست".


******
به گزارش تلویزیون الجزیره 16بهمن به‌دنبال بیرونی شدن توافق اداره جهانگردی تونس با جهانگردی رژیم ایران جمعی از مردم
تونس در پایتخت این کشور دست به تظاهرات زده و خواهان لغو این توافق شدند. آنها شعار می‌دادند جهانگردی رژیم ایران در تونس محکوم است. در بیانیه تظاهر کنندگان آمده است: مردم تونس نمی‌خواهند رویدادهایی که رژیم ایران در عراق، لبنان، یمن و سوریه انجام داده است در تونس نیز تکرار شود. توافق جهانگردی با رژیم ایران خطری سرنوشت‌ساز برای امنیت و ثبات و آینده جهانگردی در تونس است و می‌بایست فوراً لغو شود، چرا که تونس کشور محبت و بردباری است.
تظاهر کنندگان همچنین خواهان تعطیل شدن مرکز فرهنگی و سفارت رژیم ایران در تونس شدند.

******
روز 13 بهمن، ماموران گارد زندان گوهردشت کرج در یورش به سالن شماره 21، در بند هفت که اکثراً زندانیان سیاسی مذهبی اهل سنت در آن محبوس هستند، با مقاومت زندانیان مواجه شدند. مأموران می‌خواستند با پوتین وارد محوطه سالن شوند که در مقابل ایستادگی زندانیان، مجبور شدند پوتینهای خود را در آورده و وارد سالن شوند.


صفحه یوتیوب العالم وابسته به رژیم ایران مسدود شد
روز دوشنبه 12بهمن خبرگزاری نیروی تروریستی قدس تسنیم خبر داد صفحه یوتیوب شبکه العالم رژیم ایران مسدود شده است. مسئولان یوتیوب پس از پیگیری و نامه‌نگاریهای العالم عنوان کردند که صفحه یوتیوب العالم را به‌خاطر شکایت سازمان رادیو و تلویزیون عربستان مسدود کرده اند.

******
آقای محمدعلی طاهری از روز شنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۴، پس از اتمام 5سال محکومیت، اعتصاب‌غذای نامحدود خودش را تا آزادی بی‌قید و شرط اعلام کرده است.

******
روز سه‌شنبه دوم فوریه، نتیجه انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری آمریکا در آیووا اعلام شد. در میان جمهوریخواهان سناتور تدکروز با 28درصد آرا اول و دونالد ترامپ با 24درصد آرا و سناتور مارکو روبیو با 23درصد آرا در مقام دوم و سوم قرار گرفتند. در میان دموکراتهای انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری، هیلاری کلینتون ۴۹.۸۵ درصد و برنی ساندرز ۴۹.۶۲ درصد آراء را بدست آوردند. هر دو اعلام پیروزی کردند. انتخابات مقدماتی در ایالتهای آمریکا برای تعیین کاندید ریاست جمهوری 2016 می باشد.