صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۰۹، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

نمایش انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی رژیم، همانگونه که پیش بینی شده بود با بی اعتنایی مردم برگزار شد، هر چند جناحهای رژیم سعی داشتند با ارائه آمار دروغ، مردم را به پای صندوقهای رای بکشانند. روز جمعه 7 اسفند، صفحات شبکه های اجتماعی پر بود از عکسهای حوزه های انتخاباتی در شهرهای مختلف ایران که خالی از جمعیت بود. کسادی بازار انتخابات آخوندها در استانهای مختلف ایران از جمله، تهران، بوشهر، اصفهان، همدان، گیلان، مازندران، فارس و... قابل تامل بود.    
به گفته شورای ملی مقاومت 7 اسفند، رژیم در هراس از اعتراضات مردمی، پاسداران و بسیجیان و نیروهای انتظامی و اطلاعاتی خود را تحت عنوان تأمین امنیت صندوقهای رأی به خیابانها ریخت تا با ایجاد جو رعب و وحشت از بروز خشم و نفرت مردم جلوگیری کند.
این اطلاعیه اعلام کرد که خبرگزاری نیروی تروریستی قدس، تسنیم، 4 اسفند خبر داد که رحمانی فضلی، وزیر کشور رژیم اعلام کرد بیش از یک میلیون نفر وظیفه حفاظت و امنیت 52هزار شعبه اخذ را برعهده ‌دارند. پاسدار حسین اشتری، سرکرده نیروی انتطامی رژیم نیز گفت: تنها 250هزار نیروی انتظامی در صندوقهای رأی حضور خواهند داشت.  
به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت 7 اسفند، در بسیاری از شعب اخذ رأی تعداد پاسداران و بسیجیان بیشتر از رأی‌دهندگان بود. پاسدار اسکندر مومنی، جانشین سرکرده نیروی انتظامی از بکارگیری 26 فروند هلیکوپتر و 8 فروند هواپیمای سبک برای کنترل مناطق مختلف در روز جمعه خبر داد. پاسدار حسن کرمی، از سرکردگان نیروی انتظامی گفت: از مدتها قبل از انتخابات نیز نسبت به ارتقای آمادگی رزمی، عملیاتی و آمادگی بصیرتی خود اقدام کردیم و در این راستا، از ابتدای سال جاری نیز آموزش به دیگر واحدهای نیروی انتظامی در سراسر کشور در دستور کار قرار گرفت.  
این دوره از انتخابات رژیم، در سطح بین المللی نیز مورد انتقاد قرار گرفت از جمله در قسمتی از مقاله آقای کن بلک ول، سفیر
پیشین آمریکا در کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد، با عنوان «ایالات متحده و اروپا باید ”انتخابات” ساختگی آخوندها را رد کنند» آمده است: مردم ایران از انتخابات آزاد و عادلانه محروم هستند. «حکومت مخوف مذهبی که توسط قوانین حقوقی سخت و بی‌رحمانه آخوندها به ایرانیان تحمیل شده است، هیچ‌گونه وجه تشابهی با نظام دموکراتیک ما ندارد. … در واقع بخش بزرگی از مردم ایران در حال کار روی ایجاد تغییرات متحول‌کننده‌ای هستند که به آنها اجازه می‌دهد از همان نوع حقوقی برخوردار شوند، که ما آمریکاییها، هم در روز انتخابات و هم در زندگی روزمره، داریم. این افراد، شورای ملی مقاومت ایران هستند که به کمک ما نیاز دارند. 
کن بلک ول می نویسد: «در حال حاضر اجزای بنیاد دموکراسی واقعی در خاورمیانه وجود دارد. آنها عبارتند از طرح 10 ماده‌ای مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران، که خواستار یک سیستم حکومتی و مجموعه‌یی از آزادیهای مدنی است که برای هر آمریکایی، مانوس و برای هر شهروند جهان، مطلوب هستند.

از سوی دیگر رسانه‌های آلمان روز شنبه8اسفند شیوه شمارش آراء نمایش انتخابات رژیم را با عنوان ”شمارش آرا به سبک
ایرانی“ به تمسخر گرفتند. این رسانه‌ها با چاپ تصاویری از شمارش آراء نوشتند: "پس از پایان انتخابات، شمارش آرا آغاز شد. این رسانه ها با انعکاس عکسهایی، نوشتند: تصاویر چگونگی شمارش آرا را نشان می‌دهد.


******
به گزارش خبرگزاری سپاه پاسداران ـ فارس ـ عصر روز شنبه دو دختر جوان سمنانی هنگام خروج از یک آرایشگاه زنانه مورد
حمله اسیدپاشی قرار گرفته و مجروح شدند.
این دختران جوان از ناحیه صورت و بدن دچار جراحت جدی شده و یکی از آنها برای درمان به خارج از استان سمنان منتقل شده است. اسیدپاشی شیوه دیرینه و شناخته شده لباس شخصیها و بسجیهای تحت امر خامنه‌ای علیه زنان و دختران ایرانی است که در شهرهای مختلف از اصفهان تا تهران صورت گرفته و عاملان آن هیچگاه شناسایی نشده اند. 

******
بر اساس گزارش و فیلمی که بر روی اینترنت منتشر شده است، دستفروشی به نام امیر که مشغول کار در خیابان جمهوری تهران
بود مورد حمله مأموران انتظامی قرار گرفت. وی در یک حرکت اعتراضی بر روی خود بنزین ریخت و خود را به آتش کشید. 
 مردم با تلاش زیاد شعله‌های آتش را خاموش کردند و او را به بیمارستان مطهری تهران رساندند. این حادثه تکان‌دهنده در آستانه سال نو صورت می‌گیرد. در حال حاضر از وضعیت آقای امیر اطلاعی در دست نیست. 


******
روز شنبه ۸ اسفند (۲۷فوریه) در آستانه روز جهانی زن، جلسه بزرگی با عنوان «تعهد برای برابری، زنان متحد علیه
بنیادگرایی» با حضور مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده شورای مقاومت ایران و شماری از شخصیتهای سیاسی، روشنفکران و فعالان جنبش‌ برابری از 26 کشور از چهار قاره جهان برگزار شد. 
خانم رجوی در سخنرانی خود درباره نمایش انتخابات رژیم گفت: آنچه دیروز برگزار شد انتخابات برای تعیین نمایندگان مردم نبود، این انتخابات رقابتی بود میان مسئولان کنونی و قبلی شکنجه و اعدام و صدور تروریسم. چیزی که افسانه اعتدال و میانه‌روی در این رژیم را باطل می‌کند. به همین خاطر این نمایش با انزجار و نفرت اکثریت مردم ایران و به‌خصوص جوانان مواجه شد. با این انتخابات، خامنه‌ای می‌خواهد رژیمش را هر چه بیشتر بر جنگ در سوریه و سرکوب و زن‌ستیزی در ایران متمرکز سازد. اما این آغاز دوران بی‌سابقه‌یی از شکنندگی و فرسایش ولایت‌فقیه است که از عواقب آن جان به در نخواهد برد. وی افزود: حجاب اجباری، اهرم سرکوب فراگیر و دائمی زنان است. تنها در یک سال سه میلیون و ۶۰۰ هزار زن به بهانه «بدحجابی» در خیابانها مورد بازرسی و بازجویی خیابانی قرار گرفته و 18هزار تن به دادگاه کشیده شده‌اند. رواج خشونت و تجاوز علیه زنان و رواج گسترده اعتیاد و تیره روزی زنان نیز از نتایج شرعیات پرفساد آخوندهاست. در ایران تحت حاکمیت آخوندها رفتار ضدبشری نسبت به زنان و دختربچه‌ها، سوءاستفاده جنسی از اطفال و دختربچه‌های کمتر از 9ساله و چند همسری بر زنان تحمیل می‌شود. ولایت‌فقیه که یک انحصارطلبی جنون‌آساست، با تمام قوا رودرروی حق برابری زنان ایستاده است. آنها ایران را به زندان بزرگ زنان تبدیل کرده اند. 
شرکت کنندگان این کنفرانس با اشاره به نمونه موفق مقاومت ایران در تحقق برابری و پیشتازی زنان تأکید کردند با همبستگی و اتحاد عمل می‌توانند نقش کلیدی و تعیین‌کننده‌یی در نبرد با بنیادگرایی و تحقق برابری ایفا کنند. 
در بخش هنری این کنفرانس یک گروه از هنرمندان آلبانی همچنین خانمها مرجان، گیسو شاکری و آیدا هنرنمایی کردند. 

******
شهیندخت مولاوردی معاون حسن روحانی در امور زنان به اعدام تمامی مردان یک روستا در سیستان و بلوچستان اعتراف کرد.
وی روز سه‌شنبه 4اسفند به خبرگزاری حکومتی مهر گفت: ”ما روستایی را در سیستان و بلوچستان داریم که تمامی مردان آن روستا اعدام شده‌اند. بازماندگان آنها امروز قاچاقچی بالقوه هستند، هم از این نظر که بخواهند انتقام پدران خود را بگیرند و هم برای تأمین منابع مالی خانواده‌ها، اما هیچ حمایتی از این افراد نمی‌شود". وی افزود: ”امروزه قوانین ما به‌گونه‌یی است که اگر مرد خانواده مرتکب خلافی شود، همسر و فرزندان وی باید مجازات شوند. موارد بسیاری سراغ داریم که مرد خانواده به‌دلیل مواد مخدر یا هر جرم دیگری به زندان افتاده و قانون، اموال وی را مصادر کرده است در حالی که یک آپارتمان کوچک تنها سرپناه همسر و فرزندان وی است. … اصلاً توجهی ندارند که یک زن با ۳ فرزند می‌خواهد چه کند". 


گسترش فقر در ایران، خانواده ها را به خودکشی سوق می دهد
روز چهارشنبه 5اسفند جوان۲۷ ساله‌ای با پرت کردن خود بر روی ریل قطار در ایستگاه گلبرگ تهران دست به خودکشی زد.
شامگاه شنبه هفته گذشته نیز، در ایستگاه متروی شوش مردی ٥٠ ساله، خود را جلوی قطار انداخت و به‌شدت مصدوم شد. همچنین عصر چهارشنبه پنجم اسفند در شهرستان مینودشت یک زن در منزلش خود را بدار آویخت. در سقز در استان کردستان نیز روز چهارشنبه 5اسفند یک زن به نام ”بیان-م ” که متأهل و صاحب یک فرزند بود دست به خودکشی زد و جان باخت. 


اخبار زندان؛

 اعتصاب غذای زندانی سیاسی عباس لسانی، در زندان شیراز هم‌چنان ادامه دارد. وی از روز چهارشنبه 5 اسفند در اعتراض به انتقالش به بند عبرت و قطع ملاقاتهایش اعتصاب‌غذا کرده است. 
وی که پنجشنبه 21 آبان، بدون اطلاع قبلی از زندان اردبیل به زندان شیراز منتقل شد از لحظه تبعید ممنوع الملاقات می‌باشد. روز سه‌شنبه 4 اسفند، رقیه علیزاده همسر عباس لسانی به‌عنوان متهم و علی و مهدی، پسران عباس لسانی به‌عنوان مطلع در دادگاه رژیم در اردبیل به اتهام ”توهین به خامنه‌ای “و ”اخلال در نظم “، حاضر شدند. 
عباس لسانی به اتهام فعالیت و تبلیغ علیه نظام و به جرم شرکت در تظاهرات مردم آذربایجان در روز جمعه ۱٨شهریور ۱۳۹۰ در اعتراض به خشکاندن دریاچه ارومیه در شهر اردبیل بازداشت شد. 

- 3 هزار تن از زندانیان زندان مرکزی زاهدان با وجود تهدید و تطمیع، نمایش انتخابات را تحریم و از انداختن رأی به صندوق،
خودداری کردند. زندانیان گفتند: صدها نفر از ما در انتظار اعدام به‌سر می‌بریم، از ما می‌خواهید که به اعدام خودمان، به ممانعت از درمان، ازدحام زندان، شرایط بد غذایی و بهداشتی و محاکمات غیرعادلانه رأی بدهیم؟
مسئولین زندان، به بندها مراجعه کرده و با وعده مرخصی، ملاقات و این‌که پرونده آنها مورد بازبینی قرار خواهد گرفت، خواستار دادن رأی شدند، ولی زندانیان از دادن رأی خودداری کردند. 

 رژیم، رضا شهابی از اعضای هیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران را، به یک‌سال زندان محکوم کرد. زندانی سیاسی رضا شهابی با وجود این‌که به‌دلیل دو عمل سنگین از ناحیه گردن و کمر از مهر ماه در مرخصی پزشکی به‌سر می‌برد، روز ۱۸ بهمن ماه به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و به بهانه تحریک کارگران به اتهام اخلال در نظم عمومی و تشویش اذهان عمومی سه ساعت مورد بازجویی قرار گرفت و پرونده جدیدی برای وی تشکیل شد. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران خواهان توقف اذیت و آزار زندانی سیاسی رضا شهابی و آزادی فوری و بی‌قید و شرط او، بازگشت به کار و پرداخت خسارت به او شده است. 

-  روز چهارم اسفند، محمدعلی طاهری در اثر اعتصاب‌غذای ٢٤ روزه و اعتصاب‌غذای خشک پنج روزه به اغمای کامل رفت.
مسئولین زندان در بهداری اوین به او، كه در حالت بیهوشی کامل بود، به ‌زور غذا خوراندند. به‌طوری که به سیستم تنفسی وی آسیب وارد شد. گزارشها حاکی است بیهوشی محمدعلی طاهری تا چند ساعت ادامه داشته است.  در عین حال جمعی از طرفداران محمدعلی طاهری در اعتراض به نقض حقوق قانونی وی در مقابل بیمارستان بقیه الله در تهران تجمع کردند. گفتنی است بیمارستان بقیه الله وابسته به سپاه پاسداران است و همان مکانی است که در تابستان 2003 پیکر شکنجه شده و نیمه جان زهرا کاظمی، عکاس-خبرنگار ایرانی-کانادایی از اوین به آن منتقل شد.

- به گفته کارگزاران رژیم ساعت 5 و 50دقیقه بامداد جمعه 7اسفند انفجار و آتش‌سوزی در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه به‌وقوع پیوست. کارگزاران رژیم مدعی شده‌اند که این انفجار و آتش‌سوزی مصدومی نداشته است. 

اخبار اعتراضی؛

 کارگران شهرداری شادگان در اعتراض به پرداخت نشدن 4ماه حقوق عقب‌افتاده خود، در مقابل شهرداری رژیم در این شهر
تجمع و از رفتن به‌سر کار خودداری نمودند. 

- کارگران فازهای 17 و 18 عسلویه که مدتی است برای بدست آوردن مطالبات خود، دست به اعتراض زده اند، روز 7 اسفند، با تهدید ایادی حکومتی مواجه شدند که چنانچه رای ندهند، از کار اخراج خواهند شد. آنان همچنین فردی را برای پر کردن برگه های رای به اسم کارگران تعیین کرده و اجازه نوشتن اسامی و پر کردن برگه را به خود کارگران نمی دادند. 

- بیش از 300تن از کارگران نساجی مازندران در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده خود در سطح شهر قائم‌شهر دست به تظاهرات زده و از پل تلار به طرف فرمانداری رژیم در این شهر راهپیمایی کردند. 
- جمعی از مهندسان معماری در استانهای مختلف از جمله در مراکز استانهای یزد، کرمانشاه، مازندران، همدان و تهران روز چهارشنبه 5اسفند در اعتراض به استاندارد نبودن آزمون طراحی نظام مهندسی تجمع کردند.  
-روز چهارشنبه 5اسفند در شهرستان مریوان امید کریمیان نماینده کنونی مجلس رژیم و کاندیدای دور اخیر انتخابات با اعتراض گسترده تظاهر کنندگان روبه‌رو شد. مردم با شعار دروغگو دروغگو و مرگ بر امید کریمیان از او که قصد سخنرانی داشت، استقبال کردند. جمعیت از چهار راه شبرنگ تا چهار راه اصلی مریوان علیه او تظاهرات کردند. 

- تجمع اعتراضی جمعی از بازاریان بازار امام رضا، ماهی فروش‌ها و بازار بزرگ ساری، در مقابل ساختمان شهرداری، با حضور ماموران نیروی انتظامی روبرو شد. ماموران حکومتی گفتند موسم انتخابات است و این تجمع موجب تشنج اوضاع خواهد شد. خشونت ماموران نیروی انتظامی و سر باز زدن بازاریان از پراکنده شدن، باعث درگیری بین چند تن از بازاریان و ماموران حکومتی شد و دو تن از کسبه دستگیر شدند. اعتراض بازاریها به اخاذیهای شهرداری بابت تغییر و نوسازی بافت فرسوده بازارها و همچنین تغییر در شکل ظاهری مغازه‌ها و آسفالت مقابل بازار است. 

- اعتراض کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه که از روز سوم اسفند علیه سیاست خصوصی‌سازی شروع شده بود روز شنبه 8اسفند ادامه داشت. کارگران ‌گفتند کارفرمای بخش خصوصی هنوز نیامده دو ماه حقوق بیش از 1500 کارگر را همراه پاداش آخر سال نداده است و هیچ مقام دولتی هم صدایش در نیامده است. 

- کارگران معدن ذغال‌سنگ تخت در مینو دشت سه‌شنبه 4اسفند برای دومین روز متوالی در مقابل دفتر نمایندگی این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگران معترض سپس در مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع کردند. در وحشت از گسترش این حرکت اعتراضی، فرماندار رژیم در شهرستان مینودشت مجبور به حضور در جمع کارگران معترض شد و با پرداخت حقوق یک ماه آنان و واریز کردن بقیه مطالبات کارگران تا آخر سال موافقت نمود. 

******
در آستانه نمایش انتخابات، رژیم یک زندانی را در زندان مرکزی گرگان اعدام کرد
این زندانی که روز یکشنبه 2اسفند حلق آویز شد مرادعلی رجبلو نام داشت و ۵۲ ساله بود. ارگانهای حکومتی خبر این اعدام را
مسکوت گذاشته بودند.

******
گرداننده ارگان مبارزه با مواد مخدر در خوزستان اعتراف کرد: ”سن اعتیاد تا 12سال پایین آمده است". حسین لامی زاده روز سه‌شنبه 4اسفند در اهواز گفت: کنترل تعداد معتادان دچار مشکل شده و به جای ثابت ماندن افزایش یافته است. به علت پایین آمدن سن اعتیاد باید آموزش را از مدارس و دانشگاهها شروع کنیم. ******
یک نوزاد دختر 45روزه‌ روز دوشنبه سوم اسفند به‌دلیل استفاده از گاز دیگری به جای اکسیژن در اتاق عمل بیمارستان مفید تهران دچار خفگی شد و جان باخت. یک مادر باردار نیز در بیمارستان چمران هنگام زایمان به‌دلیل وصل کردن کپسول اکسیژن اشتباهی، دچار سوختگی شدید شده بود. بار دیگر با خروج دکتر محمد ملکی از ایران جهت درمان، مخالفت شد
طی مراجعات دکتر محمد ملکی جهت اخذ پاسپورت برای خروج از کشور به قصد درمان، گفته شده که او ممنوع الخروج است و
نمی‌تواند از کشور خارج شود. در پیگیریهای دکتر ملکی نهایتاً به وی گفته شده که اطلاعات سپاه پاسداران او را ممنوع الخروج کرده است. بر اساس گفته دوستان دکتر ملکی، هیچ مرجع مشخصی به وی معرفی نمی‌شود تا موضوع ممنوع الخروج بودن و علت آن را دنبال کند. وزارت اطلاعات بدینطریق مانع درمان و خروج این مدافع حقوق‌بشر و اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب ضدسلطنتی گردیده است. 


******
به گفته یک مقام قضایی در آمریکا یک دلال ایرانی ـ کانادایی به نام شاهین طباطبایی به جرم نقض تحریم رژیم ایران دستگیر
شده است. آسوشیتدپرس به‌نقل از پلیس فدرال آمریکا گزارش داد: شاهین طباطبایی روز جمعه هفته گذشته و هنگام ورود به خاک آمریکا در ایالت واشینگتن دستگیر شد. این دلال متهم است در فاصله سالهای 2007 تا 2011 میلادی از طریق شرکتهایش در مکزیک و کانادا تجهیزات آمریکایی به ایران فرستاده که استفاده نظامی دارند. در صورت محکومیت، این دلال به 10تا 16ماه زندان محکوم می‌شود. ******
میزان ذرات معلق و گرد و غبار در هوای اهواز به سه هزار و ۵۷۰ میکروگرم بر مترمکعب یعنی ۲۴ برابر حد مجاز رسید.
حد مجاز آلودگی هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است.
ستاد بحران استانداری رژیم در خوزستان مدارس شهرهای اهواز، باوی، حمیدیه، کارون، هویزه و دشت آزادگان را به‌دلیل بالا رفتن غلظت آلودگی هوا و شدت گرد و غبار تعطیل اعلام کرد. خاطرنشان می‌شود گرد و غبار از روز شنبه اول اسفند بیشتر مناطق خوزستان را در برگرفته. در این روز میزان آلودگی هوای اهواز به ۶۶ برابر حد مجاز و روز سوم اسفند به 7 برابر حد مجاز رسید. 
کیفیت هوای شهر مشهد نیز در روز چهارشنبه 5اسفند برای سومین روز متوالی در وضعیت هشدار قرار گرفت. حمید صالحی رئیس اداره محیط زیست مشهد گفت: میانگین آلودگی هوای مشهد 116پی.اس.آی و فراتر از حدمجاز است. قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد 101 تا 150 پی.اس.آی به‌معنای وضعیت هشدار برای افراد حساس و کودکان می باشد. 
در حالی که ﮔﺮﺩﻭﺧﺎﮎ ﻭ ﺁﻟﻮﺩﮔﯽ ﻫﻮﺍ، ﺟﺎﻥ ﺩﻭ ﮐﻮﺩﮎ را در اهواز گرفت، رسانه‌های حکومتی به دستور دولت حسن روحانی و در وحشت از اعتراضات مردمی این خبرها را به‌خاطر نمایش انتخابات سانسور کردند. 
از روز سه‌شنبه 4اسفند در شهر اهواز وزش توفان شن و آلودگی شدید هوا باعث مرگ  چند تن در اهواز شد. 
یک کودک عرب اهوازی از اهالی منطقه ملاشیه به نام فؤاد حلفی که 11 سال سن داشت، روز سه‌شنبه 4 اسفند در اثر استنشاق بیش از حد ذرات ریز آلاینده موجود در هوا فوت کرد. این حادثه در پی آلودگی غیرقابل سنجش هوای اهواز در اثر وزش توفانهای شن طی هفته گذشته رخ داد. حال چندین تن از بستری شدگان در بیمارستانها نیز وخیم می باشد. 


رژیم ایران با آتش بس در سوریه مخالفت می کند
تلویزیون سی.ان.ان گزارش داد: رژیم ایران آتش‌بس در سوریه را مورد اعتراض قرار داد و حسن روحانی در اینباره گفت:
تروریستها ممکن است از این وقفه بهره‌برداری کنند. به‌نقل از روحانی گفته شده ”این توافقنامه انبوهی نقاط مبهم و کاستی دارد". 
سی.ان.ان به‌نقل از ملل‌متحد خاطرنشان کرد: بیش از 300هزار سوری از سال 2011 تاکنون کشته و بیش از 11 میلیون نفر از خانه‌های خود بیرون رانده شده‌اند. این نزدیک به نیمی از جمعیت کشور است... 13 و نیم میلیون نفر نیز به‌شدت نیازمند کمکهای انسان‌دوستانه از قبیل غذا و دارو و حفاظت می باشند.