صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۰۴، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

بازگشایی و رابطه دیپلوماتیک مجدد با رژیم ایران، خطرناک است
روز چهارشنبه 20 ژانویه، نشنال پست نوشت: پیتر کنت، منتقد امور خارجی حزب محافظه‌کار گفت: دولت کانادا نباید تحریمها علیه رژیم ایران را لغو کند و یا سفارتش را بازگشایی کند چرا که تهدیدهای دیپلوماتهای خارجی توسط این رژیم ادامه دارند.  گفتنی است در سال 2012، کانادا کارکنان سفارت خود را از ایران فراخواند و سفارتش را در تهران تعطیل نمود. یکی از قولهای کمپین انتخاباتی حزب لیبرال برهبری جاستن ترودو بازگشایی سفارتخانه و رابطه مجدد با رژیم آخوندها بود. این درحالیست که قوانین تصویب شده در زمان نخست وزیری استیون هارپر رهبر پیشین حزب محافظه کار، لغو تحریمهای کانادا علیه رژیم ایران را مشکل می کند. کانادا رسما رژیم ایران را حامی تروریسم می داند. 

روز گذشته شنبه 23 ژانویه ایرانیان آزادیخواه در شهر اتاوا در جریان آکسیون هفتگی خود در پارلمان کانادا گرد آمدند و خواهان محاکمه رئیس جمهور رژیم ایران، حسن روحانی، بعنوان یکی از بالاترین مقامات رژیم بخاطر جنایت علیه بشریت شدند. آنان همچنین حمایت خود را از تظاهرات بزرگ ایرانیان که قرار است روز 28 ژانویه همزمان با حضور روحانی در پاریس برگزار شود اعلام داشتند. روی یکی از بنرها نوشته شده بود: روحانی در بیش از سه دهه در قتل، شکنجه و اعدام با رژیم آخوندها همدست بوده است. کارنامه او: بیش از 2000 اعدام در زمان ریاست جمهوری اش.


******
رژیم صبح یکشنبه ۴ بهمن یک زندانی را در زندان مرکزی یاسوج به دار آویخت. دستگاه قضائیه رژیم اتهام این قربانی را قتل عنوان کرده است.

اخبار اعتراضی؛
صبح یکشنبه ۴ بهمن،‌ گروهی از کارگران کارخانه روغن نباتی قو در محوطه کارخانه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و مطالبات صنفی دست به تجمع اعتراضی زدند. روز شنبه 3 بهمن، کارگران کارخانه نساجی مازندران در قائمشهر و کسبه بازار لاله زار جنوبی و مغازه داران ضلع شمالی میدان توپخانه دست به اعتراض و اعتصاب زدند.
 در روز پنجشنبه اول بهمن، گروهی از بهیاران بیمارستان کوثر در ایلام، کارگران شرکت دنیای فن در عسلویه، کارگران سرنگ سازی اردبیل، کارگران سبلان پارچه و ذوب آهن اردبیل، کارگران صابون سازی، کارگران کارخانه سنگبری سلیمان در شهرک صنعتی محمودآباد اصفهان، کسبه بازار سنتی شهر بابل، گروهی از کارکنان شرکتی و خدماتی مجمع امور صنفی کرمانشاه، مالباختگان مؤسسه پدیده در همدان و سهامداران شرکت عدالت کرمانشاه، دست به اعتراض و اعتصاب زدند. روز چهارشنبه 30 دی نیز کارگران اداره آبفای سنندج، کارگران اخراجی معدن سرب و روی بهادران مهریز یزد، تجمع اعتراضی برگزار کردند. اعتراضات مشابهی نیز توسط کارکنان گاز استان گلستان و سپرده گذاران پدیده در مشهد، صورت گرفت.
به گفته پاسدار حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور کابینه روحانی پنجشنبه اول بهمن، حدود 5هزار تجمع صنفی و غیرصنفی در طول سال جاری در کشور برگزار شده است.
در خبری دیگر، جمعی از دوستداران محمدعلی طاهری در یک تجمع اعتراضی در شیراز خواستار آزادی بدون قید و شرط وی از زندان شدند.

******
عادل الجُبِیر وزیر خارجه عربستان سعودی در اجلاس مشترک وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس که روز پنجشنبه 1 بهمن برگزار شد، با جان کری وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد و گفت: اظهارات مقامهای رژیم ایران خصمانه و تهاجمی است و جهان عرب این‌گونه رویکردهای رژیم ایران را همان‌گونه که در بیانیه پایانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی آمده بود محکوم می‌کند. الجبیر اضافه کرد: ما قبول نمی‌کنیم رژیم ایران در امور کشورهای عرب دخالت کند. ما با برادرانمان در کشورهای عرب کار می‌کنیم تا این پدیده را متوقف کنیم. گفتنی است در بیانیه اجلاس وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی از رژیم ایران خواسته شده تا به کنوانسیونهای بین المللی و حفاظت از نمایندگیهای دیپلوماتیک ملتزم باشد و دخالت خود در امور کشورهای دیگر را متوقف کند.

******
به نقل از دبیرخانه شورای ملی مقاومت اول بهمن، پاسدار سرتیپ محمدرضا نقدی، رئیس بسیج در یک سخنرانی در تهران گروگانگیری و باج‌خواهی را «راه گرفتن حق از مستکبرین» توصیف کرد. وی دستگیری اتباع آمریکایی و بازداشت قایقهای آمریکایی در خلیج فارس را نیز در این شمار توصیف کرد. این اطلاعیه می افزاید: نقدی که شخصا به دستور خامنه‌ای حمله به سفارت انگلستان در نوامبر ۲۰۱۱ و حمله به سفارت عربستان سعودی در ژانویه امسال را فرماندهی کرده است در این سخنرانی گفت: «لغو تحریم بانک سپه و باز پس‌گیری یک میلیارد و ۷۰۰میلیون دلار از اموال بلوکه شده ایران پس از ۳۶ سال هیچ ارتباطی با مذاکرات نداشته و تنها بهایی بود که آمریکا در قبال آزادسازی جاسوسان خودش پرداخت» و این «نشان داد که آمریکا جز زبان زور نمی‌فهمد... راه گرفتن حق از مستکبرین، قدرتمند شدن است و باید هر روز قویتر و قویتر شویم».

******
رفسنجانی به خامنه‌ای گوشزد کرد، اگر به خواسته‌های مردم توجه نکند، همانند زمان شاه مردم وارد صحنه خواهند شد. وی در ادامه هشدار داد: توجیه کاری و سانسور اطلاعات و اخبار یا تحریف واقعیتها، راه به جایی نمی‌برد... توجه نکردن به خواست مردم، در درازمدت عواقب بدی به‌دنبال دارد. رفسنجانی چند دقیقه بعد از سخنرانی خامنه‌ای در حمایت از شورای نگهبان و حذف کاندیداهای نمایش انتخاباتی رژیم در کانال تلگرام! خود نوشت: اگر اسب‌ها اجازه مسابقه نداشته باشند، هر قاطری به خط پایان خواهد رسید. روزنامه وطن امروز وابسته به جناح خامنه‌ای 3 بهمن، پیام تلگرامی رفسنجانی را توهین و تخطئه خامنه‌ای و غیرعقلانی توصیف کرد و نوشت: توهین و تفحش یکی از پایه‌های اصلی این تخطئه است.

******
الجزیره روز شنبه سوم بهمن در پایگاه اینترنتی خود با عنوان "در اعتراض به دیدار آخوند روحانی و سرکوب مردم ایران،
الجزیره افزود: "اکثر تظاهر کنندگان از اعضای سازمان مجاهدین خلق بودند که شرکت خود را در این تظاهرات با راه‌اندازی هشتک "نه به روحانی" از قبل اعلام کرده بودند. این هشتک به سرعت به یک بسیج گسترده تبدیل شد که در آن خواسته می‌شد آخوند روحانی در اثنای دیدار پیش‌بینی شده‌اش از فرانسه دستگیر شود. این بسیج دلایل زیادی داشت از جمله این‌که "در دوره آخوند روحانی روند نقض حقوق‌بشر و سرکوب و آزار و اذیت عدالت جویان افزایش یافته است".
الجزیره اضافه کرد: "این بسیج خواستار اخراج شبه‌نظامیان رژیم ایران از سوریه و فشار بر روی رژیم ایران برای توقف اعزام شبه‌نظامیانش به سوریه شد". الجزیره در پایان افزود: "حمایت رژیم ایران به اعزام شبه‌نظامیان خلاصه نمی‌شود و این رژیم به‌طور علنی طایفه‌گرایی را دامن می‌زند و شبه‌نظامیان عراق و لبنان را تشویق می‌کند که برای جنگ به سوریه بروند و این موجب برانگیخته شدن درگیریهای فرقه‌گرایه در منطقه شده و همچنین موجب می‌شود که این درگیریها در دهه‌های آینده ادامه یابد". تظاهرات خیابانهای پاریس را فرا گرفت" نوشت: ”امروز صدها نفر برای ابراز مخالفت نسبت به دیدار پیش‌بینی شده آخوند روحانی از فرانسه در خیابانهای پاریس تظاهرات کردند. این دیدار قرار است 27 و 28 ژانویه (هفتم و هشتم بهمن ماه) انجام شود

         
******
سازمان گزارشگران بدون مرز رفتار رژیم ایران با روزنامه‌نگاران و وب نگاران زندانی در ایران را محکوم کرد. در بیانیه ‌این سازمان که روز پنجشنبه 21 ژانویه صادر شده است، به ممانعت رژیم ایران از مداوا و رسیدگیهای پزشکی به این زندانیان اشاره شده است. زندانی سیاسی نرگس محمدی از جمله زندانیان سیاسی است که سازمان گزارشگران بدون مرز فشارها بر وی را محکوم کرده است. 
******
قیمت نفت اوپک باز هم سقوط کرد و هر بشکه نفت 22دلار و 48سنت معامله شد. نفت بِرِنت دریای شمال هم به زیر 27دلار درهر بشکه رسید. کاهش قیمت نفت به‌خاطر اشباع بازار و ضعف اقتصادی چین از جمله علل کاهش قیمت نفت می باشد. در حالی که نفت به بشکه‌یی زیر 23دلار رسیده، رژیم ایران بودجه سال 2016 خود را بر مبنای هر بشکه نفت 35 تا 40 دلار بسته است.

******
شورای امنیت سازمان ملل متحد، تمهیدات جدیدی را برای نظارت بر تحریم‌هایی اتخاذ می‌کند که در ارتباط با فروش سلاح و
موشکهای قاره‌پیما و دیگر موارد خارج‌نشده از تحریم‌های مربوط به برنامه اتمی رژیم ایران است. تهمیدات تازه نظارتی جای کمیته‌یی را می‌گیرد که در مورد اجرای تحریم‌های بین‌المللی علیه رژیم ایران به شورای امنیت گزارش می‌داد؛ این همان کمیته‌ای‌ست که پیش از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، آزمایش موشک عماد را بر خلاف تحریم‌ها همچنان جاری عنوان کرده بود. اروگوئه، رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل، در یادداشتی خواستار پیگیری ترتیباتی عملی و راه و روش‌های تازه‌یی شده تا بر پایبندی به تعهدات مربوط به توافق اتمی نیز نظارت کامل وجود داشته باشد. قرار است یکی از ۱۵ عضو شورای امنیت بعنوان هماهنگ‌کننده امور انتخاب شده و از بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز خواسته شود تا حمایت رسمی خود را از عملکرد شورا اعلام نماید. 

******
رسانه‌های آمریکا گوشه‌هایی از مذاکرات سری و طولانی رژیم ایران با ارگانهای اطلاعاتی آمریکا را فاش کردند. نیویورکر نوشت: ۱۴ ماه پیش اوباما به یک رابط جدید به‌کلی سری در تهران اجازه مذاکره برای آزادی آمریکاییهایی که ناپدید و یا در ایران زندانی شده بودند را داد. این روزنامه افزود: تیم رژیم ایران به ریاست یک افسر ارشد اطلاعاتی بود و درگیر شدن اطلاعات رژیم ایران چشم‌انداز را غیرقابل پیش‌بینی‌تر می‌کرد و احتمال جنجال برانگیزی داشت. برت مک گرک، یک مقام ارشد وزارت خارجه، ریاست تیم آمریکاییها را بعهده داشت و ملاقاتها، توسط دولت سویس تسهیل و اغلب در ژنو برگزار می‌شد. گفتنی است خامنه‌ای چند ماه پیش اذعان کرد که مذاکرات پنهانی با آمریکا را خودش قبل از روی کار آمدن روحانی، شروع کرده بود.

******
به گفته یکی از کارگزاران رژیم در کرمانشاه یک دانش آموز 13 ساله روز شنبه سوم بهمن در دستشویی مدرسه، خود را با طناب حلق آویز و خودکشی کرد. اقدام این کودک موفقیت آمیز بود. طی روزهای اخیر نیز دو دانش‌آموز دیگر در یزد اقدام به خودکشی کردند. یک دختر دانشجو نیز در روز سه شنبه 29 دی یزد اقدام به خودسوزی کرده بود که راهی بیمارستان شد. این دختر دانشجو در یکی از مجتمع های مسکونی یزد، مسئولیت پرستاری یک فرد سالخورده را بر عهده داشته است.

******
  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان به تعطیلی 378 واحد صنعتی و تولیدی در این استان اذعان کرد. حمید رضا متین به بیکاری 2100تن از کارگران این واحدها اشاره کرد و افزود این واحدها از سال 91 از چرخه تولید خارج شده‌اند. روزنامه‌های حکومتی با استناد به گزارش مرکز آمار رژیم اول بهمن نوشتند: به‌دلیل افت فعالیتهای اقتصادی کشور در فاصلۀ تابستان تا پاییز سال 94، ۳۶۵۰۰۰ نفر بر تعداد بیکاران کشور افزوده شده است. بر اساس این آمار، طی نزدیک به یک فصل، تعداد کل شاغلان کشور از ۲۲ میلیون و ۴۰۳ هزار و ۶۳۰ نفر در تابستان گذشته به ۲۲ میلیون و ۴۶ هزار و ۷۳۳ نفر کاهش یافته است. طی همین دوره مجموعه شاغلان در بخش کشاورزی نیز از ۴ میلیون و ۲۹۶ هزار نفر به ۳ میلیون و ۸۸۱ هزار نفر کاهش یافته که به‌معنای از بین رفتن ۴۱۵ هزار شغل در بخش کشاورزی می‌باشد. گزارش مرکز آمار رژیم افزود: همزمان نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال که مهمترین گروه جویندگان کار در کشور می باشد در پاییز امسال به ۲۵.۴ درصد رسیده که قریب دو و نیم برابر بیشتر از نرخ عمومی بیکاری در کشور است و این در حالی است که نرخ بیکاری مردان ۲۲ درصد و نرخ بیکاری زنان ۴۰.۲ درصد بوده است.

******
در روز سه‌شنبه 29 دیماه، مسئولان یک دبستان در حاشیه شهر کرج (منطقه پیش آهنگی گلدشت) به‌دلیل ناتوانی در پرداختشهریه، یک دانش‌آموز را تمام روز (دوشنبه ۲۸ دی) در هوای سرد زمستان در حیاط مدرسه نگه‌داشتند و روز بعد وی را از مدرسه اخراج کردند. روز چهارشنبه 30دی نیز در درمانگاه لقمان شهرستان خاش زن روستایی که انگشت شصت پایش در اثر برخورد با شیشه دچار پارگی شده بود و به درمانگاه مراجعه کرده بود با اینکه کادر درمانگاه وارد عمل شدند وقتی متوجه شدند بیمار در تأمین هزینه درمان مشکل دارد دست از ادامه بخیه برداشتند و بیمار را به‌حال خود گذاشتند. چندی پیش نیز بخیه یک کودک که خانواده اش از پرداخت هزینه سرسام آور بیمارستان ناتوان بودند، کشیده شد.

******
دو ستاره شناس آمریکایی از کشف خود درباره وجود یک سیاره جدید در منظومه شمسی خبر دادند. به گفته این دو ستاره شناس این سیاره که موقتا با نام «نهمین سیاره اکس»، نامگذاری شده است، ده برابر زمین مساحت دارد. نهمین سیاره اکس هر ده سال یک بار به دور خورشید می‌چرخد و به همین دلیل هم تاکنون هیچ دانشمند یا تلسکوپی موفق به رویت آن نشده است. عنوان نهمین سیاره اکس پیش از این به پلوتو تعلق داشت اما دانشمندان در سال 2000 به این نتیجه رسیدند که پلوتو یک سیاره نیست و یک جرم آسمانی بسیار بزرگ است.

 ******
به گزارش نیویورک تایمز روز چهارشنبه 30دیماه اعلام شد که سال 2015 رکورد گرم‌ترین سال تاریخ از زمان آغاز ثبت دمای کره زمین شکسته شد؛ رکوردی که پیشتر برای سال ۲۰۱۴ ثبت شده بود. سال ۲۰۱۵ میلادی در قاره آمریکا نه تنها رکورد گرم‌ترین، بلکه مرطوب‌ترین سال را برای دومین سال متوالی شکست. دانشمندان حدس می‌زنند که پدیده جوی ال‌نینو در چند ماه گذشته یکی از دلایل شکسته شدن رکورد دمای کره زمین در طول چند ماه گذشته بوده است. تولید بلندمدت گازهای گلخانه‌ای توسط بشر، همچنان دلیل اصلی گرمایش زمین و شکسته شدن رکورد آن در دو سال متوالی عنوان شده است.