صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۲۷، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

رویدادهایی از کانادا؛ 
 به گزارش تلویزیون سی بی سی 8 ژانویه، مقامات فدرال کانادا از نخست وزیر، جاستین ترودو خواستند برای پشتیبانی از تغییر در ایران، روابط خود با عربستان سعودی را عمیق‌تر کند. در این فراخوان از معامله 15میلیارد دلاری کانادا با عربستان سعودی حمایت شده است. مقامات فدرال کانادا به نخست‌وزیر توصیه کردند استحکام روابط اقتصادی با عربستان نفت خیز به‌دلیل موقعیت آن در خلیج فارس در خدمت منافع استراتژیک کاناداست. آنها می‌گویند عربستان سعودی یک قدرت منطقه‌ای است و تنها کشور عرب در گروه جی 20 و یک کشور کلیدی در تأمین انرژی جهان و بزرگترین شریک تجاری کانادا در منطقه. لازم به ذکر است که تعطیلات زمستانی پارلمان کانادا روز 25 ژانویه به پایان خواهد رسید و پارلمان بطور رسمی دوباره آغاز به کار خواهد کرد.
در خبری دیگر از کانادا، تابحال 10،000 پناهنده سوری وارد خاک کانادا شده اند.
نخست وزیر جاستن ترودو، در کمپین انتخاباتی خود قول داده بود تا اواخر ماه فوریه 2016، بیست و پنج هزار پناهنده را به خاک این کشور منتقل کند، اما بعد اعلام شد این بدلایل امنیتی و غیره، عملی نخواهد شد.
 روز 8 بهمن برابر با 28 ژانویه 2016، ایرانیان آزادیخواه در اعتراض به حضور حسن روحانی رئیس جمهور رژیم در فرانسه
تظاهرات بزرگی تهیه دیده اند. از زمان روی کار آمدن روحانی، بیش از 2000 نفر در ایران اعدام شده اند. ایرانیان آزادیخواه اتاوا نیز روز گذشته در برابر پارلمان کانادا گرد آمدند و به موج اعدامها اعتراض کرده و خواستار محاکمه روحانی شدند. آنها شعار می دادند: روحانی جنایت پیشه، روز حساب در پیشه.******
رژیم ایران برای 10 میلیون نفر 2400 تومان سبد غذایی در نظر گرفته است. به نقل از خبرگزاری حکومتی ایرنا، علی ربیعی 
وزیر کار و رفاه اجتماعی دولت حسن روحانی، در میان ۱۰میلیون نفر از شهروندان جامعه که با سوءتغذیه و کمبود پروتئین روبرو هستند "سبد غذایی" توزیع می‌کند. وی گفته در مجموع ۲۴ میلیارد تومان بین ۱۰ میلیون نفر که با معضل سوءتغذیه روبرو هستند توزیع می‌شود. به این ترتیب دولت روحانی قصد دارد به هر یک از این 10 میلیون گرسنه ایرانی، 2400 تومان معادل 60 سنت مواد غذایی بدهد تا به این وسیله معضل سوءتغذیه و کمبود پروتئین را جبران نماید. بر اساس منابع رسمی حکومتی، در سال آینده حداقل دستمزد مزدبگیران نیز افزایش نخواهد یافت. خبرگزاری حکومتی مهر در اینباره نوشت که صاحبان بنگاههای اقتصادی نه فقط مخالف افزایش دستمزد حداقل در سال آینده هستند، بلکه خواسته اند که از سال آینده حداقل دستمزد کارگران بسته به اینکه در کدام شهر زندگی می کنند، تعیین شود. نمایندگان کارفرمایان همچنین از دولت خواسته‌اند که میان فقرا "سبد غذایی" توزیع و سیستم کوپنی یا سهمیه بندی برخی اقلام اساسی را از نو احیاء کند. مردم ایران در زمان جنگ ایران و عراق، با استفاده از کوپن، اقلامی مانند روغن، برنج، کره، شکر، چای و غیره دریافت می کردند.

******
سایت حکومتی ایران هسته‌یی روز چهارشنبه 23دی با عنوان "لشگرکشی بازرسان آژانس به ایران" نوشت: "دهها بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (عمدتا غربی) ظرف یک هفته گذشته وارد ایران شده‌اند تا جزئیات اجرای تعهدات کلیدی هسته‌یی ایران طبق برجام را راستی آزمایی کنند...". با سیمان گرفته شدن قلب اتمی رآکتور اراک، این موضوع به تایید آژانس رسید. این در حالی صورت گرفت که طی دهه ها، بیلیاردها دلار از جیب مردم ایران، هزینه برنامه اتمی و صدور تروریسم رژیم شد و امروز مردم ایران با معضل بیکاری، گرسنگی و فقر روزگار می گذرانند. پس از شیپور پیروزی حسن روحانی رئیس جمهور نظام آخوندها و وزیر خارجه اش، جواد ظریف، 
خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران روز یکشنبه 27دی با عنوان "آنچه دادیم و آنچه داریم" حسن روحانی را به‌دلیل پرده‌پوشی حقایق برجام مورد حمله قرار داد و نوشت: "بالاخره روز اجرای برجام فرا رسید. … دولت یازدهم با سرعتی که حتی برای غربیها نیز باورپذیر نبود، بخش عمده‌ای از داشته‌های هسته‌یی کشور را برچید و از میان برد. خروج 98 درصد از ذخایر اورانیوم غنی شده از کشور، خارج کردن 14هزار سانتریفوژ از مدار و انبار کردن آنها، تخریب قلب رآکتور آب سنگین اراک بدون انعقاد یک قرارداد مطمئن برای نوسازی آن، شاید سه مؤلفه اساسی برنامه هسته‌یی ایران بودند که بازگشت آنها، حداقل زمان‌بر و هزینه‌بر است". این منبع افزود: ”… برخلاف ادعای روزنامه دولت که تیتر «فروپاشی تحریم» را برای امروز خود برگزیده است، … در متن 42 صفحه‌یی وزارت خزانه‌داری آمریکا… به صراحت آمده است که آنچه دولت آمریکا انجام داده، «تعلیق» تحریم هاست نه برچیدن و لغو تحریم ها. قوانین تحریم، به رئیس‌جمهور آمریکا این اختیار را می‌دهند که جزء یا کل مفاد آنها را حداکثر برای 180روز با قابلیت تمدید، به‌حالت تعلیق درآورد و امروز این اتفاق افتاده است؛ اما خود قوانین لغو نشده‌اند و پابرجا مانده‌اند". لازم به ذکر است که مقاومت ایران، برای اولین بار برنامه اتمی رژیم ایران را در سال 2002 بطور رسمی افشا کرد.
در خبری مربوط، مقامات رسمی آمریکا آزادی چهار شهروند آمریکایی زندانی در ایران را تایید کردند. اسامی این چهار نفر
سعید عابدینی، امیرمیرزایی حکمتی، جسیون رضاییان و نصرت الله خسروی اعلام شده اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت این چهار نفر با خطوط هوایی سویس‌ایر ایران را ترک کردند. آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی حاضر در محل مذاکرات که نام او را اعلام نکرد، گزارش داد که رژیم ایران "پنجمین زندانی ایرانی-آمریکایی" یعنی سیامک نمازی، را آزاد خواهد  کرد. وی گفت که آزادی نمازی در چارچوب "مبادله زندانیان" نیست. از لابیهای رژیم در آمریکاست و مدیر شرکت برنامه ریزی استراتژیک کمپانی نفتی "کرسنت" می باشد.  
به نقل از خبرگزاری حکومتی ایرنا، نادر مدانلو، بهرام مکانیک، خسرو افقهی، آرش قهرمان، تورج فریدی، نیما گلستانه و علی صابونچی زندانیانی هستند که توسط آمریکا آزاد شده اند.

******
بدنبال دستگیری و آزادی 10 تن از ملوانان آمریکایی توسط پاسدارن رژیم ایران، مارک تونر سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا به
خبرنگاران گفت: رژیم ایران ممکن است شرایط کنوانسیون ژنو را زمانی که فیلم ملوانان دستگیر شده آمریکا را منتشر کرد، نقض کرده باشد. خبرنگاری از مارک تونر پرسید: آیا مجبور کردن ملوانان برای آنکه دستشان را پشت سرشان بگذارند نقض کنوانسیون ژنو است؟ وی پاسخ داد: فیلمبرداری یا عکس برداری از زندانیان جنگی می‌تواند نقض کنوانسیون ژنو باشد. رژیم اعلام کرده بود که مقامات آمریکایی از آخوندها عذرخواهی کرده اند ولی آمریکا آنرا رد کرده است.

******
پیگیری قتل یک کولبر به نام سعید جمالی ٢١ ساله، از ورزشکاران سرشناس قصرشیرین که توسط مأموران نیروی انتظامی انجام گرفت، عملاً با مشکل و مانع روبه‌رو شده است و معاون سیاسی ـ اجتماعی فرمانداری قصرشیرین خانواده این کولبر را تهدید کرده اند که از شکوائیه علیه نیروی انتظامی خودداری کنند. سعید جمالی در روز 19 آبان 94، به‌صورت ناگهانی و بدون اعلان هشدار نیروی انتظامی در جاده‌ی کمربندی این شهر از سوی مأموران مسلح ناجا مورد تیراندازی قرار گرفت و به قتل رسید.

******
ارسلان فتحی پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس رژیم، روز شنبه 26دی فاش ساخت دولت روحانی برای پرداخت حقوق ماه گذشته کارمندان دولت، از بانک مرکزی قرض گرفته است. وی افزود: "دولت باید 15آذرماه بودجه را به مجلس ارائه می‌داد، با این تأخیر، مجلس، زمان کافی برای بررسی بودجه و برنامه را ندارد". فتحی پور ادامه داد: "کشوری مانند بنگلادش 160 میلیون نفر جمعیت دارد، صادرات غیرنفتی این کشور سالانه فقط در رابطه با پوشاک 30 میلیارد دلار است و نرخ بیکاری در این کشور یک درصد است".


اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 27دی زنان معلم پیش دبستانی استانهای شمالی کشور، در مقابل مجلس رژیم تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها خواستار استخدام رسمی هستند. ولی رژیم ماموران یگان ویژه نیروی انتظامی را به صحنه فرستاده و معلمان را محاصره کرد.

- نزدیک به 1000 تن از پزشکان و متخصصین رادیولوژیست سراسر کشور، صبح شنبه 26 دیماه در اعتراض به سیاستهای وزارت بهداشت در مقابل این وزارتخانه تجمع اعتراضی برپاکردند. در همین روز هنگام ورود بازرسان شهرداری منطقه 18 به بازار آهن شادآباد تهران، آهن‌فروشان با تعطیلی مغازه‌ها دست به اعتراض زدند. در کاشان نیز دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی این شهر، در اعتراض به پذیرشهای بی رویه این دانشگاه بدون توجه به ظرفیتهای آموزشی، در محوطه سلف دانشگاه تجمع کرده و سینی‌های خالی غذای دانشگاه را برداشته و روی زمین نشستند. همچنین دندانپزشکان، متخصصان، اعضای هیأت علمی دانشکده‌های دندانپزشکی و دانشجویان در اعتراض به عملی نشدن وعده های وزیر بهداشت روحانی تجمع کردند.
- ده رشته اعتراض و اعتصاب اقشار مختلف مردم در شهرهای غرب کشور در سُنقُر، صحنه، کارکنان خدمات موتوری شهرداری منطقه یک کرمانشاه، گروهی از دانشجویان پیام نور کرمانشاه، دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه، نقده، هرسین در روزهای 20 و 21 دی جریان داشت.

- روز دوشنبه 21دی جمعی از مالباختگان مؤسسه پدیده شاندیز بار دیگر در مقابل دادستانی رژیم در مشهد تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنان که خواستار پس گرفتن اموال غارت شده خود می باشند بر این باورند که قضاییه و استانداری و سایر ارگانهای رژیم در این دزدی دست دارند. 
شهرهای چالوس، تهران، قزوین، کرج، کرمان، مرند و اهواز نیز صحنه تجمعات اعتراضی بود. 

- روز پنجشنبه 24 دی نیز، جمعی از دانشجویان دختر دانشگاههای مختلف استان قزوین، در مقابل فرمانداری شهر قزوین، در اعتراض به بلاتکلیفی خوابگاه دختران دانشجو و بی عملی کارگزاران حکومتی در رسیدگی به مشکلات دانجشویی دست به تجمع اعتراضی زدند. یکی از کارگزاران حکومتی در دانشگاه، از هر دانشجو مبلغ 5 تا 6 میلیون تومان به بهانه رهن خوابگاه اخاذی کرده و متواری شده است. در همین روز سه رشته اعتراض و اعتصاب کارگری و دانشجویی که از مدتی قبل آغاز شده بود توسط کارگران کارخانه سیمان آبیک، کارخانه سیگار بهمن در تهران و دانشکاه علوم پزشکی کاشان،ادامه داشت.

******
بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت 26 دی، رژیم در دو هفته اول ماه ژانویه 2016، 53 تن از جمله یک زن را اعدام کرده
است. 4 تن از این قربانیان در ملاء عام بدار آویخته شدند و عمده زندانیان در گروههای چند نفره و بطور جمعی اعدام شدند. این اعدامها در شهرهای رشت، یزد، ارومیه، شیراز، بجنورد، کرج، زنجان، ساری، مشهد، لارستان در استان فارس، خرم آباد، شبستر، خوی، اردبیل، همدان، تهران، تبریز، نوشهر و سورک میاندرود در استان مازندران صورت گرفتند. 

*****
روز پنجشنبه 24 دی، زندانی سیاسی ارژنگ داوودی که در زندان گوهردشت محبوس باشد، 38مین روز اعتصاب‌غذای خود را پشت سر گذاشت. او به انتقال خود بند زندانیان عادی اعتراض دارد. آقای داوودی از افت فشار خون و بیماری دیابت رنج می برد.

******
یک زن میان‌سال در روستای گیسور از توابع گناباد در استان خراسان رضوی، روز 20 دی دست به خودسوزی زد. اورژانس
زمانی به بالای سر این زن رسید که جان سپرده بود.
علت این خودسوزی اعلام نشده است اما بر اثر فشارهای اقتصادی و اجتماعی در نظام آخوندها آمار خودکشی و خودسوزی، افزایش داشته است. دبیرکل شورای اسلامی کار رژیم، روز 20دی گفت: میزان بیکاری در خراسان رضوی در ۲ سال گذشته حدود ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. رحمت‌الله پورموسی، نرخ بیکاری در خراسان‌رضوی را حدود 15 درصد اعلام کرد. این در حالیست که نرخ بیکاری حدود 7 درصد بود. وی اذعان داشت: زندگی افراد زیادی در قشر کارگر به علت مشکلات مالی در مرز پاشیده شدن قرار گرفته است.