صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۲۰، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهاستفان دیون وزیر خارجه کانادا اعلام کرد معامله فروش 15میلیارد دلاری سلاح به عربستان سعودی ادامه می‌یابد. این معامله که شامل فروش خودروهای زرهی است، 3هزار شغل به مدت 14سال در کانادا ایجاد می‌کند. 

 اخبار  زندان؛

 رژیم طی روزهای ۱۶ و ۱۷دیماه (۶ و ۷ ژانویه) ۱۷ زندانی را در میدان تره‌بار شبستر در استان آذربایجان شرقی، خوی در استان آذربایجان غربی، زندانی مرکزی اردبیل، زندان مرکزی همدان، زندان مرکزی ارومیه، زندان گوهردشت و زندان مرکزی کرج اعدام کرده است. رژیم همچنین 9 زندانی دیگر به نامهای حسین معینی، ناصر کریم‌نژاد، مهدی کاهه، رضا تیموری، جواد صادقی، عباد محمدی، مصطفی اجلالی ، سجاد نعمتی و یك زندانی با نام کوچک انوش، برای اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی زندان گوهردشت کرج منتقل کرده است. به نقل از منابع خبری مقاومت ایران، سه زندانی دیگر نیز به سلولهای انفرادی منتقل شده اند که اسامی آنها هنوز مشخص نیست.

 زندانی سیاسی بند٧ زندان اوین علیرضا گلی پور روز چهارشنبه ١٦دی جهت عمل جراحی به بیمارستان اعزام و بستری شد. وى بدنبال دو عمل مهم قلب و ساكشن تومور ريه كه از چهارشنبه شب شروع و تا صبح ادامه داشت، علیرغم نياز به بستری شدن و تكميل درمان و گذراندن دوران نقاهت جمعه صبح به زندان بازگردانده شد. علت ایجاد تومور در ریه و عمده مشکلات قلبی این زندانی، شکنجه های دوران بازداشت او عنوان شده است. طبق آخرين اطلاعات منتشر شده حال عمومى آقای گلی پور وخيم گزارش شده است.

******
شکوفه آذرمنش دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی بین‌الملل با نام مستعار پریسا
آزادی در تاریخ ١٨ خرداد ماه ١٣٩۴ ساعت ١١ شب با یورش مأموران وزارت اطلاعات در منزل مسکونی‌اش واقع در رودهن دستگیر شد و اکنون پس از گذشت 6 ماه  بازداشت، همچنان در زندان به‌سر می‌برد. وی در نامه ای از وضعیت خود در زندان نوشته و به نداشتن وکیل و عدم اجازه ملاقات اشاره کرده است. خانم آذرمنش در نامه خود از جمله نوشت: در تاریخ 24مرداد 94 در شعبه ۶ دادسرای شهید مقدس تفهیم اتهام شدم و عنوان فعالیت تبلیغی علیه نظام در پرونده‌ام درج شد. همچنین بازپرس عنوان مجرمانه اقدام علیه امنیت ملی از طریق تجمع و تبانی و شرکت در تجمعات غیرقانونی را نیز به موارد اتهامی اضافه نمود. وی برای من وثیقه ۷۰۰ میلیون ریالی تعیین نمود که بعداً تبدیل به کفالت یک میلیارد ریالی شد.

******
دو زندانی بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوآنزای خوکی جان خود را در زندان ارومیه از دست دادند. این خبر که در سایت مجاهدین خلق درج شده می افزاید: زندانیان ارومیه گفته‌اند امکانات بهداری زندان برای مقابله با این بیماری ناچیز است و با توجه به ازدحام جمعیت در زندان و عدم امکان جداسازی افراد، امکان پیشگیری موثری نیز وجود ندارد. 
 گزارش‌ها همچنین از شیوع ویروس آنفلوآنزای خوکی در زندان زاهدان و مرگ چند زندانی حکایت دارد. مسئولین زندانها بی‌اعتنا به جان زندانیان هیچ رسیدگی پزشکی در این زمینه انجام نمی دهند. 

رسانه‌های حکومتی از کشته شدن 7پاسدار دیگر در سوریه خبر دادند
اجساد این پاسداران روز پنجشنبه 17دی در شهرهای شیراز٬ قم و اراک دفن شدند. سه پاسدار به نامهای نظام محسنی، جمشید احمدی و محمدزمان عطایی در شیراز دفن شدند و پاسدار محمد زهره‌وند با حضور مقامهای سیاسی، امنیتی و نظامی رژیم در اراک دفن شد و اجساد سه پاسدار دیگر به نامهای مهدی حسینی، سلیم سالاری و حسن اسدالله نیز در قم دفن شدند. 


******
در جریان درگیریهای جناحی در آستانه نمایش انتخابات یک فقره دزدی 200میلیون یورویی در شرکت نفت فلات قاره برملا شد. به گفته خبرگزاری حکومتی ایسنا یک معاون وزارت اطلاعات رژیم ضمن اعلام خبر این دزدی گفت: سه مدیر شرکت نفت فلات قاره در این ماجرا دست داشتند. به گفته این افراد در سال ۹۱، با برگزاری مناقصه محدود و تضییع حقوق بیت المال بیش از 200 میلیون یورو «تخلف مالی» داشتند. این معاون وزارت اطلاعات که نام او اعلام نشده به تاریخ دستگیری این افراد و جزئیات بیشتری از این پرونده، اشاره‌یی نکرده است. 


******
حسن روحانی، رئیس جمهور رژیم ایران، روز 8 بهمن برابر با 28 ژانویه به فرانسه سفر خواهد کرد. سفر او به این کشور بدنبال حمله تروریستی داعش در پاریس، به تعویق افتاده بود. مقاومت ایران تظاهراتی در پاریس با عنوان "تظاهرات نه به روحانی" در میدان تروکادرو در همین روز برنامه ریزی کرده و از عموم برای شرکت در آن دعوت به عمل آورده است. در یکی از تراکتهای منتشر شده، نوشته شده است: آخوند روحانی باید برای اعدامهای جمعی در ایران، کشتار مجاهدان اشرفی و کشتار مردم سوریه در پاریس مورد مواخذه قرار بگیرد.

******
روابط عمومی سیمای آزادی تلویزیون ملی ایران، برای مشارکت در بیستمین برنامه همياری ملی که به گلریزان همیاری مشهور می باشد، در روزهای جمعه، شنبه و يكشنبه 25تا 27 دی ماه، برابر با 15 تا 17 ژانویه2016 فراخوان داد. لازم به ذکر است که برنامه های همیاری با استقبال بی نظیر آزادیخواهان ایرانی از داخل و خارج کشور و همچنین آزادیخواهان غیر ایرانی و حامیان مقاومت ایران، روبرو می باشند.******
بدنبال حمله بسیجیان به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد، کشورهای منطقه یا روابط خود را با رژیم قطع کرده و یا این حمله را محکوم نموده اند. شورای امنیت ملل متحد نیز حمله به سفارتخانه و کنسولگری عربستان سعودی در ایران را محکوم کرد. در خبری دیگر، وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس حمله بسیجیان در روز 13 دی، به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری آن در مشهد را محکوم کردند. بیانیه پایانی اجلاس فوق‌العاده این شورا در ریاض مسئولیت آنرا به عهده مقامهای رژیم ایران دانست و از رژیم خواست حمایت از تروریسم و دخالت در امور کشورهای منطقه را متوقف کند.
 عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی که خود در 19 مهر 1390 برابر با 11 اکتبر 2011 مورد سوءقصد تروریستی رژیم ایران در خاک آمریکا قرار گرفت و به او آسیبی نرسید، روز شنبه 19دی گفت: اقدامات بیشتری علیه رژیم ایران انجام می‌دهیم. وی بعد از اجلاس فوق‌العاده شورای همکاری خلیج فارس گفت: انتظار می‌رود سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب همان موضعی را اتخاد کنند که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نسبت به رژیم ایران اتخاد کرده‌اند.
الجبیر در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: رژیم ایران تنش آفرینی می‌کند. اقدامهای مخرب و منفی از جانب این رژیم است نه از طرف کشورهای خلیج فارس. وی افزود کشورش طرحهایی علیه رژیم ایران در دست دارد که در آینده نزدیک آنها را به اجرا می‌گذارد. 
از سوی دیگر ائتلاف نظامی کشورهای اسلامی به رهبری عربستان سعودی روز جمعه 18دی با انتشار بیانیه‌ای ادعای مقامات رژیم ایران درباره حمله هوایی به سفارت این رژیم در صنعا را تکذیب کرد. 
رژیم ایران در روزهای اخیر با فرستادن نامه‌ به شورای امنیت سازمان ملل ادعا کرده بود نیروهای عربستان سعودی سفارت آن در صنعا را مورد حمله راکتی قرار داده‌اند. 
خبرگزاری آسوشیتدپرس ساعاتی پس از ادعای رژیم اعلام کرد هیچ آثاری از حمله به سفارت رژیم ایران دیده نمی‌شود و ساختمان سفارت سالم است. 
پس از روشن شدن ساختگی بودن خبر رژیم، روز جمعه 18دی حسین امیر عبداللهیان معاون وزارت‌خارجه کابینه حسن روحانی گفت یک موشک به نزدیکی سفارت ایران اصابت کرده است نه خود سفارت. در خبری دیگر فدراسیون فوتبال عربستان سعودی نیز اعلام کرد به دلایل امنیتی در بازیهای فوتبال ایران شرکت نخواهد کرد. همچنین آخوند علم‌الهدی امام جمعه رژیم در مشهد و عضو مجلس خبرگان رژیم، مدعی شد،"سعودیها از چند روز قبل، پیشنهاد فروش ماشینهای سفارتخانه خود را داده بودند و در آن روز با یک آتشی که در درون سفارتخانه خود افروختند، دست به بهانه‌جویی زدند تا با ایران قطع رابطه کنند".
پس از بخش خبر با میهمان این هفته در اینباره گفتگو خواهم داشت. 

اخبار اعتراضی؛
- کارگران شهرسازی وابسته به شهرداری در اعتراض به عدم پرداخت حقوق از روز 16 دی دست به اعتصاب زده اند. 
- روز جمعه، کارگران شرکت اُ دی سی سی در عسلویه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقشان دست به تجمع اعتراضی زدند.
- اعتراض کارگران کاشی خزر در استان گیلان روز شنبه 19 دی نیز ادامه داشت. این کارگران به پرداخت نشدن 2ماه حقوق عقب‌افتاده، عیدی، پاداش سال ۹۳ و چهار سال حق سنوات پرداخت نشده، از روز چهارشنبه (۱۶ دی ماه) دست به اعتراض زده‌اند.  
- بامداد شنبه 19 دی نیز در بازار کوچه عرب ها در تهران، همزمان با بازدید یک کارگزار حکومتی سازمان مالیات کشور، از کسبه صنف خوراکی و قهوه بازار تهران، بازاریان در اعتراض به افزایش میزان عوارض واردات اجناس، دست به اعتصاب زده و مغازه‌ها را بسته یا نیمه باز نگاه داشتند.
- کارگران بیکارشده کارخانه تولید لوله و پروفیل شهرک بهارستان روز شنبه در اعتراض به تعطیلی کارخانه و بیکاری خود، دست به تجمع زدند.
- روز شنبه 19دی 4رشته اعتراض و اعتصاب اقشار مردم از غارت و سرکوب رژیم در شهرهای ایلام، سنندج و کرمانشاه جریان داشت. 

******
روز پنجشنبه 17 دی ماه، ماموران نیروی انتظامی پنج قهوه‌خانه سنتی در چالوس را به بهانه بدحجابی پلمب کردند. پاسدار سرهنگ علیرضا قدیمی سرکرده انتظامی شهرستان چالوس گفت: نیروی انتظامی با مخلان امنیت اخلاقی و اجتماعی در سطح شهرستان برخورد می‌کند.******
هیومن رایتس واچ روز 19دی از جامعه جهانی خواست تا برای رساندن کمکهای
انسانی به ساکنان شهر مدایا یا مضایا و سایر مناطقی که توسط رژیم اسد محاصره شده تلاشهایش را متمرکز کند. هیومن رایتس واچ در بیانیه خود نوشت، به‌دلیل کمبود مواد غذایی در این شهرها تعداد افرادی که جان خود را از دست می‌دهند بیشتر شده است.  
این سازمان به‌ نقل از ساکنان و مدافعان حقوق‌بشر ساکن مضایا نوشت نیروهای رژیم اسد و حزب‌الله لبنان از ماه اکتبر گذشته مانع ورود هر گونه کمکی به منطقه می‌شوند و از ورود و خروج مردم و حتی امدادگران جلوگیری می‌کنند. 
در گزارش هیومن رایتس واچ آمده است به‌شهادت پزشکان مضایا ساکنان شهرک به‌دلیل گرسنگی از ضعف و اغما رنج می‌برند و مجبور می‌شوند برای زنده ماندن زباله‌ها را به‌عنوان غذا مصرف کنند. 
در همین رابطه تلویزیون الجزیره 19 دی خبر داد که در لبنان صدها تظاهرکننده برای اعلام همبستگی با ساکنان شهرک مضایا، جاده بین‌المللی بیروت - دمشق را بستند.  بیروت پایتخت لبنان نیز شاهد تجمعات همبستگی با ساکنان مضایا بود. شرکت کنندگان خواهان برداشته شدن محاصره در سریعترین زمان ممکن و وارد شدن مواد غذایی و دارویی به این شهرک شدند. سازمان پزشکان بدون مرز، اعلام کرده است که در حال ارسال محموله غذایی و دارویی به مضایا و دو روستای دیگر می باشد.

******
یکی از اعضای مؤتلفه به نام یحی آل‌اسحاق با اذعان به بحران اقتصادی گفت: متاسفانه کشور دارای مشکلات عدیده اقتصادی است. وی افزود: «اشتغال و بیکاری بزرگترین چالش در کشور است. متاسفانه نزدیک به 8 میلیون بیکار متقاضی کار در یک سال آتی وجود دارد و این در حالی است که کسانی که هفته‌ای تنها دو ساعت کار می‌کنند را شاغل محسوب می‌کنیم. وی گفت: عمده بیکاران در کشور قشر تحصیل کرده هستند. وی با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم نیز گفت: «.. قدرت خرید مردم پایین آمده و طبقات متوسط به پایین جامعه، قدرت خریدشان با توجه به تورم و تامین کالای مورد نیاز معیشت قابل تطبیق نیست. 

******
دیوار باستانی شهر دارابگِرد یکی از بنا‌های تاریخی استان فارس که قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد بر اثر فرو نشست زمین و عدم رسیدگی در خطر تخریب قرار دارد. 
محمدباقر مهاجر، یکی از کارگزاران میراث فرهنگی رژیم با اشاره به شکاف‌های گسترده‌یی که در فاصله ۵۰ متری این شهر باستانی به وجود آمده گفت: طی چند سال گذشته این شکافها پیشروی کرده و قسمت‌های عمده‌ای از خندق و دیوارهای این شهر باستانی را تخریب کرده است. شهر تاریخی دارابگرد در شش کیلومتری شهر داراب فعلی در استان فارس قرار دارد و نخستین پایتخت ساسانیان شناخته می‌شود. در اطراف این شهر دیواری عظیم به قدمت ۲۵۰۰ سال از رس، سنگ و ملات آهک ساخته شده که ارتفاع آن به بیش از ۱۰ متر می‌رسد.