صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۳، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

بنا بر خبر سایت مجاهدین خلق، صبح یکشنبه 13دیماه، 10زندانی محکوم به اعدام به سلولهای انفرادی منتقل شدند. حکم اعدام این زندانیان تأیید شده و اجرای آن قریب‌الوقوع است. یکی از این زندانیان فرج الله حاتمی نام دارد که 12سال محبوس بوده است
سایر زندانیان که اسامی آنها اعلام نشده از اندرزگاه 3، 4 و 6 به انفرادی منتقل شده اند. 
در خبری دیگر و بنا به گزارش دریافتی مقاومت ایران، از زندان مرکزی زاهدان طی
روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه 6، 7، 8دی ماه ۳ زندانی در بندهای، ۵، ۶ و ۷ زندان مرکزی زاهدان به‌دلیل شکنجه‌ و جلوگیری از رسیدگیهای پزشکی جان باختند: .
ـ فرزاد نارویی معروف به شاهین حدوداً ۴۰ ساله تنها ۳ روز بود که از آگاهی به زندان  منتقل شده بود. او در روز یکشنبه ۶ دی ماه جان باخت. 
- مهدی نارویی ۳۸ ساله از بند ۷ زندان مرکزی زاهدان که ۶ سال در زندان محبوس بود روز دوشنبه 6دی جان باخت. وی بیمار بود.
- غلام ربانی ۴۵ ساله از بند ۶ زندان مرکزی زاهدان روز سه‌شنبه 7دی جان باخت او نیز بیمار بود.
- دو زندانی نیز سحرگاه پنجشنبه 10 دی در زندان مرکزی شهر مشهد اعدام شدند. هویت این قربانیان اعلام نشده است اما یکی از سال 1390 و نفر دوم از سال 1380 به مدت 14سال در زندانهای رژیم محبوس بودند.  

******
چهار تن از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج، به نامهای فرید آزموده، علیرضا فراهانی، بهزاد ترحمی و ایرج حاتمی در اعتراض به انتقال به بندهای عادی و ضرب و شتم، از روز 6 دی، دست به اعتصاب‌غذا زده اند. آنها تهدید کرده اند چنانچه به خواستهایشان رسیدگی نشود، اعتصاب غذای تر را به اعتصاب خشک تغییر خواهند داد.  
فرید آزموده در خرداد ماه ۱۳۹۰ بازداشت و به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد. علیرضا فراهانی و ایرج حاتمی نیز از افسران سابق نیروهای نظامی هستند که در پی قیام سال ۸۸ بازداشت و به زندان محکوم شدند. وضعیت جسمی این چهار زندانی سیاسی در ششمین روز اعتصاب غذا وخیم گزارش شد.

 در خبری دیگر رژیم از انتقال فرزاد مرادی‌نیا زندانی سیاسی و فعال کارگری به بیمارستان که مشکل بیماری گوارشی وی در زندان شدت یافته است و در وضعیت نامناسبی قرار دارد، جلوگیری می کند. این زندانی سیاسی باید روز دوشنبه ۱۴ دی ماه در بیمارستان بستری می‌بود تا روز سه‌شنبه ۱۵ دی ماه تحت عمل جراحی قرار بگیرد. نیروهای لباس‌شخصی وزرات اطلاعات سنندج در ۱۶ آذرماه ۱۳۹۳ با هجوم به منزل فرزاد مرادی‌نیا او را بازداشت کردند. وی روز سه‌شنبه ۲ تیر ماه ۱۳۹۴ از سوی دادگاه انقلاب رژیم به ریاست قاضی سعیدی نهایتاً به اتهام تبلیغ علیه نظام در مجموع به سه سال حبس محکوم شد.
 دستگاه قضاییه آخوندها، علی فائض پور فعال حقوق کارگران در تبریز را به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و شرکت در مراسم خاکسپاری زندانی سیاسی شاهرخ زمانی به 8ماه زندان محکوم کرد. فائض پور پس از بازداشت در یازده مهر ماه سال جاری در مقابل منزل مسکونی خود و تفتیش منزل به اداره اطلاعات در تبریز منتقل گردید.


******
مدیر آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران از مرگ سه دانش‌آموز معلول در تهران بر اثر آلودگی هوا خبر داد. وجیه‌الله پرویزی ۱۲ دی‌ماه گفت: «حسین‌ علی از مدرسه ایمان، صادق جلیلی‌پور از مدرسه سروش و کیانوش شایگانی از مدرسه توحید دانش آموزانی بودند که در هفته‌های گذشته به علت آلودگی هوا دچار مشکلات تنفسی شدند و پس از مدتی بستری شدن در بیمارستان فوت کردند. وی بالا رفتن میانگین شاخص کیفیت هوای تهران به بیش از عدد ۱۲۰ را برای دانش‌آموزان معلول "آسیب‌زا" خواند.
در خبری دیگر سید محمد رضایی ثانی سوپروایزر بیمارستان ۲۲ بهمن نیشابور، به علت شرکت در عملیات احیاء بیمار، دچار آنفولانزای خوکی شده و پس از چند روز بستری شدن در آی سی یو درگذشت. پس از بخش خبر با میهمان این هفته رادیو ایرآوا دراینباره به گفتگو می پردازیم.


******
بامداد یکشنبه 3 ژانویه= 13 دی، بسیجیان با حمله از قبل برنامه ریزی شده به سفارت عربستان در تهران، این ساختمان را آتش زده و خساراتی نیز به اتاقهای آن وارد آوردند. سایت العربیه فارسی در اینباره گفت: اگرچه برخی از سایت‌های نزدیک به حکومت ایران، این حمله را «خود جوش» توصیف کردند، اما از ساعت‌های ظهر شنبه، ارگان‌های مختلفی از جمله حوزه علمیه و بسیج، برای تجمع در مقابل سفارت سعودی در تهران، فراخوان می‌دادند. حمله بسیجیان خامنه ای، بدنبال اعدام 46 تن از محکومان جرایم تروریستی روز شنبه 2 ژانویه در عربستان از جمله نمر النمر
صورت گرفت. "نمر باقر النمر" آخوند شیعه‌ که به خمینی عربستان مشهور بود، همواره در سخنرانی‌های خود، خواستار برپایی نظام ولایت فقیه در عربستان، عراق و دیگر کشورهای منطقه بود و در این راستا فعالیت می کرد. وی در جریان درگیری مسلحانه در عربستان دستگیر شد. بر اساس اخبار تکمیلی، عوامل رژیم به کنسولگری عربستان سعودی در مشهد نیز حمله کرده و بخشهایی از آن را آتش زدند. پاسدار ساجدی‌نیا سرکرده انتظامی تهران بزرگ مدعی شد حمله کنندگان عده‌یی خودسر! بودند. عربستان سعودی سفیر رژیم را احضار کرد.
در همین رابطه شورای همکاری خلیج فارس، حمله به سفارت پادشاهی عربی سعودی در تهران و کنسلوگری‌اش در مشهد را محکوم کرد و مقامات ایرانی را مسئول کامل این «اقدام‌های تروریستی» دانست. کویت، اردن، بحرین و هیات علمای پاکستان نیز حمله به سفارت و کنسولگری عربستان در ایران و اقدامات ستیزه جویانه رژیم ایران را محکوم کردند. 
خامنه‌ای ولی فقیه نظام آخوندها در ایران در رابطه با اعدام آخوند نمر گفته است: دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت، 11 دی در اطلاعیه ای اعلام کرد: هزاران تن از مردم شاندیز در استان خراسان رضوی، که روز 10 دی علیه غارتگری رژیم دست به تظاهرات زدند، با یورش نیروهای حکومتی و ضرب و جرح و دستگیری روبرو شدند. مردم شاندیز، در اعتراض به اینکه سرمایه ناچیز و حاصل زحمات عمرشان توسط یک مؤسسه وابسته به حکومت به نام «پدیده» به یغما رفته است اعتراض داشتند و خواستار بازپس‌گیری اموال خود می باشند. این تظاهرات در حالی برگزار شد که رژیم با مستقر کردن انبوه نیروهای حکومتی و یکان ضدشورش در منطقه از جمله در فلکه تقی آباد تلاش کردند با ایجاد فضای رعب و وحشت از پیوستن مردم به تظاهرات جلوگیری کنند که موفق نشدند.
معترضان از فلکه تقی آباد به سوی میدان ۱۰دی، بی‌اعتنا به تهدیدات مأموران حکومتی شعار می دادند.


******
وال استریت ژورنال روز پنجشنبه 10دی خبر داد: دولت آمریکا لیستی از تحریمها را علیه برنامه موشکی رژیم ایران آماده کرده است. این لیست شامل حدود 12 فرد و شرکت در ایران، هنگ کنگ و امارات است که در ارتباط با برنامه موشکی رژیم ایران کار می‌کنند. 
متعاقبا وال استریت ژورنال گزارش داد مقامات ارشد دولت اوباما خواهان تعویق تحریمها علیه رژیم شده‌اند. بدنبال چند آزمایش موشکی توسط رژیم ایران شماری از نمایندگان کنگره خواستار حسابرسی از رژیم شده بودند. نمایندگان کنگره گفته بودند: «ما عمیقا نگران استمرار نقض قطعنامه 1929 شورای امنیت توسط (رژیم) ایران از طریق آزمایش دومین موشک بالستیک در نوامبر 2015 هستیم. بار دیگر جامعه بین‌المللی فرصت آن‌را دارد تا عزم جزم خود را در قبال موارد نقض التزامات بین‌المللی توسط (رژیم) ایران به‌نمایش بگذارد».

******
بر اثر بارش برف و کولاک در 17استان کشور مشکلات جدی برای مردم ایجاد شده است. تا بامداد روز شنبه 12دی راههای ارتباطی بین 500روستای آذربایجان شرقی، 300روستای کردستان و 110روستای استان زنجان بسته بود. در برخی شهرها نظیر الیگودرز ارتفاع برف به یک متر می‌رسد. در قره بلاغ، ارتفاع برف سه متر گزارش شده است. در اکثر شهرهای دو استان آذربایجان شرقی و غربی مدارس روز شنبه تعطیل بود و بارش برف روز جمعه در شهرستان بانه، باعث بستن راه 40 روستا شد. به گزارش رسانه‌های حکومتی، رئیس اداره آموزش و پرورش رژیم در شهرستان بانه از تعطیلی مراکز پیش دبستانی و ابتدایی شهر و روستای شهرستان بانه، 242 کیلومتری غرب سنندج، در روز شنبه 12 دی به‌دلیل بارش برف و سرمای هوا خبر داد.

******
کارکنان شرکت کیسون در ایستگاه راه‌آهن شهر ورزنه در اصفهان پنجمین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند. اعتصابیون خواستار پرداخت چند ماه حقوق عقب‌افتاده و سایر مطالبات خود می باشند. 
کارگران شرکت بتن ”دو کوهه“ فاز 19 در عسلویه روز پنجشنبه 10 دی، در
اعتراض به تمدید نشدن بیمه‌های خود تجمع کردند. تعداد زیادی از معترضان یک ماه است از شرکت اخراج شده و بیکار هستند با این حال بیمه‌های ماههای آنان و هنگامی که مشغول کار بودند واریز نمی‌شود. 

 ******
یک پاسدار دیگر در درگیریهای حلب کشته شد. به گفته تلویزیون الجزیره 11دی از زمان افزایش اعزام پاسداران به سوریه و حملات هوایی روسیه، شمار پاسداران کشته شده در سوریه به 114نفر رسیده است. 
******
به گزارش خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، 11دی، محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان رژیم در جمعی از بسیجیها گفت: غیرخودیها تأیید صلاحیت نمی‌شوند. شورای نگهبان با غیرخودیها مرزبندی دارد و نسبت به این موضوع محکم ایستاده است. وی افزود: در بررسی صلاحیتها ما کف صلاحیتها را در نظر می‌گیریم . لازم به ذکر است که کاندیدهای نمایش انتخابات باید از فیلتر نظارت استصوابی شورای نگهبان رژیم بگذرند. 


مأموران نیروی انتظامی روستای "شهیدان دانش پایه" در حومه زاهدان را تخریب کردند
سایت فعالان بلوچ روز جمعه 11دی در اینباره خبر داد: سحرگاه یکشنبه 6 دیماه بیش از 50 دستگاه خودرو نیروی انتظامی با محاصره روستای "شهیدان دانش پایه" سیادک، با ده دستگاه لودر اقدام به تخریب خانه‌های مردم این روستا کردند. این منبع گفت: نیروی انتظامی ادعا کرده ‌است که این زمینها متعلق به نیروی انتظامی است و خانه‌هایی که اینجا ساخته‌ شده است، غیرقانونی هستند. یکی از اهالی این محل که خانه‌اش تخریب شده است، در این باره گفت: از بیست باب خانه به جز دو خانه بقیه را تخریب کردند. صاحبان این دو خانه گفتند: ما این خانه‌ها را تخلیه نمی‌کنیم حتی اگر روی سر ما خراب شود. وی افزود: همه ساکنان روستا بلوچ هستند و از طایفه‌های مختلف از جمله ریگی، نارویی، نهتانی، عالی زهی، براهوی، گمشادزهی، شاهوزهی و صفرزهی، می‌باشند. 

******
به گزارش تلویزیون العربیه 12دی مارتین کوبلر فرستاده سازمان ملل در لیبی به طرز
تحقیرآمیزی از طرابلس پایتخت این کشور اخراج گردید. خبرنگار العربیه گفت: مدیر تبلیغات خارجی در طرابلس که دولت لیبی را نمایندگی می‌کند، کنفرانس مطبوعاتی کوبلر را هنگام برگزاری در یک پایگاه هوایی لغو کرد و از او خواست از این پایگاه خارج شده و طرابلس را ترک نماید. کوبلر نیز بعد از این واقعه طرابلس را ترک کرد. کنگره ملی لیبی اعلام کرد کسانی که مارتین کوبلر را برای امضای توافق صلح برده بودند، نماینده ما نبوده و تنها خودشان را نمایندگی می‌کردند. گفتنی است که مارتین کوبلر بعنوان نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق با فتوشاپ عکسهای کمپ لیبرتی که پایگاه آمریکاییان در عراق بود، ساکنان لیبرتی را با فریبکاری به مخروبه ای به جای کمپ مدرن لیبرتی یا حریه، منتقل نمود. مارتین کوبلر به گفته شورای ملی مقاومت در چندین جلسه مدام جویای محل اقامت و سکونت مسعود رجوی مسئول شورای ملی مقاومت ایران شده بود.

******  
مراسم سال نو میلادی در بسیاری از نقاط جهان بدلیل احتمال حملات تروریستی، با تدابیر امنیتی شدید همراه شد. پلیس مونیخ شامگاه پنجشنبه ۱۰ دی در آستانه تحویل سال ۲۰۱۶، ایستگاه اصلی راه‌آهن شهر و یک ایستگاه دیگر را تخلیه کرد و از مردم خواست از تجمع در یک محل خودداری کنند. پلیس مونیخ گفت از طریق "یک سرویس اطلاعاتی دوست" مطلع شده است چند بمب‌گذار وابسته به داعش برای حمله به دو ایستگاه اصلی قطار در این شهر آماده شده بودند. به گفته پلیس بین ۵ تا ۷ بمب‌گذار برای این "حمله" آماده بوده‌اند. در بروکسل پایتخت بلژیک نیز به دلیل احتمال حملات تروریستی، جشن سال نو برگزار نشد.


مراسم سالگرد تأسیس جنبش فتح با حضور پرزیدنت محمود عباس برگزار شد
در این مراسم، محمود عباس، پس از گذاشتن تاج گل بر مزار رهبر فقید فلسطین یاسر عرفات و روشن کردن مشعل آغاز جشنهای سالگرد تأسیس جنبش فتح گفت: خلق فلسطین هرگز تسلیم نخواهد شد، ما جویندگان حق، عدالت و صلح هستیم و صلح امنیت و ثبات در فلسطین و منطقه و جهان، جز با به ‌رسمیت شناختن حقوق حقه مردم فلسطین و حل عادلانه موضوع فلسطین محقق نخواهد شد. این امر تنها از طریق پایان دادن به اشغالگری اسرائیل از سرزمینهای اشغال شده فلسطین از سال ۱۹۶۷ و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی امکانپذیر است. محمود عباس افزود: تانکها، توپها، هواپیماها، ساختن دیوار و شهرک‌سازی برای شما امنیت و صلح نمی‌آورد آنچه که برای شما صلح و امنیت خواهد آورد به‌رسمیت شناختن حقوق حقه مردم فلسطین است.
  
مهدی طائب: داشتن توان و دانش ساخت بمب اتمی برای جمهوری اسلامی الزامی است
به نوشته‌ی خبرگزاری حکومتی ایسنا، مهدی طائب روز چهارشنبه (۹ دی-۳۰ دسامبر)  گفت: «چرخ‌های سانتریفیوژهای جمهوری اسلامی در واقع چرخهای قدرت گرفتن این حکومت الهی است و در این راه مهم دستیابی ما به توان و دانش ساختن بمب اتم است هر چند که این کار را حرام میدانیم ولی داشتن علم آن را برای قدرت گرفتن نظام، الزامی میدانیم تا بتوانیم امام زمان را یاری کنیم.
طائب که برادرش ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران رژیم را بر عهده دارد، جنگ سوریه را «جنگ جهانی سوم آرام و بی‌صدا» دانست و افزود: «امام فرمودند که اگر ملت ما مبارزه با آمریکا را دقیق رعایت کنند، جوانان ما شهد شیرین پیروزی را خواهند چشید و امروز این موضوع به واقعیت نزدیک شده است.

******
به گزارش روزنامه حکومتی شرق چهارشنبه 9دیماه عضو کلدانی مجلس رژیم از مصادره زمین متعلق به کلیسای کاتولیک آشوری کلدانی در تهران توسط ایادی رژیم خبر داد. وی گفت: می‌خواهند در این زمین حسینیه بسازند. زمین متعلق به کلیسای کاتولیک آشوری کلدانی در خیابان پاتریس لومومبای تهران قرار دارد که آنرا به‌صورت غیرقانونی تصرف کرده‌اند.


پلیس اطفال و نوجوانان در تهران تشکیل شد 
تلویزیون رژیم گفت: پلیس اطفال و نوجوانان بر اساس قانون آیین کیفری تشکیل شده و مقر آن در فرماندهی انتظامی تهران بزرگ می‌باشد. فرماندهی انتظامی تهران بزرگ گفت: در همه کلانتریها پرونده کودکان و نوجوانان بزهکار و بزهدیده، تخصصی رسیدگی خواهد شد. پاسدار ساجدی‌نیا از انتخاب افراد خاص برای خدمت در پلیس اطفال و نوجوانان خبر داد و افزود: این افراد علاوه بر آموزشهای تخصصی دارای کارت ضابط قضایی و تحصیلات روان شناسی و اجتماعی هستند. 


******
رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت رژیم روز سه شنبه 8 دی اعتراف کرد: تعداد معتادان خیابانی ۱۰ برابر شده است. سعید صفاتیان گفت: "درسال 85 تعداد این گروه از معتادان در کل کشور ۱۵ هزار نفر بود که متاسفانه در حال حاضر از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت معتاد کشور ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار نفر معتادان متجاهر هستند که این رقم وحشتناک است. وی افزود: متاسفانه برنامه‌هایی که در قانون وجود داشت، کامل اجرا نشد از جمله می‌توان به تبصره ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد که وزارت رفاه را مکلف می‌کرد؛ تمامی معتادان بی‌بضاعت را تحت پوشش درمانی قرار دهند که این اتفاق نیفتاد. 
 صفاتیان گفت: با اینکه دولت در آن سال‌ها ۳۰ میلیارد تومان به این امر اختصاص داده بود، اما مشخص نشد؛ این اعتبار در کجا هزینه شد. در حال حاضر تعدادی از این مراکز از هدف خود فاصله گرفته‌اند، زیرا از یک طرف بسیاری از معتادان، پولی برای پرداخت هزینه‌های درمانی خود ندارند و از طرف دیگر دولت نیز این معتادان را تحت پوشش بیمه قرار نداده و هزینه‌ها را پرداخت نکرده است.