صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۰۶، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

رژیم سحرگاه شنبه 5 دی سه زندانی را در زندان پارسیلون خرم‌آباد به دار آویخت. اتهام بهروز امیری، رحمان کاظم‌ زاده و علی حسن‌ وند، مواد مخدر اعلام شده بود. بهروز امیری متأهل و پدر سه فرزند بود و بیش از ۵ سال را در زندان به سر برده بود. رژیم طی هفته گذشته بیش از ۳۰ زندانی را در شهرهای قزوین، زاهدان، شیراز، آمل و بندرعباس در وحشت از خیزشهای اجتماعی و در آستانه نمایش انتخابات خبرگان به دار آویخت.

******
كميسيون امنيت و ضد تروريسم شورای ملی مقاومت 6 دی = 27 دسامبر طی اطلاعیه ای اعلام کرد که بنا به گزارشهای رسيده از درون سپاه پاسداران، خامنه ای، به دنبال تلفات گسترده پاسداران در سوريه و به خصوص كشته شدن پاسدار حسين همدانی و زخمی شدن پاسدار قاسم سليمانی، سرتيپ پاسدار محمد جعفر اسدی از قديمی ترين فرماندهان سپاه كه سوابق طولانی در صدور تروريسم و دخالت در كشورهای منطقه دارد را به عنوان فرمانده پاسداران در سوريه منصوب کرده است. او در سوريه به نام ابواحمد معروف می باشد.
 محمد جعغر اسدی از نزديكان جعفری فرمانده كل سپاه پاسداران است كه از اسفند 1358به عضويت سپاه در آمد و از فرماندهان جنگ ایران و عراق بوده است. او در فاصله سالهای 1382 تا 1386 سركرده سپاه لبنان و از سال 1387 تا 1388 فرمانده نيروی زمينی سپاه بود و در مهر 1394 فرمانده قرارگاه امام حسين شد. اين قرارگاه مسئوليت سازماندهی گردانهايی به همين نام را به عهده دارد كه مأموريتشان سركوب داخلی است. اما به فاصله كوتاهی اسدی به سوريه منتقل و پاسدار سرتيپ غلامحسين غيب پرور فرمانده قرارگاه امام حسين شد.


اخبار اعتراضی؛
منوچهر شفقتیان بازیکن پیشین تیم پرسپولیس و تیم ملی در دهه ۶۰ در اعتراض به فقر و بیکاری دست به اعتصاب غذا زد و لبهای خود را دوخت.
وی در نامه یی که در روزنامه خبر ورزشی درج شده نوشت: “بیمارستان نمی‌روم. می‌خواهم بمیرم. در منزل مادرم اعتصاب غذا کرده‌ام. کسی مرا در صف اهدای خیرین ندید که با گدایی، آذوقه برای خانواده‌ام بردم. به خاطر همه پیشکسوتانی که سفره‌شان فقط از فقر باز و بسته می‌شود، لب‌های خود را دوختم تا شاید با مرگ من، مسئولان به خودشان بیایند..." لازم به ذکر است که منوچهر شفقتیان گفته بود: حتی حاضر است مسئول لباسشویی یک باشگاه ورزشی شود و زندگی‌اش را اداره کند.

 جمعی از مالباختگان مؤسسه پدیده شاندیز روز یکشنبه 6دی در مقابل قوه قضاییه رژیم در تهران تجمع کردند و علیه حکومت شعار دادند. تجمع‌کنندگان تراکتهایی با خود حمل می‌کردند که روی آنها از جمله نوشته شده بود:
یا حجت بن الحسن ریشه ظلم را بکن. حق کشی تا کی؟
جمعیت معترض علیه دولت روحانی، دستگاه قضاییه و وزارت اقتصاد رژیم نیز شعار می‌دادند:
عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی این ملت روی هواست امروز
دولت تدبیر و امید! کو تدبیر کو امید
صادق لاریجانی چه شد جواب ملت
صادقی دادستان استعفا استعفا
وزارت اقتصاد خجالت خجالت
صدا و سیمای ما دروغ گفت دروغ گفت
فقط دروغ شنیدم.
- روز یشکنبه 6 دی، زنان معلم پیش دبستانی شهرهای مختلف در برابر مجلس رژیم، پرستاران بیمارستان فارابی تهران، کارگران کارخانه سیگار بهمن تهران وابسته به بنیاد مستضفعان، دانشجویان دانشگاه پیام نور مریوان، کارکنان قراردادی کتابخانه مرکزی سنندج، پیمانکاران شرکتهای ساختمانی در ایلام، 300تن از کارمندان و مهندسان پستهای انتقال برق از سراسر کشور، دست به تجمع و اعتراض زدند و خواهان پرداخت حقوق معوقه و مطالبات خود شدند.     
- روز شنبه 5 دیماه، نیز دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی باختر در ایلام، دانشجویان رشته فیزیک دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشجویان دانشگاه صنعت نفت، دانشجویان دانشگاه ارومیه، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ارومیه، دانشجویان دانشگاه مالک اشتر اصفهان، پرسنل قراردادی اداره صنعت و معدن و تجارت سنندج، کارگران خطی راه‌آهن زنجان، کارگران شهرداری سنندج، کارگران دهگلان، کارگران شرکت سپرسازی جوشن زاگرس، کارگران خدماتی شهرداری شیراز، کارگران کارخانه سیگار بهمن، کسبه بازار تهران در صنف لوازم تحریر، لوازم جشن و عروسی در بازار تهران، کارگران شرکت بلند طبقه و کارگران فاز 20 و 21 عسلویه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مطالبات خود دست به اعتراض و اعتصاب زدند.  

- در هفته پایانی آذر 94 شرکت کاشی سعدی (بوستان) در باقر آباد شهرری به‌دلیل ورشکستگی مالی تعداد 150 تن از کارگران خود را در یک روز اخراج کرد. کارگران می‌گویند با وعده و وعید می‌خواهند موضوع را کشدار کنند و مانع تجمع و اعتراض کارکنان اخراجی شرکت بشوند.


اخبار زندان؛
علی مشهدی کاظم زندانی محبوس در اندرزگاه 2 زندان گوهردشت کرج، که با مشکلات جدی بینایی روبرو گشته است، از رفتن به بیمارستان با دست بند و پابند خودداری کرده است. این زندانی حدود سه سال است که به اتهام هواداری از مجاهدین در زندان گوهردشت کرج زندانی می‌باشد. سایت مجاهدین خلق بر اساس اخبار دریافتی خود از داخل کشور، اعلام نمود که مأموران وزارت اطلاعات 30 آذر به جمعی از خانواده‌های مجاهدان ساکن لیبرتی و هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران که به‌مناسبت شب یلدا دور هم جمع شده بودند یورش برده و حداقل دو تن از آنان را دستگیر کردند. خانم فاطمه رضوانی خواهر قاسم رضوانی است که در کمپ اشرف به قتل رسید و آذر کروندی زندانی سیاسی دهه 60 و مادر یکی از مجاهدین کمپ لیبرتی می باشد. ماموران حکومتی پس از بازداشت این دو به منازل شخصی آنها نیز یورش برده و آلبوم عکسهای خانوادگی و وسایل دیگر آنان را با خود بردند. این منبع افزود: برخی گزارشها حاکی است فاطمه رضوانی و آذر کروندی هم‌اکنون در اوین محبوس هستند.

 زندانیان سیاسی ارژنگ داودی و افشین بایمانی روز شنبه 5 دیماه نوزدهمین روز اعتصاب‌غذای خود را پشت سر گذاشتند. وضعیت جسمی ارژنگ داودی به‌دلیل دیابت و همچنین افت فشار خون بحرانی گزارش شده است. افشین بایمانی نیز از بیماری جدی قلبی رنج می‌برد و دچار افت فشار خون گردیده است. این دو زندانی سیاسی در اعتراض به جداسازی از بند زندانیان سیاسی و انتقال به بند زندانیان عادی دست به اعتصاب غذا زده اند. لازم به ذکر است که دختر آقای بایمانی که او نیز از بیماری قلبی رنج می برد در بیرون زندان در همبستگی با پدر و دیگر زندانیان سیاسی، در اعتصاب غذا بسر می برد. از سوی دیگر زندانی سیاسی حجت الله حاتمی که دچار بیماری حاد قلبی است و هم‌اکنون در بند دو زندان گوهردشت کرج محبوس می باشد نیز در اعتصاب‌غذا بسر می برد. وی اعلام کرده که در بند دو که نزدیک محل اعدام زندانیان است، دچار استرس و مشکلات روحی شده است و تا زمان جابجایی از این بند، اعتصاب غذای خود را نمی شکند. 

******
سازمان محیط زیست رژیم ایران، اعلام کرده است که آلودگی هوای تهران به این زودی رفع نخواهد شد و تا پایان دی ماه ادامه خواهد داشت. معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست رژیم، در حالی راهی جزیره کیش برای سیاحت شده بود که بر اثر این بحران، تعداد مراجعات به بیمارستانها به‌ویژه مراجعه کودکان افزایشی 50درصدی داشته است. محمدرضا پیرچراغعلی کارشناس رژیم در حوزه سوخت نیز روز شنبه 5دی به خبرگزاری حکومتی ایسنا گفت: عامل اصلی آلودگی هوای کلانشهرها گازوییل ساخت داخل است. علت این آلودگی به‌ویژه در فصل زمستان هیدرو کربنهای سنگینی هستند که در پالایشگاههای نفت و مجتمع‌های پتروشیمی تولید می‌شوند و به‌عنوان گازوییل به دست مصرف کننده می‌رسند.

******
به نقل از سایت دویچه وله 25 دسامبر، طی دو روز پیش از آن، سه آتش‌سوزی در اقامتگاه‌های پناهجویان آلمان رخ داده و پلیس این کشور بررسی حوادث را آغاز کرده است. به نظر می‌رسد حریق‌ها عمدی بوده‌اند و گروه‌های راست افراطی در آن دخیل هستند. در این اقامتگاه هنوز کسی زندگی نمی‌کند. دویچه وله افزود: به گزارش پلیس شهر گموند، این آتش‌سوزی به طور اتفاقی در جریان گشت ماموران آتش‌نشانی حدود ساعت سه‌ و نیم بامداد جمعه (۴ دی = ۲۵ دسامبر) شناسایی شد. مقامات پلیس و همچنین مسئولان اداری شهر گموند صبح جمعه اعلام کردند که حدس می‌زنند افرادی این آتش‌سوزی را برنامه‌ریزی و اجرایی کرده باشند.
قرار بود این اقامتگاه پناهجویان در بهار سال ۲۰۱۶ آماده شود و در ماه مه همین سال ۱۲۰ پناهجو در آن زندگی کنند.
وزیر امور داخلی ایالت بادن وورتمبرگ آلمان نیز آتش‌زدن اقامتگاههای پناهجویان در آلمان را محکوم کرد و گفت این اقدام در سالگرد تولد مسیح اقدامی رقت‌انگیز است. او همچنین به نیروهایی حمله کرد که آتش‌زدن اقامتگاه‌های پناهجویان و همچنین عاملان این کار را از نظر تئوریک توجیه می‌کنند.

******
 تلویزیون الجزیره گزارش داد: مقر ارتش اسلام یکی از گروه‌های رزمنده سوری در اطراف شهر دوما در حومه دمشق توسط هواپیماهای روسی بمباران شد و زهران علوش فرمانده ارتش اسلام و تعدادی از همراهانش جان باختند.
این تلویزیون افزود: زهران علوش یکی از مبارزین سوری بود که در سال 2009 توسط رژیم اسد دستگیر شده بود ولی بعد از انقلاب مردم سوریه آزاد گردید و تشکلی نظامی را به‌ نام یکان اسلام تأسیس نمود که به سرعت به یک تیپ رزمی تبدیل شد. علوش در سال 2013 تأسیس ارتش اسلام را اعلام کرد و به‌عنوان یکی از بزرگترین تشکلهای نظامی اپوزیسیون سوری علیه رژیم اسد جنگید. این تشکل بخشهای وسیعی از غوطه شرقی را تحت کنترل خود دارد.

******
مصباح یزدی عضو مجلس خبرگان رژیم طی سخنانی در قم با حمله به رفسنجانی گفت: ”افرادی در داخل به‌دنبال این هستند که از طریق قانونی و با عنوان نمایندگان خبرگان رهبری، زمینه رفراندومی برای کنار گذاشتن ولی‌فقیه را آماده کنند؛ البته باید توجه داشت کسانی که زمینه رفراندوم را فراهم می‌کنند، برای بعد از آن هم برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ لذا توجه داشته باشیم که خطر امروز خطر نظامی نیست، خطر فرهنگی و فکری است".
خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران روز شنبه 5 دی که این خبر را منعکس کرد افزود: ”مصباح یزدی گفت: ”دشمن قصد دارد ابتدا با تضعیف ولایت‌فقیه و شخص ولی‌فقیه زمینه را فراهم کند و کار بعدی آنها زمینه‌سازی برای حدف ولایت‌فقیه با رفراندوم است؛ لذا راهکارهایی هم برای تضعیف ارائه داده‌اند".
هادیان سیاسی شبکه‌یی مخفی در درون سپاه پاسداران برای کنترل عقاید و گرایش نیروهای آن هستند.

اولین شرکت هواپیمایی تابع شریعت در مالزی راه اندازی شد
 شرکت هواپیمایی «رایانی ایر» مالزی که براساس قوانین شریعت اسلامی عمل می‌کند، روز دوشنبه 21 دسامبر نخستین پرواز خود را از کوالالامپور پایتخت این کشور به مقصد جزیره تفریحی لانگکاوی آغاز کرد.
به نقل از سایت العربیه، کارکنان و مهمانداران زن مسلمان این شرکت باید حجاب اسلامی را کاملا مراعات کرده و مهمانداران غیر مسلمان نیز باید لباس "محتشم" بپوشند. هواپیماهای این شرکت طبق شریعت اسلامی غذای صد در صد حلال سرو کرده و مصرف الکل در آن‌ها مطلقا ممنوع می باشد. در اوقات نماز نیز اذان از بلندگوهای هواپیماها پخش می‌شود. جعفر زامهاری مدیر اجرایی این شرکت به روزنامه «استار» مالزی گفت:« ما نخستین شرکت مالزیایی هستیم که مفتخرا بر اساس شریعت و توصیه علما عمل می‌کند".
به نوشته روزنامه بریتانیایی «میل آنلاین»، مالزی که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، همواره پیرو اسلام میانه‌رو بوده اما اخیرا این کشور شاهد رشد محافظه‌کاری اسلامی شده است. العربیه افزود: البته شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی دیگری نیز وجود دارند که از شریعت پیروی می‌کنند. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، در همین راستا شرکت بریتانیایی «فیرناس» در نظر دارد از سال آینده پروازهایی بر اساس شریعت به مشتریان خود ارائه دهد. از سوی دیگر در راستای آموزه‌های اسلامی، برخی از بانک‌های بریتانیا نیز عرضه خدمات بانکداری اسلامی را به مشتریان خود آغاز کرده‌اند.


پنج محوطه باستانی در استان ایلام زیر آب رفت
علیرضا سرداری سرپرست واحد باستان‌شناسی رژیم گفت: در اثر آبگیری سد کنگیر در شهرستان ایوان، توسط وزرات نیرو حداقل چهار الی پنج محوطه باستانی منطقه زیر آب رفته و در حال غرق شدن هستند. وی افزود: یکی از آثاری که در این منطقه پیدا شده متعلق به شش هزار سال پیش است، همچنین محوطه‌ای ’بسیار مهم’ متعلق به هزاره چهارم پیش از میلاد نیز در این منطقه شناسایی شده که روستایی متعلق به دوران پیش از تاریخ است و ’آثار بسیار مهم و با ارزشی’ را در خود جای داده، همچنین یک کوشک مربوط به دوران ساسانی نیز در این منطقه کاوش شده است.
چندی پیش نیز با آبگیری سد سیمره در استان لرستان، حدود ۱۲۰ اثر تاریخی و باستانی این منطقه زیر آب رفت.