صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۱۷، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز چهارشنبه 4 نوامبر برابر با 13 آبان، مراسم سوگند 23مین نخست وزیر کانادا و
کابینه او برگزار شد. 15 تن از اعضای کابینه آقای جاستن ترودو نخست وزیر جدید کانادا، زن می باشند. گفتنی است در کابینه نخست وزیر پیشین کانادا آقای استیون هارپر، 12 زن وزیر وجود داشتند. خانم
مریم منصف، وزیر نهادهای دمکراتیک، اولین زن کانادایی زاده افغانستان و جوانترین وزیر کابینه جاستون ترودو می باشد. در مراسم سوگند اعضای دولت لیبرال، آقایان استفان دیان و جان مک کالم به ترتیب وزیر خارجه و وزیر مهاجرت، پناهندگی و سیتیزن شیپ، معرفی شدند. مک کالم باید وعده انتخاباتی جاستون ترودو مبنی بر پذیرش و ورود 25000 پناهنده سوری به خاک کانادا را تا پایان سال جاری 2015، عملی کند.  


******
رهبر موقت حزب محافظه کار کانادا انتخاب شد. خانم رونا امبرُس وزیر بهداشت پیشین در دولت استیون هارپر، به رهبری موقت حزب محافظه کار کانادا انتخاب شد. خانم امبرُس اهل ایالت آلبرتا در سال 2004 وارد پارلمان کانادا شد و پستهای گوناگون از جمله وزیر محیط زیست، وزیر امور بین دولتی، وزیر تنوع اقتصادی غربی، وزیر کار، وزیر فواید عامه و خدمات دولت را بعهده داشت. او در سال 2010 بعنوان وزیر وضعیت زنان منصوب گردید.  ******
روز شنبه 7 نوامبر ایرانیان آزادیخواه شهر اتاوا، در حیاط پارلمان کانادا در کنار
مشعل، مراسم شمع افروزی برای 24 تن از ساکنان کمپ لیبرتی که در جریان حمله موشکی رژیم ایران به این کمپ در عراق در 7 آبان= 29 اکتبر کشته شدند، برگزار کردند. آنها ضمن حمل عکسهای این قربانیان، خواستار حفاظت از ساکنان لیبرتی شدند و همچنین با شعارهایی خواهان اعتراض جامعه جهانی به رژیمی که صادرکننده تروریسم در جهان می باشد، شدند. این مراسم توجه جمعیت دیدارکننده از پارلمان کانادا را به خود جلب نمود.

******
جمعی از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج طی نامه‌یی 15 آبان، به مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا سفر او به ایران را محکوم کردند. آنها در نامه خود نوشتند:  
پیشتر هم که قرار بود به ایران سفر کنید، برایتان نوشتیم که چنین سفرهایی و دیدار و مذاکره با دولتی که تا کنون بیش از 2000تن از شهروندان خود را، حتی در خیابانها به چوبه‌دار آویخته، معنایی جز تأیید این اعمال غیرانسانی نداشته و نوعی مشروعیت بخشیدن و پشتوانه بین‌المللی دادن به این قتل‌عامهاست. 
تنها جهت اطلاع شما و گواهی تاریخ اعلام می‌کنیم که همین الآن که شما قصد دیدار و مذاکره با مقامات این رژیم را دارید، میزبانان شما در همین زندان گوهردشت 7تن از شهروندان و برادران اهل سنت‌مان را تنها به‌خاطر اعتقاداتشان برای اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی منتقل کرده‌اند و شما با چشم بستن بر این جنایتها و تنها به‌خاطر منافع و معاملات اقتصادی از جانب خود و پارلمان اروپا به‌طور غیرمستقیم بر اعدام و کشتار آنها صحه می‌گذارید. این بیانیه نام شش زندانی اهل سنت: کاوه ویسی، پوریا محمدی، طالب ملکی، محمدیاور رحیمی، کاوه شریفی و بهمن رحیمی را آورده است. 
لازم به ذکر است که مقاومت ایران برای متوقف کردن حکم اعدام این هفت زندانی سیاسی اهل سنت فراخوان داده است. 

******
روز جمعه 15 آبان در شهر فلورانس ایتالیا طی مراسمی که توسط بنیاد ”گالیله ۲۰۰۰“ برگزار گردید از زندانی سیاسی نرگس محمدی به‌عنوان یکی از برندگان جایزه سال 2015 این بنیاد، رسما قدردانی شد. 
زندانی سیاسی، نرگس محمدی بهمراه توکل کرمان، الکساندر پریرا، تیم رابین، پالو کنته و حیات بنت الحسین، برندگان جایزه سال 2015 ”گالیله ۲۰۰۰“ معرفی شده اند. این جایزه هر دو سال یک‌بار به افرادی که به پیشبرد صلح از طریق فرهنگ و هنر کمک می‌کنند، در شهر فلورانس ایتالیا اعطا می‌شود. نرگس محمدی که هم‌اکنون در زندان اوین محبوس است پس از آگاهی از انتخاب شدنش برای دریافت این جایزه، با تقدیم یک کاردستی ساخته خودش به هیأت داوری، اعلام کرد که با افتخار این جایزه را قبول می‌کند تا شاید این جایزه بتواند بلندگویی باشد برای صدای زنی که در بند است. 

******
به نقل از اطلاعیه 16 آبان کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران، خبرگزاری حکومتی ایرنا 11 آبان نوشته است که رژیم آخوندها با تصويب يك ماده الحاقی از طرح «صیانت از حریم حجاب و عفاف» بر دامنه سركوب و اعمال فشار بر زنان ايران افزوده است. بنا بر اين ماده الحاقی همه زنان كارمند مجبورند تنها لباس متحد الشكلی را كه توسط رژيم تعيين شده، بر تن كنند.  
به گفته لاله افتخاری، سخنگوی فراكسيون زنان مجلس رژيم «وزارتخانه های کشور، ارشاد، اطلاعات و دستگاه‌های امنیتی و انتظامی از دست اندركاران اين طرح هستند و دولت هم با تمام قوا در این موضوع حضور پیدا کرده است».
وی گفت که اين طرح علاوه بر ارگانهای دولتی در شركتها و موسسات خصوصی، همچنين مهد كودكها، پاركها و محلهای تفريحی عمومی و محل های كار اصناف را نيز در بر خواهد گرفت.
در اين طرح همچنين برای زنان كارمند به بهانه «بدحجابی» جريمه و حبس و کسر حقوق پیش بینی شده است.
بنابر اين طرح، "اشتغال به کار بانوان در واحدهای صنفی باید با ... پرهیز از اختلاط با مردان و در ساعات متعارف یعنی 7صبح تا 10شب باشد. عدم رعایت این ماده تخلف صنفی محسوب می شود و واحد صنفی متخلف از طریق نیروی انتظامی به مدت یک هفته و در صورت تکرار به مدت یک ماه تعطیل خواهد شد».
اطلاعیه کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت می افزاید: بر اساس يك ماده ديگر از اين طرح كه در اواخر مردادماه جاری به تصويب مجلس رژيم رسيد، زنان راننده در صورت عدم رعايت قوانين حجاب رژيم با جريمه های سنگين و لغو گواهينامه رو به رو خواهند شد. در ضمن «مسئول هرچه در خودرو می‌گذرد، راننده است و رانندگان باید درباره‌ وضعیت پوشش دیگر ساکنان نیز پاسخگو باشند». به اين ترتيب حتی راننده خودرو هم بايد به خاطر «بدحجابی» ديگر سرنشينان خودرو جريمه بپردازد
خانم سروناز چيت ساز، مسئول كميسيون زنان شورای ملی مقاومت ايران، ضمن ابراز انزجار عميق از تشديد سركوب زنان زير عنوان مقابله با «بدحجابی» و اجرای سياست آپارتايد جنسی، گفت: گسترش ابعاد و دامنه سركوب زنان و جوانان، كه نيروی تغيير جامعه هستند، و نقش فعال روحانی در تصويب و اجرای اين طرح سركوبگرانه بيانگر آن است كه «ميانه روی و اعتدال» اين آخوند شياد فريبی بيش نيست. و تا آنجا كه به سركوب مردم به ستوه آمده می رسد، باندهای مختلف اين رژيم كمترين اختلافی با هم ندارند.

******
در ادامه درگیریهای جناحی بر سر رابطه با آمریکا، روز سه‌شنبه 12آبان نیروی انتظامی یک فروشگاه کی اف سی، در تهران را پلمپ کرد. این فروشگاه شامگاه یکشنبه در غرب تهران و با نام فروشگاه کی اف سی حلال، افتتاح شده بود.  
همزمان 16تن از اعضای مجلس رژیم روز سه‌شنبه 12آبان در نامه‌یی به وزیران کشور و صنعت کابینه روحانی، نسبت به بازگشایی کافه‌ها و رستورانهایی به سبک 
غربی به‌خصوص رستوران عرضه مرغ سوخاری تذکر دادند. ******
 روز چهارشنبه 13آبان رژیم سه زندانی را در کرج و تبریز اعدام کرد. آسو سهرابی نوجوانی که در سال 91 و در سن 17 سالگی دستگیر شده بود نیز روز شنبه 9 آبان در بوکان اعدام شد. آسو سهرابی متولد چهاردهم شهریور ۱۳۷۴ بود و زمان بازداشت در سال ۱۳۹۱ کمتر از هیجده سال سن داشت. رژیم روز 11 آبان یک زندانی بلوچ را نیز در زندان اصفهان بدار آویخت. این قربانی اهل بلوچستان بود و از سال 1387 در زندان به‌سر می‌بُرد.  

******
وزارت کشور بحرین روز چهارشنبه ۱۳ آبان ​ با انتشار بیانیه‌یی از کشف یک شبکه بزرگ تروریستی رژیم ایران در این کشور و دستگیری ۴۷ تن از اعضای آن خبر داد. در بیانیه وزارت کشور بحرین که خبرگزاری رسمی این کشور آن را منتشر کرده، آمده است: «افراد این گروه قصد داشتند در روزهای آینده، اقداماتی تروریستی انجام دهند که با دستگیری اعضای آن، برنامه آنها خنثی شده است. عملیات علیه این شبکه به کشف مقادیر زیادی مواد منفجره و تعدادی سلاح منجر گردید.
بر اساس نتایج بازجویی از دستگیرشدگان، اعضای این شبکه با رژیم ایران در ارتباط مستقیم بودند و شماری از آنها آموزش استفاده از سلاح و مواد منفجره را در ایران دیده بودند. روز دوشنبه وزیر خارجه بحرین اعلام کرد خطر رژیم ایران کمتر از خطر داعش نیست. 

******
بنا‌ به گزارش رسانه‌های حکومتی 16 آبان سروان پاسدار محمدحسین عزیزآبادی اهل نیشابور از تیپ مستقل زرهی 21 امام رضا در سوریه کشته شد. سایت حکومتی تابناک یزد نیز خبر داد مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد یزد به‌نام پاسدار محمد حسین محمدخانی در سوریه کشته شده است. خبرگزاری سپاه پاسداران (فارس) 15آبان نیز خبر کشته شدن یک بسیجی دیگر از شهرستان دزفول در سوریه را اعلام کرده بود که امیرحسین هیودی نام داشت. 
تلویزیون الجزیره روز 14آبان از کشته شدن 42پاسدار طی هفته‌های اخیر در سوریه خبر داده بود. تلویزیون اورینت نیز تعداد کشته شدگان سپاه پاسداران در سوریه را 60نفر اعلام کرده بود.

******
رسانه های حکومتی روز 13 آبان گفتند که رئیس سازمان نوسازی تهران به حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار کارتن خواب در منطقه ۱۲ تهران اعتراف کرد و افزود در بین کارتن خواب‌ها افراد با تحصیلات عالیه تا فاقد سواد و بیکار دیده می‌شوند.
فتح‌الهی کارگزار رژیم در شهرداری، فرسودگی انسانی و عمرانی را عامل این معضل اجتماعی دانست و از تبدیل شدن محله‌هایی مانند هرندی، شوش، دره فرحزاد و لاله‌زار به مراکز اقامت معتادان و کارتن‌خواب‌ها خبر داد. 

******
رژیم روز چهارشنبه 13آبان در تلویزیون خود از مواضع هیلاری کلینتون کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا ابراز نگرانی کرد و گفت: هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا و کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور با برشمردن اقدامات ضدایرانی خود در دوران تصدی وزارت‌خارجه تلویحی از ادامه این اقدامات در صورت به‌دست گرفتن قدرت در این کشور سخن گفت. 
هیلاری کلینتون: "ایران به‌عنوان یک دولت، بزرگترین حامی تروریسم در جهان است در این زمینه داعش و القاعده را هم داریم که کشور محسوب نمی‌شوند، ایرانیها به‌وضوح رژیمهایی از جمله یمن را برای مدتها بی‌ثبات کردند، از اسد حمایت کردند که ما پیامدهای آن را داریم می‌بینیم".

******
سایت همبستگی ملی 17 آبان نوشت: درحالی که موشکباران مجاهدان بی سلاح در لیبرتی بعنوان جنایت علیه بشریت با موج محکومیت داخلی و بین المللی روبرو شده هموطنانمان در تهران در اعتراضات خود در مقابل زندان اوین پلاکاردی حمل می کردند که بر روی آن نوشته شده بود: "کشتار انسانهای بی گناه و بی سلاح، جنایت علیه بشریت است". 
در این تظاهرات که در مقابل زندان اوین برگزار شد، شرکت کنندگان علیه احکام اعدام و شکنجه و اعمال فشار بر زندانیان سیاسی دست به اعتراض زدند. 
دراین تظاهرات بستگان و حامیان زندانیان سیاسی و مدافعان حقوق بشر، از جمله دکتر محمد ملکی نخستین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب، شرکت داشتند. 


 گروهی از کارکنان هلال احمر در کرمانشاه، روز چهارشنبه 13 آبان، در اعتراض به پرداخت نشدن 6 ماه حق کارانه تجمع کردند. گروهی از کارکنان شرکت ماهان تور در کرمانشاه نیز در اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق تجمع کردند.   
- گروهی از مردم سیل زده مهران، نیز در همین روز در محل شهرداری شهر مهران تجمع کرده و نسبت به عدم رسیدگی به مسائل خدماتی بعد از سیل اعتراض کردند. 
کارکنان شرکتهای تعاونی فجر شاهو و کارگران فضای سبز شهرداری در سنندج، کارکنان شرکت پاک شهر دانش و مستمری بگیران در هرسین، فرهنگیان بازنشسته قروه، دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی کرمانشاه، کارکنان شرکت امیدآوران پارسا در بیستون، کارکنان اداره برق بیجار و رانندگان سامانه تندرو بی.آر.تی و کسبه میدان مرکزی میوه در تهران، خواهان دریافت حقوق و مطالبات خود شدند.   

******
یک دختر بوكانى به‌نام کوثر رحمانی در زیرزمین خانه‌اش در محله علی آباد خود را با طناب حلق آویز کرد و جان سپرد. کوثر را مجبور کرده بودند با مردی که ٢٠ سال بزرگ‌تر از اوست ازدواج کند. او روز چهاردهم آبان دست به خودکشی زد. 
بنا‌ به گزارشات دیگری، در روزهای ١٤ و ١٥ آبان ماه ٢ دختر و پسر جوان در روستاهای تابع سردشت اقدام به خودکشی کردند. 
یکی از آنان، دختر نوجوانی به نام سارینا شریف‌پور است که در روستای قلعه‌رش به زندگی خود پایان داد. 
 روز قبل از آن نیز اسکندر 22 ساله در "دَولکان"، یکی از روستاهای سردشت در استان آذربایجان غربی خودکشی کرد. گفتنی است  یک جوان عرب نیز در ماهشهر بر اثر فقر و فشارهای طاقت‌فرسا خودکشی کرد و جان سپرد. وی روز یکشنبه 12مهر بر سر قبر پدرش شاهرگ خود را زد و جان باخت. 
یک دختر بچه ۱۴ ساله‌ نیز از طبقه پنجم ساختمانی در زیباشهر اهواز خود را به پایین پرتاب کرد و جان سپرد. این دختربچه که گفته شده است، متاهل بوده، پس از انتقال به بیمارستان ظهر دوشنبه یازده آبان بر اثر شدت جراحت در بیمارستان جان سپرد.

******
روزنامه گاردین 14آبان نوشت: رژیم ایران در حال عضوگیری از پناهندگان افغانی برای جنگ در سوریه می‌باشد و به آنها قول حقوق ماهانه و اجازه اقامت دائم در مقابل این کار را می‌دهد، با این ادعا که خواهان حفاظت از اماکن مقدس شیعه در دمشق می‌باشد. گاردین افزود: لشگر نظامی فاطمیون مربوط به افغانهایی است که در ایران و سوریه زندگی می‌کنند. این لشکر در حال حاضر بعد از حزب‌الله لبنان دومین نیروی نظامی بزرگی است که برای حمایت از بشار اسد در سوریه می‌جنگد.

******
به نقل از منابع خبری مقاومت ایران، یک زندانی جوان به‌نام میلاد رضایی، 26ساله، در بند 8 زندان مرکزی زاهدان، به‌خاطر عدم مراقبتهای پزشکی سمت راست بدنش دچار فلج شده است. 
این زندانی جوان در اواخر مهرماه امسال بر اثر فشارهای وارده در زندان دچار سکته مغزی گردید و سمت راست بدنش دچار حالت فلجی گردید. روزیکه میلاد رضایی دچار سکته مغزی شد، از هیچ امکان پرستاری حتی برای کارهای اولیه نه در بیمارستان و نه در زندان برای او انجام نگرفت و بعد از دو روز از گذشت سکته مغزی وی، بدون درمان قطعی و بدون دارو به زندان بازگردانیده شد. شرایط زندانیان بیمار در زندان مرکزی زاهدان اسفناک توصیف شده است. 

******
خبرگزاری رسمی رژیم ـ ایرنا ـ 14آبان با عنوان ”راننده کامیون دو مامور نیروی انتظامی تهران را کشت و فرار کرد“ نوشت: این اتفاق ساعت هشت و 50دقیقه صبح پنجشنبه در ورودی خیابان شیخ فضل‌الله نوری در تهران رخ داد". پاسدار مراد مرادی از سرکردگان نیروی انتظامی گفت: راننده کامیون هیوندای سفید پس از زیر گرفتن مأموران از محل گریخت. دستگاه قضایی در حال شناسایی و دستگیری راننده فراری است.

******
به اعتراف کارگزاران رژیم، زنان کارتن خواب، نوزادان خود را 100تا 200هزار تومان در بیمارستانهای تهران می‌فروشند.
فاطمه دانشور رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران 16آبان گفت: تعدادی از زنان «کارتن‌خواب و روسپی» نوزادان خود را پس از زایمان در برخی از بیمارستانهای «جنوب و مرکز شهر» به قیمت «۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان» می‌فروشند. 
 به گزارش خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران وی افزود: «اکثر» این نوزادان «مبتلاء به اچ‌آی‌وی» هستند و به‌دلیل «بیماریهای بسیار» و عدم نگهداری صحیح «عمر زیادی» ندارند.  به اعتراف فاطمه دانشور، این نوزادان «توسط باندهای مختلف اعم از متکدیان» خریداری می‌شوند. 
فاطمه دانشور همچنین گفت: تعدادی از نوزادان «دختران فراری» نیز با «قیمت‌های بالاتری» فروخته می‌شوند.