صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۰۸، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز سه شنبه دولت جدید کانادا اعلام کرد که انتقال 25000 پناهنده سوری به کانادا تا پایان امسال دسامبر 2015- یکی از قولهای انتخاباتی جاستن ترودو- عملی نخواهد شد. آقای جان مک کالم وزیر مهاجرت کانادا این خبر را روز سه شنبه 17 نوامبر اعلام کرد و دلیل آنرا مسائل امنیتی و تدارکاتی عنوان نمود.   
******


ایرانیان آزادیخواه اتاوا روز گذشته شنبه 28 نوامبر در هوای آفتابی ولی سرد در مقابل پارلمان کانادا، آکسیونی برگزار کردند که در آن نقض فزاینده حقوق بشر از جمله اعدام و سرکوب را محکوم کرده و خواستار توقف استمالت از رژیم ایران شدند. آنها فریاد می زدند خامنه ای و داعش دو روی یک سکه اند. این آکسیون اعتراضی توجهات بسیاری را به خود جلب نمود. 

******
روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز 5آذر 94 خود در مورد گزارش آمانو در مورد
pmd(possible military dimensions)
یا ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی رژیم ایران، از جمله نوشت: اظهارات یوکیو آمانو رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روشن کرد که ارزیابی وی، شامل مناطق خاکستری کافی (ابهاماتی) می‌باشد که این سؤال را حل ناشده باقی گذارد. 
آمانو به گزارشگران در خارج از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت، این گزارش سیاه و سفید نخواهد بود. وی که مطرح می‌کرد سوالاتی بدون جواب مانده است گزارش خود را به‌عنوان پازلی توصیف کرد که آژانس وی قطعاتی از آن را در اختیار دارد. وی ‌گفت، این برعهده اعضای (شورای) حکام است که تصمیم بگیرند که آیا این تحقیقات را بر مبنای گزارش وی ببندند یا خیر. 
  
******
کمیسیون امنیت و ضدترور شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای 7 آذر اعلام کرد: بر
اساس گزارشهای رسيده از درون سپاه پاسداران، پاسدار قاسم سليمانی سركرده نيروی تروريستی قدس دو هفته پيش در جبهه جنوبی حلب از چند نقطه از جمله سر به خاطر اصابت تركش به شدت مجروح شده است. خودروی قاسم سليمانی كه بر عمليات پاسداران و ديگر نيروها نظارت می كرد، توسط ارتش آزاد سوريه مورد آتشباری قرار گرفت. وی توسط هلی كوپتر پاسداران به دمشق برده شد و پس از معالجات اوليه به تهران انتقال يافت و در بيمارستان «بقيه الله» متعلق به سپاه پاسداران در خيابان ملاصدرای تهران بستری شد و تا كنون حداقل دو بار مورد عمل جراحی قرار گرفته است. وی ممنوع الملاقات است. گفتنی است بیمارستان بقیه الله همان مکانی است که زهرا کاظمی عکاس-خبرنگار ایرانی-کانادایی، پس از شکنجه ها و تجاوزات جنسی مکرر پاسداران و از جمله سعید مرتضوی به آنجا منتقل شده بود.
خبرگزاریهای حکومتی نیز روز شنبه 7آذر از کشته شدن دو پاسدار دیگر به نامهای حمید سیاهکالی مرادی اهل قزوین و پرویز بامری اهل رودبار در سوریه خبر دادند. 
به گزارش رسانه‌های حکومتی روز جمعه 6آذر اجساد هفت پاسدار دیگر که در سوریه کشته شدند به ایران بازگشته و وارد فرودگاه زاهدان شدند. 
تلویزیون الجزیره نیز روز شنبه 7آذر خبر داد : یک سرتیپ پاسدار به‌نام عبدالرضا مجیری در نبردهای نزدیک به شهر حلب در شمال سوریه کشته شده است. 
به این ترتیب از زمان افزایش تعداد پاسداران رژیم در سوریه که با دخالت نظامی روسیه همراه بود آمار کشته‌های رژیم در سوریه به 63نفر رسیده است. 

مقاومت ایران به اعزام یک هیأت تحقیق بین‌المللی برای رسیدگی به مرگ مشکوک زندانیان سیاسی فراخوان داد
دبیرخانه شورای ملی مقاومت اعلام نمود: روز جمعه ۶ آذرماه، محمد حمادی-کاگر برقکار، یک زندانی سیاسی ۳۵ساله، پدر یک فرزند، از شهروندان عرب اهوازی پس از تحمل هفت سال حبس از سال 1387، به نحو مشکوکی در زندان اهواز جان باخت. وی از تندرستی کامل برخوردار بود. به گفته شاهدان عینی او قبل از انتقال به بهداری ملاثانی، در نزدیکی اهواز که تحت کنترل سپاه پاسداران است، جان سپرد. رژیم علت مرگ این زندانی سیاسی را سکته مغزی عنوان کرده است. آقای حمادی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به 10 سال حبس محکوم شده بود. 
این اطلاعیه تاکید کرد: قتل مخفیانه زندانیان سیاسی یک روش شناخته شده در رژیم به‌ویژه در سالهای اخیر بوده است. ولی الله فیض مهدوی، امیرحسین حشمت ساران، منصور رادپور، افشین اسانلو از این شمارند. در جدیدترین مورد، زندانی سیاسی مقاوم شاهرخ زمانی، در روز ۲۲شهریورماه به نحو مشکوکی در زندان گوهردشت جان باخت. 

******
روز سه‌شنبه 3 آذر، دانشجوی کرد افسانه بایَزیدی در دادگاه رژیم در مهاباد به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به خامنه‌ای به دو سال زندان محکوم شد. 
به گفته یکی از آشنایان این زندانی، وی در دادگاه از داشتن وکیل محروم بود.
خانم بایزیدی در خردادماه ۱۳۹۴، از دانشگاه مراغه اخراج شد. اخراج او در حالی صورت گرفت که وی در دانشگاه بوکان مشغول به تحصیل بوده است و به‌دلیل فعالیتها و اعتراضات مداوم وی به دانشگاه پیام نور مراغه منتقل شد و در نهایت فعالیتهای او به اخراجش از دانشگاه انجامید. افسانه بایزیدی از سوی نیروهای اطلاعات سپاه بوکان، در ۱۶ مهرماه ۱۳۹۴، بازداشت شد. 

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 5 آذر خود اعلام کرد که روز سه شنبه سوم آذر سفارت رژيم ايران در بغداد و كميته سركوب مجاهدان اشرف به رياست فالح فياض، مشاور امنیتی دولت عراق، و در همدستی با نيروی تروریستی قدس عباس البياتی از باند مالكی، در يك شوی مضحك، يك گروه از ماموران وزارت اطلاعات و نيروی قدس را در پوش خانواده ساكنان ليبرتی به پارلمان عراق بردند تا با سوء استفاده آشكار از ملاقات با شماری از نمايندگان از جمله آقايان همام حمودی و ارشد صالحی و تكرار اكاذيب آخوندها عليه ساكنان ليبرتی به زمينه سازی برای قتل عامهای بعدی بپردازند.
حلقه دوم اين شو تشكيل جلسه یی در روز 4 آذر در مقر كميسيون حقوق بشر پارلمان با كميته سركوب با اسم «كميته عالی كمپ حريه در نخست وزيری» بود. بنا به سايت پارلمان عراق در اين جلسه «خواستهای بستگان» ساكنان و «تمايل آنها به ديدار با فرزندانشان» در ليبرتی «به منظور اتخاذ اقدامات لازمه از جانب دولت برای فراهم نمودن اين ديدارعرضه» و «با ارائه پرونده كمپ حريه در جريان جلسات آينده مجلس نمايندگان توافق شد». 
اين در حالی است که در روز 2آذر نامه بيش از 400 تن از خانواده های مجاهدان ليبرتی در آمريكا و كشورهای اروپايی به دبير كل و مقامات ملل متحد و مقامات اروپايی و آمريكايی منتشر شده بود در آن تاکید کرده بودند تا به هر طریق ممکن به دولت عراق فشار بیاورند تا به درخواست ویزای آنها برای ملاقات با فرزندانشان در لیبرتی جواب مثبت داده و موفق به دیدار فرزندانشان شوند. آنها از دولت عراق و نخست وزیر عبادی، آمریکا و ملل متحد خواستند تا ضمن احترام به حقوق ساکنان لیبرتی و تامین حفاظت انها، از نزدیک شدن ماموران ایرانی به این کمپ جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که وکلای ساکنین لیبرتی نیز تاکنون اجازه ملاقات با موکلین خود را نگرفته اند. 
مقاومت ایران در اطلاعیه دیگری اعلام کرد که روز پنجشنبه 5آذر (26نوامبر 2015) مأموران کمیته سرکوب مجاهدین در کمپ لیبرتی به‌ریاست فالح فیاض، مشاور امنیتی دولت عراق، دوربینهای جدیدی را در اطراف محل استقرار ساکنان نصب کردند. هدف از دوربینها که خروجی آنها در اختیار سفارت رژیم ایران و نیروی تروریستی قدس قرار می‌گیرد، شناسایی دقیقتر داخل کمپ و تحرکات ساکنان به‌منظور گرفتن تلفات بیشتر در حملات بعدی موشکی است. رژیم بعد از حمله مرگبار موشکی 7 آبان- 29 اکتبر، درصدد جمع‌آوری اطلاعات از جمله نقاط اصابت موشک و اسامی مجروحان و اماکن تخریب شده است.

مقاومت ایران، به پذیرش پناهجویانی که از ایران گریخته اند فراخوان داد
مقاومت ايران روز 4 آذر، دولتهای يونان و مقدونيه را به پذيرش پناهجويانی كه از ایران تحت حاکمیت آخوندها گريخته و خود را به مرز های اين كشورها رسانده، فرا خواند و ضمن تفاهم با مشكلات مردم و دولت اين كشورها به خاطر ورود صدها هزار پناهجو تاكيد می كند مخالفان فاشيسم دينی حاكم بر ايران كه 120 هزار اعدام سياسی را در كارنامه خود دارد طبق كنوانسيون 1951 ژنو و همه عرفها و استانداردهای شناخته شده بين المللی شايسته برخورداری از حق مقدس پناهندگی هستند.
قطعنامه هفته گذشته كميته سوم مجمع عمومی ملل متحد و محكوميت شديد نقض حقوق بشر در ايران كه در روز 28آبان به تصويب رسيد، شبهه یی در ضرورت اولويت دادن به پناهجويان ايرانی باقی نمی گذارد. شماری از پناهجویان ایرانی كه در هفته های اخیر در سوز سرما در این مناطق مرزی متوقف شده اند پلاكاردهايی در دست دارند كه روی آن نوشته اند:‌ «در ایران حقوق بشر نیست»، «ما آزادی می خواهیم».
از سوی دیگر چند پناهجوی سیاسی ایرانی در یونان با دوختن لبان خود در اعتصاب غذا بسر می برند و روی ریل قطار بسط نشسته اند. 

******

روز چهارشنبه ۲۷ آبان، کودکانی که سنین آنها کمتراز ۱۸ سال می‌باشد برای ملاقات با مادرانشان که زندانی سیاسی می‌باشند به سالن ملاقات اوین مراجعه کردند ولی
در آخرین لحظات کودکان را بدون ملاقات و در حالی که گریه می کردند از سالن ملاقات خارج نموده و همزمان به مادران پیام داده شد که در آنروز نمی‌توانند با فرزندانشان ملاقات داشته باشند. این اقدام، اعتراض مادران را به دنبال داشت. مسئولین زندان، به مادران زندانی سیاسی گفته‌اند قرار بوده بابک زنجانی با همسران خود ملاقات داشته باشد و به این دلیل سالن ملاقات باید برای آنها تخلیه می شده است.
در خبری دیگر جمعی از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت در اعتراض به ایجاد سه ایستگاه بازرسی بدنی قبل از ملاقات، دست به اعتصاب زدند. زندانیان سیاسی زندان گوهردشت در واکنش به این اقدامات دو هفته است از حضور در سالن ملاقات خودداری می کنند. این زندانیان عبارتند از: سعید ماسوری، ابوالقاسم فولادوند، علی سلان پور، رضا اکبری منفرد، شاهین ذوقی تبار، صالح کهندل، لطیف حسنی، امیر قاضیانی و سعید شیرزاد. 
از سوی اعتصاب زندانیان سیاسی در زندان اوین در اعتراض به دستگیری خانواده‌های زندانیان سیاسی و حامیان آنها رو به گسترش است. در همین رابطه روز پنجشنبه ۵ آذر ماه زندانی سیاسی پوریا ابراهیمی به جمع اعتصاب‌ غذاکنندگان در زندان اوین پیوست. روز چهارشنبه ۴ آذر نیز زندانی سیاسی علی معزی پدر دو مجاهد اشرفی به جمع اعتصاب‌غذاکنندگان زندان اوین پیوست. زندانیان سیاسی امید علیشناس و محمد سعید حسین‌زاده در زندان اوین نیز در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برند. همچنین زنان زندانی سیمین عیوض‌زاده مادر امید علی شناس و لیلا میرغفاری از دستگیر ‌شدگان در مقابل زندان اوین در زندان قرچک ورامین دست به اعتصاب‌غذا زده‌اند.

******
معاون سازمان جنگلهای ایران روز جمعه 6آذر خبر داد که بر اثر آتش‌سوزی روزهای پنجشنبه و جمعه 5 و 6آذر 94 در جنگلهای شهرستان نور استان مازندران، حدود 20 هکتار از این جنگلها به‌طور کامل سوخته است. 
به گزارش خبرگزاری رسمی رژیم ـ ایرنا ـ خاموش کردن آتش با امکانات موجود در محل و هلیکوپتری که به این منطقه اعزام شده است، به سرعت امکانپذیر نشده است. 
نهایتاً شامگاه جمعه از مهار شدن آتش‌سوزی خبر دادند. 

******
محمود عباس رئیس دولت فلسطین، نماینده فلسطین در سازمان ملل را موظف کرد پیش‌نویس قطعنامه‌یی را به شورای امنیت ارائه کند که در آن تاریخ مشخصی برای پایان اشغالگری اسرائیل بر کرانه باختری تعیین شود. دولت فلسطین معتقد است بدون تعیین این زمانبندی هر مذاکره‌یی با اسرائیل راه به جایی نمی‌برد. ******
 اجرای کنسرت در افتتاحیه رقابتهای کشتی باشگاههای جهان با منع حضور زنان نوازنده ارکستر سمفونیک تهران، لغو شد. علی رهبری مدیر هنری ارکستر سمفونی تهران به خبرگزاری حکومتی ایسنا گفت تنها 15دقیقه پیش از مراسم افتتاحیه در مجموعه ورزشی آزادی و زمانی که برای اجرای سرود آماده می‌شدیم به ما گفتند، زنان نباید روی صحنه، ساز بزنند. رایزنیها به نتیجه نرسید و همه اعضای ارکستر محل را ترک کردند. این اولین باریست که در شهر تهران از نوازندگی ساز توسط زنان جلوگیری می‌شود. 

******
 روز شنبه 7 آذر، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک در اعتراض به طرح جدید وزارت بهداشت رژیم از حضور در بیمارستان و کلاس درس امتناع کردند و دست به اعتصاب زدند. دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک به‌دلیل ابلاغیه وزارت بهداشت رژیم که قرار است دانشجویان پرستاری بدون حضور در دانشگاه و با طی کردن یک دوره کوتاه آموزشی در بیمارستانها، به‌عنوان پرستار بکار گرفته شوند این اعتصاب و تجمع اعتراضی را برپا کردند.

- پس از گذشت سه هفته که از جنبش اعتراضی شهروندان آذری در استانهای آذربایجان شرقی و غربی، زنجان و اردبیل می‌گذرد، برخی از بازداشت‌شدگان هنوز در زندانهای شهرهای مختلف محبوس می باشند. بر اساس گزارش‌ها، دهها نفر در شهر ارومیه در جریان اعتراضات بازداشت شدند که اطلاع دقیقی از وضعیت اکثر این افراد موجود نیست.

 دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج طی فراخوانی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده به تجمع اعتراضی در روز 16آذر، روز دانشجو فراخوان دادند. 
بر اساس این فراخوان تجمع اعتراضی یاسوج ساعت 10صبح روز 16آذر در حمایت از اعتراضات دانشجویان پرستاری برگزار می‌شود.  روز پنجشنبه 5آذر اساتید هیأت علمی و روسای دانشکده‌های پرستاری و مدیران خدمات پرستاری و دانشجویان و هیأت مدیره‌های نظام پرستاری لرستان به طرح استفاده از ظرفیت بیمارستانهای خصوصی در تربیت کارشناسان پرستاری اعتراض کردند. کارکنان آموزش و پرورش منطقه خشت و کمارج استان فارس نیز روز شنبه 7آذر در منطقه خشت و کَمارج به علت انجام نشدن وعده وعیدهای مسئولان اعلام استعفای جمعی کردند.  

******
رئیس اداره آموزش و پرورش رژیم در سیستان و بلوچستان 7آذر گفت تعداد کودکان بازمانده از تحصیل این استان ۱۰۰ هزار نفر می‌باشد که حدود ۳۰ درصد این دانش‌آموزان در شهرستان سرباز هستند. نخعی گفت: استان ما به‌دلیل شرایط خاص دارای بیشترین بی‌سواد و بازمانده از تحصیل در کشور است. مقامات آموزش و پرورش، پیشتر آمار کودکان بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان را 150هزار نفر عنوان کرده بودند. 

******
نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان در سراوان روز جمعه 6 آذر با گشودن آتش بر یک خودرو که دو سرنشین داشت یکی از آنان را به قتل رساند و دیگری را مجروح کرد. 
روز چهارشنبه 4آذر نیز بر اثر تیراندازی مأموران انتظامی در ایرانشهر در حوالی دانشگاه علمی کاربردی یک دختر دانشجو به‌نام رزمخواه مجروح شد. 
همچنین روز پنجشنبه 21آبان مأموران انتظامی در خاش به سمت خودرو یک جوان شلیک کرده و او را مجروح ساختند. مردم در اعتراض به این اقدام تجمع کرده و به خودرو مأموران انتظامی حمله کردند. 

******
به نقل از رئیس کل دادگستری رژیم در گیلان، روز گذشته شنبه 7آذر دو زندانی را در زندان لاکان رشت بدار آویخته شدند. اعدام شدگان 29 و 30ساله بودند.