صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۰۳، ۱۳۹۴

مهمترین رویدادهای هفتهبالاخره پس از 78 روز کمپین انتخاباتی، روز دوشنبه 19 اکتبر مردم، رای خود را به نفع حزب لیبرال به صندوقها ریختند و
برخلاف آنچه نظرسنجیها نشان می داد، برهبری جاستن ترودو دولت اکثریت بزودی کابینه خود را تشکیل خواهد داد. رسانه های حکومتی با انعکاس این خبر رضایت رژیم را نشان دادند چون آقای جاستن ترودو قول داده بود در صورت نخست وزیر شدن سفارت رژیم آخوندها در اتاوا را بازگشایی کرده و بمباران مواضع داعش را متوقف کند. دولت قبلی-محافظه کار- رژیم ایران را کشور صادر کننده تروریسم می دانست. حزب محافظه کار هم اینک بعنوان اپوزیسیون دولت در پارلمان عمل خواهد نمود. اما بازنده اصلی انتخابات فدرال 2015 کانادا، حزب نیودمکرات بود که صندلیهای بسیاری را در سرتاسر کانادا بخصوص ایالت کبک از دست داد. این حزب در آغاز کمپین در صدر جدول قرار داشت. رهبر حزب بلاک کبوآ در این ایالت نیز صندلی خود را از دست داد.
جاستن  ترودو، نخست وزیر جدید کانادا کابینه خود را در 4 نوامبر معرفی خواهد کرد.

******
خبری دیگر از اتاوا. چهار مغازه روز چهارشنبه 21 اکتبر در خیابان سامرست شرقی در اتاوا دچار حریق شده و سوختند. در این حادثه دست کم 7 مستاجر نیز خانه و کاشانه خود را از دست دادند اما به کسی آسیب جسمی نرسید. این آتش سوزی فروشگاه شیراز، را که قدمتی حدودا 30 ساله در شهر اتاوا داشت و اولین فروشگاه ایرانی به شمار می رفت، بلعید. پلیس تحقیقات خود پیرامون این آتش سوزی بزرگ را شروع کرده است اما گفته می شود آتش سوزی ممکن است در جریان تعمیر پشت بام این ساختمان شروع شده باشد. چهار ماشین آب پاش برای مهار آتش اعزام شده بودند و دود ناشی از سوختگی تا کیلومترها قابل رویت بود.  

******
در زندان سنندج، چهار زندانی که در سنین نوجوانی و زیر هیجده سال بازداشت شدند، با خطر اعدام روبه‌رو می باشند. 
یوسف محمدی، متولد ۱۳۷۴، سن زمان بازداشت: ۱۴ سال، 
هیمن اورامی‌نژاد، متولد ۱۳۷۶، سن زمان بازداشت: ۱۷ سال و ۹ ماه،
سیاوش محمودی، متولد ۱۳۷۴، سن زمان بازداشت: ۱۷ سال، و 
آمانج حسینی (اویسی)، سن زمان بازداشت: ۱۷ سال، 

کیومرث نصیری نیز یکی دیگر از زندانیان سنندج است که در سال 93 و در نوجوانی دستگیر شد. هنوز حکم این نوجوان صادر نشده است. 
******
خبرگزاری حکومتی فارس وابسته به سپاه پاسداران 2آبان، از کشته شدن یک پاسدار دیگر به نام میلاد مصطفوی در سوریه خبر
داد. وی که اهل شهرستان بهار در استان همدان بود در جنگهای حلب سوریه کشته شد. به گفته این منبع وی همراه با مصطفی صدرزاده یکی از سرکردگان سپاه پاسداران کشته شد.
صدرزاده یکی از سرکردگان لشکر فاطمیون بود. این لشکر از ماموران افغانی نیروی تروریستی قدس تشکیل شده است و برای کشتار مردم سوریه به این کشور اعزام شده است. 
این خبر که در سایت مجاهدین خلق درج شده می  افزاید: بر اساس آماری که رسانه‌های حکومتی در اردیبهشت امسال منتشر کردند تا کنون ۲۰۰ تن از اعضای آن در سوریه کشته شده اند. 
سایت حکومتی مشرق با انتشار عکس و اسامی ۱۷ پاسدار از کشته شدن آنها در سوریه طی ۱۱ روز گذشته خبر داده است.

******
بابک سلحشور مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی اعلام کرد: "در نیمه نخست سال جاری ۱۵ نفر بر اثر فقدان ایمنی در
محیط کار، جان خود را از دست داده‌اند."
این رقم در مقایسه با نیمه نخست سال ۹۳ که تعداد تلفات حوادث کار ۶ نفر بود، بیش از دوبرابر افزایش یافته است.
به گفته این کارگزار رژیم در نیمه نخست امسال، ۱۰۸ نفر نیز به‌دلیل مصدومیت حین کار به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۱۰۴ نفر مرد و ۴ نفر زن بوده‌اند. 

******
کارخانه قند فسا با 500کارگر که یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های کشور است به‌دلیل رکود مدتی است که کاملاً تعطیل و کارگران
آن خانه نشین شده‌اند.
همچنین کارخانه سیمان بوکان در استان آذربایجان غربی نیز تعطیل شده است و 500کارگر آن بیکار شده اند. علت تعطیلی این کارخانه اتمام ذخیره سوخت و خودداری رژیم از تمدید اختصاص سوخت مازوت به آن اعلام شده است. 
حسینعلی حاجی عضو مجلس رژیم اعتراف کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از 1500 کارگر عائله‌مند را از واحدهای صنعتی در شهرستان شاهین‌شهر و میمه اخراج کرده‌اند و در این زمینه بی‌تفاوتی دولت کاملاً محسوس است. 
این عضو مجلس رژیم همچنین گفت که یکی از ارگانها 10 هکتار از زمینهای خسروآباد شاهین‌شهر را تصرف کرده است. 


******
به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر از ۶۳ میلیون نفر جمعیت در سن کار ایران، در حال حاضر ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر،
هیچ‌گونه فعالیت و تحرکی در اقتصاد و کسب درآمد ندارند که بیش از ۲۷ میلیون نفر از آنها زنان می باشند.
 همچنین میلیونها مرد نیز در گروه جمعیت غیرفعال اقتصادی قرار دارند که کمتر از ۲ میلیون نفرشان متقاضی شغل می باشند و بقیه حتی تقاضای کار هم نمی‌کنند.******
روز شنبه 2آبان بیش از صد کشور عضو سازمان ملل‌متحد از طرحی حمایت کردند که از اعضای دائمی شورای امنیت
می‌خواهد از حق وتو برای برخورد با جنایات و فجایع بزرگ استفاده نکنند.
این طرح در هفتادمین سالگرد تشکیل شورای امنیت ارائه شده و خواهان آن است که اعضای شورای امنیت مانع از برخورد با جنایات علیه بشریت نشوند. 
104 کشور از جمله آلمان و دو عضو دائم شورای امنیت، یعنی انگلستان و فرانسه با امضای خود از این پیشنهاد پشتیبانی کرده اند. 
گفتنی است تاکنون روسیه تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت را علیه جنایات جنگی بشار اسد وتو کرده است و ایالات متحده آمریکا نیز تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد جنایات اسرائیل علیه مردم فلسطین را وتو کرده است. 

******
رژیم یک شهروند مسیحی به نام مهتاب محمدی را در تهران دستگیر کرد.
پیش از این، وزارت اطلاعات مادر و خواهر مهتاب محمدی را احضار می‌کنند اما آنها از معرفی خود خودداری می‌کنند. مأموران اطلاعات سپس به منزل مهتاب محمدی یورش برده و او را بازداشت می‌کنند. 
******
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه 1آبان = 23 اکتبر مظفر خزایی دلال تسلیحاتی رژیم ایران در آمریکا به 97ماه
زندان و پرداخت 50هزار دلار جریمه نقدی محکوم گردید. وی به جرم فرستادن اسناد و مدارک به سرقت رفته برای تولید هواپیماهای پیشرفته نظامی به ایران محاکمه شد.
مظفر خزایی 59ساله، پیمانکار سابق وزارت دفاع آمریکا روز 19دیماه سال گذشته در حالی که قصد داشت از آمریکا به آلمان سفر کند دستگیر شد. این دلال تسلیحاتی درصدد ارسال مدارک مربوط به هواپیماهای پیشرفته اف 35 آمریکا به رژیم ایران بود.

******
روز 20 اکتبر پاول دوروف مدیر عامل سیستم پیام‌رسانی تلگرام در صفحه توییتر خود نوشت از تسلیم اطلاعات به رژیم ایران
خودداری کرده است. فیلتر شدن موقت این سیستم پیام رسانی به همین دلیل بود. دوروف گفت:‌ "مقامات ایرانی می خواهند از تلگرام برای جاسوسی از شهروندان خود استفاده کنند. ما نمی توانیم در این زمینه به آنها کمک کنیم و نخواهیم کرد. گفته می شود، تلگرام خبر تهدیدات وزارت ارتباطات رژیم را به کاربران خود از طریق اپ تلگرام اطلاع داده است. لازم به ذکر است که سایت مجاهدین خلق نیز بر روی سیستم پیام رسانی تلگرام موجود می باشد.


اخبار اعتراضی؛
- روز چهارشنبه 28 مهر، دانشجویان دانشگاه آزاد بیجار و یاسوج در اعتراض به تعیین تکلیف نبودن وضعیت کلاسهای درسی و نداشتن خوابگاه اعتراض کردند. 
در کرمانشاه نیز گروهی از والدین دانش آموزان دست به تجمع اعتراضی زدند. آنها به نداشتن سرویس ایاب و ذهاب با وجود گرفتن هزینه های کلان هنگام ثبت نام، اعتراض داشتند. آنها خواستار پس گرفتن پولهای خود شدند. 

 - صبح چهارشنبه 29 مهر، تعدادی از کارکنان شرکت نوین پلاست در جاده کرمانشاه سنندج، بدلیل عدم دریافت حقوق عقب افتاده تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

سنگ‌بریهای جهرم نیز به اعتصاب‌کنندگان سایر شهرهای استان فارس پیوستند.-  
از روز چهارشنبه 29مهر در ادامه اعتصاب سنگبریهای شهرهای مختلف؛ 70 درصد از سنگبریهای شهرستان جهرم نیز به علت گرانی سنگ در  اعتصاب بسر می برند. همچنین در همین روز رانندگان کامیون کارخانه قند بیستون، در اعتراض به پایین بودن دستمزد حمل و نقل دست به اعتصاب زدند. 
 کارگران ذوب آهن اردبیل نیز در همین روز بدلیل پرداخت نشدن بیش از 5 ماه حقوق، در مقابل این شرکت تجمع کردند. 

  - صبح پنجشنبه 30 مهر، کارکنان قراردادی اداره فرهنگ و ارشاد ایلام، گروهی از نیروهای شرکتی اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی سنندج، کارگران شرکت گلزار بیستون، و کارکنان شهرداری منطقه یک سنندج در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد و حقوق خود دست به تجمع زدند.   

- روز سه‌شنبه 28مهر، کارگران قطار شهری اهواز 18مین روز تجمع اعتراضی خود را بدلیل پرداخت نشدن حقوق و مطالبات در نزدیکی فرودگاه اهواز برگزار کردند.
- اعتصاب کارگران کارخانه فولاد و چد درود در روز یکشنبه 26 مهر نیز ادادمه داشت.


*****
 روز دوشنبه ٢٧ مهرماه 94 بر اساس برنامه هفتگی، تجمع اعتراضی خانوادهای زندانیان سیاسی، مادران شهدای قیام و مدافعان
حقوق‌بشر به همراه دکتر محمد ملکی در مقابل ساختمان لاستیک دنا در خیابان گاندی برگزار شد.
شرکت کنندگان خواستار آزادی سریع زندانیان سیاسی شدند. 
همچنین صدها تن از مخالفان حکم اعدام محمدعلی طاهری نیز که در زندان اوین محبوس است در این تجمع شرکت کردند. 
بر اساس گزارشها، مأموران وزارت اطلاعات رژیم شرکت کنندگان را تحت نظر گرفته بودند و برای مقابله با گسترش جمعیت در ساعت 11 و نیم صبح ابتدا و انتهای صف تجمع‌کنندگان را بستند.


******
بان کی‌مون دبیرکل ملل‌متحد روز دوشنبه 27مهر اعدام دو نوجوان توسط رژیم ایران را محکوم کرد. 
به گزارش خبرگزاری رویتر دفتر بان کی‌مون در بیانیه‌یی اعلام کرد: "دبیرکل ملل‌متحد عمیقاً از اخبار مربوط به اعدام دو نوجوان در ایران متأثر شده است."
رژیم ایران کنوانسیونهای بین‌المللی مانند کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرده است و این کنوانسیونها، اجرای حکم اعدام برای افراد کمتر از 18سال را منع می‌کنند.
پیشتر کمیساریای عالی حقوق‌بشر ملل‌متحد اعلام کرده بود فاطمه سالبهی و صمد زهابی که هنگام جرم انتسابی 17سال سن داشتند اعدام شدند. 
بر اساس بیانیه دفتر دبیرکل سازمان ملل‌متحد بیش از 700 حکم اعدام در ایران تنها در سال جاری به اجرا درآمده است. 

******
سازمان پزشکی سوری ـ آمریکایی پنجشنبه 30مهر اعلام کرد: 9 حمله هوایی توسط هواپیماهای جنگنده روسیه، بیمارستانها و
کلینیکهای صحرایی را در سوریه هدف قرار داده که منجر به کشته شدن شهروندان غیرنظامی و کادر پزشکی شده‌ اند.
انجمن پزشکی سوری –ـ آمریکایی که چندین مرکز پزشکی را در سوریه اداره می‌کند گفت: حمله مرگبار اوایل هفته به یکی از بیمارستانها، 9مین حمله هوایی علیه بیمارستانهای سوریه محسوب می‌شود. از شروع حملات هوایی روسیه تاکنون هواپیماهای جنگنده روسیه 313 حمله به مراکز پزشکی در این کشور انجام داده‌اند. 
این انجمن گفت: مراکز پزشکی متعلق به آن در استانهای لاذقیه، حما و ادلب هدف حملات هوایی روسیه قرار گرفته‌اند. 
انجمن پزشکی سوری – آمریکایی افزود: در آخرین این حملات دو کادر پزشکی و حداقل 10 شهروند غیرنظامی کشته و 28نفر زخمی شدند. 
 رئیس این انجمن از جامعه بین‌المللی خواهان کمک برای متوقف کردن حملات هوایی علیه مراکز پزشکی و بیمارستانها در سوریه شد. 

******
نماینده روسیه در سازمان ملل‌متحد روز پنجشنبه30مهر گفت: شورای امنیت قرار است برای بررسی جزییات فنی آزمایش
موشکی رژیم ایران تشکیل جلسه دهد.
آمریکا و همتایان اروپایی آن انگلستان، فرانسه و آلمان می‌گویند آزمایش موشکی رژیم ایران تحریمهای سازمان ملل‌متحد را نقض کرده است. آنها از کمیته نظارت بر تحریم رژیم ایران در سازمان ملل خواسته‌اند که در این باره اقدام کند. 
خبرگزاری رویتر به‌نقل از منابع دیپلوماتیک گفت ممکن است تعدادی از شخصیتهای حقیقی و حقوقی وابسته به رژیم ایران به‌خاطر آزمایش موشکی و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت به فهرست تحریمهای ملل‌متحد اضافه شوند.