صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۲۶، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

در آخرین روزهای کمپین انتخاباتی فدرال 2015، خبری به رسانه های کانادایی درز کرد که احتمال دارد برای حزب لیبرال گران تمام شود. چند روز پیش رسانه های کانادایی فاش کردند که معاون انتخاباتی حزب لیبرال، آقای دن گنیر، از سمت خود کناره گرفته است. به نقل از خبرگزاری کانادا پرس، گنیر لابی شرکتهای نفت و گاز، یادداشتی مفصل به کمپانی انرژی ترنس کانادا در اوایل هفته ای که گذشت ایمیل کرد که طی آن به مشاوره و راهنمایی این کمپانی بزرگ نفتی برای دولت پس از انتخابات فدرال روز دوشنبه 19 اکتبر پرداخته بود. آقای جاستن ترودو رهبر حزب لیبرال در واکنشهای اولیه از وی دفاع کرد ولی در مصاحبه ای با تلویزیون سی تی وی گفت که کار گنیر خلاف استانداردهای حزبش بوده است. دن گنیر برای شرکتهای نفتی و گاز نوشته که چگونه برای دولت آینده لیبرال نفوذ داشته باشند.
در این نامه مفصل به آنچه یک دولت جدید باید برای مراقبت از خود در روز اول روی کار آمدن انجام دهد، که شامل انتصاب وزرای نخست وزیری و اینکه چه کسی در کابینه باشد پرداخته شده است. در این یادداشت همچنین گنیر، از پیامدهای احتمالی برای انرژی شرق نوشته بود. 
در هفته ای که گذشت همچنین وزارت انرژی انتاریو اعلام کرد که قیمت برق در این ایالت از ماه نوامبر باز هم افزایش خواهد داشت. طرح بلند مدت انرژی ایالت انتاریو تحت مسئولیت وزیر انرژی دولت لیبرال این ایالت، آقای باب شرلی شهردار سابق اتاوا، که روز دوشنبه انتشار یافته، افزایش 42 درصدی قیمت برق مردم این ایالت را تا سال 2018 نشان می دهد و این افزایش تا نزدیک به دو دهه دیگر یعنی در سال 2032 به 68 درصد خواهد رسید.
انتخابات فدرال 2015 کانادا فردا دوشنبه 19 اکتبر برگزار خواهد شد.
در خبری دیگر از کانادا، روز پنجشنبه 15 اکتبر سفیر سابق کانادا در ایران، بر اثر بیماری سرطان فوت کرد. آقای کن تیلور در
سال 1979 زمانی که سفیر کانادا در ایران بود، شش تن از آمریکاییهایی که پس از اشغال سفارتخانه آمریکا توسط دانشجویان خط امامِ رژیم در تهران، توانسته بودند بگریزند را در خانه های امن سفارت کانادا مخفی کرد و پس از 79 روز آنها را به کمک سازمان سیا، از ایران خارج نمود. کن تیلور 81 سال سن داشت.   


******
سایت سازمان مجاهدین 24 مهر بر اساس اخبار دریافتی اعلام کرد که مسئولین رژیم دست و پای زندانی سیاسی نرگس محمدی را در بیمارستان به تخت بسته و یک مأمور زن اطلاعاتی به‌صورت 24ساعته در کنار تخت او بالای سرش گذاشته‌اند. وی که به دو بیماری آمبولی ریه و فلج عضلانی مبتلاست، نوزدهم مهر ماه ۱۳۹۴ در پی تشنج در زندان، به بیمارستان منتقل و بستری گردید. این منبع افزود: این شرایط ضدانسانی باعث شده که این زندانی سیاسی سه بار به‌ صورت شدید در بیمارستان دچار تشنج شود..

******
دو گزارشگر ویژه سازمان ملل‌متحد اعدام دو جوان در ایران را که در زمان ارتکاب جرم نوجوان بوده‌اند، محکوم کردند. هفتۀ گذشته فاطمه سالبهی24 ساله و صمد زهابی در ایران اعدام شدند. فاطمه سالبهی سه‌شنبه گذشته اعدام شد.
در بیانیه‌یی که گزارشگران سازمان ملل منتشر کرده‌اند، آمده است: محاکمه فاطمه سالبهی خودسرانه و در تناقض با حقوق متهم و آئین دادرسی بود. صمد زهابی نیز هنگام ارتکاب جرم هفده سال داشته است.
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل‌متحد در امور حقوق‌بشر در ایران، این اعدامها را نمونه‌یی نگران‌کننده از موج اعدامها در ایران دانست و بر ناعادلانه بودن آن تأکید کرد.
کریستوف هاینس ، گزارشگر دیگر سازمان ملل در امور اعدامهای جمعی، با انتشار بیانیه‌یی جداگانه، اعدام فاطمه سالبهی و صمد زهابی را غیرقانونی و معادل ارتکاب قتل توسط رژیم ایران دانست.

******
دو شاعر به نامهای مهدی موسوی 39 ساله و فاطمه اختصاری 29 ساله به ترتیب به ۹ سال و شش ماه و ۱۱ سال زندان و 99 ضربه شلاق به اتهام توهین به مقدسات و دست دادن به نامحرم، محکوم شده اند. یک فیلسماز نیز به نام کیوان کریمی به 6 سال زندان و 223 ضربه شلاق محکوم شده است. 
فاطمه اختصاری و مهدی موسوی در تاریخ ۱۷ آذر ماه سال ۱۳۹۲، هر کدام در خانه‌های خود از سوی نیروهای امنیتی سپاه بازداشت و پس از ۳۸ روز حبس در سلول‌های انفرادی بند دو- الف زندان اوین با قرار وثیقه آزاد شده بودند. پیش از دستگیری، گذرنامه‌های این دو در زمانی که قصد سفر به خارج را داشتند، ضبط شد.

اخبار اعتراضی؛
جمعی از خانواده‌ها و مادران زندانیان سیاسی، مادران شهدای قیام و مدافعان
حقوق‌بشر روز شنبه 25مهر در مقابل زندان اوین تجمع کرده و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند. تجمع کنندگان فشارهای ضدانسانی بر نرگس محمدی و سایر زندانیان سیاسی را محکوم کردند و خواستار لغو ممنوعیت سفر دکتر محمد ملکی اولین رئیس دانشگاه تهران و زندانی سیاسی دهه شصت شدند.
همچنین جمعی از مخالفان حکم اعدام آقای محمدعلی طاهری که در زندان اوین محبوس است در 66مین روز اعتصاب غذایش روز شنبه 25مهر  در مقابل زندان اوین تجمع کردند و خواستار لغو حکم اعدام او شدند. وضعیت جسمی آقای طاهری وخیم گزارش شده است.  

- جمعی از دانشجویان ترم آخر دانشگاه آزاد سنندج واقع در خیابان ادب روز شنبه 25 مهر تجمع کرده و به خودداری رژیم از تأمین خوابگاه اعتراض نمودند.
در همین روز دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد سنندج نیز در اعتراض به نامناسب بودن وضعیت خوابگاهها در محوطه این دانشگاه در بلوار پاسداران جنب هتل شادی تجمع کردند.

- تعدادی از نیروهای قراردادی شرکت توزیع برق شهرستان سنندج در مقابل این اداره در بلوار اندیشه تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها خواستار پرداخت حقوق عقب‌افتاده شدند.

- روز شنبه 25مهر شماری از کارگران صنایع تولید باتری کاوش غرب واقع در شهرک صنعتی فرامان کرمانشاه، جمعی از رانندگان تاکسی در خرم‌آباد، 170 کارگاه سنگبری در نی ریز استان فارس، جمعی از کارکنان تأمین اجتماعی شهرستان اسلام‌آباد غرب در خیابان ارتش، سنگبریهای منطقه مورچه خورت اصفهان و کارگران عسلویه و بندر موسوم به خمینی بدلیل عدم پرداخت حقوقشان روز شنبه 25 مهرماه دست به اعتصاب و اعتراض زدند.

- با گذشت بیش از یکماه از اعتصاب و تعطیلی نیمی از مغازه‌داران و آهن‌فروشان بازار آهن شادآباد تهران روز شنبه 25مهر هم‌چنان نیمی از مغازه‌ها بسته و کرکره‌ها پایین است. اعتصاب آهن‌فروشان بازار شادآباد در اعتراض به اجبار اداره مالیات بر آهن‌فروشان برای اجرای مالیات ارزش افزوده است.

 - خبرگزاری حکومتی ایلنا گزارش داد: کارگران معترض در بندر شاهپور سابق گفتند: روز 23مهر از ورود 9تن از کارگران پتروشیمی تندگویان به محل کار به وسیله عوامل انتظامات و نگهبانی پتروشیمی اروند جلوگیری به‌عمل آمد. در هفته‌های گذشته کارگران مجتمع‌های پتروشیمی اروند، تندگویان و فجر اعتراضاتی برپا کرده بودند و خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، افزایش ۳۰ درصدی مزد پایه بعنوان مزایای جانبی و افزایش ۳۵ درصدی مزایای حق نوبت کاری (شیفت) شده بودند. روز شنبه 25 مهر کارگران پتروشیمی تندگویان در بندر خمینی دست به اعتصاب زدند.

******
احمد داوود اوغلو نخست‌وزیر ترکیه، روز شنبه 17 اکتبر = 25مهر فاش ساخت افراد وابسته به رژیم اسد در میان نیروهای داعش حضور دارند.
داعش به وسیله جنایتکارانی که از زندانهای رژیم سوریه آزاد شدند، تأسیس شد. منابع انسانی این تشکیلات بر خلاف تصور خیلی‌ها تنها بیگانگان نیستند. نیروهای تروریستی با هماهنگی و همکاری با رژیم اسد مناطق سوریه را در میان خود تقسیم کردند.
وی در یک مصاحبه تلویزیونی افزود: «رژیم اسد بیش از هرکس دیگری به ایجاد آشوب در ترکیه علاقه‌ دارد».
نخست‌وزیر ترکیه تأکید کرد: حفاظت از وحدت و یکپارچگی سرزمین سوریه و عراق از اصول استراتژیک دولت ترکیه است.
بدنبال سرنگون شدن یک دستگاه درون یا پهباد توسط ترکیه در مرز سوریه، خبرگزاری رویتر گزارش داد احمد داوود اوغلو نخست‌وزیر ترکیه روز شنبه25مهر گفت: ترکیه در سرنگون ساختن هواپیماهایی که حریم هوایی ترکیه را نقض کنند تردیدی نخواهد کرد.
ترکیه تا کنون چند بار به روسیه اخطار داده است که حریم هوایی ترکیه را نقض نکند.
 ناتو نیز اعلام کرده است تجاوز به حریم هوایی ترکیه به‌عنوان عضو ناتو با واکنش این پیمان روبه‌رو خواهد شد.


******
بیزنس استاندارد 17اکتبر 2015 = 25مهر خبر داد: رسانه‌های پاکستان به‌نقل از نیروهای امنیتی گفتند، پاسداران مرزی رژیم ایران روز شنبه 8 گلوله خمپاره به داخل خاک پاکستان شلیک کردند. این گلوله‌ها در روستایی در منطقه پنجار بلوچستان فرود آمد که به گفته نیروهای امنیتی خسارات جانی یا مالی نداشته است.
بعد از این اقدام رژیم ایران تدابیر امنیتی در این منطقه تشدید شد.

******
سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز 24مهر خواستار اقدام جدی دولت باراک اوباما برای مقابله با رفتار رژیم ایران شد.
پس از آن‌که سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل‌متحد گفت: ”رژیم ایران با آزمایش موشکی قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است“، سناتور باب کورکر اعلام کرد:
اگر رژیم ایران بتواند تعهدات بین‌المللی خود را بدون عواقب آن نقض کند، تعهد آمریکا در مورد منع تکثیر اتمی بی‌معنی است.
بر اساس مصوبات کنگره آمریکا، باراک اوباما باید هر 6ماه یکبار اطلاعات مشروح را در مورد برنامه موشکهای بالستیکی رژیم ایران و هر تلاش غیرقانونی این رژیم برای توسعه آن به کنگره ارائه دهد.

******
در ایام محرم، رژیم از تشکیل پلیس یار محرم خبر داد
سرهنگ پاسدار مراد مرادی از سرکردگان انتظامی تهران بزرگ به خبرگزاری حکومتی مهر گفت: پلیس یاران محرم در کنار مأموران پلیس راهوَر،(پلیس راهنمایی و رانندگی) امنیت دسته‌های عزاداری و برقراری نظم و امنیت را بر عهده ‌دارند.
وی بر کنترل هرچه بیشتر دسته‌های عزاداری تأکید کرد و گفت: مسیرهای عزاداری در سطح مناطق تهران شناسایی شده است. تشکیل پلیس یار محرم، برای مقابله با اعتراضات ضدحکومتی می باشد.

******
انتشار خبر برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ در تهران و با شرکت وزیر خارجه آلمان،
با محکومیت زندانیان سیاسی زندانهای ایران روبرو شد. جمعی از زندانیان سیاسی زندانهای گوهردشت، زندان مرکزی کرج و زندان اوین در  ٢٤ مهر در بیانیه ای خطاب به فرانک والتر اشتاین مایر، اعلام داشتند: چگونه از حکومتی که امنیت مردم خودش را تأمین نمی‌کند و تازه خودش قاتل و شکنجه‌گر مردم خودش است انتظار دارید که برای بحرانهای امنیتی منطقه‌ای و بین‌المللی راه‌حل داشته باشد؟ ...با چنین رژیمی شما چه حرفی در مورد امنیت دارید که بزنید؟
رژیمی که خودش اصلی‌ترین حکومت صدور تروریسم به منطقه از جمله عراق و سوریه و یمن است، چه انتظاری هست که راه‌حل برای این مسائل داشته باشد؟
ما از آمدن شما به تهران و نشست و برخاستتان با سران این رژیم استقبال نمی‌کنیم. ولی با این‌حال اگر می‌خواهید بیایید لطفاً یک سر هم به زندانها بزنید و حرفهای ما را نیز در مورد نقش این رژیم در امنیت جهانی بشنوید.


******
رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران روز 24مهر با اشاره به چگونگی تاثیر سد گُتوند بر شوری آب رودخانه کارون گفت که این سد می‌تواند شوری آب را حتی تا ۱۰ برابر افزایش دهد. وی افزود: در شرایط غیرعادی که معمولاً در سال چندین بار اتفاق می‌افتد، غلظت نمک بیشتر می‌شود که این امر می‌تواند؛ مشکلات زیادی را برای اکوسیستم، در پایین دست ایجاد کند.
رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در مورد تاثیرات شوری آب گفت: شوری  بالای آب می‌تواند مشکلات عدیده‌ای از جمله آسیب زدن به گیاهان و جانوران، جلوگیری از رویش گیاه در خاک و همچنین در شوریهای بسیار بالا مرگ و میر درختان را نیز به همراه داشته باشد. این آب برای صنعت نیز مضر است و سبب خوردگی ادوات صنعتی می‌شود؛ در واقع آب با ای سی 
بالا چه برای کشاورزی و چه برای صنعت آب قابل قبولی نیست.‌
لازم به ذکر است که شهروندان اهوازی بارها طی تجمع در ساحل کارون نسبت به انتقال آب از سرچشمه‌های آن به مناطق مرکزی ایران از جمله اصفهان که منجر به کم‌آبی رودخانه شده اعتراض کرده‌اند.

******
بر اساس اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت 24 مهر، طی روزهای اخیر وزارت اطلاعات شماری از خانواده‌های مجاهدین و ساکنان لیبرتی و زندانیان سیاسی آزاد شده را دستگیر کرده است. خانمها فاطمه مثنی و فاطمه ضیایی و آقایان محمود عظیمی و علیرضا شریعت پناهی در میان بازداشت‌شدگان هستند.
خانم فاطمه مثنی،از زندانیان دهه 60 و مادر دو فرزند، در روز 13مهر، توسط عوامل اطلاعاتی رژیم در منزل مسکونی‌اش در تهران بازداشت شد. سه تن از برادرانش در سالها 60 و 61 اعدام شدند. برادر دیگر او در زندان لیبرتی است.
آقای علیرضا شریعت پناهی از زندانیان سیاسی هوادار مجاهدین در دهه 60 است که به‌رغم معلولیت شدید جسمی سالها در زندانهای رژیم محبوس بوده است. وی بار دیگر در روز 28شهریور 94، توسط مأموران اطلاعات رژیم دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل گردید.
خانم فاطمه ضیایی و همسرش محمود عظیمی در روز 19مهر در یورش ماموران اطلاعات به خانه‌شان بازداشت شدند.
خانم ضیایی 58ساله، از زندانیان دهه 60، در روز 2اسفندماه 87 به‌خاطر دیدار از اشرف بازداشت شد و به‌رغم ابتلا به بیماری صعب‌العلاج بیش از دو سال در زندان به‌سر برد.
او به‌خاطر این‌که دو دخترش از مجاهدان اشرفی هستند در روز 18خردادماه 92، در حالی که در شرایط جسمی نامساعد و تحت درمان قرار داشت، برای بار سوم توسط عوامل اطلاعاتی رژیم بازداشت شد.
آقای محمود عظیمی، 64ساله، از زندانیان سیاسی رژیم شاه، از دهه شصت تاکنون چندین بار از جمله در سالهای 1390 و 1392دستگیر شده است. برادر زاده او، نسترن عظیمی، 23ساله در حمله 19فروردین 90 توسط نیروهای عراقی به اشرف به قتل رسید.

******
خبرگزاری نیروی تروریستی قدس (تسنیم) 25مهر خبر داد که فاطمه دانشور رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران به آسیب‌های اجتماعی زنان کارتن‌خواب و معتاد شهر تهران و افزایش آمار تولد نوزادان معتاد از زنان کارتن‌ خواب و معتاد پایتخت اذعان کرد و گفت: در حال حاضر آمار دقیقی از ولادت نوزدان معتاد در تهران وجود ندارد و تنها آمار موجود، آمار مراجعات زایمان زنان کارتن‌خواب به بیمارستانهاست.
وی افزود: در حال حاضر آمار ولادت نوزادان معتاد پایتخت به‌نسبت گذشته افزایش چشمگیری داشته است. در گذشته گزارش ولادت 3 تا 4 نوزاد معتاد در هر ماه به دست ما می‌رسید ولی آمار ولادت نوزادان کارتن‌خواب در حال حاضر به‌شدت افزایش یافته و به‌طور میانگین 2 تولد در هر روز گزارش می‌شود.