صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۱۲، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز دوشنبه 28 سپتامبر مناظره تلویزیونی رهبران احزاب اصلی کانادا -حزب محافظه کار با رهبریت استیون هارپر، حزب نیودمکرات با رهبریت تام مولکر و حزب لیبرال با رهبریت جاستن ترودو- در جریان انتخابات فدرال کانادا به زبانهای فرانسه و انگلیسی که از سوی مانک سنتر تهیه دیده شده بود، و بیش از 2500 شرکت کننده با ورودیه داشت، برگزار گردید. این مناظره شامل لحظات هیجان انگیز زیادی بود اما یکی از آنها مربوط به سوال مجری برنامه از آقای جاستن ترودو بود که قبل از پاسخ دادن آقای ترودو باعث خنده بلند حضار شد. مجری پرسید: اگر شما نخست وزیر شوید چگونه با پوتین برخورد می کنید؟ آخرین مناظره تلویزیونی سه حزب نامبرده بعلاوه حزب بلاک کبک یا بلاک کبکوآ برهبری آقای ژیل دوسپ، جمعه شب 2 اکتبر ساعت 8 به زبان فرانسوی برگزار شد.
واجدان شرایط رای در کانادا، روز 19 اکتبر به پای صندوقهای رای گیری خواهند رفت تا به کاندید مورد نظر خود رای دهند. انتخابات 2015 بر روی دو محور اقتصاد و امنیت استوار بوده است و نظرسنجیها بر اساس مواضع رهبران احزاب کانادایی در نوسان بوده و هست. اما آخرین نظرسنجیها نشان می دهند که حزب محافظه کار از دو حزب اصلی دیگر کانادا سبقت گرفته است. 

******
در خبری دیگر از کانادا، روز گذشته شنبه 11 مهر= 3 اکتبر، ایرانیان آزادیخواه در اتاوا در جریان آکسیون هفتگی خود مقابل سفارت آمریکا گرد آمدند. آنها از فراخوان معلمین برای تظاهرات در 13 مهر= 5 اکتبر(روز جهانی معلم) اعلام همبستگی نموده و خواستار آزادی معلمین زندانی و زندانیان سیاسی شدند. آنها با پلاکارد و عکسهای معلمین زندانی، وضعیت معلمین در ایران را به نمایش گذاردند.

 ******
 در روز 28 سپتامبر در هفتادمین سالگرد نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، همچون سالهای دیگر و همزمان با سخنرانی رئیس جمهور رژیم ایران، حسن روحانی، تظاهرات بزرگی از سوی ایرانیان آزادیخواه در نیویورک برگزار شد. شخصیتهای سیاسی، هنری، ورزشی ایرانی، آمریکایی، سوریه ای و یمنی، در این تظاهرات شرکت داشتند و به سخنرانی پرداختند. شرکت کنندگان در این تظاهرات، فریاد می زدند: روحانی نماینده مردم ایران نیست و روحانی را از سازمان ملل اخراج کنید. آنها به نقض حقوق بشر و موج فزاینده اعدامها در ایران اعتراض کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت اسفبار مردم ایران شدند. گفتگوی رادیو ایرآوا با آقای یزدان حاج حمزه درباره سخنان روحانی در سازمان ملل و تجاوز جدید رژیم به خاک سوریه را اینجا بشنوید.

******
سایت العربیه یکشنبه 12مهر نوشت: در زمانی که تجاوز و تعدی رژیم ایران توسط مقامهای سیاسی و نظامی این رژیم علیه عربستان سعودی بالا گرفته و ولی‌فقیه این رژیم در اولین شرارتهایش مسئولیت حادثه مکه را که در آن صدها تن قربانی شدند متوجه عربستان سعودی کرد، فرزاد فرهنگیان، یک دیپلومات جدا شده رژیم ایران فاش ساخت که شش تن از افسران سپاه پاسداران حادثه منا را ایجاد کردند. وی رژیم تهران را متهم کرد که طرح این حادثه را با هدف کشتار بیشترین تعداد حجاج و تظاهراتی بزرگ با اعمال خشونت‌آمیز تهیه کرده بود. این منبع گفت: فرهنگیان افزود: قبل از فرا رسیدن موسم حج هشدار داده بود که رژیم خامنه‌ای در زمان حج قصد دارد دست به‌عملیات تروریستی بزند.
او گفت: بعد از حادثه از طرف رژیم ایران اظهاراتی شنیده شد که خارج از عرف دیپلوماتیک بود.
فرهنگیان قبل از جدا شدن از رژیم به‌عنوان مستشار وزارت‌خارجه عمل می‌کرد، سپس به سفارت رژیم ایران در دبی، بغداد، مغرب و یمن رفت و آخرین مسؤلیتش نفر دوم سفارت رژیم ایران در بلژیک بود.
او می‌گوید تحقیقات به‌عمل آمده نشان می‌دهد حادثه منا تروریستی بوده و رژیم ایران در آن دست داشته است. او می‌گوید در میان حجاج 5هزار پاسدار وجود داشتند و طرح این بود که بیشترین تعداد قربانی از این حادثه گرفته شود و به تظاهرات و اعمال خشونت‌آمیز بعد از آن دامن زده شود ولی سرعت کنترل دستگاههای امنیتی عربستان سعودی این طرح را با شکست روبه‌رو کرد.

******
یک شهروند اهل ملکان در جنوب غرب استان آذربایجان شرقی، که دوشنبه گذشته 6مهر در محوطه دادگستری رژیم در این شهر خودسوزی کرده بود، درگذشت. وی سیروس نیکخو نام داشت و ۴۵ ساله بود. خودسوزی وی اعتراض به‌نحوه رسیدگی به یک پرونده خانوادگی در قضاییه رژیم بود.
تشییع جنازه سیروس نیکخو روز شنبه 11مهر تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

******
به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا 11مهر پاسدار منوچهر امان اللهی سرکرده نیروی انتظامی استان کرمانشاه اعلام کردهزار نفر تحت عناوین مختلف در شش ماهه ابتدای سال، دستگیر شدند. این پاسدار در مورد ابعاد سرکوب گفت: «هزار مأموریت در حوزه انتظامی استان تنها طی یک شبانه‌روز انجام می‌شود».

هفتاد هزار تن از دانشجویان ایرانی، سابقه مصرف شیشه دارند
افشار، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر رژیم اذعان کرد: توزیع مواد مخدر در شهرها و به‌خصوص در تهران بیشتر و راحت‌تر از قبل شده است. وی گفت: بر اساس آمار، 2 و 65صدم درصد از جمعیت بین 15 الی 65سال کشور مبتلا به مواد مخدر هستند و در حال حاضر در کلان شهر تهران چیزی حدود 200 الی 250 نقطه آلوده وجود دارد.
وی افزود: در طرح ارزیابی مصرف مواد سال 1380، 5 درصد از کل معتادین ما زن بوده‌اند اما سال 89، 90 آمار آنها به 9 درصد افزایش پیدا کرده است. یعنی نسبت معتادین زن به نسبت جمعیت کل معتادین افزایشی نزدیک به دو برابر پیدا کرده است که این یک زنگ خطر جدی است. وی اضافه کرد: یکی از عوامل گسترش اعتیاد، دوران پسا جنگ بود چرا که بعد از جنگ ارزشها تغییر پیدا کرد به‌صورتی که در حال حاضر حدود 70هزار نفر از دانش‌آموزان سابقه مصرف شیشه دارند.


******
روز جمعه 10مهر پنجاه و یکمین روز اعتصاب‌غذای محمدعلی طاهری با وجود وخامت حال وی ادامه یافت. بر اساس اخبار منتشر شده وضعیت جسمی وی بسیار خراب گزارش شده و آقای طاهری به شدت ضعیف شده است. محمدعلی طاهری در اعتراض به حکم اعدامش، از روز پنجشنبه 22مرداد در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد.

******
سایت مجاهدین خلق خبر داد: به قرار اطلاع روز شنبه ۱۱ مهر ماه حوالی ساعت 10صبح در زندان مرکزی زاهدان، زندانیان سیاسی ایرج محمدی و معلم بازنشسته زندانی محمد امین آگوشی مورد یورش گروهی از عوامل اطلاعات زندان قرار گرفتند. این منبع افزود، سرکرده این یورش فردی به نام جلیلی معاون اطلاعات زندان است که توسط خسروی رئیس زندان به همراه بازجویان وزارت اطلاعات و ماموران اطلاعاتی برنامه ریزی شده بود.  
این ۲ زندانی سیاسی از چند ناحیه زخمی شدند و بدنشان در اثر ضربات وارده در چند نقطه دچار کبودی شده است. ماموران از مداوا و پانسمان زخمهای آنها ممانعت کردند که بدلیل نبود بهداشت در زندان، خطر عفونی شدن محل زخمها وجود دارد.

 ******
جمعی از زندانیان سیاسی در زندانهای کرج و تهران طی بیانیه مشترکی از تجمعات اعتراضی معلمان در 13مهر ـ روز جهانی معلم ـ حمایت کردند. در این بیانیه آمده است: بدین وسیله ما زندانیان سیاسی ایران حمایت خود را از تجمعهای اعتراضی معلمان به جان آمده جلوی ساختمان آموزش و پرورش در سیزدهم مهر اعلام میداریم، باشد که با پیوستن اساتید دانشگاه، دانشجویان و دانش‌آموزان آزاده به این اعتراضات و نرفتن آنان به کلاس درس مدرسه و دانشگاه حرکت جدید و زدن مهر بطلان دیگری به تمامیت نظام حاکم از جانب معلمان، اساتید، دانشجویان و دانش‌آموزان و شعله‌ورتر شدن هر چه بیشتر مبارزات دموکراتیک - آزادیبخش مردمی باشد. امضاکنندگان این بیانیه عبارتند از: 
اسماعیل عبدی، ایرج حاتمی، بهزاد ترحمی، پیروز منصوری، حسن جوانی، آیت‌الله محمد حسین بروجردی، خالد حردانی، فرید آزموده، سعید شیرزاد، شاهین ذوقی تبار، صالح کهندل، عبدالرضا قنبری، علی اکبر باغانی، علی معزی، علیرضا فرهانی، رسول بداقی، رسول حردانی، میثاق یزدان نژاد، محمد جراحی، مسعود عرب چوبدار، محمد امین آگوشی، مهدی شاندیز و رضا اکبری منفرد.


اخبار اعتراضی؛

- روز شنبه 11مهر، در استانهای ایلام، کرمانشاه و سنندج 5رشته اعتراض و اعتصاب علیه سیاستهای سانسور رژیم و همچنین پرداخت نشدن حقوق کارگران در جریان بود.
در سنندج در همین روز همچنین گروهی از کارگران شرکت تولیدی پروفیل در اعتراض به دو ماه حقوق پرداخت نشده، در محل دفتر مدیریت این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند. 30 تن از کارگران شرکت تولید لبنیات پاک آرا در شهرک صنعتی سنندج در اعتراض حقوق 4 ماه خود دست به اعتراض زدند. در همین شهر همچنین گروهی از نانواییهای سنندج دست به اعتراض زده و خواهان رسیدگی به مشکلاتشان شدند. 
- کارگران شهرداری زابل نیز روز پنجشنبه در مقابل شهرداری رژیم نیز در اعهتراض به وضعیت بد معیشتی و فقر و گرسنگی تجمع کردند.
- شماری از مردم شهرستان بافق در اعتراض به تخریب خانه‌هایشان توسط رژیم در مقابل فرمانداری تجمع کردند.
گروهی از کارگران تولیدی شیر و دام شرکت دام آوران ایلام نیز روز شنبه در اعتراض به پرداخت نشدن 5 ماه حق اضافه کاری دست به تجمع زدند.
روز شنبه 11مهر، فروشندگان موبایل در روانسر و دانشجویان دانشگاه آزاد سنندج تجمعات اعتراضی علیه سیاستهای غارتگرانه حکومتی داشتند.
- روز جمعه 10مهرماه گروهی از معلمان شهرضا در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و پاسخگو نبودن مقامات حکومتی به مطالباتشان در مسیر محل نمایش جمعه تجمع کردند. 

******
کاردار سفارت رژیم در بحرین در اعتراض به تروریسم صادراتی و دخالتهای رژیم اخراج شد
به نقل از خبرگزاری رويتر، دولت بحرين محمدرضا بابايی كاردار رژيم ايران در منامه را عنصر نامطلوب خواند واعلام كرد «اين تصميم به دليل دخالتهاي غير قانوني  و غير اخلاقي رژيم ايران در امور بحرين و تلاشهاي مستمر و پليد اين رژيم براي تحميل هژموني اش از طريق فتنه فرقه گرايي و حمايت از گروههاي تروريستي و ارسال سلاح و مواد منفجره و آموزش تروريستها، گرفته شده است».
وزارت خارجه بحرين افزود: تجاوزات آشكارو مكرر رژيم ايران در بحرين با تمامي عرفها، قوانين و معاهدات بين المللي در تعارض است و ناقض  استقلال و تماميت ارضي بحرين است.
تصميم بحرين به اخراج كاردار رژيم ايران در حالي است كه اين كشور روز چهارشنبه خبر داد يك كارگاه بزرگ ساخت بمب در روستايي در جنوب منامه را كشف كرده و تعدادي را دستگير كرده است. دستگيرشدگان در ارتباط با نيروي تروريستي قدس هستند.