صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۰۵، ۱۳۹۴

در پنجشنبه شب 24 سپتامبر اولین مناظره تلویزیونی رهبران احزاب کانادا به زبان فرانسوی در شهر مونترال توسط رادیو کانادا برگزار شد. در این مناظره، رهبران حزب محافظه کار - استیون هارپر، حزب نیو دمکرات -تام مولکر، حزب لیبرال- جاستن ترودو، حزب سبزهای کانادا- الیزابت می و حزب بلاک کبکوآ- ژیل دوسپ شرکت داشتند و با هم به بحث و جدل پرداختند. بر اساس نظرسنجیهای جدید، حزب محافظه کار این هفته دو رقیب انتخاباتی خود یعنی نیو دمکرات و لیبرال را با فاصله زیادی پشت سر گذاشته است. 
روز 25 سپتامبر، شهروندی یا سیتیزن شیپی سردسته گروه تروریستی زکریا اماران، که قصد داشت در مرکز شهر تورنتو عملیات تروریستی انجام دهد، لغو شد. این اولین باریست که دولت کانادا علیه تروریستهای محکوم شده، با استفاده از قدرت جدید، عمل می کند. وزیر دفاع کانادا جیسن کنی از آن بعنوان کاربرد مناسب یاد کرد، قانونی که وی نقشی کلیدی در تصویب آن در پارلمان داشت. 
در خبری دیگر، روز چهارشنبه 23 سپتامبر وزیر خارجه کانادا آقای راب نیکلسون اعلام کرد چنانچه حزب محافظه کار کانادا در انتخابات فدرال این کشور که روز 19 اکتبر برگزار خواهد شد، برنده شود، تحریمهای کانادا علیه حکومتهای ناقض حقوق بشر در جهان را تکمیل خواهد کرد و ناقضان انفرادی حقوق بشر را از طریق تحریم اقتصادی اتوماتیک، مشمول منع مسافرت خواهد نمود. راب نیکلسون، وزیر خارجه کانادا افزود: این اخطار به کسانی است که سرکوب ژورنالیستها، فعالین سیاسی و اقلیتهای مذهبی مانند آنچه در ایران، سوریه، روسیه، کره شمالی، سریلانکا و ... می گذرد را ادامه می دهند. وی تاکید کرد: شما پاسخگوی نقض وحشیانه حقوق بشر خواهید بود.
 از سوی دیگر دادگاه انتاریو دو متهم به عملیات تروریستی در خاک کانادا را به حبس ابد محکوم کرد. شهیب الصغیر 30 ساله و رائد جاسر 35 ساله که به اتهام توطئه برای برنامه ریزی برای از ریل خارج کردن یک قطار مسافربری به جرم تروریستی دستگیر شده بودند، از سوی دادگاه انتاریو چهارشنبه به حبس ابد محکوم شدند. این دو مرد تا سال 2023 واجد شرایط برای آزادی مشروط نیستند.
  
******
بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل‌متحد در گزارش سالانه این سازمان از نقض گسترده و فاحش حقوق‌بشر به‌ویژه موج اعدامها در ایران ابراز نگرانی کرد.
در این گزارش که روز جمعه سوم مهرماه در ارتباط با قطعنامه شماره ۶۹/۱۹۰ مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شده است، رژیم ایران به‌دلیل اجرای متعدد احکام اعدام به‌ویژه اعدام نوجوانان و محکومیت افراد قبل از سن مسئولیت کیفری، محکوم شده است. همچنین از اعدام در ملأعام و مقابل چشم ناظران به‌ویژه کودکان به‌عنوان عملی مغایر با ارزشهای حقوق‌بشری در این گزارش یاد شده است. 
سازمان ملل در گزارش سالانه خود رژیم ایران را به‌خاطر نقض آشکار حقوق زنان محکوم کرده و از این رژیم خواست به کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان بپیوندد و به وجود سانسور گسترده و محدودیت رسانه‌ها در ایران اشاره کرد. در گزارش سالانه دبیرکل سازمان ملل‌متحد سانسور اینترنتی در ایران نیز محکوم شده است. 
بان کی مون در گزارش خود به برخی موارد بازداشت مدافعان حقوق‌بشر، هم‌چون بازداشت و محکومیت نرگس محمدی اشاره کرده است. 
گزارش دبیرکل ملل‌متحد به مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک ارائه می‌شود. 

******
زندانیان سیاسی زندان زاهدان در حمایت از تجمع گسترده ایرانیان در مقابل مقر سازمان ملل‌متحد روز دوشنبه 28 سپتامبر= 6 مهرماه، در نیویورک در اعتراض به حضور حسن روحانی بیانیه‌یی صادر کردند. زندانیان سیاسی، عبدالغفار نقشبندی، محمد ملک آبادیان، هادی آبادیان، جواد آبادیان، محمد امین آگوشی، ایرج محمدی، ایوب ریگی، عبدالغنی ریگی و حمزه ریگی در بیانیه خود ضمن دعوت به شرکت در تظاهرات ایرانیان از جمله اعلام کردند: "... اینجانبان از دبیرکل سازمان ملل‌متحد و سایر هیئتهای دیپلوماتیک و کشورهای مدعی حقوق‌بشر تقاضامندیم با اعتراض نسبت به وضعیت اسفناک موجود در جامعه ایران به صراحت اعلام نمایند و آزادی ما زندانیان سیاسی را خواستار گردند..." این زندانیان در بیانیه خود افزودند: "...در مدتی که روحانی بر مسند ریاست‌جمهوری رژیم ایران تکیه زده، آمار اعدامها، شکنجه زندانیان، دستگیریهای غیرقانونی و تضییع حقوق اصناف، معلمان و کارگران به‌صورت نجومی تشدید شده و نقض حقوق‌بشر در سطح جامعه و به‌خصوص داخل زندانها بیداد می‌نماید..."

******
هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد بامداد جمعه به وقت آمریکا با شرکت تعداد زیادی از سران کشورهای مختلف آغاز به‌کار کرد. امسال برای نخستین بار پرچم فلسطین بر بالای سازمان ملل‌متحد به اهتزار در می‌آید.  
مقابله با فقر، بهبود سلامت و آموزش، مقابله با تغییر آب و هوا و تلاش برای دستیابی به صلح در منازعات مختلف جهانی از مهمترین موضوعات اجلاس امسال مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد مطرح می‌شود. حسن روحانی رئیس جمهور رژیم آخوندها نیز قرار است در مجمع عمومی سازمان ملل 28 سپتامبر سخنرانی کند. همزمان با سخنرانی او ایرانیان آزادیخواه با تظاهرات بزرگی از او استقبال خواهند کرد. گفتگوی رادیو ایرآوا با آقای حسن داعی را اینجا بشنوید.

******
سی‌امین اجلاس شورای حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد در شهر ژنو از روز دوشنبه 14سپتامبر- 23شهریور آغاز به‌کار کرد، که تا 2 اکتبر 2015 - 10مهر ماه 94 ادامه خواهد داشت. هم‌زمان با اجلاس شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو ، به‌دعوت 5 ارگان غير دولتی دارای رتبه مشورتی در سازمان ملل فرانس ليبرته (بنياد دانيل ميتران)، حزب راديكال فرا مليتی، جنبش مراپ، انجمن بين‌المللی حقوق بشر زنان و انجمن توسعه آموزش بين‌المللی، كنفرانسی در مقر ملل متحد در ژنو با حضور شخصيت‌های سياسی و مدافع حقوق بشر از كشورهای مختلف برگزار شد.
سخنرانان كنفرانس ژنو اعدام‌های فزاينده و سياستهای مخرب رژيم در دوران روحانی را كه پس از توافق اتمی بی‌وقفه ادامه يافته مورد بحث و بررسی قرار دادند و تاكيد كردند كه هرگونه رابطه‌يی با حكومت ایران، بايد به توقف اعدام‌های وحشيانه و وضعيت حقوق بشر مشروط شود.
آنها خواستار قرارگرفتن جامعه جهانی در كنار مردم ايران و حمايت بين‌المللی از شورای ملی مقاومت شدند.
سخنرانان، همچنين به لغو محاصره ضد انسانی در کمپ ليبرتی فراخوان دادند و با يادآوری نقش حكومت ایران، سياست استمالت از اين رژيم را محكوم كرده و خواهان اتخاذ موضعی قاطع در قبال آن شدند.

******
در جلسه شورای حقوق‌بشر در ژنو، انجمن بین‌المللی حقوق زنان هشدار داد: اعدامها در ایران بطور سیستماتیک افزایش یافته است. مخالفان سیاسی هدف قرار گرفته و اعدام شده‌اند. به گفته این انجمن ادامه بازداشت مدافعان حقوق‌بشر و خبرنگاران در ایران نگران‌کننده است. انجمن بین‌المللی حقوق زنان اعلام کرد: افزایش محدودیتها در مورد آزادی بیان در ایران سزاوار توجه نزدیکتر از جانب شورای حقوق‌بشر است. 

اخبار اعتراضی؛

 - کارگران خدمات شهری شهرداری لاهیجان روز سه‌شنبه 31شهریور در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه حقوق و غیرقابل تحمل بودن وضعیت معیشتی اعتراض کردند.
- روز چهارشنبه اول مهرماه 500تن از کارگران شاغل در کارخانه‌های شهرک صنعتی اشتهارد کرج و روز سه شنبه 31 شهریور جمعی از کارگران شرکت تولیدی روغنهای صنعتی سفیر غرب در بیستون کرمانشاه، اعتصاب و تجمع کردند. 
- نزدیک به 90 درصد سنگ‌بریهای اصفهان و محمود آباد در اعتراض به مالیاتهای کمرشکن در اعتصاب هستند.
کارگران و معدنچیان سنگ در الیگودرز و شهرکرد نیز که مواد اولیه سنگبریها را تأمین می‌کردند تعطیل شده‌اند. 
همزمان با اصفهان، سنگ‌بریهای قم نیز در اعتصاب به‌سر می‌برند.
- کارگران کارخانه فولاد چدن دُرود که از ۲۸ شهریورماه به‌دلیل پرداخت نشدن حقوق و مطالبات عقب‌افتاده‌شان دست به اعتصاب زده‌ بودند در روز 4 مهر، هشتمین روز اعتصاب خود را سپری کردند.


******
رسانه حکومتی اقتصاد نیوز از کسری حقوق کارمندان ایران برای کمک به شبه‌نظامیان حوثی در یمن خبر داد. این منبع حکومتی نوشت: برخی از کارمندان آموزش و پرورش پس از دریافت فیش حقوقی شهریورماه خود متوجه شدند که بدون اطلاع قبلی به آنها، از حقوق هر کدام از آنها مبلغ دو هزار تومان بابت کمک به مردم یمن کم شده است.

******
ساعت 9 و 40دقیقه روز جمعه 3مهر زمین‌لرزه‌یی به قدرت 4 و 9دهم ریشتر دهلران در استان ایلام را لرزاند. زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 3 و 8دهم ریشتر نیز استانهای فارس، بوشهر و هرمزگان را لرزاند. همچنین در خوزستان در 1مهر، زمین‌لرزه‌یی به بزرگی ۴.۳ ریشتر به مرکزیت قلعه تل از توابع شهرستان باغ ملک در ساعت 12 و 15دقیقه بعدازظهر رخ داد. منابع حکومتی از خسارات احتمالی این لرزه ها گزارشی نداده‌اند.******
صبح چهارشنبه اول مهر 94، ماموران اداره اماکن شهرداری کرج برای پلمب کردن برخی مغازه‌ها واقع در خیابان بهشتی یورش بردند. این هجوم که به‌منظور اخاذی بیشتر مالیاتی و تحت بهانه حق معبر و سدمعبر انجام شده بود با مقاومت مغازه‌داران و مردم حاضر در صحنه روبه‌رو شد. مردم ماموران را احاطه کرده و با فریاد و هو کردن و سنگ پراندن مانع کارشان شدند. ماموران نیروی انتظامی در وحشت از شعله‌ور شدن این اعتراض با وارد کردن نیرو و حمله به مردم معترض، منطقه را قرق کردند تا ماموران شهرداری بتوانند مغازه‌های مورد نظر را پلمب کرده و جلوی درب مغاره‌ها را با سنگهای بزرگ گارد ریل ببندند. برخی از کسبه محل در اعتراض به این اقدامات مغازه‌های خود را بستند.

******
در هفته آخر شهریورماه عوامل وزارت اطلاعات جمعی از مدافعان حقوق کارگران و برخی از اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفته تپه را در اندیمشک دستگیر کردند. این دستگیر شدگان شامل جمله شاپور رشنو، علی محمد جهانگیری، عزت‌الله جعفری و علی نجاتی می شود. 

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت درباره موج خودکشی کارگران در ایران در 4 مهرماه طی اطلاعیه ای اعلام کرد و گفت: تشدید بیکاری، فقر، بی‌خانمانی، ناهنجاریهای اجتماعی، اعتیاد و فحشا باعث افزایش خودکشی و خودسوزی در شهرهای مختلف کشور شده است.
در روز دوم مهرماه، امید راشدی امیری یک جوان 36ساله و پدر یک فرزند که روز قبل از آن در اعتراض به بیکاری و تمدید نشدن قرارداد کارش و پس از مشاجره لفظی با عوامل رژیم در اتحادیه اصناف شهر رامشیر دست به خودسوزی زده بود در اهواز جان باخت
در روز 8شهریور معلم بازنشسته، منصور کیهانی، پدر چهار فرزند، در محوطه فرمانداری سنقر با بنزین خود را به آتش کشید و جان باخت.
در روز 21تیر یک زن کارگر کارگاه نان فانتزی در مشهد، به ‌دنبال اختلاف با کارفرمایش خود را به آتش کشید.
در روز 30اردیبهشت‌ماه خانم زرین کامرانی اهل روستای صفی‌آباد از توابع جوانرود دست به خودسوزی زد و جان خود را از دست داد..
در آخرین روزهای اردیبهشت یک کارگر 27ساله کارخانه فراسو که یک فرزند 6ساله داشت، در اعتراض به اخراج از کارخانه خود را به آتش کشید و جان باخت..
در روز 17اردیبهشت، یک دختر دانشجو در یک اقدام اعتراضی؛ در پارکینگ دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز ـ پردیس ـ خود را به آتش کشید.
در روز 14اردیبهشت، فریناز خسروانی، لیسانس کامپیوتر به‌منظور مقابله با تعرض یک مأمور اطلاعات رژیم خود را از طبقه چهارم هتل به پایین پرت کرد و در دم جان سپرد.
در روز 7اردیبهشت، علی اکبری، کارگر 45ساله کارخانه داروپخش، پدر 4 فرزند خود را از طبقه چهارم کارخانه داروپخش به پایین پرتاب کرد و به زندگی خود پایان داد. 
در اول اردیبهشت حمید فرخی دیزج ملک، دستفروش 43ساله، پدر سه فرزند، در روز 24فروردین در اعتراض به مصادره اموال ناچیزش توسط نیروهای رژیم خود را در مقابل شهرداری منطقه هشت تبریز به آتش کشید و جان باخت..
در روز دوم فروردین یونس عساکره کارگر 31ساله، پدر دو فرزند، از هموطنان عرب خرمشهر بر اثر خودسوزی جان باخت.

 ******
خشک شدن دریاچه ارومیه منجر به افزایش سرطان، مشکلات پوستی و ناراحتی چشمی در بین مردم شده است. یک عضو مجلس رژیم با اشاره به افزایش 5 / 2درصدی اشعه ماورای بنفش در اطراف دریاچه، گفت: این میزان افزایش می‌تواند پاسخی برای بالا رفتن آمار سرطان در اطراف دریاچه ارومیه باشد.


******
سحرگاه دوشنبه 30شهریور، رژیم یک زندانی به نام عباس اهل قروه را پس از سه سال حبس در زندان مرکزی سنندج اعدام کرد. سه زندانی دیگر نیز در ماه شهریور در زندان سنندج اعدام شدند. آنها جمال جعفری، سیدزاهد هدایتی و رئوف حسنی نام داشتند. رژیم یک جوان 19 ساله را در زندان مرکزی مشهد روز یکشنبه گذشته اعدام کرد. نام این قربانی اعلام نشده است. 


******
روز چهارشنبه 1مهر چهل و دومین روز اعتصاب‌غذای محمدعلی طاهری به‌رغم وخامت حال وی هم‌چنان ادامه داشت. محمدعلی طاهری در اعتراض به حکم اعدام خود، از روز پنجشنبه 22مرداد دست به اعتصاب‌غذا زده است. ******
مصباح یزدی، عضو مجلس خبرگان رژیم، گفت که اینترنت و تلفن همراه عامل "بدحجابی" و "گران‌فروشی" و "مشکلات فرهنگی بسیار" است. 
وی گفت:‌ بالاترین عامل ایجاد این مشکلات در سالهای اخیر اینترنت و گوشی‌های تلفن همراه‌اند که آثار سوء بسیاری داشتند و "دشمن" با این ابزارها بسیاری از معارف را از جامعه گرفته و آن‌را با "داستانهای غربی" جایگزین کرده است.
******
وزیر خارجه عربستان سعودی عادل الجبیر اتهامات رژیم ایران در مورد حادثه مکه را رد کرد و از او خواست از سیاسی کردن آن خودداری کند. وی پس از دیدار با جان کری وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: امیدوارم سران رژیم ایران نسبت به کسانی که در این فاجعه جان خود را از دست داده‌اند، با ملاحظه‌تر باشند و منتظر نتیجه تحقیقات بمانند. رژیم ایران باید بداند که نباید با این فاجعه، سیاسی بازی کرد. به نقل از سایت العربیه فارسی، یکی از مسئولان طواف دادن زائران ایرانی گفته است که حدود 300 زائر ایرانی برخلاف آموزش های داده شده عمل کرده و در جهت خلاف مسیر دیگر زائران به حرکت در آمدند. حرکت برخلاف مسیر موجی از حاجیان، باعث برخورد ناگهانی و ایجاد ازدحام در خیابان 204 مشعر منا شد. این منبع گفت که بیش از 717 زائر کشته و بیش از 800 تن دیگر زخمی شدند. بیش از 130 تن از کشته شدگان ایرانی می باشند.