صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۱۸، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادها هفته


اولین مناظره تلویزیونی رهبران احزاب سیاسی کانادا پنجشنبه شب 6 اوت برگزار شد. در این مناظره کاندیدهای انتخاباتی 2015، به مسائل اقتصادی، زیست محیطی و خارجی و بخصوص مسئله تروریسم پرداختند. این مناظره توسط مجله مک کین مدیریت و برگزار شد. در این مناظره برخلاف کارزار ریاست جمهوری آمریکا، از رژیم ایران صحبتی به میان نیامد. گفتگوی رادیو ایرآوا با آقای شهرام گلستانه مسئول انجمن ایران دمکراتیک را دراینباره اینجا بشنوید.


****** 
دبیرخانه شورای ملی مقاومت 17 مرداد به خاتمه دادن به محاصره علیه کمپ لیبرتی در گرمای شدید عراق، به آمریکا و سازمان
ملل فراخوان داد. 
در اطلاعیه شورای ملی مقاومت از جمله به ژنراتورهای مستهلک کمپ اشاره شده
است که ذکر شده در بهترین حالت برای هوای 40 درجه طراحی شده و در حرارت حدود 50 درجه سانتیگراد، درجه راندمان آنها حداکثر به 45 درصد می رسد. این اطلاعیه افزود طی روزهای اخیر قطعات اصلی 3 ژنراتور آسیب دیده و از کار افتاده است و فشار بر ژنراتورهای دیگر، آنها را نیز در معرض خراب شدن قرار می دهد.  
کلیه امور کمپ مانند دستگاههای سرمایش و گرمایش، آشپزخانه، نانوایی، انبارهای نگهداری مواد غذایی، پمپهای تخلیه فاضلاب، روشنایی و سیستم آبرسانی به برق ژنراتورها متکی است. کاهش تولید ژنراتورها باعث خرابی بسیاری از دستگاههای تبرید و تجمید و نگهداری مواد غذایی شده است. آنها نیاز به قطعات و گاز فرئون دارند ولی نیروهای عراقی از ورود قطعه و پیمانکار تعمیر ممانعت می‌کنند. 
محدودیتهای فوق بخشی از محاصره ضدانسانی و نقض استانداردهای انسان‌دوستانه و حقوق‌بشری است که طی 4سال گذشته توسط فالح فیاض علیه ساکنان لیبرتی اعمال شده است. اقداماتی که نقض وخیم یادداشت تفاهم بین دولت عراق و ملل‌متحد و نقض بسیاری از معاهدات بین‌المللی است و مسئولان آن باید مواخذه شوند. 
در خبری دیگر روز گذشته یکی دیگر از ساکنان کمپ لیبرتی که سال گذشته به آلبانی منتقل شده بود، جان خود را از دست داد. آقای محمدهادی تعالی 26مین شهید محاصره پزشکی کمپ اشرف و لیبرتی است و از مصدومین حملات نیروهای عراقی در 6 و 7 مرداد 88 به کمپ اشرف بود. وی 40 سال سابقه مبارزاتی علیه رژیمهای شاه و آخوندها را داشت. آقای تعالی متولد اسفند 1333 در کازرون در استان فارس، به سرطان ریه مبتلا بود و روز شنبه 8 اوت در بیمارستان آلبانی جان باخت.  
روز گذشته شنبه 8 اوت، ایرانیان آزادیخواه شهر اتاوا در برابر سفارت آمریکا در جریان آکسیون هفتگی خود با حمل عکسهایی از آقای تعالی یاد او را گرامی داشتند و بار دیگر تعهدات باراک اوباما نسبت به ساکنان لیبرتی را یادآوری کردند. آنها با حمایت از زندانیان سیاسی ایران، خواستار توقف مماشات با آخوندها شدند. آنها همچنین خواستار پایان یافتن محاصره علیه ساکنان ایرانی کمپ لیبرتی در عراق و تسلیح ساکنان برای دفاع از خود شدند.  
در خبری دیگر از عراق و به نقل از تلویزیونهای العربیه، اسکای نیوز، خبرگزاریهای فرانسه و بلومبرگ، حیدر العبادی
نخست‌وزیر عراق در واکنش به تظاهراتهای سراسری علیه فساد دولتی در کشورش، تصمیم گرفت سمتهای معاونین رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر فوراً لغو شوند. حیدر العبادی همچنین دستور داد پرونده‌های فساد سابق و فعلی گشوده شود. به این ترتیب یکبار دیگر نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق که در دولت جدید این کشور سمت، معاون رئیس جمهور را داشت، برکنار شد. الجزیره درباره اهداف تظاهر کنندگان عراقی که در 9استان دست به تظاهرات گسترده زده بودند گفت: شبکه فساد در دوران مالکی بزرگ شد و عراق را به سطح اولین کشورهای فاسد و دارای بالاترین آمار مرگ در سالیان اخیر رساند. مردم عراق از یک تریلیون دلاری صحبت می‌کنند که در زمان مالکی و باندش گم شد و نه تنها هیچ‌کس از او حسابرسی نکرد بلکه به مقام معاون رئیس‌جمهور ارتقا یافت.

******
وزارت‌خارجه آمریکا روز جمعه 16مرداد 94 با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی صدور حکم اعدام برای زندانی سیاسی آقای محمدعلی طاهری توسط رژیم ایران را محکوم کرد و از حکم زندان تعدادی از هواداران او با اتهامات مبهم اظهار نگرانی عمیق نمود. 
در این بیانیه قید شده است: آزادی مذهب و آزادی بیان اصول پایه‌یی به‌رسمیت شناخته شده جهانی حقوق‌بشر در قانون مقدس بین‌المللی می‌باشند و اتباع هر کشوری باید قادر به استفاده از آن باشند. صدور حکم اعدام برای محمدعلی طاهری به‌دلیل استفاده وی از حقوق خود در زمینه آزادی بیان و آزادی مذهب بوده است. 
دادن احکام اعدام به اتباع ایران به‌خاطر استفاده از حقوق پایه یی خود، نشانگر نقض شدید حقوق‌بشر توسط رژیم ایران است. 

******
- دادگستری رژیم در خراسان رضوی اعلام کرد صبح یکشنبه 18مرداد دو زندانی را در ملأعام در مشهد بدار خواهد آویخت. 
همچنین رژیم یک زن زندانی به نام خانم بتول کریمی 55ساله را از زندان قرچک ورامین به سلولهای انفرادی جهت اجرای حکم اعدام منتقل کرده است. 
این زندانی که مادر سه فرزند می باشد، 4سال است در زندانها و شکنجه‌گاههای رژیم اسیر است. 

- آقای علی محمدی که 15ماه را در انفرادی گذرانده و از یک هفته پیش در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد، بر اثر فشارهای مسئولین زندان ارومیه شب جمعه دست به خودکشی زد و به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد.
آقای محمدی با خوردن مقادیر زیادی قرص و دارو اقدام به خودکشی کرد.

- بنا‌ به خبر دریافتی منابع خبری مقاومت ایران، در روز پنجشنبه 15مرداد زندانی سیاسی علیرضا رسولی به دادگاه رژیم برده شد و علاوه بر اتهام تبلیغ علیه نظام، اتهام تحریک و دست داشتن در اعتراضات اخیر مهاباد به او زده شد. این در حالیست که 
آقای رسولی در 12 مرداد ١٣٩١ بازداشت و به اداره اطلاعات مهاباد و سپس زندان مهاباد منتقل شد و تا امروز در زندان بسر می برد. 
این زندانی سیاسی، با مشکلات جسمی کاملاً جدی از قبیل عفونت ریه، مشکلات زانو و نوعی بیماری تحلیل بافتهای استخوانی روبه‌رو است که در حال پیشرفت هستند و تحلیل بافتهای استخوانی در حال سرایت به سایر بخشهای بدن وی است.
وی پس از پیشرفت بیماری، در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و ممانعت از اعزام به بیمارستانی خارج از زندان، دست به اعتصاب‌غذا زده بود که به همین دلیل مدت بیست روز در انفرادی و اعتصاب‌غذا به‌سر می برد.


******
خبرگزاری رویتر روز شنبه 17مرداد 94 از سازمان ملل‌متحد گزارش داد یک بانک فکری مشهور آمریکایی روز جمعه توضیحات رژیم ایران در رابطه با فعالیتهایش در سایت نظامی پارچین را رد کرد. 
انستیتوی علوم و امنیت بین‌المللی در یک ارزیابی جدید گفت: عکسهای ماهواره ای گرفته شده از پارچین توجیهات رژیم ایران را مورد تأیید قرار نمی‌دهد. به گفته این منبع به‌کارگیری ماشین‌آلات در پایگاه پارچین در رابطه با جاده‌سازی نیست. 
انستیتوی علوم و امنیت بین‌المللی این هفته اعلام کرده بود بر اساس عکسهای ماهواره ای، رژیم ایران در حال پاکسازی سایت پارچین قبل از بازدید بازرسان بین‌المللی می‌باشد. رویتر اضافه کرد رژیم ایران متهم است در این پایگاه اقدام به تحقیقات تسلیحات اتمی کرده است.

******
خبرگزاری آسوشیتدپرس 16مرداد 94 گزارش داد: در حالی که باراک اوباما تلاش می‌کند حمایت دموکراتها برای توافق اتمی با رژیم ایران را به‌دست بیاورد، مخالفت سناتور چاک شومر با این توافق، شکست قابل توجهی برای اوباما محسوب می‌شود. 
به فاصله کمی از موضعگیری چاک شومر، براد شرمن عضو دیگر دموکرات کنگره و الیوت انگل، از اعضای ارشد دموکراتها در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان نیز به او پیوسته و مخالفت خود را با توافق اتمی ابراز نمودند. 
دولت اوباما که با مخالفت یکپارچه جمهوریخواهان مواجه می باشد، بدنبال کسب حمایت دموکراتهاست. اما تاکنون از مجلس نمایندگان تنها 21 دموکرات از آن حمایت کرده اند. مجلس نمایندگان 188 عضو دموکرات دارد و اوباما در سنا نیز به رای 34 سناتور دمکرات نیاز دارد. 

******
روز جمعه 16مرداد در پی یورش چندین وانت مأموران شهرداری به جمعه‌بازار واقع در باغستان کرج، مردم و دستفروشان معترض با مأموران حکومتی درگیر شدند. در جریان این یورش 5 تن از دستفروشان دستگیر شده و  سرمایه آنان به غارت رفت. سایر دستفروشان و مردم حاضر در محل با چوب و سنگ به مأموران حمله کرده و 3تن از آنان را به‌شدت مجروح ساختند. 

******
قطعنامه شماره 2235 شورای امنیت سازمان ملل با 15 رای به تصویب رسید. بر اساس این قطعنامه، مقامات رژیم سوریه که در بکارگیری گازهای سمی علیه شهروندان دست داشته‌اند تحت تعقیب قرار می گیرند. سامانتا پاور نماینده آمریکا در شورای امنیت بعد از رأی‌گیری گفت: شورای امنیت گام دیگری را به‌منظور جلوگیری از به‌کارگیری تسلیحات شیمیایی در سوریه برداشت. این گام ضروری بود چرا که به‌رغم صدور حکم دیگری علیه به‌کارگیری تسلیحات شیمیایی این عمل در سوریه ادامه داشت.