صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۱۱، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

پس از گمانه زنیهای بسیار، بالاخره بامداد امروز یکشنبه 2 اوت، نخست وزیر کانادا پس از دیدار با آقای دیوید جانستون، فرماندار کانادا، بطور رسمی پارلمان را منحل و روز انتخابات فدرال را اعلام نمود. انتخابات فدرال روز 19 اکتبر برگزار خواهد شد. انتخابات 2015 هرچند طولانی ترین انتخابات در تاریخ کانادا محسوب می شود، اما برای واجدین شرایط رای، زمان مناسبی است که با دقت کاندیدها را مورد ارزیابی قرار داده و رای مناسب خود را در روز 19 اکتبر به صندوقها بیاندازند. 
انتخابات 2015، با جنگ و جدال سیاسی آقایان، استیون هارپر از حزب حاکم- محافظه کار، تام مولکر، از نیو دمکرات، جاستن ترودو از لیبرال، خانم الیزابت می از حزب سبزها و آقای ژیل دوسپ از حزب بلاک کبکوآ از امروز بطور رسمی آغاز خواهد شد. کمپین انتخابات فدرال 11 هفته ای 2015 با مناظرات سیاسی به زبانهای انگلیسی و فرانسوی همراه خواهد بود و مهمترین موضوعات این کمپین، مسائل اقتصادی و تروریسم می باشند. آقای هارپر در کنفرانس مطبوعاتی امروز گفت که رهبران احزاب باید از منابع مالی حزب خود برای هزینه های کمپین استفاده کنند و نه از خزانه کشوری که بصورت مالیات توسط شهروندان تامین می گردد. 

******
معاون سازمان تأمین اجتماعی رژیم اعلام کرد در 18ماه گذشته 50هزار کارمند زن اخراج شده‌اند. آنها هنگامی که از مرخصی زایمان استفاده می‌کردند اخراج شدند.
به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا 8مرداد، وی گفت: اگر مرخصی زایمان به 9ماه افزایش یابد شمار زنانی که پس از مرخصی اخراج خواهند شد بسیار افزایش می‌یابد. زیرا به گفته او افراد زیادی حاضرند با دستمزد کم جایگزین این مادران شوند. 


******
نماینده رژیم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به حضور یوکیا آمانو مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، ابراز نگرانی کرد. 
رضا نجفی روز شنبه 10مرداد 94 به خبرگزاری حکومتی ایسنا گفت: «متون محرمانه بین ایران و آژانس حتی در اختیار دولت آمریکا هم قرار نگرفته است بنابر‌این به‌طور قطع این مسأله در اختیار نمایندگان سنا هم نمی‌تواند قرار بگیرد. 
یوکیا آمانو قرار است روز چهارشنبه این هفته درباره نحوه راستی آزمایی و نظارت بر برنامه اتمی رژیم ایران توضیحاتی بدهد. در همین رابطه سناتورها، باب کورکر و بن کاردین که از هر دو حزب آمریکا می باشند، در بیانیه ای اعلام کردند: برای اینکه‌ کنگره به‌طور کامل در جریان جزئیات و تاثیرات توافق اتمی با رژیم ایران قرار گیرد، بسیار تعیین‌کننده است که ما نسبت به نقش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با این توافق اشراف داشته باشیم. 

اخبار اعتراضی؛

- روز شنبه 10مرداد، پرستاران و کارکنان بیمارستان 5آذر در گرگان در اعتراض به طرح پرداخت کاربری تجمع کردند. به گفته تجمع‌کنندگان این طرح، حقوق پایه‌یی پرستاران و کارکنان بیمارستانها را نادیده می‌گیرد
- همچنین مغازه‌داران مرکز خرید مهستان کرج واقع در بلوار نبوت حسن آباد کرج، در اعتراض به اخاذی مالیاتی توسط رژیم اعتصاب کردند. اعتصابیون می‌گویند با این میزان مالیات قادر به ادامه کسب و کار نیستند.

- در اهواز کارگران کارخانه سیمان اکسین خوزستان در مقابل استانداری رژیم تجمع کرده و به پرداخت نشدن هفت ماه حقوق اعتراض نمودند. معترضان که به همراه خانواده‌های خود تجمع کرده بودند گفتند علاوه بر هفت ماه حقوق معوقه، سه ماه است که حق بیمه نیز واریز نشده است.

 - روز شنبه 10مرداد حدود 200تن از کارگران قراردادی مجموعه ارگ قدیم بم در کرمان در اعتراض به پرداخت نشدن 4ماه حقوق، در مقابل ساختمان میراث فرهنگی ارگ قدیم تجمع کردند. 
در بین معترضان، کارگرانی با 20سال سابقه کار هستند که ایادی رژیم آنها را تهدید به اخراج کرده‌اند.

- روز شنبه 10مرداد جمعی از کارگران سنگ بری در شهرستان محلات در اعتراض به تعطیلی چند کارخانه سنگ بری و بیکار شدن تعداد زیادی ازکارگران در مقابل دفتر کارخانه در عباس آباد تجمع کردند
تجمع‌کنندگان همچنین خواهان رسیدگی به مشکلات معیشتی و دریافت حقوق عقب‌افتاده خود شدند.
گفتنی است، در طول هفته گذشته همچنین اقشار مختلف مردم از جمله کارگران و پرستاران و دانشجویان، در شاهرود، نیشابور، مشهد، بندرعباس، هویزه، فومن، کرج و داراب، علیه سیاستها و ناکارآمدیها و غارتگریهای رژیم دست به اعتراض و اعتصاب زدند.  

******
رژیم طی یک هفته 32 تن را اعدام کرد. به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت 10 مرداد، بامداد چهارشنبه 7مرداد جوانان کرج در اعتراض به اعدام سه جوان در ملأعام در گلشهر کرج با سنگ به ماموران حکومتی یورش برده و با آنان درگیر شدند. ماموران در وحشت از گسترش خشم مردم، از منطقه دور شدند. 
خانم پریدخت مولایی‌فر 43ساله، مادر یک فرزند، نیز در همان روز در زندان قزل‌حصار کرج اعدام شد. 
این اطلاعیه افزود: در روز 5مرداد نیز 11 زندانی که بین 25 تا 35سال داشتند، در زندانهای قزل‌حصار و زندان مرکزی کرج اعدام شده بودند. 9تن از آنان در یک اعدام جمعی در زندان مرکزی کرج بدار آویخته شدند. 
اعدام چهار زندانی در اصفهان در روز 9مرداد؛ 5زندانی شامل یک زن در زندان شهاب کرمان و یک زندانی در زندان مرکزی
اردبیل در روز 8مرداد؛ اعدام یک زندانی در زندان تبریز در روز 7مرداد؛ و اعدام شش زندانی در زندانهای ایلام، زندان مرکزی زاهدان و زندان بندرعباس در روزهای 3 و 4مردادماه از دیگر جنایتهای رژیم تنها طی هفته گذشته است. اطلاعیه شورای ملی مقاومت خاطرنشان کرد که اعدامهای یک هفته گذشته، اعلام حکم اعدام زندانی سیاسی محمدعلی طاهری، تخریب نمازخانه اهل سنت در تهران در روز 7مردادماه همزمان با سفر مقامات ارشد اروپایی به ایران، نشان می‌دهد که رژیم برای بقای خود به‌ویژه پس از نوشیدن جام زهر اتمی هیچ راهی جز تشدید سرکوب و اعدام و شکنجه نیافته و مراودات کشورهای غربی با این رژیم نیز تنها آن را به ادامه و تشدید سرکوب مردم ایران تشویق و تشجیع می‌کند.
در خبری دیگر روز شنبه 10 مرداد، رژیم سه زندانی مرد را در زندان مرکزی رشت بدار آویخت. طرح عفو این 3 قربانی 58 ساله، 38 ساله و 31 ساله از سوی  دادگستری رژیم رد شده بود.  
بر اساس گزارش اخیر سازمان حقوق‌بشری به قابیل دست نزنید رژیم ایران و چین رکورد‌دار اعدامها در سال 2014 می‌باشند. این سازمان که برای لغو مجازات اعدام در سراسر دنیا فعالیت دارد در گزارش خود آورده است تنها در شش ماه گذشته رژیم ایران دست‌کم 657نفر را به طناب دار سپرده است. عفو بین‌الملل نیز اخیرا در گزارش خود رشد آمار اعدامها در دوره حسن روحانی را بهت‌آور توصیف کرده بود. 
بر اساس آمار سازمانهای حقوق‌بشری از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا کنون، مجازات مرگ در چین دست‌کم در مورد ۱۲۰۰ تن به مرحله‌ی اجرا درآمده است. ایران پس از چین با اعدام ۶۵۷ نفر، در مقام دوم و پاکستان با اجرای این مجازات در مورد ۱۷۴ تن، در مقام سوم قرار دارد. در سال ۲۰۱۴، ۳۵ اعدام در آمریکا، ۵ اعدام در تایوان و ۳ اعدام در ژاپن صورت گرفته است. در ۶ ماهه گذشته، مجازات مرگ در مورد ۱۷ نفر در آمریکا، ۶ تن در تایوان و یک نفر در ژاپن به اجرا درآمده است.


******
روز 8مرداد خبرگزاری حکومتی ایسنا اعتراف یک کارگزار رژیم را منتشر کرد که گفته است: صنایع لبنی اعلام می‌کند که روزانه ۱۶ درصد یعنی معادل ۲۷۰۰ تن شیر مازاد مصرف وجود دارد و انبار‌های کارخانه‌ها مملو از شیر خشک است.
این کارگزار حکومتی که کاوه زرگران نام دارد و تحت عنوان رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران سخن می‌گفت، نگفت این میزان مازاد، در شرایطی است که مطابق برآورد خود وزارت بهداشت رژیم مصرف شیر در ایران یک چهارم کشورهایهای توسعه یافته است. در حالی که مصرف سرانه شیر در سال برای کشورهای توسعه یافته از 500 تا 300 کیلو ارزیابی شده است، در ایران تحت حاکمیت آخوندها این میزان در خوش‌بینانه‌ترین برآوردها توسط خود رژیم 85 کیلو برآورد شده است و علت مازاد بر مصرف شدن شیر کارخانه‌ها، را باید در فقر مردم و ناتوانی آنها در خرید این ماده غذایی لازم جستجو کرد.
در دو ساله دولت حسن روحانی قیمت شیر حداقل 4 بار به‌صورت رسمی افزایش یافته است و هر بار از میزان تقاضا و خرید مردم به‌صورت چشمگیری کاسته شده است. آخرین بار در هفته گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش‌نامه‌ای ‌اعلام کرده که ۱۸ ماده غذایی در صورت موافقت سازمان حمایت
مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان می‌توانند تا شش درصد افزایش قیمت داشته باشند. شیر در صدر این جدول قرار داشت، دولت حسن روحانی شیر را هم از سبد غذایی اقشار ضعیف و متوسط مردم ربوده است.