صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۲۵، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

استیون هارپر، رهبر حزب محافظه‌کار کانادا روز یکشنبه گذشته اعلام کرد در تلاش است قانونی را تصویب کند که طبق آن کانادایی‌ها از رفتن به مناطقی از جهان که در آن تروریست‌ها حاکمیت دارند، منع شوند. آقای هارپر همچنین در اقدامی دیگر قول کمک مالی و حمایت از اقلیتهای مذهبی که تحت اذیت و آزار گروه تروریستی داعش قرار گرفته اند داد. هارپر همچنین قول داد 10هزار پناهنده دیگر را طی 4 سال آینده به کانادا بپذیرد. دادگاه محاکمه مایک دافی سناتور پیشین کانادایی، اما با توجه بیش از اندازه رسانه ها به این موضوع، کمپین انتخاباتی فدرال این کشور را چند روزیست که تحت الشعاع قرار داده است. روز پنجشنبه و جمعه هفته گذشته آقای نایجل رایت، رئیس دفتر سابق نخست وزیر هارپر که بعنوان شاهد در دادگاه احضار شده بود اعلام کرد پولی که به مایک دافی برای خروج او از مخمصه فساد مالی داده بوده، بدون اطلاع نخست وزیر انجام شده است. نخست وزیر هارپر بارها گفته بود که از رد و بدل شدن پول بین مایک دافی و نایجل رایت خبر نداشته است.
آقای تام مولکر رهبر حزب نیودمکرات و اپوزیسیون کانادا، تعهد داد چنانچه نخست وزیر شود، در زیرساخت کشور سرمایه گذاری کند و مالیات را برای کاسبکاران کوچک، کاهش دهد و برای منافع طبقه متوسط بیشتر کار کند. وی گفت بعنوان نخست وزیر، من اقتصاد را رونق خواهم داد. 
همچنین در هفته گذشته رهبر حزب لیبرال آقای جاستون ترودو قول داد چنانچه نخست وزیر شود، 2 بیلیون دلار جهت آموزش و پرورش کودکان بومی کانادا در ایالات و تروتوریهای این کشور اختصاص دهد. شعار کمپین انتخاباتی ترودو و مولکر "تغییر" می باشد. خانم الیزابت می رهبر حزب سبزهای کانادا نیز روز 14 اوت از برنامه خود پرده برداری کرد و قول بهبود وضعیت سربازان از جنگ بازگشته را داد. 
با توجه به تغییراتی که در رابطه با ارائه کارتهای شناسایی در روز رای گیری روی داده است لطفا به این لینک مراجعه کنید.

******
به نقل از کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت24 مرداد، باندهای سازمان یافته حکومتی، روز چهارشنبه 21مرداد (12 اوت) بروی یک زن کرد 37ساله به نام افسانه قربانی در شهر بانه در استان کردستان، اسید پاشیدند. به گفته این اطلاعیه، طی ماه گذشته 5 زن کرد مورد حمله اسیدپاشان قرار گرفته‌اند که ۴ مورد آن در شهر بوکان در استان آذربایجان غربی بوده است. اسیدپاشی بر سر و صورت زنان از مهر 1393 در اصفهان و تهران شروع شد و تا کنون به شهرهای دیگر ایران نیز کشیده شده است. خانم سروناز چیت ساز، مسئول کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران، عضویت رژیم در نهاد زنان ملل‌متحد را شرم‌آور خواند و ارگانهای مدافع حقوق زنان را فراخواند تا در اعتراض به اقدامات سبعانه و ادامه‌دار اسید پاشی علیه زنان ایران، رژیم، را مورد مؤاخذه قرار داده و از این نهاد اخراج کنند. در خبری دیگر نصر‌الله پژمانفر٬ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس
رژیم از تهیه طرحی جدید علیه زنان ایران گفت که به نام طرح صیانت در مجلس آخوندها برای «جریمه» هنجار‌شکن‌ها از طرف نمایندگان مجلس رژیم تهیه شده است. بر اساس این طرح که شامل محیط اداری، عمومی، خیابانها و پارکها می شود، ماموران حکومتی، زنانی را که بدحجاب می نامند، می توانند جریمه مالی کنند.

******
سایت همبستگی ملی خبر داد، در اعتراض به اقدام تلویزیون بی بی سی فارسی، ایرانیان آزادیخواه که خواهان سرنگونی نظام آخوندها هستند تصمیم گرفته اند بیانیه ای را امضا کرده و برای دولت و پارلمان انگلیس ارسال کنند. از دیگر هموطنان نیز خواسته شده است تا با امضای این بیانیه، در این کارزار سیاسی به دفاع از آزادی و حقوق بشر و حمایت از زندانیان سیاسی، اقدام کنند.
بخش فارسی تلويزيون بی بی سی در تاريخ 20 و 27 ژوئيه 2015 در برنامه ای به نام«پرگار» که مقارن با سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی تابستان 67- 1988 تهیه شده بود، در دو قسمت به مدت حدود دو ساعت در ميزگردی درباره ساواك، با شرکت چند نفر از جمله یکی از دست اندرکاران این سازمان مخوف به نام احمد فراستی که علنا به دفاع از شکنجه و شلاق زدن زندانیان سیاسی شاه پرداخت، برای مشروعیت بخشیدن به شکنجه زندانیان سیاسی در زمان شاه، مبادرت ورزید. در این برنامه دو تن دیگر نیز با نامهای عرفان قانعی فرد از همکاران محسن رضایی فرمانده سابق سپاه پاسداران که تاریخ نگار، معرفی شد، و سعید شاهسوندی از عوامل رژیم آخوندها نیز شرکت داشتند. احمد فراستی که خود از شکنجه گران ساواک شاه بود علنا مدعی شد که شلاق زدن، شکنجه محسوب نمی شود. لازم به ذکر است که در کنار صدها امضای زندانیان سیاسی سابق، نویسندگان، هنرمندان، فعالین سیاسی و حقوق بشری و غیره، تاکنون دهها تن از زندانیان سیاسی که هم اکنون در زندانهای مختلف رژیم در اسارت بسر می برند با امضای نام خود از این بیانیه حمایت کرده اند.
برای مطالعه بیشتر و شرکت در این کارزار سیاسی لطفا به سایت همبستگی ملی، مراجعه بفرمایید. 

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت23 مرداد خبر داد: رژیم، 32 زندانی را در شهرهای مختلف اعدام کرده است. به غیر از اعدام زندانی سیاسی کرد، آقای سیروان نژاوی در 18 مرداد، تعدادی دیگر از زندانیان که بین 20تا 43 سال سن داشتند، در مشهد، اقلید فارس، زندان مرکزی قم، زندان مرکزی رشت، زندانهای رفسنجان، یزد، زندان مرکزی اصفهان، زندان گوهردشت کرج و زندان مرکزی سنندج طی روزهای ششم تا 21 مرداد، اعدام شدند.   
در بین این قربانیان، دو زن به نامهای فاطمه حدادی، مادر یک دختر 8 ساله و پریدخت مولایی فر، مادر یک فرزند، در زندانهای گوهردشت و قزل حصار بدار آویخته شدند.
همچنین روز شنبه 24مرداد هفت زندانی که بین 22 تا 68 سال سن دارند، در زندان بندرعباس به سلولهای انفرادی جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده اند. دو شهروند افغان نیز در بین زندانیان هستند.
3 زندانی دیگر نیز به نامهای اصغر، مجتبی و مرتضی در همین روز در زندان قزلحصار کرج برای اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی منتقل شدند.

******
حکم اعدام دکتر محمدعلی طاهری، با واکنش احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران، روبرو شده است. آقای شهید طی فراخوانی 14 اوت از رژیم ایران خواست اعدام آقای طاهری و تمام اعدامها را متوقف کند.
آقای طاهری که در سال 1390 به اتهام توهین به مقدسات به 5 سال حبس محکوم شده بود، اینک  به اتهام محاربه به مرگ محکوم شده است. روز شنبه 24 مرداد جمعی از مردم اصفهان با حضور گسترده ماموران حکومتی در مقابل دادگستری رژیم در اصفهان در اعتراض به حکم اعدام آقای محمدعلی طاهری تجمع کردند و خواستار لغو حکم اعدام وی شدند.
در همین رابطه ایرانیان آزادیخواه اتاوا روز گذشته- شنبه- در جریان آکسیون
 هفتگی خود در مقابل سفارت آمریکا، خواهان توقف حکم اعدام آقای طاهری شدند و این اقدام رژیم را محکوم کردند. آنها ضمن حمایت از زندانیان مقاوم، پرستاران، معلمین، کارگران و دانشجویان معترض، خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی شدند. آنها همچنین خواستار لغو محاصره ضدانسانی علیه ساکنان ایرانی کمپ لیبرتی در عراق شدند. امروز یکشنبه نیز در کشورهای مختلف، تظاهراتهایی در حمایت از محمدعلی طاهری برگزار شد.    
در رابطه با عراق، درحالیکه روز جمعه 23مرداد، مردم شهرهای مختلف این کشور، در تظاهرات بزرگ خود خواستار اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد مالی و اداری شدند، تلویزیون رسمی نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق و معاون رئیس جمهور خلع شده، اعلام کرد که وی با شمار دیگری از افرادش برای شرکت در کنفرانس مجمع جهانی اهل بیت به تهران رفته است. این درحالیست که شب قبل از آن، مالکی در تلویزیون دولتی عراق ظاهر شد و هر گونه برنامه‌یی را برای رفتن به تهران با صدای خودش تکذیب کرد. تظاهر کنندگان، حمایت خود را از اصلاحات حیدر العبادی برای بازگشایی پرونده‌های فساد ابراز کردند. نام مالکی در لیست افرادی است که ممنوع السفر اعلام شده است. تلویزیون العربیه 24مرداد در مورد فرار مالکی به ایران، گفت اخبار اولیه از سفر نوری مالکی به تهران نشان می‌دهد که او از ترس حسابرسی شدن بعد از اصلاحات حیدر العبادی و اینکه منصبش لغو شده و ممکن است قربانی شود، به خامنه‌ای پناه برده است.
نوری مالکی در طول هشت سال که تمامی نهادهای دولتی را به کنترل خود در آورده و حاکمیت را قبضه کرده بود با انتقادها و درگیریهایی روبه‌رو شد. حاکمیت او به بهای به هدر رفتن 800میلیارد دلار تمام شد.

اخبار اعتراضی؛
جمع زیادی از مربیان پیش دبستانی و شرکتی برای تعیین تکلیف و رسیدگی به وضعیت استخدامی امروز یکشنبه برای سومین بار در مقابل مجلس رژیم تجمع کردند. همچنین جمع کثیری از بازنشستگان فولاد کشور مقابل مجلس تجمع کردند. آنها خواستار پرداخت حقوق عقب افتاده و هزینه های درمانی شدند. 
رفتگران شهرداری مسجد سلیمان، رانندگان تاکسی خطوط شهری زاهدان، کارگران بخش حفاظت از خطوط لوله شرکت گاز گچساران، کاگران کارخانه قند اصفهان، و رانندگان تاکسی جزیره کیش، دست به اعتراض زدند. مردم شاهرود نیز در اعتراض به نابودی جنگلها و منابع محیط زیست روز پنجشنبه تجمع اعتراضی برپا کردند.
روز شنبه نیز کارگران کارخانه های ملارد کاشی سمنان، کارخانه قند فسا، کارخانه فرجام سوله چهارمحال بختیاری و کارخانه سیمان سامان ماهیدشت در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.
بامداد یکشنبه 25مرداد نیز 400تن از کارگران معدن قشلاق واقع در آزادشهر استان گلستان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده در برابر ایستگاه این معدن تحصن کردند.
روز گذشته همچنین دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سپرده گذاران موسسه میزان در بجنورد تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

 ******
 کمیسیون آموزش و پرورش شورای ملی مقاومت که مسئولیت آن با خانم سهیلا صادق می باشد، 23 مرداد طی اطلاعیه ای اعلام کرد، مصطفی ناصری، از معاونان وزارت آموزش و پرورش رژیم در گفتگو با خبرگزاری فارس متعلق به سپاه پاسداران 21 مرداد، به وجود 1000 معلم در زندانها اذعان کرد.
وی که این آمار تکاندهنده را به‌نقل از سازمان زندانها اعلام کرد به تعداد زندانیان سیاسی از میان معلمان که در زندانها و سیاه چالهای رژیم هستند اشاره‌یی نکرد. مصطفی ناصری، علت زندانی بودن این 1000معلم را بدهکاری، ورشکستگی، مالباختگی و... عنوان کرد.
 در همین رابطه در 46مین روز بازداشت اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران، وی با اتهاماتی جدید از جمله تبانی برای اخلال در امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام، روبه‌رو شده است. وی در تماس با همسرش از کیفرخواستی خبر داده که توسط شعبه دوم بازپرسی سپاه پاسداران علیه او صادر و به دادگاه رژیم در تهران ارسال شده است. اسماعیل عبدی همچنین از ارسال پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه تهران به‌ریاست قاضی صلواتی خبر داده است، دو قاضی مقیسه و صلواتی رؤسای شعبات ۲۸ و ۱۵ دادگاه رژیم به این پرونده رسیدگی می‌کنند.

******
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی بیانیه‌یی اعلام کرد رژیم ایران روز شنبه 24مرداد توضیحات مکتوب و مدارک مربوط به فعالیتهای اتمی گذشته خود را طبق توافق انجام شده در ماه گذشته تحویل این آژانس داده است.
به‌دنبال انتشار این بیانیه خبرگزاری آسوشیتدپرس 24مرداد گفت: دیپلوماتهای غربی از کشورهای عضو آژانس که با تحقیقات آشنا می‌باشند شک دارند رژیم تهران از ادعای خود که تمامی فعالیتهای اتمی آن صلح‌آمیز بوده دست بردارد. اگر ‌چه آنچه می‌گوید گویای خلاف آن است.
دیپلوماتها می‌گویند آژانس در دسامبر می‌تواند نتیجه بررسی این اسناد را گزارش کند. ولی آن ارزیابی بعید است بدون ابهام باشد، زیرا امکان این‌که رژیم ایران تمامی شواهدی که آژانس خواستار آن است را ارائه کند ضعیف است. همچنین بعید است که رژیم ایران به آژانس آزادی کامل برای پیگیری سؤالات و ابهامها را بدهد.

******
شبکه جهانی دفاع از حقوق کارتونیست‌ها اعلام کرد که آتنا فرقدانی، برنده‌ امسال جایزه‌ شجاعت این سازمان خواهد بود. آتنا بخاطر کاریکاتورش از نمایندگان مجلس رژیم در اعتراض به مصوبه هایی علیه حقوق زنان زندانی می باشد. در خرداد ماه ۱۳۹۴ شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، آتنا فرقدانی را با سه اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به رهبری، رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و ماموران بند ۲ الف سپاه در حین بازجویی‌اش» به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرد.

******
وزارت کشور کویت اعلام کرد دستگاههای امنیتی این کشور مقادیر زیادی تسلیحات و مهمات را که از عراق قاچاق شده و در نزدیکی مرزهای این کشور مخفی شده بود کشف کرده است. دستگاههای امنیتی کویت در همین رابطه سه نفر که گمان می‌رود وابسته به حزب‌الله لبنان هستند دستگیر کرده است.
منابع دیگری گفتند هسته تروریستی دستگیر شده وابسته به حزب‌الله هستند که توسط رژیم ایران حمایت می‌شود.
در مواد کشف شده علاوه بر مقادیر زیادی تجهیزات نظامی 144 کیلوگرم مواد منفجره، 68 قطعه سلاح و 204 بمب دستی نیز وجود داشته است.