صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، شهریور ۰۹، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

دستگاه قضاییه کانادا که مستقل از دولت عمل می کند، دادگاه مایک دافی را به ماه نوامبر یعنی پس از انتخابات فدرال 2015 کانادا، موکول نمود. انتخابات فدرال کانادا در 19 اکتبر برگزار خواهد شد. در خبری دیگر از کانادا، در روز 25 اوت، یک افسر عالی رتبه پلیس شهر تورنتو به نام مارک فنتون در محکمه دادرسی انضباطی که به دستگیریهای گسترده تظاهرکنندگان علیه نشست جی 20 در این شهر در سال 2010 متهم بود، گناهکار شناخته شد. محکومیت وی در ماه دسامبر اعلام خواهد شد.


******
رژیم ایران چهارشنبه 4 شهریور یک زندانی کرد 30 ساله به نام بهروز آلخانی را پس از گذشت 6 سال اسارت، به اتهام کشتن
دادستان خوی اعدام کرد. آلخانی متولد 1364 ساکن سلماس بود که به همراه 15 تن دیگر در 7 بهمن سال 88، بازداشت شد و پس از گذشت چند ماه در شعبه 1 دادگاه انقلاب رژیم در ارومیه به ریاست قاضی چابک به اعدام محکوم گردید. عفو بین الملل در فراخوان اخیر خود محاکمه آلخانی را شرم آور توصیف کرده و گفته بود: اعدام وی لکه ای بر دامان رژیم ایران است که قانون بین الملل را نقض می کند. مقاومت ایران نیز برای متوقف کردن اعدام او فراخوان داده بود. پیکر مبارز کرد، بهروز آلخانی تا روز شنبه به خانواده اش تحویل داده نشده بود.
در خبری دیگر، رژیم روز شنبه 7شهریور یک زندانی کرد به نام یوسف باقی‌زاده را در زندان مرکزی خرم‌آباد بدار آویخت. این زندانی که مجموعا 10سال در زندانهای مختلف رژیم محبوس بود از اهالی روستای امیرآباد از توابع شهر اشنَویه بود. در همین روز زندانی دیگری به نام عبدالله زارعی 25 ساله اهل شهرستان میناب، از توابع استان هرمزگان، در زندان بندرعباس به دار آویخته شد.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت 6 شهریور طی اطلاعیه ای اعلام کرد: روز پنجشنبه 5شهریور مأموران گارد امنیتی زندان اوین
به بندهای 7 و 8 زندان اوین یورش برده و تمام وسایل زندانیان را بازرسی کردند. این دو بند مخصوص نگهداری مجرمان عادی است اما مسئولین زندان برای اعمال فشار بیشتر به زندانیان سیاسی شماری از آنها را به این بندها منتقل کرده‌اند. یک ماه‌ونیم پیش نیز عوامل گارد زندان اوین به زندانیان همین دو بند حمله کردند. این اطلاعیه افزود: در روز 29مرداد نیز زندانیان سیاسی بند یک زندان مرکزی زاهدان مورد تهاجم نیروهای گارد این زندان قرار گرفتند. این حمله پس از اعتصاب‌غذای زندانیان این بند به رفتارهای شکنجه‌گران و شرایط غیرانسانی این زندان از جمله کمیت و کیفیت پایین جیره غذایی... صورت گرفت. این حمله به درگیری شدید و خونینی بین گارد زندان و زندانیان منجر شد که دو تن از زندانیان به‌خاطر شدت جراحاتشان به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شدند.
در همین حال ۲۵ تن از زندانیان این بند به سلولهای انفرادی بند قرنطینه زندان منتقل شدند و تحت شکنجه‌هایی از قبیل زدن با کابل، شوکر برقی و آویزان کردن برای مدت طولانی قرار گرفتند. 

******
ایرانیان آزادیخواه شهر اتاوا روز گذشته شنبه، در جریان آکسیون هفتگی خود در
مقابل سفارت آمریکا موج اعدامها در ایران را
محکوم کردند و خواستار توقف مماشات غربیها با آخوندها شدند. آنها همچنین خواستار تسلیح ساکنان کمپ لیبرتی برای حفاظت از خود شدند که هم اکنون در محاصره ضدانسانی پزشکی قرار دارند. 

******
درحالیکه عراق برای چهارمین هفته متوالی، شاهد تظاهرات گسترده مردم علیه فساد می باشد و مردم آن کشور در حمایت از
اصلاحات نخست وزیر عراق، حیدر العبادی، با شعارهایی جهت محاکمه و حتی اعدام نوری مالکی و اصلاح قوه قضاییه به خیابانها می آیند، شب گذشته 7شهریور، دهها هزار نفر در بیروت پایتخت لبنان دست به تظاهرات زدند و علیه فساد شعار دادند. آنها خشم خود را نسبت به وخامت وضعیت خدماتی به‌ویژه بحران زباله‌ها نشان دادند. شرکت کنندگان در این تظاهرات با تعیین ضرب‌الاجلی 72ساعته خواستار استعفای وزیر محیط زیست لبنان شدند. گفته می شود در ساعتهای پایانی شب گذشته شماری از تظاهر کنندگان که اکثرا از جوانان بودند با نیروهای امنیتی درگیر شدند.
تظاهر کنندگان لبنان ساختار کنونی قدرت را که بر اساس سهمیه‌بندی است فرقه گرایانه می‌دانند و خواستار تغییر آن می باشند.

******
زندانی بلوچ آقای عبدالواحد شه بخش که بیش از دو سال در وضعیت بازداشت موقت در زندان زاهدان بسر می برد، روز
پنجشنبه پنجم شهریورماه 1394، با بلعیدن تیغ ژیلت اقدام به خودکشی نمود. قضاییه رژیم تاکنون حتی از بیان اتهام دقیق این زندانی خودداری کرده است. منابع خبری مقاومت ایران که این خبر را گزارش کرده اند می افزایند، این زندانی بلوچ به‌دلیل وخامت حال و بالا آوردن خون به بیمارستان منتقل شد اما از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.
زندان زاهدان تحت سرپرستی محمد حسین خسروی با جمعیتی بالغ بر دوهزار نفر و بیش از ٣۵٠ زندانی محکوم به اعدام دارای وضعیت طاقت‌فرسا و قرون‌وسطایی است.

******
 زندانی سیاسی محمدعلی طاهری بنیان‌گذار طب مکمل ایرانی، فرادرمانی، سایمنتولوژی و نظریهٔ پیوند شعوری که بنام مؤسسه
عرفان حلقه در دهه ۱۳۸۰به ثبت رسید، دومین هفته اعتصاب غذای خود را سپری می کند. وی از روز پنجشنبه 22مرداد و در اعتراض به حکم اعدام خود دست به اعتصاب‌غذا زده است. ******
- روز سوم شهریور، معلمان آزادیخواه در جریان سخنرانی حسن روحانی در همدان، به یکباره با بلند کردن پلاکاردها و
تابلوهایی پیگیر خواسته های خود شدند. آنها با شعار "معلمین مشکل دارند"، سخنرانی روحانی را بر هم زدند.
   - همچنین مالباختگان شهرهای مختلف استان رضوی، شمالی و جنوبی، از جمله مالباختگان مشهد، سبزوار و بیرجند، جمعی از اهالی کوی قائم کرج، جمعی از اهالی خیابان داریوش و نیلوفر، جمعی از قصابان و توزیع کنندگان گوشت شهرستان میبد دست به تحصن و اعتراض زدند. در روز یکشنبه 8 شهریور نیز هزاران کارگر در کارگاههای سنگ بری در اصفهان، تهران و قم به اعتصاب خود علیه اخاذی مالیاتی رژیم ادامه دادند. 
5500 تولیدی سنگ توکل و 50،000کارگری که در این تولیدیها کار می‌کنند در اعتصاب به‌سر می‌برند.
  
******
روزنامه ‌ایندیپندنت روز جمعه 6شهریور نوشت: بر اساس نظرسنجی سالانه مؤسسه گالوپ که از میان 153هزار تن در

148

کشور صورت گرفته است مردم عراق، ایران و کامبوج مانند سه سال گذشته بیشترین تجارب منفی را در زندگی روزمره خود تجربه می‌کنند و خشمگین‌ترین مردم جهان می‌باشند. 
بر اساس نظرسنجی مؤسسه گالوپ شادترین مردم جهان اتباع کشورهای پاراگوئه، کلمبیا و اکوادور هستند که بیشترین احساسات مثبت در زندگی روزمره را دارا می باشند. در این نظرسنجی مردم کشورها به پنج سؤال پاسخ داده اند از جمله این‌که آیا احساس راحتی کافی دارند، آیا رفتار محترمانه‌یی با آنها می‌شود و آیا روز قبل لبخند یا خنده به لب داشته‌اند یا نه.

******
رژیم با ممانعت از بازرسی دقیق پارچین درصدد است از افشای فعالیتهای نظامی قبلی جلوگیری کند و راه را برای مخفی
کارهای بعدی باز بگذارد. به نقل از اطلاعیه 7 شهریور شورای ملی مقاومت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در آخرین گزارش خود به شورای حکام اعلام کرد: «در یک نقطه مشخص در سایت پارچین، آژانس از طریق تصاویر ماهواره‌یی متوجه حضور ماشینها، تجهیزات و موادی شده است که احتمالاً مواد ساختمانی است. علاوه بر این به نظر می‌رسد یک ساختمان کوچک در کنار ساختمان موجود ساخته شده است». آژانس بار دیگر تأکید کرده است فعالیتهایی که در این محل از فوریه 2012 تا کنون صورت گرفته‌اند، توانایی آژانس برای راستی آزمایی واقعی را از بین برده است. 
در همین گزارش آمده است: "آژانس هم‌چنان نسبت به وجود احتمالی فعالیتهای آشکار نشده مرتبط با امور هسته‌یی که سازمانهای نظامی مربوطه در آن دخیل بوده‌اند از جمله فعالیتهای مرتبط با توسعه یک کلاهک هسته‌یی برای موشک، نگران باقی مانده است. (رژیم) ایران ملزم شده است تا به‌طور کامل با آژانس در زمینه همه موضوعات باقیمانده به‌ویژه آنها که نگرانی در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌یی ایران را بالا می‌برد، همکاری نماید که این امر شامل اجازه دسترسی بدون تأخیر به همه سایتها، تجهیزات، اشخاص و اسناد مورد درخواست آژانس است".
در قسمت خلاصه انتهای گزارش آژانس آمده است: «آژانس در وضعیتی قرار ندارد که اطمینان موثقی درباره فقدان فعالیتها و مواد هسته‌یی اعلام نشده در ایران ارائه دهد و بنابراین نمی‌تواند نتیجه‌گیری نماید که تمام مواد هسته‌یی در ایران در فعالیتهای صلح‌آمیز هستند. 
در رابطه با موج مخالفتهای اعضای کنگره آمریکا با توافق اتمی، رژیم ایران از طریق شبکه لابی خود در آمریکا به نام نایاک،
قصد دارد با دادن رشوه به اعضای کنگره آمریکا، توافق اتمی را تضمین کند. مجله فرانت پیج، جمعه 6 شهریور= 28 اوت نوشت که لابیهای رژیم ایران به 10 عضو دموکرات کنگره آمریکا پول پرداخت کرده اند تا از توافق اتمی با رژیم ایران حمایت کنند. این منبع می افزاید: این پولها توسط کمیته‌یی که اعضای آن افرادی چون تریتا پارسی و سیامک نمازی هستند و با رژیم ایران در ارتباط می‌باشند پرداخت شده است. مجله فرانت پیج این دموکراتها را خائن نامید و نوشت: لابی‌های رژیم ایران در حال خریدن دموکراتها هستند. 

******
روز 6 شهریور، مجلس رژیم در گزارشی با تأکید بر هجوم ۵. ۶ میلیون درس خوانده به بازار کار، احتمال داد تعداد بیکاران در
سال ۱۴۰۰ به حدود دو برابر میزان فعلی برسد که به‌معنای ادامه بحران بیکاری جوانان خواهد بود. 
خبرگزاری حکومتی مهر در ادامه این خبر افزود: در چند سال گذشته در حوزه بازار کار کشور بیشتر از آن که کاری شده باشد، آمار ارائه شد و دولتها از اجرای طرحهای متعدد اشتغال‌زایی گزارش دادند. در این میان، همواره اعلام شده به‌زودی مشکل بیکاری در کشور ریشه‌کن می‌شود و پرونده بحران بیکاری برای همیشه بسته می‌شود
این گزارش در مورد کارنامه ‌ایجاد اشتغال در دولت حسن روحانی نیز نوشت: دولت یازدهم این روزها، از دو سالگی‌اش گذشته است و تاکنون نتوانسته چرخ‌های بیکاری را از چاله بحران خارج و به مسیر اصلی‌اش بازگرداند.