صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۱۵، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز چهارشنبه با غرق شدن آیلان کوردی پسر بچه 3 ساله اهل کوبانی در ساحل
ترکیه، کمپین انتخاباتی کانادا به این موضوع اختصاص یافت. آقای کریس الکساندر وزیر امی گریشن کانادا کمپین  انتخاباتی خود را نیمه تمام گذاشت و به اتاوا بازگشت. وی گفت که در مورد پرونده خانواده کوردی، تحقیق خواهد کرد. آقای عبدالله کوردی پدر آیلان، گفته بود که به کوبانی محل زندگی خود باز خواهد گشت و در کنار خانواده اش خواهد ماند. روز جمعه 4 سپتامبر آقای کوردی به قول خود وفا کرد و همسر و دو فرزند خود را در کوبانی به خاک سپرد. تظاهرات و راهپیمایی هایی در کشورهای مختلف اروپایی در جریان است. همچنین در اتاوای کانادا نیز در حمایت از پناهندگان سوری روز گذشته شنبه جمعیتی در برابر نمای حقوق بشر در خیابان الگین گرد آمدند و خواستار پذیرفته شدن تعداد بیشتر پناهندگان به کانادا شدند.


******
به نقل از سایت فوروم ایرانیان، سایت اینترنتی هیل دات کام نامه سرگشاده دکتر کاظم موسوی، سخنگوی حزب سبزهای ایران به رئیس جمهور آمریکا را منتشر کرد. 
فوروم ایرانیان گزارش داد: دکتر موسوی در نامه خود به اوباما نقیصه بنیادین توافق ژنو را عدم وجود درخواستهای حقوق بشری جامعه جهانی برای رعایت موازین و استانداردهای جهانی از سوی رژیم خواند. 
دکتر موسوی، سردبیر بخش آلمانی سایت فوروم ایرانیان بارها فعالیتهای لابی رژیم در اروپا را افشاء کرده است. وی در بخش دیگری از نامه خود به اوباما خاطر نشان کرد که او نظرگاههای لابی رژیم از قبیل نایاک و تئوریسینهای دستگاه مماشات که به بهانه مشاوره بر سیاست خارجی تیم او تاثیر گذاشته اند، را بیان می کند. در این زمینه دکتر موسوی نوشت: "من باید به شما برای مقایسه نمایندگان کنگره آمریکا و جنایتکاران حاکم بر ایران انتقاد کنم." 
دکتر موسوی در بخش دیگری از نامه خود به موضوع داعش اشاره کرد و گفت: "بسیار این موضوع تکرار می شود که جمهوری اسلامی بر علیه رقبای سنی خود با عنوان داعش در منطقه می جنگد. اما باید بدانیم که داعش خود محصول و عصاره تروریسم رژیم ایران در عراق و سوریه و از خاکستر جنایات رژیم برخواسته است. تهران هرگز نباید به عنوان یک شریک در مقابله با تروریسم داعش به حساب بیاید. جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین حامی تروریسم جهانی، بسیار بیشتر از داعش جنایت آفریده است." 
"... جنگ در اثر نادیده گرفتن منبع اصلی تنش از سوی شما (اوباما) بوجود خواهد آمد." دکتر موسوی همچنین خواهان آن شد که شرط یک توافق از سوی آمریکا و اروپا باید انحلال کامل سپاه قدس و سپاه پاسداران به عنوان اهرمهای نگاهدارنده جمهوری اسلامی و وضعیت موجود باشد.
وی افزود: "اگر سپاه پاسداران قرار است مسئول بازرسی سایت پارچین باشد، چطور می شود انتظار داشت که جامعه جهانی محفوظ بماند. شما باید تا زمانی که اپوزیسیون ایران، زنان، اقلیتهای قومی و مذهبی و همجنسگرایان در ایران توسط رژیم قربانی می شوند و شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل از ایران شنیده می شود، به انعقاد هیچ توافقی با جمهوری اسلامی تن ندهید."
دکتر موسوی در پایان نامه خود نوشت: "من از شما، کنگره آمریکا و همگان می خواهم که از یک اپوزسیون دمکرات و سکولار در داخل و خارج از ایران حمایت کنید و نگذارید که ملاها به بمب اتمی دست یابند. 

******
کاخ سفید روز شنبه 5سپتامبر بیانیه مشترک باراک اوباما و ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی را پس از دیدارشان در واشینگتن منتشر کرد. در این بیانیه از جمله آمده است: در مورد یمن، دو طرف بر ضرورت فوری اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت از جمله بر قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل تأکید کردند. 
همچنین هر دو به اهمیت دست یافتن به یک راه‌حل پایدار در ارتباط با درگیری سوریه، بر اساس اصول ژنو 1 اشاره نمودند تا به این ترتیب، به درد و رنج مردم سوریه پایان داده شود، نهادهای مدنی و نظامی دولت حفظ گردند، از وحدت و تمامیت ارضی سوریه حفاظت شود و نسبت به ظهور یک دولت دموکراتیک، صلح‌آمیز و فراگیر، که رها از تبعیض یا فرقه‌گرایی باشد اطمینان یابند. این دو تأکید کردند هر گونه گذار سیاسی محتوایی، باید شامل رفتن بشار اسد، که مشروعیت خود را در رهبری سوریه از دست داده، شود.

******
به نقل از واشینگتن تایمز، 4سپتامبر، یک گروه برجسته ناراضی ایرانی روز جمعه گزارش جدیدی منتشر کرد و اعلام کرد رژیم تهران با کارشناسان کره شمالی کار کرده است تا بازرسان اتمی ملل‌متحد را، در دیدار از سایتهای مظنون ایران، فریب دهد. بر اساس این گزارش که توسط شورای ملی مقاومت ایران منتشر شده، رژیم ایران مدتی است که بر روی روشهایی کار کرده تا ابعاد نظامی پروژه‌های اتمیش را از دید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مخفی کند و برای این کار، در پی گرفتن مشورت و مهارتهایی از مشاوران کره شمالی بوده است. واشینگتن تایمز افزود: گفته می‌شود شورای ملی مقاومت منابع عمیقی در داخل جامعه اتمی رژیم ایران دارد و اعضایش به‌خاطر افشاگریهای تعیین‌کننده در مورد فعالیتهای تهران در گذشته، اعتبار کسب کرده‌اند.
علیرضا جعفرزاده، به واشینگتن تایمز گفت: اطلاعاتی که در این گزارش فاش شده "بر لزوم یک نظام بازرسی و راستی آزمایی برای ممانعت از مخفی‌سازی فعالیتهای نامشروع و پاکسازی سایتهای مظنون توسط رژیم ایران تأکید می‌کند، رژیمی که دو دهه فریب و تقلب را در کارنامه خود دارد." شورای ملی مقاومت ایران گفت: اطلاعات خود را از طریق شبکه مجاهدین خلق به‌دست آورده است.  

******
رئیس شورای عالی قضایی عراق، برکنار شد
خبرگزاری رویتر 13شهریور گزارش داد، تظاهرات خیابانی در عراق که در اعتراض به قطعی گسترده برق شروع شد، با درخواست محاکمه سیاستمداران فاسد و اصلاح قضاییه از جمله برکناری مدحت محمود رئیس شورای عالی قضایی، تکامل پیدا کرده است. رویتر افزود: آیت‌الله سیستانی خواستار پیگرد مقامهای فاسد شد و گفت: "یکی از گامهای ضروری اصلاحات تعقیب چهره‌های فاسد و مورد حسابرسی قرار دادن آنها و بازپس‌گیری پولهای دزدیده شده توسط آنهاست."


******
به نقل از خبرگزاری فرانسه 11شهریور سرکوب زنان در ایران به بهانه بدحجابی شدت می باید. این خبرگزاری نوشت: نیروی انتظامی در ایران خودروها را به‌خاطر بدحجابی  مصادره می‌کند. یکی از فرماندهان این نیرو گفت: زنان راننده در پایتخت ایران اگر با بدحجابی رانندگی کنند، خودرو آنان مصادره می‌شود. هر زنی که خودروش توقیف شده باشد برای بازپس‌گیری آن باید حکم دادگاه داشته باشد. 

******
یک زن و مرد کرمانشاهی روز 7 شهریور بر اثر فقر و بیکاری بر روی خود نفت ریخته و خود را به آتش کشیدند. 
شهلا طاهری حدود ۳۰ ساله اهل کرمانشاه یک روز پس از این عمل تکان دهنده در بیمارستان درگذشت و گفته می شود همسر 41 ساله اش به نام نریمان بلیان، با ۸۰ درصد سوختگی در آستانه مرگ می باشد. دلخراش تر اینکه از این زوج، سه دختر بین ۷ تا ۱۶ ساله باقی مانده است. 

اخبار اعتراضی؛

روز شنبه 14شهریور مردم نسبت به قطع برق در مناطقی از کرج و شهرکهای اطراف تجمع اعتراضی برگزار کردند. در تهران در اعتراض به تخریب اماکن، صاحبان مغازه ها و اهالی منطقه با ماموران رژیم درگیر شدند. همچنین در تهران گروهی از اهالی خیابان بهارلو در منیریه در مقابل اداره آب و فاضلاب این منطقه دست به اعتراض زدند. 
در روز شنبه 14شهریور همچنین، جمعی از تاکسی داران خط 2 محمدشهر کرج، کارگران و کارکنان مجمتع بیمارستانی خمینی، جمعی از آهن فروشان بازار شاه آباد تهران، دست به اعتراض و اعتصاب زدند. در همین روز دستفروشان میدان آزادی تهران در مقابل حملات ماموران شهرداری رژیم به آنها، مقاومت کردند. مردم شاهد در صحنه به حمایت از دستفروشان برخاستند. همچنین در همین روز ماموران انتظامی به تجمع اعتراضی اصناف در مقابل سازمان بازرسی کل در تهران حمله کردند.
   در شهرهای تهران، کرمانشاه، کاشان و کرج در روز چهارشنبه 11شهریور اعتراض، اعتصاب و تحصن اقشار مردم علیه ستم و چپاولهای رژیم در جریان بود. در همین روز در محدوده قرچک و در نزدیکی جاده تهران-ورامین فروشندگان محصولات باغی با ماموران حکومتی درگیر شدند و آنها را کتک زدند. همچنین در روز 9 شهریور در مهردشت اصفهان و شهر بابک، مردم اعتراض کردند.  

******
رژیم در یک اعدام جمعی 5زندانی جوان را در زندان مرکزی کرج بدار آویخت. این زندانیان که صبح چهارشنبه 11شهریور اعدام شدند بین 28تا 30سال سن داشتند. اسامی 4تن از اعدام شدگان، مصطفی آخوندزاده، حسین جلالی، مجید رضایی و حمید فرجی گزارش شده اند.
 حسین عباسی دادستان پارسیان از توابع استان هرمزگان از اجرای حکم شلاق در ملاء عام، خبر داد و روز 11شهریور گفت: با اخلال‌گران نظم عمومی و امنیت اجتماعی با قاطعیت و شدت برخورد می‌شود و در صورت صلاحدید حکم در ملأعام اجرا خواهد شد.

******
بر اساس آخرین آمارهای معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان اصفهان، یک سوم کارتن خواب‌های اصفهان را زنان تشکیل می‌دهند. مرضیه فرشاد گفت: "باید توجه داشته باشیم که آنچه طی سالهای گذشته چهره شهر اصفهان را مخدوش ساخته حضور کارتن‌خواب‌هایی است که روز به روز به تعداد آنها افزوده می‌شود. در سالهای گذشته اکثر کارتن‌ خواب‌های اصفهان را مردان تشکیل می‌دادند اما آمار زنان کارتن خواب در چند ماه گذشته افزایش یافته است." 
وی افزود: بر اساس آمار معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری از ۱۵ هزار کارتن خواب ایرانی ۵ هزار نفر از آنها زن هستند که در استان اصفهان نیز آمار یک سومی زنان کارتن خواب صدق می‌کند". 


******
یکی دیگر از ساکنان کمپ لیبرتی که به آلبانی جهت مداوا منتقل شده بود، درگذشت. مقاومت ایران آقای عبدالعلی قنبری، را 27مین شهید محاصره ضدانسانی پزشکی معرفی کرد و افزود که او متولد سال 1327 در همدان بود و بیش از 40 سال سابقه مبارزه با دیکتاتوری شاه و ملاها را داشت. وی بر اثر بیماری سرطان روز چهارشنبه 11 شهریور در بیمارستانی در آلبانی درگذشت. در حالیکه نام آقای قنبری در لیستهای متعدد برای اعزام و معالجه در خارج از عراق قرار داشت به‌رغم هشدارهای متعدد پزشکان و نمایندگان لیبرتی تا آبان 93 که به آلبانی منتقل شد، از معالجات مؤثر و درمان به موقع بر اثر محاصره ضدانسانی، محروم ماند. لازم به ذکر است که ساکنان کمپ لیبرتی، همچنان در محاصره پزشکی بسر می برند بدین ترتیب که کمیته عراقی سرکوب اشرف، از اعزام بیماران به بیمارستان جهت عمل جراحی و درمان، جلوگیری می کند. سازمان ملل با وجود ضمانتهای مکتوب به سازمان، در مورد حفاظت آنها، تاکنون اقدامی نکرده است.