صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۲۹، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

بالاخره پس از ماهها مذاکرات فشرده هسته ای، گروه 5+1 با رژیم ایران، روز سه
شنبه 23 تیرماه برابر با 14 ژوئیه در وین پایتخت اتریش به توافق رسیدند. جواد ظریف وزیر خارجه رژیم ایران از آن بعنوان یک روز تاریخی یاد کرد و مردم در تهران و چند شهر دیگر ایران، با آمدن به خیابانها علیه رژیم شعار دادند. در تهران مردم شعار می دادند: توافق بعدی ما، حقوق شهروندی ما. 
  کانادا علیرغم توافق هسته ای، تحریمها علیه رژیم ایران را ادامه خواهد داد. این کشور رژیم ایران را همچنان تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی می داند. به نقل از روزنامه گلوب اند میل چاپ کانادا، روز سه شنبه 14 ژوئیه، وزیر امور خارجه کانادا، آقای راب نيكلسون، در واكنش به توافق اتمی 5+1 با رژيم ايران گفت: رژيم ايران به دليل جاه‌طلبی‌های هسته‌ای، ادامه حمايتش از تروريسم، درخواست‌های مکررش برای نابودی اسرائيل و بی ‌توجهی به حقوق ابتدايی بشر، همچنان يک تهديد جدی برای صلح و امنيت بين‌المللی است. وزیر خارجه کانادا گفت: ما رژیم ایران را بر اساس عملش و نه بر اساس حرفش، قضاوت می کنیم و دولت کانادا قرارداد هسته ای را قبل از تغییر هر سیاستی، با دقت بررسی خواهد کرد. 
از سوی دیگر عادل الجُبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در دیدار با همتای آمریکایی خود جان کری تأکید نمود: اگر رژیم ایران تلاش کند در منطقه دست به شرارت بزند، قاطعانه با آن مقابله می‌کنیم. 
ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، 26 تیر گفت: آمریکا 
به‌دقت نحوه استفاده رژیم ایران از پولهایی که بر اساس توافق اتمی آزاد می‌شود را دنبال می‌کند. من گوش به ‌زنگ هستم که این پولها برای حمایت از فعالیتهای خبیثانه استفاده نشود. وی افزود: به حفظ تحریمهای غیر اتمی علیه رژیم ایران ادامه می‌دهیم تا مانع خرید و فروش سلاح، تکثیر موشکی، حمایت مالی از نیروهای نیابتی، حملات سایبری و مینهای دریایی شویم. برای من موضوع، زمان و رفتار رژیم ایران است. من، مسئول تضمین این هستم که ما گزینه‌های درست نظامی را داشته باشیم خواه توافق پایدار بماند یا شکست بخورد. 
اما خامنه‌ای روز شنبه و تنها پس از 4 روز از گذشت توافق هسته ای وین، در خطبه‌های عید فطر، بر صدور ارتجاع و تروریسم در کشورهای دیگر تأکید کرد و گفت: ما از مظلومان حمایت کردیم و حمایت خواهیم کرد، و این اراده جمهوری اسلامی ایران است حمایت از همه مظلومین و ایستادگی در برابر همه ستمگران. وی بار دیگر در دیدار با سفرای کشورهای اسلامی و برخی از سرکردگان نظام بر تداوم دخالتهای رژیم در کشورهای عراق، سوریه، لبنان و یمن نیز اصرار ورزید.

******
کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای بتاریخ 25 تیرماه، خبر داد که در سه شنبه شب 23 تیرماه= 14 ژوئیه، در

بلوار کردستان بوکان، 4 زن و دختر جوان کرد، مورد حمله اسیدپاشان قرار گرفته و بشدت مجروح شدند. این اطلاعیه می افزاید: یکی از قربانيان سوسنه اسماعيل نژاد، 24ساله دانشجوی رشته عمران است که از ناحيه پشت به شدت مجروح شده است. وی پيش از اين بارها به خاطر فعاليتهای سياسی برادرش در خارج از ايران، توسط ماموران اطلاعات مورد تهديد و تحت فشار قرار گرفته بود. دو دختر جوان ديگر دو خواهر با نام خانوادگی معروفی و نفر دیگر زن جوانی است كه همسر وی از هنرمندان كرد می باشد. در همین رابطه در شامگاه پنجشنبه 25 تیر، زنان و مردم بوکان با اعلام قبلی و با شعارهای "زن، زندگی، آزادی، "نه! به خشونت علیه زنان، و "داعش، اینجا جای تو نیست"، دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع اعتراضی درحالی برگزار شد که کارگزاران رژیم با احضار برخی از معتمدین مردم، به آنان هشدار داده و تهدید کرده بودند که برخورد تندی با هرگونه تجمع اعتراضی نشان خواهند داد. رژیم با وارد کردن نیروهای اطلاعاتی و لباس شخصیهای خود، حدود 30 تن از زنانی را که علیه زن ستیزی رژیم شعار می دادند، بازداشت کرد.   


******
به گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا، روز چهارشنبه پرستاران بیمارستان نمازی شیراز، در اعتراض به طرح رژیم به نام
"قاصدک" در صحن این بیمارستان تجمع کرده و شعار می دادند: "پرداخت مبتنی بر سلیقه نمی‌خواهیم"، "پرستار بیدار است عدالت در خواب است" و "نه قاصدک نه شاپرک فقط اجرای تعرفه". آنها همچنین خواستار حضور محمدهادی ایمانیه، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جمع خود شدند اما جویبار رئیس بیمارستان در جمع پرستاران معترض حاضر شد و از آنها خواست به تجمع خود پایان دهند که این درخواست از طرف پرستاران معترض رد شد. مدتی است که پرستاران بیمارستانهای مختلف ایران در اعتراض به وضعیت نابسامان معیشتی، حقوق پایین و سیاستهای غارتگرانه رژیم دست به تجمعات گسترده اعتراضی زده اند.

******
احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد به رژیم ایران و جامعه بین المللی فراخوان داد که از فرصتی که با سازش هسته ای

ایجاد شده، برای بررسی شرایط حقوق بشر در ایران استفاده کند. احمد شهید خواستار سفر به ایران می باشد تا به شدت گرفتن اعدام ها رسیدگی کند.

وزارت خارجه انگلستان نیز در گزارش نوبه‌یی حقوق‌بشر خود تأکید کرد، وضعیت حقوق‌بشر در ایران وخیم‌تر شده است. این وزارتخانه وضعیت حقوق بشر در ایران را در ماههای ژانویه تا ژوئیه 2015 با تغییری ناچیز و در برخی جنبه ها وخیم تر عنوان کرد.  
اتحادیه اروپا ارزیابی می‌کند که در نیمه اول سال 2015، تعداد اعدامها در ایران از آمار کل (اعدام‌ها) در سال 2014 فراتر رفته است. در گزارش وزارت‌خارجه انگلستان همچنین به اقدامات رژیم در راستای نقض آزادی بیان، وخامت وضعیت زندانها و اذیت و آزار اقلیتهای مذهبی توسط رژیم ایران اشاره شده است. 

******
روز پنجشنبه 25تیر 94 (16ژوییه 2015)، فالح فیاض، مشاور امنیت ملی و رئیس کمیته سرکوب اشرف و لیبرتی، برای سومین

روز متوالی، از ورود خودروهای غذا، سوخت و تخلیه سپتیک، در گرمای 50 درجه عراق آن هم در روزهای پایانی ماه رمضان به داخل کمپ لیبرتی جلوگیری کرد. قطع سوخت و غذای لیبرتی که به خواست رژیم ایران صورت می‌گیرد، در حالیست که دولت عراق روز پنجشنبه را به‌ خاطر گرمای هوا تعطیل اعلام کرده بود. 

روز پنجشنبه، نیروهای عراقی در ورودی فرودگاه تأکید کردند راننده‌ها مجوز ورود به فرودگاه و کمپ را دارند اما بدستور فالح فیاض هیچ خودرویی اجازه ورود به کمپ لیبرتی را نیافت. از سوی دیگر ساکنان کمپ لیبرتی با تجمعات مختلف با حمل پلاکاردهای اعتراضی از یونامی و کمیساریای عالی پناهندگان، خواستار مداخله برای پایان دادن به محاصره شدند. گفتنی است که ممانعت از ورود سوخت، ژنراتورهایی را که همه برق مورد نیاز کمپ را تأمین می‌کند با مشکل جدی مواجه کرده است.  

******
به نقل از اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت27 تیر، در نیمه شب چهارشنبه 24تیر، ماموران گارد زندان اوین به بند هشت
این زندان که محل نگهداری زندانیان سیاسی است، حمله کرده و تمام زندانیان را بیدار و آنها را از بندها بیرون آورده و تا ساعت یک بعد از نیمه‌شب به بازرسی بند پرداختند. در اثر این یورش رضا انتصاری از دراویش زندانی دچار ناراحتی قلبی شد و به بهداری زندان منتقل گردید. ساعاتی بعد (10صبح پنجشنبه) ماموران بار دیگر تمام زندانیان را که شماری از آنها روزه‌دار بودند، در هوای گرم تابستان از بند بیرون کرده و در حیاط بند به زیر آفتاب فرستادند و بار دیگر به بازرسی وسایل زندانیان پرداختند. متعاقباً در ساعت 1300روز پنجشنبه زندانیان سالن 12 بند هفت نیز مورد حمله ماموران گارد زندان قرار گرفتند.
آنها ضمن تفتیش بدنی کلیه زندانیان، در هوای گرم آنان را از بند بیرون کرده و به مدت سه ساعت وسایل آنان را بازرسی می کردند. 
در همان روز، زندانیان بند 3 زندان گوهردشت کرج نیز مورد حمله و هجوم ماموران رژیم قرار گرفتند. عوامل گارد زندان، که توسط امیریان، باقری و زلفعلی فرماندهی می‌شدند، زندانیان را در گرمای 40 درجه به حیاط هواخوری منتقل کردند و آنها را به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند. زندانیان سیاسی بند 12 این زندان با شنیدن صدای ناله و فریاد زندانیان مضروب شده، علیه رژیم شعار دادند.  

******
شبکه مسیحیان کراس لینک در استرالیا دستگیری آقای اسماعیل عبدی رهبر اتحادیه معلمان ایران را محکوم کرد و به آزادی

فوری او فراخوان داد. آقای اسماعیل عبدی برای شرکت در کنگره هفتم بین المللی آموزش و پرورش که از 20 تا 26 جولای امسال در اتاوای کانادا برگزار می شود راهی این شهر بود که دستگیر شد. آقای پیمان نودینیان نیز که قصد شرکت در این کنگره را داشت ممنوع الخروج شده است. در این اطلاعیه دستگیری آقای عبدی نقض کنوانسیونهای مختلف بین المللی و همچنین
نقض آزادانه مسافرت قلمداد شده است. رادیو ایرآوا اطلاع یافته است که اعضای انجمن ایران دمکراتیک در اعتراض به زندانی شدن آقای عبدی، آکسیونهایی در برابر محل برگزاری هفتمین کنگره بین المللی آموزش و پرورش در برابر ساختمان شا سنتر در کلنل بای درایو برگزار خواهند کرد. 


******
به نقل از خبرگزاری قاصدان آزادی از سایت آفتاب، شرکت مک دونالد فرم ثبت نام الکترونیک نمایندگی اش در ایران را گشود.
این خبرگزاری افزود: بعد از بخش آگهی های گوگل که دو روز بعد از توافق، ایران را در لیست کشورهایی که باید به آنها سفر کرد، قرار داد، اینک شرکت مک دونالد-تولید کننده فست فود و ساندویچ های معروف که به نماد آمریکا شهرت دارند- هم رسما اعلام کرد که در تهران نمایندگی می پذیرد و فرم ثبت نام الکترونیک نمایندگی اش در ایران را گشود. 


******
آمریکا، کانادا و برزیل تا کنون در صدر جدول مسابقات پن امریکن که از روز 10 ژوئیه یا جولای در تورنتوی کانادا شروع
شده، دیده می شوند. این مسابقات تا روز 26 جولای ادامه خواهد داشت. پس از آن مسابقات پارا پن امریکن از هفتم اوت آغاز و در 15 اوت به پایان خواهند رسید. پارا پن امریکن مسابقات ویژه ورزشکاران توانمند جسمی و ذهنی می باشند.