صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۲۲، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

قدرتهای جهانی روز شنبه دوباره در پشت درهای بسته گردهم آمدند تا برای پانزدهمین روز به توافقی برای مهار جاه‌طلبیهای اتمی رژیم ایران دست یابند اما هیچ نشانه‌ای از پایان این بن‌بست نگران کننده، وجود ندارد.
برخلاف هشدار جان کری وزیرخارجه آمریکا که گفته بود برای همیشه پشت میز مذاکره نخواهد نشست، یک مقام رژیم ایران به خبرگزاری فرانسه گفت: با وارد شدن در هفته سوم این امر می‌تواند همین‌طور ادامه یابد.
خبرگزاری رویتر20تیر نیز از وین گزارش داد: آمریکا و دیگر قدرتهای جهانی و رژیم ایران روز شنبه تلاش کردند تا بن‌بست مذاکرات اتمی را کنار بزنند. مسائل مورد اختلاف باقیمانده شامل تحریم تسلیحاتی و موشکی رژیم ایران توسط شورای امنیت، دسترسی بازرسان بین‌المللی به سایتهای نظامی و پاسخ رژیم ایران در مورد ابعاد نظامی برنامه اتمی آن می‌باشد.
جان کری روز شنبه بعد از ملاقات با جواد ظریف توئیت کرد که کماکان موضوعات سخت حل و فصل ناشده وجود دارد.
از سوی دیگر ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا 19تیر گفت: تحت هیچ شرایطی نباید در رابطه با قابلیت موشک بالستیکی و قاچاق تسلیحاتی، فشار تحریمها را از روی رژیم ایران برداریم.
در بحبوحه مذاکرات اتمی در وین، رژیم ایران به ناگهان مطرح کرد باید تحریمهای موشکی و تسلیحاتی سازمان ملل‌متحد برداشته شود که با مخالفت آمریکا و متحدان آن روبه‌رو شد. رژیم در داخل کشور مخالفت آمریکا به این موضوع را دبه درآوردن عنوان کرد که بسیجیهای بی دنده و ترمز خامنه ای با دبه های پلاستیکی خالی که روی آنها نوشته شده بود: "آمریکا دبه کرد" و "مواظب دبه کردن آمریکا باشید" به صحنه آمدند. 
اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا نیز نسبت به تهدید برنامه موشکهای بالستیک رژیم ایران برای امنیت آمریکا هشدار داد. وی که اظهاراتش در نیویورک تایمز 20تیر درج شده گفت: تحریم موشکهای بالستیک رژیم ایران برای امنیت آمریکا اهمیت حیاتی دارد، این تسلیحات خطرناک می‌تواند به کلاهکهای شیمیایی، بیولوژیک و یا حتی اتمی مجهز شوند.
به گفتگوی رادیو ایرآوا  با آقای حسن داعی پژوهشگر و از افشاکنندگان شبکه لابی رژیم نایاک در آمریکا در رابطه با بن بست اتمی رژیم به این لینک مراجعه بفرمایید.. 

******


بنا به اطلاعیه شورای ملی مقاومت 19 تیر، دو كارگر جوان بلوچ به نامهای مولابخش عباس زهی 25ساله و نعیم عباس زهی 23ساله، در روز 11 تیر، تنها سه ساعت پس از دستگيری توسط وزارت اطلاعات رژیم در چابهار، در استان سیستان و بلوچستان در زير شكنجه به قتل رسیدند. 
اين دو كارگر هنگام بازگشت به چابهار از شیراز در حالی كه روزه بودند توسط عوامل اطلاعاتی رژيم دستگير شدند. دو برادر ديگر نعيم عباس زهی به نامهای شه جان و چراغ عباس زهی از زندانيان سياسی در زندان زاهدان می باشند.
 این اطلاعیه می افزاید که رژیم برای سرپوش نهادن بر قتل اين دو كارگر، جسد آنها را به بيمارستان چابهار منتقل كرده و در حاليكه آثار شكنجه بر اجساد آنان مشهود بود به خانواده های آنها گفته است فرزندانشان بر اثر سكته فوت کرده اند.
مقاومت ايران خواهان اعزام هيأت حقيقت ياب برای تحقيق پيرامون قتل دو جوان اهل سنت بلوچ و جنايتهای مشابه رژیم شده است.

******

رژیم حکم 74ضربه شلاق 4نفر را در مقابل یک باغ در طُرقَبه در استان خراسان رضوی در ملأعام اجرا کرد. به نوشته روزنامه حکومتی خراسان این افراد متهم به کشیدن قلیان در ملأعام در ماه رمضان بودند.


 ******


ساعت 19:30 چهارشنبه شب17تير (8ژوييه) يك جوان 30 ساله به نام محمد خضری بر اثر شليك مستقيم نيروی انتظامی در
لامرد در استان فارس کشته شد. وی متأهل و پدر يك فرزند شيرخوار بود.
در اثر تیراندازی ماموران نيروی انتظامی به خودرو او، آقای خضری زخمی شد و پس از انتقال به بيمارستان بر اثر شدت جراحت جان باخت. گفتنی است بنا به اخبار منتشر شده شورای ملی مقاومت در اینباره، 6 روز پيش از اين نيز يورش ماموران حکومتی به روستای دهشيخ در همين منطقه به درگيری كشيده شد. در اين حمله كه به بهانه ضبط اموال قاچاق از جمله بشقابهای دريافت كننده ماهواره ای صورت گرفت، بيش از 100تن از مردم لامرد و 40تن از ماموران يگان ويژه انتظامی مجروح شدند.


اخبار اعتراضی؛

- روز شنبه 20 تیر، پرستاران بیمارستان دکتر معیری با بی اعتنایی به وعده های توخالی رژیم، تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواهان رسیدگی به وضعیت معیشتی، پایین بودن حقوقها و رفع تبعیضات شغلی شدند.

-در اهواز روز شنبه 20تیر، بار دیگر پذیرفته شدگان آزمون استخدامی برای دومین بار در ماه جاری در مقابل استانداری دست به تجمع اعتراضی زده و خواستار تعیین‌تکلیف خود شدند.

-در بروجرد جمعی از طلا‌ فروشان در اعتراض به مالیاتهای کمرشکن دست به تجمع اعتراضی زدند و مغازه‌های خود را بستند. طلا‌فروشان گفتند به اعتصاب خود تا ابطال حکم لغو جواز کسب دو تن از همکارانشان ادامه می‌دهند.

-در همین روز شهر دیگر استان لرستان پلدختر شاهد تجمع اعتراضی دهها تن از مردم علیه اداره برق این شهرستان بود. تجمع‌کنندگان به حل نشدن مشکل افت ولتاژ برق شهر و خاموشیهای مداوم که 12سال است ادامه دارد اعتراض داشتند.

- تجمع خرده سهامداران بورس تهران در خیابان حافظ علیه تبعیض‌ها و رانت خواریهای سهامداران بزرگ برای چندمین بار برگزار شد.

- روز شنبه 20تیر جمع انبوهی از مالباختگان مؤسسه میزان در برابر استانداری دست به تجمع اعتراضی زده و خواستار استرداد اموالشان شدند.

- اعتصاب هزاران کارگر مس خاتون آباد شهر بابک در استان کرمان روز شنبه 20تیر برای پنجمین روز ادامه یافت. کارگران در مقابل در ورودی کارخانه متحصن شده و جاده منتهی به کارخانه را مسدود کردند. متحصنین نسبت به عدم پرداخت حقوق و وضعیت بد معیشتی اعتراض داشتند.

******
دولت آمریکا روز 20تیر 94 از شورای امنیت ملل‌متحد خواست که یک تیم کارشناسی برای تحقیق پیرامون حملات شیمیایی رژیم اسد در سوریه با گاز کلر در شهرهای این کشور که هزاران تن از شهروندان را به قتل رسانده، تشکیل دهد. سامانتا پاور نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل‌متحد گفت که اتهامات در مورد به‌کارگیری گاز کلر در سوریه علیه شهروندان در غیاب یک هیأت بین‌المللی حقیقت‌یاب برای مشخص کردن مرتکبین آن، هم‌چنان مبهم باقی مانده است. دیپلوماتها گفتند که دولت آمریکا پیش‌نویس توافقنامه تشکیل یک هیأت حقیقت‌یاب بین‌المللی را بعد از گفتگوهای یک ماهه با روسیه میان اعضای شورای امنیت توزیع کرده است.

******
مسابقات «پان امريكن» که ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی از كشورهای قاره آمريكا در آن شركت می كنند، از روز 10 ژوئیه در تورنتوی کانادا آغاز و تا 26 این ماه، ادامه خواهد داشت. اولين دوره مسابقات پان-امریکن در سال ١٩٥١ در بوئنوس آيرس، پايتخت آرژانتين، و آخرين دوره آن نيز سال ٢٠١١ در گوادالاخارای مكزيك برگزار شد.