صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۱۴، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


روز 23 ژوئن آقای جاستون ترودو رهبر حزب لیبرال کانادا، در مصاحبه با برنامه تلویزیونی پاور و پالیتیکس (قدرت و سیاست) از سیاست خارجی حزبش پرده برداشت و گفت: چنانچه در انتخابات فدرال آینده نخست وزیر شود روابط کانادا با تهران را بهبود خواهد بخشید و سفارت رژیم در اتاوا را بازگشایی خواهد نمود. وی همچنین گفت: بمباران مواضع داعش در عراق را متوقف خواهد کرد. تاکنون تعدادی از ایرانیان مخالف رژیم با خطرناک و غیرمسئولان دانستن سیاست خارجی حزب لیبرال کانادا، نامه های اعتراضی خود را تسلیم ایشان نموده اند. از جمله رادیو ایرآوا در نامه ای سرگشاده که برای دفتر آقای ترودو نیز ارسال شده از ایشان می پرسد: چگونه می توان آنچه بر سر زهرا کاظمی که شهروند منطقه انتخاباتی شماست را فراموش کرد. صرفا از نظر یک اصل حقوق بشری و یک پیش نیاز مذاکرات با این رژیم وحشی اجازه بدهید از شما می پرسم تا موضع خود را روشن بفرمایید و اعلام نمایید که ایران باید برای احترام به حقوق و خواسته خانواده کانادایی زهرا کاظمی، پیکر او را به کانادا بازگرداند. هر چیزی کمتر از این، چشم پوشی بر گروگانگیری، شکنجه، تجاوز و قتل شهروندان ما در دست ملایان بنیادگرا در ایران می باشد. نامه سرگشاده انگلیسی
نخست وزیر کانادا آقای استیون هارپر در واکنش به موضع حزب لیبرال گفت: این خیلی عجیب است که اولویت او "دوستی" با
کشوری -رژیم ایرن- است که حامی تروریسم در جهان می باشد. و او می خواهد رابطه ای که ما با متحدمان و بزرگترین ائتلاف جهانی علیه داعش در عراق و سوریه، گروهی که اعدام کرده و در صدد حمله به کانادا و شهروندان این کشور است، برقرار کرده ایم را قطع کند.

******
خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: یوکیا آمانو در سفر به تهران از پیشبرد تحقیق در مورد
تلاش رژیم ایران برای ساختن بمب شکست خورد، امری که مانعی بر سر راه توافق با رژیم ایران است. آمانو پس از بازگشت از ایران در مورد دیدار روز پنجشنبه خود در تهران با حسن روحانی در بیانیه‌ای اعلام کرد: هیچ گشایشی بر سر این موضوع صورت نگرفته است. موضوعی که قدرتهای غربی می‌گویند برای توافق نهایی حیاتی است

آسوشیتدپرس نیز در اینباره گزارش داد: روحانی به انکار فعالیتهای تسلیحات اتمی ادامه می‌دهد که خود نشانگر بن‌بستی است که در این رابطه برای یک دهه وجود داشته است. روحانی بعد از ملاقات پنجشنبه خود با آمانو مدعی شد آژانس اتمی درک می‌کند که این اتهامات بی‌اساس هستند.

در رابطه با مذاکرات هسته ای 5+1 با رژیم ایران، پاسدار علی لاریجانی رئیس مجلس رژیم روز یکشنبه 14تیر گفت: «چشم‌انداز مذاکرات هسته‌یی مثبت است و گامهای خوبی برای حل اختلافها برداشته شده است و مسیر، مسیر مثبتی است.»
از سوی دیگر جواد ظریف وزیر خارجه نظام آخوندها در یک ویدیوی یوتیوبی برای مردم ایران از وین، به زبان انگلیسی و با زیرنویس فارسی، گفت که تا الآن هیچگاه نزدیکتر به توافق نبوده ایم. وی افزود: این به این معنی نیست که به توافق می رسیم. این ویدیو که در صفحه فیس بوک ظریف نیز انتشار یافته، کامنتهای مسخره کننده جوانان را بدنبال داشت.  برخی از او تقاضای بسته شکلات، و بسیاری بر فیلتر بودن یوتیوب در ایران، اعتراض کرده بودند.
وی همچنین گفت که رژیم جمهوری اسلامی در صف اول مبارزه با تروریسم قرار دارد و اگر غرب در مذاکرات هسته ای نرمش بیشتری بخرج دهد، آنگاه میتوان بطور مشترک به مبارزه با افراطی گری و تروریسم برخاست. وی در شهری این سخنان را ایراد می کرد که دیپلومات تروریستهای رژیم در وین دکتر قاسملو را در22 تیر 68 به قتل رساندند.

مدتی است که دلالان ایرانی رژیم در حاشیه مذاکرات اتمی 5+1 ظاهر شده و با مذاکره کنندگان رژیم عکس می اندازند و بعنوان کارشناس با رسانه های بین المللی مصاحبه می کنند. آقای حسن داعی پژوهشگر مسائل سیاسی و از افشاکنندگان شبکه لابی رژیم در آمریکا-نایاک- در مقاله ای در دوم جولای در این رابطه نوشت: در 2 سال گذشته، لابی رژیم با حضور دسته جمعی در محل مذاکرات، تلاش میکند تا با انجام مصاحبه با رسانه های مهم، کارزار تبلیغی رژیم را پیش ببرد و با تأثیر گذاری روی افکار عمومی، موقعیت چانه زنی رژیم را تقویت کند. ضمنا، برای آنکه دلالان رژیم مورد توجه رسانه ها قرار گیرند، عکس های تریتا پارسی و هومن مجد با تیم مذاکره کننده منتشر میشوند تا آنان را بعنوان کارشناسانی مرتبط با رژیم و صاحب اطلاعات ویژه جا بیندازند. در بحبوحه مذاکرات هسته‌یی در وین، خامنه‌ای در جمع تعدادی از ایادی رژیم در دانشگاهها روز شنبه 13تیر گفت: هدف دشمنان از تحریمها، مسأله هسته‌یی یا مسائلی نظیر حقوق‌بشر و تروریسم نیست، چرا که خود آنها مراکز اصلی پرورش تروریسم و ضد حقوق‌بشر هستند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا و کاندیدای کنونی ریاست‌جمهوری از حزب دموکرات روز شنبه 13تیر در یک تجمع انتخاباتی گفت: من خواهان یک توافق اتمی قوی و قابل راستی آزمایی هستم که بتواند جاه‌طلبیهای رژیم ایران برای تسلیحات اتمی را متوقف کند. وی افزود که حتی اگر ما در مورد توافق اتمی موفق شویم اقدامات تجاوزکارانه رژیم ایران پایان نخواهد یافت.


******
جان کربی سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در رابطه با ادامه مذاکرات اتمی در وین به خبرنگاران گفت: مجدداً تأکید می‌کنیم همان‌طوریکه رئیس‌جمهور آمریکا و جان کری وزیر خارجه هر دو گفته‌اند ما تنها توافقی را قبول خواهیم کرد که به‌طور موثری تمامی مسیرهای دستیابی رژیم ایران به تسلیحات اتمی را مسدود نماید. مذاکرات روی این موضوع متمرکز بوده و خواهد بود.
وی افزود: جان کری روز پنجشنبه با وزیر خارجه انگلستان، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه چین ملاقات دوجانبه داشت که به‌طور عمده گفتگوها روی نگرانیهای جامعه بین‌المللی در رابطه با برنامه اتمی رژیم ایران متمرکز بود.

******
پنجشنبه 11تیر هشت نفر از بازداشت‌شدگان نصیرآباد که در سال 93 به همراه 4تن دیگر دستگیر شده بودند، به دادگاه ارتجاع در زاهدان منتقل شدند. اسامی این هشت تن عبدالستار بهرامزهی، عامر گهرامزهی، ابوبکر ملازهی، ابوبکر بهرامزهی، امید بهرامزهی، مصیب وطن خواه، ادریس بلیده‌ای و امین بهرامزهی می‌باشد، هفته گذشته نیز سه نفر از بازداشت‌شدگان نصیرآباد به دادگاه ارتجاع برده شدند که از نتیجه دادگاه تا کنون اطلاعی در دست نیست.
یک نفر از این بازداشت‌شدگان به‌نام بشیر بلیده‌ای محاکمه نشده است.
این 12 جوان بازداشت شده همگی متهم به تشکیل تیم و ترور نیروهای انتظامی و مأموران امنیتی شده‌اند، اما از علت برگزاری محاکمه‌های مجزا اطلاعی در دست نیست.
لازم به ذکر است این زندانیان در دادگاه اتهامات وارده را رد کرده و بر بی‌گناهی خود اصرار ورزیدند.

******
عفو بین‌الملل قطع انگشتان دو جوان در مشهد توسط قضاییه رژیم را به‌شدت محکوم کرد و آن را یک عمل شوکه‌کننده، وحشیانه
و ظالمانه توصیف نمود. عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای اعلام کرد: این مجازات بی‌رحمانه و وقیحانه، نقض قوانین بین‌المللی است.

این سازمان افزود: مقامات رژیم ایران از انتشار آمار دقیق مجازات ضدانسانی قطع عضو، برای ممانعت از محکومیت بین المللی خودداری می‌کنند. روز 7 تیر در ماه رمضان، ماموران رژیم دست دو جوان که یکی 26 ساله و با نام اختصاری م.ع معرفی شده را در زندان مشهد به اتهام سرقت قطع کردند.


******
آکام تلاج جوانی که در جریان قیام مردم مهاباد با شلیک پاسداران مجروح شده بود جان خود را از دست داد. آکام دانشجوی
دانشگاه آزاد مهاباد و اهل نقده بود که روز هفدهم اردیبهشت 94در قیام مردم و جوانان مهابادی در مقابل هتل تارا در اعتراض به مرگ فریناز خسروانی با شلیک گلوله پاسداران به‌شدت مجروح شده بود.

وی بدﻟﯿﻞ ﺍﺻﺎﺑﺖ ۴٠ ﺳﺎﭼﻤﻪ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﻭ ﺷﮑﻤﺶ ﺩﭼﺎﺭ ﺧﻮﻧﺮﯾﺰﯼ ﺩﺍﺧﻠﯽ ﺷﺪﻩ بود و پس از 53روز در بیمارستان مهاباد و ارومیه جان باخت.
رژیم در وحشت از خشم مردم از تحویل پیکر این دانشجوی کرد به خانواده‌اش خودداری کردند. آنها عصر روز دوشنبه 8تیر پیکر آکام را به مهاباد منتقل کرده و در میان تدابیر شدید امنیتی به خاک سپردند.

روز گذشته شنبه 4 جولای، 13 تیر، ایرانیان آزادیخواه اتاوا در جریان آکسیون هفتگی خود در مقابل سفارت آمریکا یاد آکام تلاج را گرامی داشتند. آنها ضمن حمایت از اعتراضات پرستاران و معلمان کشورمان، قتل این دانشجوی کرد را محکوم کرده و خواستار پایان دادن به شکنجه و سرکوب مردم ایران توسط ولایت مطلقه خامنه ای شدند و سیاست سازش اوباما با رژیم ایران را محکوم کردند. ایرانیان آزادیخواه با خارج شدن میهمانان آمریکایی از سفارت آمریکا در روز استقلال این کشور، شعار می دادند: اوباما برای نجات آخوندها خیلی دیر است.

******
 به نقل از رسانه های خبری حکومتی، نیروهای حکومتی تنها در شیراز، تبریز، همدان و ایلام 900تن را به بهانه روزه‌خواری دستگیر کرده و شلاق زده‌اند.
علی کشاورز، معاون دادستان شیراز گفت: 500نفر در این شهر به بهانه روزه‌خواری بازداشت شده‌اند. از این تعداد ظرف 24ساعت برای 480تن حکم صادر شد که بیشتر این مجازاتها شلاق بوده و توسط مسئولین «واحد اجرای احکام» اجرا شد. بسیاری از این احکام به‌ویژه در مورد جوانان در ملأعام اجرا شده است. علاوه بر این نزدیک به 3000تن تحت عنوان «تذکرلسانی یا کتبی» مورد بازجوییهایی خیابانی یا آزار و اذیت بسیجیان قرار گرفته‌اند.
اسماعیل صادقی نیارکی، دادستان قزوین در روز 2تیرماه گفت: "روزه‌خواران در همان روز دستگیری نه تنها حکم دادگاه را دریافت می‌کنند بلکه حکم دادگاه برایشان اجرا می‌شود تا اقدامات انجام شده رضایت... مقام معظم رهبری... را به‌دنبال داشته باشد".اخبار اعتراضی؛

- روز یکشنبه 14تیرماه پرسنل و کادر اتاق عمل بیمارستان فاطمی اردبیل دست از کار کشیده و با تجمع در مقابل اتاق مدیر بیمارستان خواهان احقاق حقوق خود شدند.
روز چهارشنبه 10 تیر نیز پرستاران بیمارستان الرضای اصفهان در اعتراض به وضعیت بد معیشتی تجمع کردند. این دومین تجمع اعتراضی پرسنل این بیمارستان ظرف یک هفته گذشته بوده است.
- روز یکشنبه 14تیرماه جمعی از پرستاران مشهد مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه این شهر تجمع کردند و به تبعیض و وضعیت شغلی اعتراض کردند.
در همین روز 200تن از پرستاران بیمارستان ذکریای مشهد در نمازخانه این بیمارستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
- پرستاران زن بیمارستان چمران در شهرستان ایلام در اعتراض به تبعیض و خودداری رژیم از افزایش حقوق سالیانه آنها تجمع کردند. قرار بود از فروردین افزایش حقوق صورت گیرد اما رژیم از انجام آن خودداری کرده است.

- جمعی از سهامداران شرکتهای ریختگری روز شنبه 13 تیر، در اعتراض به ریزش مشکوک و یکباره سهام این بخش، در برابر بورس تهران «تالار حافظ» تجمع کردند.

- گروهی از کارکنان قراردادی دانشکده علوم پزشکی کرمانشاه روز شنبه 13 تیر که مدت سه ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند، در محل دانشکده تجمع نمودند. 
 
- اعتصاب حدود 500 کارگر کارخانه سیمان مسجد سلیمان که از یک هفته پیش شروع شده، ادامه یافت. اعتصابیون به پرداخت نشدن 3ماه حقوق عقب‌افتاده خود اعتراض داشتند.

- روز شنبه 13 تیر، مردم روستاهای عامریان و علیا در شهرستان ایلام در اعتراض قطع مستمر آب و جیره‌بندی آن در مقابل اداره آب شهرستان ایلام تجمع کردند و خواهان رفع سریع این مشکل شدند.

- کارگران کارخانه نوین پرچم در شهرک صنعتی اراک روز شنبه 13تیر با تعطیلی واحدهای تولیدی خواستار دریافت 3ماه حقوق عقب‌افتاده خود شدند.

- شماری از ساکنان و صاحبان پروژه مسکن مهر در سلطان محمد طاهر بابل در مقابل استانداری مازندران تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان در این تجمع که روز پنجشنبه 11تیر برگزار شد، به نبود اولیه‌ترین امکانات و خدمات در این مجتمعهای مسکونی اعتراض کردند.
همچنین در تهران در همین روز جمعی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران در مقابل دفتر آموزش این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها به اقدامهای سرکوبگرانه کمیته انضباطی و محرومیت برخی دانشجویان از انتخاب واحد درسی در ترم تابستان اعتراض کردند.
در کرمان نیز دو تجمع اعتراضی از طرف کشاورزان شهرستان عنبرآباد و صاحبان مسکن مهر، در روز پنجشنبه 11تیر برگزار شد.

- روز دوشنبه 8تیرماه، مأموران سرکوبگر رژیم در کرج در زیر پل موسوم به آزادگان به دستفروشان محروم یورش بردند. دستفروشان به همراه مردمی که در محل بودند برای جلوگیری از سرقت اموالشان با مأموران رژیم درگیر شدند. در جریان این درگیری یکی از دستفروشان دستگیر شد.

******
مأموران نیروی انتظامی یک جوان را در چابهار با شلیک مستقیم کشتند.
به گزارش دریافتی منابع خبری مقاومت ایران از داخل کشور، یکشنبه7تیر سیف الله سلطانپور اهل چابهار در حالی که تحت تعقیب نیروهای انتظامی قرار گرفته بود، در فلکه تیس، مورد اصابت شلیک مستقیم آنان قرار گرفته و پس از اعزام به بیمارستان جان می سپرد. 
این منابع افزودند گزارشها نشان می‌دهد که فقط در دوماهه اول سال ۹۴ دست‌کم ۱۴ نفر صرفاً به ظن حمل گازوییل و یا به بهانه‌های واهی توسط مأموران انتظامی کشته و زخمی شده‌اند که ۴ نفر از آنها زن و کودک بوده‌اند و در اغلب موارد گلوله به بالا تنه و سر قربانیان اصابت کرده است.