صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مرداد ۰۵، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

 بر اساس اخبار منتشر شده، سفرهای مقامات غربی پس از توافق هسته ای به ایران همچنان ادامه دارد. بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا خانم فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا، روز سه شنبه 28 ژوئیه= 6 مرداد، به ایران سفر خواهد کرد. موگرینی از اواخر سال ۲۰۱۴، بعد از کنار رفتن کاترین اشتون نمایندگی گروه ۵+۱ را در مذاکرات هسته‌ای با ایران بر عهده گرفت. به نقل از دویچه وله، اعلام شده است که پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه و فدریکا گوییدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در 4 اوت = 13 مرداد راهی تهران می‌شوند. همچنین لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز عازم تهران است. فابیوس روز چهارشنبه این سفر را آغاز خواهد کرد، اما هیأت‌های تجاری او را همراهی نمی‌کنند.
این در حالیست که بحرین سفیر خود از ایران را فراخوانده است تا اعتراض خود را علیه اقدامات و موضعگیریهای مداخله جویانه رژیم ایران را ابراز کند.
وزارت امور خارجه بحرین، در بیانیه‌یی، تأکید کرد «مواضع تحریک‌آمیز و عمدی از سوی مقامهای رژیم ایران با هدف تخریب و ایجاد فتنه می‌باشد. بحرین تمام اقدامهای لازم را برای ضمانت امنیت ملت خود انجام خواهد داد.
از سوی دیگر 3 مرداد 94=21 ژوئیه 2015 کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران سفر خانم موگرینی به ایران را قویا
محکوم کرد و از خانم موگرینی خواست اگر بر درد و رنج مردم ایران مرهم نمی‌گذارد دست‌کم بر زخمهای آنها نمک نپاشد.
در اطلاعیه کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت از جمله آمده است: در 9ماهی که خانم موگرینی در میدان شومان مستقر شده است، حدود 1000 زندانی در ایران اعدام شده‌اند، زنان تحت شدیدترین فشارها قرار گرفته و اقلیتهای قومی و دینی با بیشترین سرکوب و تبعیض مواجه بوده‌اند اما خانم موگرینی حتی در حرف هم این جنایتهای روزمره را محکوم نکرده است. این برای اتحادیه اروپا که سنگ بنایش علیه فاشیسم و برای دموکراسی و حقوق‌بشر گذاشته شده، به واقع شرم‌آور است.
در حالی که خانم موگرینی به دستور ملایان یا برای خوش‌آمد آنها در دیدار با جانیان علیه بشریت مانند روحانی، رفسنجانی، ظریف و لاریجانی روسری بر سر می‌گذارد، همه روزه صدها زن شریف و آزاده ایرانی توسط عوامل همین جنایتکاران به بهانه آخوند‌ساخته بدحجابی دستگیر می‌شوند، جریمه می‌شوند و شلاق می‌خورند. این اقدام خانم موگرینی یک توهین آشکار به همه زنان ایران چه باحجاب و چه بی‌حجاب است.

******
تجمع از قبل اعلام شده معلمان و فرهنگیان در روز چهارشنبه 31 تیر در مقابل مجلس رژیم منجر به دخالت نیروهای حکومتی و دستگیر شدن حدود 200 تن از معلمان گردید. این اعتراض گسترده در حالی برگزار شد که در تهران و شهرهای مختلف نیروهای حکومتی و عوامل اطلاعاتی، معلمان را از مجاری رسمی و غیررسمی از طریق تلفن یا مراجعات حضوری تهدید می‌کردند که اگر در اعتراضات 31تیر شرکت کنند دستگیر و زندانی خواهند شد. در یک پیامک تلفنی که از طرف اداره اطلاعات ایلام به‌شمار زیادی از اهالی این شهر ارسال شد آمده است: «رفتار هنجارشکنانه شما رصد شد، تکرار آن موجب "برخورد قانونی" خواهد شد. همچنین رژیم سعی داشت معلمین شرکت کننده در تظاهرات را مجبور به امضای ندامت نامه کند.
  معلمین پلاکاردهایی حمل می‌کردند که بر آنها نوشته بود: «معلم بپا خیز برای رفع تبعیض»، «گرسنگی تا کی؟»، «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «نان، مسکن، منزلت»، «طرح رتبه بندی، فریبی بیش نیست»، «آموزش و پرورش؛ دانش بیشتر = حقوق کمتر، احترام کمتر»، «تجربه بیشتر -حقوق کمتر»!
خبرگزاری حکومتی ایلنا نیز درباره تجمع معلمان در تهران نوشت: نیروی انتظامی روز چهارشنبه، ۳۱ تیر، از تجمع تعدادی از معلمان از «نقاط مختلف» ایران در مقابل مجلس شورای اسلامی «ممانعت» کرده و تعدادی از معلمان معترض نیز «دستگیر» شده‌اند. این خبرگزاری حکومتی افزود: معلمان از چندین استان از جمله کردستان، کرمانشاه، همدان، اصفهان، گیلان، مازندران و خراسان رضوی برای شرکت در این تجمع به تهران آمده‌اند. گفتنی است که رژیم از وحشت از گسترش اعتراضات معلمان به سایر اقشار مردم ایران، معلمان دستگیر شده را آزاد کرد.
در خبری دیگر و همزمان با تجمع معلمین در مقابل مجلس رژیم، در روز 31 تیر، 10 زندانی بطور جمعی در زندان گوهردشت
به دار آویخته شدند. اسامی و هویت اعدام شدگان اعلام نشده است.
یکروز پیش از تجمع گسترده معلمان در ایران، ایرانیان آزادیخواه و هواداران مجاهدین خلق به دعوت انجمن ایران دمکراتیک در مقابل ساختمان شا سنتر در اتاوا، روز 30 تیر = 21 ژوئیه، در مقابل محل برگزاری هفتمین کنگره بین المللی آموزش و پرورش که امسال در کانادا برگزار شد، یک آکسیون اعتراضی در حمایت از جنبش معلمان ایران برای حقوق بشر، آزادی و حق استاندارد عادلانه زندگی برای همه معلمان و مربیان ایران برگزار کرد. ایرانیان-کانادایی که با حمل عکسهایی از آقای اسماعیل عبدی، معلم ایرانی که درحالیکه به قصد شرکت در هفتمین کنگره بین المللی آموزش و پرورش از ایران خارج می شد، دستگیر گردید، حمایت نموده و خواستار آزادی وی و دیگر معلمین زندانی شدند. در جمع ایرانیان، رئیس فدراسیون معلمان کانادایی، هلندی، آقای دیوید کیلگور وزیر سابق و وکیل و مدافع حقوق بشر، آقای بولکا و یک معلم از کشور ترکیه که قبلا با آقای عبدی در ترکیه دیدار داشت سخنانی ایراد نمودند. دومین آکسیون انجمن ایران دمکراتیک روز شنبه 25 ژوئیه ساعت 14 در محل شا سنتر برگزار شد. گزارشهای روزنامه اتاوا سیتیزن و رادیو لیبر از هر دو آکسیون

اخبار اعتراضی؛
-
روز شنبه 3 مرداد، در نهاوند، بیش از 200تن از مردم در مقابل دفتر مؤسسه طلوع هادیان تجمع کرده و نسبت به بالاکشیدن پولهایشان اعتراض کردند. مأموران انتظامی به تجمع‌کنندگان یورش برده و بیش از 20تن از معترضان را دستگیر کردند.

- روز شنبه 3مرداد کارگران اداره بندر و دریاداری شهرستان آستارا در اعتراض به خودداری رژیم از تمدید قراردادشان تجمع کردند و نسبت به نداشتن امنیت شغلی اعتراض نمودند.

- در اسلام‌آباد غرب جمعی از مردم شهرک نور در اعتراض به خودداری رژیم از تحویل ساختمانهای مسکن مهر در مقابل فرمانداری رژیم تجمع کردند.

- در تهران جمعی از زنان در برابر فدراسیون والیبال ایران تجمع و به محدودیتهای ارتجاعی رژیم و ممانعت از آنان برای حضور در ورزشگاهها اعتراض کردند.

- روز شنبه 3 مرداد، در مشکین شهر عده‌یی از کارگران شهرداری در اعتراض به پایین بودن حقوق خود نسبت به خط فقر مقابل شهرداری شهر دست به تجمع زدند.
- کارگران کارخانه قیروآسفالت آذردیلم سهند نیز در همین روز مقابل شورای شهر مشکین شهر به‌دلیل پرداخت نشدن 5ماه حقوق خود تجمع کردند.
- در کرمانشاه گروهی ازکارگران اخراج شده شرکت کایکو واقع در شهرک صنعتی کرمانشاه در محل شرکت تجمع اعتراض کرده و خواهان بازگشت به کار شدند. کارگران اخراجی دو ماه حقوق طلب دارند.
- در کامیاران نیز تعدادی از کارگران اخراج شده پروژه مسکن مهر در منطقه شاهو، که وسایلشان توسط ایادی رژیم از محل پروژه بیرون ریخته شد، تجمع اعتراضی برپا کرده و خواهان رسیدگی به وضعیت خود شدند.
- در بندر انزلی رانندگان کامیونهای حمل زباله و رفتگران این شهر در اعتراض به اخراجهای بی‌رویه و نداشتن تأمین شغلی و همچنین پرداخت نشدن ماهها حق بیمه دست از کار کشیدند.
 - در تهران نیز جمعی از آتش نشانان منطقه 3 در اعتراض به کاهش حقوقشان در برابر شهرداری این منطقه تجمع اعتراضی برپا کردند.
- روز شنبه 3مرداد نیز در پارک دانشجوی تهران تعدادی از ماموران که یک دختر جوان را به بهانه بدحجابی مورد ضرب و شتم قرار می دادند، با جوانان معترض درگیر شدند. ماموران حکومتی که قصد دستگیری جوانان را داشتند با حمایت مردم حاضر در صحنه، مجبور به ترک محل شدند. دختر جوان به‌دلیل شدت جراحات وارده به بیمارستان منتقل شد. 
- پرستاران روز سوم مرداد نیز در تهران و یاسوج علیه سیاستهای غارتگرانه رژیم به اعتراضات خود ادامه دادند. در یاسوج پرستاران استخدام شرکتی، در اعتراض به پرداخت نشدن 5ماه حقوق خود دست به اعتصاب زدند. در تهران نیز پرستاران بیمارستانهای روزبه و بیمارستان امام برای چندمین بار دست به تجمع اعتراضی زدند.


******
روز شنبه 3مرداد، سه زندانی در زندان مرکزی ایلام اعدام شدند. رئیس کل دادگستری رژیم در استان ایلام تهدید کرد: با مخلان نظم و امنیت به‌شدت و با قاطعیت برخورد می‌شود.

******
سازمان عفو بین‌الملل اول مرداد هشدار داد شمار اعدامها توسط رژیم ایران افزایشی بی‌سابقه داشته است
.
به گزارش این سازمان در 6ماهه اخیر به‌طور متوسط هر روز سه نفر توسط رژیم ایران اعدام شده‌اند. از اول ژانویه 2015 تا اول ژوئیه 694تن اعدام شده‌اند، در حالی که در سال گذشته طی سال قبل شمار اعدامها 743 مورد گزارش شده بود.
عفو بین‌الملل در گزارش خود خاطرنشان کرده که از تعداد 694 اعدام رژیم ایران تنها 289 مورد را در رسانه‌های رسمی خود اعلام کرده است، و 454 مورد دیگر را از سایر منابع معتبر دریافت کرده است.
سعید بومدوحه، معاون امور خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، گفته است: اگر مقامهای رژیم ایران به این روند وحشتناک اعدامها ادامه دهند احتمالاً تا آخر سال شاهد بیشتر از ۱۰۰۰ مورد کشته شدن شهروندان به دست حکومتشان خواهیم بود.


******
تاخیر یکساعته ماموران آتش نشانی منطقه اسلامشهر در بعدازظهر سوم مرداد در تهران، باعث از بین رفتن کارگاه چوب بری واقع در بزرگراه آزادگان در منطقه دولت خان در جنوب تهران و وارد آمدن خسارتهای قابل توجهی به دامداریهای حاشیه این محل و علوفه های دامها شد. همچنین تعدادی از اهالی محل که برای خاموش کردن آتش تلاش می کردند، دچار سوختگی شده و به بیمارستان منتقل شدند.

******

بنا به گزارش دریافتی منابع خبری مقاومت از مشهد، به‌دلیل عبور وانت نیسان از روی دو کودک که زیر کارتنی خوابیده بودند، یکی از کودکان جان خود را از دست داد و دیگری به‌شدت مصدوم شد. کودک کارتن خوابی که جان باخت تنها هفت سال سن داشت. کودک دیگر نیز به‌شدت مصدوم شده و تحت درمان قرار گرفته است.******
بامداد جمعه دوم مرداد ماموران بسیجی و لباس‌شخصی با یورش به مراسمی که برای یادبود احمد شاملو شاعر نامدار میهنمان، در امامزاده طاهر بر سر مزار او برگزار شده بود مانع از اجرای مراسم شدند. این حمله با حمایت ماموران نیروی انتظامی انجام گرفت و دو تن از شاعران در صحنه دستگیر شدند. 

******
 کميسيون امنيت ملی مجلس رژیم طرحی در دست بررسی دارد که در صورت تصويب نهايی به عوامل غیرایرانی خود در کشورهای مختلف، که آنها را «رزمندگان و ايثاگران غيرايرانی» می نامد، با بررسی درخواست آنها توسط سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات، تابعيت ايرانی خواهد داد. رزمندگان و مجاهدين غیرایرانی، خانواده شهدای غیر ایرانی، جانبازان غیر ایرانی، همکاران ویژه با نهادهای انقلابی و نخبگان غیرایرانی که شامل افرادی است که در زمینه های اطلاعاتی یا تدارکاتی همکاریهای لازم را با نهادهای رژیم داشته اند تبعه ایران می شوند. اين طرح فروردين ماه امسال در دستور کميسيون امنيت ملی رژیم قرار گرفته و مرکز پژوهش‌های مجلس آخوندها نيز درباره آن نظر کارشناسی داده است.

******
 جان کری، وزیر خارجه، و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا تأکید کردند توافق وین بر پایه «راستی‌آزمایی» و نه اعتماد، بنا شده است و اگر رژیم ایران به تعهدات خود عمل نکند، تحریمها بار دیگر باز می‌گردند و هیچ کشوری هم نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. آنها در مقاله مشترکی در واشینگتن‌پست، نوشتند: زمان در توافق وین نامحدود است و بازرسان آژانس می‌توانند بر پایه «پروتکل الحاقی» درخواست بازدید از هر نقطه‌ای را طی ۲۴ ساعت ارائه کنند. توافق وین با ایجاد مکانیزمی جدید از به تأخیر انداخته شدن نامحدود بازرسیها جلوگیری می‌کند. وزیران خارجه و انرژی آمریکا تأکید کردند. از نظر آمریکا رژیم ایران هم‌چنان تهدیدی برای ثبات در خاورمیانه است و تحریمهای مربوط به مسائل حقوق‌بشر، تروریسم یا موشکی بر جای خود باقی هستند.
در شروع روند بررسی توافق اتمی توسط کنگره آمریکا، روز پنجشنبه جلسه استماعی در کمیته روابط خارجی سنا با حضور وزرای خارجه، انرژی و خزانه‌داری این کشور برگزار شد.
جان کری و سایر وزرای آمریکایی در این جلسه از توافق اتمی دفاع کردند. وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی افتتاحیه خود که در سایت کمیته روابط خارجی سنا درج شده بار دیگر تصریح کرد که این توافق همه مسیرهای رژیم ایران را برای تولید بمب اتمی مسدود خواهد کرد. وی تأکید کرد: اشتباه نکنید، ما هرگز دستیابی (رژیم) ایران را به سلاح هسته‌یی نخواهیم پذیرفت... این طرح فقط برای پاسخگویی به مسأله اتمی بوده و نه برای اصلاح رژیم ایران یا پایان دادن به حمایت آن از تروریسم و کمکش به خشونتهای فرقه‌یی در خاورمیانه. ما نسبت به این مسائل نگرانی عمیقی داریم و هم‌چنان گام‌های واقعی (در رابطه با آن) برخواهیم داشت... این توافق تضمین می‌کند که برنامه اتمی (رژیم) ایران تحت موشکافی شدیدی باقی خواهد ماند.
وی همچنین گفت: که تحریمهای آمریکا در ارتباط با نقض حقوق‌بشر، تروریسم و موشکهای بالستیک رژیم بر سر جای خود باقی خواهند ماند.
سناتورهای حاضر در این جلسه استماع در اظهارات و سؤال و جواب‌های خود با وزرای دولت اوباما، بر نواقص توافق اتمی انگشت گذاشتند و بر لزوم اتخاذ سیاستی قاطع در قبال آن تأکید کردند.