صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۰۱، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

 دو وزیر دیگر کابینه دولت محافظه کار کانادا در دور بعدی انتخابات فدرال این کشور که 4 ماه دیگر برگزار خواهد شد، شرکت
نخواهند کرد. آقای جیمز مور وزیر صنایع کانادا روز 19 ژوئن اعلام کرد بدلیل مسائل خانوادگی و شدت گرفتن بیماری فرزندش اسپنسر در دور بعدی انتخابات فدرال شرکت نخواهد کرد. در روز 29 ماه مه نیز آقای پیتر مک کی وزیر دادگستری کانادا، و همسر نازنین افشین جم، فعال حقوق بشر، اعلام کرد که از فعالیتهای دولتی کناره خواهد گرفت. بیش از 50 نماینده پارلمان کانادا از احزاب مختلف در دور بعدی .انتخابات شرکت نخواهند کرد

******
تینا کی دونو هماهنگ کننده ضدتروریستی وزارت‌خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز جمعه 19 ژوئن گفت: ... داعش و القاعده تنها تهدیدهای جدی‌اى نیستند که آمریکا و متحدانش با آنها مواجه می‌باشند. رژیم ایران به حمایت و پشتیبانی از گروه‌های تروریستی در جهان ادامه می‌دهد. این حمایت و پشتیبانی اساسا از طریق نیروی قدس سپاه پاسداران انجام می‌شود. این گروهها از جمله شامل حزب‌الله لبنان و چندین گروه شبه‌نظامی شیعه عراقی و گروههایی در فلسطین است.
هماهنگ‌کننده ضدتروریستی وزارت‌خارجه آمریکا تصریح کرد مذاکرات اتمی در هیچ شرایطی باعث نمی‌شود که ما چشمانمان را به روی حمایت رژیم ایران از تروریسم ببندیم. ما در رابطه با تروریسم تحریمهایی را علیه رژیم ایران اعمال کردیم. این تحریمها هیچ تغییری نمی‌کنند.

******
ماموران حکومتی روز جمعه مانع از ورود زنان حتی زنان خبرنگار به استادیوم آزادی برای تماشای مسابقه والیبال تیمهای
ایران و آمریکا شدند. رژیم یگان اسب سوار و یگانهای ویژه نیروی انتظامی را با لباس و تجهیزات جدید در نزدیکی محل برگزاری مسابقه مستقر کرده بود. این درحالیست که دولت شیخ حسن روحانی اعلام کرده بود ورود زنان به استادیومهای ورزشی را آزاد خواهد کرد. از دو هفته پیش زنان تهرانی اعلام کرده بودند که برای تماشای مسابقه در این استادیوم حضور خواهند یافت. به‌دنبال این اعلام، چماقداران خامنه‌ای به نام انصار اعلام کردند که اجازه ورود زنان به استادیوم را نخواهند داد. از سوی دیگر فدراسیون جهانی والیبال با تک‌جنسیتی شدن محیطهای ورزشی به‌شدت مخالف است و اعلام کرده‌ است که در صورت تک‌جنسیتی شدن سالنهای والیبال در ایران و ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه، رژیم از میزبانی در سطح یک لیگ جهانی والیبال محروم خواهد شد. اما فدراسیون والیبال رژیم روز پنجشنبه‌رسما اعلام کرد از فروش بلیط به زنان خودداری می‌شود. به توصیه مقامات امنیتی و اداره کل حراست وزارت ورزش رژیم، گنجایش سالن ۱۲ هزار نفری آزادی را به شش هزار و ۲۵۰ نفر کاهش داده‌اند. گزارشها حاکیست، فدراسیون والیبال رژیم از حضور فیلم‌بردار زن خبرگزاری فرانسه در سالن مسابقه برای تهیه گزارش مخالفت کرد و حتی از حضور معاون فدراسیون والیبال بانوان در سالن نیز جلوگیری بعمل آورد. 
در همین روز جوانان معترض در اطراف محل برگزاری مسابقه، بعد از پایان مراسم به جشن و پایکوبی پرداختند. ماموران که علاوه بر تجهیزات معمول، یکانهای اسب سوار نیز آورده بودند، خواستند که مانع شادی جوانان شوند و با ضرب و شتم از آنها خواستند متفرق شوند، جوانان اما دست به مقاومت‌ زده و با پرتاب هرچه در دسترشان بود به مقابله و درگیری با ماموران نیروی انتظامی پرداختند. جوانان اعتراض خود را به میدان آزادی کشاندند، رژیم در وحشت از گسترش اعتراض پیشاپیش در میدان آزادی نیرو مستقر کرده بود. به‌رغم این جوانان در گوشه و کنار میدان در دسته‌جات مختلف به رقص و پایکوبی و جنگ و گریز پرداختند. 
 کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت به ریاست پهلوان مسلم اسکندر فیلابی، روز شنبه 30 خرداد اعلام کرد: جنجال حضور زنان در مسابقات ورزشی ایران، مدتهاست گریبانگیر رژیم است. فدراسیون بین‌المللی والیبال ماه گذشته اعلام کرده بود که ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه و محروم کردن آنها برای تماشای مسابقات، برخلاف منشور بازیهای المپیک است و در صورت ادامه، تیم رژیم را از شرکت در بازیهای جهانی محروم خواهد کرد. این اطلاعیه می افزاید: دولت روحانی اعلام کرد که مشکل حضور بانوان در ورزشگاهها را به‌زودی حل خواهد کرد. اما این وعده توخالی نیز چند روزی بیش دوام نیاورد و رژیم زن‌ستیز با حمله و هجوم و ضرب و شتم زنان در روز جمعه، هم‌چنان بر سیاستهای ارتجاعی و قرون‌وسطایی خود پای فشرد. کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت ایران، خواستار اخراج آخوندها از فدراسیونهای جهانی وکمیته بین‌المللی المپیک شد.

******
در آستانه ماه رمضان، روز سه‌شنبه 26خرداد، در یک اعدام جمعی 25زندانی در زندان گوهردشت کرج حلق‌آویز شدند. اسامی
و مشخصات اعدام شدگان اعلام نشده است. 

******
بنا بر اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران 30 خرداد، رژیم در ماه رمضان آب زندان قرچك ورامين را قطع كرده و شرايط حاد و
غيرانسانی برای زنان زندانی در فصل گرما به وجود آورده است. زنان در اين زندان در سوله‌هايی زندانی می‌باشند كه فاقد تهويه و وسايل خنك‌كننده می باشند. در اين سوله‌ها كه چندين برابر ظرفيت زنان زندانی نگهداری می‌شوند حتی نفس كشيدن در اين محيط سخت می‌باشد. از طرفی ديگر درجه حرارت بالای اين فصل شرايط را غيرقابل تحمل و طاقت‌فرسا كرده است. بنابر این اطلاعیه از روز پنجشنبه 28خرداد مسئولین این زندان، از بلندگوهای بند، زنان زندانی را تهديد به شلاق زدن در صورت خوردن و نوشيدن در زمان روزه می كنند. 

******
بر اساس اخبار منتشر شده، یک زندانی سیاسی کرد به نام انور لاجورد روز پنجشنبه 28 خرداد، جان باخته است. وضعیت
جسمی وی بر اثر جلوگیری از رسیدگیهای پزشکی در زندان سلماس به وخامت گراییده بود و در حالیکه در حالت بیهوشی بود به جای انتقال به بیمارستان، مورد ضرب و شتم ماموران زندان واقع شد. گفته می شود پس از ضرب و شتم او، از پیشانی انور لاجورد خون می آمده است. این زندانی سیاسی کرد روز سه شنبه 26 خرداد به بیمارستان سلماس و سپس به بیمارستان خوی و تبریز منتقل شد و در نهایت در روز پنجشنبه 28 خرداد به دلیل سکته قلبی جان سپرد. 

******
سایت مجاهدین خلق روز شنبه 30 خرداد خبر داد که به قرار اطلاع رژیم 20نفر از بازداشت‌شدگان اعتراض به خشک شدن
قناتهای سبزکوه در چغاخور را دادگاهی کرده و برای 8تن دیگر احضاریه فرستاده است. این سایت یادآور شد که مردم معترض منطقه به سرقت آب توسط قرارگاه وابسته به سپاه به این قرارگاه حمله کرده و وسائل آن را شکسته بودند. رژیم در واکنش بیش از صدنفر را دستگیر کرده بود اما در مواجهه با گسترش اعتراض به سایر نواحی ناگزیر از آزادی دستگیر ‌شدگان شد، و برای ایجاد ارعاب با دادگاههای نمایشی می‌خواهد از مردم انتقام بگیرد. 


اخبار اعتراضی؛

- صبح شنبه 30خرداد تعدادی از رانندگان تاکسی در خیابان یافت آباد تهران در اعتراض به پایین بودن نرخ کرایه تاکسی در سازمان تاکسی‌رانی، دست از کار کشیده و علیرغم تهدید نیروهای رژیم در اداره راهنمایی رانندگی که، راننده‌ها را تهدید به جریمه کرده بود، سر کار نرفته و خواهان رسیدگی به این موضوع شدند.

- جمعی از رنگ‌فروشان بازار تهران در اعتراض به اجبار سازمان امور مالیاتی برای نصب صندوقهای فروش تا پایان خرداد ماه؛ و در اعتراض به اخاذی سیستماتیک سازمان مالیاتی؛ مغازه‌های خود را از روز چهارشنبه 27خرداد بسته و دست از کار کشیدند.
این اعتصاب روز شنبه 30خرداد نیز ادامه داشت. 

 - روز شنبه 30خرداد جمعی از کارمندان مؤسسه مالی اعتباری میزان در تهران با حضور در مقابل ساختمان بانک مرکزی، دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارمندان با اتوبوسهایی در مقابل بانک مرکزی حاضر شدند و با پلاکاردها و شعارهایی علیه دولت و سیاستهای چپاولگرانه بانک مرکزی، اعتراض کردند. 
  
- صبح 30خرداد جمعی از کشاورزان شهرهای اهواز، حمیدیه، هویزه، ماهشهر، هندیجان، شادگان، بهبهان و رامهرمز در اعتراض به رفع ممنوعیت کشت تابستانه در برابر استانداری خوزستان تجمع کرده و خواستار سهمیه آبشان شدند. 
کشاورزان که در حوزه رودخانه‌های کارون، کرخه، زهره و جراحی دارای حقابه بودند می‌گفتند: آب ما را ربوده و در جاهای دیگر مصرف می‌کنند، و حق خودمان را سلب کرده‌اند. در استان اصفهان که کمبود آب هست مجوز تابستانه داده‌اند اما مجوز کشت تابستانه ما را که قول داده بودند می‌دهند، می‌گویند لغو شده است. 

******
دولت حسن روحانی یک گام عملی دیگر در راستای سرکوب زنان ایران برداشته است. خبرگزاری نیروی تروریستی قدس به نام
تسنیم روز 30خرداد با عنوان "بخشنامه مهم وزارت کشور درباره حجاب کارمندان دولتی و بخش خصوصی" از اقدام دولت روحانی تقدیر کرد. بر اساس این بخشنامه که توسط استانداریهای رژیم و با عنوان «دستورالعمل 10 گانه ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندان کشور» منتشر شده، محدودیتهای شدیدی برای کارکنان زن اعمال شده است. 
این محدودیتها از این جمله اند: 
پوشش کارکنان زن شامل: چادر یا مانتوی غیرچسبان با آستین بلند تا زیر زانو و بدون علائم، شلوار پارچه‌ای، مقنعه بلند به‌طوری که تمام سر، موها و نواحی گردن پوشیده شود، با رنگهای متعارف، عدم استفاده از زینت و زیورآلات غیرمتعارف و عدم استفاده از هر گونه لوازم آرایشی.
در مورد کارکنان مرد نیز محدودیتهای بیشتر در نظر گرفته شده است از جمله: «پوشش کارکنان مرد شامل: رعایت آراستگی و متانت ظاهری، اجتناب از پوشیدن تی شرت، پیراهن تنگ یا آستین کوتاه، شلوار تنگ یا جین و لباسهای دارای نشانه‌های غربی، عدم استفاده از زیورآلات، کمربندهای پهن با سگک غیرمتعارف و پیرایش نامناسب موی سر و صورت. ابعاد محدودیتهای تعیین شده توسط دولت رو حانی که دم از اعتدال می‌زند در دوره پاسدار احمدی‌نژاد هم سابقه نداشته است.


******
در کنفرانس مطبوعاتی هیأت نمایندگی شبه‌نظامیان حوثی که هفته گذشته در ژنو برگزار شد یک زن خبرنگار یمنی با پرتاب لنگه
کفش به این هیأت، آنها را متهم کرد که کودکان و زنان یمن را کشتار می‌کنند. این زن به هیأت حوثی گفت: کاری که شما انجام می‌دهید کنفرانس مطبوعاتی نیست و ربطی به مطبوعات ندارد. شما حق ندارید از مطبوعات سوء‌استفاده کنید. کار شما هلاکت و نابودی مردم یمن است.  
خالد بحاح نخست وزیر دولت قانونی یمن نیز روز پنجشنبه 28خرداد اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی در روند مذاکرات ژنو کارشکنی می‌کنند. 
این مذاکرات که توسط سازمان ملل‌متحد برگزار شده است، قرار است در چارچوب قطعنامه 2216 شورای امنیت باشد. مطابق این قطعنامه شبه‌نظامیان حوثی باید شهرهای اشغال شده را تخلیه کنند، سلاحهایش را تحویل بدهند و به کودتا پایان دهند. آنها باید دولت قانونی یمن به‌ریاست عبدربه منصور هادی را بپذیرند.

******
چهارشنبه شب، 18 ژوئن =27 خرداد، یک جوان سفیدپوست آمریکایی با ورود به یکی از قدیمی ترین کلیساهای سیاه پوستان در
شهر چارلستون، پس از قرائت دعا، بسوی آنها تیراندازی کرده و 9 تن را به قتل رساند. دیلن روف 21 ساله می باشد. تنش نژادی مدتهاست در آمریکا در حال افزایش است. و اغلب سیاهپوستان مورد اذیت و آزار قرار می گیرند. برخورد خشونت آمیز پلیس آمریکا با سیاهپوستان تاکنون چندین قربانی بر جای گذاشته است.