صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۲۴، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز گذشته 23 خرداد94 = 13 ژوئن 2015، شهرک ویلپنت در حومه پاریس شاهد  بزرگترین گردهمایی ایرانیان خارج کشور که بیش از 100 هزار نفر برآورد می شوند، بود. این گردهمایی سالانه از سوی شورای ملی مقاومت ایران برگزار می شود. امسال این گردهمایی بدلیل وضعیت لرزان رژیم ایران در صحنه داخلی، منطقه ای و بین المللی و بن بست اتمی، از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. سخنرانان از 5 قاره جهان در این گردهمایی شرکت و سخنانی ایراد نمودند. از قانونگذاران آمریکایی و اروپایی گرفته تا فعالین حقوق زنان، روسای پیشین دول مختلف تا اعضای اپوزیسیون سوریه، همه بر یک نکته انگشت گذاشتند که خلع ید از رژیم ایران در منطقه با همبستگی با مقاومت ایران برای آزادی، امکان پذیر است. این گردهمایی از چهار کانال ماهواره ای بسوی ایران پخش گردید و علاوه بر تلویزیون سیمای آزادی و سایت انگلیسی شورای ملی مقاومت، سایت واشینگتن تایمز نیز روز گذشته این گردهمایی را در سایت خود بصورت زنده رله کرد.
برخی از چهره های برجسته آمریکایی مانند، خانم ننسی پلوسی رئیس سابق مجلس
نمایندگان و رهبر حزب دمکرات آمریکا، وآقای جان مک کین سناتور و کاندید ریاست جمهوری آمریکا در سال 2008 نیز برای این گردهمایی پیام همبستگی ارسال داشته بودند. عنوان این گردهمایی "می توان و باید" بود که خالق آن مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، می باشد. خانم رجوی در سخنرانی خود گفت که در یک هیاهوی بی‌وقفه بر سر برنامه شوم اتمی و سه جنگ ضدانسانی در منطقه، کسانی به نام ایران سخن می‌گویند که دشمن ایران و ایرانی‌اند. خانم رجوی افزود: مردم ایران، نه سلاح اتمی می‌خواهند، نه دخالت در عراق و سوریه و یمن و نه استبداد و شکنجه و زنجیر. مردم ایران دهها میلیون معلم، دانشجو، پرستار و کارگر به جان آمده‌یی هستند که آزادی و دموکراسی می‌خواهند و کار و معیشت. وی از جمله به غربیها گفت: آقایان!
اگر ولایت‌فقیه مسلح به بمب اتمی نمی‌خواهید، مماشات با آن را متوقف کنید. بر سر حقوق‌بشر مردم ایران معامله نکنید و مقاومت مردم ایران برای آزادی را به‌رسمیت بشناسید. آقایان!
شما سخت در اشتباهید که گمان می‌کنید راه‌حلی وجود ندارد. برنامه اتمی آخوندها راه‌حل دارد و آن تغییر رژیم به دست مردم و مقاومت ایران است. خانم رجوی از آمریکا و سازمان ملل خواهان پایان زندان سازی و محاصره ساکنان کمپ لیبرتی در عراق و همچنین خواستار بازگردانیده شدن سلاحهای شخصی ساکنان برای دفاع از خود شد. خانم رجوی تاکید کرد که قانون اساسی ما، آزادی، دمکراسی و برابری است. با همین آرمان و ایمان، ما در پی بنای یک جامعه آزاد و دمکراتیک هستیم. 
خانم رجوی در پایان سخنرانی خود در یک طرف سالن به شهدای کمپ لیبرتی ادای
احترام کرد و در طرف دیگر سالن در برابر عکسهای ستارخان و باقرخان و مصدق و بنیانگذاران سازمان مجاهدین خلق برای یک صد سال مبارزه برای دمکراسی ادای احترام نمود و 50 سالگی سازمان مجاهدین خلق و مبارزات اعضای آنرا گرامی داشت. در گردهمایی 13 ژوئن در پاریس خانم کیم کمبل نخست وزیر سابق کانادا نیز حضور داشت و سخنانی ایراد کرد. همچنین کاک بابا شیخ حسینی دبیرکل سازمان خه بات کردستان ایران که در سخنرانی خود گفت: درود به مردم به پا خواسته کردستان ایران که 35 سال، در برابر رژیم ددمنش آخوندی به مبارزه ادامه دادند، و درود بر پیشمرگان سازمان خه بات کردستان که در حال حاضر در دو سنگر علیه رژیم آخوندی و سنگر مبارزه با نیروهای داعش در حال مبارزه اند. آقای حسینی ضمن تقدیر از شرکت کنندگان در گردهمایی و مقاومت ایران، از کشورهای آمریکا و اروپایی خواست به مماشات با رژیم پایان دهند. وی افزود: شکی نیست رژیم آخوندی دست از بمب اتمی نخواهد کشید و تنها گزینه برچیدن حکومت آخوندها توسط مردم ستمدیده ایران خواهد بود.
در بخش هنری این گردهمایی خانم گیسو شاکری خواننده و فعال حقوق زنان نیز
هنرنمایی کرد و تمامی اعضای ارکستر رادیو تلویزیون آلبانی قطعات زیبایی را با همکاری استاد محمد شمس اجرا کردند. حضور آنها و دیگر شخصیتهای آلبانیایی در این گردهمایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که آلبانی انتقال برخی از ساکنان لیبرتی به این کشور را تقبل کرده است. خانم بوبوتازارووا از تاجیکستان که تنها کاندیدای زن پیشین ریاست جمهوری این کشور می باشد در این گردهمایی به ایرانیان قول داد تا به حمایت خود از آنها ادامه دهد. پس از بخش خبر درباره گردهمایی مقاومت ایران در پاریس در خدمت خانم وحیده خرمرودی خواهم بود.

******
روز شنبه 23خرداد، شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر رژیم به‌ریاست قاضی پورعرب، احکام قضایی ۷ تن از هواداران زندانی سیاسی محمدعلی طاهری تأیید کرد.
تعدادی از این افراد، به‌دلیل شرکت در دوره‌های آموزشی و یا عضویت در کمیته‌های تخصصی در زمان آزادی محمدعلی طاهری با اتهاماتی نظیر توهین به مقدسات، دخالت در امور پزشکی و کسب مال نامشروع محاکمه شدند، تعدادی نیز به‌دلیل شرکت در تجمعات با هدف حمایت از دکتر محمدعلی طاهری با اتهام اخلال در نظم عمومی محاکمه گردیدند. محمدعلی طاهری، در حالی پنجمین سال از محکومیت خود را سپری می‌کند که پرونده‌ی وی به اتهام افساد فی‌الارض در حال بررسی است. دکتر طاهری، بنیان‌گذار طب مکمل ایرانی، فرادرمانی و سایمنتولوژی و نظریه پیوند شعوری است که بنام موسسه فرهنگی هنری عرفان حلقه در دهه ۱۳۸۰به ثبت رسیده است.

******
رژيم 21 زندانی را در شهرهای كرج، شيراز، قزوين، فسا و اردبيل اعدام كرد.
روز چهارشنبه در كرج 11 زندانی در زندان گوهردشت و حداقل 5 تن در زندان قزلحصار اعدام شدند. در همين روز
دادگستری رژيم در قزوين نيز از اعدام يك زندانی خبر داد. هم‌چنين روز سه شنبه يك زندانی در شيراز در ملاء عام اعدام شد. روز پنجشنبه نیز در فسا، يك جوان 20ساله در ملأعام اعدام گردید.  رژيم روز چهارشنبه نیز هفت زندانی را برای اجرای حكم اعدام به سلولهای انفرادی زندان اروميه منتقل كرد. این اعدامها در حالی انجام شد که یک هیات اروپایی از ایران دیدن می کرد.

******
روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه 22خرداد در گزارشی از کابل نوشت: رژیم ایران به‌طور بی‌سر و صدایی اقدام به تقویت روابط خود با گروه طالبان کرده و در حال حاضر مشغول عضوگیری و آموزش نیروهای نظامی آن می‌باشد. این روزنامه افزود که  فرماندهان طالبان در افغانستان مرکزی، هر زمانی که نیاز به تسلیحات و مهمات داشته باشند به رژیم ایران که ماهی 580 دلار حقوق ماهانه به آنها می‌دهد مراجعه می‌کنند.
عبدالله یکی از فرماندهان طالبان در مصاحبه با وال استریت ژورنال می‌گوید "ما هر چیزی که نیاز داشته باشیم رژیم ایران به ما می‌دهد".
مقامهای کشورهای غربی و همچنین مقامهای دولت افغانستان به این روزنامه گفتند، تهران پشتیبانی لجستیکی شامل تسلیحات و مهمات و تأمین مالی طالبان را بشکل بی‌سر و صدایی افزایش داده است و در حال حاضر مشغول آموزش نیروهای نظامی طالبان است.


-
روز شنبه 23خرداد، کارگران اخراجی مجتمع فولاد نورد در کرمانشاه دست به تجمع اعتراضی زدند. همزمان کارگران اخراجی شرکت بسته‌بندی مواد غذایی رویان غرب نیز در مقابل این شرکت تجمع اعتراضی داشتند. در صحنه کرمانشاه نیز کارکنان شبکه بهداشت برای 5ماه حقوق پرداخت نشده خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

- صبح شنبه 23خرداد جمعی از مردم شهرک اندیشه کرج در اعتراض به قطع 5روزه آب دست به تجمع اعتراضی زدند. یکی از معترضان گفت: تنها دست آورد آمدن روحانی به این جا همین بوده است.

 - کارگران مربوط به فاز 20و 21 عسلویه در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه حقوقشان دست به تجمع اعتراضی زدند. همچنین پرستاران اعتصابی این منطقه که رژیم حکم اخراج آنان را داده بود، و در بیمارستانها مانده بودند به مقاومت و اعتراضشان ادامه دادند، این اعتراضات در روز 21خرداد جریان داشت. 

- جمعه 22خرداد سپاه پاسداران که به‌منظور ایجاد ارعاب دست به مانور در مناطق مرزی کردستان زده بود، جنگلهای این منطقه را به آتش کشید. پاسداران جنگلهای بلوط منطقه سیرانبند و روستای گخلان در منطقه بانه و سردشت و جنگلهای نوار مرزی مناطق جنوبی‌تر در اطراف پنجوین را نیز به آتش کشیدند.

- با اخراج کارکنان بیمارستانهای گناوه، کنگان و جم، آنها در روزهای 19  و 20 خرداد دست به اعتراض زدند. اخراج شدگان برای اعلام اعتراض، بیمارستان را ترک نکرده و علیرغم تلاش نگهبانان برای بیرون کردن آنها، تا آخر وقت در بیمارستانها ماندند.

- روز پنجشنبه 21خرداد تعدادی از کارگران اخراجی اداره بهزیستی بخش کوزران در استان کرمانشاه در اعتراض به اخراجشان در محل کار تجمع اعتراضی کرده و خواهان بازگشت به کار شدند. ایادی رژیم دلیل اخراج این کارگران را نداشتن پول و خالی بودن صندوق اداره بهزیستی این بخش اعلام کرده‌اند.

- همچنین روز چهارشنبه 20خرداد 94 اعتراض مالکان لنجهای باری و مسافربری در گناوه آغاز شد. اعتراض کنندگان بیش از 100 لنج باری و مسافری در جای خود متوقف کردند و مالکان لنج ها برگه سهمیه گازوییل خود را آتش زده و اعلام کردند از گازوییل 1500 تومانی استفاده نخواهند کرد.

- روز پنجشنبه 21خرداد تعدادی از کارگران اخراجی پروژه سیتی سنتر در شهرک آناهیتای کرمانشاه که زیرمجموعه شهرداری کرمانشاه و وابسته به شرکت پیمانکاری شرکت آریا فن (مجری پروژه سیتی سنتر) می باشند، در محل کار اقدام به تجمع اعتراضی کرده و خواهان بازگشت به کار شدند. شرکت، علت اخراج کارگران را نداشتن بودجه عمرانی برای ادامه کار در این پروژه اعلام کرده است.

- صبح پنجشنبه 21خرداد، کارکنان بخش تأسیسات و تعمیرات شرکتهای پیمانی و طرف قرارداد مترو تهران، با نزدیک شدن به آخر ماه و تسویه نشدن مطالباتشان، دست به اعتصاب زدند.

- روز چهارشنبه 20خرداد نیز بیش از 100مهندس از شرکت ای پی‌ام ای در منطقه ویژه پارس جنوبی در عسلویه برای اعتراض به اوضاع نابسامان شغلی خود تجمع کردند. تجمع مهندسان این شرکت از قبل برنامه‌ریزی و اعلام شده بود.

- صبح پنجشنبه 21خرداد، جمعی از مغازه‌داران بازارچه سنتی میدان تجریش تهران، به‌دلیل افزایش مالیات و رکود شدید بازار در اثر سیاستهای غارتگرانه دولت، مغازه‌های خود را بستند. طبق گفته یکی از این بازاریان، میزان فروش آنها در خرداد ماه، حتی هزینه اولیه مغازه اعم از مالیات و قبوض و تهیه احناس و... را هم تأمین نمی‌کند ضمن این‌که با افزایش میزان قیمت قبوض مالیاتی، توان تأمین مخارج مغازه‌ها را در تابستان نخواهند داشت.

- 900 کارگر ریخته‌گری سهند در زنجان که اسفند ماه حقوقشان را دریافت نکرده‌اند و به بهانه تعطیلی کارخانه ریخته‌گری وضعیت قراردادشان نیز بلاتکلیف مانده است، در روز 21 خرداد نیز به تجمعات اعتراضی خود در برابر استانداری زنجان ادامه دادند. این کارخانه متعلق به یک سرمایه‌گذار چینی است که از اسفند 93 کارش را متوقف کرده و کارگران بلاتکلیف رها شده‌اند.


******
روز جمعه 22 خرداد ماه، یک فروم سیاسی در پاریس با حضور شماری از شخصتیهای برجسته و کارشناسان اتمی با عنوان «مذاکرات اتمی با رژیم ایران، سیاست در قبال ایران و راههای مقابله با افراطی‌گری اسلامی» برگزار شد.
در این فروم سیاسی از جمله لینکلن بلومفیلد، سفیر و دستیار سابق وزیر خارجه آمریکا، اولی هاینونن معاون پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جیمز وولسی رئیس پیشین اطلاعات مرکزی آمریکا، خانم لیندا چاوز، مدیر پیشین روابط عمومی کاخ سفید، برونو ترتره کارشناس ارشد از بنیاد تحقیقات استراتژیک در پاریس و علیرضا جعفرزاده سخنرانی کردند.
سخنرانان نسبت به فریبکاریهای رژیم ایران در جریان مذکرات اتمی هشدار دادند. آنها هر گونه امتیاز دادن به آخوندها در این مذاکرات را خطرناک توصیف کردند. سخنرانان بر ضرورت روشن شدن ابعاد نظامی برنامه اتمی رژیم ایران و وجود بازرسیهای سرزده و گسترده تأکید کردند. سخنرانان فروم سیاسی پاریس تصریح کردند این ساده‌لوحی و خام خیالی است که رژیم ایران به‌سادگی دست از برنامه اتمی خود بر می‌دارد و به دخالتهای و بی‌ثبات سازی در منطقه پایان می‌دهد.


******
روز شنبه 23 خرداد پاسدار قالیباف در جلسه سراسری ائمه جماعت مساجد تهران به گوشه‌یی از فقر در ایران اذعان کرد و گفت: 200هزار خانواده در شهر داریم که به نان شب خود محتاجند.