صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۰۷، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

بر اساس گزارش خبرگزاری رویتر از وین، در حالی‌که ضرب‌الاجل 30ژوئن نزدیک می‌شود یک دیپلومات بلندپایه غربی روز جمعه به خبرنگاران گفت: دسترسی بازرسان بین‌المللی، شفافیت و موضوع احتمال ابعاد نظامی در برنامه اتمی رژیم ایران و تحریمها، موضوعات فوق‌العاده غامضی هستند که کماکان حل ناشده باقی مانده‌اند. این دیپلومات بلندپایه غربی گفت: ما در بعضی نقاط می‌توانیم به توافقی برسیم ولی در موضوعات اصلی کماکان اختلافات بزرگی وجود دارد. خبرگزاری رویتر در گزارش خود اضافه کرد مقامهای غربی و رژیم ایران می‌گویند احتمال موفقیت در وین بیشتر از شکست است ولی کماکان هیچ تضمینی برای رسیدن به توافق وجود ندارد.
فورن پالیسی با اشاره به چهار بار تحریم رژیم ایران بر اساس فصل 7 منشور ملل‌متحد گزارش داد، آمریکا بر اساس این فصل می‌تواند حق وتوی روسیه و چین را برای بازگشت فوری تحریمها دور بزند. به ‌نوشته فورن پالیسی، آمریکا قادر خواهد بود کمیسیونی متشکل از اعضای شورای امنیت تشکیل دهد و هر یک از اعضای این کمیسیون خواهند توانست، درخواست بررسی موارد تخلف رژیم ایران از مفاد توافق اتمی را مطرح نمایند. هر یک از اعضا می‌توانند یا از رژیم ایران توضیح بخواهند یا به سرعت تحریم را به جریان بیندازند. برای انجام این کار نیاز به رأی همه اعضا نیست.
از سوی دیگر کاظم صدیقی در نمایش جمعه تهران 5تیر «مسأله هسته‌یی را مهمترین مسأله» رژیم دانست و گفت: «در یک پیچ خطرناک و حساس تاریخی هستیم». وی افزود: ما ذلت پذیر نمی‌توانیم باشیم، ما آنچه را که کشورهای دیگر می‌پذیرند، نمی‌تونیم آنها را به رخ بکشیم که فلان کشور پذیرفته، فلان کشور پذیرفته... . ما جایگاه خودمان را داریم صلابت امام و ولایت را باید این تیم مذاکره کننده، حفظ بکند. این هم به دعا نیاز دارد، هم به توسل نیاز دارد، هم به نظارت نیاز دارد و هم به ارشاد دائم و تذکر دائم.
گفتگوی رادیو ایرآوا با آقای مهرداد هرسینی سخنگوی بنیاد توسعه و دمکراسی در خاورمیانه با عنوان: ضرب الاجل اتمی 30 ژوئن و پرت و پلا گویی های خامنه ای را اینجا بشنوید


******
مقاومت ایران زدوبند دولت استرالیا با رژیم ایران علیه پناهجویان ایرانی را قویا محکوم کرد و از دولت استرالیا خواست به بدرفتاری و اخراج پناهجویان خاتمه دهد و با اعطای حق پناهندگی به آنان، اجازه ندهد این پناهجویان در خارج از حاکمیت رژیم نیز با ظلم و تبعیض و فقر و گرسنگی و خطر مرگ مواجه باشند. در اطلاعیه شورای ملی مقاومت به تاریخ 31 خرداد از جمله آمده است: اعمال فشار و بازگرداندن پناهجویان در حالی صورت می‌گیرد که امواج فزاینده سرکوب و مجازات اعدام هر روز از مردم به‌ویژه جوانان ایرانی قربانی می‌گیرد. تنها در دوران ریاست‌جمهوری روحانی 1800زندانی اعدام شده‌اند. در چنین شرایطی برگرداندن پناهجویان به جهنم آخوندی به هر بهانه‌ای که باشد معنایی جز همدستی با آخوندها در سرکوب مردم ایران ندارد.
 این اطلاعیه افزود که خبرگزاری حکومتی ایرنا 29 خرداد نوشته بود: «ایران و استرالیا در حال دستیابی به توافقی هستند که بر اساس آن مهاجرانی که فاقد شرایط پناهجویی هستند و از طرفی بازگشت داوطلبانه به ایران را نمی‌پذیرند، به ایران باز گردانده شوند». بنابراین خبر «دولت استرالیا در مقابل بازگشت مهاجرانی که فاقد شرایط پناهجویی هستند، بورسیه‌های مختلفی به دانشجویان ایرانی اعطا می‌کند». اطلاعیه شورا می افزاید: بورسیه‌هایی که در اساس به پاسداران و مزدوران رژیم تعلق می‌گیرد
وزارت امور خارجه رژیم نیز فرار مردم از ایران را «ناشی از تبلیغات ایران هراسانه غرب که از ایران، "سیاه‌نمایی" و از خارج "بهشت نمایی" می‌کنند» دانست.

******
آتش گرفتن یک فروند لنج و رها شدن طنابی که با آن به اسکله متصل شده بود باعث شد باد شدید لنج آسیب دیده را از غرب اسکله صیادی به‌سمت شرق ببرد و آتش را به سایر لنج ها منتقل کند، پس از این اتفاق سایر لنج ها و قایقها از اسکله خارج شدند تا آتش به بقیه شناورها سرایت نکند. بندر دیر در 200 کیلومتری بندر بوشهر واقع شده است. این بندر با داشتن حدود 500 لنج و قایق سیاری بزرگترین بندر سیاری به‌شمار می‌رود.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت 5 تیر اعلام کرد؛ رژیم به‌منظور تشدید شکنجه و اعمال فشار بر زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج بر شدت انتشار پارازیت بر روی سالن 12 بند 4 این زندان افزوده‌اند. دستگاههای پخش پارازیت در محل هواخوری زندانیان این بند نصب شده است این پارازیتها که سرطان‌زا است، سلامتی زندانیان را به‌شدت به خطر انداخته و آنها از خشکی مخاط، دردهای عضلانی و سردردهای شدید، تاری چشم و تهوع و بی‌حسی مستمر رنج می‌برند. این اقدام طی روزهای اخیر به‌طور خاص بر زندانیانی که روزه‌دار هستند، تأثیرات بسیار مخربی داشته است. عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس رژیم سال گذشته گفته بود: «فکر نمی‌کنم در هیچ جای دنیا به‌ اندازه ایران از پارازیتها استفاده شود». همچنین در مهر سال 93، سعید متصدی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست، نیز آثار مخرب انتشار پارازیت از جمله ‌سرطان‌زا» بودن امواج پارازیت، را مورد تأیید قرار داده بود.

******
رئیس کل دادگستری استان فارس به اعدامهای مخفیانه اعتراف کرد و گفت: هر هفته حکم قصاص و اعدام در فارس اجرا می‌شود
ولی همه آنها را بین مردم نمی‌آوریم، همه حدود را در ملاء عام اجرا نمی‌کنیم. القاصی همچنین گفت: ما نیز به بازتاب بیرونی این صحنه‌ها رضایت نداریم و می‌پذیریم که باید روی مکان اجرای حکم حساسیت خاص داشت.


 

اخبار اعتراضی؛

- روز شنبه 6تیر پرستاران بیمارستان رازی تبریز دومین تجمع اعتراضی خود را برپا کردند. این چهارمین تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستانهای تبریز در روزهای اخیر است که طی آن پرستاران بیمارستانهای سینا و مدنی نیز شرکت کردند. همچنین بخش قلب بیمارستان مدنی یک روز تعطیل شد. پرستاران برای تجمع دیگر در سایر بیمارستهای تبریز فراخوان دادند.

- جمعی از معلمان تهران در مقابل زندان اوین دست به تظاهرات و اعتراض زدند. آنان همراه یکی از دبیران کانون صنفی معلمان که توسط رژیم ممنوع الخروج شده است، دست به این اعتراض زده و خواهان رفع محدودیت از اعضای کانون صنفی معلمان شدند.

- جمعی از اساتید مؤسسه عالی آموزش علامه رفیعی قزوین، روز 4 تیر به‌دلیل عدم دریافت حقوق خود اعتراض کردند.

- دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی روز شنبه 6 تیر در اعتراض به ادغام این دانشگاه با دانشگاه خوارزمی از حضور در جلسه امتحان پایان ترم خودداری کردند. معترضان خواستار تعیین تکلیف دانشجویان این دانشگاه توسط وزارت علوم رژیم شدند.

- صبح شنبه 6تیر جمعی از فارغ‌التحصیلان ایرانی رشته‌های علوم پزشکی در کشورهای شرق اروپا و آسیا در برابر وزارت بهداشت رژیم در اعتراض به وضعیت شغلی شان تجمع کردند.

- روز شنبه 6تیر جمع زیادی از دانشجویان دانشکده منابع طبیعی بهبهان در اعتراض به احکام کمیته انضباطی در مورد 6تن از دانشجویان دست به تظاهرات و اعتصاب زدند.
همچنین شنبه 6تیرماه دانشجویان دانشگاه آزاد شهرستان شوش در اعتراض به وضعیت نامناسب فضای سالن امتحانات دست به اعتراض زدند، مقامات دانشگاه با وارد کردن نیروی حراست قصد ساکت کردن دانشجویان را داشتند که دانشجویان معترض با ماموران حراست دانشگاه درگیر شدند. کارگزاران رژیم در وحشت از گسترش دامنه تظاهرات به بیرون دانشگاه، ماموران انتظامی را وارد کردند.

- روز 4 تیر، جمعی از مالباختگان مؤسسه اعتباری میزان در شهر بجنورد اقدام به آتش زدن ساختمان مؤسسه کردند. نیروی انتظامی در وحشت از گسترش خبر این تجمع اعتراضی، تمامی خیابانهای ا‌طراف آن را بست و اجازه نزدیک شدن به جمعیت را نمی‌داد.

- روز پنجشنبه 4 تیر، جمعی از مردم اهواز در اعتراض به قطع مکرر و طولانی برق اهواز در روزهای اخیر در مقابل استانداری تجمع کرده و به ادامه این وضعیت در گرمای تابستان اعتراض کردند. حضور نیروی جوان زن و مرد در این تجمع اعتراضی چشمگیر بوده است.

- روز یکشنبه 7تیر جمعی از افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی در اسلام‌آباد در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقشان در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند. در همین روز شماری از کارگران مس خاتون آباد شهر بابک نیز تجمع و نسبت به تصویب حکم اخراج کارگران اعتراض کردند. کارگران تهدید کردند اگر اخراج آنها عملی شود تجمع بعدی همراه با خانواده‌هایشان خواهد بود. بنا‌ به خبر دیگری روز یکشنبه 7تیر نیروهای خدماتی بیمارستان امام رضا در شهرستان سقز به پرداخت نشدن سه ماه حقوقشان در مقابل بیمارستان تجمع کردند. گفتنی است این بیمارستان وابسته به سپاه پاسداران می باشد.

- روز شنبه 6تیرماه شماری از کارگران شرکت ذوب آهن آلیاژی ملایر در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده در برابر این شرکت تجمع کردند و مانع از ورود وخروج وسایل نقلیه شدند.

- روز شنبه 6تیر94 جمعی از "یارسان"، پیروان اهل حق شهرستان صحنه در استان کرمانشاه در برابر فرمانداری رژیم در کرمانشاه تجمع کردند. تجمع کنندگان به اخراج پیروان حق از ادارات دولتی اعتراض داشتند.

- روز شنبه 6تیر مأموران حکومتی 90 جوان تبریزی را در هتل شهریار تبریز را به بهانه روزه خواری دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل نمودند. بنا‌ به گفته یکی از والدین این جوانان، دستگیرشدگان، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بودند که برای شرکت در جشن فارغ‌التحصیلی در این هتل گرد آمده بودند. پیش از این نیز مأموران انتظامی جوانان تجمع کننده در این هتل را که برای شنیدن موسیقی گردهم آمده بودند مورد ضرب و شتم قرار داده بود.

- جمعی از کشاورزان شهرستان آق قلعه در استان گلستان در مقابل فرمانداری رژیم در این شهرستان تجمع کردند و به پرداخت نشدن قیمت محصولات کشاورزی خود توسط شرکتهای تعاونی روستایی رژیم اعتراض کردند.

- تجمع اعتراضی جمع زیادی از ساکنان محله شیخ هادی در اعتراض به قطع شدن تلفن به مدت زیاد، در مخابرات منطقه 12 تهران موجب وحشت کارگزاران رژیم از گسترش دامنه اعتراض شد و سراسیمه تلاش کردند با دادن قول مساعد جمعیت خشمگین را متفرق کنند.

- روز شنبه 6تیر ماه کارگران کارخانه سیمان آبیک در استان قزوین برای دومین بار دست به تجمع اعتراضی زدند. این اعتراض به‌دلیل عملی نشدن قول پرداخت حقوقهای پرداخت نشده از سال 93 کارگران با شرکت کارکنان و رانندگان بخش حمل و نقل و سایر کارگران برگزار گردید.

******
روز جمعه26 ژوئن، 4 کشور مورد حملات تروریستی قرار گرفتند که دهها کشته و زخمی برجای گذاشت. این کشورها عبارت بودند از فرانسه، سومالی، تونس و کویت. در فرانسه بدنبال سر بریدن یک کارگر شرکت گاز، فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه آماده‌باش امنیتی را در سطح "حمله" یعنی بالاترین سطح ممکن در این کشور را اعلام کرد. در کویت نیز پس از تهاجم تروریستی به مسجد امام صادق، یک روز عزای ملی اعلام شد. این حمله تروریستی که توسط فردی به نام ابوسلیمان الموحد صورت گرفت را داعش بعهده گرفته است. به گفته وزارت کشور کویت تعدادی افراد مشکوک به دست داشتن در انفجار مسجد امام صادق در پایتخت این کشور دستگیر شده‌اند.

******
هواپیماهای ائتلاف عربی مواضع شبه‌نظامیان حوثی در شهر خضرای عدن را بمباران کردند و طی آن موشک‌اندازهای کاتیوشا را منهدم نمودند. شبه‌نظامیان با این موشک‌اندازها مناطق منصوره و شیخ عثمان عدن را هدف قرار می‌دادند. شاهدان گفتند: صدای انفجارهای متعددی در منطقه شنیده شد. گفته می‌شود انبارهای تسلیحات شبه‌نظامیان حوثی منفجر شده است.


******
پنجاه و چهار تن از زندانیان محکوم به اعدام در واحد 2 زندان قزلحصار - واحد اعدامی‌ها، طی نامه‌ای از مردم ایران و جهان و نهادها و ارگانهای حقوق‌بشری خواستند برای لغو حکم اعدام آنها تلاش کنند. در این نامه آمده است: «این دست‌اندرکاران اصلی و میلیاردر حکومتی هستند که تریلر تریلر روزانه مواد مخدر وارد کشور می‌کنند.
 
 99درصد زندانیان قزل‌حصار از بیچارگان و گرسنگان طبقه سوم جنوب شهر و مناطق فقیر ایران هستند. ما از مردم شریف ایران و جهان و تمامی نهادهای حقوق‌بشری می‌خواهیم به داد ما مظلومین برسند. آنها همچنین اعلام کرده اند: "با توجه به خطر اعدام فوری، ما از اعلام اسامی خود معذوریم".

******
به نقل از سایت مجاهدین خلق، روز شنبه 6تیرماه زندانی سیاسی علی معزی، 62ساله، پدر دو مجاهد اشرفی به دایره بازرسی زندان مرکزی کرج احضار شد و وی را در رابطه با ضرب و شتم قبلی که خودشان مرتکب شده بودند مورد مؤاخذه قرار دادند. علی معزی نیز در پاسخ گفته است که من جایی را سراغ ندارم که بخواهم در این رابطه دادرسی و یا دادخواهی اقدام کنم، اما اگر شما می‌خواهید دست پیش بگیرید تا پس نیفتید، و مجددا برایم اقدام به پرونده‌سازی کرده و مرا به سلولهای انفرادی منتقل کنید، این دیگر به شما ربط دارد و بایستی پاسخگوی اعمالتان باشید.
مسئولین وزارت اطلاعات و دستگاه قضاییه رژیم قصد دارند با پرونده‌سازی مجدد با اتهامات خودزنی و یا بر هم زدن نظم عمومی وی را در زندان نگاهدارند. روز شنبه در اتهام نامه ساختگی برای وی نوشته بودند که در خرداد ماه که ماموران قصد منتقل کردن وی به دادگاه را داشته‌اند، او اقدام به خود زنی و بر هم زدن نظم عمومی کرده است. لازم به ذکر است که محکومیت آقای معزی به پایان رسیده اما با پرونده سازی جدید، او را به یکسال حبس مجدد محکوم کرده اند.

همچنین روز جمعه 5تیرماه ساعت 21 زندانی سیاسی اسدالله هادی در حالی به زندان بازگردانیده شد که تنها سه روز از عمل جراحی کمرش می‌گذشت. وی بدون هیچ مراقبت درمانی در حالی که به دشواری حرکت می‌کرد، به اجبار به زندان گوهردشت کرج برگردانده شد. مسئولین قوه قضاییه و زندان در مقابل اعتراض این زندانی که طبق نظر اطباء جراح، بایستی بیمار دو ماه تحت نظر مستقیم متخصصان باشد، ماموران پاسخ داده‌اند که ما کاری نداریم و این سازمان زندانهاست که به تعهداتش عمل نکرده!

******
روز شنبه 27 ژوئن گروهی از ایرانیان آزادیخواه در گورستان پاین کرست در شهر اتاوا گرد آمدند و یاد ندا حسنی، که در سال 2003

با به آتش کشیدن خود، به بند و بست دولت وقت فرانسه با رژیم ایران، اعتراض کرد و شهید شد، را گرامی داشتند. امسال 12مین سالگرد شهادت دختر شجاع شهرمان نداست. همچنین امسال ششمین سالگرد درگذشت مادر قهرمانش فروغ حسنی نیز می باشد. فروغ با مقاومت در برابر همه حملات و ترفندهای رژیم، ایستادگی کرد و همواره از اقدام شجاعانه دخترش ندا، حمایت می کرد. این مراسم با گل گذاری بر سر خاک این عزیزان و سخنان احمد حسنی این پدر شجاع و مقاوم، برگزار شد. ندا و فروغ در کنار سحر، جوان نازنینی که 3 سال پیش در پی بیماری سرطان فوت کرد، آرامیده اند.