صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۱۶، ۱۳۹۴


جمعه شب صدها تن از هموطنان عرب اهوازی دست به تظاهرات زدند. تظاهر کنندگان در خیابان انقلاب شعارهایی در تأیید عملیات توفان قاطع و در حمایت از انقلاب مردم سوریه سر دادند. این تظاهرات به‌دنبال مسابقه فوتبال میان تیم فولاد اهواز و استقلال تهران که به پیروزی تیم فولاد انجامید، صورت گرفت. ماموران حکومتی به جوانان یورش برده و تعدادی را دستگیر کردند.

******
روز پنجشنبه 13 فروردین پس از 9روز مذاکرات در لوزان سوئیس جواد ظریف، وزیر خارجه رژیم آخوندها و فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در دانشگاه لوزان به صحنه آمدند و بیانیه مشترکی را به زبانهای فارسی و انگلیسی قرائت کردند و اعلام نمودند که به تفاهم رسیده اند. باراک اوباما،رئیس جمهور آمریکا نیز در سخنرانی خود گفت: امروز بعد از ماهها، ما به چارچوبی برای توافقنامه نهایی دست یافته‌ایم. وی افزود: این توافق بر اساس اعتماد نیست، بلکه بر اساس راستی آزمایی است. این توافق، نهایی نخواهد شد مگر اینکه بر سر همه چیز توافق شود. رئیس جمهور آمریکا گفت: رژیم ایران نمی‌تواند به‌طور مخفیانه عمل کند و یک بارزسیهای بی‌سابقه‌یی وجود خواهد داشت. اگر ما چیز مشکوکی ببینیم، بازرسی خواهیم کرد. محدودیتهای تندی برای یک دهه بر برنامه اتمی ایران وجود خواهد داشت. ایران بعنوان عضو ان.پی.تی هرگز مجاز به تولید سلاح نخواهد شد. کاهش تحریمهاى ایران به‌طور مرحله‌بندی خواهد بود و اگر ایران نقض کرد، تحریمات برمی‌گردند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس سرخط التزامات رژیم در مورد تأسیسات هسته‌یی و بازرسیها را به این شرح گزارش کرده است:
رژیم ایران موافقت کرده است که:
 - حدود دو سوم سانتریفوژهای نصب شده‌اش را کاهش دهد.
ـ حدود 10هزار کیلوگرم از ذخایر اورانیوم غنی شده با درصد پایین خود را به 300 کیلوگرم از اورانیوم غنی شده سه ممیز شصت وهفت دهم درصد طی 15سال کاهش دهد.
ـ هیچ‌گونه تأسیساتی با هدف غنی‌سازی اورانیوم برای 15سال آینده نسازد.
ـ تأسیسات خود در فردو را بگونه‌ای عوض می‌کند که دیگر برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده نشود.
ـ حداقل برای 15سال در فردو اورانیوم غنی نکند.
ـ هسته اصلی رآکتور که می‌توانست تولید پلوتونیوم در حد سلاح را به میزان قابل توجهی انجام دهد، تخریب خواهد شد، یا از کشور خارج خواهد شد.
ـ پروتکل الحاقی آژانس را اجرا کرده و به آژانس دستیابی و اطلاعات بسیار گسترده‌تر در مورد برنامه اتمی رژیم ایران چه تأسیسات اعلام شده و چه اعلام نشده را بدهد.
ـ به آژانس تضمین دسترسی به سایتهای مشکوک یا تأسیسات متهم به غنی‌سازی مخفی، تأسیسات تبدیل، تولید سانتریفوژ یا کیک زرد را در هر کجای کشور بدهد.
ـ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تمام تأسیسات اتمی رژیم ایران به‌طور معمول دسترسی خواهد داشت.
ـ بازرسان به زنجیره‌یی که برنامه اتمی رژیم ایران را تأمین می‌کند دسترسی خواهند داشت.
ـ رژیم ایران با مجموعه‌یی از اقدامات برای پاسخگویی به نگرانیهای آژانس در مورد ابعاد احتمالی نظامی برنامه اش موافقت خواهد کرد و آنها را اجرا خواهد کرد.
پس از انتشار بیانیه لوزان، وزارت خارجه آمریکا بیانیه ای بطور موازی منتشر کرد. خامنه ای هنوز واکنشی نسبت به این نتیجه مذاکرات لوزان نشان نداده است. اما نمایندگان ریز و درشت نظام، به رد شدن رژیم از خط قرمزهایی که خامنه ای تعیین کرده بود، اعتراض کرده اند. 
بهرام بیرانوند عضو مجلس رژیم از فراکسیون دلواپسان در مصاحبه با خبرگزاری فارس سپاه پاسداران در روز 15فروردین
وی افزود: اگر قرار است در فردو که دژی تسخیرناپذیر است فقط 1000 دستگاه سانتریفوژ به‌صورت خالی بچرخد و به آن افتخار شود، بهتر است به میلیونها دستگاه آب‌میوه‌گیر که در کشور می‌توانند خالی بچرخند بیشتر افتخار کرد. گویا قرار است با خدعه باز طراحی و با مدرن کردن رآکتور اراک قلب این تأسیسات منهدم شود و به راستی که بهانه انهدام این سنگر علمی خنده‌آور است. وی جشن گرفتن ایادی رژیم در جناح مقابل را مضحک خواند و گفت: ظاهر و باطن مذاکرات و توافقات انجام شده ‌ایجاد قیود سخت بین‌المللی است و مابه‌ازای هر رکن توافق صورت گرفته بخشی از صنعت متوقف می‌شود مضحک آن است که توقف و انهدام را باید جشن بگیریم.
بیرانوند اضافه کرد: تصویر نهایی صنعت هسته‌یی با تعداد اندکی سانترفیوژ، خروج اجباری مواد غنی‌شده از کشور، پیشرفته‌ترین نظارتها و عدم غنی‌سازی در دژ مستحکم فردو تصویر شیر بی‌یالی است که بیشتر شبیه کاریکاتور یک گربه است.
محمدحسن آصَفَری عضو کمیسیون امنیت مجلس رژیم نیز در مصاحبه با خبرگزاری نیروی تروریستی قدس ـ تسنیم ـ گفت: "تفاهم نامه‌یی که در شهر لوزان سوئیس میان ایران و کشورهای پنج به‌علاوه یک منعقد شد منطبق با چارچوب تعیین شده و خطوط قرمز نظام نبود، امیدواریم که دولت فریب نخورده باشد".
همچنین علیرضا زاکانی عضو مجلس رژیم در یادداشتی نوشت: معتقدم می‌بایست تیم مذاکره‌کننده به سؤالات زیادی در خصوص دلایل عدم رعایت بسیاری از خطوط قرمز پاسخ داده و از بیان جملات کلیشه‌ای خودداری نمایند.
وی بیش از 10مورد عبور از خط قرمزهای رژیم را در تفاهم‌نامه لوزان برشمرد و از جمله نوشت: عدم توسعه ظرفیت غنی‌سازی صنعتی به مدت بیش از ده سال، زنجیره تولید داخلی را از تأمین کنندگان مواد اولیه تا قطعه سازان این صنعت از بین خواهد برد.
 پاسدار حسین شريعتمداری نماينده خامنه ای در كيهان نیز گفت: در يك كلمه بايد گفت اسب زين شده را داده‌ايم و افسار پاره تحويل گرفته‌ايم. وی افزود: نام توافق دو مرحله ای را بیانیه مطبوعاتی گذاشتیم.

در همین رابطه خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت نیز نسبت به بیانیه لوزان واکنش نشان داد و گفت: ”توفان قاطع“ و ائتلاف کشورهای منطقه علیه توسعه طلبی و تجاوزات فاشیسم دینی حاکم بر ایران در یمن، آثار فرساینده تحریمها و وضعیت انفجاری جامعه ایران، همچنین اخطارهای پیاپی کنگره آمریکا برای مقابله قاطع با این رژیم و افزایش تحریم و مجازاتها، سرانجام رژیم را در وقت اضافی مذاکرات لوزان پس از 16ماه بار دیگر به یک عقب‌نشینی تحمیلی در راستای خوردن زهر اتمی وادار کرده است. این عقب‌نشینی در اثر ترس و فشار و در تعارض آشکار با مبانی و خطوطی است که خامنه‌ای دو هفته پیش شخصاً اعلام کرد. اما یک بیانیه با کلیات بدون امضا و بدون تأیید رسمی خلیفه ارتجاع در تهران، هرگز راه را بر بمب اتمی و فریبکاریهای ذاتی استبداد دینی نمی‌بندد. ادامه مذاکرات با فاشیسم دینی در چارچوب مماشات به منطقه و جهان امنیت اتمی نمی‌دهد. وادار کردن رژیم به تن‌دادن به قطعنامه‌های شورای امنیت به‌سادگی تنها راه ممانعت از دستیابی آنها به بمب اتمی است.
در رابطه با بیانیه و تفاهم نامه لوزان پس از بخش خبر در خدمت آقای یزدان حاج حمزه، به گفتگو خواهم نشست.


******
روز جمعه 14فروردین، شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای در مورد بازداشت غیرقانونی یکی از اعضای مجاهدین خلق در کمپ لیبرتی اعلام داشت: 19روز است که آقای صفر ذاکری، از ساکنان لیبرتی به بهانه یک تصادف مشکوک به‌گروگان‌گرفته‌شده است. در روز پنجشنبه 13فروردین ناصر موسوی، قاضی تحقیق این پرونده، برای چندمین بار بازداشت او را تمدید کرد.
در روز 25اسفند آقای ذاکری راننده یک تانکر شهرداری لیبرتی پس از تخلیه تانکر در مسیر بازگشت به لیبرتی در حالی که توسط یک پلیس عراقی در داخل خودرو همراهی می‌شد، در یک تصادف رانندگی مورد اصابت یک هاموی نیروهای سوات عراقی قرار گرفت. پلیس راهنمایی و رانندگی که برای بررسی تصادف به محل رفته بود با مشاهده صحنه اعلام کرد هاموی مقصر بوده است. اما مأموران عراقی، به جای پرداخت خسارت تانکر لیبرتی، صفر ذاکری را به‌طور غیرقانونی بازداشت کردند. ابتدا یکی از افسران سوآت برای بستن پرونده سه میلیون دینار به‌خاطر خسارت وارده به هاموی عراقی درخواست کرد. اما این باج‌خواهی از جانب مجاهدین رد شد.
قاضی تحقیق در یک اقدام مشکوک به‌رغم در اختیار داشتن کارت هویت آقای ذاکری و کارت رسمی «شخص حفاظت‌شده» و همچنین گواهینامه رانندگی ایرانی او در یک درخواست مکتوب از سفارت رژیم ایران در بغداد خواست تا هویت و سابقه آقای ذاکری را مشخص کند. اقدامی غیرقانونی که راه جنایتکاران نیروی قدس را به این پرونده باز و سناریو گروگانگیری از طریق یک تصادف مشکوک را برملا می‌کند.
این درخواست در حالیست که کمیساریای عالی پناهندگان در 3فروردین 1394 در یک نامه که به‌طور رسمی به دادگاه کرخ بغداد تحویل داد، تصریح کرد «آقای صفر ذاکری با ملیت ایرانی، یک فرد مورد نگرانی کمیساریا است». این اطلاعیه می افزاید: ادامه بازداشت صفر ذاکری (60ساله) در حالیست که او پس از سه سال انتظار و با تحمل محدودیتهای اعمال شده ناشی از محاصره پزشکی، در روز 5آوریل 2015، قرار عمل جراحی مهمی در بیمارستان دارد.
در اطلاعیه شماره 4 شورای ملی مقاومت بتاریخ 5 آوریل آمده است که ماموران عراقی از انتقال آقای ذاکری به بیمارستان جهت عمل جراحی جلوگیری می کنند.


******
همزمان با مسابقه فوتبال در سوئد، ایرانیان آزاده، با حضور در استادیوم ورزشی
روزنامه سونسکا داگ بلادت نیز گزارش داد: تظاهرات زیادی جلوی استادیوم دوستان در سولنا در استکهلم برگزار شد. شعارها سمت و سوی ضداختناق و محدودیتها علیه زنان و تعداد زیاد اعدام زندانیان سیاسی در ایران داشت.
در یکی از پلاکاردها از تعداد زیاد اعدام در ایران از جمله اعدام کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران حبیب خبیری خبر می‌دهد.
استکهلم، علیه رژیم ایران شعار دادند که مورد توجه رسانه های سوئد قرار گرفت. تلویزیون کانال چهار سوئد با پخش گزارشی در این باره گفت: عده زیادی از ایرانیان معترض در این‌جا با پرچم شیر و خورشید حضور دارند. ایرانیان در سرتاسر دنیا، نقض حقوق‌بشر توسط این رژیم دیکتاتور را محکوم می‌کنند. گزارشگر تلویزیون سوئد در گزارش خود گفت: معترضین می گویند این پرچم با نشان شیر و خورشید از دورانهای گذشته تاریخ ایران است که از طرف رژیم فعلی ایران تحمل نمی‌شود. گذشته از این زنان به هیچ عنوان در ایران اجازه دیدن فوتبال را ندارند.


******
بامداد شنبه پانزدهم فروردین، یک زندانی به‌نام امیر قائمی در زندان زابل اعدام شد.
وی روز چهارشنبه هفته گذشته برای اجرای حکم به انفرادی منتقل شده بود. همچنین گفته می‌شود چهار تن از محکومین به اعدام از زندان زاهدان به قرنطینه زندان زابل منتقل شده‌اند.

******
العربیه 15 فروردین خبر داد: هواپيماهای ائتلاف در دهمين روز عمليات خود ،بمباران مواضع حوثیها را در صنعا و استانهای
امروز یک منبع سعودی از ورود نیروهای ویژه عربستان سعودی به خاک یمن و کمک آنها به نظامیان درگیر با حوثیها خبر داد. نیروهای ویژه سعودی برای پشتیبانی از نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس‌ جمهور یمن، نقش «هماهنگی و هدایت» را در نبرد علیه حوثیها برعهده گرفته‌اند. نیروهای ویژه سعودی همچنین با پروازهای متعدد هواپیماهای خود، مقادیری سلاح و تجهیزات ارتباطی به نیروهای درگیر با شبه‌نظامیان حوثی رسانده‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، حملات شدید هوایی عربستان روز جمعه باعث شد تا نیروهای حوثی مجبور به عقب‌نشینی از کاخ ریاست‌ جمهوری در شهر عدن شوند.
صَعده و حَجه در مرزهای عربستان سعودی از سر گرفتند. به گزارش تلويزيون العربيه در شمال شهر لَحِج نيز 20 تن از نيروهای حوثی در كمين عشاير منطقه کشته شدند. در اين منطقه درگيری ميان كميته های مقاومت مردمی و حوثيها هنوز ادامه دارد. روز 14 فروردین نيز انبارهای مخفی موشك های اسكاد متعلق به حوثیها توسط هواپيماهای ائتلاف بمباران شد.

******
افراد مسلح بنیادگرا صبح پنج‌شنبه، دوم آوریل، با حمله به دانشگاه شهر گاریسا در شمال شرق کنیا، دو نگهبان را کشته و سپس  به روی دانشجویان آتش گشودند که طی آن 147 دانشجو به قتل رسیدند.
چهار تن از مهاجمان در یکی از خوابگاه های دانشگاه محاصره شدند و سپس در اثر ‌‎ انفجار جلیقه‌های حاوی مواد منفجره که بر تن داشتند، کشته شدند. این مرگ‌بارترین
حمله توسط گروه بنیادگرای سومالیایی الشباب می باشد.