صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۲۳، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


رژیم ایران به عضویت نهاد زنان سازمان ملل در آمد 
خانم زینت میرهاشمی، عضوکمیته مرکزی سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، سردبیر ماهنامه نبرد خلق و عضو شورای ملی مقاومت در بخش فراسوی خبر سایت ایران نبرد نوشت: عضویت رژیم بنیادگرا و ارتجاعی ایران در نهاد زنان سازمان ملل، با اهداف این نهاد در ابتدای تاسیس آن مغایرت کامل دارد.
عضویت جمهوری اسلامی به عنوان حکومتی که بردگی و جنس دوم بودن زنان را توسط قانون گسترش و نهادینه کرده، از یک سو شرم آور و از سوی دیگر غیر جدی بودن کارورزان این نهاد بین المللی در اهداف خود را نشان می دهد.
خانم میرهاشمی افزود: روز آدینه 21 فروردین رژیم ایران با 36 رای توانست به عضویت «زنان سازمان ملل» درآید. البته پایین بودن رای رژیم نسبت به حکومتهای دیگر که ناقض حقوق زن در کشورهایشان هستند، نشان دهنده وضعیت اسفناک حقوق زنان در کشور زیر سیطره نمایندگان خود خوانده خدا بر روی زمین است.
قوانین ضد زن در جمهوری اسلامی آنچنان آشکار است که بشکن زدن و شادمانی پایوران رژیم به علت پذیرفته شدن در این نهاد، فقط مضحک بودن سیستم انتخاباتی این نهاد را نشان می دهد.
در حالی که هر روز با تبصره ها و ماده های قانونی زندگی را بر زنان تنگ تر می کنند، عضویت رژیم بیشتر زیر سوال می رود. آخرین راهکار به حاشیه راندن زنان توسط «سازمان سنجش کشور» اعلام شد. این سازمان در آزمون استخدامی دولت در خرداد ماه سهم زنان را 2 هزار و 392 نفر و سهم مردان را 4 هزار و 467 نفر اعلام کرد. از سوی دیگر ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی رژیم، اعتراف کرد که کار زنان بیشتر فصلی و در بخشهای خدماتی است. وی علت آن را عدم استخدام «زنان متاهل» از طرف کارفرماها دانست. روشن است که دستور اجباری باردار شدن زنان، آمار وزیر مربوطه را نسبت به بیکاری بالای زنان چند برابر خواهد کرد.
عضویت رژیم ضد بشری و ضد زن ولایت فقیه در این نهاد بین المللی اگر تبدیل به اهرم فشاری برای بهبود وضعیت زنان در همه جنبه ها نشود، رژیم با استفاده از این امکان به پایمالی حقوق زنان ایرانی ادامه داده و تهدیدی برای لوث کردن اهداف برابری طلبانه زنان در نهادهای بین المللی خواهد شد.
خبرگزاری حکومتی فارس همزمانی پذیرفته شدن رژیم متبوعش در این نهاد با «روز میلاد حضرت فاطمه زهرا» را به عنوان خبری شادمانه چه چه زده است. اما خبرگزاری سپاه نمی داند که روز 21 فروردین همیشه ثابت می ماند، اما روز حکومتی زن با ماههای قمری تغییر می کند و بنابرین این تقارن فقط برای همین امسال برای تحمیق مردم کارساز است.
از جهت دیگر انتخاب یک روز مذهبی خاص به عنوان روز زنان و مادران ایران خود گویاترین علامت برای وجود تبعیض دینی است. یعنی اقلیتهای دینی در ایران از روز زن و روز مادر محروم هستند.
بخش زنان سازمان ملل با نام «نهاد سازمان ملل متحد برای برابری جنسیتی و قدرت بخشیدن به زنان» در سال 2010 در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شکل گرفت که «رسیدن به برابری زن و مرد و رفع تبعیض جنسیتی» را از جمله اهداف خود قرار داد.

******
  خامنه ای بالاخره پس از یک هفته از گذشت بیانیه لوزان، با اعلام اینکه نه موافق و نه مخالف است، به صدا درآمد
خامنه ای، تبريك گفتنها در درون حكومت به خاطر توافق اتمی لوزان را بی معنی دانست، و بر خطوط قرمز جديد برای توافق اتمی تاكيد كرد. ولی فقیه نظام آخوندها گفت: ما هنوز هيچی در اختيار نداريم. هيچ چيز الزامی بوجود نيامده است. اينكه حالا تبريك ميگن، به بنده تبريك ميگن، به ديگران تبريك ميگن بی معنی است، چه تبريكی. آنچه تاكنون انجام گرفته است، نه اصل توافق را و مذاكره منتهی به توافق را تضمين ميكنه، نه محتوای توافق را تضمين ميكنه، هيچكدام را.
در همان روز توافق بايستی تحريمها بطور كامل لغو بشود، اين بايد اتفاق بيفتد. اگر قرار باشد كه لغو تحريمها باز متوقف بشود در يك فرايند ديگری، پس چرا اصلاً مذاكره كرديم ما؟ چون مذاكره، نشستن پشت مذاكره و بحث كردن و بگومگو كردن برای چي بود اصلاً؟ برای همين بود كه تحريمها برداشته بشه. اين را باز بخواهند متوقف كنند به يك چيز ديگری، اصلاً قابل قبول نيست. خامنه ای نکته دیگری را به مسئولین نظام متذکر شد و گفت: به هيچوجه اجازه داده نشود كه به بهانه نظارت، به حريم امنيتی و دفاعی كشور، اينها نفوذ كنند، مطلقا، مسئولين نظامی كشور به هيچوجه معذور نيستند كه به بهانه نظارت و به بهانه بازرسی و اين حرفها، بيگانگان را در حريم و حصار امنيتی و دفاعی كشور راه بدهند، يا توسعه دفاعی كشور را متوقف كنند. توسعه دفاعی كشور، توانايی دفاعی كشور، مشت محكم ملت در عرصه نظامی، اين بايستی همچنان محكم بمانه و محكمتر بشه. يا حمايت ما از برادران مقاوممان در نقاط مختلف، اينها مطلقاً نبايستی در مذاكرات مورد خدشه قرار بگيره. تذكر بعدی اين است كه هيچ شيوه نظارتی غيرمتعارف را كه جمهوری اسلامی را به يك كشور اختصاصی از لحاظ نظارت تبديل ميكند، به هيچوجه مورد قبول نيست. همين نظارتهای متعارفی كه در همه دنيا معمول هست، اينجا هم همون نظارتهاست و نه بيشتر. نكته آخر دراين زمينه، توسعه علمی و فنی هسته ای در ابعاد گوناگون به هيچ و جه نبايستی متوقف بشه.
خامنه ای همچنین به عربستان سعودی هشدار داد و گفت: بايد از اين حركت جنايت آميزی كه در يمن ميكنند بايد دست بردارند و اين قابل قبول نيست در اين منطقه، آمريكا هم البته دفاع ميكنه از آنها، حمايت ميكنه، طبيعت آمريكا اينه، در همه قضايا طرف ظالم را ميگيره. طرف آن چهره بد را می گيرد، به جای اينكه طرف مظلوم را بگيره، اين طبيعت آنهاست، اينجا هم همينطور دارن عمل ميكنند. وليكن ضربه خواهند خورد، شكست خواهند خورد، حالا جنجال درست خواهند كرد تو ايران در كار يمن دخالت كرد، بله اين دخالته، اينكه ما نشستيم اينجا دو كلمه حرف ميزنيم، اين ميشه دخالت. هواپيماهای جنايتكارشون آسمان يمن را ناامن كردند، اين دخالت نيست.
باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه 22فروردین در یک کنفرانس خبری در پاناما گفت: "از سخنان خامنه‌ای در مورد تفاهم سیاسی لوزان شگفت‌زده نشدم، او نیاز دارد تندروهای داخلی را راضی نگه دارد."
خامنه‌ای روز پنجشنبه گذشته آمریکاییها در مذاکرات هسته‌یی را "لجوج، بدعهد، بد معامله و اهل خنجر زدن از پشت" توصیف کرده بود.

جوليو ترتزی و لرد كارلايل به بازرسی‌های گسترده از سايتهای اتمی رژيم ايران، فراخوان دادند
هفته نامه نيوزويك 7 آوریل نوشت: جوليو ترتزی وزير خارجه پيشين ايتاليا و لرد كارلايل، عضو برجسته مجلس اعيان انگلستان
و رئيس مشترك كميته پارلمانی بريتانيايی برای آزادی ايران، خواستار بازرسيهای گسترده از سايتهای اتمی و نظامی رژيم و تن دادن آخوندها به پروتكل الحاقی در هر توافق حول برنامه اتمی اش شدند.

در ۲۳ مارس مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی، يوکيو آمانو، يکبار ديگر تاکيد کرد که تحقيقات سازمان او در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای رژيم ايران به دليل فقدان همکاری اين رژيم پيشرفت محدودی داشته است. در اوائل اين ماه، آمانو به رژيم ايران فراخوان داد تا بازرسيهای سرزده را بپذيرد.
سخنگوی هسته ای رژيم ايران به صراحت اظهارات آمانو و ضرورت همكاری بيشتر اين رژيم با آژانس را رد کرد. اين امر نشان ميدهد که تهران چيزی برای مخفی کردن دارد.
در مرکز مذاکرات بين تهران و ۵+۱ دو هدف قرار دارد: ايجاد اين تضمين که رژيم ايران که بزرگترين حكومت حامی تروريسم دولتی در جهان است به سلاح هسته ای دست نخواهد يافت و سد کردن تمامی راه های ممکن برای به دست آوردن يک بمب.
جوليو ترتزی و لرد كارلايل در اين مقاله می افزايند:
آنچه که اين موضوع را فوری تر و الزام آور تر نمود افشای جزئيات و اطلاعات مشخص در باره وجود يک سيستم موازی مخفی – به طور خاص وجود سايت مخفی لويزان ۳ در تهران توسط شورای ملی مقاومت ايران در ۲۵ فوريه بود.
آنچه که اين افشاگری را جدی تر ميسازد سابقه و اعتبار منبع آن است. شورای ملی مقاومت ايران برخی از مهمترين ابعاد برنامه سلاح های هسته ای رژيم ايران را افشا کرده است از جمله تاسيسات غنی سازی اورانيوم در نطنز و راکتور آب سنگين اراک، مرکز آزمايش کالا الکتريک، تاسيسات غنی سازی ليزری لشکر آباد، سايت لويزان شيان، سايت غنی سازی زير زمينی فردو، و سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی که مسئول هماهنگی برنامه نظامی هسته ای رژيم ايران است.
با توجه به انباشت مداوم شواهد که رژيم ايران جاه طلبيهای هسته ای خود را از جامعه بين المللی مخفی کرده است، آژانس بين المللی انرژی اتمی بايد خواهان بازرسيهای تهاجمی تر منجمله بازرسيهای فوری از سايت لويزان ۳ شود و يافته های خود را بلافاصله علنی سازد.
تجربه نشان داده است که هر گونه تعويق در اين بازرسيها، فقط به رژيم ايران اجازه ميدهد شواهد و ارتباط های مربوط به جنبه نظامی برنامه هسته ای خود را از بين ببرد. امضای يک توافق با تهران بايستی بر مبنای نتيجه بازرسی سايت لويزان ۳، سايت پارچين، و ساير موضوعات پاسخ داده ناشده در رابطه با ماهيت برنامه هسته ای رژيم ايران باشد.

******
سایت کردپا 19 فروردین خبر داد: معلمان و فرهنگيان سراسر کشور در اعتراض به وضعيت نامطلوب و بحرانی حاکم بر آموزش و پرورش کشور و بی اعتنايی رژيم به خواسته هاشان، تجمعی سراسری را در مقابل مجلس رژیم و ادارات آموزش و پرورش در روز 27 فروردين برگزار خواهند کرد.
روز دهم اسفندماه نیز معلمان معترض در اکثر شهرهای ايران با تجمع در مقابل اداره آموزش و پرورش نارضايتی خود را از فضای خفقان مدارس و وضعيت نامناسب مالی و معيشتی اعلام کردند. جمعی از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج نیز با انتشار بیانیه‌ای از اقدام اعتراضی معلمان سراسر کشور حمایت کردند.

******
كاركنان کارخانه کاميون سازی «مای وان» اردبيل در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه عقب افتاده تجمع كردند. اين حركت اعتراضی روز چهارشنبه 19فروردين صورت گرفت.

******
بر اساس گزارشات منتشر شده روز چهارشنبه ۱۹ فروردین‌ماه ۱۵ زندانی سیاسی زندان گوهردشت کرج در اعتراض به یورش زندانبانان و انتقال ۳ تن از همبندیهایشان به سلولهای انفرادی اعتصاب‌غذا کردند. این سه زندانی عبارتند از: کشیش سعید عابدینی، خالد حردانی و مصطفی اسکندری.
اسامی زندانیان سیاسی که دست به اعتصاب‌غذا زده‌اند عبارتند از: حمزه سواری، ابوالقاسم فولادوند، میثاق یزدان نژاد، اسدالله هادی، صالح کهندل، پیروز منصوری، سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، ماشالله حائری، حشمت الله طبرزدی، شاهرخ زمانی، افشین حیرتیان، سعید شیرزاد، امیر امیرقلی و شاهین ذوقی تبار.
خالد حردانی در اعتراض به رفتارهای غیرانسانی زندانبانان در سلولهای انفرادی اقدام به اعتصاب‌غذای خشک نمود و روز پنجشنبه ۲۰ فروردین‌ماه وضعیت جسمی وی به حدی حاد شده بود که او را به بهداری زندان منتقل نمودند. شرایط این زندانی سیاسی حاد گزارش شده است.
از سوی دیگر کشیش زندانی سعید عابدینی هنگامی که به سلول انفرادی منتقل می‌شد انجیل را با خود برده بود هنگام ورود به سلول انفرادی به‌دستور مردانی رئیس زندان انجیل را از او گرفته و به زیر پا انداختند و لگدمال کردند. کشیش عابدینی که به این رفتار اعتراض کرده بود، مورد ضرب و شتم قرار گرفت. وی دست به اعتصاب غذا زده است.
در خبری دیگر ماموران خامنه‌ای حداقل 16 زندانی محکوم به اعدام را به سلولهای انفرادی زندان مرکزی کرج منتقل کردند.
برخی خبرها نیز حاکی است تعداد دیگری از محکومین به اعدام از زندان مرکزی کرج به زندان قزوین منتقل شده‌اند. اسامی و هویت این زندانیان اعلام نشده است.
  رژيم دو زندانی را روز پنجشنبه 20 فروردين در بندرعباس به دار آويخت.
رسانه های رژيم از اين دو زندانی كه صرفا با کلمات اختصاری ”ع - ع“ و ”م  - غ“ معرفی شده اند، اعلام كردند سحرگاه پنجشنبه در زندان مركزی بندرعباس به دار آويخته شده اند.
رژیم روز شنبه 22فروردین دو زندانی را در زندان مرکزی زاهدان بدار آویخت.
این زندانیان روز جمعه از بند هفت زندان زاهدان برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده بودند. هویت و اسامی اعدام شدگان اعلام نشده است.


******
بنا‌ به گزارش مطبوعات حکومتی دو تن از نیروهای مخابرات سپاه پاسداران در جنوب سیستان و بلوچستان ظهر روز پنجشنبه به هنگام پایین آمدن از کوه در شهرستان مهرستان توسط افراد مسلح کشته شدند. اسامی دو پاسدار کشته شده مرتضی محمد باقری و محمد محمدی سلیمانی اعلام شده است.
- پاسدار منتظر المهدی معاون نیروی انتظامی اعلام کرد طی 17روز در استانهای سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و خوزستان 16 پاسدار و مأمور انتظامی کشته شدند.
به گفته این پاسدار 8تن در منطقه نگور سیستان و بلوچستان، 5تن در سومار کرمانشاه و 3تن در حمیدیه خوزستان کشته شدند.
وی که اظهاراتش در خبرگزاری نیروی تروریستی قدس ـ تسنیم 18فروردین94 درج شده از مهاجمان با عنوان "اشرار" نام برد.


******
و اخباری از تحولات یمن؛
سایت مجاهدین خلق امروز خبر داد که به گفته تلویزیون العربیه محمد عبدالملک الشامی یکی از مهمترین سران مذهبی حوثیها که در انفجاری به‌شدت مجروح شده بود در بیمارستانی در تهران فوت کرده است. منابع مطلع گفتند این فرد 15روز قبل از شروع عملیات توفان قاطع در حالی که از جلسه‌ای با سرکرده حوثیها عبدالملک الحوثی باز می‌گشت هدف انفجار واقع شد و برای مداوا به تهران منتقل گردید. 
شامی رابط میان حوثیها و حوزه‌های آخوندها در ایران بود و به‌عنوان نماینده عبدالملک الحوثی در لبنان، سوریه و ایران شناخته می‌شد.

- سخنگوی عملیات توفان قاطع نیز روز شنبه 22فروردین گفت: ما می‌دانیم و مدارک کافی داریم کسی که شبه‌نظامیان حوثی را آموزش می‌دهد و از آنها پشتیبانی می‌کند رژیم ایران است که از طریق حزب‌الله دست به چنین کاری می‌زند.
وی که به سؤالی در مورد دستگیری دو افسر سپاه پاسداران در عدن پاسخ می‌داد، گفت: رژیم ایران با حمایت از شبه‌نظامیان حوثی تلاش می‌کند مردم یمن را کشتار کند.

******
رفسنجانی رئیس مجلس تشخیص مصلحت نظام ولایت‌فقیه روز شنبه 22فروردین در اولین جلسه این مجمع در سال جدید از اوضاع یمن و پیامدهای عملیات توفان قاطع ابراز وحشت کرد و گفت: «تجاوز کشور عربستان به یمن با کمک چند کشور عربی اشتباهی جدی و استراتژیک از سوی این کشورهاست. شروع جنگ و آثار و عواقب آن... بسیار خطرناک خواهد بود». جواد ظریف وزیر خارجه آخوندها نیز خواهان توقف طوفان قاطع برهبری عربستان سعودی در یمن شده است.

******
20فروردین 94 عباس عراقچی معاون وزارت‌خارجه کابینه حسن روحانی برآشفتگی رژیم را از تحریم مجدد بانک تجارت و 32شرکت و نهاد رژیم توسط اتحادیه اروپا ابراز کرد.
رئیس جمهور نظام آخوندها گفت: «این اضافه کردن لیست یا فهرست افراد و شرکتهای جدید به لیست تحریمها در حالی که قرار بوده هیچ تحریم جدیدی اضافه نشود صرفاً بر اساس یک اختلاف تفسیر در رابطه با توافق ژنو است. اینها سوء استفاده‌هایی را کردند در این‌که اسامی افراد جدید و نهادها و شرکتهای جدید را به لیست تحریمها اضافه کنند به این بهانه که نقض تحریمهای موجود صورت گرفته است. این قطعاً یکی از مصادیق بدقولیها و بدعهدیهاست».

******
به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت به تاریخ 21 فروردین، نیروهای حکومتی در روز چهارشنبه 19 فروردین در یورش به حمیدیه و ملاشیه و کوی انقلاب در اهواز حدود 40 تن از جوانان این شهرک‌ها و مناطق را بازداشت کردند. علاوه بر این‌ یکی از شعرای عرب اهواز بنام احمد حاج سبهان در همان روز درکوت عبدالله اهواز دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شد. این سرکوب در هراس از گسترش اعتراضات مردمی به‌ویژه در استان خوزستان است. این اطلاعیه افزود: ماه گذشته مردم و جوانان اهوازی در اعتراض به خودسوزی تکان‌دهنده یونس عساکره، جوان دست‌فروش  اهل خرمشهر، مراسم تشییع‌جنازه و تدفین او و همچنین مسابقات فوتبال در اهواز را به صحنه اعتراض علیه حکومت تبدیل کردند.