صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اسفند ۰۴، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

سایت همبستگی ملی امروز یکشنبه 22 فوریه، خبر داد که آهنگساز و استاد برجسته موسیقی آندرانیک آساطوریان، هنرمند
انقلابی و عضو شورای ملی مقاومت ایران، در اولین ساعات بامداد امروز به‌وقت لس‌آنجلس پس از یک نبرد سخت با بیماری سرطان، در بیمارستان درگذشت. این منبع افزود: به‌این‌ترتیب تاریخچه مجسم نیم‌قرن هنر و موسیقی ایران در وجود آندرانیک جاودانه شد. خانم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران ضمن ابراز تسلیت گفت: زنده‌یاد آندرانیک آساطوریان که خود را مجاهد اشرفی می‌نامید و در همه این سالها یار و غمخوار رزمندگان بود، به ‌راستی افتخار هنر و مقاومت ملت ایران است. خانم رجوی تأکید کرد ارامنه و مسیحیان ایران با تقدیم چنین هنرمند و فرزند پرافتخاری، نام جاودانه دیگری را در تبارنامه بزرگان و شهیدان مسیحی در تاریخ معاصر ایران از صدر مشروطه تاکنون به ثبت دادند.

******
شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای بتاریخ اول اسفند اعدام دو برادر زندانی سیاسی، رزگار (حبیب الله) و علی افشاری 26 و
34 ساله، که سحرگاه پنجشنبه 30 بهمن در ارومیه بدار آویخته شدند را محکوم کرد و از دبیرکل و شورای امنیت ملل متحد و ارگانها و مراجع حقوق بشری خواستار محکومیت نقض سیستماتیک حقوق بشر شد و از آنها خواست تا برای نجات جان زندانیان سیاسی در معرض اعدام بکوشند.
برادران افشاری از اهالی مهاباد در اوایل سال 90 همراه با دو برادر دیگر خود جعفر و ولی افشاری دستگیر و ماهها تحت شکنجه قرار گرفتند و در دادگاههای رژیم به اتهام  «محاربه» به اعدام محکوم شدند. علی افشاری که در هنگام دستگیری بر اثر گلوله نیروهای حکومتی زخمی شده بود، به‌خاطر عفونت زخمهایش در شرایط وخیمی به‌سر می‌برد، اما  از حداقل رسیدگیهای پزشکی به او خودداری می‌شد. آنها از جمله زندانیان معترض در اعتصاب‌غذای زندانیان سیاسی کرد در زندان ارومیه بودند و به همین خاطر بارها تهدید شده بودند که در صورت ادامه اعتصاب، احکام اعدامشان اجرا خواهد شد. جعفر و ولی دو عضو دیگر خانواده افشاری هم‌چنان در زندان به‌سر می‌برند.
این درحالی است که رژیم از اعلام وضعیت نسیم سامان یکی دیگر از زندانیان سیاسی که قرار بود روز پنجشنبه اعدام شود خودداری می کند. سامان نسیم متولد شهریور سال ۱۳۷۳ و اهل شهر مریوان از استان کردستان است. او در ۲۶ تیرماه سال ۱۳۹۰بازداشت شد. 
بر اساس مصاحبه های خانواده سامان و بخصوص خواهرش، رژیم نه به آنها اجازه ملاقات با سامان را می دهد و نه اعدام او را تایید می کند. خانواده سامان نسیم خواهان روشن شدن وضعیت او می باشند. مراجع بین المللی از جمله اتحادیه اروپا، سازمان عفو بین الملل بارها از رژیم ایران خواستند تا اعدام سامان را متوقف کند. کردهای مقیم سوئد روز 29 بهمن در مقابل وزارتخارجه این کشور برای نجات جان سامان، اقدام به تظاهرات و راهپیمایی کردند. در سنندج نیز مردم برای توقف حکم اعدام سامان نسیم تظاهرات کردند. سامان نسیم هنگام دستگیری 17سال سن داشت. او به همراه 5 زندانی سیاسی دیگر که همگی در صف اعدام قرار داشتند روز چهارشنبه 29بهمن برای اجرای حکم از زندان مرکزی ارومیه منتقل شده‌اند. مقاومت ایران نیز برای نجات جان سامان نسیم فراخوان داده بود. 
در همین رابطه روز شنبه 21 فوریه= 2 اسفند 93 جمعی از ایرانیان آزادیخواه و از هواداران مقاومت ایران در اتاوا در برابر
سفارت آمریکا گرد آمده و اعدام زندانیان سیاسی کرد، برادران افشاری، را در هوای بسیار برفی محکوم کردند. آنها خواستار توقف اعدام در ایران شدند.30 انسان ظرف 4 روز در دولت تدبیر و امید روحانی اعدام شدند
 رژيم در روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن ماه هفت زنداني را در زندانهاي كرج و شيراز به دار آويخت. شش تن از زندانيان به طور
جمعي در زندان قزل حصار كرج به دار آويخته شدند. وحيد لعل آبادي و ايوب فرهادي 33ساله و اميرداوودي 39ساله در ميان اعدام شدگان بودند. آنها روز پيش از آن براي اجراي حكم اعدام به سلولهاي انفرادي اين زندان منتقل شده بودند. در روز پيش از آن نيز 14 زنداني در زندانهاي بم، اروميه، مشهد و بندرعباس اعدام شدند. شش زنداني به طور جمعي در زندان بم به دار آويخته شدند. در يك اعدام جمعي ديگر كه در زندانی بنام «دريا» در اروميه صورت گرفت، پنج زنداني اعدام شدند. سه تن از آنها از اهالي كردستان ايران و دو تن ديگر از اهالي آذربايجان بودند. يكي از قربانيان رحيم سليماني 60ساله پس از تحمل 20سال حبس اعدام شد. اعدام دو زنداني در زندان وكيل آباد مشهد و يك زنداني در زندان مركزي بندرعباس از ديگر اعدامهاي روز دوشنبه است. در روز يكشنبه 26بهمن نيز چهار زنداني در زندان عادل آباد شيراز و دو زنداني ديگر در زندان شهاب كرمان حلق آويز شدند. در روز شنبه 25 بهمن نيز دو زنداني بلوچ در زندانهاي چابهار و يك زنداني ديگر در زندان رشت اعدام شدند.
 در خبری دیگر و بنا‌ به گزارشات دریافتی مقاومت ایران، سحرگاه سه‌شنبه 28بهمن، یک مرد 66ساله نیز در زندان مرکزی مشهد بدار آویخته شد. ماموران حکومتی همچنین روز سه شنبه  سه زندانی را در شهر مشهد چرخاندند.   

******
 12 تن از زندانیان سیاسی گوهردشت در بیانیه‌یی برای نجات جان محمدعلی طاهری فراخوان دادند، در این بیانیه آمده است. 
رژیم سکتاریستی حاکم بر ایران، نه تنها در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی با شهروندان سر جنگ و ستیز دارد و طی 36سال گذشته، حقوق اساسی مردم ایران را سلب و هزاران انسان آزادیخواه را سرکوب کرده است، بلکه به‌شدت جزم گرا و انحصارطلب است و به‌دلیل همین ویژگی‌ها، هر عقیده یا مذهب متفاوت یا مخالف با ایدئولوژی حاکم را سرکوب می‌کند. زندانیان سیاسی در بیانیه خود می افزایند:  
این رژیم منفعت طلب و تاجر مسلک، حتی روحانیانی مثل آیت‌الله کاظمینی بروجردی که خواهان جدایی دین از حکومت می‌باشد را چند سال است به زندان انداخته است. همچنین دستگاه قضایی غیرمسئول، غیرعادل و سیاسی رژیم حاکم، محمدعلی طاهری از پایهگذاران یک مکتب عرفانی که دارای هزاران طرفدار است را از سال 1390 بازداشت و زیر شکنجه قرار داده و تلاش کرده است اتهاماتی چون «ارتداد، محاربه، سب النبی و توهین به مقدسات» را به او تحمیل نماید و گویا از برخی کسانی که آنها را مرجع تقلید می‌نامند، فتوای اعدام برای او دریافت کرده است. در همین شرایط گفته می‌شود، سامان نسیم به همراه 4 زندانی دیگر سیاسی کرد را به انفرادی انتقال داده تا به طناب‌دار بیاویزد و طی یک هفته اخیر، حدود 30تن از زندانیان را اعدام کرده است. جا دارد از همه نهادهای حقوق‌بشری خواسته شود در مورد سرنوشت زندانیان محکوم به اعدام حساسیت بیشتری نشان بدهند و در این شرایط که رژیم حاکم به‌دلیل ترس ناشی از اعتراضات مردمی در داخل کشور هر روز چند نفر را به طناب دار می‌آویزد، هشدارهای لازم و بازدارنده در برابر اقدامات وحشیانه‌اش داده شود.»

******
در سومین روز اعتصاب‌غذای هشت زندانی بند ۸ زندان اوین ، حمید بابایی، مسعود عرب چوب دار و سعید شیرزاد به زندان
گوهردشت تبعید شدند. پنج زندانی دیگر نیز به انفرادی منتقل شدند. روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۳، مسئولین زندان اوین در سالن ملاقات به خانواده پنج تن از هشت زندانی معترض این زندان اعلام کردند که آنها تا اطلاع ثانوی ممنوع الملاقات هستند اما در واکنش به وضعیت سه زندانی دیگر، ضمن خروج اسامی حمید بابایی، مسعود عرب چوب دار و سعید شیرزاد از لیست کامپیوتری زندان، به خانواده‌ها اعلام کردند که از وجود آنها در این زندان اطلاعی ندارند.
******
خبرگزاری آسوشیتدپرس به‌نقل از دیپلوماتهایی اعلام کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک گزارش محرمانه که در اختیار
اعضای شورای امنیت و ۳۵ عضو شورای حکام آژانس اتمی قرار می‌گیرد، گفته است که تحقیقات در مورد ابعاد تسلیحاتی برنامه هسته‌یی رژیم ایران با بن‌بست روبه‌رو شده است. به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رژیم ایران به ابهامهای موجود در مورد فعالیتهای مربوط به تولید بمب اتمی پاسخ نداده است. آسوشیتدپرس معتقد است که این گزارش امید به توافق در مذاکرات هسته‌یی رژیم ایران و پنج به‌علاوه یک تا ضرب‌الاجل ژوئن را تیره‌تر می‌کند. چرا که غربیها هر گونه توافق را مشروط به همکاری کامل رژیم ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌کنند. در همین رابطه وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه دوم اسفند هشدار داد در صورتیکه رژیم ایران نتواند نشان دهد که فعالیتهای هسته ایش صلح آمیز است، کشورش آماده ترک مذاکرات خواهد بود. جان کری می گوید هنوز اختلافهای قابل توجهی بین رژیم ایران و آمریکا در مذاکرات هسته‌یی وجود دارد و هشدار داد باید از خوشبینی بی‌مورد دوری کرد. وی اضافه کرد مذاکرات صالحی و مونیز وزیر انرژی آمریکا نشانه‌ای
از حصول یک تصمیم مناسب در راستای بهبود مذاکرات نیست و هنوز فاصله جدی وجود دارد.
از سوی دیگر تایمز لندن 21فوریه نوشت: عربستان سعودی قرار است برنامه موشک بالستیک خود را گسترش دهد. این اقدا عربستان به این منظور است که قدرت بازدارندگی خود را در برابر تهدید رژیم ایران تقویت کند. تقویت برنامه موشکی عربستان در بحبوحه مذاکرات اتمی میان رژیم و قدرتهای جهانی بر سر برنامه اتمی این رژیم است.     

بخشی از کسری بودجه دولت حسن روحانی در جریان جنگ درونی رژیم برملا شد
به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس وابسته به سپاه پاسداران، احمد توکلی، نماینده مجلس رژیم روز جمعه اول اسفند اعتراف
کرد: بودجه سال آینده 89 هزار میلیارد تومان یعنی 41 درصد کسری دارد. وی افزود: کسری بودجه ظاهرا صفر است اما اگر درآمد مالیاتی را از کل منابع کم کنیم، و مانده را با هزینه ها مقایسه نماییم، کسری واقعی در لایحه آشکار می شود. به گفته توکلی، کسری بودجه در لایحه پیشنهادی دولت نزدیک به ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم در کمیسیون تلفیق مجلس به ۸۹ هزار میلیارد تومان یعنی ۴۱ درصد منابع عمومی دولت رسیده است. خبرگزاری حکومتی مهر پیش از این کسری بودجه سال ۹۴ را ۴۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود.
  
******
رفسنجانی در مصاحبه‌یی که توسط خبرگزاری حکومتی مهر منعکس شده گفت: وقتی اوضاع کشور با گرانی‌ها، دعواها، مجادلات سیاسی و فسادهایی که شکل گرفته  بد شود، خیلیها از روحانیت ‌زده می‌شوند و بی‌تفاوتی‌هایی در آنها پیدا می‌شود. رفسنجانی افزود: نگرانی‌هایی پیش می‌آید که مبادا به‌خاطر شرایط و وجود بعضی از مشکلات و بعضی مواضع ‌و مشکلات سیاسی و اقتصادی، مردم دلزده شوند و دیگر در راهپیماییها نیایند. البته می‌دانم کسانی دلزده هستند و نمی‌آیند، ما که نمی‌گوییم همه ‌مردم آمدند!

******
گرد و خاک پس از ۳ روز بارش باران، به خوزستان بازگشت و شهرهای اهواز، آبادان، بستان و شادگان را در بر گرفت.
احمدرضا لاهیجان زاده، گرداننده اداره محیط زیست خوزستان میزان گرد و خاک، را 7 برابر حد مجاز اعلام کرد.
اخبار اعتراضی؛
- مدیر کل نهاد حکومتی خانه پرستار ضمن اعلام تجمع اعتراضی پرستاران در روز یکشنبه سوم اسفند در برابر مجلس رژیم، علیه سیاستهای دولت روحانی و پایمال کردن حقوق قشر پرستار اذعان کرد شاخصهای پرستاری در رژیم ایران درحد کشورهای عقب مانده جهان است به همین علت بیشتر پرستاران ایرانی به ترکیه، دبی و قطر کوچ کرده‌اند.
- روز 30 بهمن، جمعی از زنان در اعتراض به اخراج 6تن از بانوان شاغل در شرکت نفیس گستر جهان واقع در شهرک صنعتی بینالود «خراسان رضوی» در برابر درب خروجی این شرکت تجمع کردند.
- فرهنگیان عضو تعاونی مسکن استان هرمزگان 28 بهمن، در اعتراض به ندادن وام مسکن مقابل شعبه مرکزی بانک ملی این استان تجمع کردند. 
- روز 27بهمن کارگران شرکت پدیده شاندیز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود تجمع کردند. این کارگران از مهر ماه امسال تاکنون حقوقی دریافت نکرده‌اند. این شرکت وابسته به دستگاه قضاییه رژیم است. به گفته یکی از تجمع کنندگان، قوه ‌قضاییه و نهادهای وابسته به آن نه حق بیمه کارگران را پرداخت کرده و نه سه ماه حقوق عقب‌افتاده را واریز کرده است.
- جمعی از کارمندان قراردادی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در اعتراض به خودداری کارگزاران رژیم از پرداخت حقوق و مطالباتشان در برابر دفتر این شرکت در خیابان طالقانی تهران تجمع کردند. به گفته یکی از معترضین، در دو ماه گذشته تقریباً 50نفر از کارمندان شرکت بعد از انتقال به استان اصفهان از کار برکنار شدند این در حالی است که معوقات کارگران پرداخت نشده است.   
- روز چهارشنبه 29بهمن 200نفر از کارگران شرکت پلی اکریل و رانندگان سرویس‌های حمل و نقل برای پرداخت نشدن 4ماه حقوق خود دست به اعتراض و اعتصاب زدند. 
- اعتصاب کارگران کارخانه تولید الیاف پلی استر (پرند) کاشان واقع در شهرک صنعتی امیر کبیر، که از روز یکشنبه 26بهمن 1393 شروع شده است ادامه دارد. این اعتصاب به‌دلیل پرداخت نشدن 3ماه حقوق و مطالبات کارگران است، در واکنش به خواسته کارگران، مالک کارخانه گفته است که «همه کارگران را بیرون می‌کنیم» و این موضوع، خشم کارگران را دو چندان 
کرده است. 

******
به نقل از تلویزیون العربیه، ارتش انگلستان به نیروهای خود در ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم در عراق و سوریه دستور داده
است در صورت اسارت توسط گروه داعش، دست به خودکشی بزنند. روزنامه «دیلی ستار» چاپ انگلستان روز دوشنبه ۱۶ فوریه، گزارش داد نیروهای ویژه انگلستان فرمانی را دریافت کرده‌اند که بر اساس آن از نظامیان خواسته شده، «تیر آخر» را جهت خودکشی حفظ کنند تا در صورت نزدیک شدن خطر اسارت توسط داعش خودکشی کنند چرا که نجات آنها از اسارت امری غیرممکن است.
فرمان جدید ارتش انگلستان، پس از زنده سوزاندن معاذ الکساسبه خلبان اردنی و نیز سر بریدن ۲۱ کارگر قبطی از جامعه مسیحیان مصر در لیبی، توسط گروه داعش، صادر شده است.